PDA

Επιστροφή στο Forum : άρχισα γυμναστική και πιάστηκα :P



papajo
15-04-12, 17:42
Γεια σας παιδιά, είχα ποστάρει πριν αρκετό καιρό με κάτι ερωτήσεις.. αλλα τα πράγματα τα έφεραν έτσι και δεν πολυασχοληθηκα με την γυμναστική.. τουλάχιστον όχι όσο ήθελα..

Τώρα όμως το πήρα σφιχτά αγόρασα και κάτι αξεσουάρ (σχοινάκι,λάστιχα,μονόζυγο και διαφορα αλλα)

επειδή δεν θα θυμάται κανένας φυσικά.. είμαι 23 χρονών και αν και είχα μια normal βάση πριν 4 χρονια τώρα μετά από αυτά τα χρονια καθιστικής ζωής έγινα εντελώς αγύμναστος με κοιλιτσα ευτυχως οχι στηθος..

άρχισα όμως να γυμνάζομαι (επειδή ακόμη δεν παρέλαβα ολόκληρη την παραγγελια ουσιαστικά κάνω ασκήσεις που νομίζω θεωρούνται αεροβικες..)

δηλαδή κοιλιακούς, κάμψεις (καλά σχεδόν κάμψεις :P ) στήνω την πλάτη μου στο μπράτσο της πόρτας και λυγίζοντας τα γόνατα χαμηλώνω όσο κάτω πάει μετά προσπαθώ να σηκωθώ μονο βαζοντας δυναμη στα ποδια (καλά είναι πολύ πιο δύσκολο αποσο ακούγεται τουλάχιστον αν είσαι κανονικός... :P ) και διαφορα τέτοια...

τώρα όμως μετά από μια βδομάδα έχω πιαστεί σε ΟΛΟ μου το σώμα... δηλαδή και που περπατάω ενόχληση είναι...

τι λέτε να κάνω? να ξεκούραστο μέχρι να φύγει το πιάσιμο? να συνεχίσω κανονικά ότι έκανα? να χαμηλώσω λίγο τους τόνους αλλα πάλι να γυμνάζομαι?

μήπως είναι καλο όταν είσαι πιασμένος δηλαδή αναπτύσσονται οι μύες και πρέπει να κάνω πιο εντατικά τώρα?

ευχαριστώ

Ηλαπ
15-04-12, 18:01
Το οτι εχεις πιαστει σημαινει οτι ξεβολευεις τους μυες...Δλδ οι μυες ειχαν συνηθισει στην καθιστηκη ζωη και τρ που αλλαζεις προσπαθουν να προσαρμοστουν δεν ειναι κατι....Πριν την γυμναστικη κανε ζεσταμα και στο τελος διαστασεις...Αμα σε ενοχλει παρα πολυ βαζε στο σημειο που νιωθεις πιασημο παγο(5 λεπτα πανω 5 οχι)....Αυτα επισης καπου ειχα ακουσει οτι η ασπιρινη βοηθαει αλλα καλο ειναι να αποφευγουμε τα φαρμακα(ναι και την ασπιρινη και το ντεπον και ολα αυτα) ειδικα αμα δεν υπαρχει μεγαλη αναγκη!!

exkaliber
15-04-12, 18:11
ετσι ειναι
στην αρχη πιανεσαι
δεν ειναι τπτ,κανε διατασεις και ντουζ με ζεστο -κρυο νερο ενναλαξ μετα το γυμν

σε λιγες μερες θα σαι οκ

papajo
15-04-12, 18:13
Το κακό είναι ότι πιάστηκα σε όλο το σώμα και αυτό με δυσκολεύει να συνεχίσω.. (μέχρι και στο απλό περπάτημα με δυσκολεύει :P ) η αλήθεια είναι ότι απο 0 γυμναστική άρχισα τώρα να κάνω λίγες ώρες....

αλλα εφόσον όπως λετε δεν πρόκειται να πάθω τίποτα πχ θλάσεις η κανένα άλλο τέτοιο πρόβλημα θα προσπαθήσω να σφίξω τα δόντια και να συνεχίσω κανονικά... θα κάνω και τις ανατάσεις που είπες και για να δούμε τι θα δούμε :P

ευχαριστώ

papajo
15-04-12, 19:08
Κάτι άλλο... μήπως (για να πέσει πιο γρήγορα το λίπος στην κοιλιά) θα ήταν καλο να έπερνα κάποιο λιποδιαλυτή από το e-shop της σελίδας? η είναι extreme προϊόν αυτό για έναν που βρίσκεται στην φάση την δικη μου?

τέλος αν θα μου συνιστούσατε να πάρω τότε ποιο θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου? (Δεν καίγομαι τόσο να αυξήσω τις ώρες προπόνησης μου γιατί ήδη για το στάδιο μου νομίζω κάνω πολλές ούτε υπάρχει πρόβλημα πεινας.. βασικά πίνω και μονο νερό αν χρειαστεί)

το λέω αυτό γιατί θα με ενδιέφερε να προλάβω το καλοκαίρι όντας με κανονικό έως ελάχιστο λίπος :P (είμαι 1.78 και κάπου στα 95 κιλά ... ακούγονται πολλά ξέρω αλλα η αλήθεια είναι ότι στα 85 είμαι αρκετά λεπτός τα medium ας πουμε μου κολυμπάνε άνετα σε εκεινο το βαρος :P )

giannis64
15-04-12, 22:51
το να εισαι πιασμενος ειναι λογικο. ισως μπηκες αποτομα σε προπονησεις. θα περασει. απλα μπες λιγο πιο χαλαρα.

οσο για καποιο συμπληρωμα? αστο για αργοτερα αφου εχεις ηδη πει πως τωρα αρχησες προπονησεις. το να αρχησεις εναν αγωνα να προλαβεις το καλοκαιρι δεν ειναι και οτι καλητερο. βαλε λιγο πιο μακρινους στοχους.

papajo
15-04-12, 23:49
όχι συμπλήρωμα... λιποδιαλυτικό.. αν δεν το κατάλαβα καλά επειδή είμαι άσχετος τότε συγγνώμη πάντως (από το όνομα) είχα την εντύπωση ότι βοηθάει στην καύση του λίπους η εμποδίζει την πρόσληψη του...

giannis64
15-04-12, 23:55
κοιτα. δικη μου συμβουλη ειναι να μην παρεις τιποτα ακομα. μαθε για αρχη να τρως, να γυμναζεσαι, και να κανεις σωστη αεροβια. τα αποτελεσματα θα ερθουν. για να παρεις καποιον λιποδιαλυτη, θα ελεγα να το κανεις οταν φτασεις να κανεις σωστα ολα τα παραπανω.<br><br>τωρα αν εσυ επιμενεις να παρεις κατι, παρε. θα ειναι μονο κατι που ισως σε ανεβασει ψυχολογικα.

lonsdale
15-04-12, 23:57
Μεσα σε 2 μηνες που ειναι το καλοκαιρι μην περιμενεις παντως πολλες αλλαγες

papajo
16-04-12, 02:16
Καλά να μάθω σωστά δεν τίθεται θέμα θα γίνει γρήγορα :P καταρχήν είμαι τόσο καιρό αγύμναστος μεν αλλα δεν σημαίνει ότι δεν θυμάμαι πράματα από πχ τις προπονήσεις μπάλας και μπάσκετ που πήγαινα μέχρι τέλος λυκείου.. και γενικά συμβουλές που άκουγα από γνωστούς μου η πράματα που διάβαζα..

έπειτα διαβάζω και εδώ τι γράφετε εσείς (αν και η αλήθεια είναι πως καμια φορα αλλα λέει ο ένας και αλλα λέει ο άλλος και μπερδεύομαι αλλα ok που θα πάει θα την βρω την άκρη :P )

καλά όχι 2 μήνες αλλα σε 3-4 δεν παίζει με τίποτα να χάσω 7-10 κιλά? τι διάλο νέος είμαι :P

δηλαδή όλοι αυτοί οι λιποδιαλύτες είναι placebo? δεν υπάρχει κάτι που να σου καίει το λίπος η που να μειώνει την πρόσληψη λίπους ? ήδη εδώ και μια βδομάδα σταμάτησα να τρώω... 7 μέρες τώρα κάθε μέρα πινω ~3+ λίτρα μεταλλικό εμφιαλωμένο νερό (αυτό όχι ακριβώς για να αδυνατίσω απλά έτσι μου ήρθε δεν ξέρω δεν έχω όρεξη για φαΐ.. ) 4 αχλάδια 2 κίουι 10 μικρές βραστές πατάτες με την φλούδα χωρίς αλάτι με λίγο ελαιόλαδο και 3 πακετάκια noodles (κινεζικα μακαρόνια σαν φιδές) σκέτα χωρίς τις σκόνες που έχουν μαζί κτλ με λίγο ελαιόλαδο..

αυτά όχι κάθε μέρα αλλα ΣΥΝΟΛΟ για αυτή την εβδομάδα

το ξέρω ότι δεν είναι καλή διατροφή αλλα δεν το κάνω για αδυνάτισμα όπως είπα δεν ξέρω τι έπαθα ξαφνικά μου κόπηκε η όρεξη... δεν λιμπίζομαι τίποτα.. ούτε σκέφτομαι το φαΐ.. ούτε νιώθω πεινασμένος.. και αυτά που έφαγα τα έφαγα χωρίς να τα θέλω απλά για να μην είμαι όλη την ώρα με άδειο στομάχι..

να αρχίσω να τρώω με το ζόρι? η δεν πειράζει που δεν τρώω τίποτα? πχ παιζει γιαυτο να χασω μυϊκή μάζα αντι για λιπος κτλ.. ??

Ηλαπ
16-04-12, 02:33
Σε δυο μηνες αμα εισαι προσεχτηκος μπορεις να χασεις και 8 κιλα(1 κιλο περιπου την εβδοαμδα) χωρις αυτο να ειναι μυες.....

papajo
16-04-12, 02:46
ωραία τα λες αλλα για γράψε και πως.. η δώσε κανένα link... έτσι στο φλου πως να χρησιμοποιήσω αυτό που λες? :) ευχαριστώ

Ηλαπ
16-04-12, 03:06
Λοιπον αυτο που εκανα εγω σωστο λαθος δεν ξερω αλλα για εμενα δουλεψε(ενταξει εγω ημουν και 16 χρονων βεβαια).... Λοιπον απο γυμναστικη βαριμουν τον διαδρομο γι αυτο πηγαινα σε κατι ομαδικα που ειχε το γυμν και μετα εκανα βαρη....Αμα δεν ειχε εκανα οσο πιο πολυ διαδρομο αντεχα απο θεμα βαρεμαρας συνηθως 15 αρχη 15 τελος(η διαδρομο η ποδηλατο) Για εμενα το καλυτερο ηταν προγραμμα ογκου(γτ εχει πιο λιγες επαν και τελιωνω πιο γρηγορα) αλλα σε μορφη σουπερ σετ (η καπως ετσι) (εγω αυτο που εκανα ηταν ειχα πχ μια μερα στηθος τρικεφαλα εκανα την ακσηση για το στηθος και κατευθιαν περναγα στα τρικεφαλα αυτο το εκανα για οσα σετ επρεπε γυρω στα 4 διπλα ενα για στηθος δλδ ενα για τρικεφαλα).... Συνηθως πηγαινα για προπο 3ις μερες και οταν δεν ειχα σχολ 5-6....
Τρ απο διατροφη δεν ειχα κοψει τπτ εκτος απο γλυκα πατατακια και τετιες βλακειες οπως πχ κανονικη κοκα κολα...Αν και γλυκο ετρωγα μια δυο φορες την εβδομαδ αοταν ενιωθα την αναγκη.....Τρ καθε μερα το συνηθες προγραμμα διατροφης ηταν δημητριακα με γαλα το πρωι μικρο πιατο φαγητο το μεσημερι οτι ειχε σπιτι το ιδο και το βραδυ και μεσα στην ημερα οσα φρουτα ηθελα και καμια φορα αμα πειναγα πλ ετρωγα και κανα κριτσινι οχι πολλα ομως γτ και αυτα παχαινουν...Γενικα δεν στερηθηκα και κατι αν εξερεσεις καποια κολπακαι του στυλ οχι ψωμι μαζι με τις πατατες ή οχι πατατες τηχανητες μαζι με το σουβλακι μ......

Με αυτον τον τροπο εχασα εγω περιπου 1 κιλο την εβδομαδα,οταν δεν το ακολουθουσα η δεν επερνα κιλα ή αναλογα με το ποσο εφαγα επερνα και κατι....Σωστο ή λαθος δεν ξερω σε εμενα ομως δουλεψε....

Εντιτ: Οταν λεω μικρο πιατο δεν ξερω τι σου ερχεται στο μυαλο αλλα εγω ενω μικρο πιατο ξεχυλισμενο με φαγητο!!

papajo
16-04-12, 05:44
ωραίος, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Από ότι κατάλαβα από αυτά που είπες (και αν κατάλαβα καλά τα όσα διάβασα στο forum) ουσιαστικά το 1 κιλό την εβδομάδα εσύ το έχασες όχι από την διατροφή σου (το λέω επειδή είχε πολλά καλούδια μέσα άρα δεν στερούσουν θερμίδες) αλλα από τον αυξανόμενο όγκο των μυών δηλαδή όσο πιο πολυ μυϊκή μάζα αποκτόσες τόσο περισσότερες καύσεις χρειαζόσουν αλλα εσύ είχες σταθερό περίπου διαιτολόγιο..

οποτε καταλήγω (στο απλοϊκό και χωρίς γνώσεις) συμπέρασμα ότι μάλλον έχω παραπάνω ελπίδες εννοώ δηλαδή ότι ίσως καταφέρω το ίδιο με εσένα η ίσως και λίγο παραπάνω γιατί εγώ αυτή την στιγμή δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω δίαιτα "σκληρή" και ok σίγουρα δεν θα κάνω γραμμώσεις.. αλλα κάνοντας έλξεις ανοίγοντας ελατήρια και λάστιχα κτλ κάνοντας καμψεις κτλ εε που θα πάει δεν θα μεγαλώσουν ελάχιστα η μύες μου? :P οποτε θα έχω και από εκεί κέρδος... :P

Ηλαπ
16-04-12, 14:04
Καλα αυτο το δεν στερουμουν θερμιδες μη το λες.....Γιατι εγω ειμαι γυρω στο 183 και οταν ξεκινησα ημουν και 100 κιλα....Επισης σημαντικο ρολο επαιξε και αυτο πουσ ου ειπα οτι εκανα που δεν εβαζα στο σουβλακι πχ πατατες ή το αλλο που αμα πηγαινα εξω με φιλους εγω επερνα σαλατα.....Το μονοζυγο και τα που απσ ειναι πλ καλη ακσηση...Εγω θα σου προτηνα να βρεις και ενα προγραμματακι με ασκησεις που χρησιμοποιεις το βαρος του σωματος και να εχεις μεσα και διαλλειματικη γυμναστικη!!!Με αυτο τον τροπο θα φτιαξεις λιγο τον μεταβολισμο σου και θα σου ειναι πιο ευκολο να χασεις τα κιλα....

DimitrisT
16-04-12, 22:20
δηλαδή όλοι αυτοί οι λιποδιαλύτες είναι placebo? δεν υπάρχει κάτι που να σου καίει το λίπος η που να μειώνει την πρόσληψη λίπους ?
Δεν ειναι ακριβως placebo, εχουν διεγερτικα (καφεινη, πρασινο τσαι κ.ο.κ.) που σε βοηθουν να εχεις λιγο ''νευρο'' στην προπονηση και ας εισαι υποθερμιδικα. Κατι το οποιο βραζοντας λιγο τσαγακι και πινωντας ενα καφε μπορεις να το πετυχεις..


ήδη εδώ και μια βδομάδα σταμάτησα να τρώω... 7 μέρες τώρα κάθε μέρα πινω ~3+ λίτρα μεταλλικό εμφιαλωμένο νερό (αυτό όχι ακριβώς για να αδυνατίσω απλά έτσι μου ήρθε δεν ξέρω δεν έχω όρεξη για φαΐ.. ) 4 αχλάδια 2 κίουι 10 μικρές βραστές πατάτες με την φλούδα χωρίς αλάτι με λίγο ελαιόλαδο και 3 πακετάκια noodles (κινεζικα μακαρόνια σαν φιδές) σκέτα χωρίς τις σκόνες που έχουν μαζί κτλ με λίγο ελαιόλαδο..
Διαβαζεις :
1. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9587-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-(%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-I)
2. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10819-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-(%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%99%CE%99)
3. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...
Με τοσο λιγο φαγητο θα χασεις βαρος, θα μειωθει τραγικα ο μεταβολισμος σου και θα δειχνεις ''κοκκαλιαρης'' (θα χασεις λιπος αλλα και μυικο ιστο ταυτοχρονα).

papajo
16-04-12, 23:15
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :P τριγύριζα στο forum αλλα δεν μπορούσα μεθοδικά να βρω πληροφορίες.. το ένα post μου δημιουργούσε X ερωτήματα και τα έψαχνα στην πορεία βρέθηκε ένα ας πούμε Y ερώτημα και έψαχνα μετά αυτό κτλ..

τώρα μου έδωσες τα βασικά όλα σε ένα νοικοκυρεμένα :D 1000 thnx!


θα τα διαβάσω όλα.. απλά έχω μια απορία.. μυϊκό ιστό και λίπος - με την κακή διατροφή που κάνω τώρα- θα τα χάνω παράλληλα?

γιατί αν είναι να χάνω πολύ παραπάνω λίπος απότι μυϊκό ιστό τότε δεν με πειράζει ιδαίτερα.. πρώτος μου στόχος είναι να φύγει όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος γίνεται όσο πιο γρήγορα.. το σώμα ενταξη ξέρω θέλει δουλειά και δεν περιμένω από την μια μέρα στην άλλη

εγώ το σκέφτηκα να χάσω πρώτα αρκετά κιλά για να μην έχω κοιλια και μπούτι και μετά να κοιτάξω όγκο και γράμμωση κτλ...

ίσως ακούγονται χαζά αυτά που λέω, ξέρω .. απλά, εντός εισαγωγικών, πιέζομαι στο να καταφέρω να χάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται λίπος και να παω έστω τέλος καλοκαιριού για διακοπές άνετος.. δεν θα με πειράζει αν δεν έχω χτισμένο σώμα απλά να μην έχω μπάκα..

μετά από εκεί βεβαια σίγουρα θα κοιτάξω να χτίσω και το σώμα :)

Ηλαπ
16-04-12, 23:33
Κοιτα επειδη θα κανεις και γυμναστικη ταυτοχρονα δεν θα χανεις τοσο ευκολα μυες....Αλλα παρ ολα αυτα μυες δεν λεει να χανεις γτ μπαινουν μετα παρα πολυ δυσκολα!!!!

DimitrisT
17-04-12, 10:30
μυϊκό ιστό και λίπος - με την κακή διατροφή που κάνω τώρα- θα τα χάνω παράλληλα?


Παραλληλα θα χανεις αλλα οχι με τον ιδιο ρυθμο, πιο γρηγορα φευγει το λιπος.
Λοιπον, προσεξε, οταν εισαι αγυμναστος, παιρνεις μυικο ιστο σαν τρελος. Απο ενα σημειο και μετα δυσκολευει. Οσο πιο πολυ μυικο ιστο εχεις τοσο πιο ευκολα χανεις λιπος.
Μην μπεδευεσαι με ογκο και γραμμωση, αυτα ειναι για τους πιο προχωρημενους. Οι αρχαριοι εχουν το πλεονεκτημα οτι μπορουν να χανουν μονο λιπος και να βαζουν μυες ταυτοχρονα. Εσυ γιατι να μη το εκμεταλευτεις αυτο; :unsure:

papajo
17-04-12, 20:49
Το ξέρω ότι δεν είναι λογικό.. είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα..

πριν 4 χρονια δεν είχα κοιλιά 4 χρονια έχω τώρα και κοιλια και μπούτι και σιχάθηκα... θέλω να απαλλαγώ όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και ας έχω κάποιες παράπλευρες απώλειες (αρκεί να μην είναι τεράστιες και γίνω κοκαλιάρης όπως είπες.. γιατί ναι τώρα είμαι αγύμναστος αλλα απο παιδι μεχρι τα 19 μου γυμναζομουνα και έχει μείνει λίγο πράμα στα χερια τους κοιλιακούς γάμπες και πόδια.. να χάσω λίγο εκεί δεν με πειράζει αρκεί να μην χάνω αναλόγως και με το λίπος και γίνω καλαμάκι :P )

DimitrisT
17-04-12, 21:04
Η αποφαση ειναι δικη σου οπως και να εχει, τη γνωμη μου ειπα απλα :green:.

papajo
17-04-12, 21:43
σαφέστατα και πολύ καλά κανεις που την γραφεις! :P εμενα με βοήθησαν πολύ αυτά που έγραψες για να σχηματίσω μια γενική εικόνα.. σε ευχαριστώ και εσένα αλλα και όσους απάντησαν

περιμένω την πέμτη να έρθουν και κάτι οργανάκια που παράγγειλα θα κάνω ένα πρόγραμμα εβδομαδιάτικο θα ανεβάσω και λίγο την διατροφή (αλλα όχι τόσο σωστά όσο θα έπρεπε πάλι θα λείπουν πολλές θερμίδες για τους λόγους που ανέφερα) και θα το σηκώσω σε νέο topic να δούμε αν γίνεται κανένα tweak για να πετύχω καλύτερα το στόχο μου.. :P