PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδυασμός συπληρωμάτων



jimis7
30-04-12, 00:38
Καλησπέρα.Θέλω να μου προτείνετε πως θα συνδυάσω τα παρακάτω προίοντα.

VPX Syngex Whey
BCAA
Dymatize Expand
Optimum Creatine
Optimum Optimen
NOW Omega-3

Αυτή τη στιγμή παίρνω ως εξής...VPX πρωί,μετά-προπό και βράδυ.BCAA μετά-προπό.Expand πρίν προπό,creatine μετά
βιταμίνες με τα 3 βασικά γέυματα και omega-3 μεσημέρι και βράδυ με φαγητό...Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση?

billys15
30-04-12, 02:46
- Η whey ειναι για μετα την προπονηση και για οποτεδηποτε χρειαζεσαι συμπληρωση πρωτεϊνης στην ημερα.
- Τα αμινοξεα παιρνε τα κατα την διαρκεια της προπονησης.
- Expand πριν την προπονηση,κρεατινη μετα την προπονηση αλλα και το πρωι.
- Πολυβιταμινες κατα προτιμηση πρωι και ωμεγα οποτε θες μεσα στη μερα,με εξαιρεση μετα την προπονηση για να μην καθυστερησουν την απορροφηση.

Lao
30-04-12, 14:06
- Πολυβιταμινες κατα προτιμηση πρωι και ωμεγα οποτε θες μεσα στη μερα,με εξαιρεση μετα την προπονηση για να μην καθυστερησουν την απορροφηση.

Ανάλογα με την multi, το πρόγραμμα του καθενός και, φυσικά... το στομάχι του.

Ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις γνωστών μου που έπαιρναν την full δόση της Opti-Men με την μία (3 ταμπλέτες) και είχαν θέμα με το στομάχι.

Παράλληλα, η γενική ιδέα με τις multies που είναι 2 και παραπάνω ταμπλέτες/κάψουλες/softgels, είναι να λαμβάνονται σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα ώστε και το σώμα να παίρνει ό,τι χρειάζεται σε όλη την διάρκεια της μέρας αλλά και να απορροφώνται καλύτερα.

billys15
30-04-12, 14:57
Ωραιος Lao,καλα εκανες και με διορθωσες για να μην εχει προβλημα το παιδι :thumbup:

jimis7
01-05-12, 15:12
Τις optimen τις παίρνω μια με το κάθε γεύμα στα 3 βασικά γεύματα...Θεώρησα κι εγώ πως θα έπεφταν βαριά για το στομάχι οπότε δεν το ρίσκαρα...Βέβαια υπάρχουν άλλες πολυβιταμίνες όπως οι multimax που έχουν μεγάλη δόση σε μια ταμπλέτα οπότε αναγκαστικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Αν και το θέμα multi Πιστεύω πως εξαρτάται και πάλι από τα κιλά του καθενός και τις ανάγκες του.

Lao
01-05-12, 15:29
Αν και το θέμα multi Πιστεύω πως εξαρτάται και πάλι από τα κιλά του καθενός και τις ανάγκες του.

Και όχι μόνο, έχει σημασία τι τρώει ο καθένας, πότε το τρώει, τι προπονήσεις κάνει, ποια είναι τα γενετικά του γνωρίσματα, ακόμα και το που ζει.

Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα που τελικά ο καθένας πρέπει να δοκιμάζει διάφορα προϊόντα ώστε να καταλήγει σε 3-4 με τα οποία βλέπει ότι μακροπρόθεσμα έχει δει έστω και μια μικρή βελτίωση στην ζωή του.

Το μόνο που θέλω, τέλος, να προσθέσω σε ό,τι αφορά εσένα, είναι ότι αν συνεχίσεις με τις Opti-Men θα σου πρότεινα να προσθέσεις D3, C και μαγνήσιο.

jimis7
01-05-12, 15:55
Για ποιό λόγο θα πρότεινες αυτά τα 3 ακόμα?Το λέω γιατί η D3 είναι λιποδιαλυτή.Το μαγνήσιο?Ντάξει για C δεν ρωτάω εκεί κανονικά θα έπρεπε να μιλάμε με γραμμάρια και όχι με mg

Lao
01-05-12, 16:02
Για ποιό λόγο θα πρότεινες αυτά τα 3 ακόμα?Το λέω γιατί η D3 είναι λιποδιαλυτή.Το μαγνήσιο?Ντάξει για C δεν ρωτάω εκεί κανονικά θα έπρεπε να μιλάμε με γραμμάρια και όχι με mg

Γιατί έχει μόλις 300 IU D3, τα οποία είναι αστεία ποσότητα.

Δες εδώ για την D:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-D

Το μαγνήσιο στην Opti-Men κατά κύριο λόγο είναι σε μορφή oxide, άρα όχι ιδιαίτερα απορροφήσιμο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είναι και σε μικρή ποσότητα, 100 mg.