PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω να χασω κιλα plz help!



alext
08-05-12, 12:50
Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριος και χαρηκα που εγινα μελος στο bodybuilding.gr. Λοιπον να σας πω τωρα τον πονο μου. Παλια ειχα ασχοληθει μερικα χρονια με προπονηση με βαρη και ειχα φτασει σε ικανοποιτικο επιδεπο. Το θεμα ειναι τωρα οτι εχω 3 χρονια που τα παρατησα και εχω παρει αρκετα κιλα, βασικα τωρα ειμαι χοντρος. Τοτε ημουν 90 κιλα και τωρα ειμαι 110! Εχω ξεκινισει πολλες φορες αποτυχημενες προσπαθειες διαιτας χωρις αποτελεσμα.

Λογου του περιορισμενου χρονου μου δεν εχω την ευκαιρια να παω γυμναστηριο. Θελω να ρωτησω αν παρω καποιον λυποδιαλυτη και κανω μονο κανα περπατημα οταν προλαβαινω, θα με βοηθησει να χασω κιλα? Εννοω χρηση λυποδιαλυτη χωρις προπονηση με βαρη, φερνει αποτελεσματα?

Ξερω πολλοι θα πουνε ''κοψε το φαγητο'' και δεν θα εχουν αδικο. Αλλα θυμαμαι οταν εκανα προπονησεις επερνα και πρωτεινη, και αυτο ποιο πολυ με βοηθουσε ψυχολογικα (δλδ ελεγα ναι ρε φιλε θα προσεξω την διατροφη μου γιατι παιρνω και συμπληρωμα). Οποτε λεω μηπως ο λυποδιαλυτης με βοηθησει ψυχολογικα και μπω δυναμικα.

Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω φρικαρει. Προχθες εβλεπα καποιες παλιες φοτογραφιες και πηγαν να με πιασουν τα κλαματα :( Επισεις ξεχασα να σας πω οτι ειμαι 30 χρονων

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Lao
08-05-12, 13:01
Για όνομα του Θεού... ΟΧΙ!!!

Σιγά μην χάσεις κιλά επειδή θα περπατάς «όταν προλαβαίνεις» και θα παίρνεις λιποδιαλύτες :shock:

Πάρτο απόφαση, ο μόνος τρόπος είναι να φτιάξεις μια στοιχειωδώς σωστή διατροφή και να προσπαθήσεις να εξασφαλίσεις 2-3 ώρες την βδομάδα να κάνεις κάποια γυμναστική.

Θέλω μια ειλικρινή απάντηση: δεν έχεις 3 ώρες την βδομάδα;

ΠανοςΒ
08-05-12, 13:13
Αλεξ μαγικά ματζουνια δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα. Ασε που το 99% των λιποδιαλυτων ειναι μουφες.

Τα μαθηματικά ειναι απλά στο χασιμο λιπους : τρως λιγότερο απο όσο καίς και σωστα + αυξανεις τις θερμιδες που καίς μεσα απο την ασκηση= αδυνατιζεις.

Απλα πραγματα αλλά ολοι μας εθελοτυφλούμε!

το περπάτημα θα σε βοηθήσει αλλα λίγο και μονο αν τρως καθαρα και υποθερμιδικά.

Απο την αλλη αν το κινητρο σου είναι το συμπληρωμα και οχι ο σεβασμός προς τον εαυτό σου τοτε οσα και να χασεις θα τα ξαναπαρεις και με το παραπάνω.

Αυτα ειναι συμβουλες απο εναν πρωην πολυ χοντρό που αλλαξε τις συνηθειες του...

sakistaz
08-05-12, 14:17
θεωρω οτι γρηγορα αποτελεσματα χανονται γρηγορα κ κρυβουνε κινδυνους για την υγεια.βαλε ενα στοχο για του χρονου το καλοκαιρι.κανε ενα καλο προγγραματισμο σε φαγητο κ προπονηση κ σκεψου πως θα σαι του χρονου το καλοκαιρι,η διαδρομη θα ναι δυσκολη,ειδικα στην αρχη που θα πρεπει ν αλλαξεις συνηθειες αλλα μη ξεχνας πως η αρχη ειναι το ημισυ του παντος :)

alext
08-05-12, 15:43
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας. Λοιπον πραγματικα δεν εχω χρονο. Εχω μπλεξει με μια δουλεια και δουλευω απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 6-7 το απογευμα. Οταν γυριζω σπιτι ειμαι τοσο κομματια που τρωω και κοιμαμε. Το καλο ειναι οτι εκει εχει αρκετο κουβαλιμα οποτε πιστευω χανω αρκετρες θερμιδες απο εκει. Ευτυχως δεν δουλευω το Σαββατοκυριακο. Εκει πονταρω να κανω κατι.

Οταν λετε προπονηση να υποθεσω λετε για βαρη και αεροβια μαζι? Πχ αν εκανα 3 φορες την εβδομαδα προπονηση να με βοηθουσε? Πχ να εκανα 3 μερες βαρη και την 3η να βαλω και αεροβιο μετα τα βαρη. Λεφτα για διατροφη δεν υπαρχουν, οποτε μας μενει μονο διαιτα. Υποθετω πρεπει να τρωω πολλες φορες και απο λιγο?

Δεν με ενδιαφερει να χασω γρηγορα κιλα, απλα καπως να αρχισω να σουλουπωνομαι και ενοειται να βαλω στοχο για το επομενο καλοκαιρι γιατι γιαυτο το καλοκαιρι μονο σορτσακι με συμφερει να βαλω :P .

Αν καποιος εχει χρονο να μου βγαλει ενα απλο προγραμματακι διαιτας και προπονησης θα του ημουν ευγνωμων! Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας.

nick_electro
09-05-12, 03:38
αφού λες ότι δεν έχεις καθόλου χρονο.to μονο που χρειάζεται να κανεις είναι να μικρύνεις τις μερίδες που "τρως" στο ήμισυ περίπου....
δηλαδή από εκεί που θα φας ένα πιάτο 400γραμμάρια, κάντο 300 η 250.
απλός προσπάθησε να το εφαρμόσεις σε όλα τα γεύματα που θα φας καθημερινά.

72K
09-05-12, 11:28
Αν καποιος εχει χρονο να μου βγαλει ενα απλο προγραμματακι διαιτας και προπονησης θα του ημουν ευγνωμων!

Νομίζω ότι είσαι λίγο καλοπερασάκιας. Το φόρουμ είναι γεμάτο πληροφορίες σχετικά με διατροφή και προπόνηση, απλώς πρέπει να καθίσεις και να διαβάσεις, να δοκιμάσεις, να αποτύχεις, να ξαναδοκιμάσεις κ.ο.κ
Κανείς από αυτούς που έχουν τη γνώση δεν πρόκειται να καθίσει να σου "βγάλει" πρόγραμμα διατροφής έτσι αβίαστα και δωρεάν εκτός και αν είναι κάποιος κανα δίμηνο πιο παλιός από σένα στο φόρουμ που νομίζει ότι τα έχει μάθει όλα και πίστεψε με βρωμάει ο τόπος από αυτούς.
Το ρεζουμε είναι ότι σε αυτή τη ζωή αν θες έτοιματζε πράγματα πρέπει να πληρώσεις αλλιώς πρέπει να ιδρώσεις. Διαλέγεις και παίρνεις ;)

vaggan
09-05-12, 12:37
το οτι η δουλεια σου ειναι ως ενα βαθμο χειρονακτικη ειναι ως ενα βαθμο πολυ θετικο τωρα για την διατροφη πες μας πρωτα τις διατροφικες σου συνηθειες και μετα θα δουμε πως θα σε βοηθησουμε.παντως θα εκπλαγεις απο το ποσο φτηνη ειναι η απλη βασικη διατροφη.το σαββατοκυριακο ειναι ελευθερο εκμεταλευσου το στο επακρο και τις δυο αυτες μερες πηγαινε γυμναστηριο απαιτησε απο τους γυμναστες να σου που τι θα κανεις ειναι δουλεια τους.μετα απο κανα μηνα ελα να δουμε κανα προγραμματακι πιεσης ελξης θα ειναι οτι πρεπει για σενα:welcome::toast:

ελμερ
09-05-12, 13:10
Γεια σου φιλε και απο μενα....τα παιδια πριν τα ειπαν ολα......το θεμα ειναι να θελεις πραγματικα να αλλαξεις και να εχεις διαθεση να "ξεβολευτεις" λιγο (απο θεμα διατροφης,ασκησης κτλ)...μαγικες συνταγες δεν υπαρχουν...για μενα Σαββατο Κυριακη μπορεις να πηγαινεις 2 φορες γυμναστηριο και απ τις αλλες καθημερινες να πηγαινεις αλλη μια μερα ,τη μερα που θα εισαι λιγοτερο κουρασμενος.....αλλα η ουσια για μενα ειναι να το παρεις αποφαση να αλλαξεις μια για παντα ...γιατι και να κανεις διατροφη ,προπονηση κτλ,αν μολις αδυνατισεις τα παρατησεις ολα οπως κανουν πολλοι (ετσι εκανα και γω παλια :) )θα επανελθεις εδω που εισαι τωρα...... :welcome::welcome: