PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μυικη αναπτυξη



BaamBam
06-04-12, 16:54
Γεια σας παιδια,
Ειμαι 22 χρονων και κανα χρονο τωρα ασχολουμαι με το kick-boxing και τα βαρυ!!! ειμαι 1.77υψος 73 κιλα!!
Εχω το εξης προβλημα ολοκληρη η δεξια πλευρα του σωματος μου αναπτυζεται πιο λιγο απο την αριστερη.Αυτο το παρατηρο σε οποιαδηποτε ασκησει και αν κανω ειτε για ωμους για δικεφαλο και τρικεφαλο,το αριστερο μου χερι "τραβαει" περισοτερο.Επισης εχω προβλημα σχολιωσης!Μια θεια μου φυσικοθεραπευτρια μου ειπε οτι η σχολειωση ευθηνεται καθως η δεξια πλευρα που "γερνω" καταπονιται περισσοτερο και δεν αναπτυζεται το ιδιο με την αριστερη!Μου ειπε να κανω διατασεις παντα πριν και μετα την γυμναστικη για να ισιωνει το σωμα!Η διαφορα ειναι αρκετα εμφανης και επειδη ειναι πιο αδυναμο το δεξι μου χερι ζοριζομαι στις ασκησεις με βαρυ για να τις βγαλω σωστα.Για να καταλιξω θελω να ασχολιθω αποκλιστικα με τα βαρυ αλλα φοβαμαι μηπως αυξανοντας τον μυικο μου ογκο το προβλημα γινει ακομα πιο εντονο!!!
Τι μπορω να κανω για να το φερω στα ισια καμια συμβουλη??

Υ.Γ.Ειχα επισκευτη εναν ορθοπεδικο του ΙΚΑ πριν κανα 3μηνο γιατι εχω χαλαρες αρθρωσεις!
του το εξηγησα,ειδε τι σχολιωση και μου ειπε απλα να κανα παραπανω γυμναστικι στο δεξι χερι με πιο πολλα κιλα.Φυσικα και δε το πηρα στα σοβαρα δε γινεται αυτο απ οσο ξερω!!!

thegravijia
06-04-12, 17:44
σε ολους τους ανθρωπους η μια πλευρα ειναι διαφορετικη απο την αλλη...

BaamBam
06-04-12, 17:47
ναι το γνωριζω αλλα εμενα ειναι αρκετα πιο εντονο και εμφανες και φοβαμαι μηπως χειροτερεψει!!

TRIANTAFYLLOU
06-04-12, 18:05
πολύ απλα θα σου πώ το μόνο φάρμακο για τέτοιες περιπτώσεις , σχολίωσης , κύφωσης η λόρδωσης , είναι η γυμναστική , η σωστή γυμναστική με βάρη και διατατικές ασκήσεις , ώστε ο σκελετός σιγά σιγα να επανέρθει στα ίσια του , αυτό όσο το καθυστερείς τόσο δυσκολότερα θα είναι τα πράγματα και θα μονιμοποιείτε η κατάσταση .
θέλει σωστη εκτέλεση ασκήσεων με τρόπο που να ελέγχετε το βάρος και να έρθει στα ίσια ο σκελετός και όσο μπορείς ελέγχεις την στάση του σώματος , στην καθημερινότητα , πώς κάθεσαι πχ όταν βλέπεις τηλεόραση , όταν διαβάζεις ,η στο κομπιούτερ και γενικά ότι δραστηριότητα γίνετε σε διάρκεια και αφορα την στάση του σώματος .
ειδικα οι ασκήσεις που αφορούν το πάνω μέρος του σώματος πλάτη στήθος και οι υπόλοιπες με σωστή στάση και εκτέλεση , έτσι διατείνετε ο σκελετός και οι μυς παράλληλα τον στηρίζουν σε σωστή θέση

BaamBam
06-04-12, 18:32
Ωραια προσπαθω οσο μπορω να τα προσεξω ολα αυτα αλλα φοβαμαι μηπως συνεχισει να πρηζεται το αριστερο μου χερι και το δεξι μεινει ετσι!!
Ακομα το προβλημα ειναι πολυ εντονο στους τραπεζοειδης.Τι με συμβουλευεις να ασχοληθω με τα βαρυ και κανοντας σωστες ασκησεις θα ισιωσω??Μηπως να μην φορτωνω πολλα κιλα??

TRIANTAFYLLOU
06-04-12, 21:30
Ωραια προσπαθω οσο μπορω να τα προσεξω ολα αυτα αλλα φοβαμαι μηπως συνεχισει να πρηζεται το αριστερο μου χερι και το δεξι μεινει ετσι!!
Ακομα το προβλημα ειναι πολυ εντονο στους τραπεζοειδης.Τι με συμβουλευεις να ασχοληθω με τα βαρυ και κανοντας σωστες ασκησεις θα ισιωσω??Μηπως να μην φορτωνω πολλα κιλα??

θα βάζεις κιλα που να τα ελέγχεις και καλό θα είναι να σε προσέξει ενας γυμναστής ώς πρός την εκτέλεση των ασκήσεων και όλα αυτα που λές κάνοντας σωστα και ασκήσεις που να επιτρέπουν να δουλεύει ξεχωριστα κάθε μυική ομάδα εκατέρωθεν , όπως πχ ελεύθερα βάρη , τροχαλία πλάτης , πιέσεις με αλτήρες η ανοίγματα στήθους , ασκήσεις ώμων με αλτήρες

όλα αυτα αν χρησιμοποιείς το βάρος που ελέγχει η αδύναμη πλευρα , δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και σιγα σιγα θα δυναμώνει ώστε να φτάσει στο επίπεδο της δυνατότερης , οπότε μετα θα μειωθεί αυτη η ανομοιογένεια και θα είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό όπως σε όλους μας .

αυτα γίνονται αν δεν τα αφήσεις για χρόνια και να μείνει μετα μόνιμη η κατάσταση και δεν θα έχεις πρόβλημα , μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται όλα τ άλλα γίνονται

alexandros.r
06-04-12, 23:47
ενοειτα οτι θα κανεις διατασεις πριν και μετα , εγω μασλιστα που δεν εχω και προβλημα αφιερωνω καθε πρωι 20 λεπτα μονο για διατασεις και ανοιγματα .Επισης να χρησιμοποιεις αλτηρες κατα κυριο λογο , θα σε βοηθησει