PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονος κατα το τρεξιμο



Chris17
19-04-12, 02:07
Καλησπερα...

Ειμαι 17 ετων 1.80 υψος και 65 κιλα, με ομολογουμενως σχετικα κακη διατροφη, και ορισμενες φορες, κατα το τρεξιμο εχω πονους χαμηλα στην κοιλια, ποτε δεξια, ποτε αριστερα..

Ξερει κανεις απο τι μπορει να ειναι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Lucif3r
19-04-12, 02:29
Καλησπερα...

Ειμαι 17 ετων 1.80 υψος και 65 κιλα, με ομολογουμενως σχετικα κακη διατροφη, και ορισμενες φορες, κατα το τρεξιμο εχω πονους χαμηλα στην κοιλια, ποτε δεξια, ποτε αριστερα..

Ξερει κανεις απο τι μπορει να ειναι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Σου συμβαινει καιρο αυτο?

Chris17
19-04-12, 11:11
Aρκετο καιρο, απ΄οταν ξεκινησα προπονησεις, αλλα δεν ποναω καθε φορα... Μαλιστα ειχε αρκετες βδομαδες να με πιασει.

s0k0s
19-04-12, 11:13
Εμενα μου συνεβαινε κατι τετοιο στις αρχες οταν δεν επερνα σωστες αναπνοες... το εχεις κοιταξει αυτο;

Chris17
19-04-12, 11:20
Οχι δεν το εχω κοιταξει... Εγω νομιζω αναπνεω απο το στομα και εισπνοη και εκπνοη, αν και δεν το εχω παρατηρησει για να σου πω με 100% σιγουρια.

Giannistzn
19-04-12, 11:23
Φυσιολογικο ειναι μην ανησυχεις. Σωστες αναπνοες (εισπνοη απο τη μυτη, εκπνοη απο το στομα ρυθμικα) μεχρι να αρχισει να συνηθιζει ο οργανισμος σου στο αεροβιο.

Chris17
19-04-12, 11:26
Οκ ευχαριστω! Θα το δοκιμασω και θα σου πω αποτελεσματα!!

Υ.Γ πρεπει να παιζει λιγο ρολο και το αν εχεις φαει πριν την προπονηση... την τελευταια φορα, πρεπει να ειχα φαει κιολας, αλλα οχι και τις προηγουμενες..

s0k0s
19-04-12, 11:28
Οκ ευχαριστω! Θα το δοκιμασω και θα σου πω αποτελεσματα!!

Υ.Γ πρεπει να παιζει λιγο ρολο και το αν εχεις φαει πριν την προπονηση... την τελευταια φορα, πρεπει να ειχα φαει κιολας, αλλα οχι και τις προηγουμενες..

2 ωρες πριν το λιγοτερο καλυτερα... εκτος αμα δν θες να καψεις μυς τοτε απλο υδατανθρακα με πρωτεινη ή eaa ;) κανα 40λεπτο πριν.

Chris17
19-04-12, 11:34
Με τα διατροφικα δεν τα παω πολυ καλα...

Στην προκειμενη περιπτωση ειχα φαει μακαρονια με κιμα καμια ωρα πριν την προπονηση..

Οσο για το να καψω μυς,, νομιζω το αντιθετο θελω... Θελω να αποκτησω κι αλλους μυες, και γενικως να δυναμωσω..

Τωρα παραλληλα με το ποδοσφαιρο, τις μερες που δεν εχουμε προπονησεις, σκεφτομαι να ξεκινησω και γυμναστηριο για να το πετυχω..

Υ.Γ οσο για τη διατροφη, ισως ανοιξω ενα θεμα, ή να υπαρχει ηδη καποιο αλλο, που να δινει καλες συμβουλες για το τι θα πρεπει να τρωω.

s0k0s
19-04-12, 11:36
Με τα διατροφικα δεν τα παω πολυ καλα...


Οσο για το να καψω μυς,, νομιζω το αντιθετο θελω... Θελω να αποκτησω κι αλλους μυες, και γενικως να δυναμωσω..
.

Σε ειπα για να μην χασεις μυς ;)

Chris17
19-04-12, 11:47
Ναι σωστα :P

Το "μη" δεν το ειδα..

Οκ λοιπον με το θεμα, απλως "ψιλοφοβηθηκα", γιατι παλια ειχα περασει βουβωνοκυλη (πρεπει να τη σκοτωσα στην ορθογραφια), και θυμαμαι πονουσε κατω αριστερα.. (βεβαια ημουν αρκετα μικρος και δε θυμαμαι ακριβως τον πονο που εκανε για να συγκρινω).

Εφ΄οσον εδω μιλαμε για θεμα αναπνοων, νομιζω ειμαι οκ!!

s0k0s
19-04-12, 11:48
Ναι σωστα :P

Το "μη" δεν το ειδα..

Οκ λοιπον με το θεμα, απλως "ψιλοφοβηθηκα", γιατι παλια ειχα περασει βουβωνοκυλη (πρεπει να τη σκοτωσα στην ορθογραφια), και θυμαμαι πονουσε κατω αριστερα.. (βεβαια ημουν αρκετα μικρος και δε θυμαμαι ακριβως τον πονο που εκανε για να συγκρινω).

Εφ΄οσον εδω μιλαμε για θεμα αναπνοων, νομιζω ειμαι οκ!!

στην βουβωνοκυλη δν πονας μονο οταν τρεχεις... (αυτα ξερω απο ενα φιλο που ειχε)

skourias
19-04-12, 12:27
Εμενα μου συνεβαινε κατι τετοιο στις αρχες οταν δεν επερνα σωστες αναπνοες... το εχεις κοιταξει αυτο;

Πολύ πιθανό.

Ενας απλός και πρακτικός τρόπος να τις ρυθμίσεις είναι
να εισπνέεις αν 3 ή 4 βήματα και να εκπνέεις αντίστοιχα σε άλλα τόσα ανάλογα με το tempo σου.

Υπάρχει βέβαια και οι πιθανότητα να την ακούνε κάποιοι μυες, όπως οι προσαγωγοί,
από λάθος βηματισμό.

Το τρεξιμο όσο απλό και αν φαινεται, θέλει τεχνική και ψάξιμο ώστε να την προσαρμόσεις στο στυλ σου.

mercy_
19-04-12, 12:48
Πολύ πιθανό.

Ενας απλός και πρακτικός τρόπος να τις ρυθμίσεις είναι
να εισπνέεις αν 3 ή 4 βήματα και να εκπνέεις αντίστοιχα σε άλλα τόσα ανάλογα με το tempo σου.

Υπάρχει βέβαια και οι πιθανότητα να την ακούνε κάποιοι μυες, όπως οι προσαγωγοί,
από λάθος βηματισμό.

Το τρεξιμο όσο απλό και αν φαινεται, θέλει τεχνική και ψάξιμο ώστε να την προσαρμόσεις στο στυλ σου.

:thumbup::thumbup::thumbup: ακολουθα αυτα που σου λενε τα παιδια με τις αναπνοες....και εγω το ειχα στην αρχη και αμα δεν το ξεπερασεις πανε κανε καμια εξεταση δεν βλαπτει ;)

Chris17
19-04-12, 19:16
Ευχαριστω πολυ παιδια!

Σημερα στην προπονηση ακολουθησα οσο μπορουσα τις οδηγιες σας, που ελεγαν για εισπνοη απο το στομα, και εκπνοη, απο τη μυτη και ειδα αισθητη διαφορα!!

Βεβαια καποιες φορες, οταν δεν προσεχα την αναπνοη μου, ασυνηδειτα ανεπνεα οπως παλια, (εισπνοη-εκπνοη απο το στομα)....

Που θα μου παει, θα το συνηθισω!!!

skourias
19-04-12, 19:20
Ευχαριστω πολυ παιδια!

Σημερα στην προπονηση ακολουθησα οσο μπορουσα τις οδηγιες σας, που ελεγαν για εισπνοη απο το στομα, και εκπνοη, απο τη μυτη και ειδα αισθητη διαφορα!!



Aνάποδα.
Εισπνοή από την μυτούλα.

Chris17
19-04-12, 21:46
ναι εχεις δικιο... ο δαιμων του πληκτρολογιου :Ρ

Silvester
19-04-12, 22:23
φιλε μου συμβαινει κ εμενα αυτο .. ο τροπος ειναι να εχεις σωστες αναπνοες..συμπαβει και οταν εχεις πιει κατι προηγουμενος και εισαι λιγο φουσκωμενος και πας για τρεξιμο τοτε σε πιανει σφαχτης..ειναι φυσιολογικο και προσεξε αυτα που σου ειπα
Την επομενη φορα που θα πας για τρεξικο δοκιμασετο και πες μας.