PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλκοόλ



venom1987
20-02-12, 16:03
εδω ενα πλανο με μερικα

οποιος θελει προσθετει,ρωταει,σχολιαζει ..... ;)


40754

crazydoctor
20-02-12, 16:13
εδω ενα πλανο με μερικα

οποιος θελει προσθετει,ρωταει,σχολιαζει ..... ;)


40754

πολυ χρησιμο...το κακο με τα πτοα ειναι οτι οχι μονο εχουνε θερμιδες...αλλα κανεις και στομαχαρα.....(δεν εχω πιει ποτε) :green::green:

venom1987
20-02-12, 16:55
πολυ χρησιμο...το κακο με τα πτοα ειναι οτι οχι μονο εχουνε θερμιδες...αλλα κανεις και στομαχαρα.....(δεν εχω πιει ποτε) :green::green:

εγω πινω μονο μαρτινι μπιανκο που νομιζα οτι εχει τις λιγοτερες αλλα......... και καμια φορα λευκο κρασι....

leftis
20-02-12, 17:31
Βότκα σκέτη δε λέει :unsure:

chris corfu
20-02-12, 20:27
καλα πως γινεται το gin μονο του να εχει 118θερμιδες και το τζιν με τονικ που υποτιθεται εχει αραιωθει κιολας να εχει 175 ??

Jimy
21-02-12, 01:34
Οι προσθετες θερμιδες,ειναι προφανως οι θερμιδες του τονικ.

vagg
21-02-12, 01:44
καλα πως γινεται το gin μονο του να εχει 118θερμιδες και το τζιν με τονικ που υποτιθεται εχει αραιωθει κιολας να εχει 175 ??
η ιδια ποσοτητα τζιν ειναι συν το τονικ


πολυ χρησιμο...το κακο με τα πτοα ειναι οτι οχι μονο εχουνε θερμιδες...αλλα κανεις και στομαχαρα.....(δεν εχω πιει ποτε) :green::green:

μην τα πιστευεις αυτα,κακοηθειες...αυτοι που πουλανε ναρκωτικα τα διαδιδουν

marvin
21-02-12, 02:10
Παντα βγαινοντας επινα κρασι..πιστευοντας οτι ειναι καλυτερο..τωρα θα το γυρισω σε μπυρα..οοοοοοοοοοοοοοταν βγω!!!!!!:green:

RAMBO
21-02-12, 02:11
και γω κρασακι...πεταει και φλεβα:green::green::green:

marvin
21-02-12, 02:12
και γω κρασακι...πεταει και φλεβα:green::green::green:

Στο μονο που δεν εχω προβλημα Ραμπο..:green:

vagg
21-02-12, 02:23
και γω κρασακι...πεταει και φλεβα:green::green::green:
me ολα πεταει η φλεβα...και φερνει πιο κοντα τους ανθρωπους για λιγο:clap:

RAMBO
21-02-12, 02:24
για λιγο..μην περνεις και ορκο,απο ενα κρασι μπορει κατι να κρατησει για παντα;)

venom1987
21-02-12, 11:15
για λιγο..μην περνεις και ορκο,απο ενα κρασι μπορει κατι να κρατησει για παντα;)

+1 ;)

nikoskaz
08-05-12, 11:45
Τι μπορουμε να πινουμε σε περιοδο γραμμωσης ? αλκοολουχο εννοω !!! :) ποια ποτα κ ποσο συχνα?? :P

Mcstefan7
08-05-12, 11:51
Μν πέρνεις ποτα..Καλύτερα ενα περιε ή κανα χυμό

FiVo-Alex/City
08-05-12, 12:23
Το αλκοόλ ο οργανισμός το αναγνωρίζει σαν δηλητήριο. Σταματά να καίει οτιδήποτε άλλο μέχρι να καθαρίσει από αυτό. Επίσης το οινόπνευμα είναι καταβολικό και σταματά την πρωτεΐνοσύνθεση. Αν εσύ τώρα σε μια περίοδο που βασίζεσαι στην πρωτεΐνη για να περιορίσεις την μυϊκή καταστροφή θες να πιεις, τότε δεν ξέρεις τι θες τελικά. Κάνε υπομονή, τελείωσε με την δίαιτα σου και μετά μπορείς να έχεις το λευκό κρασί σου, το τζιν με το τόνικ ή την σόδα σου, βότκα με στημένο λεμόνι.

nikoskaz
08-05-12, 12:52
ΚΑΤΑΛΑΒΑ , τιποτα τοτε , περιε και τα συναφη !!!

Lucif3r
08-05-12, 13:27
κανα redbullaki? ειναι οκ? :green::green:

:toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast::toast:

s0k0s
08-05-12, 13:29
Σοδα με λεμονι επισης ειναι καλη επιλογη.

lila_1
08-05-12, 13:33
1 ποτό μια φορά τη βδομάδα δε θα σου κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα...:banghead:
Πιές ότι γουστάρεις απλά περιορίσου στο 1, μαξ 2, ανάλογα και σε τι θερμίδες παίζεις

tolis93
08-05-12, 13:53
συμφωνω με λιλα. λες κ ολα τα αλλα τα χουμε στη πενα.πολυ διαολο το δαμε το ποτο οπως κ τη ζαχαρη κτλπ.αναλογα τους στοχους τ καθε ενος πανε αυτα

FiVo-Alex/City
08-05-12, 14:03
Sorry απλα διάβασα γράμμωση.
Φίλε μου αν θές να κάνεις δίαιτα για να χάσεις μερικά κιλά για τους μήνες Ιούλιο- Αύγουστο, μπορείς να έχεις και το ποτάκι σου και το γλυκάκι σου και την τυροσαλάτα σου με το πιπερόνι σου και στο καπάκι το παγωτάκι σου μια φορά την εβδομάδα.
Αυτο που είπα πιο πάνω πήγαινε στην λέξη κλειδί "ΓΡΑΜΜΩΣΗ".

Συνταγή για Light coctail: 2 σφηνάκια μαύρο Ρούμι, μισό Lime στημένο, μια κουταλιά μαύρη ζαχαρη, 10 παγάκια. Ολα στο μπλέντερ για 6-8 δευτερόλεπτα. Τα βάζεις σε ποτήρι για χυμό και συμπληρώνεις cola light μέχρι επάνω! Στολίζεις με μια φέτα lime.

HIAB XS
20-02-13, 22:36
Το χειμωνα σχεδον καθε μερα κ το καλοκαιρι ποιο αραια, μπορουμε να πινουμε ενα ποτηρακι κρασι (100 ml)? θα παιξει ρολο στη μυικη αναπτυξη η οχι....??

tasos2
21-02-13, 13:09
To αλκοολ ειναι ενας απο τους εχθρους της μυικης αναπτυξης και επιπλεον δεν προσφερει καμια ευχαριστηση αλλα ειναι μονο για να κανεις φιγουρα.

Το θεωρω χαζο να υπαρχουν ανθρωποι που λαμβανουν επικινδυνες και τοξικες ουσιες με σκοπο να εχουν καλο ορμονικο περιβαλλον για μυικη αναπτυξη και ταυτοχρονα να λαμβανουν τοξικες ουσιες που βλαπτουν το ορμονικο περιβαλλον.

Απλα τα ζυγιζεις τι σε ενδιαφερει πιο πολυ. Αν δε σε ενδιαφερει τοσο η μυικη αναπτυξη και η υγεια γενικα σε σχεση με το να κανεις φιγουρα μπορεις να πινεις οσο θες.

Εγω το χω σταματησει οταν βγαινω βραδυ και παιρνω μονο perrier ή κατι τετοιο και η ποιοτητα της διασκεδασης μου δεν εχει μειωθει καθολου.

Fataoulas
21-02-13, 13:52
Οπως αναφεραν και οι αποπανω, ειναι θεμα προτεραιοτητων και του τι θελουμε

Παραδειγμα.
Απο τα Χριστουγεννα εχω ενα μπουκαλι Glenmorangie που μου εφερε φιλος απο Σκωτια. Απο το αρωμα του καταλαβαινω οτι λεει πολλα, αλλα ακομα δε το εχω δοκιμασει... ουτε σταγονα. Μονο το μυριζω :green:



spam on
Μπορεις πολυ ανετα να συνδιασεις γραμμωση και αλκοολ, αρκει να ειναι σε επαρκη ποσοτητα
Οταν γραμμωνουμε λεμε οτι ειμαστε κομματια ;)
Οταν πινουμε τα αντερα μας παλι γινομαστε κομματια :green:
ακαλοεεεεεεε?
spam off

Fataoulas
21-02-13, 13:59
Εγω το χω σταματησει οταν βγαινω βραδυ και παιρνω μονο perrier ή κατι τετοιο και η ποιοτητα της διασκεδασης μου δεν εχει μειωθει καθολου.


Ετσι :thumbup:
Και αυτο γιατι εχεις επιγνωση του τι γινεται γυρω σου, δε παραπατας, δε τραυλιζεις, δε "νομιζεις" οτι εισαι ενταξει, μπορεις να συνενοηθεις με το μωρο που σου κλεινει το ματι απο το διπλα τραπεζι, κτλ κτλ

magavaTOUT
21-02-13, 14:04
http://i.imgur.com/StLIPxu.jpg

tasos2
21-02-13, 14:25
^ Aυτο που εβαλε ο magavatout ειναι λαθος. Ισα ισα οι θερμιδες του αλκοολ κανουν περισσοτερη ζημια απο τις αλλες οσον αφορα την αποθηκευση λιπους γιατι δεν χρησιμοποιουνται καπως απο τον οργανισμο. Και ειναι και τα οιστρογονα που βγαζεις με το αλκοολ που ενθαρρυνουν την αποθηκευση λιπους

SkillBill
21-02-13, 14:58
Αυτο που εννοει η αφισα ειναι οτι αν θες να πιεις ντε κ καλα,ποια ποτα σου δινουν τις λιγοτερες θερμιδες για να κανεις το ιδιο κεφαλι.οποτε τελικα οσο ποιο πανω στον πινακα ειναι το χ ποτο,τοσο πιο πολυ σε συμφερει θερμιδικα να το πιεις ενω για να μεθυσεις το ιδιο με ενα αλλο που βρισκεται πιο κατω θες περισσοτερες θερμιδες.

χρησιμο παντως γιαυτο παιρνουμε τζιναρες με τεκιλα :P

η μπυρα πολυ κατω κριμα κριμα!

average_joe
21-02-13, 15:58
Ισα ισα οι θερμιδες του αλκοολ κανουν περισσοτερη ζημια απο τις αλλες οσον αφορα την αποθηκευση λιπους γιατι δεν χρησιμοποιουνται καπως απο τον οργανισμο.
:thumbup:
ο οργανισμος μας δεν εχει αποθηκες αλκοολ.
το σωμα αναγνωριζει το αλκοολ σε αυτο σαν ειδος "τοξινης" οποτε θα το οξειδωσει κατα 100%. το σωμα θα κανει οτιδηποτε δυνατον για να το απομακρυνει με αυτο να σημαινει οτι θα μειωσει την οξειδωση ολων των αλλων θρεπτικων συστατικων που θα καταναλωθουν με το αλκοολ.
Nutrient Intake, Nutrient Storage and Nutrient Oxidation (http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/nutrient-intake-nutrient-storage-and-nutrient-oxidation.html)

τσεκαρετε και το αρθρο
Συνέπειες του καπνίσματος και του αλκοόλ στους Bodybuilders! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18351-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%BF%CF%8C%CE%BB-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-Bodybuilders!)

HIAB XS
21-02-13, 16:35
Κυριοι απαντατε ολοι σαν να να απευθυνεστε σε αλκοολικους!! Εγω προσωπικα θελω να πινω 100 ml σχεδον καθε μερα κρασακι κοκκινο! Δεν νομιζω να υπαρχει καλητερο για τον οργανισμο απο αυτο....Απλα δεν ξερω αν καταβολιζει σε αυτη την ποσοτητα!!!

manos24
21-02-13, 18:03
Κυριοι απαντατε ολοι σαν να να απευθυνεστε σε αλκοολικους!! Εγω προσωπικα θελω να πινω 100 ml σχεδον καθε μερα κρασακι κοκκινο! Δεν νομιζω να υπαρχει καλητερο για τον οργανισμο απο αυτο....Απλα δεν ξερω αν καταβολιζει σε αυτη την ποσοτητα!!!

μαζί σου:)

magavaTOUT
21-02-13, 23:11
^ Aυτο που εβαλε ο magavatout ειναι λαθος. Ισα ισα οι θερμιδες του αλκοολ κανουν περισσοτερη ζημια απο τις αλλες οσον αφορα την αποθηκευση λιπους γιατι δεν χρησιμοποιουνται καπως απο τον οργανισμο. Και ειναι και τα οιστρογονα που βγαζεις με το αλκοολ που ενθαρρυνουν την αποθηκευση λιπους

Δεν ειναι λαθος, απλα σου λεει οτι αν θες να "γινεις", καλυτερα να πιεις 2 τεκιλες παρα 15 μοχιτο.

COBRA_STYLE
21-02-13, 23:15
Κυριοι απαντατε ολοι σαν να να απευθυνεστε σε αλκοολικους!! Εγω προσωπικα θελω να πινω 100 ml σχεδον καθε μερα κρασακι κοκκινο! Δεν νομιζω να υπαρχει καλητερο για τον οργανισμο απο αυτο....Απλα δεν ξερω αν καταβολιζει σε αυτη την ποσοτητα!!!

τι να καταβολισεις ρε μαν με 100ml κρασο τη μερα...μην τρελαινεσαι χωρις λογο...μονο καλο θα σου προσφερει το κρασι σε αυτη την ποσοτητα μεσω των φλαβονοειδων που εχει...αρκει βεβαια να΄ναι καλο το κρασι.

AlexakisKon
27-02-13, 19:08
και σκεφτομουν να ρωτησω καιρο, 2-3 ποτακια σε συνδυασμο με ξενυχτι μια φορα την εβδομαδα μονο δεν νομιζω να βλαπτουν ιδιαιτερα την προσπαθεια για μυικη αναπτυξη, ετσι δεν είναι?

Abram
02-03-13, 16:19
Δεν θα πρέπει να έχει το αλκοόλ, επειδή είστε ένας bodybuilder και θα πρέπει να κάνετε καθάρσιο σας εντελώς πρόστιμο έτσι αυτό το πράγμα το αλκοόλ μπορεί να βλάψει you.You πρέπει να χυμούς φρούτων ή shakes αντί κάτι που δεν είναι καλό για το σώμα σας συνολικά,

xristosgaz
02-03-13, 16:24
Δεν θα πρέπει να έχει το αλκοόλ, επειδή είστε ένας bodybuilder και θα πρέπει να κάνετε καθάρσιο σας εντελώς πρόστιμο έτσι αυτό το πράγμα το αλκοόλ μπορεί να βλάψει you.You πρέπει να χυμούς φρούτων ή shakes αντί κάτι που δεν είναι καλό για το σώμα σας συνολικά,

google translate?

xristosgaz
02-03-13, 16:29
Η αποψη μου ειναι οτι καλο ειναι να αποφευγεται το αλκοολ τις μερες προπονησης.Ομως καποια ποτα Π.Χ. το κοκκινο κρασι εχει και πολλες αντιοξειδωτικες ουσιες που μονο δηλητηριο δεν μπορουμε να τις πουμε.Σιγουρα η προσθηκη αναψυκτικων ειναι λαθος (πλην σοδας).Προσωπικα ανεξαρτητα απο ογκο - γραμμωση πινω 1-3 ποτα τη βδομαδα αλλα κοιταω να μην ξεφευγω,συνηθως κοκκινο κρασι ή Τζιν σοδα.Καλο ειναι να μην ειμαστε συνεχεια στην τσιτα και να αποφευγουμε τα παντα,και το γλυκο χρειαζεται και τα κορεσμενα και το αλκοολ.Εκτος αμα εχουμε αγωνιστηκες βλεψεις....

Alexis Constantaras
05-03-13, 06:59
Μια δυο φορες που ήπια σε δίαιτα μέθυσα και το πρωί βρήκα άδειο το ψυγείο και διαφορα οικογενειακά παγωτά φαγωμένα στο σαλόνι.
Πάντα λαχανιάζω στην αεροβική την άλλη μέρα k νιώθω νύστα.
Από τότε τα χάλασα με το ποτό k πίνω προτείνη στα clubs

tasos2
05-03-13, 10:43
και σκεφτομουν να ρωτησω καιρο, 2-3 ποτακια σε συνδυασμο με ξενυχτι μια φορα την εβδομαδα μονο δεν νομιζω να βλαπτουν ιδιαιτερα την προσπαθεια για μυικη αναπτυξη, ετσι δεν είναι?

Το αλκοολ 2 ποτηρακια τη βδομαδα δε θα κανει αμφανη διαφορα, αλλα το ξενυχτι μαλλον θα κανει. Αναλογα και τι εννοεις ξενυχτι

vaggan
05-03-13, 11:47
εγω δεν πινω οχι για τα βαρη που ασχολουμαι απλα ειμαι απο τους κωλοφαρδους που δεν βρισκουν κανενα ενδιαφερον στο αλκοολ με απωθει εντελως τωρα στην περιπτωση που θα βρεθω εξω και θα πιω αλκοολουχο θα παρω καμια μπυρα αν δεν πιω την αγαπημενη μου σουρωτη

tasos2
05-03-13, 12:26
^ Κι εμενα με απωθει. Ισως να επινα για να ειμαι "in" αλλα αφου βλαπτει κιολας ειναι ενας λογος παραπανω να μην πιω

Aristosdem
05-03-13, 12:36
Εγω πινω Βοτκα με χυμο ανανα 2 με 3 φορες τιν βδομαδα 1 με 2 χαμηλα ποτηρια το πολυ, δεν ειμαι σε γραμμωση και μετα πριν το υπνο πινω αρκετο νερο για να διαλύσω το Αλκοολ και να μιν εχω προβληματα αφυδατωσης:P:P:P

TAKI BOY
05-03-13, 12:59
Κρασάκι ευλογημένο του θεούλη!!!!!!

arnoldmitsos88
05-03-13, 13:12
μόνο νερό του θεού τίποτα αλλο. τσιγάρα πότα αναψυκτικά ΜΑΚΡΙΑ

panagiotiss
05-03-13, 14:25
Αν ήσουνα σε περίοδο όγκου άντε να πιεις κάνα ποτάκι καμιά φορά αλλά σε γράμμωση με τίποτα.

MariosX
01-06-14, 16:55
Καλησπέρα σας, καλό μήνα και ένα όμορφο καλοκαίρι να έχουμε.

Θα ήθελα να μάθω τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει η κατανάλωση αλκοόλ στην διατροφή μας, στο σώμα μας για το λίπος, γιατί τώρα που καλοκαίριασε οι περισσότεροι έξοδοι μου (όπως και πολλών Ελλήνων) περιλαμβάνουν αλκοόλ και κυρίως ούζο, κρασί και μπύρες.


ΕDIT: Γνωρίζω πως ανάλογα το ποσοστό αλκοόλ που περιέχει το κάθε ποτό υπολογίζονται οι θερμίδες.
Αλλά ποιες είναι οι φυσιολογικές ποσότητες?

jimaras22
01-06-14, 19:43
Τπτ απλα βαζεις τσαμπα θερμιδες.

οι φυσιολογικές ποσότητες ειναι 1-2 ποτα τη μερα

djroof
04-06-14, 21:17
Για τα club προτείνω ανθρακούχο νερό με πολύ στημένο λεμόνι μέσα.... καθώς και 1-2 μπύρες Alcohol FREE και έχουν λιγότερες θερμίδες και γυρίζεις σπίτι σου μια χαρά και οχι τύφλα ;)

Τώρα για το φαγητό έξω 1-2 ποτηράκια ούζο, τσίπουρο κτλ...έχουν θερμίδες αλλά για 1 φορά την εβδομάδα πιστεύω είναι ΟΚ αρκεί να έχεις κάνει και κατάλληλη ημερίσια διανομή θερμίδων... τουλάχιστον έαν τύχει να πιώ αυτό θα έχω "κανονίσει" απο το πρωί...

Billys51
04-06-14, 21:43
Τπτ απλα βαζεις τσαμπα θερμιδες.

οι φυσιολογικές ποσότητες ειναι 1-2 ποτα τη μερα

ποιος το λεει αυτο? αμα καποιος πινει 1-2 ποτα την μερα σε λιγα χρονακια θα τιναξει το συκωτι :turtle: το πολυ λιγο κρασακι ανα 10 ημερο και ουτε μην σου πω.Για να λεμε τα πραματα με το ονομα τους

THE KING
04-06-14, 22:48
Οταν βγω σε μπουζουκια η σε κλαμπ με παρεα αποκλειεται να κρατηθω και να μην πιω,θα πιω και θα το ευχαρηστηθω κιολας,δυστηχως ετσι εχουμε συνηθησει και η διασκεδαση γενικα ειναι (δεμενη) με το αλκοολ,αλλα να πιω στο σπιτι οταν ειμαι χωρις λογο η με το φαγητο μου δεν πινω.....Συνηθως οταν πιω πινω ουισκι σκετο με παγο η με λιγο νερο....το κρασι δεν μου καθεται καλα παντος με ριχνει πολυ....η μπυριτσα και οταν ειναι και παγωμενη ειναι σουπερ.....:)

Darth
04-06-14, 23:02
μια φορα στο τοσο δεν νομιζω να ειναι βλαβερο το αλκοολ :P

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
14-06-14, 11:26
παιδια οι θερμιδες του αλκοολ θα πρεπει να ειναι το λιγοτερο που σας απασχολει . το αλκοολ εχει την ιδιοτητα να παραγει την ποιο βλαβερη ελευθερη ριζα . την ακεταλδε(υ)δη.