PDA

Επιστροφή στο Forum : iso 100 dymatize ενημέρωση!



anna7
11-04-12, 10:32
Γειά σας και καλως σας βρήκα!!!!!! ειμαι 26 αθλήτρια του μπάσκετ και εχω καποια κιλά που θα θελα να χασω.. είμαι 1.65 και 65 κιλα. ξεκίνησα να παίρνω την iso 100 και μπορώ να πω χωρίς να ξέρω πολλά πάνω στο θέμα οτι είναι καλή γιατί δε με φουσκώνει πολύ και με κρατάει χορτάτη. Την παίρνω μετα το γυμναστήριο το πρωί. τη χρησιμοποιώ 2 βδομάδες τώρα και δε μπορώ να πω οτι βλέπω καποια διαφορά. Μήπως δε κανει για μενα η πρέπει να παρω κατι άλλο να με βοηθήσει στη προσπάθεια π κανω? επίσης θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να την παίρνω καθημερινά παω δε παω γυμναστηριο.. ευχαριστωωωω!!!

tolis93
11-04-12, 10:36
Γειά σας και καλως σας βρήκα!!!!!! ειμαι 26 αθλήτρια του μπάσκετ και εχω καποια κιλά που θα θελα να χασω.. είμαι 1.65 και 65 κιλα. ξεκίνησα να παίρνω την iso 100 και μπορώ να πω χωρίς να ξέρω πολλά πάνω στο θέμα οτι είναι καλή γιατί δε με φουσκώνει πολύ και με κρατάει χορτάτη. Την παίρνω μετα το γυμναστήριο το πρωί. τη χρησιμοποιώ 2 βδομάδες τώρα και δε μπορώ να πω οτι βλέπω καποια διαφορά. Μήπως δε κανει για μενα η πρέπει να παρω κατι άλλο να με βοηθήσει στη προσπάθεια π κανω? επίσης θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να την παίρνω καθημερινά παω δε παω γυμναστηριο.. ευχαριστωωωω!!!

καλημερα καλως ηρθες κιολας
βασικα καμια πρωτεινη απο μονη της θα σ δωσει καποια αλλαγη πιο γρηγορα. ειναι απλα ενα συμπληρωμα διτροφης.δλδ οπως θα ετρωγες ενα κομματι κοτοπουλο ενα αυγο κτλπ. ειναι καλη πρωτεινη η συγκεκριμενη. τη χρησιμοποιεις τη καλυτερη ωρα παντως. υπομονη θελει κ θα τα χασεις αυτα τα κιλα π θελεις.αρκει να σαι σωστη σε ολα τα υπολοιπα ετσι?

anna7
11-04-12, 16:24
κανω διατροφή οσο μπορώ απλα ήθελα κατι να επιταχύνει τη καυση του λίπους.. κι επειδη η πρωτεινη βοηθα αποφασισα να παρω πρωτεινη.. μπορω να παρω και λιποδιαλύτη η θα επιβαρύνω τον οργανισμο μ? οσον αφορα τη συχνότητα πρέπει να την παιρνω καθε μερα παω δε παω γυμναστηριο?

tyler_durden
11-04-12, 16:34
κανω διατροφή οσο μπορώ απλα ήθελα κατι να επιταχύνει τη καυση του λίπους.. κι επειδη η πρωτεινη βοηθα αποφασισα να παρω πρωτεινη.. μπορω να παρω και λιποδιαλύτη η θα επιβαρύνω τον οργανισμο μ? οσον αφορα τη συχνότητα πρέπει να την παιρνω καθε μερα παω δε παω γυμναστηριο?

η πρωτεινη δε βοηθα στην καυση του λιπους..ο μονος τροπος να πεσει το λιπος του σωματος σου ειναι συνδιασμος υποθερμιδικης-αεροβιας-και ασκησεων με αντιστασεις..η συγκεκριμενη πρωτεινη που παιρνεις ειναι απ τις καλυτερες της αγορας για ποστ..συνεχισε την..

μην περιμενεις θαυματα ομως..δεν παιρνεις φαρμακο,συμπληρωμα πρωτεινης παιρνεις..
η δουλεια του ειναι να σε βοηθαει να φτασεις την απαιτουμενη ημερισια προσληψη και τπτ παραπανω..

tolis93
11-04-12, 16:36
κανω διατροφή οσο μπορώ απλα ήθελα κατι να επιταχύνει τη καυση του λίπους.. κι επειδη η πρωτεινη βοηθα αποφασισα να παρω πρωτεινη.. μπορω να παρω και λιποδιαλύτη η θα επιβαρύνω τον οργανισμο μ? οσον αφορα τη συχνότητα πρέπει να την παιρνω καθε μερα παω δε παω γυμναστηριο?

ναι πρωτεινη πρεπει να λαμβανουμε καθε μερα παμε δε παμε γυμναστηριο.απλα αν μπορεις να καλυπτεις με τροφη τις αναγκες σου εισαι μια χαρα. κοιτα λιποδιαλυτικα ειναι κ το τι θα παρεις. υπαρχουν κ καποια πολυ ελαφρια μεχρι κ καποια π προκαλουν ταχυπαλμιες ιδρωνεις δε μπορεις να κοιμηθεις κτλπ. απο οσο εχω διαβασει γτ δεν εχω παρει ποτε. εδω θα σε βοηθησει καποιος π εχει παρει. τωρα απο ασκηση στη λιποδυαλυση βοηθαει το αεροβιο το πρωι με αδειο στομαχι η μετα τα βαρη και η διαλλειματικη προπονηση το πρωι με αδειο στομαχι η μετα τα βαρη κ αυτη.αν κανεις πρωι με αδειο στομαχι καλο ειναι να μη τρως για μια ωρα μετα.καπου εκει δε χανονται πολλα αμινοξεα οποτε συνεχιζεται η καυση λιπους.και μετα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακα αν φας υδατανθρακα.αν κανεις μετα τα βαρη κανονικη μεταπροπονητικη διατροφη. η πρωτεινη βοηθα σα πρωτεινη.οχι το συμπληρωμα.;)

Polyneikos
12-04-12, 10:23
Νομίζω ότι κατ΄αρχην πρεπει να αναθεωρησεις τις απόψεις σου περι πρωτεινων,συμπληρωματων,λιποδιαλυσης κτλ...
Εν ολιγοις η πρωτεινη ως συμπληρωμα που εχεις πάρει ειναι μια χαρά ως εταιρία ,απλα δεν μπορεί να σε βοηθησει να χασεις κιλα,περισσότερο μαλλον όταν χανεις κιλα να διατηρησεις μυικο ιστό.:thumbup:

anna7
14-04-12, 09:31
ευχαριστώ πολυ παιδιά είσασταν κατατοπιστικότατοι!!!! ευχαριστω κ παλι!

Apollonas
15-04-12, 17:03
ευχαριστώ πολυ παιδιά είσασταν κατατοπιστικότατοι!!!! ευχαριστω κ παλι!

Επειδή έπαιζα επαγγελματικά μπάσκετ και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να καθορίσεις το πρόγραμμα σου με προπονήσεις και γυμναστήριο παράλληλα διάβασε αυτό, και ελπίζω να σε βοηθήσει. Αυτό που λέω πάντα, τέτοια προβλήματα και απορίες που έχουν οι αθλητές/αθλήτριες πρέπει να διαλύονται από τον προπονητή αλλά ας μην επεκταθώ σε αυτό.

Η καλαθοσφαίριση είναι ένα δυναμικό άθλημα που κυριαρχούν οι μεγάλες εντάσεις, η ταχύτητα, η δύναμη και η αντοχή. Ως άθλημα μπορεί να χαρακτηριστεί αερόβιο αν αναλογιστεί κανείς τη διάρκεια του παιχνιδιού, όπου αντιστοιχεί περίπου σε 1½ ώρα. Ωστόσο χαρακτηρίζεται από πληθώρα εκρηκτικών επιδεξιοτήτων όπου συνθέτουν το προφίλ ενός αναερόβιου ενεργειακού συστήματος.


Το άθλημα της καλαθοσφαίρισης χωρίζεται σε 3 περιόδους: την προαγωνιστική, αγωνιστική και μεταβατική περίοδο.


Κατά την περίοδο της προετοιμασίας, τα λίπη δεν θα πρέπει να βρίσκονται, κάτω από το 25% της ενεργειακής εξασφάλισης του αθλητή. Τα λιπαρά οξέα θα πρέπει να είναι φυτικής προέλευσης λόγω της αφθονίας τους στα πολυακόρεστα λιπαρά οξέα. Οι υδατάνθρακες θεωρούνται απαραίτητη πηγή ενέργειας κατά την περίοδο της προετοιμασίας. Αν η διατροφή είναι φτωχή σε υδατάνθρακες τότε είναι μειωμένη και η απόδοση του αθλητή στις συνεχιζόμενες αγωνιστικές του υποχρεώσεις. Επιπρόσθετα κατά την περίοδο αυτή, οι ανάγκες των αθλητών σε βιταμίνες είναι αυξημένες. Οι πρώτες ενδείξεις ανεπάρκειας κάποιων βιταμινών είναι η αδυναμία των μυών και η μείωση της ταχύτητας αντίδρασης. Οι φυσικές πηγές των βιταμινών, τα λαχανικά, τα φρούτα, οι χυμοί, θα πρέπει αν είναι πρώτα στη προτίμηση των αθλητών, σε σύγκριση με τα συνθετικά παρασκευάσματα. Σπουδαίο ρόλο στη προετοιμασία των αθλητών παίζει και το νερό. Είναι απαραίτητο να καταναλώνεται νερό κατά τη διάρκεια της άσκησης για την αναπλήρωση των υγρών που χάνονται. Αφυδάτωση ακόμη και μικρού βαθμού είναι δυνατό να επηρεάσει δυσμενώς την αθλητική απόδοση.


Κατά την αγωνιστική περίοδο στόχος του αθλητή είναι η διατήρηση των φυσικών του ικανοτήτων. Το γεύμα ή το σνακ που καταναλώνεται πριν τον αγώνα ή πριν από µία έντονη προπόνηση θα πρέπει να προετοιμάζει τους αθλητές έτσι ώστε οι αθλητές ούτε να πεινάνε, ούτε να έχουν άπεπτη τροφή στο στομάχι τους.


Συγκεκριμένα:


24 ώρες πριν τον αγώνα, οι αθλητές συστήνεται να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες υγρών. Επίσης, θα πρέπει να καταναλώνουν γεύματα τα οποία είναι πλούσια σε υδατάνθρακες. Καλές πηγές υδατανθράκων είναι το: ψωμί, πατάτες, ρύζι, ζυμαρικά, όσπρια, δημητριακά, φρούτα, κ.α.


3-4 ώρες πριν την προπόνηση ή τον αγώνα, προτείνεται η κατανάλωση ενός γεύματος που θα πρέπει να περιέχει 200-300 γραμμάρια υδατανθράκων (π.χ 2-2,5 φλιτζάνια ρύζι, 3-4 φέτες ψωμί ολικής άλεσης, 1 μεγάλη σαλάτα, 1 ποτήρι φυσικό χυμό, 1 φρούτο).


1 ώρα πριν την προπόνηση ή τον αγώνα, προτείνεται να καταναλώνουν 1 ½ με 2 ποτήρια υγρών και 1-2 φρούτα.


Κατά την διάρκεια του αγώνα, θα πρέπει να αναπληρώνονται τα χαμένα υγρά λόγω απώλειας ιδρώτα. Το νερό είναι ιδανικό αλλά μπορούν να συμπεριληφθούν και τα περισσότερα αθλητικά ποτά (sport drinks) του εμπορίου.


Μετά τον αγώνα, ο καλαθοσφαιριστής θα πρέπει να καταναλώσει περίπου 500ml υγρών-αθλητικών ποτών με σκοπό την αναπλήρωση του νατρίου από την απώλεια του ιδρώτα. Το γεύμα αμέσως μετά τον αγώνα, θα πρέπει αν είναι πλούσιο σε υδατάνθρακες, πρωτεΐνη, ενώ θα πρέπει να αποφεύγονται τα ζωικά λίπη και να προτιμούνται τα φυτικά (π.χ. πατάτες ψητές, κρέας ψητό, σαλάτα, ψωμί και χυμό).


Η μεταβατική περίοδος, επικεντρώνει τον στόχο της στην συντήρηση των δυνάμεων του αθλητή καθώς στη διατήρηση του σωματικού τους βάρους. Για το λόγο αυτό στην περίοδο αυτή
επικρατεί η ισορροπημένη διατροφή που χαρακτηρίζεται από ποικιλία.


Θα πρέπει, επίσης, να σημειωθεί ότι όταν οι αθλητές, λόγω των αθλητικών τους υποχρεώσεων, παίρνουν τα γεύματά τους σε ξενοδοχείο θα πρέπει να αναζητούν τροφές όπως scrambled αυγά, χαμηλά σε λιπαρά γιαούρτια, φρέσκους χυμούς, σαλάτες, σάντουιτς με γαλοπούλα.
Συνοψίζοντας, οι καλαθοσφαιριστές, θα πρέπει να διατηρούν μία ισορροπημένη διατροφή που να περιέχει μεγάλα ποσά υδατανθράκων τα οποία θα πρέπει να τα καταναλώνουν αμέσως μετά το παιχνίδι. Πριν από αυτό θα πρέπει να καταναλώνονται ελαφριά γεύματα πλούσια σε υδατάνθρακες. Ωστόσο οι διαφορετικές συνθήκες στις οποίες αναγκάζεται να αγωνίζεται ένας καλαθοσφαιριστής, διαμορφώνουν και τους κατάλληλους διατροφικούς κανόνες, έτσι ώστε ακόμα και κάτω από αυτές τις συνθήκες να μπορεί να αποδώσει αντάξια των δυνατοτήτων του.

Όσον αφορά την πρωτείνη σου όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω είναι πολύ καλή. Προσπάθησε να πάρεις ένα σκούπ μετά την προπόνηση σου ώστε να αφομιώσεις άμεσα θρεπτικά συστατικά και να μην καταβολίσεις.

anna7
21-04-12, 21:40
πολυ σωστά οσα είπες ορισμένα τα ήξερα καποια οχι.. απλα επειδη προσπαθώ πολυ καιρο να χασω καποια κιλα κ εχω απελπιστει ήθελα ενα βοήθημα, κατι να ενισχύσει τη προσπαθεια..

ggeorge
22-04-12, 12:25
βγαλε ενα προγραμμα διατροφής. Ποσταρε το να σου πουν αποψεις οι εμπειροι. Πιο πριν υπολογισε τις θερμιδες που πρεπει να παιρνεις καθε μερα για να χανεις...