PDA

Επιστροφή στο Forum : Xρειαζομαι συμβουλες για συμπληρωματα γραμωσης



Thespys
07-05-12, 18:37
Καλισπερα παιδια ειμαι 20 ετον,μετα απο 1 χρονο απουσιας απο το γυμναστιριο λογο στρατου εχω αρχισει παλι διναμικα εδω και τρεις μηνες, με χαρα παραδεχομαι οτι ειμαι ‘’εθισμενος ‘’ στιν γυμναστικη ειδηκα τους τελευτεους τρεις μηνες διαβαζω σινεχια πληροφοριες και προσπαθω να εμπλουτισω τις γνωσοις μου για αυτο κανο και αυτο το post.

Γυμναστικη:Λοιπον κανο προπονισοις με βαρη 5 φορες τιν εβδομαδα,μια μιικη ομαδα τιν ιμερα,η προπονιση κραταει το πολι 45 λεπτα κανο αεροβιο 5-6 φορες τιν εβδομαδα μετα τιν προπονηση σινιθος και μερικες φορες οταν κσιπνισω το πρωι με αδιο στομαχι,κανο 3-4 φορες τιν εβδομαδα low intensity cardio για 40 λεπτα,σινιθος 20 λεπτα στον διαδρομο και 20 λεπτα σε οπιοδιποτε αλο μιχανιμα αεροβιου, 2 φορες ΗΙΙΤ,επισης κανο κιλιακους 3 φορες τιν εβδομαδα 3 ασκισοις(μια για τους κατο μια για τους πανο και μια για τους πλαγιους)

Διατροφη: Κανονιζω καθε μερα να φαω 5-6 μικρα γευματα καθε 2-3 ωρες,διστιχως δεν μπορο να μετραο ποση προτεινει,υδατανθρακες και λιποι περνω διοτι δεν μαγιρευω εγω,το καλο ειναι οτι τροφιμο καταναλοσο θα ειναι ολικης αλεσεος,η καπιο κοκκινο κρεας,κοτοπουλο,πσαρι, οσπρια μαγιρεμενο με λιγα λιπαρα,σε καμια περιπτοσι δεν τρογο τιγανιτα η αλλα φαγιτα που εχουν επισοις ‘’κενες’’ θερμιδες οπος κρεμες γαλακτος .Junk Food,γλυκα,αναπσικτικα,αλκοολ ενοειτε οτι δεν τα καταναλονο ποτε ιδικα γλυκα,αναψικτικα και αλκοολ δεν ημουν ποτε fun τους.Πινω παραπανο απο 4 λιτρα νερο τιν ιμερα(για τιν ακριβια μετα τα 4 σταματαω να μετραω :P ) και φροντιζω να κοιμιθω 8 ωρες τουλαχιστον,επισης δεν καπνιζω.

Ειμαι 1.80 στο υψος και 80 κιλα,τον τελυτεο μηνα αρχισα να περνο μια whey protein της ON GOLD STANDARD ενα scoup το πρωι και ενα μετα τιν προπονιση προσφατα παριγγιλα το ESSENTIAL AMINO ENERGY τις ΟΝ παλι,ενας γνοστος μου ειπαι να το πινο μονο πριν τιν προπονιση γιατι εχει μεσα και η whey bcca οπος και αυτο για αυτο δεν το χριαζομαι μετα τιν προπονιση,ηταν σοστι ι σιμβουλη που μου εδοσε? Επισοις θα ηθελα να μου προτινεται καπιον σινδιασμο σιμπλιροματον για τορα που κανο γραμοση(σκεφτομουν για αμινοξεα,τιν whey pou idi περνω,μια πολιβιταμινι,και το ESSENTIAL AMINO ENERGY,αν μπορειτε προτινετε μαρκες και δοσολογιες σας παρακαλω.Κατι τελευτεο,τιν whey να τιν πινω μετα τιν προπονηση με βαρη η να περιμενω να κανο και το αεροβιο και μετα να τιν πιο? Επισης αμα κανο αεροβιο το πρωι με αδιο στομαχι να πιο παλι τιν whey μετα το αεροβιο η πριν για να σταματιση πιο γριγορα ο καταβολισμος αλα μιπος ετσι ο οργανισμος θα τιν χρισιμοπιοιση για ενεργια επηδη οι απο αποθηκες γλυκογονου ειναι αδιες?

Sorry για την πολιλογια και τα εκατομιρια ορθογραφικα αλλα δεν εχω ωρα να τα διορθοσο και επισης ηθελα να σας δοσο οσο τον δινατον περισοτερες πληροφοριες για τον εαυτο μου για να μπορεσετε να με βοηθησετε οσο το δινατον καλιτερα γινεται.

Thespys
09-05-12, 23:12
παιδες καμια βοηθεια? η ειναι πολη μεγαλο και βαριεστε να το διαβασετε? :P

billys15
10-05-12, 01:13
Λες οτι κανεις 5 φορες βαρη,αλλα δεν μας λες τι κανεις.Παντως με 5 φορες βαρη και 5-6 αεροβιο,θελεις και καταλληλη διατροφη για να ανταπεξελθεις.

Τα συμπληρωματα γραμμωσης που ζητας δεν θα σε βοηθησουν σε κατι,εαν δεν προσεξεις τι τρως.Λεγοντας οτι δεν μετρας πρωτεϊνη-υδατανθρακες-λιπη στα γευματα σου,σημαινει οτι το θεμα διατροφης δεν το 'χεις σε εκτιμηση.Αρχικα ξεκινα να μετρας θερμιδες και συστατικα.

Οσο για τα αμινοξεα και την whey,δοκιμασε να παιρνεις μια ή μιση δοση πρωτεϊνης πριν την προπονηση και τα αμινοξεα πριν την αεροβικη.

Thespys
11-05-12, 00:22
η προπονηση μου παει καπως ετσι:
Δευτερα:πλατη- ραχιεους-HIIT αεροβιο
Τριτη:πόδια-γαμπες-low intensity cardio
Τεταρτη:στηθος-low intensity cardio
Πεμπτη:ρεπο-low intensity cardio
Παρασκευη:ομοι-τραπεζοειδης-ΗΙΙΤ
Σαββατο:τρικεφαλα-δικεφαλα-low intensity cardio
Κυριακη:ρεπο

αλαζω προγραμμα καθε 4 εβδομαδες,τορα απο διατροφη μετραω τις θερμιδες μου και προσπαθω να ειμαι 500 θερμιδες κατο απο αυτες που καταναλονω,απλα ας πουμε σε ενα γευμα μπορει να εχω σχεδον μονο ιδατανθρακα η καθολου λιποι,την εχω σε μεγαλη εκτιμιση την διατροφη απλα δεν μπορω να κανονιζω να εχω καθε μερα στα γευματα μου σιγκεκριμενες ποσοτιτες απο ιδανθρακα,λιποι και προτεινοι.Επισης το essential amino energy ειναι σιμπλιρομα αμινοξεων η ειναι απλα για πριν την προπονησι και εχει λιγα bcca αμινοξεα οπως η whey?