PDA

Επιστροφή στο Forum : "Βοηθεια" για απωλεια βαρους



Davman
11-04-12, 10:44
Καλησπερα σε ολους τους θαμμωνες του φορουμ.;)
Θελω την συμβουλη σας για να τροποποιησω το προγραμμα μου ωστε να χασω 4 κιλα σε εναν μηνα (+-1).
Καταρχας ειμαι 1.80 υψος 79 κιλα (ποσοστο λιπος δεν ξερω αλλα χοντρικα αδυνατος θα θεωρομουνα αμα ημουνα γυρω στα 72 οπως βλεπω το σωμα μου).
Το υπαρχων προγραμμα μου : 3-4 φορες τη βδομαδα βαρη (αναλογα αν θα κανω τα ποδια μονα τους η με ωμους) ,
τις μερες που δεν κανω βαρη κανω τζοκινγκ 4 χιλιομετρα σε στιβο ή 1 ωρα περπατημα (7 χιλιομετρα) σε διαδρομο ή 4-5 χιλιομετρα με κλιμακωτες ταχυτητες (6-11km/h). Επιλεγω καποια απο αυτες για ποικιλια να μην βαριεμαι (δεν κανω και τα 3 την ιδια μερα!).
Στα βαρη κανω κλασσικο σπλιτ με 5 ασκησεις στους μεγαλους μυς και 3 σε δικεφαλα/τρικεφαλα.
Εχω ξεκινησει γυμναστηριο κανα εξαμηνο περιπου.
Τωρα που ακριβως θελω βοηθεια απο (προφανως) πιο εμπειρα ατομα απο μενα : σε 5 μηνες ειχα χασει 11 κιλα (ημουνα 90) , αλλα πλεον τον τελευταιο μηνα δεν μπορω να πεσω κατω απο τις 2000 θερμιδες τη μερα και ειμαι στα ιδια κιλα.
Επειδη ξερω τον εαυτο μου και μπορει να αρχισω τις υπερβολες θα ηθελα να μου προτεινετε τι να προσθεσω στο προγραμμα μου για να χασω αυτα τα 3-5 κιλα σε ενα μηνα.
Υ.Γ μην μου πειτε την ευκολη λυση να ραψω το στομα μου , γιατι ημουνα 5 μηνες με 1400 θερμιδες , και πλεον δεν εχω αλλες αντοχες να συνεχισω τετοια εξαντλητικη διατροφη.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

tolis93
11-04-12, 10:55
Καλησπερα σε ολους τους θαμμωνες του φορουμ.;)
Θελω την συμβουλη σας για να τροποποιησω το προγραμμα μου ωστε να χασω 4 κιλα σε εναν μηνα (+-1).
Καταρχας ειμαι 1.80 υψος 79 κιλα (ποσοστο λιπος δεν ξερω αλλα χοντρικα αδυνατος θα θεωρομουνα αμα ημουνα γυρω στα 72 οπως βλεπω το σωμα μου).
Το υπαρχων προγραμμα μου : 3-4 φορες τη βδομαδα βαρη (αναλογα αν θα κανω τα ποδια μονα τους η με ωμους) ,
τις μερες που δεν κανω βαρη κανω τζοκινγκ 4 χιλιομετρα σε στιβο ή 1 ωρα περπατημα (7 χιλιομετρα) σε διαδρομο ή 4-5 χιλιομετρα με κλιμακωτες ταχυτητες (6-11km/h). Επιλεγω καποια απο αυτες για ποικιλια να μην βαριεμαι (δεν κανω και τα 3 την ιδια μερα!).
Στα βαρη κανω κλασσικο σπλιτ με 5 ασκησεις στους μεγαλους μυς και 3 σε δικεφαλα/τρικεφαλα.
Εχω ξεκινησει γυμναστηριο κανα εξαμηνο περιπου.
Τωρα που ακριβως θελω βοηθεια απο (προφανως) πιο εμπειρα ατομα απο μενα : σε 5 μηνες ειχα χασει 11 κιλα (ημουνα 90) , αλλα πλεον τον τελευταιο μηνα δεν μπορω να πεσω κατω απο τις 2000 θερμιδες τη μερα και ειμαι στα ιδια κιλα.
Επειδη ξερω τον εαυτο μου και μπορει να αρχισω τις υπερβολες θα ηθελα να μου προτεινετε τι να προσθεσω στο προγραμμα μου για να χασω αυτα τα 3-5 κιλα σε ενα μηνα.
Υ.Γ μην μου πειτε την ευκολη λυση να ραψω το στομα μου , γιατι ημουνα 5 μηνες με 1400 θερμιδες , και πλεον δεν εχω αλλες αντοχες να συνεχισω τετοια εξαντλητικη διατροφη.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.
ισα ισα. εγω θα σ πω να αυηξησεις 200-300 θερμιδες για 2-3 βδομαδες κ μετα ξανα ριχτες.κ σε αυτο το διαστημα μειωσε αεροβιο.κ θα σαι τζετ. επισης παιζε με πολυ πρωτεινη αρκετα λιπαρα κ λιγοτερο υδατανθρακα. δεν ειναι τπτ το δυσκολο απλα εχεις χτυπησει πλατω οπως ειναι λογικο

marvin
11-04-12, 10:57
Καλησπερα σε ολους τους θαμμωνες του φορουμ.;)
Θελω την συμβουλη σας για να τροποποιησω το προγραμμα μου ωστε να χασω 4 κιλα σε εναν μηνα (+-1).
Καταρχας ειμαι 1.80 υψος 79 κιλα (ποσοστο λιπος δεν ξερω αλλα χοντρικα αδυνατος θα θεωρομουνα αμα ημουνα γυρω στα 72 οπως βλεπω το σωμα μου).
Το υπαρχων προγραμμα μου : 3-4 φορες τη βδομαδα βαρη (αναλογα αν θα κανω τα ποδια μονα τους η με ωμους) ,
τις μερες που δεν κανω βαρη κανω τζοκινγκ 4 χιλιομετρα σε στιβο ή 1 ωρα περπατημα (7 χιλιομετρα) σε διαδρομο ή 4-5 χιλιομετρα με κλιμακωτες ταχυτητες (6-11km/h). Επιλεγω καποια απο αυτες για ποικιλια να μην βαριεμαι (δεν κανω και τα 3 την ιδια μερα!).
Στα βαρη κανω κλασσικο σπλιτ με 5 ασκησεις στους μεγαλους μυς και 3 σε δικεφαλα/τρικεφαλα.
Εχω ξεκινησει γυμναστηριο κανα εξαμηνο περιπου.
Τωρα που ακριβως θελω βοηθεια απο (προφανως) πιο εμπειρα ατομα απο μενα : σε 5 μηνες ειχα χασει 11 κιλα (ημουνα 90) , αλλα πλεον τον τελευταιο μηνα δεν μπορω να πεσω κατω απο τις 2000 θερμιδες τη μερα και ειμαι στα ιδια κιλα.
Επειδη ξερω τον εαυτο μου και μπορει να αρχισω τις υπερβολες θα ηθελα να μου προτεινετε τι να προσθεσω στο προγραμμα μου για να χασω αυτα τα 3-5 κιλα σε ενα μηνα.
Υ.Γ μην μου πειτε την ευκολη λυση να ραψω το στομα μου , γιατι ημουνα 5 μηνες με 1400 θερμιδες , και πλεον δεν εχω αλλες αντοχες να συνεχισω τετοια εξαντλητικη διατροφη.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Καλημερα !!!Το βρισκω λογικο να αρχιζεις να χανεις πιο αργα πλεον καθως ζητας απο το σωμα σου να κανει κατι περαν απο αυτο που χρειαζεται.Να κατεβει πιο κατω σε λιπος και το πιο κατω για αυτο το βαζει σε αμυνα.Δεν ξερω στις ποσες θερμιδες θα επρεπε να ησουν για ισοζυγειο ουτε τι τροφες καταναλωνεις.Το να χασεις δεν ειναι μονο ποσο γυμναζεσαι αλλα και το τι τρως.
Οποτε παω στο πιο ασφαλες και σου προτινω εκτος απο μια πιο καθαρη διατροφη να κανεις..αυξησε το αεροβιο σου μιας και στην διατροφη οπως λες δεν μπορεις να κατεβεις σε θερμιδες και καντα πρωι νηστικος η κατευθεαιν μετα απο βαρη.:welcome:

Davman
11-04-12, 11:11
Ευχαριστω για τις απαντησεις , να κανω μια διευκρινηση :
Πλατω δεν εχω βαρεσει για 2 λογους , πρωτον 11 κιλα τα εχασα σε 5 μηνες επιτηδες να μην επιβραδυνω πολυ τον μεταβολισμο μου , δευτερον εχω ανεβασει 600 θερμιδες τη μερα το τελευταιο μηνα για αυτο ειμαι στα ιδια κιλα , αν ημουνα ιδια κιλα με ιδιες θερμιδες που επαιρνα τους 5 πρωτους μηνες (1400) θα το θεωρουσα.
Διατροφη κανω περιπου 40% πρωτεινες 40% υδατανθρακες 20% λιπη με 4 γευματα τη μερα.
Σε αυτο που θελω βοηθεια ειναι στο προγραμμα που σας εγραψα παραπανω τι να προσθεσω ωστε και να μην υπερβαλλω αλλα και να χασω αυτα τα επιθυμητα 3-5 κιλα.

marvin
11-04-12, 11:15
ισα ισα. εγω θα σ πω να αυηξησεις 200-300 θερμιδες για 2-3 βδομαδες κ μετα ξανα ριχτες.κ σε αυτο το διαστημα μειωσε αεροβιο.κ θα σαι τζετ. επισης παιζε με πολυ πρωτεινη αρκετα λιπαρα κ λιγοτερο υδατανθρακα. δεν ειναι τπτ το δυσκολο απλα εχεις χτυπησει πλατω οπως ειναι λογικο

Τολη απο 1400 που εχανε(λιγες θερμιδες κατα εμενα για το σωμα του)...πηγε στις 2000 τον τελευταιο μηνα.ανεβασε δηλαδη με τη μια 600 θερμιδες.Αρα το εκανε αυτο που προτινεις.Μου κανει περιεργο μιας και ενα μηνα τωρα ανεβασε να ειναι σε πλατο.:unsure:

marvin
11-04-12, 11:20
Ευχαριστω για τις απαντησεις , να κανω μια διευκρινηση :
Πλατω δεν εχω βαρεσει για 2 λογους , πρωτον 11 κιλα τα εχασα σε 5 μηνες επιτηδες να μην επιβραδυνω πολυ τον μεταβολισμο μου , δευτερον εχω ανεβασει 600 θερμιδες τη μερα το τελευταιο μηνα για αυτο ειμαι στα ιδια κιλα , αν ημουνα ιδια κιλα με ιδιες θερμιδες που επαιρνα τους 5 πρωτους μηνες (1400) θα το θεωρουσα.
Διατροφη κανω περιπου 40% πρωτεινες 40% υδατανθρακες 20% λιπη με 4 γευματα τη μερα.
Σε αυτο που θελω βοηθεια ειναι στο προγραμμα που σας εγραψα παραπανω τι να προσθεσω ωστε και να μην υπερβαλλω αλλα και να χασω αυτα τα επιθυμητα 3-5 κιλα.

Ανεβασε τις πρωτεινες σου και κατεβασε ελαφρα για δοκιμη τους υδατανθρακες.Θα σου ελεγα τα 4 χιλιομετρα σε στιβο να τα ανεβασεις..οχι για τα χιλιομετρα αλλα για τον χρονο που τρεχεις.Αν σε παιρνει και μπορεις κανε αεροβιο νηστικος μια ωρα περιπου.Θεωρω οτι το κομματι αεροβιο γενικα καλα το πας.

Trim Dim
11-04-12, 15:27
Εντάξη οι παραπάνω συμβουλές αλλά θα σου πρότεινα να κόψες το αλάτι ΟΣΟ μπορείς. Και λέω ΟΣΟ μπορείς, γιατί το γαμημένο βρίσκεται κρυμμένο παντού σε όλες τις έτοιμες τροφές, στο φαστφουντ, στα τυριά, στα σαλαμοειδή κάθε είδους, στο ψωμί, στις σπανακοτυρόπιτες [μ' αρέσουν εμένα].

Οπότε θα πρέπει να επιστρατεύσεις τη λογική και την εγρήγορσή σου για να ελέγξεις το αλάτι, γιατί θες-δε θες προστίθεται σε καθε πρωτείνη για γεύση και ως συντηρητικό και σε κάθε φαγητό στο σπίτι.

Το τζόγκινγκ πρόσεξέ το, αν το κάνεις σε σκληρές επίπεδες επιφάνειες, γιατί δοκιμάζει άσχημα το σώμα. Συμφωνώ με την ελάττωση στη λήψη υδατανθράκων και στις περισσότερες πρωτείνες.

Επίσης πολύ νερό. Περισσότερο από όσο πίνεις!

tolis93
11-04-12, 16:42
Τολη απο 1400 που εχανε(λιγες θερμιδες κατα εμενα για το σωμα του)...πηγε στις 2000 τον τελευταιο μηνα.ανεβασε δηλαδη με τη μια 600 θερμιδες.Αρα το εκανε αυτο που προτινεις.Μου κανει περιεργο μιας και ενα μηνα τωρα ανεβασε να ειναι σε πλατο.:unsure:

σωστο δε το προσεξα.οποτε ακυρο το δικο μ.ανεβοκατεβασε λιπαρα κ υδατανθρακες οπως προτεινει η marvin:thumbup:

DimitrisT
11-04-12, 17:44
Κατι μου θυμιζει αυτη η κατασταση..:unsure:
Προσθετεις και αλλο αεροβιο και αυξανεις την ενταση, επισης εαν μπορεις να το κανεις πρωι με το που ξυπνας νηστικος. Αλλιως, αμεσως μετα τα βαρη (οχι τη μερα που κανεις ποδια).
Επισης μπορεις να παιξεις με τους υ/κες, τις ημερες που κανεις ποδια/πλατη/στηθος να τρως λιγο παραπανω απο αυτες που κανεις χερια/ωμους. Οταν δεν κανεις βαρη μπορεις να φας υ/κες μονο στο πρωινο.



Εντάξη οι παραπάνω συμβουλές αλλά θα σου πρότεινα να κόψες το αλάτι ΟΣΟ μπορείς. Και λέω ΟΣΟ μπορείς, γιατί το γαμημένο βρίσκεται κρυμμένο παντού σε όλες τις έτοιμες τροφές, στο φαστφουντ, στα τυριά, στα σαλαμοειδή κάθε είδους, στο ψωμί, στις σπανακοτυρόπιτες [μ' αρέσουν εμένα].


Θα φυγουν τα νερα με λιγο αλατι. Με το λιπος τι γινεται; :P

Davman
11-04-12, 19:49
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες , θα δοκιμασω να παιξω πιο χαλαρα τα ποδια βαρη για να κανω παραπανω αεροβια , γιατι μεχρι τωρα με πιανανε καλα για 3-4 μερες ,παροτι εκανα διατασεις και μου ηταν αδυνατο.
Θα δοκιμασω να μειωσω και λιγο τους υδατανθρακες. Τωρα για το νερο επειδη καπνιζω και μου στεγνωνει ο λαιμος χρονια πινω 5 λιτρα τη μερα δεν νομιζω οτι αντεχω παραπανω.:)
Απλα εχετε ιδεα περιπου ποση αεροβια να προσθεσω ? Εννοειται οτι θα δω πως αντιδραει ο οργανισμος μου , απλα τι θα προτεινατε σε ενα ατομο που γυμναζεται 6 μηνες μονο και ειχε να γυμναστει καμια δεκαετια.
(Ηλικια 28 ετων επειδη και αυτο θα παιζει καποιο ρολο ^^)

Davman
12-04-12, 14:19
Ξεκινησα απο χθες νεο προγραμμα προσωρινα για ενα μηνα. Θα τριπλασιασω την αεροβια που εκανα (9 x 4-5 km τη βδομαδα) και δεν θα κανω καθολου βαρη ποδια.
Θα γραψω τις εντυπωσεις μου σε κανα μηνα.:)

DimitrisT
12-04-12, 14:28
Γιατι να μη γυμναζεις ποδια;:unsure:

Davman
12-04-12, 14:32
Γιατι να μη γυμναζεις ποδια;:unsure:

Γιατι τη μερα που κανω βαρη μετα με πιανουνε τα ποδια μου 3-4 μερες , μετα πως θα βγαζω 40-45 χιλιομετρα τη βδομαδα ? Δεν νομιζω οτι εχω φτασει σε τετοιο επιπεδο αντοχης στα ποδια.
Αν εχετε καποια προταση για τροποποιηση ευχαριστως να την ακουσω.

Davman
12-04-12, 15:09
Δεν μου εβγαζε επιλογη να διορθωσω το προηγουμενο μου post.
Εχεις ενα δικιο θα παιζω με χαλαρα κιλα , αρσεις και σκουοτ 4χ15 το καθενα για να μην εχω τα ποδια και τελειως αδρανη.

DimitrisT
12-04-12, 18:18
Γιατι τη μερα που κανω βαρη μετα με πιανουνε τα ποδια μου 3-4 μερες , μετα πως θα βγαζω 40-45 χιλιομετρα τη βδομαδα ? Δεν νομιζω οτι εχω φτασει σε τετοιο επιπεδο αντοχης στα ποδια.
Αν εχετε καποια προταση για τροποποιηση ευχαριστως να την ακουσω.

Καταλαβα, γνωμη μου να κανεις ποδια κανονικα και τις μερες που εισαι πολυ πιασμενος να κανεις γρηγορο περπατημα. Μια χαρα θερμιδες καις και ετσι.
Ειναι η μεγαλυτερη μυικη ομαδα, ποδια και πλατη κανε με μεγαλη ενταση. Οσους πιο πολλους μυες εχεις εκει τοσο πιο ευκολα θα καις θερμιδες.

Keirox
13-04-12, 14:29
40-50 χιλιόμετρα την εβδομάδα!!!!! Αδερφέ το πας για μαραθωνοδρόμος; Κάνε 3/4 20λέπτα sessions και κάνε 3 φορές σοβαρό lifting μετρώντας θερμίδες και μια χαρά θα χάσεις κιλά.