PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή εκγύμναση και απώλεια βάρους (καθώς και λίπους)



Sunny
27-04-12, 13:16
Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν, αρχικά να "δικαιολογηθώ" προκαταβολικά, μιας και είμαι καινούριος και όλες οι μαζεμένες πληροφορίες με πελάγωσαν κάπως, οπότε ελπίζω σε απαντήσεις σε κάτι πιο στοχευμένο, εξ'ου και η δημιουργία του παρόντος θέματος.

Είμαι στα 27, 1.78 και στα 87-88 κιλά, και φυσικά θέλω να χάσω όχι μόνο τα κιλά, αλλά κυρίως το λίπος, το οποίο φαίνεται να αρέσκεται να μαζεύεται στο... σωσσίβιο! Λίγες περαιτέρω λεπτομέρειες... Έκανα και παλιότερα γυμναστική, αλλά χωρίς την ουσιαστική βοήθεια κάπιου γυμναστή, κατέληγα να μην έχω αποτελέσματα, μια και πιανόμουν και "χτυπιόμουν" στα βάρη συνεχώς (μια και σιχαίνομαι το διάδρομο), αυξάνοντας συνεχώς τα κιλά που έκανα, το οποίο κατέληγε να με κάνει να τα παρατάω όταν δεν έβλεπα αποτελέσματα απώλειας βάρους όπως ήθελα αλλά μόνο πρόσθεση "άχαρου" όγκου, το οποίο δεν φαινόταν και όμορφα σε τόσα κιλά. Εδώ και μερικά χρόνια, λοιπόν, περιορίστικα σε μερικές σποραδικές ασκήσεις με μικρά βαράκια (5κιλα) σπίτι, και επίσης σποραδικό περπάτημα, και αυτό, συνδυαζόμενο με προηγούμενες σχέσεις, πρόβες, ανεργία και σχετικά καθιστική ζωή με οδήγησε στο να πάρω ΠΑΡΑ πολλά κιλά και προφανώς πολύ λίπος. Πέρυσι ήμουν στα 130 κιλά, και κατάφερα να φτάσω στα κιλά που είμαι τώρα μόνο με δίαιτα και ελάχιστη έως και καθόλου γυμναστική.

Τώρα όμως θα'θελα να μπώ σ'ένα πρόγραμμα και για να χάσω τα εναπομείναντα κιλά αλλά και για να φύγει το λίπος, σωστά αυτή τη φορά. Προς το παρόν δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, ούτε γυμναστικής ούτε διατροφής, και θα ήθελα την καθοδήγησή σας ώστε να αποφύγω τα λάθη του παρελθόντος και να δω αποτέλεσμα (και φυσικά να μην τα παρατήσω πάλι λόγω έλλειψης αυτού!).

Όσον αφορά τη γυμναστική, ποτέ δε με ενοχλούσαν τα βάρη, και ακόμα και όταν "πιανόμουν" μπορούσα άνετα να πάω την επόμενη μέρα και να κάνω παραπάνω, και ομολογώ πως μου άρεσε αρκετά η όλη διαδικασία. Αυτό που δεν συμπαθώ είναι η αερόβια άσκηση, και ειδικά ο διάδρομος/τρέξιμο. Μπορώ να περπατάω με τις ώρες και σε γρήγορες σχετικά ταχύτητες αλλά ομολογώ πως το βαριέμαι αφόρητα, αλλά ξέρω βέβαια πως αυτό δεν είναι δικαιολογία όταν ζητάω αποτελέσματα. Στο ποδήλατο ομολογώ πως είμαι καλύτερα. Εκτός αυτού, είχα ένα πρόβλημα με την καρδιά μου πριν δύο χρόνια (αποτέλεσμα του κάκιστου συνδυασμού πάρα πολλά κιλά-πάρα πολύ κάπνισμα-πάρα πολύ άγχος) και ομολογώ πως πλέον το "φοβάμαι" το τρέξιμο, αν και μέχρι τώρα σε καταστάσεις που ανέβαζα σφυγμούς δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, και γενικά δεν έχει αφήσει κάποια ζημιά το όλο θέμα.

Τώρα περί διατροφής μου, δεν ακολουθώ κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα/διαιτολόγιο (αν και θα το ήθελα), απλά τρώω μια normal μερίδα το μεσημέρι απ'ότι έχει και προσπαθώ να τρώω από ελάχιστα έως καθόλου το βράδυ, και συνήθως κάτι πιο "ελαφρύ". Το πρωί δεν μπορώ να φάω με τίποτα, πίνω μόνο ένα καφέ.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε δίνοντας μου κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση στο τι χρειάζεται να κάνω με ασκήσεις και διατροφή? Το άμεσο αποτέλεσμα που θα ήθελα φυσικά είναι να φύγουν τα περιττά κιλά και το λίπος, δεν έχω άπιαστα όνειρα να γίνω BB σε ένα μήνα, απλά παράλληλα θα ήταν καλό να "χτίζονται" και οι μύες, έτσι ώστε μακροχρόνια να έχω ένα καλό σώμα, αν και δε με ενδιαφέρει να γίνω "τούμπανο". Ξέρω ότι ίσως ακούγεται κάπως πολύ γενικό αλλά αυτή τη φορά θέλω να το κάνω σωστά και να δω αποτελέσματα και εσείς είστε οι ειδικοί!

Να προσθέσω επίσης πως πάω σε ένα δημοτικό γυμναστήριο και δεν υπάρχει η πληθώρα μηχανημάτων που ίσως έχουν κάποια ιδιωτικά (π.χ. δεν υπάρχει ελλειπτικό κλπ.).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

beefmeup
27-04-12, 15:07
αρχικα να ξερεις οτι αν κανεις μια υποθερμιδικη διατροφη,θα χασεις λιπος..
μετα ριξε μια ματια εδω να παρεις καποιες ιδεες.

Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...)
70 τροποι για να θρέψετε τους μυς σας (Μέρος I) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9587-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%28%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-I%29)
70 τροποι για να θρέψετε τους μυς σας (Μέρος ΙΙ) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10819-70-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%88%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CF%85%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%28%CE%9C%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%99%CE%99%29)