PDA

Επιστροφή στο Forum : υπερενταση/αυπνια



Defiance
01-05-12, 12:42
Γεια σας παιδια,τις τελευταιες δυο μερες εχω παρατηρησει πως είμαι συνεχως σε υπερενταση,και ενω κατα τη διαρκεια της μερας το αντιμετωπίζω,το βραδυ δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κοιμηθώ (οι λεγόμενες "τσίτες",πεταγομαι πάνω).Συμπλήρωμα με στιμς δε λαμβανω,οι καφεδες μου ειναι στα πλαισια που επινα πάντα,ειχατε παρομοια εμπειρία;Πως την αντιμετωπίσατε;

s0k0s
01-05-12, 12:53
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18910-%CE%91%CF%8B%CF%80%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B5%CF%8D%CF%81%CE%B1!&highlight=%CE%B1%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%B9%CE%B1

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16662-%CE%91%CF%8B%CF%80%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82&highlight=%CE%B1%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%B9%CE%B1

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16539-%CE%9D%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BF%CE%BE%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%AF%CE%B1&highlight=%CE%B1%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%B9%CE%B1

Μερικα θεματα σχετικα με την αυπνια. ;)

vaggan
01-05-12, 13:24
Γεια σας παιδια,τις τελευταιες δυο μερες εχω παρατηρησει πως είμαι συνεχως σε υπερενταση,και ενω κατα τη διαρκεια της μερας το αντιμετωπίζω,το βραδυ δυσκολεύομαι πάρα πολύ να κοιμηθώ (οι λεγόμενες "τσίτες",πεταγομαι πάνω).Συμπλήρωμα με στιμς δε λαμβανω,οι καφεδες μου ειναι στα πλαισια που επινα πάντα,ειχατε παρομοια εμπειρία;Πως την αντιμετωπίσατε;μηπως εισαι χρηστης αας γιατι εχουν επιδραση στο KNΣ

Defiance
01-05-12, 13:27
Καταρχάς ευχαριστώ που μπήκατε στο κοπο να μου απαντησετε!
Τα θεματακια τα έχω δει,αλλά υπάρχει μια διαφοροποιήση,ξερω πως η αυπνια μου προερχεται απο υπερένταση και αυτη είναι που με ανησυχει περισσότερο,οχι η αυπνια καθαυτη.

Μπα,ΑΑΣ ουτε για αστείο,εχω δεν εχω 3 μηνες που κάνω προπονησεις αλλωστε!

marvin
01-05-12, 13:34
Την υπερενταση που αναφερεις την εχω και εγω την πρωτη εβδομαδα ,οταν δουλευω με πολλα κιλα στο γυμν.Το εχω παρατηρησει οτι με κραταει τσιτα ολη τη μερα και μου χαλαει τον βραδινο υπνο,δεν πεφτω σε βαθυ που λενε και ενω ειμαι κουρασμενη ακουω τα παντα και ξυπναω συνεχεια χωρις λογο!!

Defiance
01-05-12, 19:38
^ Είναι πολύ κοντά σε αυτό που βιώνω τώρα εγώ!Θα κάνω μια παύση 2-3 ημερών απο προπονησεις να δουμε πως θα παει..ευχαριστω και παλι!

Keirox
01-05-12, 22:39
Έχει δίκιο η μαρβιν.. και εγώ το παρατήρησα στον εαυτό μου .. ο όγκος και η ώρα της προπόνησης είναι πολύ συμαντικά
Προχθες πχ πήγα στο γυμ. και πάνω στον χαβαλέ κατέληξα να κάνω 5χ20 squats για ένα στοίχημα (που το κέρδισα τελικά αλλά αυτό είναι μια άλλη τραγική ιστορία :P) και το βράδυ τα πόδια μου τρέμαν και δεν μπορούσα να κοιμηθώ από την υπερένταση...

Ariel
01-05-12, 22:48
η υπερενταση απο βραδυνη προπονηση μπορει να προκαλεσει αυπνια....
εχω ιστορικο αυπνιας..καταραμενη...:evil2:

johny_8
03-05-12, 21:21
Ενω με τον υπνο ήμουν καλό παιδακι παντα έχω το τελευταιο καιρο αυπνιες, Αργω να κοιμηθώ. Η ερώτηση πυ έχω να κάνω είναι η εξής: Τελευταια κάνω προπονήσεις πάγκου και σκουωτ με χαμηλες επαναλήψεις 1-3. Μπορεί να ωφείλεται η αυπνία λόγω της έντονη δραστηριοποίησης του ΚΝΣ με τις low reps?

marvin
03-05-12, 21:25
Ενω με τον υπνο ήμουν καλό παιδακι παντα έχω το τελευταιο καιρο αυπνιες, Αργω να κοιμηθώ. Η ερώτηση πυ έχω να κάνω είναι η εξής: Τελευταια κάνω προπονήσεις πάγκου και σκουωτ με χαμηλες επαναλήψεις 1-3. Μπορεί να ωφείλεται η αυπνία λόγω της έντονη δραστηριοποίησης του ΚΝΣ με τις low reps?


Χωρις να εχω επιστημονικη αποψη πιστευω πως ναι!!!:welcome:

nicknick
04-05-12, 01:00
Ενω με τον υπνο ήμουν καλό παιδακι παντα έχω το τελευταιο καιρο αυπνιες, Αργω να κοιμηθώ. Η ερώτηση πυ έχω να κάνω είναι η εξής: Τελευταια κάνω προπονήσεις πάγκου και σκουωτ με χαμηλες επαναλήψεις 1-3. Μπορεί να ωφείλεται η αυπνία λόγω της έντονη δραστηριοποίησης του ΚΝΣ με τις low reps?

Καλησπερα φιλε μου

Περνεις το οποιοδηποτε συμπληρωμα ή λιποδιαλυτη? Εαν κανεις προπονηση βραδυ θα συμφωνησω και εγω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο.

Τωρα εαν κανεις το πρωι η το μεσημερι και πεφτεις για υπνο στισ 12 πχ δεν νομιζω οτι θα φταει αυτο..
Προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις στανταρ ωραριο που κοιμασε και που ξυπνας βοηθαει πραγματικα πολυ αυτο
Επισης εαν εχεις αγχος η καποια εννοια στο μυαλο σου ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες.
Εαν δεις οτι δεν νυσταζεις πολυ μην πεφτεις στο κρεβατι γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις σβουρακια ολο το βραδυ..
Μην ανχωνεσαι παντως, στους περισσοτερους απο μας εχει τυχει να περασουμε τετοια περιοδο

johny_8
04-05-12, 11:28
Καλησπερα φιλε μου

Περνεις το οποιοδηποτε συμπληρωμα ή λιποδιαλυτη? Εαν κανεις προπονηση βραδυ θα συμφωνησω και εγω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο.

Τωρα εαν κανεις το πρωι η το μεσημερι και πεφτεις για υπνο στισ 12 πχ δεν νομιζω οτι θα φταει αυτο..
Προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις στανταρ ωραριο που κοιμασε και που ξυπνας βοηθαει πραγματικα πολυ αυτο
Επισης εαν εχεις αγχος η καποια εννοια στο μυαλο σου ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες.
Εαν δεις οτι δεν νυσταζεις πολυ μην πεφτεις στο κρεβατι γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις σβουρακια ολο το βραδυ..
Μην ανχωνεσαι παντως, στους περισσοτερους απο μας εχει τυχει να περασουμε τετοια περιοδο

ευχαριστώ φιλε για τις απαντήσεις. Σήμερα λίγο καλύτερα κοιμήθηκα. Παίζει ρόλο που έχω και πρακτικές με τη σχολή και μια βδομάδα ξυπναω 10 και την άλλη 7. Συμπληρωμα δεν παιρνω τίποτα. Οι προπονήσεις πάνε πρωι η απόγευμα.Αυτή τη βδομάδα που εμφανίστηκε έκανα γύρω στις 6 το απόγευμα

Galthazar
04-05-12, 14:00
δοκιμασε να βγαλεις τις προπονησεις απογευμα να τις κανεις πιο νωρις ή απλα αν μπορεις να κοιμασαι πιο αργα και πιστευω θα περασει. Χρησιμοποιεις εντοτα το ΚΝΣ σου γι αυτο Γιαννη..

johny_8
04-05-12, 15:43
@ Galthazar
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αυτή τη βδομάδα που πάω πρωι θα δως πως θα παει

Metropontix
04-05-12, 16:03
johny_8 έχω μελετήσει το θέμα των αϋπνιών καθώς με απασχόλησε τα προηγούμενα χρόνια αρκετά όταν είχα ένα πρόβλημα υγείας..

Παρατήρησα πως σήμερα που έχω ξεκινήσει γυμναστήριο επανέρχεται που και που το πρόβλημα και είναι κάτι σαν προειδοποιητικό κουδουνάκι πλέον. Σε μεγάλο βαθμό επανήλθε όταν για κάποιες βδομάδες έκανα συνεχόμενα πολλά βάρη με λίγες επαναλήψεις. Εκεί έμαθα πως η υπερένταση και η αϋπνία είναι ένδειξη πως ζόρισες τον εαυτό σου πολύ! Αυτός είναι και ο λόγος που είναι προτιμότερο να κάνεις ένα περισσότερο κυκλικό πρόγραμμα και να έχεις εναλλαγή από το βαρύ στο ελαφρύ πρόγραμμα και τούμπαλιν. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να ξεκουράσεις τον εαυτό σου. :)

Επίσης σίγουρα οι αϋπνίες έχουν κάποια σχέση με τον ψυχ. σου κόσμο. Σίγουρα κάτι σε απασχολεί παράλληλα έστω και κάτι που δεν το έχεις ανακαλύψει συνειδητά. :)

Καλό είναι να κάνεις κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης αν θες βοηθάνε πάραααααααα πολύ καθώς μαθαίνεις να χειρίζεσαι την ένταση στους μυς σου και τους χαλαρώνεις!! Δοκιμασμένο.

Επίσης δες τα παρακάτω βότανα: Χαμομήλι, Βαλεριάνα, Βαλσαμόχορτο, Πασσιφλόρα καθώς κάνουν καλό στις αϋπνίες και δεν είναι και εθιστικά :Δ

Παρατήρησε τι σκέφτεσαι όταν δεν σε παίρνει ο ύπνος (έχει πολύ ενδιαφέρον και θα σε βοηθήσει πολύ). Επίσης παρατήρησε τι κάνεις ή τι δεν κάνεις τις μέρες που σε πιάνει το πρόβλημα αυτό. Ένα πολύ καλό πράγμα είναι να σου ορίσεις ένα πρόγραμμα στο οποίο θα ξυπνάς κάθε μέρα στις 10 π.χ. ακόμα και δυο ώρες να κοιμηθείς. Έτσι ο οργανισμός μπαίνει στον ρυθμό. :Δ

johny_8
04-05-12, 23:38
ευχαριστω για τις συμβουλες metropontix:thumbup:

Xefteris
05-05-12, 11:06
Βαλεριάνα, καλό και φυσικό! Γενικά στρώνει το νευρικό σύστημα.

s0k0s
05-05-12, 11:18
Βαλεριάνα, καλό και φυσικό! Γενικά στρώνει το νευρικό σύστημα.

Εμενα με βοηθαει πολυ :) :thumbup:

johny_8
05-05-12, 11:31
Βαλεριάνα, καλό και φυσικό! Γενικά στρώνει το νευρικό σύστημα.

εννοείς στρώνει με βαλεριάνα ή συνηθίζει γενικα?
Παντώς χθες που δεν είχα προπόνα κοιμήθηκα κατευθείαν 1κ 30 μόλις έπεσα απλώς ξύπνησα κατα τις 8 επείδη μια βδομάδα σηκωνόμουν 7

s0k0s
05-05-12, 11:33
Κατι σαν να σε ηρεμει ...

Billy
08-05-12, 20:15
δεν ξέρω αλλά ένα ποτήρι κρασί ίσως βοηθούσε, εμένα με βοηθάει γιατί κάποιες φορές με έντονη γυμναστική πάει 2 η ώρα το βράδυ και είμαι ακόμα ξύπνιος

bocanegra180
22-10-15, 12:53
Διάβασα το συγκεκριμένο τοπικ και πολλοί προτείνουν βαλεριανα. Επειδή και εγώ κατά διαστήματα λόγω άγχους αντιμετωπίζω ορισμένα θέματα με τον ύπνο θα ήθελα οποίος ξέρει ας μου πει σχετικά με το ανωτέρω βότανο. Κυρίως αν το παίρνει σε κάποιο σκεύασμα ή το πίνει όπως το χαμομήλι και σε ποιες στιγμές της ημέρας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

beefmeup
22-10-15, 13:01
check


http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13398-%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B1&p=335732&viewfull=1#post335732

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-10-15, 13:19
Το μαγνήσιο δρα μυοχαλαρωτικά και αυτός είναι ο λόγος που το ΖΜΑ λαμβάνεται πριν το βραδινό ύπνο.
Η μελατονίνη βοηθά,αλλά φτάνει σε κατάσταση ανοχής σύντομα,ενώ η τρυπτοφάνη μεταβολίζεται σε μελατονίνη και σεροτονίνη.
Το γάμα αμινοβουτυρικό οξύ δρα ως νευροδιαβιβαστής στον εγκέφαλο και προάγει τη διαδικασία του ύπνου.

beefmeup
22-10-15, 13:22
ολα τα παραπανω ειναι καλυτερα εκτιμω απο την βαλεριανα που ρωταει ο φιλος.
εγω χρησιμοποιω χηλικο μαγνησιο, ή μια στο τοσο μελατονινη για τους λογους ανοχης που αναφερονται απο πανω απο τον γιατρο, κ εχω δοκιμασει κ gaba το οποιο ειχε καλα αποτελεσματα.

bocanegra180
22-10-15, 15:06
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

ippokratis
22-10-15, 16:40
ολα τα παραπανω ειναι καλυτερα εκτιμω απο την βαλεριανα που ρωταει ο φιλος.
εγω χρησιμοποιω χηλικο μαγνησιο, ή μια στο τοσο μελατονινη για τους λογους ανοχης που αναφερονται απο πανω απο τον γιατρο, κ εχω δοκιμασει κ gaba το οποιο ειχε καλα αποτελεσματα.

Για το ΖΜΑ ποια η γνώμη σου; Κάποιο καλό να προτείνεις;
Θέλω να φτιάξω λίγο την ποιότητα του ύπνου μου, μέχρι τώρα δεν έχω δοκιμάσει κάτι.

beefmeup
22-10-15, 17:15
καλυτερα παρε χηλικο μαγνησιο, απο μια καλη εταιρια..βασικα chelated να ειναι,κ θα ειναι οκ..εγω πχ παιρνω της doctors best..
ουσιαστικα ολη την δουλεια στο zma το μαγνησιο την κανει..για τον ψευδαργυρο αν δεν εχεις ελλειψη, δεν θα σου δωσει κατι πανω στον υπνο.
το κακο ειναι οτι τα περισοτερα, αν οχι ολα, τα zma της αγορας εχουν μεσα μουφες μορφες μαγνησιου..

ippokratis
22-10-15, 18:31
καλυτερα παρε χηλικο μαγνησιο, απο μια καλη εταιρια..βασικα chelated να ειναι,κ θα ειναι οκ..εγω πχ παιρνω της doctors best..
ουσιαστικα ολη την δουλεια στο zma το μαγνησιο την κανει..για τον ψευδαργυρο αν δεν εχεις ελλειψη, δεν θα σου δωσει κατι πανω στον υπνο.
το κακο ειναι οτι τα περισοτερα, αν οχι ολα, τα zma της αγορας εχουν μεσα μουφες μορφες μαγνησιου..

οκ το'πιασα ευχαριστώ! chelated = χηλικό αν καταλαβαίνω καλά;
Έπαιρνα προϊόντα της ντόκτορ μπεστ από το βότανο(προ κάπιταλ κοντρόλ) μιας και δεν έχω πέι παλ.

beefmeup
22-10-15, 18:36
οκ το'πιασα ευχαριστώ! chelated = χηλικό αν καταλαβαίνω καλά;


ναι αυτο ειναι;)

bocanegra180
22-10-15, 20:33
καλυτερα παρε χηλικο μαγνησιο, απο μια καλη εταιρια..βασικα chelated να ειναι,κ θα ειναι οκ..εγω πχ παιρνω της doctors best..

Τι αποτελέσματα έχεις με αυτό? Εσένα προσωπικά πως σε βοηθάει? Υπάρχει περίπτωση εθισμού από τον οργανισμό?

beefmeup
22-10-15, 23:27
εγω, εσυ, αυτος..:turtle:
δεν εχει νοημα τι αποτελεσματα εχω εγω απο να συμπληρωμα, το θεμα ειναι αν θα σου δωσει εσενα αποτελεσματα.
Magnesium vs Magnesium (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1742-Magnesium-vs-Magnesium)


ριξε μια ματια στο θεμα, απλο μαγνησιο ουτε εθιζει, ουτε τπτ..
δες το ποστ του γιατρου πιο πανω για το τι κανει..

COBRA_STYLE
22-10-15, 23:31
Επαιρνα και γω αυτο που παιρνει ο beef,καλο και τιμιο...το μαγνησιο εκτος οοοολων των αλλων σημαντικοτατων διεργασιων που επιτελει στο σωμα,σχετικα με την περιπτωση σου θα σου δωσει πιο βαθυ και ξεκουραστο υπνο...και το πρωι θα σηκωνεσαι πιο ευκολα και ξεκουραστα.

Θελει αδειο στομαχι.

bocanegra180
02-02-16, 12:39
Σχετικά με το άδειο στομάχι που ανέφερες . Εγώ πριν τον ύπνο τρώω αρκετά γιατί το πρωί σηκώνομαι και φεύγω κατευθείαν για προπόνηση. Πως μπορώ να το συνδιασω? Να παίρνω το μαγνήσιο με άδειο στομάχι και μετά από κανένα μισάωρο να τρώω ή δε θα δουλέψει έτσι? Καμιά γνώμη να μου προτείνετε? Λέω να πάω να το πάρω τελικά γιαυτό και ρωτάω.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vaggan
02-02-16, 12:44
μπορεις να το βαλεις πρωι πρν την προπονηση λοιπον. επειδη παιρνω και εγω τον τελευταιο καιρο μαγνησιο εχω παρατηρησει οτι πραγματικα κοιμαμαι πολυ καλα και ξυπναω το πρωι πολυ ευκολα

bocanegra180
02-02-16, 15:35
μπορεις να το βαλεις πρωι πρν την προπονηση λοιπον. επειδη παιρνω και εγω τον τελευταιο καιρο μαγνησιο εχω παρατηρησει οτι πραγματικα κοιμαμαι πολυ καλα και ξυπναω το πρωι πολυ ευκολα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή δε χρειάζεται απαραίτητα να το πάρω πριν τον ύπνο για να δουλέψει στην ποιότητα του ύπνου, σωστά?

vaggan
02-02-16, 15:49
οχι

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-02-16, 16:38
Το μαγνήσιο (ZMA) βοηθά στη μυοχάληση και σε εισάγει στη διαδικασία του ύπνου.Πριν τη νυχτερινή κατάκλιση αποτελεί την ιδανική ώρα,μαζί με το νευροδιαβιβαστή γάμα αμινοβουτυρικό οξύ και το συνδυασμό μελατονίνης-τρυπτοφάνης.
Σχετικά με την υπερένταση,αυτή μπορεί να προέρχεται από συμπαθητικοτονία εξαιτίας αυξημένης συγκέντρωσης κατεχολαμινών (επινεφρίνη,νορεπινεφρίνη).
Τα επινεφρίδια διεγείρονται σε στρεσογόνες καταστάσεις με την παραγωγή κορτιζόλης.Όμως από το φλοιό των επινεφριδίων μαζί με την αδρεναλίνη και τη νοραδρεναλίνη εκλύεται τόσο η κορτιζόλη,όσο και η αλδοστερόνη.Συνεπώς ένας έλεγχος κορτιζόλης ορού θα έδειχνε μια ενδεχόμενη αυξημένη παραγωγή κατεχολαμινών μαζί με τη στρεσογόνο κορτιζόλη.Γι αυτό η βραδινή γυμναστική δεν είναι σωστή για όσους πάσχουν από αυπνία.Επίσης η χρήση αδρενεργικών διεγερτικών του ΚΝΣ (μεθυλοξανθίνες,κατεχίνες) οδηγεί σε αυξημένη παραγωγή κορτιζόλης.Η αυξημένη κορτιζόλη έχει ως αποτέλεσμα την υπεργλυκαιμία (ως γλυκοκορτικοστεροειδές),καθώς και την αύξηση της αλδοστερόνης,που προκαλεί κατακράτηση ύδατος (ως αλατοκορτικοστεροειδές).Στον ορό του αίματος παρατηρείται αύξηση του νατρίου και ελάττωση του καλίου.Η χρόνια κορτιζολαιμία οδηγεί σε αύξηση της αντίστασης στην ινσουλίνη (ΣΔ2), σπλαχνική λιπογένεση,αλλά και μυικό καταβολισμό.