PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτεΐνη , Ναι ή Οχι ;



Fear
07-04-12, 12:34
Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum.
Ειμαι ''καινουριος-πρωτάρης'' (πειτε με οπως θελετε :P ) στον τομαια του σοβαρου bodybuilding.
Εδω και καιρο εχω παρει απόφαση να χτίσω ενα σοβαρο σωμα οχι υπερφυσικό αλλα ουτε αθλητικο (Κατι στο ενδιάμεσο.)
Η ερώτηση μου ειναι , να παρω πρωτεΐνη για να εχω καλυτερο ογκο ή οχι? (Περισσοτερο στους κοιλιακους.)
Να συμπληρώσω πως ειμαι 15 ετων το υψος μου ειναι 1,75 (περιπου) και ζυγίζω 132lbs (60kg).
Εχω ξεκινισει γυμναστιριο εδω και 2 βδομαδες και παω καθημερινα (Δευτερα εως Παρασκευη) εκτος απο Σ/Κ
Επίσης κλεινω 1:30 με 2 ωρες στο γυμναστήριο αλλα φοβάμαι μην καιω και μυες.. Εσεις ξέρετε
Τωρα ως μεγαλυτεροι και εμπειροι θα μου πειτε τραβα ανοιξε κανα βιβλιο στην ηλικια σου και ασε το bodybuilding για την ηλικια των 20 ετων και πανω.
Αυτην την εκφραση την εχω ακουσει αρκετες φορες απο μεγαλυτερους εφόσον κατανοω πως ειμαι σε αναπτυξη.
Ξερω πως το υψος μου θα μινει ιδιο αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.
Επισης ρώτησα τον γυμναστη μου και λεει καλυτερα να ξεκινισω να περνω τον χειμώνα πρωτεΐνη σε σωστες ποσότητες φαγητού.
Ως ξεροκεφαλος που ειμαι θελω να ακουσω πολλες και διαφορετικες γνωμες για την πρωτεΐνη, να παρω λοιπόν ή οχι ;
Και τιποτα να προτείνεται; Δεκτο

http://desmond.imageshack.us/Himg571/scaled.php?server=571&filename=dsc0014nu.jpg&res=landing

Τα σχόλια δικα σας...

Fear
07-04-12, 13:04
Να πω επίσης και λιγο απο την καθημερινή διατροφη μου..
Πρωί - Εναν καφε με γαλα 1,5% Λιπαρά ή στην καλυτερη περίπτωση 6 αυγα (το ασπραδι σκετο.)
Μεσημέρι - Τρώω την βδομάδα πάνω απο 3 φορες στήθος κοτόπουλο με πατατες φουρνου ή ρυζι (ειλικρινά δεν υπερβάλω.. εδω και καιρο) Τις υπολοιπες μερες ζυμαρικα , λιγο οσπρια . (τα μισω)
Απογευμα με βραδυ - κανα φρουτο με γιαουρτι ή μαυρο ψωμι με φετα κοτοπουλου και cootage cheese ή καμια σαλατα με φιλέτο ψαριού ή κοτόπουλου και ρυζι.

Πίνω το maximum έως και 8 μπουκαλάκια νερου 0,5L καθημερινά

ΔΕΝ ΑΓΓΊΖΩ : Αλατι, Γλυκα, ζαχαρι, fast food κ' μαλακιες.

Το μονο που θελω ειναι ογκος στους μυες..
Πιστευω κάλυψα ολες τις ερωτισης σας για να μην απαντησω αργωτερα...
Τι κανουμε;;;
Να χρησιμοποιήσω προτεινη ή τιποτα αλλο πιο ''σκληρο''

primordial
07-04-12, 13:14
Να πω επίσης και λιγο απο την καθημερινή διατροφη μου..
Πρωί - Εναν καφε με γαλα 1,5% Λιπαρά ή στην καλυτερη περίπτωση 6 αυγα (το ασπραδι σκετο.)
Μεσημέρι - Τρώω την βδομάδα πάνω απο 3 φορες στήθος κοτόπουλο (ειλικρινά δεν υπερβάλω.. εδω και καιρο)
Απογευμα με βραδυ - κανα φρουτο με γιαουρτι ή μαυρο ψωμι με φετα κοτοπουλου και cootage cheese ή καμια σαλατα με φιλέτο ψαριού ή κοτόπουλου και ρυζι.

Πίνω το maximum έως και 8 μπουκαλάκια νερου 0,5L καθημερινά

ΔΕΝ ΑΓΓΊΖΩ : Αλατι, Γλυκα, ζαχαρι, fast food κ' μαλακιες.

Το μονο που θελω ειναι ογκος στους μυες..
Πιστευω κάλυψα ολες τις ερωτισης σας για να μην απαντησω αργωτερα...
Τι κανουμε;;;
Να χρησιμοποιήσω προτεινη ή τιποτα αλλο πιο ''σκληρο''

Μία ερώτηση...
θεωρείς ότι έχεις υπερκαλύψει όλους τους τρόπους προκειμένου να "...χτίσω ενα σοβαρο σωμα οχι υπερφυσικό αλλα ουτε αθλητικο (Κατι στο ενδιάμεσο.)"
όπως αναφέρεις στο πρώτο σου post, και αφού είδες κ απόειδες είπες να το ρίξεις κ σε κάτι "πιο σκληρό"...????
Η γνώμη μου είναι πως άμα ζητήσεις από την μητέρα σου να σου μαγειρεύει κάποια πράγματα έτσι όπως τα θέλεις εσύ προκειμένου να καλύψεις τις ανάγκες σου, δεν θα θέλει ν αχαλάσει το χατήρι του "κανακάρη της". Η αλήθεια είναι πώς αυτό που εσύ αναφέρεις ώς διατροφή, δεν προσεγγίεζει κάν αυτό που χρειάζεσαι για να φτάσεις μέρος του στόχου σου.
Ξεκίνα το διάβασμα λοιπόν από το (section της διατροφής), όπως περίμενες να σου πούμε, δές τα κενά σου, τα οποία θα τα ανακαλύψεις κ μόνος σου, κ είμαστε εδώ για να σου παρέχουμε την βοήθεια κ την υποστήριξη.

Καλώς ήρθες λοιπόν...:welcome:

Fear
07-04-12, 13:29
Μία ερώτηση...
θεωρείς ότι έχεις υπερκαλύψει όλους τους τρόπους προκειμένου να "...χτίσω ενα σοβαρο σωμα οχι υπερφυσικό αλλα ουτε αθλητικο (Κατι στο ενδιάμεσο.)"
όπως αναφέρεις στο πρώτο σου post, και αφού είδες κ απόειδες είπες να το ρίξεις κ σε κάτι "πιο σκληρό"...????
Η γνώμη μου είναι πως άμα ζητήσεις από την μητέρα σου να σου μαγειρεύει κάποια πράγματα έτσι όπως τα θέλεις εσύ προκειμένου να καλύψεις τις ανάγκες σου, δεν θα θέλει ν αχαλάσει το χατήρι του "κανακάρη της". Η αλήθεια είναι πώς αυτό που εσύ αναφέρεις ώς διατροφή, δεν προσεγγίεζει κάν αυτό που χρειάζεσαι για να φτάσεις μέρος του στόχου σου.
Ξεκίνα το διάβασμα λοιπόν από το (section της διατροφής), όπως περίμενες να σου πούμε, δές τα κενά σου, τα οποία θα τα ανακαλύψεις κ μόνος σου, κ είμαστε εδώ για να σου παρέχουμε την βοήθεια κ την υποστήριξη.

Καλώς ήρθες λοιπόν...:welcome:


Ευχαριστω για το καλωσόρισμα ,

θεωρείς ότι έχεις υπερκαλύψει όλους τους τρόπους προκειμένου να "...χτίσω ενα σοβαρο σωμα οχι υπερφυσικό αλλα ουτε αθλητικο (Κατι στο ενδιάμεσο.)"
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ.
Μα φυσικα ο,τι ειπα περι διατροφης ειναι λαθος!
Λεω και στην αρχη ειμαι ενας πρωταρης και δεν ξερω απο αυτα οσο εσεις, απλα λεω τι κανω τι τρώω και τα λοιπα για να με διορθώσετε αμα τα ηξερα ολα δεν θα ρωτουσα καν σε φορουμ για γνωμες.
Προτιμώ να με βρίσετε, να με διορθώσετε και να με κανετε καλύτερο και να πειτε φιλε εισαι λαθος σε αυτο και αυτο.

Lao
07-04-12, 14:44
Προτιμώ να με βρίσετε, να με διορθώσετε και να με κανετε καλύτερο και να πειτε φιλε εισαι λαθος σε αυτο και αυτο.

Δεν θα σε βρίσει κανένας, ακόμα και αν το θες εσύ :P

Μιας και το ζητάς όμως, είσαι λάθος στα εξής:

1. Μέσα σε 2 βδομάδες που πας gym, δεν ξέρεις και πολλά πράγματα για το πως να γυμνάζεσαι. Μάθε λοιπόν ορισμένα βασικά πράγματα, αν είναι να ασχοληθείς.

2. Η διατροφή σου, εφόσον θέλεις να κάνεις bbing και να χτίσεις ένα «σοβαρό σώμα», είναι επιεικώς ανεπαρκής. Πήγαινε στο subforum με τις διατροφές και ζήτα βοήθεια να φτιάξεις μία.

3. Λόγω των 1) και 2), ΚΑΚΩΣ προσπαθείς να μπεις από τώρα στην λογική των συμπληρωμάτων, πόσο μάλλον όταν είσαι μόλις 15 χρονών. Κλείσε τα αυτιά σου στην κάθε μ@λακία που ακούς στα γυμναστήρια ή από τους γνωστούς σου, μάθε να τρως σωστά, να γυμνάζεσαι σωστά και να ξεκουράζεσαι σωστά και τα αποτελέσματα θα έρθουν.

andrikos3kala
07-04-12, 15:30
+1 Lao Δώσε έμφαση στη διατροφή σου βάλε 6 γεύματα με επαρκή ποσότητα πρωτείνης και υδατανθρακα( οχι μονο για το bb αλλα και τις πνευματικές απαιτήσεις που εχεις ως μαθητής ). Στεγνά γεύματα , αρκετό νερό και καλός ύπνος.;)

tolis93
07-04-12, 15:44
+1 Lao Δώσε έμφαση στη διατροφή σου βάλε 6 γεύματα με επαρκή ποσότητα πρωτείνης και υδατανθρακα( οχι μονο για το bb αλλα και τις πνευματικές απαιτήσεις που εχεις ως μαθητής ). Στεγνά γεύματα , αρκετό νερό και καλός ύπνος.;)

θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω στο παραπανω. κ με 4 κ με 5 γευματα ειναι μια χαρα το παιδι αρκει να παιρνει ολα τα μακροσυστατικα κ μικροσυστατικα π χρειαζεται μεσα στη μερα. φυσικα για ολα τα υπολοιπα νομιζω ο lao μας καλυψε

lonsdale
07-04-12, 15:47
Οπως λεει ο τολης καε οσα γευματα μπορεις αρκει να βγαζεις τα μακρο σου.με αυτην την διατροφη που κανεις ογκο δεν θα βαλεις να αδυνατισεις ισως μπορεις να το πετυχεις με την διατροφη σου,
ΦΑΕ

Fear
07-04-12, 16:12
3. Λόγω των 1) και 2), ΚΑΚΩΣ προσπαθείς να μπεις από τώρα στην λογική των συμπληρωμάτων, πόσο μάλλον όταν είσαι μόλις 15 χρονών. Κλείσε τα αυτιά σου στην κάθε μ@λακία που ακούς στα γυμναστήρια ή από τους γνωστούς σου, μάθε να τρως σωστά, να γυμνάζεσαι σωστά και να ξεκουράζεσαι σωστά και τα αποτελέσματα θα έρθουν.

Ακουγετε αστειο ενας 15χρονος να πηγαίνει γυμναστιριο για να κανει σωμα..
Ακομα δεν εσκασε απο το αυγο η πορδη και μιλαει για bodybuilding (Ναι εγω ειμαι αυτος!)
Αυτο που θελω δεν ειναι να εχω ωραιο σωμα σε μικρη ηλικια.. αλλα οταν φτασω 20 να εχω σωμα που θα το ζηλευε καθε 20αρης. (Που ξεκιναει τοτε γυμναστιριο κτλ)

Απλα δεν μπορω να περιμενω.. :P :P :P
:)

EDIT : Ευχαριστω για την βοηθεια των παραπανω!

Lao
07-04-12, 16:25
Ακουγετε αστειο ενας 15χρονος να πηγαίνει γυμναστιριο για να κανει σωμα..
Ακομα δεν εσκασε απο το αυγο η πορδη και μιλαει για bodybuilding (Ναι εγω ειμαι αυτος!)
Αυτο που θελω δεν ειναι να εχω ωραιο σωμα σε μικρη ηλικια.. αλλα οταν φτασω 20 να εχω σωμα που θα το ζηλευε καθε 20αρης. (Που ξεκιναει τοτε γυμναστιριο κτλ)

Απλα δεν μπορω να περιμενω.. :P :P :P
:)

EDIT : Ευχαριστω για την βοηθεια των παραπανω!

Αν πίστευα κάτι τέτοιο για σένα, δεν θα έμπαινα στον κόπο να σου απαντήσω. Δεν συνηθίζω να αποπαίρνω κανέναν εδώ μέσα, και ειδικά νέα παιδιά όπως εσύ.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω, είναι ότι αυτή την στιγμή το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποκτήσεις κάποιες στέρεες βάσεις και ορισμένες καλές συνήθειες, τις οποίες ακριβώς θα βρεις μπροστά σου στο μέλλον.

Γιατί, το να πάρεις π.χ. μια πρωτεϊνη είναι το εύκολο. Το να μάθεις όμως πως να γυμνάζεσαι, να τρως και να αποθεραπεύεσαι είναι το δύσκολο, και είναι ακριβώς αυτό που στο μέλλον θα σε διαφοροποιεί από όλους τους υπόλοιπους... coaches potatoes.

Hit the iron, bro ;)

beefmeup
07-04-12, 16:28
Απλα δεν μπορω να περιμενω.. :P :P :P
:)



αν κ το λες για αστειο(μεταξυ αστειου κ σοβαρου δλδ το λες),αυτο ειναι το πρωτο κ σημαντικοτερο λαθος.
κατα τα αλλα συμφωνω με τον λαο.
αυτη την στιγμη το σημαντικοτερο ισως κ απο την διατροφη σου ειναι να μαθεις να προπονεισαι σωστα..
σε βαθος χρονου αυτο ειναι το ενα κ μοναδικο πραγμα που θα σου κανει την πραγματικη διαφορα.
ολα τα υπολοιπα ειναι σχετικα.

Fear
07-04-12, 16:34
Γιατί, το να πάρεις π.χ. μια πρωτεϊνη είναι το εύκολο. Το να μάθεις όμως πως να γυμνάζεσαι, να τρως και να αποθεραπεύεσαι είναι το δύσκολο, και είναι ακριβώς αυτό που στο μέλλον θα σε διαφοροποιεί από όλους τους υπόλοιπους... coaches potatoes.

Hit the iron, bro ;)

Σωστο

Fear
07-04-12, 17:27
Μια καλη διατροφη για μυες που βρηκα ειναι η εξης :
Ξεκιναει απο της 9 το πρωί και τελιωνει στις 7 το απογευμα (Συνολικα 6 γευματα, πολυ καλη πιστευω και για τον μεταβολισμό)
9:00: Βρωμη και 6 ασπράδια αυγού
11:00: Πρωτεινη , Ρυζη και στηθος κοτοπουλου
13:00: Πρωτεινη με αμυγδαλα
15:00: Ρυζι και στηθος κοτοπουλο
17:00: Τονος και σαλατα
19:00: Πρωτεΐνη με νερο

Τελος παντων.. καλύφτηκα απο τις παραπανω απαντησεις! Ευχαριστω :thumbup:
Μπορει να κλειδωσει. (Δεν ξερω αμα υπαρχει στο forum lock-system)

beefmeup
07-04-12, 17:30
Μπορει να κλειδωσει. (Δεν ξερω αμα υπαρχει στο forum lock-system)

ναι κ μετα θα αυτοκαταστραφει:turtle::turtle:
δεν κλειδωνουν χωρις λογο τα θεματα μαν..:)

Keirox
07-04-12, 18:30
Θα πω ότι είπανε και οι άλλοι πάνω κάτω..

Μην κολλάς με διατροφές και συμπληρώματα.. δεν χρειάζονται στην ηλικία σου.. οι ορμόνες σου είναι τίγκα τώρα.. Οι ορμόνες σου είναι εκτός ορίων και σε γενικές γραμμές θα βάζεις μυς πολύ εύκολα.. ένα σωστό πρόγραμμα χρειάζεται με πολύ φαΐ και γάλα και θα είσαι κομπλέ!

MusclesOfShadow
07-04-12, 18:33
Οι ορμόνες σου είναι εκτός ορίων !

Καλα οχι κιετσι , ειπαμε :green:

Fear
07-04-12, 18:59
Θα πω ότι είπανε και οι άλλοι πάνω κάτω..

Μην κολλάς με διατροφές και συμπληρώματα.. δεν χρειάζονται στην ηλικία σου.. οι ορμόνες σου είναι τίγκα τώρα.. Οι ορμόνες σου είναι εκτός ορίων και σε γενικές γραμμές θα βάζεις μυς πολύ εύκολα.. ένα σωστό πρόγραμμα χρειάζεται με πολύ φαΐ και γάλα και θα είσαι κομπλέ!


Μου εχουν πει πως η γυμναστικη γραμμωνει και φουσκωνει πολυ λιγο (Μεχρι εκει που φτανουν οι ορμονες)
Αλλα τα συμπληρωματα φουσκωνουν παραπανω απ' οσο πρεπει.


Και κατι ακομα...
Θα μπορουσε οποιοσδήποτε με πολλα χρονια δουλειας να εχει κοιλιακους σαν αυτους εδω;
42851
Δεν θα το λεγα... Γεννιέσαι με αυτους προφανώς.. Οι καλυτεροι κοιλιακοι που εχω δει ποτε.. Im jealous :banghead:

Keirox
07-04-12, 19:10
Μου εχουν πει πως η γυμναστικη γραμμωνει και φουσκωνει πολυ λιγο (Μεχρι εκει που φτανουν οι ορμονες)
Αλλα τα συμπληρωματα φουσκωνουν παραπανω απ' οσο πρεπει.


Και κατι ακομα...
Θα μπορουσε οποιοσδήποτε με πολλα χρονια δουλειας να εχει κοιλιακους σαν αυτους εδω;
42851
Δεν θα το λεγα... Γεννιέσαι με αυτους προφανώς.. Οι καλυτεροι κοιλιακοι που εχω δει ποτε.. Im jealous :banghead:

Τα συμπληρώματα διατροφής δεν έχουν σχέση με ορμόνες.. ΠΧ. Η πρωτείνη είναι η ίδια που παίρνεις και απο κοτόπουλα κα τοι Ω3 τα ίδια που παίρνεις απο τα ψάρια..

Τα 99% απο αυτά είναι υπερεκτιμημένα.. 3-4 αξίζουνε.

Τώρα για τον τύπο που έχεις βάλει.. εννοείς το σχήμα των κοιλιακών του; ή το μέγεθος τους; Δεν είναι τίποτα φοβερό. Σε γενικές γραμμές μην ενθουσιάζεσαι από κοιλιακούς.. να ενθουσιάζεσαι από σύνολο. Αλλά ναι για να κάνεις αυτό το σώμα θέλεις χρόνια σωστής διατροφής και γυμναστικής (και ίσως και άλλα πράγματα).

Fear
07-04-12, 19:18
Τώρα για τον τύπο που έχεις βάλει.. εννοείς το σχήμα των κοιλιακών του; ή το μέγεθος τους; Δεν είναι τίποτα φοβερό.

Πιο πολυ το σχημα,σε μεγεθος εχω δει και πιο ''φουσκωμένους''. δεν λεγονται six pack αλλα eight pack , πολυ καλοδουλεμένοι παντος

Keirox
07-04-12, 19:23
Πιο πολυ το σχημα,σε μεγεθος εχω δει και πιο ''φουσκωμένους''. δεν λεγονται six pack αλλα eight pack , πολυ καλοδουλεμένοι παντος

Το σχήμα είναι γενετικό.. με αυτό γεννιέσαι.. ;Aλλοι έχουν καλούς κοιλιακούς και άλλοι έναν αχταρμά! ΠΧ: http://i.imgur.com/LkBTT.jpg

Fear
07-04-12, 21:21
Το σχήμα είναι γενετικό.. με αυτό γεννιέσαι.. ;Aλλοι έχουν καλούς κοιλιακούς και άλλοι έναν αχταρμά! ΠΧ: http://i.imgur.com/LkBTT.jpg
Ετσι ειναι δυστυχώς ..

tasos2
07-04-12, 22:57
Mε τα συμπληρωματα δε βαζεις μυς παραπανω απο τα γενετικα σου ορια. Μονο με τα στεροειδη το κανεις αυτο.

Fear
08-04-12, 00:53
Mε τα συμπληρωματα δε βαζεις μυς παραπανω απο τα γενετικα σου ορια. Μονο με τα στεροειδη το κανεις αυτο.

Εισαι σιγουρος..;
Δηλαδή με λιγα λογια αμα περνω πολυ πρωτεΐνη φουσκώνω σε μικροτερο χρονικο διάστημα;;
Στεροειδη, αναβολικα δεν περνω σε καμια περιπτωση και τσαμπα να τα δωσουν.

Devil
08-04-12, 03:38
Εισαι σιγουρος..;
Δηλαδή με λιγα λογια αμα περνω πολυ πρωτεΐνη φουσκώνω σε μικροτερο χρονικο διάστημα;;
Στεροειδη, αναβολικα δεν περνω σε καμια περιπτωση και τσαμπα να τα δωσουν.

μαν εγω οχι απλα ειμαι σιγουρος.... αλλα κοβω τον !@#$%^ μου....

τα συμπληρωματα θα σε βοηθησουν στην προπονηση απο ενα σημειο και μετα....

οχι.... και με πολυ πρωτεινη δεν θα ''φουσκωσεις'' πιο γρηγορα.... η σκονη πρωτεινης δεν ειναι τιποτα το μαγικο... ειναι σαν να τρως ενα κοματι κρεας... καμια διαφορα...

για να παρεις μυς θελεις προπονηση με βαρη και υπερθερμιδικη διατροφη....


μιας και εισαι καινουργιος δεν κανουμε κουβεντα για ΑΑΣ (στεροειδη) εδω μεσα... κανονες του φορουμ...;)

Keirox
08-04-12, 13:39
Αυτά που θέλεις είναι κατά σειρά σημαντικότητας για να κάνεις μύς και να γίνεις πιο δυνατός:

1) Διατροφή
2) Σωστό Πρόγραμμα γυμναστικής
3) Ξεκούραση
4) Συμπληρώματα

Όπως βλέπεις τα συμπληρώματα είναι στον πάτο της λίστας.. το καλύτερο θα είναι να τα αποφύγεις τελείως.. και να μάθεις να τρως καλά, να γυμνάζεσαι πολύ και να ρίχνεις τρελούς ύπνους.. :green:

Silvester
08-04-12, 13:49
εμενα ουτε καν με ενδιαφερει το σχημα που εχουμε οι κοιλιακοι μου..απλα να κοιτατε να βελτιωνεστε και να δειχνετε πιο ωραιοι....

Silvester
08-04-12, 13:51
εγω πιστευω πως αν εχεις την καταληλλη διατροφη δε χρειαζεσαι συμπληρωματα..τα συμπληρωματα ειναι πχ αν λειπεις πολλες ωρες απο το σπιτι και δεν εχεις χρονο για να αναπληρωσεις αυτα που εχασες τοτε μπορεις να παρεις..

Fear
08-04-12, 17:40
Ευχαριστω παρα πολυ ολους τους παραπανω, καλύφτηκα πλήρως :thumbup:
Αν και 3 φορές την ημέρα ενα ποτηράκι νερο με πρωτεΐνη μεσα δεν θα με χάλαγε αλλα αν δεν ειναι τιποτα σπουδαιο ενταξι τοτε!!
Βρικα σε ενα site πως 100gr στήθος κοτόπουλου εχει 26.5g πρωτεΐνη μεσα. οπωτε ολα καλα :)

Trim Dim
08-04-12, 20:27
Έχεις ένα όμορφο σώμα απ' ό,τι βλέπω. Γιατί βιάζεσαι να του δώσεις όγκο;

Λοιπόν, πηγαίνω γυμναστήριο εδώ και 5 χρόνια και είδα πολλά να αλλάζουν, από βάρος ίσαμε γράμμωση μυών -κάτι που δεν το φανταζόμουνα- και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Συνειδητοποιώντας το νεαρόν της ηλικίας σου, θα ήθελα αρχικά να σου πω ότι όλοι ψάχνουμε τη χρυσή τομή ανάμεσα στο πολύ φαίνεσθαι και στο χρηστικά καλλιεργημένο σώμα. Στο γυμναστήριό μου, οι φοβερότεροι γυμναστές είναι αυτοί που δεν δείχνουν το επάγγελμα που ασκούν με το τεχνητά φουσκωμένο σώμα τους, έχουν ωστόσο την σωματική και νοητική ευφυία που τους κάνει να ξεχωρίζουν μεταξύ των γυμναστών.

Επειδή όλη αυτή η ιστορία με τους μυς κλπ. έχει πολύ να κάνει με την εικόνα που έχει ο καθένας για τον εαυτό του, γι' αυτό κάνω μια ρητορική ερώτηση: μήπως βιάζεσαι υπερβολικά να μεγαλώσεις;

Μια ερώτηση που μένει να απαντηθεί από τους συνάδελφους στο φόρουμ αυτό είναι, ΑΝ οι μποντιμπιλντεράδες κάνουν περισσότερο σεξ από τον υπόλοιπο νορμάλ κόσμο ή όχι! [Γιατί, γι' αυτό υποθέτω συνοστιζόμαστε στα γυμναστήρια: Να φτιάξουμε σώμα να μας προσέξουν, έτσι δεν είναι;] Τουλάχιστον να είχαμε αρκετά στατιστικά στοιχεία για αυτό το καυτό θέμα...

Keirox
08-04-12, 21:08
Έχεις ένα όμορφο σώμα απ' ό,τι βλέπω. Γιατί βιάζεσαι να του δώσεις όγκο;

Λοιπόν, πηγαίνω γυμναστήριο εδώ και 5 χρόνια και είδα πολλά να αλλάζουν, από βάρος ίσαμε γράμμωση μυών -κάτι που δεν το φανταζόμουνα- και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Συνειδητοποιώντας το νεαρόν της ηλικίας σου, θα ήθελα αρχικά να σου πω ότι όλοι ψάχνουμε τη χρυσή τομή ανάμεσα στο πολύ φαίνεσθαι και στο χρηστικά καλλιεργημένο σώμα. Στο γυμναστήριό μου, οι φοβερότεροι γυμναστές είναι αυτοί που δεν δείχνουν το επάγγελμα που ασκούν με το τεχνητά φουσκωμένο σώμα τους, έχουν ωστόσο την σωματική και νοητική ευφυία που τους κάνει να ξεχωρίζουν μεταξύ των γυμναστών.

Επειδή όλη αυτή η ιστορία με τους μυς κλπ. έχει πολύ να κάνει με την εικόνα που έχει ο καθένας για τον εαυτό του, γι' αυτό κάνω μια ρητορική ερώτηση: μήπως βιάζεσαι υπερβολικά να μεγαλώσεις;

Μια ερώτηση που μένει να απαντηθεί από τους συνάδελφους στο φόρουμ αυτό είναι, ΑΝ οι μποντιμπιλντεράδες κάνουν περισσότερο σεξ από τον υπόλοιπο νορμάλ κόσμο ή όχι! [Γιατί, γι' αυτό υποθέτω συνοστιζόμαστε στα γυμναστήρια: Να φτιάξουμε σώμα να μας προσέξουν, έτσι δεν είναι;] Τουλάχιστον να είχαμε αρκετά στατιστικά στοιχεία για αυτό το καυτό θέμα...

Οι 15 χρόνοι και οι αρχαριοι το κάνουνε για της γυναίκες.. Οι υπόλοιπη το κάνουνε για της ενδορφινες και για το iron bug.

Το συναισθημα του να ξεκολας 250-300 κιλα από την γη τρέμοντας ολοκληρος και να τα κλειδωνεις ουρλιαζοντας από τον πόνο δεν συγκρίνεται με τίποτα αδερφέ.

Trim Dim
08-04-12, 21:44
Το συναισθημα του να ξεκολας 250-300 κιλα από την γη τρέμοντας ολοκληρος και να τα κλειδωνεις ουρλιαζοντας από τον πόνο δεν συγκρίνεται με τίποτα αδερφέ

Txc
08-04-12, 22:19
Αυτά που θέλεις είναι κατά σειρά σημαντικότητας για να κάνεις μύς και να γίνεις πιο δυνατός:

1) Διατροφή
2) Σωστό Πρόγραμμα γυμναστικής
3) Ξεκούραση
4) Συμπληρώματα

Όπως βλέπεις τα συμπληρώματα είναι στον πάτο της λίστας.. το καλύτερο θα είναι να τα αποφύγεις τελείως.. και να μάθεις να τρως καλά, να γυμνάζεσαι πολύ και να ρίχνεις τρελούς ύπνους.. :green:

Οτι ειπε ο φιλος +1000

Οσων αφορα αυτο που ειπε ο Τrim Dim, εγω δεν κανω πολυ sex, γιατι μου ριχνει την τεστοστερονη...

Εγω θα ελεγα να παρεις την whey και οτι αλλο θελεις και δωσε πιεση στο γυμναστηριο. Ναι γιατι οχι? Ουτως η αλλως για την ποζερια ζουμε ( εγω τουλαχιστον )...

polo0
08-04-12, 23:29
καταρχας γεια σου και σε εσενα :welcome:θελω να σου πω πως ειμαι στην ιλικια σου και καταλαβενω πως νιωθεις τον λογο που το θες και γενικα πως αισθανεσαι,λοιπον και εγω οταν αρχισα γυμναστηριο ειχα την γνωμη πως πραγματικα παιρνεις μια πρωτεινη και σε λιγους μηνες γινεσαι τερας!και σε ογκο αλλα και σε γραμμωση..!καθως εψαχνα για την πρωτεινη λοιπον διαβαζα διαβαζα διαβαζα καθε μερα ολη την ωρα για αυτο το πραγμα..η πρωτεινη δεν ειναι κατι μαγικο που κανει θαυματα,ειναι μια ουσια που εχει και στο κατοπουλο στα ασπραδια αυγου κ.λ.π
μαλιστα ειναι πολυ καλητερο να την παιρνεις απο φαγητα παρα απο σκονη γιατι για να σου δωσω να καταλαβεις ειναι φαγητο σε σκονη τιποτα περισσοτερο..!
αμα ψαξεις φορουμ εδω θα δεις παντου δημοσιευσεις μουσε θεματα διατροφης,προπονησης και οχι συμπληρωματων!
αυτα ειναι που πραγματικα αξιζουν!παρε την σωστη πρωτεινη που χρειαζεσε απο το φαι και αν δε μπορεις να την συμπληρωσης μονο τοτε ! θελω να σου δωσω να κτλβεις πως δν ειναι κτ μαγικο..:P
(χιλια συγνωμη για το of topic και το κατεβατο!)

mercy_
17-04-12, 21:34
Θα συμφωνησω και γω.......και εγω ειμαι 16 χρονων και σε αυτην την ηλικια ολα γινονται για το θυλικο φυλο....γινε τουμπανο να εχεις γκομενς συγγνωμη για την εκφραση κιολας και χαζομαρες αν πραγματικα θελεις να εισαι υγιεις και να εχεις ενα καλο σωμα το κανεις για τον εαυτο σου και οχι για τα κοριτσακια....ωστοσο για το συμπληρωμα διατροφης δν εχω καμια παρεμβολη μπορεις να παρεις αφοβα αναφερομαι σε πρωτεινη απλα πρωτα πρεπει να κατσεις να φτιαξεις την διατροφη σου που ειναι το ΠΑΝ και μετα ακολουθουν τα συμπληρωματα......