PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση με πρωτεινη whey



TXCELLAS
09-04-12, 20:01
Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχω.
Καταρχην ειμαι 24χρονων 1,79 78 κιλα και εχω μια πολυ καλη σχεση με την γυμναστικη (γυμναζομαι αρκετα χρονια)

Προσφατα (πριν κανα 1,5 μηνα το πολυ) ξεκινησα να παιρνω πρωτεινη whey protein και ταυτοχρονα συνεχισα τις προπονησεις μου κανονικα. Την πρωτεινη θεωρησα καλυτερα και την παιρνω με γαλα 3 φορες την μερα. 1 το πρωι οταν ξυπναω (μισο σκουπ) 1 μετα την προπονηση (1 σκουπ) και μισο σκουπ λιγο πριν πεσω για υπνο.
Δεν ηθελα να κανω υπερβολες και παιρνω αυτες τις ποσοτητες.
Το θεμα μου ειναι οτι εχω βαλει καποια κιλα (3 κιλα-ημουν 75 κιλα) και πολλες φορες παρατηρω ενα φουσκωμα στο στομαχι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι επειδη γινεται χρηση με γαλα και οχι με νερο η με κατι αλλο πχ;
Η προπονηση μου παρεμεινε ιδια με μια μικρη αυξηση στην αεροβια ασκηση και προσεχω λιγο την διατροφη μου απο τοτε που ξεκινησα...

Sorry για τα πολλα που ειπα περιμενω απαντησεις! :)

Delikostopoylos
09-04-12, 21:00
Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχω.
Καταρχην ειμαι 24χρονων 1,79 78 κιλα και εχω μια πολυ καλη σχεση με την γυμναστικη (γυμναζομαι αρκετα χρονια)

Προσφατα (πριν κανα 1,5 μηνα το πολυ) ξεκινησα να παιρνω πρωτεινη whey protein και ταυτοχρονα συνεχισα τις προπονησεις μου κανονικα. Την πρωτεινη θεωρησα καλυτερα και την παιρνω με γαλα 3 φορες την μερα. 1 το πρωι οταν ξυπναω (μισο σκουπ) 1 μετα την προπονηση (1 σκουπ) και μισο σκουπ λιγο πριν πεσω για υπνο.
Δεν ηθελα να κανω υπερβολες και παιρνω αυτες τις ποσοτητες.
Το θεμα μου ειναι οτι εχω βαλει καποια κιλα (3 κιλα-ημουν 75 κιλα) και πολλες φορες παρατηρω ενα φουσκωμα στο στομαχι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι επειδη γινεται χρηση με γαλα και οχι με νερο η με κατι αλλο πχ;
Η προπονηση μου παρεμεινε ιδια με μια μικρη αυξηση στην αεροβια ασκηση και προσεχω λιγο την διατροφη μου απο τοτε που ξεκινησα...

Sorry για τα πολλα που ειπα περιμενω απαντησεις! :)

Λοιπον οταν πινεις πρωτεινη με γαλα αργει να αφομιωθει πολη!!!
Kαλυτερα με νερακι..να κοιταξεις μηπως σε φουσκωνει η λακτοζη πολυ κοσμο τον πειραζει!!
Πρωτεινη θα παιρνεις μετα τη προπονηση,
και το βραδυ πρωτου κοιμηθεις αν θελεις!!
Θα σου πρότεινα για το βράδυ πριν κοιμηθείς να παιρνεις αμινοξεα..
Μην το τραβας με την πρωτεινη θελει σωστές δοσολογίες :green:

CapoFighter
09-04-12, 21:13
Λοιπον οταν πινεις πρωτεινη με γαλα αργει να αφομιωθει πολη!!!
Kαλυτερα με νερακι..να κοιταξεις μηπως σε φουσκωνει η λακτοζη πολυ κοσμο τον πειραζει!!
Πρωτεινη θα παιρνεις μετα τη προπονηση,
και το βραδυ πρωτου κοιμηθεις αν θελεις!!
Θα σου πρότεινα για το βράδυ πριν κοιμηθείς να παιρνεις αμινοξεα..
Μην το τραβας με την πρωτεινη θελει σωστές δοσολογίες :green:

LOL... Ασχολιαστο τελειως. Στο θεμα μας txcellas. Πρωτεινη μπορεις να παιρνεις με γαλα αρκει να ειναι απαχο! Αλλιως θα περιεχει λιπαρα με τα οποια οντως αργει να αφομειωθει! Με τις δοσεις δεν εχεις κανενα θεμα. Συνεχισε ετσι!!! Το φουσκωμα μπορει να οφειλεται σε κατι που τρως καθημερινα και οντως σε πειραζει. Αλλιως αν δεν ισχυει κατι τετοιο τοτε μπορει να φταιει το γαλα! Αν δεν σε ενοχλει τοτε δεν χρειαζεται να το αλλαξεις εκτος και αν οντως σε ενοχλει και δεν το θες.:thumbup:

DimitrisT
09-04-12, 21:14
Μετα την προπονηση καλυτερα να την ανακατευεις με σκετο νερο και οχι γαλα για ταχυτερη αποροφηση, τις αλλες ωρες της ημερα μπορεις να βαζεις γαλα.


Η προπονηση μου παρεμεινε ιδια με μια μικρη αυξηση στην αεροβια ασκηση και προσεχω λιγο την διατροφη μου απο τοτε που ξεκινησα...

Κοιταξε, 3 φορες την ημερα πρωτεινη με σκετο νερο ειναι περιπου 350 θερμιδες. Αν βαζεις και τις 3 φορες γαλα τοτε πανε πανω απο 500 σιγουρα (μη σου πω αρκετα πιο πανω).
Υπολογισε ποσες θερμιδες τρως γιατι αφου η προπονηση εμεινε ιδια, η διατροφη σου εχει +500-600 θερμιδες παραπανω απ'οτι πριν.
Αν εκανες ισοθερμιδικη διατροφη πριν παρεις το συμπληρωμα, τωρα εισαι υπερθερμιδικα, λογικο να παρεις βαρος.

TXCELLAS
09-04-12, 21:20
Μετα την προπονηση καλυτερα να την ανακατευεις με σκετο νερο και οχι γαλα για ταχυτερη αποροφηση, τις αλλες ωρες της ημερα μπορεις να βαζεις γαλα.

Κοιταξε, 3 φορες την ημερα πρωτεινη με σκετο νερο ειναι περιπου 350 θερμιδες. Αν βαζεις και τις 3 φορες γαλα τοτε πανε πανω απο 500 σιγουρα (μη σου πω αρκετα πιο πανω).
Υπολογισε ποσες θερμιδες τρως γιατι αφου η προπονηση εμεινε ιδια, η διατροφη σου εχει +500-600 θερμιδες παραπανω απ'οτι πριν.
Αν εκανες ισοθερμιδικη διατροφη πριν παρεις το συμπληρωμα, τωρα εισαι υπερθερμιδικα, λογικο να παρεις βαρος.


χμ... εισαι σιγουρος για τις θερμιδες φιλε μου;τοσες πολλες;

DimitrisT
09-04-12, 21:26
Στο περιπου, δεν ξερω ποσα scoop τη μερα παιρνεις (λαθος μου, το γραφεις -.-) αλλα 1 εχει γυρω στις 120 θερμιδες (χωρις το γαλα).
Αμα για παραδειγμα παιρνεις 2 την ημερα ειναι 240 θερμιδες μονο η πρωτεινη σου. Βαλε και το γαλα..

TXCELLAS
10-04-12, 15:18
Στο περιπου, δεν ξερω ποσα scoop τη μερα παιρνεις (λαθος μου, το γραφεις -.-) αλλα 1 εχει γυρω στις 120 θερμιδες (χωρις το γαλα).
Αμα για παραδειγμα παιρνεις 2 την ημερα ειναι 240 θερμιδες μονο η πρωτεινη σου. Βαλε και το γαλα..

οποτε καλυτερα και για αμεση αφομοιωση να το παιρνω με νερο; πραγματι ενα σκουπ εχει 120 θερμιδες. εγω παιρνω το πολυ 2 σκουπ την μερα οποτε 240 θερμιδες λιγο και το γαλα κλπ παει ανετα στις 400 νομιζω..:unsure:

Giannistzn
10-04-12, 15:25
Ποια πρωτεΐνη εχεις παρει? Εχεις κανενα θεμα δυσανεξιας μηπως και παρατηρεις αυτο με το στομαχι? Καποιες πρωτεΐνες σε μερικα ατομα προκαλουν φουσκωματα παντως.

s0k0s
10-04-12, 15:35
Ποια πρωτεΐνη εχεις παρει? Εχεις κανενα θεμα δυσανεξιας μηπως και παρατηρεις αυτο με το στομαχι? Καποιες πρωτεΐνες σε μερικα ατομα προκαλουν φουσκωματα παντως.

Πιστευω καμια gainer θα ειναι, εμενα ετσι 3 gainer με ειχαν κανει, πολυ φουσκωμα.. με το ζορι ετρωγα μετα..

Giannistzn
10-04-12, 15:37
Δεν νομιζω να ειναι gainer γιατι λεει οτι το σκουπ εχει 120kcal οποτε δυσκολο να ειναι gainer με τοσο λιγες θερμιδες. ;)

DimitrisT
10-04-12, 15:47
οποτε καλυτερα και για αμεση αφομοιωση να το παιρνω με νερο; πραγματι ενα σκουπ εχει 120 θερμιδες. εγω παιρνω το πολυ 2 σκουπ την μερα οποτε 240 θερμιδες λιγο και το γαλα κλπ παει ανετα στις 400 νομιζω..:unsure:

Με νερο αμεσως μετα την προπονηση. Για γρηγορη αφομοιωση. Οποιαδηποτε αλλη στιγμη της ημερας μπορεις να βαζεις γαλα.
Αλλα οντως μπορεις να ξεφυγεις σε θερμιδες ευκολα ετσι, γι'αυτο σου ειπα να μετρας ποσο γαλα πινεις..
Αλλιως κοψ'το τελειως και πινε μονο με νερο μετα την προπονηση τρωγωντας λιγο κρεας παραπανω στα υπολοιπα γευματα. :green:

TXCELLAS
10-04-12, 19:48
Με νερο αμεσως μετα την προπονηση. Για γρηγορη αφομοιωση. Οποιαδηποτε αλλη στιγμη της ημερας μπορεις να βαζεις γαλα.
Αλλα οντως μπορεις να ξεφυγεις σε θερμιδες ευκολα ετσι, γι'αυτο σου ειπα να μετρας ποσο γαλα πινεις..
Αλλιως κοψ'το τελειως και πινε μονο με νερο μετα την προπονηση τρωγωντας λιγο κρεας παραπανω στα υπολοιπα γευματα. :green:

ξεκινησα με νερακι απο χτες! :) αντε να δουμε αν θα εχουμε αποτελεσμα!

s0k0s
10-04-12, 21:46
Δεν νομιζω να ειναι gainer γιατι λεει οτι το σκουπ εχει 120kcal οποτε δυσκολο να ειναι gainer με τοσο λιγες θερμιδες. ;)

yeap εχεις δικιο, δν το ειδα. :thumbup:

TXCELLAS
07-10-12, 21:16
Καλησπερα σας.

Αυτη τη βδομαδα προκειται να ξεκινησω πιο εντατικη γυμναστικη και θεωρησα αναγκαιο να ξεκινησω και ληψη πρωτεινων μαζι.
Ειμαι 1.78 74κιλα και ειμαι 23 χρονων. Κανω αρκετα χρονια γυμναστικη κυριως για φυσικη κατασταση και το τελευταιο εξαμηνο ξεκινησα whey πρωτεινες.

Τωρα επειδη ειμαι ανενεργος τους τελευταιους 2 μηνες και θελω να μπω δυναμικα ηθελα να ρωτησω τι θα ηταν καλο να παρω. Γνωριζω ελαχιστα απο πρωτεινες κλπ απλα το βασικο που εχω στο μυαλο μου ειναι να εχω μια καλη- αριστη φυσικη κατασταση και πανω σε αυτο θα επικεντρωθω.

Επισης εχω διαβασει και για πρωτεινες που εχουν επιπλεον αμινοξεα μεσα της warrior lab νομιζω..

τι ειναι καλυτερο; καποια πρωτεινη whey και ξεχωριστα αμινοξεα σε μορφη χαπιων πχ η κατι που να συνδιαζει και τα 2; :)

magavaTOUT
07-10-12, 21:21
θα σου προτεινα να παρεις μια καθαρη whey. 75%protein+ θεωρουνται καλες. reflex,on,scitec,syntrax ειναι μερικες που μου ερχονται ετσι προχειρα.

TXCELLAS
07-10-12, 21:37
θα σου προτεινα να παρεις μια καθαρη whey. 75%protein+ θεωρουνται καλες. reflex,on,scitec,syntrax ειναι μερικες που μου ερχονται ετσι προχειρα.

κατι σχετικο με αμινοξεα; στο μυαλο μου ειχα την whey-on να παρω!

magavaTOUT
07-10-12, 22:00
Πανω κατω ολες τα ιδια εχουν σε ποσοτητες.. αλλες εχουν περισσοτερο ενα αλλες αλλο.

TXCELLAS
07-10-12, 22:31
οποτε τι ειναι καλυτερο;

magavaTOUT
07-10-12, 22:33
Οτι βρεις φθηνοτερο ;) Με λιγα παραπανω/λιγοτερα αμινοξεα δεν θα φουσκωσεις περισσοτερο :P

TXCELLAS
07-10-12, 23:06
δεν θελω καν να φουσκωσω. Το θεμα ειναι οτι απο το να παιρνω πχ τσαμπα 3 σκουπ πρωτεινων και να αποροφονται τα 2 πχ μακροπροθεσμα θα φανει στην τσεπη μου.
Οποτε δεν ειναι καλυτερα να κανω χρηση αμινοξεων για καλυτερη απορροφηση απο τον οργανισμο; Τωρα ενα απλο ναι δεν θα με πεισει γιατι το ιδιο ναι θα πω και εγω σε καποιον που ειναι τελειως ασχετος.
Αν υπαρχει καποιος που να μου δωσει να καταλαβω τι παιζει πολυ ευχαριστως να τον ακουσω! ;)

amateur666
08-10-12, 02:49
δεν θελω καν να φουσκωσω. Το θεμα ειναι οτι απο το να παιρνω πχ τσαμπα 3 σκουπ πρωτεινων και να αποροφονται τα 2 πχ μακροπροθεσμα θα φανει στην τσεπη μου.
Οποτε δεν ειναι καλυτερα να κανω χρηση αμινοξεων για καλυτερη απορροφηση απο τον οργανισμο; Τωρα ενα απλο ναι δεν θα με πεισει γιατι το ιδιο ναι θα πω και εγω σε καποιον που ειναι τελειως ασχετος.
Αν υπαρχει καποιος που να μου δωσει να καταλαβω τι παιζει πολυ ευχαριστως να τον ακουσω! ;)

κινδυνος υπαρχει:green:

TXCELLAS
08-10-12, 02:54
Παιδια εχω διαβασει ολα σχεδον τα θεματα με τα αμινοξεα και δεν ξερω ποιο να παρω και θελω την βοηθεια σας..

Τα βασικα ειναι οτι θα παιρνω πρωτεινη whey 100% την on.
Τι μπορει να συνδιαστει με αυτην ΑΛΛΑ να μην εχει κρεατινες κλπ μεσα. Να ειναι οπως η πρωτεινη απο τις πιο καλες απο ολες τις αποψεις (εκτος τιμης)
Αργοτερα ισως ασχοληθω με κρεατινες κλπ αλλα στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη δεν θα ηθελα.

Επισης και να εχει καποια επιπλεον αμινοξεα τα οποια δεν παραγει ο οργανισμος ακομα καλυτερα.. ;)

TXCELLAS
08-10-12, 02:58
κινδυνος υπαρχει:green:

?????

DimitrisT
09-10-12, 09:49
δεν θελω καν να φουσκωσω. Το θεμα ειναι οτι απο το να παιρνω πχ τσαμπα 3 σκουπ πρωτεινων και να αποροφονται τα 2 πχ μακροπροθεσμα θα φανει στην τσεπη μου.
Οποτε δεν ειναι καλυτερα να κανω χρηση αμινοξεων για καλυτερη απορροφηση απο τον οργανισμο; Τωρα ενα απλο ναι δεν θα με πεισει γιατι το ιδιο ναι θα πω και εγω σε καποιον που ειναι τελειως ασχετος.
Αν υπαρχει καποιος που να μου δωσει να καταλαβω τι παιζει πολυ ευχαριστως να τον ακουσω! ;)

Τα αμινοξεα ειναι δομικο συστατικο των πρωτεινων, δεν ειναι κατι διαφορετικο. Πολλα αμινοξεα στη σειρα (καλα οχι ακριβως σε σειρα :green:) δομουν μια πρωτεινη.
Παρε την πιο φθηνη οπως σου ειπαν τα παιδια παραπανω.
1 γραμμαριο πρωτεινης πανω/κατω δεν κανει τη διαφορα (ποσο μαλλον ενα αμινοξυ :green:).

TXCELLAS
11-10-12, 17:34
πηρα τελικα τα bcaa 4000 της all stars