PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια κ αποριες γυρω απο συγκεκριμενα συπμληρωματα



jojosmj
25-04-12, 03:14
καλησπερα ειμαι 29 χρονων 1.78 κ 78 κιλα κανω 3 φορες την βδομαδα βαρη για 40 λεπτα με την ξεκουραση παει 1 ωρα ,3 φορες ποδηλατο για 30 λεπτα (να αυξησω ? να κανω π,χ 5 φορες ?) κ αλες 3 μερες πιλατες (με βοηθαει για τους τραυματησμους που εχω στην μεση κ τον αυχενα μου)
κυριακη Off κανω μονο διατασεις 15 λεπτακια

σκευτομαι να το κανω ετσι
1 λυποδιαλυτικο thermoball της maximuscle ,3 amino promax της maximuscle κ 2 πολυβηταμινες optimen της on

μεταπροπονητικο
1 scoop whey (nutrisport 90+ κανει για γραμμωση ? εχω κ την promax της maximuscle ) ,1 Πολυβηταμινη Optimen της on ,3 amino promax της maximuscle

πριν το μεσημεριανο μου
1 λυποδιαλυτικο thermoball της maximuscle ,fish oil καψουλα ειναι 980mg k 2 καψουλες ελευθερο της Now foods

snack
1 scoop ,3 amino ,1 λυποδιαλυτικο thermoball της maximuscle

θεωρω οτι τα αμινο ειναι υπερβολη k καλυτερα να επαιρνα καθαρη γλουταμινη εχτος αν μου πειτε καλυτερα τα amino
της πολυβηταμινες της παιρνω 1 μηνα σερι ? η μπορω να της παιρνω μονο της μερες που κανω βαρη ?
το ελευεθρο κανει για ενδυναμωση η ασκοπο ?
την πρωτεινη την κοβω μονο 1 μηνα ανα χρονο η καθολου ?

σαφως κανω διατρφοη αν θελετε την παραθετω.
ευχαρηστω.

Lao
25-04-12, 03:19
jojo, ξέρεις ότι είμαι ο άνθρωπός σου :green:

Μιας και είσαι martial artist, ποιος είναι ο σκοπός σου; Γιατί βλέπω... λιποδιαλύτες;

jojosmj
25-04-12, 03:25
για να χασω λυπος καλε μου lao 1 χρονο εκατσα στο κερεβατι μετα το ατυχημα με την μηχανη κ εκανα φυσιοθεραπειες κλπ ειναι θαυμα που μπορω κ γυμναζομαι ...
δν ειπα τα παιρνω ειπα τι σκευτομαι να παρω ... δν μπορω να τρξω ποια πριν εκανα 10 km τρεξιμο τωρα αν κανω 20-30 min ποδηλατο στο gym μετα ποναει η μεση μου :(

Lao
25-04-12, 03:38
Γνώμη μου, μην ασχοληθείς με λιποδιαλύτες.

Έχε υπομονή, ανάλογα με το καλούπι σου, την διατροφή, την άσκηση και χίλιους δύο άλλους παράγοντες, η αποκατάσταση θα πάρει όσο καιρό είναι να πάρει.

Από supps, θα έλεγα:

- Καταρχήν, μια ΚΑΛΗ multi. Αν η Opti Men σε πάει καλά, υπάρχουν και καλύτερες από αυτήν. (Life Force, Ortho Core, Orange Triad, Anavite, to name a few)

- Πάρε επιπρόσθετα μαγνήσιο και D3.

- Πάρε ένα Uni Liver

- Πάρε τα Ultra Omega 3 της NOW

- Πάρε μια 80άρα Whey

Τα πάντα όμως έχουν να κάνουν με το πως νοιώθεις το σώμα σου.

Ποιες ανάγκες πιστεύεις ότι έχεις;

jojosmj
25-04-12, 03:48
εγω πηστευω οτι με μια πρωτεινη κ μια πολυβηταμινη ειμαι οκ υπομονη υπαρχει τοσα χρονια πολεμικες τεχνες οκ τον λυποδιαλητη τον αφηνω δν εχω θεμα απλα νομηζα πως θα δουλευε κ θα ειχα ενα καλυτερο αποτελεσμα .
οποτε για αμινο ,λυποδιαλυτικο ,γλουταμινη κ ελευεθερο να τα ξεχασω?
μια χαρα ειναι η optimen να της παιρνω οποτε κανω gym h 1 Μηνα μπαινω 1 βγαινω ? μετα θα παω για anavite .
αυτη που εχω ειναι 90+ απλα καποιος μου ειπε οτι δν κανει π.χ για γραμμωση επειδη εχει καζεινη αλα νομηζω πως μου λεει @@@@@@@
αυτη ειναι 50 γραμαρια προιοντως περιεχει
Amount Per Servings:
Calories 187Kcal
Protein 45g
Carbohydrate 1.4g
Of which Sugars 1.4g
Fat 1.4g
Of which Saturates 1.4g
Fibre 0.8g
Sodium 0.05g

Lao
25-04-12, 03:56
εγω πηστευω οτι με μια πρωτεινη κ μια πολυβηταμινη ειμαι οκ υπομονη υπαρχει τοσα χρονια πολεμικες τεχνες οκ τον λυποδιαλητη τον αφηνω δν εχω θεμα απλα νομηζα πως θα δουλευε κ θα ειχα ενα καλυτερο αποτελεσμα .
οποτε για αμινο ,λυποδιαλυτικο ,γλουταμινη κ ελευεθερο να τα ξεχασω?
μια χαρα ειναι η optimen να της παιρνω οποτε κανω gym h 1 Μηνα μπαινω 1 βγαινω ? μετα θα παω για anavite .
αυτη που εχω ειναι 90+ απλα καποιος μου ειπε οτι δν κανει π.χ για γραμμωση επειδη εχει καζεινη αλα νομηζω πως μου λεει @@@@@@@
αυτη ειναι 50 γραμαρια προιοντως περιεχει
Amount Per Servings:
Calories 187Kcal
Protein 45g
Carbohydrate 1.4g
Of which Sugars 1.4g
Fat 1.4g
Of which Saturates 1.4g
Fibre 0.8g
Sodium 0.05g

Την multi δεν την σταματάς ποτέ. Είναι ESSENTIAL, μια διατροφική εξασφάλιση για να καλύπτεις «τρύπες» στην διατροφή σου.

Επειδή καμία multi δεν είναι τέλεια, να τις αλλάζεις. Με τον καιρό, θα δεις τι δουλεύει καλύτερα πάνω σου και θα καταλήξεις σε 2-3 που θα παίρνεις εναλλάξ. Δοκίμασε την Life Force και άσε την Anavite για πιο μετά. Το λέω αυτό γιατί η Anavite θα σε βοηθήσει αν θελήσεις να φορτσάρεις για ένα Χ χρονικό διάστημα, να κάνεις δηλαδή ΓΕΡΕΣ προπονήσεις, μέσω της β-αλανίνης.

Προς το παρόν λοιπόν, πάρε μια «νορμάλ» multi γενικής χρήσης να κάνεις την δουλειά σου.

Κατά τα άλλα, πάρε αυτά που σου είπα. Πάνω-κάτω, όλες οι Whey μια και το αυτό είναι. Κοίτα να είναι από 70-80% περιεκτικότητα και πάνω, απλά.

Λιποδιαλύτες και γλουταμίνες για μένα είναι άχρηστα. Για το Eleuthero έχουμε γράψει τόσα, εσύ αποφασίζεις αν θα το πάρεις. Must δεν είναι πάντως, για σένα.

Devil
25-04-12, 04:31
για να κανω το δικηγορο του διαβολου (δλδ το δικο μ :green:) η multi δεν ειναι και το must συμπληρωμα....

απο εκει και περα....

ο λιποδιαλυτης ειναι μαπα.... καλητερα αστον εκτος....

τα αμινοξεα που λες νομιζω οτι δεν ειναι καν αμινοξεα αλλα πρωτεινη σε σκονη.... οποτε αστα καλητερα....

η nutrisport 90+ ειναι μια χαρα....