PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαραθώνιος



PEGY
08-05-12, 19:38
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να ξεκινήσω προπ για τον Μαραθώνιο του Νοεμβρίου.
Έχει ασχοληθεί κανείς; έχει τρέξει;

Βρήκα το εξής πρόγραμμα :

http://www.halhigdon.com/training/51140/Marathon-Intermediate-2-Training-Program


Αν κανείς γνωρίζει κάτι σχετικά, πολύ θα ήθελα μια καθοδήγηση ;)

Stella
08-05-12, 19:51
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να ξεκινήσω προπ για τον Μαραθώνιο του Νοεμβρίου.
Έχει ασχοληθεί κανείς; έχει τρέξει;

Βρήκα το εξής πρόγραμμα :

http://www.halhigdon.com/training/51140/Marathon-Intermediate-2-Training-Program


Αν κανείς γνωρίζει κάτι σχετικά, πολύ θα ήθελα μια καθοδήγηση ;)

Pegy δες και αυτό το site:
http://my.asics.co.uk/
Θα σε βοηθήσει πιστευω αν δεν έχεις προπονητη!

Go Pegy go!!!:thumbup::thumbup::thumbup:
Το τρέξιμο είναι ο βασιλιάς των αθλημάτων!;)

PEGY
08-05-12, 20:03
Σ ευχαριστώ πολύ Στέλλα μου!!!!!!

Η αλήθεια είναι οτι ψάχνομαι ακόμη. Φετος έλεγα να συμμετάσχω στα 5Κ(καμια σχέση) γιατί περισυ η προπ των 10Κ ήταν δύσκολη λόγω όγκου προπόνησης

Διάβασα όμως προσφατα την αυτοβιογραφία του Dean Karnazis υπερμαραθωνοδρόμος κ απο τότε το σκέφτομαι πολύ σοβαρά....

Πολύ καλή η παραπομπή σου:thumbup:

Stella
08-05-12, 20:15
Σ ευχαριστώ πολύ Στέλλα μου!!!!!!

Η αλήθεια είναι οτι ψάχνομαι ακόμη. Φετος έλεγα να συμμετάσχω στα 5Κ(καμια σχέση) γιατί περισυ η προπ των 10Κ ήταν δύσκολη λόγω όγκου προπόνησης

Διάβασα όμως προσφατα την αυτοβιογραφία του Dean Karnazis υπερμαραθωνοδρόμος κ απο τότε το σκέφτομαι πολύ σοβαρά....

Πολύ καλή η παραπομπή σου:thumbup:
Αξίζει να προσπαθήσεις όμως!
Και αν ο κανονικός μαραθώνιος σου φαίνεται ακατορθωτος ακόμα (για μενα είναι), μπορεις να πάς σε ημιμαραθώνιο 20km. Kαι αυτό πανδύσκολο είναι φυσικά!
Κι εγώ αγαπώ πολύ το τρέξιμο...αλλά ακόμα αρκετά μικρότερες αποστάσεις!:green:
Ποια είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έχεις τρέξει non stop;
Σε ρωτάω γιατί εγώ το μεγαλύτερο που έχω κάνει ποτέ είναι 14km χωρίς χρονο φυσικά...;)

PEGY
08-05-12, 20:23
12χλμ .... σε περίπου μια ώρα κ ένα τέταρτο...
Ξέρω πως θέλει πολύ προσπάθεια, το σκέφτομαι αρκετές μέρες τώρα.
Το βασικό είναι οτι δεν έχω ιδέα για το πως θα φτιάξω ένα σχέδιο και κυρίως τα προγράμματα που βλέπω δεν ξέρω πως να τα εφαρμόσω πχ πως δεν ξέρω πόσο περίπου είναι το ένα χλμ άρα πως θα ξέρω οτι το κάνω σε χ ώρα..
αχ!

marvin
08-05-12, 21:26
Πεγκυ μου οταν θελεις κατι πολυ ,παντα βρισκεις τροπο να το καταφερεις.Ειμαι λοιπον σιγουρη πως αφου το εβαλες στο μυαλο σου θα το καταφερεις.Βεβαια να ξερεις οτι θελει σταθεροτητα στην προπονηση ,μεγαλα λογκ ραν,και καλη γνωση του σωματος σου στην αντιδραση της κουρασης.Ειχα φιλο που δεν εχει τρεξει ποτε του και τον 1ο χρονο τον εκανε περπατωντας και φετος ετρεξε.Σημασια δεν εχει ο χρονος σε αυτη τη φαση αλλα η προσπαθεια!!Σου ευχομαι καλη επιτυχια απο καρδιας!!!

Δημήτρης22
08-05-12, 23:35
Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις από την στιγμή που κάνεις αρκετά χιλιόμετρα ήδη σαν προπόνηση.[αξίζει μία προσπάθεια]

Θέλει καθημερινή δουλειά αλλά μπορείς.

Το σίγουρο είναι ότι σαν πρόγραμμα προπόνησης θα πρέπει να ανεβάζεις σταδιακά την απόσταση.

Επίσης προσπάθησε να ανεβάζεις το μάξ σπίντ σου,πιστεύω ότι βοηθάει στο να κάνεις περισσότερη ώρα χαλαρότερα.[Προσωπικά νομίζω με βοήθησε]

Σε 2 -3 χρόνια θα πάω και εγώ σε μαραθώνιο λογικά αν δεν πάει κάτι στραβά.Είμαι σε καλό δρόμο.

Σε διάδρομο κάνεις ? :):):):)

ginus
09-05-12, 05:48
o μαραθωνιος δεν ειναι κατι τοσο ακατορθωτο οσο νομιζεις ιδιως οταν και δεν σε νοιαζει ο χρονος...ναι ειναι αλλα οχι τοοοοοοσο...
ξεκινα τις διαλλειματικες και ανεβασε χιλιομετρα στο τελος της προετοιμασιας και υποτιθεμενους ρυθμους "αγωνα"
δλδ δοκιμασε τις αντοχες σου στα 15km μετα στα 25km 42Km
αν βλεπεις οτι εχεις προβλημα στην καρδιακη σου συχνοτητα αλλα και στην ταχυτητα ως προς την αντοχη καποιες προπονησεις hit πιθανοτατα θα σε βοηθησουν..αυτα

PEGY
09-05-12, 08:54
Πεγκυ μου οταν θελεις κατι πολυ ,παντα βρισκεις τροπο να το καταφερεις.Ειμαι λοιπον σιγουρη πως αφου το εβαλες στο μυαλο σου θα το καταφερεις.Βεβαια να ξερεις οτι θελει σταθεροτητα στην προπονηση ,μεγαλα λογκ ραν,και καλη γνωση του σωματος σου στην αντιδραση της κουρασης.Ειχα φιλο που δεν εχει τρεξει ποτε του και τον 1ο χρονο τον εκανε περπατωντας και φετος ετρεξε.Σημασια δεν εχει ο χρονος σε αυτη τη φαση αλλα η προσπαθεια!!Σου ευχομαι καλη επιτυχια απο καρδιας!!!

Νίκη μου σ ευχαριστώ πολύ!

Η σταθερότητα των προπονήσεων που λές είναι κάτι που σκέφτομαι, γιατί πρέπει να φτιάξω ένα πολύ αυστηρό πρόγραμμα (κυρίως την πρωινή ώρα που θα σηκώνομαι) κ μερικές φορές η ελευθερία χρόνου είναι κάτι που δεν περνά απ το χέρι μου, καθότι είμαι κ ελεύθερη επαγγελματίας.

Πέρισι στα 10κ δυσκολευτικα να βρω χρόνο για προπ (βέβαια το πήρα αποφαση τελευταία στιγμή) κ θυμάμαι πως απογοητευόμουν πολύ ευκολα βλέποντας να μην κατεβαίνει ο χρόνος μου.

Σίγουρα όμως πήρα την καλύτερη απόφαση να ανοίξω το θέμα εδώ, γιατί αλλο να το σκέφτεσαι μόνος σου (κ ο μπαμπάς σου να σου λέει πως καποτε κάποιος πέθανε στον αγώνα :cursing:)

Κ άλλο να έχω τις συμβουλές παιδιών που ξέρουν:toast:

PEGY
09-05-12, 09:02
Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις από την στιγμή που κάνεις αρκετά χιλιόμετρα ήδη σαν προπόνηση.[αξίζει μία προσπάθεια]

Θέλει καθημερινή δουλειά αλλά μπορείς.

Το σίγουρο είναι ότι σαν πρόγραμμα προπόνησης θα πρέπει να ανεβάζεις σταδιακά την απόσταση.

Επίσης προσπάθησε να ανεβάζεις το μάξ σπίντ σου,πιστεύω ότι βοηθάει στο να κάνεις περισσότερη ώρα χαλαρότερα.[Προσωπικά νομίζω με βοήθησε]

Σε 2 -3 χρόνια θα πάω και εγώ σε μαραθώνιο λογικά αν δεν πάει κάτι στραβά.Είμαι σε καλό δρόμο.

Σε διάδρομο κάνεις ? :):):):)

ΧαΪλέ (!!!!)

Κάνω έξω(καλό αυτό), σε άσφαλτο (κακό αυτό). Έχω και γήπεδο στη διάθεση μου αλλά αυτο το γυρω γυρω μπορεί να με τρελάνει!!!
Όταν λές μαξ σπιντ; Εννοείς πόση ώρα μπορώ να τρέχω γρήγορα;
Τα περισσότερα προγράμματα που έχω δει, έχουν μόνο χαλαρό τρέξιμο στην προπόνηση.

Άλλες προπ πχ με βάρη, διαλειμματική , bodyweight, δεν έχουν ούτε μια.

Ευχομαι κ εσύ να πας σε μαραθώνιο νωρίτερα απ οτι λές!

PEGY
09-05-12, 09:04
o μαραθωνιος δεν ειναι κατι τοσο ακατορθωτο οσο νομιζεις ιδιως οταν και δεν σε νοιαζει ο χρονος...ναι ειναι αλλα οχι τοοοοοοσο...
ξεκινα τις διαλλειματικες και ανεβασε χιλιομετρα στο τελος της προετοιμασιας και υποτιθεμενους ρυθμους "αγωνα"
δλδ δοκιμασε τις αντοχες σου στα 15km μετα στα 25km 42Km
αν βλεπεις οτι εχεις προβλημα στην καρδιακη σου συχνοτητα αλλα και στην ταχυτητα ως προς την αντοχη καποιες προπονησεις hit πιθανοτατα θα σε βοηθησουν..αυτα

Ginus κ εγώ πίστευα πως σε ένα πρόγραμμα προετοιμασίας μαραθωνίου θα υπήρχαν τέτοιες προπ.

Απ οτι έχω δει όμως, μόνο χαλαρό τρεξιματάκι.... Μήπως οι διαλειμματικες δεν ενδείκνυται;

Μαρία
09-05-12, 09:21
Ginus κ εγώ πίστευα πως σε ένα πρόγραμμα προετοιμασίας μαραθωνίου θα υπήρχαν τέτοιες προπ.

Απ οτι έχω δει όμως, μόνο χαλαρό τρεξιματάκι.... Μήπως οι διαλειμματικες δεν ενδείκνυται;

Οι μαραθωνοδρομοι οταν θελουν να αυξησουν τις επιδοσεις πχ να ανεβουν σε ταχυτητα η αντοχη κανουν διαλλειματικες.Και μια φορα σχεδον την βδομαδα log run.Αλλα οταν λεμε διαλλειματικες μην φανταστεις 100άρια.Αλλα πχ 20 * 1000 μετρα σε ταδε χρονο,η 30*400μετρα σε ταδε χρονο και οχι 10*100 ταχυτητα κτλ.:green:

PEGY
09-05-12, 11:59
Οι μαραθωνοδρομοι οταν θελουν να αυξησουν τις επιδοσεις πχ να ανεβουν σε ταχυτητα η αντοχη κανουν διαλλειματικες.Και μια φορα σχεδον την βδομαδα log run.Αλλα οταν λεμε διαλλειματικες μην φανταστεις 100άρια.Αλλα πχ 20 * 1000 μετρα σε ταδε χρονο,η 30*400μετρα σε ταδε χρονο και οχι 10*100 ταχυτητα κτλ.:green:

Ευχαριστώ Μαρία :toast:

Στα μέχρι τώρα που έχω διαβάσει όντως αυτό που αναφέρεις κ εσύ λένε πχ στο τελευταίο χλμ να ανεβαίνεις ή ολόκληρες προπ στις οποίες μερικά χλμ διακεκομμένα να γίνονται με πιο γρήγορο ρυθμό

skourias
09-05-12, 12:33
ΧαΪλέ (!!!!)

Κάνω έξω(καλό αυτό), σε άσφαλτο (κακό αυτό). Έχω και γήπεδο στη διάθεση μου αλλά αυτο το γυρω γυρω μπορεί να με τρελάνει!!!


Τι σε κάνει να το λες αυτό?

ΠΡΕΠΕΙ να τρέχεις σε σκληρό εδαφος σε προπονήσεις αποστάσεων.;)

koukoutsaki
09-05-12, 13:36
Καλή επιτυχία πεγκυ σε ότι σχέδιαζεις, εγω μέχρι πρόπερσι έτρεχα κανά δεκαρι τη μέρα τέσσερις φορές τη βδομάδα αλλα τωρα κλαίω τα γόνατα μου μια και δεν είχα και κανέναν να με καθοδηγήσει.

PEGY
09-05-12, 14:26
Τι σε κάνει να το λες αυτό?

ΠΡΕΠΕΙ να τρέχεις σε σκληρό εδαφος σε προπονήσεις αποστάσεων.;)

Απ οτι ξέρω η άσφαλτος δεν είναι κ οτι καλύτερο για γόνατα κ μέση:unsure:

PEGY
09-05-12, 14:27
Καλή επιτυχία πεγκυ σε ότι σχέδιαζεις, εγω μέχρι πρόπερσι έτρεχα κανά δεκαρι τη μέρα τέσσερις φορές τη βδομάδα αλλα τωρα κλαίω τα γόνατα μου μια και δεν είχα και κανέναν να με καθοδηγήσει.

:welcome:

Τα γόνατα είναι ένα θέμα όντως!

gym
09-05-12, 14:47
Πεγκυ μου απο οσα γνωριζω για μαραθωνιους αν και με καλυψαν ηδη τα παιδια απο πανω,πρεπει να εχεις και λονγκ ραν μεσα και διαλειμματικες με διαφορα ειδη.

Εμπειρικα εγω αυτα εκανα αλλα δυστυχως πανω στην προετοιμασια μου με προδωσαν τα γονατα μου τοτε και δεν τα καταφερα...

Η δικη μου η βλακεια ηταν οτι δεν ειχα μειωσει τα βαρη μου (μαζι και με αλλαες δραστηριοτητες εφοσον δουλευα σε γυμανστηρια)και αυτο επαιξε ρολο.

Εσυ δεν κανεις βαρη αλλα γενικα οτι κ αν κανεις απο μυικη ενδυναμωση πρεπει να εχει ως στοχο την καλυτερη αποδοση σου στο μαραθωνιο.

Καλο ζεσταμα παντα και σωστη αποθεραπεια και παγοθεραπειες γενικοτερα.

Εγω για παραδειγμα ειχα ξεκινησει ενα πλανο 12 εβδομαδων αλλα ειχα και καποια εμπειρια στο τρεξιμο(οχι κατι φοβερο αλλα ετρεχα,γυμναζομουν δεν καθομουν και αυτο παιζει ρολο),την οποια εχεις και εσυ.

Στην πρωτη προπονητικη σου εβδομαδα,καλο θα ηταν να πας πιο πολυ σαν προσαρμογη,αλλωστε σκοπος σου ειναι να ξεκινησεις με ηπιες εντασιες για να προσαρμοστεις ομαλα.

Θα πρεπει να εχεις δηλαδη εναν μεσοκυκλο προπονησεων με περιοδικοτητα στην ενταση και στη διαρκεια.

Εγω συγκεκριμενα ειχα 5 τρεξιματα μεσα στην εβδομαδα με το ενα το λονγκ ραν.

Τ ειδη προπονησης μου ηταν απο cross training,steady run,intervals,speed sessions,long run μεχρι half marathons τα οποια εννοειται γινοντα εκτος γυμναστηριου.

Ο,τι ειχε να κανει ομως με εντασεις και εργομετρικα γινονταν μεσα.


Ολα αυτα στα γραφω περιπληπτικα για να παρεις μια ιδεα.

Δεν θελει να εχεις αγχος απλα να βρεις λιγο χρονο για να κανεις αυτα τα συγκεκριμενα που θα εχεις στην προετοιμασια σου..

Ειναι ωραιο ταξιδι,προσωπικο ''ταξιδι'' και μακαρι να τα καταφερεις.Εαν το βαλεις στοχο,πιστευω το εχεις ανετα!

Αλλωστε εχεις κανει τριαθλο,σε αυτο θα κολλησεις?

skourias
09-05-12, 16:51
Απ οτι ξέρω η άσφαλτος δεν είναι κ οτι καλύτερο για γόνατα κ μέση:unsure:

Kαι εγώ κάποτε έτσι πίστευα αλλά έκανα λάθος.
Το μαλακό έδαφος (ταρτάν) λειτουργεί σαν ελατήριο.
Συσσωρεύει το σοκ και το επιστρεφει στις αρθρώσεις.

Το ιδανικό είναι να προσαρμόσεις τον βηματισμό σου (forefoot strike)
και να παίξεις με ένα καλό παπουτσάκι ώστε να αποροφάς το σοκ τις κρούσης.

Αλλωστε τον μαραθώνιο σε ασφαλτο θα τον κάνεις.;)

PEGY
09-05-12, 18:12
Ειναι ωραιο ταξιδι,προσωπικο ''ταξιδι'' και μακαρι να τα καταφερεις.
Εδώ Ελένη επιασες ακριβώς το λόγο για τον οποίο θέλω να το κάνω

Αλλωστε εχεις κανει τριαθλο,σε αυτο θα κολλησεις? Μα το τρίαθλο μου έκανε τη ζημία!!!!! :bbbiceps:

Ευχαριστώ πολύ Ελένη μου! Οι συμβουλές απο σενα είναι πολύτιμες ;)

8avos
11-05-12, 15:34
πέρυσι είχα συμμετάσχει στον ΚΜΑ και μάλλον και φέτος(γεροί να μαστε)
για να μην σε πολυζαλίσω και να μην σε κουράσω,για αρχή
α)χρειάζεται τακτικό τρέξιμο,ίσως και 4 φορές τη βδομάδα
β)αν πας καλά και το ευχαριστιέσαι αρχίζεις να υπολογίζεις τον χρόνο που τρέχεις
γ)συνεχίζεις,υπολογίζοντας πόση απόσταση κάνεις στον χρόνο που τρέχεις
δ)προσπαθείς να τρέχεις συνεχόμενα 2-2.5-3 ώρες ΠΑΝΤΑ με νερό τουλάχιστον
(λεγόμενο λόγκ ραν ΜΟΝΟ μια φορά στις 15 μέρες αυτό)

σου λέω όλα τα παραπάνω για να σου δώσω να καταλάβεις ότι στο περίπου
ένας ασκούμενος με μέσο όρο τα 70 χλμ τη βδομάδα τερματίζει σε μαραθώνιο
και ένας άλλος με 110 αρχίζει να κυνηγά χρόνους.

ελπίζω να βοήθησα

PEGY
11-05-12, 17:54
8ano Βοήθησες σίγουρα καθώς για μένα μου είναι εντελώς άγνωστη η φιλοσοφία του μαραθωνίου κ πηγαίνω τυφλά κ διαισθητικά μόνο!

Μαζεύω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορω τόσο στο θέμα προπόνησης όσο κ στο θέμα διατροφής, αν έχεις κάτι να
μου προτείνεις, σε βιβλία, διευθύνσεις κ.α. γιατί κ εγώ τον ΚΜΑ έχω στο μυαλό μου.

Αλήθεια πόσες φορές έχεις συμμετάσχει;

8avos
11-05-12, 19:36
ψάξε οπουδήπωτε έχει σχέση με τον τζακ ντάνιελς(καμμία σχέση με το ουίσκι:P)
μάλλον δεν μ αφήνει να ποστάρω λίνκ!

θα βρείς χρήσιμες πληροφορίες σε όλα του τα προγράμματα!
μια φορά,πέρυσι,με επιδόσεις που μου άφησαν υποσχέσεις για φέτος:)

PEGY
12-05-12, 16:54
:toast:

Φαινεται να ξέρει πολλά αλλά τα περισσότερα δεν είναι φρι... :(

Απ οτι είδα κ αλλου για μαραθώνιο προπονείσαι αποκλειστικά στο τρέξιμο.
Προπόνηση με βάρη ή σπριντ δεν γίνονται.
Μου φαίνεται λίγο περίεργο για το πως βελτιώνει κανείς τον χρόνο του(δεν λέω για πρωτάρη όπως εγώ):unsure:

8avos
14-05-12, 08:30
http://predawnrunner.com/2011/02/book-review-advanced-marathoning-pfitzinger-douglas/
pfitnzinger-Advanced marathoning ένα ακόμη βιβλίο.

γνώμη μου αν θες "μην χαθείς στη μετάφραση"απλά βγες
για τρέξιμο και δες πως σου φαίνεται η αίσθηση.αν σε "κερδίσει"
μετά όλα θα ρθουν.

οι διαλλειματικές βελτιώνουν τους χρόνους,δλδ το να
μπορείς να τρέχεις στο 80% (περίπου)των χτύπων της καρδιάς
με μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου για -χ- χρονικό διάστημα.

PEGY
14-05-12, 10:38
:toast:

Απ ο,τι φαίνεται έχω πολύ διάβασμα!Η προπόνηση μαραθωνίου είναι ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο σχετικά με όσα κάνω μέχρι τώρα κ απο άποψη προπόνησης και απο διατροφής. Γι αυτό άλλωστε κ ζητάω τη γνώμη αυτών που
γνωρίζουν.
ξεκινάω στις 22/05 προπ, εννοείται πως δεν πάω για χρόνο.
Πρώτη φορα θα τρέξω για τοση μεγάλη απόσταση κ νομίζω πως δεν ωφελεί να δώσω βάση στο ρεκορ
(αν κ θα ήθελα να είναι οσο πιο κοντα στις 4 ώρες :P ).

Τους γονείς μου σκέφτομαι που τους έχω πει οτι θα τρέξω για τα 5κ :green:

Δημήτρης22
18-05-12, 21:41
Κανένα Νέο ? :)

PEGY
21-05-12, 09:43
:welcome:

Ξεκινάω αύριο το πρόγραμμα μου !
Θα έχω 4 προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα, 3 λίγων χιλιομέτρων κ της Κυριακής το long run!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί έχει αρχίσει κ μ αρέσει περισσότερο απ οτι νόμιζα!

Βεβαια στην κάθε προπόνηση μου λέει μέσα σε πόσο χρόνο να κάνω περίπου το χιλιόμετρο αλλά αυτο πρακτικά δεν ξέρω πως θα το μετράω..:unsure:

Ψάχνομαι, διαβάζω κ νομιζω οσο παιρνάει ο καιρός μπαίνω στο νοημα διατροφής-προπονησης..

koukoutsaki
21-05-12, 09:48
Καλη επιτυχια :welcome:

PEGY
21-05-12, 11:26
:toast:

8avos
21-05-12, 12:44
Συγχαρητήρια!:clap:
για μένα προσπάθησε όσο μπορείς να μην καταβολίζεις μυικό ιστό
γιατι το τρέξιμο τα χει αυτά:(
για να υπολογίζεις το χρόνο σου είναι απλό αρκεί να ξέρεις τη διαδρομή που καλύπτεις.
με την απλή μέθοδο των τριών,έχεις απόσταση,έχεις τελικό χρόνο και θές χρόνο για κάθε χλμ

και μια ασκησούλα:green:
σε χρόνο 3(ώρες).29(λεπτά) καλύπτοντας 42.200μτ πόσα λεπτά χρειάστηκαν για κάθε χλμ?:P

PEGY
21-05-12, 13:30
Συγχαρητήρια!:clap:
για μένα προσπάθησε όσο μπορείς να μην καταβολίζεις μυικό ιστό
γιατι το τρέξιμο τα χει αυτά:(
για να υπολογίζεις το χρόνο σου είναι απλό αρκεί να ξέρεις τη διαδρομή που καλύπτεις.
με την απλή μέθοδο των τριών,έχεις απόσταση,έχεις τελικό χρόνο και θές χρόνο για κάθε χλμ

και μια ασκησούλα:green:
σε χρόνο 3(ώρες).29(λεπτά) καλύπτοντας 42.200μτ πόσα λεπτά χρειάστηκαν για κάθε χλμ?:P

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!! Γέλασα πολύ με το μαθηματικό πρόβλημα, έπεσες στην περίπτωση!!!!

Είμαι ο,τιδήποτε άλλο απο μαθηματικό μυαλό, μου θύμησες τις εξετάσεις οπου έγραφα σκονάκι τους τύπους κ στο
τέλος δεν ήξερα ούτε ποιος τύπος ταιριάζει ούτε πως να προχωρήσω.
μήπως η απάντηση είναι περίπου 200μ:unsure: (συνήθως κάνω τραγικά λάθη στα προβλήματα οπότε....)


Το θέμα με τον υπολογισμό του χρόνου μου είναι οτι θέλω να τον κάνω εκ των προτέρων ωστε να ξέρω οτι κάνω με τον σωστό ρυθμό την προπ...

8avos
21-05-12, 13:43
χαχαχαχαχ:P
ενώ εγώ τι να σου πω!το βαλα έτσι να φαίνεται ψαρωτική η ερμηνεία μου να μη φανεί οτι ήμουν στούρνος!:sleeping:

απάντηση, 3.29 είναι 209 λεπτά δια τα 42200μετρα κάνει 0,00495261 διώξε μηδενικά μένει 4,95 λεπτά ανα χλμ

δεν ξέρω αν κατάλαβες περίπου το σκεπτικό!

για να έχεις τέτοιες ακρίβειες ΜΟΝΟ με ρολόι τζι πι ες το οποίο θα σου λέει και διαφορά υψομέτρου απο χλμ σε χλμ

βρε συ!βασικα μπες http://www.runningnews.gr/index.php
και δες ότι θές ,τα γράφει όλα
μη σε ζαλίζω τζάμπα

PEGY
21-05-12, 17:08
Οκ! σωστά το έβγαλα δλδ τα 200μ σε 1 λεπτό, το ένα χιλ (100μ) σε περίπου 5 λεπτά.
Όπως κ νά χει εγώ είμαι πολύ μακριά απ αυτούς τους χρόνους.... Πέρισυ έκανα την προπόνηση μου με παλμογράφο, αλλά σε όλες τις προπ μαραθωνίου που κοιταξα καμία δεν χρησιμοποιούσε...
Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη,Σ' ευχαριστώ πολυ;)

PEGY
27-05-12, 06:10
Ξέρω πως η προπόνηση μαραθωνίου σε φόρουμ bb είναι από μόνη της οφ, αλλά επειδή είμαστε εφ όλης της ύλης κ έχω παρατηρήσει πως υπάρχουν γνώστες εδώ γι αυτό ξανα ποστάρω.

Λοιπόν έχω ξεκινήσει κανονικά τις προπονήσεις κ σήμερα κλείνω την 1η εβδομάδα.
Επειδή όμως μου λείπει κ ο παλίος τρόπος προπόνησης μου λέω τις ενδιάμεσες μέρες, όχι όλες, να κάνω προπ
κοιλιακών, χωρίς να επιβαρύνω πολύ τα πόδια μου.

Λέτε να καω; :rolf:

8avos
27-05-12, 08:34
είναι το μόνο θέμα εδώ που ψιλομπορώ να παρακολουθήσω:P
κάποια προπονητικά προγράμματα δεν γνωρίζω,ούτε συμβουλές,απλά τι δουλεύει-βολεύει εμένα λέω.
οι κοιλιακοί-ραχιαίοι πάντως όταν γυμνάζονται στηρίζουν καλύτερα τη μέση,δεν έχουν σχέση με την επιβάρυνση
των ποδιών.
πως πας με το τρέξιμο?εύχομαι να σ αρέσει!μόνο επειδή είσαι στο ξεκίνημα
προσπάθησε κατά την προσγείωσή σου στο έδαφος το πέλμα να ακουμπάει από την
μέση και μπροστά(forefoot) και να προσπαθείς όσο γίνεται να μην "σκας"με τη φτέρνα.
θα προστατέψεις έτσι φοβερά τα γόνατά σου,στο forefoot τρέξιμο,αποσβεστήρας της δύναμης
γίνεται η γάμπα,ενώ αν σκάς με τη φτέρνα γίνεται το γόνατο.
(αυτά εγκυκλοπαιδικά ε!μην σε τρομάζω κ όλας)

PEGY
27-05-12, 09:54
:welcome:

Λοιπόν σήμερα ήταν να τρέξω 8χλμ κ καταλάθος έτρεξα 9:rolf: (μεγάλη ιστορία, είχα βάλει σημάδι έναν πεύκο αλλα είχε ολόιδιο 500μ πιο πέρα κ στον γυρισμό το συνειδητοποίησα!!!)

Συγκριτικά με το πρόγραμμα τρέχω γρήγορα, εκτός αν κάνω κάτι λάθος. πχ σήμερα τα 8 έπρεπε να τα βγάλω σε 1ώρα κ 16΄(8:56/χλμ) κ τα 9 τα έβγαλα σε 1ώρα και 10(7,77/χλμ).
Κ να φανταστείς πως ο δρόμος που έχω διαλέξει, μετά τα 3χλμ έχει 4 γερές ανηφόρες τις οποίες τις πάω σχεδόν με γρηγορο περπάτημα.

Ο χρόνος μου πως σου φαίνεται;
Μήπως να παω αναγκαστικά πιο αργά;

Αυτο με το forefoot δεν το ήξερα κ έκανα το ακριβώς αντίθετο. Νόμιζα δλδ πως αν πατάω με τη φτέρνα μειώνω με την επιβάρυνση. Ευχαριστώ:thumbup:

8avos
27-05-12, 10:36
:clap:
να μην σε αγχώνουν τα νούμερα!όπως νοιώθεις εσύ πιο άνετα!εξάλλου όπως στα βάρη έτσι και δω
άλλες μέρες βγαίνει αεράτη και άλλες όχι η προπόνηση.μην πιέζεις και δη προς τα κάτω τον εαυτό σου,απλά
απόλαυσέ το.ειδικά αυτή την εποχή με τις μυρωδιές της η φύση,πρωί πρωί όπως έκανες σήμερα!ωραία σκηνικά.
επίσης,επειδή σε βλέπω να ανεβαίνεις γρήγορα,να χεις και κάτι άλλο υπόψιν σου.
λίγο ανατριχίλα,αλλά να σε προετοιμάσω!
λοιπόν:κατά το τρέξιμο το πιο "εκτεθειμένο"στον αέρα,σημείο του σώματος είναι οι θηλές του στήθους.
και έχουν την ιδιότητα να λειτουργούν σαν "υδροροές" δλδ. να στραγγίζει ο ιδρώτας απάνω τους
να τις χτυπάει ο αέρας και έχουν την τάση να ξεραίνονται και να σκίζουν.όταν είδα πρώτη μου φορά
στο λευκό μπλουζάκι μου αίμα σ εκείνο το σημείο,έβαλα τα γέλια,λεω να δώ τι άλλο θα δούμε!!:green:
η λύση είναι η χανσαπλάστ επάνω τους ή βαζελίνη.αυτό για αρχή γιατί μετά θα το συνιθίσει ο οργανισμός και
δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.

marvin
27-05-12, 10:40
Πεγκυ μου πολλα μπραβο για το ξεκινημα σου.Θελει κοτσια και πεισμα ο μαραθωνιος και εσυ τα χεις!!!Καλη αρχη και καλα τρεξιματα!!!!

PEGY
27-05-12, 10:50
έχουν την τάση να ξεραίνονται και να σκίζουν:dooreek:
η λύση είναι η χανσαπλάστ επάνω τους ή βαζελίνη.αυτό για αρχή γιατί μετά θα το συνιθίσει ο οργανισμός και
δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.

Είδα σε πολλά βιντεάκια με τιπσ για αγώνες πολλούς που το κάναν αυτό, κ δεν καταλάβαινα γιατί.
Θάνο μου μην ξεχνάς είμαι κοπέλα κ αυτο το σημείο είναι καλά προστατευμένο:turtle:
Κάθε φορά που αλλάζω το αθλητικό μου σουτιέν μπορω απλά να το στραγγίξω!

Σήμερα όντως ήταν τέλεια, κάτω απ το βουνό κ δίπλα στη θάλασσα;)

PEGY
27-05-12, 10:54
Πεγκυ μου πολλα μπραβο για το ξεκινημα σου.Θελει κοτσια και πεισμα ο μαραθωνιος και εσυ τα χεις!!!Καλη αρχη και καλα τρεξιματα!!!!

Σ ευχαριστώ πολύ Νίκη!;)

Είναι πολύ νωρίς για να εκτιμήσω την κατάστασή μου κ να πω οτι θα τρέξω σε Μαραθώνιο, γιατί αυτή τη στιγμή τα 42,195 μου φαίνονται τρομαχτικά! Πάντως σίγουρα ο μαραθώνιος είναι ο κρυφός μου στόχος...

Απλά θα συνεχίσω να δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω κ όπως έλεγε κ ο συγγραφέας του βιβλίου μου με ενέπνευσε θα βάζω το ένα πόδι μπροστά απ το άλλο κ θα δώ που θα με πάει!

Πάντως για μένα η υποστήριξη μου δίνει άλλη ώθηση, μόνη μου θα έκανα τα μίσα;)

8avos
27-05-12, 11:09
ξέρεις,μπορείς να πάρεις μέρος και σε κάποιον άλλο αγώνα,ίσα για να δεις
τη "συμπεριφορά"σου μέσα σ έναν αγώνα και να εκτιμήσεις κάποια πράγματα που μόνο η ίδια
θα καταλάβεις.υπάρχουν αρκετοί και χωρίς αντίτιμο,απλά πας και τρέχεις.


Πάντως για μένα η υποστήριξη μου δίνει άλλη ώθηση, μόνη μου θα έκανα τα μίσα

πέρυσι σ ένα 30άρι,κάπου στο 27 σταμάτησα για τουαλέτα:unsure: και μετά ήταν σαν να μην ξαναξύπνησα,
έρχεται με φόρα ο από πίσω και μου λέει,πάμε μαζί ένα τελαυταίο σπριντάκι,(3 χλμ:shock:)
όντως και τα χειροκροτήματα του κόσμου,μ έκαναν να νοιώθω σαν το γκέμπρε,
20 μέτρα πριν τον τερματισμό σταματάει,προτάσει το χέρι του,μου λέει προηγείσαι,
του πιάνω και γω το δικό του και τερματίσαμε μαζί.γνωριστήκαμε και το διηγούμασταν και
γελάγαμε στο μαραθώνιο που ξαναβρεθήκαμε.
είναι ξεχωριστό και για όλους άθλημα το τρέξιμο.
ενώ το ββ το παλεύω χρόνια και δεν έχω δει ιδιαίτερα πράγματα,που να σκεφτόμουν και για αγώνες!απαγορευτικό!!

PEGY
27-05-12, 11:22
Μέσα σε ένα πρόγραμμα όλα χωράνε. Άλλωστε το τρέξιμο κ το ββ, διαφορετικές εκφράσεις του ίδιου πράγματος είναι.
Απλά σε μερικούς ταιριάζει περισσότερο είτε το ένα είτε το άλλο ή ακομη το ποδήλατο, το σερφ κ.α κ πολλοί
(όπως εγώ) απλά εναλλάσουν τα προγράμματα και δοκιμάζουν.

Αμα τους ρωτήσεις όλους αυτούς "γιατί το κάνεις αυτό" ή "πως αισθάνεσαι" είμαι σίγουρη,
οποιο άθλημα κ αν ακολουθουν θα σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα, μην σου πω κ με τις ίδιες λέξεις.

Όλα είναι θέμα μυαλού κ αντίληψης, κατι που φαίνεται κ απο τη δική σου ιστορία.
Πρέπει να βρείς κάτι για να βάλει μπρος την κινητήριο δύναμη κ μετά κάνεις ό,τι φανταστείς;)

8avos
27-05-12, 13:45
PEGY
κατι που φαίνεται κ απο τη δική σου ιστορία.
Πρέπει να βρείς κάτι για να βάλει μπρος την κινητήριο δύναμη κ μετά κάνεις ό,τι φανταστείς

εγώ σου εξιστόρησα την ιστορία αυτή για το οτι τι τρέξιμο δεν είναι
τόσο μοναχικό όσο φαίνεται,ακόμη κ μέσα σέναν αγώνα!
όσο για το να μπει η κινητήριος δύναμη μπροστά,αυτό έχει γίνει προ
πολλού και μόνο που ασχολούμαστε με τη γυμναστική,με τι θα ασχοληθεί ο καθ ένας
λίγη σημασία έχει.
όσο για σένα,θα χαιρόμουν αν τελικά στηνόμασταν μαζί στην γραμμή εκκίνησης
το νοέμβριο.

Μαρία
27-05-12, 14:53
Μέσα σε ένα πρόγραμμα όλα χωράνε. Άλλωστε το τρέξιμο κ το ββ, διαφορετικές εκφράσεις του ίδιου πράγματος είναι.
Απλά σε μερικούς ταιριάζει περισσότερο είτε το ένα είτε το άλλο ή ακομη το ποδήλατο, το σερφ κ.α κ πολλοί
(όπως εγώ) απλά εναλλάσουν τα προγράμματα και δοκιμάζουν.

Αμα τους ρωτήσεις όλους αυτούς "γιατί το κάνεις αυτό" ή "πως αισθάνεσαι" είμαι σίγουρη,
οποιο άθλημα κ αν ακολουθουν θα σου απαντήσουν το ίδιο πράγμα, μην σου πω κ με τις ίδιες λέξεις.

Όλα είναι θέμα μυαλού κ αντίληψης, κατι που φαίνεται κ απο τη δική σου ιστορία.
Πρέπει να βρείς κάτι για να βάλει μπρος την κινητήριο δύναμη κ μετά κάνεις ό,τι φανταστείς;)

Αγαπη μου γλυκια πρωτα απο ολα αυτο που κανεις πρεπει να σε ευχαριστει και να σε εμπνεει.Μην πιεστεις με το χρονο και καθε φορα που θα πας για τρεξιμο να βαζεις προπονητικους στοχους αλλα να το κανεις με ευχαριστηση.
Προσωπικα το ευχαριστιεμαι (να τρεχω) γιατι εκεινη την στιγμη ακουω μουσικη και σκεφτομαι τα παντα,λυνω ολα μου τα προβληματα,ολα τα θεματα,σκεφτομαι διαφορα και κανω ονειρα για το μελλον χαχααχα και δεν καταλαβαινω πως περασαν τα χλμ και ποτε τελειωσα.Αλλες φορες οταν δεν βγαινει η προπονηση και θελω να κανω πχ αρκετα χλμ τσακωνομαι με τον εαυτο μου,τα βρισκουμε παλι και ξεγελαω το μυαλο μου με οτι μπορω με διαφορα τεχνασματα για να βγει η προπονηση.Πολλες φορες ειναι και θεμα μυαλου να βγουν τα χλμ.
Οσον αφορα το bb και το τρεξιμο απο την στιγμη που δεν εισαι ο Κιπκετερ και δεν το κανεις για λογους πρωταθλητισμου εννοειται μπορεις να συμπεριλαβεις πολλα στο προγραμμα σου.Η φωτο που εχω αβαταρ ειναι 3 μερες μετα τον πρωτο μου ημιμαραθωνιο στον Υμμητο..........
Οσο για τις θηλες εμεις οι γυναικες δεν εχουμε θεμα δεν ειμαστε μονο με ενα φανελακι το οποιο τριβεται πανω μας αλλα με το σουτιεν που ειναι σταθερο στο στηθος μας δεν εχουμε τετοια θεματα.
Καλη επιτυχια και καλες προπονησεις!!!!!!:welcome:

magdaline
27-05-12, 14:57
Αγαπη μου γλυκια πρωτα απο ολα αυτο που κανεις πρεπει να σε ευχαριστει και να σε εμπνεει.Μην πιεστεις με το χρονο και καθε φορα που θα πας για τρεξιμο να βαζεις προπονητικους στοχους αλλα να το κανεις με ευχαριστηση.
Προσωπικα το ευχαριστιεμαι (να τρεχω) γιατι εκεινη την στιγμη ακουω μουσικη και σκεφτομαι τα παντα,λυνω ολα μου τα προβληματα,ολα τα θεματα,σκεφτομαι διαφορα και κανω ονειρα για το μελλον χαχααχα και δεν καταλαβαινω πως περασαν τα χλμ και ποτε τελειωσα.Αλλες φορες οταν δεν βγαινει η προπονηση και θελω να κανω πχ αρκετα χλμ τσακωνομαι με τον εαυτο μου,τα βρισκουμε παλι και ξεγελαω το μυαλο μου με οτι μπορω με διαφορα τεχνασματα για να βγει η προπονηση.Πολλες φορες ειναι και θεμα μυαλου να βγουν τα χλμ.
Οσον αφορα το bb και το τρεξιμο απο την στιγμη που δεν εισαι ο Κιπκετερ και δεν το κανεις για λογους πρωταθλητισμου εννοειται μπορεις να συμπεριλαβεις πολλα στο προγραμμα σου.Η φωτο που εχω αβαταρ ειναι 3 μερες μετα τον πρωτο μου ημιμαραθωνιο στον Υμμητο..........
Οσο για τις θηλες εμεις οι γυναικες δεν εχουμε θεμα δεν ειμαστε μονο με ενα φανελακι το οποιο τριβεται πανω μας αλλα με το σουτιεν που ειναι σταθερο στο στηθος μας δεν εχουμε τετοια θεματα.
Καλη επιτυχια και καλες προπονησεις!!!!!!:welcome:

Έτσι ακριβώς σκέφτομαι κ εγώ Μαρία:bowdown:

PEGY
27-05-12, 20:01
εγώ σου εξιστόρησα την ιστορία αυτή για το οτι τι τρέξιμο δεν είναι
τόσο μοναχικό όσο φαίνεται,ακόμη κ μέσα σέναν αγώνα!
όσο για το να μπει η κινητήριος δύναμη μπροστά,αυτό έχει γίνει προ
πολλού και μόνο που ασχολούμαστε με τη γυμναστική,με τι θα ασχοληθεί ο καθ ένας
λίγη σημασία έχει.
όσο για σένα,θα χαιρόμουν αν τελικά στηνόμασταν μαζί στην γραμμή εκκίνησης
το νοέμβριο.


Μακάρι! Κ εγώ πραγματικά το εύχομαι ;)

PEGY
27-05-12, 20:08
Αγαπη μου γλυκια πρωτα απο ολα αυτο που κανεις πρεπει να σε ευχαριστει και να σε εμπνεει.Μην πιεστεις με το χρονο και καθε φορα που θα πας για τρεξιμο να βαζεις προπονητικους στοχους αλλα να το κανεις με ευχαριστηση.
Προσωπικα το ευχαριστιεμαι (να τρεχω) γιατι εκεινη την στιγμη ακουω μουσικη και σκεφτομαι τα παντα,λυνω ολα μου τα προβληματα,ολα τα θεματα,σκεφτομαι διαφορα και κανω ονειρα για το μελλον χαχααχα και δεν καταλαβαινω πως περασαν τα χλμ και ποτε τελειωσα.Αλλες φορες οταν δεν βγαινει η προπονηση και θελω να κανω πχ αρκετα χλμ τσακωνομαι με τον εαυτο μου,τα βρισκουμε παλι και ξεγελαω το μυαλο μου με οτι μπορω με διαφορα τεχνασματα για να βγει η προπονηση.Πολλες φορες ειναι και θεμα μυαλου να βγουν τα χλμ.
Οσον αφορα το bb και το τρεξιμο απο την στιγμη που δεν εισαι ο Κιπκετερ και δεν το κανεις για λογους πρωταθλητισμου εννοειται μπορεις να συμπεριλαβεις πολλα στο προγραμμα σου.Η φωτο που εχω αβαταρ ειναι 3 μερες μετα τον πρωτο μου ημιμαραθωνιο στον Υμμητο..........
Οσο για τις θηλες εμεις οι γυναικες δεν εχουμε θεμα δεν ειμαστε μονο με ενα φανελακι το οποιο τριβεται πανω μας αλλα με το σουτιεν που ειναι σταθερο στο στηθος μας δεν εχουμε τετοια θεματα.
Καλη επιτυχια και καλες προπονησεις!!!!!!:welcome:

Ευχαριστώ Μαρία!;)
Έχουμε ακριβώς την ιδια προσέγγιση!!!
Το φχαριστιέμαι το τρέξιμο πραγματικά. Έτσι όπως τα λές, τα σκέφτομαι όλα θυμάμαι ανθρώπους που μου την σπάσανε, άλλους πιο ευχάριστους, λύνω προβλήματα, στη σχολή και το σχολείο έκανα επανάλληψη κ πολλά άλλα!

Απλά τώρα θέλω το πρόγραμμα μου να μου αποδώσει πρόοδο κ γι αυτό τα εξετάζω όλα.
Μήπως πάω πολύ αργά κ δεν πιέζω τον εαυτό μου, μήπως πολύ γρήγορα κ τον παραπιέζω κ πολλά αλλα.
Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ κ τι να περιμένω απ το σώμα μου και τις προπονήσεις με αποτέλεσμα να μου στροβιλίζουν διάφορα στο μυαλό;)

8avos
27-05-12, 21:04
υπήρξε και αντίστοιχο θέμα εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11276-28ος-Κλασικός-Μαραθώνιος-Αθηνών..
δεν ξέρω αν το χες παρατηρήσει.να σου αναφέρω ότι τερμάτισε ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Μανώλης

όσο για την πρόοδό σου είναι κάτι που μπορείς να το μάθεις και συ η ίδια,παίρνεις ένα χρονόμετρο και βλέπεις
από προπόνηση σε προπόνηση τι γράφει(αν και δεν θα στο συμβούλευα)
προσώπική μου άποψη πάντα,είναι ότι πηγαίνεις ΠΑΡΑ πολύ καλά,δεδομένου οτι
τα χλμ που τρέχουν τα πόδια σου δεν είναι καθόλου λίγα,όπως επίσης και ο προπονητικός σου χρόνος
γιατί να ξέρεις πάντοτε αγωνιστικά,οι χρόνοι γίνονται καλύτεροι!

Μαρία
27-05-12, 22:50
Ευχαριστώ Μαρία!;)
Έχουμε ακριβώς την ιδια προσέγγιση!!!
Το φχαριστιέμαι το τρέξιμο πραγματικά. Έτσι όπως τα λές, τα σκέφτομαι όλα θυμάμαι ανθρώπους που μου την σπάσανε, άλλους πιο ευχάριστους, λύνω προβλήματα, στη σχολή και το σχολείο έκανα επανάλληψη κ πολλά άλλα!

Απλά τώρα θέλω το πρόγραμμα μου να μου αποδώσει πρόοδο κ γι αυτό τα εξετάζω όλα.
Μήπως πάω πολύ αργά κ δεν πιέζω τον εαυτό μου, μήπως πολύ γρήγορα κ τον παραπιέζω κ πολλά αλλα.
Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ κ τι να περιμένω απ το σώμα μου και τις προπονήσεις με αποτέλεσμα να μου στροβιλίζουν διάφορα στο μυαλό;)

Βασικα με τρεξιμο μετα απο καιρο αρχιζει το σωμα και εσυ και καταλαβαινεις πανω κατω τον ρυθμο με τον οποιο τρεχεις και που βρισκεσαι.Το τρεξιμο ειναι σαν τα βαρη.Οταν πχ τρεχεις ανετα για ωρα με 7 χλμ την ωρα μετα απο καιρο συνηθιζεις αυτον τον ρυθμο και πρεπει να κατεβεις πχ στα 6 χλμ την ωρα.Εκει ειναι η βελτιωση και παει λεγοντας.Οπως και μαραθωνοδρομοι εμπειροι δεν χρειαζονται ουτε παλμογραφο ουτε τιποτα για να ξερουν με ποσο τρεχουν.πχ γνωριζουν οτι τωρα τρεχσουν με 5χλμ την ωρα η με 6 και παει λεγοντας.Αρχιζει το σωμα και αντιλαμβανεται τον χρονο σε σχεση με την ταχυτητα και αυτο θα ερθει απο μονο του εμπειρικα.Τωρα που ειναι αρχη θα πας ψαχνοντας μετα απο καιρο μεσω αρκετων τρεξιματων θα ξερεις με τι τεμπο θα πηγαινεις και μεχρι ποσο σε παιρνει.
Πολυ καλο κανει η διαλλειματικη αν θες να ανεβασεις ταχυτητα και γενικα την μεγιστη προσληψη οξυγονου μεσω κομματιων.
Τα 42 χλμ δεν ειναι λιγα.Μην πιεζεσαι στις προπονησεις χαλαρα και σταθερα και σε βαθος χρονου θα ερθει και η προσαρμογη.:welcome:

PEGY
28-05-12, 08:42
υπήρξε και αντίστοιχο θέμα εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11276-28ος-Κλασικός-Μαραθώνιος-Αθηνών..
δεν ξέρω αν το χες παρατηρήσει.να σου αναφέρω ότι τερμάτισε ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Μανώλης

όσο για την πρόοδό σου είναι κάτι που μπορείς να το μάθεις και συ η ίδια,παίρνεις ένα χρονόμετρο και βλέπεις
από προπόνηση σε προπόνηση τι γράφει(αν και δεν θα στο συμβούλευα)
προσώπική μου άποψη πάντα,είναι ότι πηγαίνεις ΠΑΡΑ πολύ καλά,δεδομένου οτι
τα χλμ που τρέχουν τα πόδια σου δεν είναι καθόλου λίγα,όπως επίσης και ο προπονητικός σου χρόνος
γιατί να ξέρεις πάντοτε αγωνιστικά,οι χρόνοι γίνονται καλύτεροι!

Πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα, είχα ψάξει κ το είδα βρει αυτό, απλά ήθελα να ρωτήσω άλλα πραγματα γι αυτο ανοιξα καινουριο.

Πάντως χάρηκα που η Νικη είχε πάρει μέρος ;)


Νόμιζα πως κάτι δεν κάνω καλά σχετικά με το τέμπο κ με ανέβασες πολύ τώρα μ αυτό που διάβασα:)

PEGY
28-05-12, 08:48
Βασικα με τρεξιμο μετα απο καιρο αρχιζει το σωμα και εσυ και καταλαβαινεις πανω κατω τον ρυθμο με τον οποιο τρεχεις και που βρισκεσαι.Το τρεξιμο ειναι σαν τα βαρη.Οταν πχ τρεχεις ανετα για ωρα με 7 χλμ την ωρα μετα απο καιρο συνηθιζεις αυτον τον ρυθμο και πρεπει να κατεβεις πχ στα 6 χλμ την ωρα.Εκει ειναι η βελτιωση και παει λεγοντας.Οπως και μαραθωνοδρομοι εμπειροι δεν χρειαζονται ουτε παλμογραφο ουτε τιποτα για να ξερουν με ποσο τρεχουν.πχ γνωριζουν οτι τωρα τρεχσουν με 5χλμ την ωρα η με 6 και παει λεγοντας.Αρχιζει το σωμα και αντιλαμβανεται τον χρονο σε σχεση με την ταχυτητα και αυτο θα ερθει απο μονο του εμπειρικα.Τωρα που ειναι αρχη θα πας ψαχνοντας μετα απο καιρο μεσω αρκετων τρεξιματων θα ξερεις με τι τεμπο θα πηγαινεις και μεχρι ποσο σε παιρνει.
Πολυ καλο κανει η διαλλειματικη αν θες να ανεβασεις ταχυτητα και γενικα την μεγιστη προσληψη οξυγονου μεσω κομματιων.
Τα 42 χλμ δεν ειναι λιγα.Μην πιεζεσαι στις προπονησεις χαλαρα και σταθερα και σε βαθος χρονου θα ερθει και η προσαρμογη.:welcome:

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές γιατί για μένα αυτή τη στιγμή είναι πολύτιμες.
Σίγουρα θα τις έχω υπόψη μου γιατι καταλαβαίνω οτι έχεις αυτο που λέμε "εμπειρικό δίκαιο", αυτά δλδ που μου γράφεις τα έχεις βιώσει κ δεν υπάρχει καλύτερη πηγή !
:toast:

PEGY
30-05-12, 19:09
Ερώτηση : τις περισσότερες φορές οι προπονήσεις μου είναι νωρίς το πρωί, χωρίς να έχω φάει κάτι.
Μετά όσο πιο γρήγορα μπορώ τρώω πρωινό (χυλο βρώμης, πιτάκι, αυγά βραστά με μια φέτα ψωμι οι πιο συχνές επιλογές) στο οποίο προσπαθώ να δίνω περισσότερο βάση στους υδατάνθρακες.

Ωστόσο εκείνες τις μέρες παρατηρώ πως έχω έντονη υπογλυκαιμια, την οποία προσπαθώ να καταπολεμίσω με πλήρεις τροφές(πχ εκείνη την μερα θα έχω μακαρόνια, ή ψωμί που τρωω σπάνια κ περισσότερα φρούτα).
Η υπογλυκαιμία αυτή δεν φεύγει παρα μόνο αν φάω κάτι πιο βρόμικο πχ παγωτο (κ δεν εννοώ ένα μόνο ξυλάκι, ουτε όμως κ για κραιπάλη, με δυο πχ είμαι οκ)

Καταλαβαίνω δλδ οτι κάτι ζητά το σώμα μου, αλλά δεν μπορώ να το ρίξω κ στα παγωτά....
Τι άλλο να δοκιμάσω; (μην πει κανεις πάστες, τον έφαγα :P)

8avos
30-05-12, 19:33
δοκίμασε σοκολάτα

PEGY
31-05-12, 09:42
:toast: Θάνο!
Γενικά παρατηρώ τις ημέρες τις προπόνησης όταν τρωω νορμαλ ποσότητα φαγητού, δεν με πιάνει καθόλου. Αμα φάω διπλάσια ποσότητα κάτι γίνεται. Χωρίς να αισθανθώ μετα φουσκωμένη:shock:

Καταλαβαίνω πως με τις προπονήσεις (κ ίσως επειδή αυτο είναι κάτι το καινούριο κ εντελώς διαφορετικό) το σώμα μου ζητάει ενέργεια, αλλά δεν παύει η ποσότητα που ζητάω να με τρομάζει λίγο :green:
Κ δεν νομίζω με το τρέξιμο να καίω κ τρελές θερμίδες....

koukoutsaki
31-05-12, 09:45
:toast: Θάνο!
Γενικά παρατηρώ τις ημέρες τις προπόνησης όταν τρωω νορμαλ ποσότητα φαγητού, δεν με πιάνει καθόλου. Αμα φάω διπλάσια ποσότητα κάτι γίνεται. Χωρίς να αισθανθώ μετα φουσκωμένη:shock:

Καταλαβαίνω πως με τις προπονήσεις (κ ίσως επειδή αυτο είναι κάτι το καινούριο κ εντελώς διαφορετικό) το σώμα μου ζητάει ενέργεια, αλλά δεν παύει η ποσότητα που ζητάω να με τρομάζει λίγο :green:
Κ δεν νομίζω με το τρέξιμο να καίω κ τρελές θερμίδες....

να μου επιτρεψεις να διαφωνησω:unsure:
επειδη δεν πας κ αργα εσυ, υπολογισε κανα 600αρι την ωρα :green:

8avos
31-05-12, 10:42
koukoutsi:μην νομίζεις ότι κάνει τέτοιες καύσεις ο οργανισμός,φαντάζεσαι
στον μαραθώνιο με ένα χρόνο κοντά στις 4.30 ώρες να καιγε αυτά που λες:shock:
μην υπολογίζεις τι γράφει ο διάδρομος!μέσες τιμές βγάζει αυτός.
ο οργανισμός όπως σε όλα τ άλλα συνηθίζει πολύ γρήγορα και ρίχνει στροφές.
Πέγκυ να μην σου κάνει εντύπωση αν ανέβεις στη ζυγαριά πριν τον μαραθώνιο(όταν με το καλό)
και με τα νερά-ισοτονικά-φρούτα-μπισκότα κατά τη διάρκεια του αγώνα να ξανανέβεις να ζυγιστείς
τελικά μόλις τερματίσεις και να σαι ίδια κιλά.

marvin
31-05-12, 12:43
Ερώτηση : τις περισσότερες φορές οι προπονήσεις μου είναι νωρίς το πρωί, χωρίς να έχω φάει κάτι.
Μετά όσο πιο γρήγορα μπορώ τρώω πρωινό (χυλο βρώμης, πιτάκι, αυγά βραστά με μια φέτα ψωμι οι πιο συχνές επιλογές) στο οποίο προσπαθώ να δίνω περισσότερο βάση στους υδατάνθρακες.

Ωστόσο εκείνες τις μέρες παρατηρώ πως έχω έντονη υπογλυκαιμια, την οποία προσπαθώ να καταπολεμίσω με πλήρεις τροφές(πχ εκείνη την μερα θα έχω μακαρόνια, ή ψωμί που τρωω σπάνια κ περισσότερα φρούτα).
Η υπογλυκαιμία αυτή δεν φεύγει παρα μόνο αν φάω κάτι πιο βρόμικο πχ παγωτο (κ δεν εννοώ ένα μόνο ξυλάκι, ουτε όμως κ για κραιπάλη, με δυο πχ είμαι οκ)

Καταλαβαίνω δλδ οτι κάτι ζητά το σώμα μου, αλλά δεν μπορώ να το ρίξω κ στα παγωτά....
Τι άλλο να δοκιμάσω; (μην πει κανεις πάστες, τον έφαγα :P)

Πεγκυ μου τις μερες που εκανα και εγω πρωινα αεροβια μιας ωρας νηστικη..δεν με καλυπτε το πιτακι με την βρωμη και λογο δουλειας εκεινες τις μερες εκανα συχνες μετρησεις ζαχαρου και ημουν παντα πολυ χαμηλα.Εχε το νου σου γιατι εκτος τον αλλων το πολυ χαμηλο ζαχαρο στρεσαρει το σωμα!!!;)

gym
31-05-12, 12:46
koukoutsi:μην νομίζεις ότι κάνει τέτοιες καύσεις ο οργανισμός,φαντάζεσαι
στον μαραθώνιο με ένα χρόνο κοντά στις 4.30 ώρες να καιγε αυτά που λες:shock:
μην υπολογίζεις τι γράφει ο διάδρομος!μέσες τιμές βγάζει αυτός.
ο οργανισμός όπως σε όλα τ άλλα συνηθίζει πολύ γρήγορα και ρίχνει στροφές.
Πέγκυ να μην σου κάνει εντύπωση αν ανέβεις στη ζυγαριά πριν τον μαραθώνιο(όταν με το καλό)
και με τα νερά-ισοτονικά-φρούτα-μπισκότα κατά τη διάρκεια του αγώνα να ξανανέβεις να ζυγιστείς
τελικά μόλις τερματίσεις και να σαι ίδια κιλά.

ρε συ σορρυ αλλα δεν παιζει αυτο...παω παντα με παλμογραφο και το εχω τεσταρει και με πολυ πιο καλο παλμογραφο σε τεστ που εκανα σε εργαστηριο στην Γερμανια και βγηκαν τα ιδια με μια αποκλιση 20-30 θερμιδων!

αν πας φουλ τα γκαζια και με καλη ενταση ,δεν ειναι απιθανο να καψεις πολλες θερμιδες και σιγουρα γιατι οχι 600...

αλλα οχι οτι σε 4.30 ωρες αεροβιου καις ΜΟΝΟ τοσα...απαπαπα καηκαμεεε!:green:

koukoutsaki
31-05-12, 13:08
koukoutsi:μην νομίζεις ότι κάνει τέτοιες καύσεις ο οργανισμός,φαντάζεσαι
στον μαραθώνιο με ένα χρόνο κοντά στις 4.30 ώρες να καιγε αυτά που λες:shock:
μην υπολογίζεις τι γράφει ο διάδρομος!μέσες τιμές βγάζει αυτός.
ο οργανισμός όπως σε όλα τ άλλα συνηθίζει πολύ γρήγορα και ρίχνει στροφές.


οχι οχι παιδια δεν υπολογιζω διαδρομο
απο μαραθωνοδρομο το ξερω αυτο το οποιο εγραψα:unsure:

αμα ηταν σε 4μισι ωρες να καιμε αυτο καηκαμε δε θα χωρουσαμε απο τις πορτες :rolf:

8avos
31-05-12, 13:18
υπολογισε κανα 600αρι την ωρα
εννοούσα ότι δεν καίγονται 600(θερμίδες)χ4.5(ώρες)=2700 θερμίδες
επίσης το τέμπο στο μαραθώνιο δεν μπορεί να έχει φούλ γκάζια
παρά μόνο σταθερά γκάζια
όλα αυτά μιλώντας για μαραθώνιο,χιτ-διαλειμματικές είναι άλλη ιστορία
εκεί όντως τα γκάζια είναι φουλ
Πέγκυ ρίξε και μια ματιά στο σάιτ του Κ.Μ.Α.
εγώ έχω ήδη δηλώσει,χρόνο εννοείται πως έχεις
αλλά πρόπερσυ είχαν λήξει από φλεβάρη(βέβαια ήταν και η επέτειος των 2500 χρόνων)

Μαρία
31-05-12, 14:19
koukoutsi:μην νομίζεις ότι κάνει τέτοιες καύσεις ο οργανισμός,φαντάζεσαι
στον μαραθώνιο με ένα χρόνο κοντά στις 4.30 ώρες να καιγε αυτά που λες:shock:
μην υπολογίζεις τι γράφει ο διάδρομος!μέσες τιμές βγάζει αυτός.
ο οργανισμός όπως σε όλα τ άλλα συνηθίζει πολύ γρήγορα και ρίχνει στροφές.
Πέγκυ να μην σου κάνει εντύπωση αν ανέβεις στη ζυγαριά πριν τον μαραθώνιο(όταν με το καλό)
και με τα νερά-ισοτονικά-φρούτα-μπισκότα κατά τη διάρκεια του αγώνα να ξανανέβεις να ζυγιστείς
τελικά μόλις τερματίσεις και να σαι ίδια κιλά.

Θανο μου με 4,30 μαραθωνιο να βγαλει κοπελα καιει τις τριπλασιες μην σου πω.Εννοω με τρεξιμο ρυθμο.Οχι ξεκιναμε το πρωι περπατημα κανουμε στασεις κτλ και φτανουμε το βραδυ.
:welcome:

marinos83
01-06-12, 12:44
καλησπερα και απο μενα.μετα απο ωριμη σκεψη και τις θυσιες που χρειαζονται για να τρεξεις σε εναν μαραθωνιο σε λογικο χρονο αποφασισα να κατεβω στις 11 νοεμβρη αθηνα.ειναι και ενα στοιχημα με τον ευατο για μια περιπετεια υγειας που περασα.θελω να δω μεχρι που μπορουν να φτασουν τα σωματικα και ψυχικα μου κυριως αποθεματα.
Απο προπονηση εχω καταλαβει σχεδον τι χρειαζεται διαβαζοντας το σχετικο ποστ που ανοιξε η Μαρια,απο σαιτ που ασχολουνται με το αθλημα αλλα και απο το περιοδικο runner που ειμαι και συνδρομητης εδω και πολλα χρονια και το οποιο ασχολειται μονο με τον κλασσικο αθλητισμο και κυριως το τρεξιμο.Απο διατροφη ειμαι λιγο μπερδεμενος.οποιος ξερει ας δωσει στο περιπου ενα εβδομαδιαιο πλανο.
υ.γ.αν ολα πανε καλα και τερματισω σε λογικο χρονο θα το χρωσταω και στο εκπληκτικο βιβλιο του κωνστινου καρναζη ο υπερμαραθωνοδρομος.ενα βιβλιο που με ενεπνευσε και μου εδωσε και ενα παραπανω κινητρο.

PEGY
01-06-12, 16:42
καλησπερα και απο μενα.μετα απο ωριμη σκεψη και τις θυσιες που χρειαζονται για να τρεξεις σε εναν μαραθωνιο σε λογικο χρονο αποφασισα να κατεβω στις 11 νοεμβρη αθηνα.ειναι και ενα στοιχημα με τον ευατο για μια περιπετεια υγειας που περασα.θελω να δω μεχρι που μπορουν να φτασουν τα σωματικα και ψυχικα μου κυριως αποθεματα.
Απο προπονηση εχω καταλαβει σχεδον τι χρειαζεται διαβαζοντας το σχετικο ποστ που ανοιξε η Μαρια,απο σαιτ που ασχολουνται με το αθλημα αλλα και απο το περιοδικο runner που ειμαι και συνδρομητης εδω και πολλα χρονια και το οποιο ασχολειται μονο με τον κλασσικο αθλητισμο και κυριως το τρεξιμο.Απο διατροφη ειμαι λιγο μπερδεμενος.οποιος ξερει ας δωσει στο περιπου ενα εβδομαδιαιο πλανο.
υ.γ.αν ολα πανε καλα και τερματισω σε λογικο χρονο θα το χρωσταω και στο εκπληκτικο βιβλιο του κωνστινου καρναζη ο υπερμαραθωνοδρομος.ενα βιβλιο που με ενεπνευσε και μου εδωσε και ενα παραπανω κινητρο.

Παρομοίως :thumbup:

Αυτός ο άνθρωπος απ ότι φαίνεται θα πάρει πολύ κόσμο στο λαιμό του!
Πάντως για τη διατροφή τα έχω βρει κ εγώ λίγο σκούρα, κάτι ζητάει το σώμα μου ώρες ώρες κ δεν μπορω να
καταλάβω τι. Κ δεν ξέρω τι να κάνω. Να φάω παραπάνω, να μην φάω. Να το ρίξω στην καθαρη διατροφή, να φάω κ κανα γλυκο, δεν ξέρω:(

PEGY
01-06-12, 16:46
Θανο μου με 4,30 μαραθωνιο να βγαλει κοπελα καιει τις τριπλασιες μην σου πω.Εννοω με τρεξιμο ρυθμο.Οχι ξεκιναμε το πρωι περπατημα κανουμε στασεις κτλ και φτανουμε το βραδυ.
:welcome:

Κ εγώ έχω την εντύπωση πως με το τρέξιμο δεν καις κ τρελές θερμίδες...
Είναι σαν το αυτοκίνητο που μπαίνει στην εθνική οδό με σταθερή ταχύτητα, οποτε καίει λιγότερο, λάθος; :unsure:

Δλδ θέλω να πώ πως μόλις ανακτήσεις ισορροπία στους παλμούς, αυτομάτως το σώμα κάνει εξοικονόμηση στις θερμίδες, αν κ ο παλμογράφος δείχνει κάτι τρελά 1000αρια όταν τρέχω μια, μιάμιση ώρα...

marinos83
01-06-12, 23:13
και εγω δεν εχω βρει ακομα την ισορροπια διατροφης και σωματος.
και οπως ειπε και ο τυπος απο το απεναντι νησι σημασια δεν εχει ο προορισμος αλλα το ταξιδι.οπου ταξιδι η προετοιμασια μεχρι της 11 νοεμβρη.

PEGY
02-06-12, 09:35
Έκανα σήμερα τα 8χλμ σε 57' 47'' (περ. 7,25'/χλμ):turtle::turtle::turtle::turtle:


Είμαι ποοοολυ χαρούμενη ! την τελευταία φορά είχα κάνει 1ώρα κ 10':P
αυτά!

ginus
03-06-12, 01:23
δες δεξια στο αρθρο εναν μετρητη για τις θερμιδες που θα χασεις στο περιπου
το σωμα σου θα υποστει ενα ισχυρο σοκ και καλο θα ταν για μια εβδομαδα μετα μην κανεις καποια εξεταση αιματος αν εχεις προγραμματισει γιατι θα σε πανε καροτσακι υποπτευομενοι για ραβδομυολυση..greek hospitals u know:P

http://marathonodromos.blogspot.gr/

PEGY
04-06-12, 08:25
δες δεξια στο αρθρο εναν μετρητη για τις θερμιδες που θα χασεις στο περιπου
το σωμα σου θα υποστει ενα ισχυρο σοκ και καλο θα ταν για μια εβδομαδα μετα μην κανεις καποια εξεταση αιματος αν εχεις προγραμματισει γιατι θα σε πανε καροτσακι υποπτευομενοι για ραβδομυολυση..greek hospitals u know:P

http://marathonodromos.blogspot.gr/

:toast:

Τίποτα, τα 57 λεπτά μου έβγαλε οτι καιω 470θερμ περίπου. Όπως κ νά χει, την επόμενη μέρα νοιώθω λιγούρα όσες κ να έχω κάψει :P

Πάντως νομίζω πως καλό είναι να κάνω έναν ελεγχο στην καρδια μου κ μια γενική αίματος μέσα σ αυτό το διάστημα...

ωραίο μπλόγκ πάντως!!!!!!!!!!

PEGY
05-06-12, 18:08
ερώτηση : το πρόγραμμά μου έχει 4 προπ την εβδομάδα.
Αυτήν την εβδομάδα θα μπορέσω μόνο 3 μέρες κολλητά.
Να τις κάνω κ τις 3 κ ας μην ξεκουραστω ενδιάμεσα ή θα ήταν καλύτερο να κάνω 2 προπ με μια μέρα ενδιάμεσα;
Κ γενικά όταν δεν έχω την πολυτέλεια της προπ μέρα παρά μέρα, όπως λέει το προγραμμά μου, να επιλέγω να κάνω όλες τις προπ κ ας κάνω κάθε μέρα πχ 4 προπ σερι ή να αφήνω κ καμία ωστε να ξεκουράζομαι;

8avos
08-06-12, 11:40
οι δηλώσεις συμμετοχής για όλες τις εκδηλώσεις του 30ου Μαραθώνιου
ολοκληρώνονται έως τις 31 ιουλίου.μετά δεν θα γίνονται δεκτές.
Πέγκυ όπως και να κάνεις τις προπονήσεις να υπολογίζεις(στο περίπου)
ότι από σεπτέμβρη και μετά οι προπονήσεις θα είναι καθημερινές ή θα
πρέπει τουλάχιστον.τώρα ρύθμιζέ το όπως θες.
πως πάνε οι προπονήσεις σου παρεπιπτόντως?πως νοιώθεις?

marinos83
10-06-12, 17:05
σημερα εκανα και τον πρωτο ημιμαραθωνιο 21χμ.χρονος 1.46.για πρωτη φορα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το ευατο μου.με βοηθησε και η ωρα.ξεκινησα 7 το πρωι.μετα κατευθειαν για μπανιο αφου ο τερματισμος ηταν στα 50μ απο την θαλασσα.
απο αυριο προετοιμασια για την μεθεπομενη κυριακη με 2-3χμ παραπανω.

PEGY
11-06-12, 09:59
οι δηλώσεις συμμετοχής για όλες τις εκδηλώσεις του 30ου Μαραθώνιου
ολοκληρώνονται έως τις 31 ιουλίου.μετά δεν θα γίνονται δεκτές.
Πέγκυ όπως και να κάνεις τις προπονήσεις να υπολογίζεις(στο περίπου)
ότι από σεπτέμβρη και μετά οι προπονήσεις θα είναι καθημερινές ή θα
πρέπει τουλάχιστον.τώρα ρύθμιζέ το όπως θες.
πως πάνε οι προπονήσεις σου παρεπιπτόντως?πως νοιώθεις?

Αυτό με τη συμμετοχή πρέπει να το ρυθμίσω άμεσα αλλά δεν έχω εδώ τριγύρω την τράπεζα που ζητάνε, οπότε αναγκαστικά το αναβάλω μέχρι να πάω κανένα ταξίδι....

Απο προπονήσεις θάνο μου μια χάρα! το πρόγραμμα τώρα περιλαμβάνει 5,8 και 12 χλμ ενώ την κυριακή θα τρέξω κ 16. Συνεχώς πέφτω σε χρόνους (τα 8 πχ τα έκανα σε 57΄ενώ στην αρχή 1ώρα 10΄).
Αυτή την εβδομάδα βέβαια ουσιαστικά έκανα μόνο δύο προπ, αναγκαστικά. Ελπίζω να αναπληρώσω απο σήμερα!
Ένα θέμα έχω μόνο.... μου τελειώνουν οι δρόμοι! Οπότε ειμαι σε αναζήτηση διαδρομών τώρα;)

PEGY
11-06-12, 10:01
σημερα εκανα και τον πρωτο ημιμαραθωνιο 21χμ.χρονος 1.46.για πρωτη φορα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το ευατο μου.με βοηθησε και η ωρα.ξεκινησα 7 το πρωι.μετα κατευθειαν για μπανιο αφου ο τερματισμος ηταν στα 50μ απο την θαλασσα.
απο αυριο προετοιμασια για την μεθεπομενη κυριακη με 2-3χμ παραπανω.

σχετικά με αυτό, επειδή κ εμένα μου αρέσει να τρέχω πρωι κ τις περισσότερες φορές με άδειο στομάχι, υπάρχει κάποιο προβλημα σ αυτό;

killer85
11-06-12, 17:01
Αν θες να κάψεις λίπος όχι, αν θες να βγάλεις χιλιόμετρα σε χρόνο κιόλας ναι...

PEGY
11-06-12, 17:32
Αν θες να κάψεις λίπος όχι, αν θες να βγάλεις χιλιόμετρα σε χρόνο κιόλας ναι...

Δολοφόνε, το θέμα μου είναι πως γενικά είμαι πρωινός τύπος κ τώρα με το πρόγραμμα που προσπαθώ
να κάνω κ μερικές προπ το απόγευμα έχω παρατηρήσει πως τρέχω καλύτερα κ
σε πολύ καλύτερους χρόνους το πρωί.
Απλά έχω την αίσθηση πως μακροπρόθεσμα ίσως με πάει πίσω με την έννοια
πως όντως είναι πολύ πιο εύκολο να χάσει κανεις λίπος σε πρωινές προπ :unsure:

killer85
11-06-12, 17:42
Nick name από το counter strike στα ελληνικά ακούγεται λίγο άσχημα...

Από ότι κατάλαβα θες να ξεκινήσεις μαραθώνιο, χωρίς να έχω κάνει ποτέ τέτοιο πράγμα, έκανα άθλημα που σχετίζεται με την αντοχή.

Αν εργομετρικά είσαι καλά (δεν έχεις δηλαδή περιττό λίπος, σωστή μυικότητα κτλ) το πρωί χωρίς να έχεις φάει τίποτα θα είναι πολύ δύσκολα να φέρεις στα όρια την αντοχή σου διότι θα χρειάζεσαι ενέργεια (το πρωί το γλυκογόνο είναι πολύ χαμηλό), δηλαδή θα είναι δύσκολο να βελτιώσεις την καρδιοαναπνευστική σου αντοχή. Αυτά αν ενδιαφέρεσαι για μαραθώνιο, χιλιόμετρα με χρόνο κτλ...

Μπορείς να προσπαθήσεις να τρέχεις το πρωί αφού έχεις κάνει ένα πρωινό, τώρα τι θα φας σε αυτό και πόσο δεν το ξέρω...

PEGY
13-06-12, 08:12
^
Εμένα πάντως μου άρεσε κ το ¨δολοφόνε¨ γι αυτό κ το έγραψα!
Προσπαθώ μερικές προπ να είναι κ απόγευμα, αλλά έχω συνηθίσει το πρωι, το απογευμα πάντα κάτι μπορεί να τύχει κ να την χάσω, επιπλέον όσο αυξάνονται τα χιλιομετρα θα αυξάνεται κ η ώρα κ όσο μπαίνουμε μέσα στο καλοκαίρι θα μου είναι πιο δύσκολο να τρέχω απ τις 5ή 6 το απόγευμα....

Προς το παρόν απλά τρώω λίγο παραπάνω το βράδυ ή απλά τρώω λίγο πιο αργά ωστε να με κρατάνε λίγο κ το πρωι
Αν κ δεν ξέρω κατα πόσο αυτό βοηθάει...!

killer85
14-06-12, 04:17
Δύσκολο να σε κρατήσει, προσπάθησε το πρωί αν είναι αδύνατον να φας πρωινό σωστό, τουλάχιστον μια ώρα πριν την προπόνηση φάε ένα φρούτο (μπανάνα), αμινοξέα ή μέλι (ή δεξτρόζη). Κάτι ελαφρύ δηλαδή με υψηλή ενέργεια.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε σκεύασμα για αυτή ακριβώς την δουλειά. Επίσης τώρα που έχει ζέστη μεταλλικά απαραίτητα.

Αλλά ρε κοπέλα πως μπορεί και τρέχεις τόσο πολύ το πρωί νηστικιά, προσωπικά στην γράμμωση αν έτρεχα μισή ώρα το πρωί σάλταρα...

Κάτι άλλο που έκανα όταν χρειαζόμουν ενέργεια μια συγκεκριμένη μέρα ήταν 48 ώρες πριν να προσπαθώ να γεμίσω με όσο το δυνατόν περισσότερο γλυκογόνο, αλλά αυτό δεν ξέρω αν μπορεί να γίνεται σε ημερήσια βάση. Εγώ το έκανα όταν είχα αγώνα.

gym
25-07-12, 11:56
Πεγκυ μου πως με την προετοιμασια σου σε αυτο το σημειο?

Θελεις να γραψεις περιληπτικα πως νιωθεις,πως πας απο επιδοσεις,λιγα πραγματα για τη διατροφησ ου...θα με ενδιεφερε πολυ!

Ειναι και δυσκολος ο καιρος τωρα για χιλιομετρικα και πραγματικα αν συνεχιζεις ακαθεκτη,σου βγαζω το καπελο.Εγω προσωπικα εχει καμια εβδομαδα που σταματησα τα χιλιομετρα γιατι δεν αντεχα αλλο την ζεστη ακομη και το πρωι ξημερωματα.

PEGY
26-07-12, 10:02
Τζιμ η αλήθεια είναι πως η ζέστη είναι ανασταλτικός παράγοντας, πραγματικά.

όσο πρωί κ να πας υπάρχει κουφόβραση που λέμε κ το απόγευμα, τις ημέρες που έχω τα λογκ ραν πρέπει να ξεκινήσω τουλαχιστον απ τις 7, γιατί μια φορά που είχε πάει 10 κ δεν είχα γυρίσει η μαμά μου είχε σηκώσει όλο το σόι στο πόδι (μεγάλες στιγμές....)

Μέχρι στιγμής απ τη ζέστη όμως δεν έχω χάσει παρά μια-δυο προπονήσεις. πχ εκείνη την εβδομάδα έκανα 3 προπ αντί για 4 ή έκανα 4 και αντί για 8 χλμ έκανα 5...

Αυτή την κυριακή πρώτα ο θεός θα τρέξω 20 χλμ.

Η διατροφή μου δεν είναι τόσο προσεγμένη.
Το πρωινό είναι ελαφρύ γιατί μόλις έχω γυρίσει απ το τρέξιμο κ θέλω κάτι λίγο κ δροσιστικό (τις περισσότερες φορές σμουθις με φρούτα),
το μεσημεριανό πάλι ελαφρύ κ λίγο γιατί έχω ιστιοπλοϊα (μην θαλασσοπνιγούμε κιόλας),
το απόγευμα μαζεύω άλλες δουλειές κ μου μένει το βράδυ, όπου τί να προλάβω να φάω η έρμη....
Υπάρχουν μέρες που τρώω ωραία, νομίζω όμως οτι ακόμη δεν έχω βρει τις θερμίδες μου με αποτέλεσμα να έχω χάσει λίγα κιλά κ μερικές μέρες να ξεσπάω σε παγωτά κ.α, χωρίς μετά να έχω το παραμικρό φούσκωμα... (προφανώς το σώμα μου ψάχνει απεγνωσμένα θερμίδες)

Ελπίζω αν βρω ισορροπίες γιατί δεν θέλω να χάσω σε αντοχή και δύναμη.

Α!!!επίσης να πω πως έχω γραφτεί κ επίσημα στον μαραθώνιο;)

8avos
27-07-12, 09:47
μπράβο ρε συ πέγγυ!
πολύ χαίρομαι,ήθελα να σου γραφα και εγώ αλλά δεν ήθελα να σε ζαλίσω.
το χρίσμα το χεις πάρει,ξέρεις και μόνη σου πια,λόγκ ραν διαβάζω,20 άρια διαβάζω,δήλωσες κ όλα,σ όλα άψογη:clap:
σου εύχομαι ολόψυχα ότι το καλύτερο,και απλά περιμένουμε τον νοέμβρη.

PEGY
27-07-12, 13:16
^ ισα ίσα, όχι μόνο δεν ζαλίζεις αλλά χρειάζομαι κ υποστήριξη κ νέα από ομοίους γιατί το παλεύω ολομόναχη.

Προσπαθώ να μην κάνω δηλώσεις κ να σκέφτομαι πολύ τον μαραθώνιο γιατί είναι νωρίς ακόμη κ τα πάντα μπορούν να συμβούν.
Το θέλω όμως πάρα πολύ, για μένα είναι πολύ σημαντικό να τα καταφέρω...

marinos83
31-07-12, 15:33
γεια σας.εχω να γραψω αρκετο καιρο γιατι αρχες του μηνα το ειχα ριξει για 2 βδομαδες στο σορολοπ.ουτε τρεξιμο ουτε διατροφη.ευτυχως απο τις 10 ιουλιου ξαναμπηκα στο προγραμμα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο τους χρονους μου.το μεγαλυτερο long run που εχω κανει ειναι 30 χιλ σε 3.19.
η προετοιμασια για τον μαραθωνιο ειναι επιπονη και μοναχικη.εισαι εσυ και ο ευατος σου.και εκει φαινονται και τα χαρακτηριστικα του καθε ατομου.απο τα πιο δυσκολα πραγματα ειναι ο ιδιος σου ευατος.ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ το μυστικο για τα παντα.pegy ελπιζω να τα πουμε στην αφετηρια τον νοεμβρη.την εγγραφη την εχω κανει απο τον ιουνιο και μου στειλανε email οτι την κανανε δεκτη και θα με ειδοποιησουν λιγες μερες πριν τον αγωνα.

PEGY
01-08-12, 07:43
Καλημέρα Μαρίνε!
όπως τα λες είναι, άλλωστε στο μαραθώνιο αλλά πάνω κάτω σε όλα τα αθλήματα, το μυαλό είναι αυτό που προπονείς πάνω απ όλα...;)
Τα 20 την προηγούμενη Κυριακή τα έκανα σε 2.33, συμπαθητικός χρόνος θα έλεγα.

Όταν θα πλησιάζει η ώρα θα επικοινωνήσουμε κ με τον Θάνο να τα πούμε στην αφετηρία;)

NASSER
01-08-12, 23:32
PEGY τα συγχαρητήρια μου!
Μπράβο και με το καλό και εις ανώτερα. Δύσκολα τα πολλά χιλιόμετρα και θέλει θέληση και επιμονή για να τα καταφέρει κάποιος :thumbup:

Δημήτρης22
02-08-12, 11:14
Συγχαρητήρια και απο εμένα Μσ Πέγκυ για την επιμονή σου,υπομονή σου , κτλπ.

Καλές Προπονήσεις. :P

Άντε και 50 χιλιόμετρα χαχα :) .

Α , θα'θέλα να ρωτήσω :) .... τι τρώς πριν την προπόνηση και πόση ώρα πριν? πίνεις ισοτονικό κ ποιό αν ναι ?
Κάτι άλλο? :green:

PEGY
03-08-12, 07:57
PEGY τα συγχαρητήρια μου!
Μπράβο και με το καλό και εις ανώτερα. Δύσκολα τα πολλά χιλιόμετρα και θέλει θέληση και επιμονή για να τα καταφέρει κάποιος :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ! Όλα μεσα στο μυαλό είναι!!! κοινότυπο αλλά αλήθεια;)
Μακάρι να συνεχίσω;)


Συγχαρητήρια και απο εμένα Μσ Πέγκυ για την επιμονή σου,υπομονή σου , κτλπ.

Καλές Προπονήσεις. :P

Άντε και 50 χιλιόμετρα χαχα :) .

Α , θα'θέλα να ρωτήσω :) .... τι τρώς πριν την προπόνηση και πόση ώρα πριν? πίνεις ισοτονικό κ ποιό αν ναι ?
Κάτι άλλο? :green:

Δημήτρη σ ευχαριστώ κ εσένα!
Η διατροφή μου παραμένει πρόβλημα, καθώς δεν ξέρω πως να τη διαχειριστώ....
Συνήθως τρέχω πρωί, με άδειο στομάχι ακόμα κ τα λογκ ραν μου. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό. Με την επιστροφή κοπανάω χυμό συνήθως στίβω πορτοκάλια κ μετά τρώω κανονικά το πρωινό μου.
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!

Αν τρέχω απόγευμα κανένα φρούτο. Ισοτονικά κ γενιά οτιδήποτε πολύχρωμο σε μπουκαλάκι δεν έχω δοκιμάσει κ δεν με πολυτραβάνε...

Δημήτρης22
03-08-12, 10:53
Κινδενέυεις με τραυματισμούς πιστέυω με άδειο στομάχι , απόρω πως το βγάζεις κιόλας.

θα μπορούσες 2 - 3 ώρες πριν να κάνεις/πίνεις ενα σοκολατούχο [γάλα 3,5 λιπαρά η εμπλουτισμένο σαν το bion 3 της ολυμπος η νουνου κιντ] με [χέμο 1 - 1,5 γεμάτη κουτάλια] που περιέχει μπόλικα μέταλλα και βιταμίνες που θα σε βοήθήσουν λογικά , έναν χυμό πορτοκάλι [2-3 πορτοκάλια], και 2 - 3 κουταλιές βρώμη.

Με αυτά λογικά θα είσαι ξεκούραστη αφού τελειώσεις περισσότερο απο άλλες φορές.


Εγώ τα έχω δοκιμάσει αυτά και λίγο περισσότερα και είδα διαφορά.

Αν πίνεις καφέ καλύτερα [πριν φάς αλλα κ παλι χωρίς τελείως άδειο στομάχι] παρα μετά.

Καλές προπονήσεις.

:)

PEGY
03-08-12, 11:54
Ισως να δοκιμάσω την πορτοκαλάδα, γιατί γάλα δεν πίνω.
Τα καταφέρνω όμως κ με άδειο στομάχι μάλλον γιατί γενικά χωνεύω αργά κ προγραμματίζω την προηγούμενη το βράδυ να έχω φάει καλό βραδινο κ νομίζω πως αυτό με κρατάει.
Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό αλλά δεν νοιώθω αδυναμία η πείνα έτσι.
;)

marinos83
03-08-12, 16:33
οταν τρεχω πρωι αποστασεις μεχρι μια ωρα δεν τρωω τιποτα.μετα πινω ηλεκτρολυτες.για long run τρωω 2 ωρες πρι 2 φετες μαυρο ψωμι με ταχινι και μελι και ενα ποτυρι χυμο.παντως εξαρταται και απο τις συνηθειες του ατομου και πως εχει προπονηση σωμα και μυαλο.
απο σημερα μπηκαμε σε διψηφιο αριθμο.99 και σημερα.

PEGY
05-08-12, 08:06
Υλεκτρολύτες δεν έχω πάρει ποτέ. Θα κάνω μια έρευνα κ άμα μου φανεί ενδιαφέρον ίσως να δοκιμάσω.
Στα λογκ ραν πραγματικά μετά νοιώθω πως έχω στραγγίξει, ίσως να πρέπει να το ψάξω τελικά...

8avos
06-08-12, 09:06
προσωπικά,σε αντίθεση με τα βάρη που έχω δοκιμάσει αρκετά συμπληρώματα,στο τρέξιμο δεν έχω πάρει ούτε ηλεκτρολύτες.
και μένα οι προπονήσεις μου και τα λογκ είναι πάντα πρωινά χωρίς να χω φάει κάτι και 4 χρόνια τώρα ανταπεξέρχομαι ιδανικά.
πέγγυ,αρκεί που χεις βρει το κίνητρο για να τρέξεις στον αγώνα.να δεις που ο καιρός δεν είναι θέμα,είναι σαν να σαι ήδη μέσα!
φοβερές στιγμές!αρκεί να αναφέρω ότι το ελληνικό κράτος εν όψη ολυμπιάδας το 2004,αποζημίωσε τους έχοντες ακίνητα-οικόπεδα στη διαδρομή
του μαραθωνίου,όπου σύμφωνα με ιστορικά στοιχεία πλέον είναι ακριβώς η ίδια με αυτή που έτρεξε ο Φειδιππίδης.
ίσως στο χω ξαναγράψει,απλά πρόσεχε λιγάκι με την ενυδάτωση στα λογκ ραν σου.αν μπορείς σε σημεία της διαδρομής να αφήνεις μπουκαλάκια με νερό
ή να κουβαλάς επάνω σου,καλό θα κάνεις.

PEGY
06-08-12, 10:15
Χαίρομαι που "τ' ακούω" αυτο Θάνο, γιατί χθες είπα να προσπαθήσω κ κάτι άλλο κ ήπια μια πορτοκαλάδα πριν το τρέξιμο.
Κ ήταν για μένα ο,τι χειρότερο, χάλια στομάχι, χάλια γεύση, κατουριόμουν , άστα να πάνε.

Ευτυχώς είμαι τυχερή κ στη διαδρομή που κάνω έχει αρκετές βρυσούλες με κρύο καθαρό νερό !

8avos
06-08-12, 10:30
υπάρχει επίσης στις 16-9 ένας αγώνας 30 χλμ. "ο γύρος λίμνης ιωαννίνων"
που είναι πολύ καλή περίπτωση για να τσεκαριστούν αρκετοί αθλητές πριν το μαραθώνιο
και γι αυτό από 200 συμμετοχές την πρώτη του χρονιά έφτασε τις 1200 την 5.
αν τυχόν το σκέφτεσαι!

PEGY
08-08-12, 05:28
Σ΄ευχαριστώ Θάνο! Πολύ καλή ιδέα κ θα το έχω υπόψη μου, είναι και ιδανική ημερομηνία όμως μου πέφτει λιγάκι μακριά, αυτό είναι το μόνο μείον.
Συμμετοχή μέχρι πότε μπορώ να δηλώσω;

Έχω ήδη συμμετάσχει σε έναν αγώνα πολύ λίγων χιλιομέτρων και εντός του μήνα θα πάρω μέρος κ σε έναν ακόμη 5 χλμ.
Αμέσως αμέσως έχω γνωρίσει πολύ κόσμο με τους αγώνες, έμπειρους μαραθωνοδρόμους πρόθυμοι να μοιραστούν μαζί μου γνώση
κ γι αυτό τους κυνηγάω τέτοιους αγώνες!

marvin
08-08-12, 10:06
Χαίρομαι που "τ' ακούω" αυτο Θάνο, γιατί χθες είπα να προσπαθήσω κ κάτι άλλο κ ήπια μια πορτοκαλάδα πριν το τρέξιμο.
Κ ήταν για μένα ο,τι χειρότερο, χάλια στομάχι, χάλια γεύση, κατουριόμουν , άστα να πάνε.

Ευτυχώς είμαι τυχερή κ στη διαδρομή που κάνω έχει αρκετές βρυσούλες με κρύο καθαρό νερό !

Φφφφ και ειπα να στο γραψω οταν το διαβασα,οτι καλο ειναι να μην βαλεις οξινα πρωι πρωι στο στομαχι.Τουλαχιστον τωρα ξερεις οτι πορτοκαλαδα δεν σε ''παει'' πριν την προπονηση!!
Πολυ μου αρεσει που συνεχιζεις,μην το αφησεις,πολυ θα ηθελα να σε δω να τερματιζεις στο Καλλιμαρμαρο!!!:welcome:

PEGY
08-08-12, 20:09
Νίκη μου πολύ χαίρομαι που σε διαβάζω! τα λόγια σου κ οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες κ πολύτιμες!
Μακάρι να πάνε όλα καλά κ να ολοκληρώσω την προσπάθεια μου...;)

Μιλούσα με έναν μαραθωνοδρόμο για σχετικά ζητήματα κ μου είπε πως καλό θα είναι να έχω κάτι στο στομάχι μου αλλά αν έχω συνηθίσει έτσι να μην αλλάξω αλλά το προηγούμενο βράδυ
να έχω φάει καλά πχ ένα μεγάλο πιάτο μακαρόνια.

Μου πρότεινε βέβαια κ ισοτονικά κατά τη διάρκεια γιατί το νερό λεει δεν αρκει κ πως υπάρχει πιθανότητα κράμπας...

Προβληματίζομαι γιατί βλέπω πως πλέον δεν ρίχνω τους χρόνους μου κ όσο μιλάω με άλλους μου φαίνομαι κομματάκι αργή...
πχ τα 5κ τα κάνω σε 34 λεπτά πλέον κ δεν λέω να κατέβω στα 30' ... ενώ ακούω κάτι χρόνους εξωφρενικούς...

ginus
14-08-12, 20:31
το δεν τρωμε βαρια το βραδυ εν μερει για σενα δεν ισχυει και αυτο γιατι ανα φας κατι πλουσιο σε υδατανθρακα ο μεταβολισμος δεν θα ξεκινησει απο το 0 αλλα πχ απο το 10 σε μια κλιμακα των 100...οποτε θα σε βοηθησει..οι ηλεκτρολυτες θα σε βοηθησουν σιγουρα...
για να κατεβεις σε χρονο πρεπει να αυξησεις την αντοχη σου σε μεγαλυτερη ταχυτητα
κανε μερικες διαλλειματικες να δεις που εισαι
πχ 10χ1000
χρονος ξεκουρασης ισος με αυτον κουρσας

marvin
15-08-12, 11:04
Νίκη μου πολύ χαίρομαι που σε διαβάζω! τα λόγια σου κ οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες κ πολύτιμες!
Μακάρι να πάνε όλα καλά κ να ολοκληρώσω την προσπάθεια μου...;)

Μιλούσα με έναν μαραθωνοδρόμο για σχετικά ζητήματα κ μου είπε πως καλό θα είναι να έχω κάτι στο στομάχι μου αλλά αν έχω συνηθίσει έτσι να μην αλλάξω αλλά το προηγούμενο βράδυ
να έχω φάει καλά πχ ένα μεγάλο πιάτο μακαρόνια.

Μου πρότεινε βέβαια κ ισοτονικά κατά τη διάρκεια γιατί το νερό λεει δεν αρκει κ πως υπάρχει πιθανότητα κράμπας...

Προβληματίζομαι γιατί βλέπω πως πλέον δεν ρίχνω τους χρόνους μου κ όσο μιλάω με άλλους μου φαίνομαι κομματάκι αργή...
πχ τα 5κ τα κάνω σε 34 λεπτά πλέον κ δεν λέω να κατέβω στα 30' ... ενώ ακούω κάτι χρόνους εξωφρενικούς...


Καλημερα και Χρονια πολλα!!!!:)

Νομιζω οτι ειναι λογικο να κανεις καποια ''κοιλια'' στο θεμα των χρονων σου,αν ηταν να τα κατεβαινεις γρηγορα τα λεπτα δεν θα χρειαζοσουν τοση προετοιμασια!!
Θα δεις που μια απο αυτες τις μερες θα ''ξεκολησεις''.Ο καθε ανθρωπος εχει τους δικους του ρυθμους,ισως αυτοι που αναφερεις να εχουν εξωφρενικους ρυθμους να εχουν και την αναλογια εμπειρια και χρονια στην πλατη τους.Περαν αυτου στην πρωτη συμμετοχη σου κατα κυριο λογο πας για την ολοκληρωση της προσπαθειας και αναλογα του χρονου που θα κανεις βελτιωνεσαι για τον επομενο μαραθωνιο.;)Ειναι σιγουρο πως και μονο η συμμετοχη σου ειναι μεγαλο επιτευγμα!!!

8avos
17-08-12, 12:54
μην σε απασχολούν βρε συ οι χρόνοι!θα ρθουν και θα εκπλαγείς!όπως επίσης δεν έχει σχέση η προπό
με τον αγώνα.εντυπωσιακά προς τα κάτω οι χρόνοι στον αγώνα.
για τα γιάννενα μέχρι και μια μέρα πρίν μπορείς να δηλώσεις και υπάρχουν και
λεοφωρεία δωρεάν από αθήνα-θεσσαλονίκη που σε πηγαινοφέρνουν στον αγώνα.
30 στα 5χλμ δεν είναι άσχημα για μερικούς μήνες ενασχόλησης!
στα 5 χρόνια αλλιώς τι θα κανες?

Dejan
30-08-12, 11:50
Πριν το πρωινό long run δεν χρειάζονται και πάρα πολλά πράγματα. Συνήθως ένα τσάι/καφές με 1-2 φρυγανιές αρκούν. Το ότι ενδέχεται να είσαι άδεια απλά δεν ισχύει. Σκέψου ότι και στο μαραθώνιο άδεια θα ξεκινήσεις (εκκίνηση στις 9,00, λεωφορεία από τις 7-) κτλ. Πρώτα από όλα με μικρές προσαρμογές ήδη το υπατικό σου γλυκογόνο θα είναι κοντά 90-100γρ και με αυτό θα μπορούσες να τρέξεις κοντά για 1,30 ώρα λίγο χαμηλότερα από το αναερόβιο κατώφλι σου. Επειδή όμως τα long runs προφανώς θα τα κάνεις ακόμη με μικρότερη από τη προαναφερόμενη ταχύτητα πιθανότατα τα αποθέματα γλυκογόνου σου σου επαρκούν για 2+ ώρες χωρίς κάποια υδατανθράκωση κατά τη διάρκεια του LR.

Παρόλα αυτά δεν το συστήνω και θα πρέπει σιγά σιγά να μάθεις να υδατανθρακώνεσαι κατά τη διάρκεια προπονήσεων μεγάλης διάρκειας γιατί πρώτα από όλα θα πρέπει να μάθει το στομάχι σου να τα χωνεύει αποδοτικά, κατά δεύτερον θα έχεις σαφέστατα καλύτερη απόδοση και τρίτον σε γλυτώνουν από κινδύνους όπως υπονατρίωση, υπερβολική καταβολή, κράμπες κτλ. Ειδικότερα εάν πέσουν πολύ τα αποθέματα μαγνησίου/καλίου μετά το 30Κ θα υποφέρεις από κράμπες.

Τώρα σε ότι αφορά τη προπόνηση μιας και είσαι 11 εβδομάδες πριν το μαραθώνιο:

1) Σταδιακή αύξηση των χιλιομέτρων όχι όμως πάνω από 10% την εβδομάδα.

2) Κάθε 4η εβδομάδα θα ρίχνεις για μία εβδομάδα τα χιλιόμετρα να προλαβαίνει να αναρρώνει ο οργανισμός.

3) Long Run κάθε δεύτερη εβδομάδα και όχι κάθε εβδομάδα

4) Καλό θα ήταν να βάλεις ορισμένες διαλειμματικές προπονήσεις (4λεπτα - 5λεπτα κτλ) με μικρό σχετικά διάλειμμα (περίπου στο ήμιση του χρόνου διάρκειας) ώστε να βελτιωθεί σχετικά το αναερόβιο κατώφλι σου και η αερόβια ισχύς σου.

5) Μάθε να υδατανθρακώνεσαι πάνω στα κομμάτια με ηλεκτρολύτες και υδατάνθρακες (κατά προτίμηση σε μορφή gel) περίπου κάθε 7-8 km.

6) Προσοχή με το νερό. Η υπερβολική κατανάλωσή έχει τη δυνατότητα να επιφέρει υπονατρίωση κάτι... όχι και τόσο καλό.

PEGY
31-08-12, 09:12
σ ευχαριστώ Dejan ;)

Η υδατανθράκωση κατα τη διάρκεια των προπονήσεων είναι κάτι που δεν γνωρίζω πως να το κάνω κ γι αυτό προτιμώ νεράκι, αν κ δεν νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη λύση.
Μέχρι στιγμής βέβαια εχω φτάσει τα 20χλμ κ ακόμη παιδεύομαι σ αυτά, οπότε δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμη ζητήματα με κράμπες ή υπονατρίωση.
Τώρα όμως που θα ανέβω τα 20 πρέπει σιγά σιγά να ενσωματώσω στην προπόνηση μου τέτοιες πρακτικές.
Αν έχεις να μου υποδείξεις τίποτα πολύ θα ήθελα να μάθω.

Επίσης γνωστός μου κ γνώστης, μου πρότεινε εκτός από υλεκτρολύτες κ μαγνήσιο. Δεν ξέρω όμως τι κυκλοφορεί κ πως τα παίρνουμε αυτά, βρήκα μερικες μάρκες on line αλλά δεν είμαι σίγουρη, τι προτείνει ο σεφ;

Η προπόνηση μου είναι περίπου όπως προτείνεις κ εσύ κάθε δεύτερη εβδομάδα το λογκ ραν (το οποίο όμως είναι κατά 4 χλμ ανεβασμένο) κ τις ενδιάμεσες λίγο πιο χαλαρό
πχ 1η 5- 8- 8- 16
2η 5-8-5-12
3η 5-12-5-20
και αυτήν την εβδομάδα θα ανέβω στα 24!

Dejan
31-08-12, 13:25
σ ευχαριστώ Dejan ;)

Η υδατανθράκωση κατα τη διάρκεια των προπονήσεων είναι κάτι που δεν γνωρίζω πως να το κάνω κ γι αυτό προτιμώ νεράκι, αν κ δεν νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη λύση.
Μέχρι στιγμής βέβαια εχω φτάσει τα 20χλμ κ ακόμη παιδεύομαι σ αυτά, οπότε δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμη ζητήματα με κράμπες ή υπονατρίωση.
Τώρα όμως που θα ανέβω τα 20 πρέπει σιγά σιγά να ενσωματώσω στην προπόνηση μου τέτοιες πρακτικές.
Αν έχεις να μου υποδείξεις τίποτα πολύ θα ήθελα να μάθω.

Επίσης γνωστός μου κ γνώστης, μου πρότεινε εκτός από υλεκτρολύτες κ μαγνήσιο. Δεν ξέρω όμως τι κυκλοφορεί κ πως τα παίρνουμε αυτά, βρήκα μερικες μάρκες on line αλλά δεν είμαι σίγουρη, τι προτείνει ο σεφ;

Η προπόνηση μου είναι περίπου όπως προτείνεις κ εσύ κάθε δεύτερη εβδομάδα το λογκ ραν (το οποίο όμως είναι κατά 4 χλμ ανεβασμένο) κ τις ενδιάμεσες λίγο πιο χαλαρό
πχ 1η 5- 8- 8- 16
2η 5-8-5-12
3η 5-12-5-20
και αυτήν την εβδομάδα θα ανέβω στα 24!
Και η αθλήτριά μου σήμερα 24ρι έχει ;) . Τώρα σε ότι αφορά τους ηλεκτρολύτες τους παίρνεις από αθλητικά ποτά τύπου powerade ή σε sticks, τους υδατάνθρακες σε gel και τέλος το μαγνήσιο συνήθως περιέχεται στα αθλητικά ποτά και δεν χρειάζεται έξτρα. Αν χρειαστείς υπάρχει και αυτό σε stick συνήθως μαζί με κάλιο.

Το νερό καλό θα ήταν να καταναλώνεται με μέτρο διότι δυστυχώς από ένα σημείο και μετά δημιουργεί μόνο αρνητικά αποτελέσματα. Πριν χρόνια όταν πρωτοξεκίνησα το μαραθώνιο (διότι έτρεχα 800 - 3000μ μέχρι τότε) από υπονατρίωση σε 30ρι σχεδόν λιποθύμησα στα 23-24χλμ. Από τότε έμαθα.... Όταν δε ασχολήθηκα και με τη προπονητική... τότε έμαθα και πόσο επικίνδυνο είναι. Γενικότερα θα σου έλεγα πάντα να έχεις backup μαζί σου στη προπόνηση ένα gel και ας μη το χρειαστείς αν και καλό θα είναι να το χρησιμοποιήσεις αρκετά προτού το χρειαστείς (κάνει 20-30 λεπτά μέχρι να αφομοιωθεί). Οτιδήποτε θελήσεις με ρωτάς :)

PEGY
01-09-12, 17:48
Dejan μετά το ποστ σου το έψαξα λιγάκι, γιατί πρώτη φορά ακολουθώ τέτοιο πρόγραμμα προπόνησης δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου κ εσύ φαίνεται να γνωρίζεις.
Παρήγγειλα απο το νετ κάποια ενεργειακά τζελ κ υλεκτρολύτες κ αύριο που έχω το λονκ ραν θα πάρω ένα powerade μιας κ πάλι θα τρέξω το πρωί με άδειο στομάχι.
Απ τα 20 κ μετά πάω στα τυφλά κ χαίρομαι σας έχω κ εσάς να μου δίνετε τα φώτα σας;)

marvin
02-09-12, 00:41
Καλο λογκ ραν Πεγκυ μας!!!!Ολα θα πανε ρολοι λεμε!!!!:welcome:

Dejan
02-09-12, 09:55
Dejan μετά το ποστ σου το έψαξα λιγάκι, γιατί πρώτη φορά ακολουθώ τέτοιο πρόγραμμα προπόνησης δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου κ εσύ φαίνεται να γνωρίζεις.
Παρήγγειλα απο το νετ κάποια ενεργειακά τζελ κ υλεκτρολύτες κ αύριο που έχω το λονκ ραν θα πάρω ένα powerade μιας κ πάλι θα τρέξω το πρωί με άδειο στομάχι.
Απ τα 20 κ μετά πάω στα τυφλά κ χαίρομαι σας έχω κ εσάς να μου δίνετε τα φώτα σας;)
Κοίτα όλα τα longrun από άποψης ενυδάτωσης είναι πάνω κάτω τα ίδια σε ότι αφορά τα χρονικά διαστήματα που θα πάρεις κυρίως τους υδατάνθρακες. Αν μου έλεγες τα κιλά σου έστω και με pm θα ήταν δυνατό να σου πω ακριβώς το πόσα γραμμάρια υδατάνθρακα χρειάζεσαι. Προσοχή λίγο με τους ηλεκτρολύτες και το νερό, μη το παρακάνεις. Το powerade λογικά θα σε υπερκαλύψει αν κάνεις π.χ. 25Κ-30Κ. Πίνε αν σου είναι δυνατό γουλιές των 20-30ml. Δεν θες κάτι να χοροπηδάει μέσα στο στομάχι σου ;) . To ίδιο ισχύει και με το νερό.

PEGY
02-09-12, 17:04
Καλο λογκ ραν Πεγκυ μας!!!!Ολα θα πανε ρολοι λεμε!!!!:welcome:

Αχ Νίκη μου όποτε βλέπω μνμ σου είμαι σίγουρη!!!! Είσαι οτι πρέπει για να μου ανεβάζεις την αυτοπεποίθηση:love:

PEGY
02-09-12, 17:16
Dejan 56κιλά είμαι ;)
Το powerade κάπου το παράτησα στο δρόμο, γύρω στα 3κ κ το πήρα στο γυρισμό γιατί το τσαντάκι που πήρα ήταν άθλιο κ με τσάντισε....Έχω δει ζώνες ειδικές κ θα το ψάξω.
Κατα τ'άλλα μια χαρά πήγε σήμερα αν κ τώρα για να σηκωθώ το σκέφτομαι :green: γιατί η διαδρομή που κάνω έχει πολλες ανηφοροκατηφόρες κ μ'έχουν πεθάνει...

Dejan
03-09-12, 13:11
Dejan 56κιλά είμαι ;)
Το powerade κάπου το παράτησα στο δρόμο, γύρω στα 3κ κ το πήρα στο γυρισμό γιατί το τσαντάκι που πήρα ήταν άθλιο κ με τσάντισε....Έχω δει ζώνες ειδικές κ θα το ψάξω.
Κατα τ'άλλα μια χαρά πήγε σήμερα αν κ τώρα για να σηκωθώ το σκέφτομαι :green: γιατί η διαδρομή που κάνω έχει πολλες ανηφοροκατηφόρες κ μ'έχουν πεθάνει...

Για τρέξε εθνικό κήπο να δεις ανηφορούλες και καλό και μετά βλέπουμε αν θα σηκώνεσαι από το κρεβάτι :P .

56x42/10 = 235gr υδατάνθρακα. Αν υποθέσουμε ότι το υπατικό σου γλυκογόνο είναι 100gr (λέμε τώρα:unsure:) τότε χρειάζεσαι 135gr υδατάνθρακα για όλο το μαραθώνιο. Τα gel που υπάρχουν στην αγορά είναι συνήθως 25-50γρ (υπήρχε και 100gr της EAS αλλά δεν ήταν βολικό για εμένα). Ζώνες κτλ δεν θα σου συνιστούσα. Και μόνο αυτή η μικρή πίεση στον ορθό κοιλιακό, τουλάχιστον εμένα μου προκαλούν μία μικρή δυσφορία. Συνήθως χωρούν 2 gels στο τσεπάκι από το σορτσάκι και άλλα 2 στα κορδόνια από το σορτσάκι. Σημειωτέων ότι σου δίνουν και στο 20ο χιλιόμετρο (GU 25gr αν θυμάμαι καλά) ενώ πρέπει να υπολογίσεις και αυτές τις μικρές ποσότητες που παίρνεις και από τα ισοτονικά/υπερτονικά/υποτονικά ποτά. Ένα carboloading περίπου 3ων ημερών ενδέχεται να σου αυξήσει τις αποθήκες υπατικού περίπου στα 120gr.

Y.Γ. Για τι χρόνο προπονείσαι περίπου?

robgr77
04-09-12, 11:58
Μπράβο pegy για την προσπάθειά σου. Πολύ ενδιαφέρον αυτό το topic. Συγχαρητήρια!!! (Συμβουλές δεν έχω να δώσω. Είμαι άσχετος).:)

PEGY
06-09-12, 11:05
Για τρέξε εθνικό κήπο να δεις ανηφορούλες και καλό και μετά βλέπουμε αν θα σηκώνεσαι από το κρεβάτι :P .

56x42/10 = 235gr υδατάνθρακα. Αν υποθέσουμε ότι το υπατικό σου γλυκογόνο είναι 100gr (λέμε τώρα:unsure:) τότε χρειάζεσαι 135gr υδατάνθρακα για όλο το μαραθώνιο. Τα gel που υπάρχουν στην αγορά είναι συνήθως 25-50γρ (υπήρχε και 100gr της EAS αλλά δεν ήταν βολικό για εμένα). Ζώνες κτλ δεν θα σου συνιστούσα. Και μόνο αυτή η μικρή πίεση στον ορθό κοιλιακό, τουλάχιστον εμένα μου προκαλούν μία μικρή δυσφορία. Συνήθως χωρούν 2 gels στο τσεπάκι από το σορτσάκι και άλλα 2 στα κορδόνια από το σορτσάκι. Σημειωτέων ότι σου δίνουν και στο 20ο χιλιόμετρο (GU 25gr αν θυμάμαι καλά) ενώ πρέπει να υπολογίσεις και αυτές τις μικρές ποσότητες που παίρνεις και από τα ισοτονικά/υπερτονικά/υποτονικά ποτά. Ένα carboloading περίπου 3ων ημερών ενδέχεται να σου αυξήσει τις αποθήκες υπατικού περίπου στα 120gr.

Y.Γ. Για τι χρόνο προπονείσαι περίπου?

Τέλεια! Σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Η ζώνη κ εγώ πίστευα πως δεν θα με βοηθούσε γιατί έχω κ ένα μικρό πρόβλημα άσθματος κ μερικές φορές με ενοχλεί κ το σουτιέν (γι αυτό άλλωστε κ σπάνια να χρησιμοποιήσω παλμογράφο) Έχω παραγγείλει μερικά ενεργειακά τζελ κ θα τα χρησιμοποιήσω όπως μου λες.
Στόχος μου τώρα είναι να προσέξω τη διατροφή μου γιατί χρησιμοποιώ ως πρόφαση ότι τρέχω πρωί νηστική κ σαβουριάζω ό,τι να ναι. Σε συνδιασμό με τη Σπαρτιατική διατροφή που κάνω όταν δεν τρέχω όλο αυτό μου γυρνάει μπουμερανκ κ πρέπει να έχω πάρει κανα κιλό...

Τωρα να σου πω το χρόνο μου.... εεμμμ... αν σκεφτείς πως τα 20 τα κάνω σε 2.25 ώρες υπολογίζω για τον μαραθώνιο 5 με 5.30.....
Τι ώρα κλείνει το στάδιο;;;; :P

PEGY
06-09-12, 11:06
Μπράβο pegy για την προσπάθειά σου. Πολύ ενδιαφέρον αυτό το topic. Συγχαρητήρια!!! (Συμβουλές δεν έχω να δώσω. Είμαι άσχετος).:)

Σ ευχαριστώ πολυ ρομπ!
Το επίπεδο γνώσης σου είναι ίδιο με την γράφουσα οπότε welcome!;)

Dejan
07-09-12, 13:31
Τέλεια! Σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Η ζώνη κ εγώ πίστευα πως δεν θα με βοηθούσε γιατί έχω κ ένα μικρό πρόβλημα άσθματος κ μερικές φορές με ενοχλεί κ το σουτιέν (γι αυτό άλλωστε κ σπάνια να χρησιμοποιήσω παλμογράφο) Έχω παραγγείλει μερικά ενεργειακά τζελ κ θα τα χρησιμοποιήσω όπως μου λες.
Στόχος μου τώρα είναι να προσέξω τη διατροφή μου γιατί χρησιμοποιώ ως πρόφαση ότι τρέχω πρωί νηστική κ σαβουριάζω ό,τι να ναι. Σε συνδιασμό με τη Σπαρτιατική διατροφή που κάνω όταν δεν τρέχω όλο αυτό μου γυρνάει μπουμερανκ κ πρέπει να έχω πάρει κανα κιλό...

Τωρα να σου πω το χρόνο μου.... εεμμμ... αν σκεφτείς πως τα 20 τα κάνω σε 2.25 ώρες υπολογίζω για τον μαραθώνιο 5 με 5.30.....
Τι ώρα κλείνει το στάδιο;;;; :P
Κι εγώ έχω άσθμα οπότε... u r not alone:turtle: Τώρα... το να τρέχεις νυστική το πρωί, μη νομίζεις, βελτιώνει λίγο τη χρήση λιπαρών οξέων ως προϊόν παροχής ενέργειας ^_^.

Χμμμ 2.25 τα 20 οπότε τα 21 σε 2.32 περίπου χμμμ 5,22.44 ΑΛΛΑ... επειδή έχεις τεράστιες δυνατότητες βελτίωσης και ειδικά αν είσαι κάτω των 35 μπορείς να πας αρκετά πιο κάτω από 5 ώρες. Έχουμε 10+ εβδομάδες ακόμη προπόνησης.
Υ.Γ1. Προσοχή με τα κιλά, μη διαλύουμε τη VO2max :green:

Y.Γ2. Το στάδιο κλείνει στις 6 ώρες, οπότε βιάσου!:P:P:P

marinos83
07-09-12, 15:01
γεια σου dejan. θα τρεξω και εγω μαραθωνιο για πρωτη φορα.θελω να σε ρωτησω οταν κανω ενα 25 και τελειωνω κατα τις 9 το βραδυ εκτος απο ηλεκτρολυτες τι τροφες προτεινεις να τρωω?????πρωτεινη υδατανθρακες και σε τι ποσοτητες περιπου?

Dejan
08-09-12, 00:35
γεια σου dejan. θα τρεξω και εγω μαραθωνιο για πρωτη φορα.θελω να σε ρωτησω οταν κανω ενα 25 και τελειωνω κατα τις 9 το βραδυ εκτος απο ηλεκτρολυτες τι τροφες προτεινεις να τρωω?????πρωτεινη υδατανθρακες και σε τι ποσοτητες περιπου?
Καλησπέρα Μαρίνο, οι ηλεκτρολύτες είναι κυρίως για πάνω στο κομμάτι και όχι τόσο για αναπλήρωση. Τώρα από πρωτείνες απλά κοίτα να είσαι κοντά στο κανόνα 1.5γρ. ανά κιλό σωματικού βάρους με μία ποσότητα κοντά στα 50γρ. να είναι μετά το LR. Τώρα για τους υδατάνθρακες παίζουν πολλά ρόλο όπως το συνολικό θερμιδικό σου ισοζύγιο και εν τέλη τι στόχους έχεις. Ούτως ή άλλως με γύρω στα 200γρ. υδατάνθρακες τόσο το υπατικό όσο και το μυικό γλυκογόνο θα αποκατασταθούν μέσα στις επόμενες ώρες (στη χειρότερη υπάρχει και η γλυκογέννεση). Τα ποσοστά φωσφοκρεατίνης είναι αυτά που σχετικά καθυστερούν και μπορεί να πάρουν 9-10 και ίσως και 15 μέρες, γι αυτό το Long run συστήνεται ανά 2 εβδομάδες σε μη εξοικειωμένους μαραθωνοδρόμους.

marinos83
08-09-12, 15:10
ευχαριστω dejan

PEGY
08-09-12, 18:02
Κι εγώ έχω άσθμα οπότε... u r not alone:turtle: Τώρα... το να τρέχεις νυστική το πρωί, μη νομίζεις, βελτιώνει λίγο τη χρήση λιπαρών οξέων ως προϊόν παροχής ενέργειας ^_^.
Το πρωινό τρέξιμο απλά μου έχει γίνει συνήθεια κ με βολεύει περισσότερο γιατι δουλεύω κ απόγευμα κ μερικές φορές έχει τύχει κάτι κ έχω σπαστεί πολύ που έχασα προπ. Αυτό για τη χρήση κατευθείαν των λιπαρών τώρα τελευταία το έμαθα...

Χμμμ 2.25 τα 20 οπότε τα 21 σε 2.32 περίπου χμμμ 5,22.44 ΑΛΛΑ... επειδή έχεις τεράστιες δυνατότητες βελτίωσης και ειδικά αν είσαι κάτω των 35 μπορείς να πας αρκετά πιο κάτω από 5 ώρες. Έχουμε 10+ εβδομάδες ακόμη προπόνησης.
Μακάρι dejan... προσπαθώ διάφορα αλλά εδώ κ κάνα μήνα από χρόνους έχω κολλήσει... 10 εβδομάδες δεν τις λες κ πολλές....
Υ.Γ1. Προσοχή με τα κιλά, μη διαλύουμε τη VO2max :green:
Έχω φτιάξει ένα 10ήμερο προγραμματάκι διατροφής κ ελπίζω να βοηθήσει λίγο να κρατήσω ισορροπία;)

Y.Γ2. Το στάδιο κλείνει στις 6 ώρες, οπότε βιάσου!:P:P:P :shock:


Μια καινούρια ερώτηση. Κ οι ηλεκτρολύτες που πήρα είναι σε μορφή τζελ. Τους παίρνω κατα τη διάρκεια ή μετα;

PEGY
08-09-12, 18:09
Ας το γράψω κ αυτό να υπάρχει. Σήμερα έκανα το απόλυτο τρέξιμο.

Δίπλα στο βουνό κ κοντά στη Θάλασσα, με συννεφιά κ ελαφρύ αεράκι κ μόλις τελείωσα έριξα κ μια βουτιά σε μια θάλασσα όνειρο.....

Το όλο σκηνικό μου έφτιαξε τη μέρα ;)

Dejan
09-09-12, 13:22
Μια καινούρια ερώτηση. Κ οι ηλεκτρολύτες που πήρα είναι σε μορφή τζελ. Τους παίρνω κατα τη διάρκεια ή μετα;
Ηλεκτρολύτες σε μορφή τζελ λίγο σπάνιο. Προφανώς ήταν υδατάνθρακες ^_^. Εννοείται κατά τη διάρκεια. Επειδή το παρατεταμένο τρέξιμο ξεζουμίζει το υπατικό γλυκογόνο παίρνεις κατά τη διάρκεια για να κάνεις μερική αναπλήρωση, διαφορετικά αν τελειώσουν τελείως οι αποθήκες γλυκογόνου... θα πάθεις το γνωστό hitting the wall και τέρμα η προπόνηση ή ο αγώνας. Την αναπλήρωση μετά τη προπόνηση τη κάνεις με τη διατροφή σου. Μη ξεχνάς με τίποτα μετά τη προπόνηση να έχεις ένα υψηλό νούμερο σε πρωτείνες. Τα LRs στη κυριολεξία καταστρέφουν το μυικό ιστό. Εννοείται ότι στο μεταπροπονητικό πρέπει να έχεις και αρκετούς υδατάνθρακες για την υπατική και μυική αναπλήρωση. :thumbup:

PEGY
09-09-12, 13:41
^ Δικό μου λάθος! Σε μορφή σκόνης είναι αλλά ήταν σε ομοιο σακουλάκι με τα τζελ κ νόμιζα πως ήταν κ αυτό τζελ!

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! κ μετά τη σημερινή προπόνηση πάω να πεθάνω κάπου...........:liftheavy::bbbiceps:

τα φτυσα!

gym
09-09-12, 13:56
Ενα ωραιο και πολυ ενδιαφερον τοπικ!:clap::clap:

robgr77
10-09-12, 11:49
Ας το γράψω κ αυτό να υπάρχει. Σήμερα έκανα το απόλυτο τρέξιμο.

Δίπλα στο βουνό κ κοντά στη Θάλασσα, με συννεφιά κ ελαφρύ αεράκι κ μόλις τελείωσα έριξα κ μια βουτιά σε μια θάλασσα όνειρο.....

Το όλο σκηνικό μου έφτιαξε τη μέρα ;)

Πολύ καλή φάση !!!

marvin
10-09-12, 14:16
^ Δικό μου λάθος! Σε μορφή σκόνης είναι αλλά ήταν σε ομοιο σακουλάκι με τα τζελ κ νόμιζα πως ήταν κ αυτό τζελ!

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! κ μετά τη σημερινή προπόνηση πάω να πεθάνω κάπου...........:liftheavy::bbbiceps:

τα φτυσα!

Την εβγαλες ομως και αυτο ειναι που μετραει....:turtle:Παμε γερα ..ξεκινησε η αντιστροφη μετρηση λεμε!!!!:welcome:

PEGY
11-09-12, 16:56
Πολύ καλή φάση !!!

Πράγματι ρομπ, ήταν τέλεια! απ τις μέρες που θα θυμάμαι ;)


Την εβγαλες ομως και αυτο ειναι που μετραει....:turtle:Παμε γερα ..ξεκινησε η αντιστροφη μετρηση λεμε!!!!:welcome:

Νίκη τελικά μου βγήκε τόσο δύσκολα γιατί την επομένη το πρωί αδιαθέτησα κ γενικά όλη η προηγούμενη εβδομάδα ήταν σα να έτρεχα με δύο ακαμπτα ξύλα.
Πριν την περίοδο γεμίζουν τα πόδια νερά κ βαραίνουν απίστευτα....:(

Αναγκαστικά λίγες μέρες οφ κ θα κάνω αντί για 4, 3 προπ αυτή την εβδομάδα μάλλον μαζεμένες παρασκευοσαββατοκύριακο 5-12-20.

8avos
19-09-12, 18:34
pegy,τι λέει?πως πάς γενικότερα?
όλα καλά με τις προπονήσεις?

PEGY
23-09-12, 12:50
Θάνο μόλις γύρισα απ το λογκ ραν μου γι αυτήν την εβδομάδα! Είχα 20κ.
Μια χαρά τα πάω, συμπαθητικά θα έλεγα. Οι χρόνοι μου πλέον δεν πέφτουν κ τόσο εύκολα όπως στην αρχή, αν κ σήμερα τα 20 τα έκανα σε 2ώρες και 18΄ σε σύγκριση με τις 2ώρες κ 33 που τα είχα κάνει την τελευταία φορά.

Δεν έχω ακολουθήσει ξανά πρόγραμμα προπόνησης μαραθωνίου αλλά διαισθάνομαι ότι αυτός ο τελευταίος μήνας είναι κ ο καθοριστικός, κάτι που με αγχώνει λίγο
Δυστυχώς με κάτι καθυστερήσεις στην προπόνηση μέχρι τον αγώνα θα έχω προλάβει να κάνω μόνο μέχρι 32Κ οπότε τα υπολοιπόμενα 10κ θα είναι έκπληξη για μένα...

Πες μου να μαθω πως τα πας κ εσύ, όλα καλα;;)

Dejan
23-09-12, 13:04
Θα σου γράψω μία μη ενδιαφέρουσα στατιστική πάνω μου και βγάλε συμπεράσματα ^_^ :

2006 Μέγιστο Long Run 36K, Επίδοση στη Κλασική: 3,42
2007 Μέγιστο Long Run 39K, Επίδοση στη Κλασική: 3,31
2008 Μέγιστο Long Run 32K, Επίδοση στη Κλασική: 3,09
2009 Μέγιστο Long Run 39K, Επίδοση στη Κλασική: 3,14
2010 Μέγιστο Long Run 28K, Επίδοση στη Κλασική: 3,05

Βγάζεις κάποιο συμπέρασμα?;)

8avos
23-09-12, 16:33
κ εγώ μέχρι τώρα τα καταφέρνω μια χαρά.ας μείνω μόνο στο τρέξιμο και όχι στα βάρη,
έχουμε και λέμε
όλο το καλοκαίρι δεν έκανα κάτι διαφορετικότερο από άλλες χρονιές,απλά έτρεχα.
πάντα μετά το πρωινό ξύπνημα(περίπου στις 6.30 με 7.00)
πάντα μόνος μου
χωρίς ούτε ένα τζελάκι(στα βάρη έχω χρησιμοποιησει πρωτείνη,κρεατινη,αμινοξέα,ω3,δεξτρόζη,β-αλανίνη)
χωρίς παλμογράφο ούτε ρολόι gps έχω
τρέχω απλά όσο μ ευχαριστεί.
άνοιξα τον χορό των αγώνων την περασμένη βδομάδα με τον γύρο λίμνης ιωαννίνων,όπως σου χα προτείνει.
εξεπλάγην ευχάριστα με τον εαυτό μου,τόσο,που παιδιά του τρεξίματος μου σιγούρεψαν για έναν απίστευτο χρόνο
στο μαραθώνιο.ωστόσο,λόγο της απειρίας μου,κρατώ μικρό καλάθι και θα τρέξω ξανά για να το φχαριστηθώ.
οτιδήπωτε έρθει από χρόνο καλοδεχούμενο.
το ίδιο προτείνω και σε σένα.τα συναισθήματα που θα νοιώσεις στο μαραθώνιο θα σε κάνουν να δακρύσεις.
απόλαυσέ το!
το νευρικό σου σύστημα θα περάσει μεγάλη δοκιμασία για τόσες ώρες.ωστόσο εσύ θα σαι εκεί.
(και δεν είμαι κάνας προμότερ του μαραθωνίου:green:,μην παρεξηγηθώ)

marvin
23-09-12, 16:44
Πεγκυ μου αυτο που λεει ο Θανος...

οτιδήπωτε έρθει από χρόνο καλοδεχούμενο.
το ίδιο προτείνω και σε σένα.τα συναισθήματα που θα νοιώσεις στο μαραθώνιο θα σε κάνουν να δακρύσεις.
απόλαυσέ το!

Νομιζω οτι θα ειναι και αυτο που θα μετρησει!!!Συνεχισε γερα,εισαι πολυ κοντα στο να το ζησεις!!:welcome:

PEGY
23-09-12, 19:20
Πολύ ευχάριστη έκπληξη τα μηνύματά σας ;)

dejan πραγματικά εντυπωσιακοί οι χρόνοι σου κ με καθησύχασες γιατί μου φαινόντουσαν πολύ "σκοτεινά" αυτά τα τελευταία 10κ ;)

θανο έχεις απόλυτο δίκιο ! Όποτε έχω ξεκινήσει με σκέψεις επίδοσης ή "βιασύνης" για το αποτέλεσμα έχω κάνει τα χειρότερα τρεξίματα, όποτε όμως τρέχω για να το φχαριστηθώ κ να απολαύσω τη διαδρομή οι χρόνοι μου με έχουν εκπλήξει ;) Ίσως τελικά αυτό να είναι κ το ζητούμενο...
Έχω ακούσει τόσα πολλά για τα συναισθήματα που γεννιόνται με τη συμμετοχή που ανυπομονώ να ξημερώσει η 11η Νοεμβρίου!

Νίκη μου πάντα έχεις τον τρόπο σου, σ ευχαριστώ για την παρουσία σου στην προσπάθειά μου ;)

Dejan
23-09-12, 21:39
Ειδικά στη κλασική τα τελευταία 10Κ είναι ψιλοκατηφορικά, απλά.... εκεί ξεκινάει ο πραγματικός μαραθώνιος :P. Γενικότερα αν το Long Run σου των 32Κ πλησιάζει το χρόνο ολοκλήρωσής σου του μαραθωνίου σου δεν έχεις να φοβάσαι και πάρα πολλά.

PEGY
25-09-12, 10:30
Ειδικά στη κλασική τα τελευταία 10Κ είναι ψιλοκατηφορικά, απλά.... εκεί ξεκινάει ο πραγματικός μαραθώνιος :P. Γενικότερα αν το Long Run σου των 32Κ πλησιάζει το χρόνο ολοκλήρωσής σου του μαραθωνίου σου δεν έχεις να φοβάσαι και πάρα πολλά.

dejan όλοι αυτό μου λένε για τις κατηφόρες του μαραθωνίου, τόσο τρομερές είναι;:(
Εγώ πάλι χαίρομαι που δεν θα χρειαστεί να αντιμετωπίσω τις ανηφόρες που αναγκάζομαι τα ανεβαίνω τώρα στην προπόνηση....

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα συμπλήρωμα μαγνησίου; μέχρι στιγμής δεν το χρειάστηκα αλλά νομίζω πως αρχίζουν σιγά σιγά οι κράμπες....

8avos
25-09-12, 11:35
γενικότερα,αν έχεις το ρυθμό μέσα σου και δεν παρασυρθείς δεν θα δυσκολευτείς πουθενά.
η κατηφόρα γίνεται δύσκολη,όταν σκεφτείς θα δώσω το κάτι παραπάνω και ας με παρασύρει
ο ρυθμός της υποτιθέμενα εύκολης κατηφόρας.τότε είναι που θα φας "χαστούκι".
εαν αντιμετωπιστεί όμως με σοβαρότητα μη φοβάσαι τίποτα!
για μένα γενικά μη φοβάσαι τίποτα!ήδη έχεις καταφέρει πράματα.
απλά να σαι εκεί χρειάζεται:P

PEGY
25-09-12, 12:06
Θάνο μ αρέσει το πνεύμα σου κ ο τρόπος που προσεγγίζεις τα πράγματα :thumbup:

Αν ακούω τέτοια ένα μήνα πριν τον αγώνα τι άλλο θέλω!

Dejan
25-09-12, 21:08
dejan όλοι αυτό μου λένε για τις κατηφόρες του μαραθωνίου, τόσο τρομερές είναι;:(
Εγώ πάλι χαίρομαι που δεν θα χρειαστεί να αντιμετωπίσω τις ανηφόρες που αναγκάζομαι τα ανεβαίνω τώρα στην προπόνηση....

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα συμπλήρωμα μαγνησίου; μέχρι στιγμής δεν το χρειάστηκα αλλά νομίζω πως αρχίζουν σιγά σιγά οι κράμπες....

Όχι δεν είναι τόσο τρομερές. Το μόνο πρόβλημα είναι μετά το Σταυρό, όπου έρχεσαι από 600μ θετικής υψομετρικής τα οποία τα ανέβαινες για 32Κ και μέσα σε 10Κ θα φτάσεις στα 50μ. Εκεί στη κατηφόρα επειδή αλλάζει η πλειομετρία του βηματισμού (κοινώς αυξάνεται αρκετά ο διασκελισμός) καθώς και η συχνότητα κρούσης, το σώμα σοκάρεται, οι γαστροκνημιαίοι και οι μηριαίοι δικέφαλοι λόγω μεγαλύτερου τεντώματος και το αντίθετο υποφέρουν καθώς από τόση ανηφόρα έχουν οι μεν διασταλεί και οι δε συρρικνωθεί.

Χμμμ έτσι όπως το έγραψα κι εγώ θα τρόμαζα.

Λοιπόν, αν το πρώτο χιλιομετράκι του 32-33 το πας ήρεμα και δεν σε πάρει η κατηφόρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Μετά σταδιακά και μόλις συνηθήσεις τις νέες συνθήκες, εάν δεν έχεις αδειάσει (που εάν δεν ενυδατώνεσαι όπως σου είπα, θα αδειάσεις) θα μπορέσεις να ανοίξεις αισθητά το τελευταίο περίπου 7ράκι - 8ράκι. Όχι ότι είναι και αυτοσκοπός βέβαια :).

Όσο για το μαγνήσιο, το μαγνήσιο το χρειάζεσαι κυρίως πάνω στο κομμάτι (όπως και το κάλιο), και επειδή δεν δρα συσσωρευτικά τα συμπληρώματα μόνο μαγνησίου δεν προσφέρουν και πολλά. Λίγο mag-2 μετά τα μεγάλα κομμάτια θα σε χαλάρωνε αρκετά. Όχι όμως πριν τη προπόνηση διότι ενδέχεται να έχεις στομαχικά προβλήματα...

Ξέχασα κάτι? :unsure:

PEGY
26-09-12, 11:32
Μου λέτε όλοι εσείς οι "παλιοί" για τη διαδρομή κ πραγματικά ανυπομονώ να έρθει η ώρα:turtle:
Εκτός από κατηφόρες, η διαδρομή έχει κ ανηφόρες; αν έχει είναι μεγάλες;

dejan για το μαγνήσιο ρώτησα γιατί με έναν μαραθωνοδρόμο της περιοχή που συνομιλώ αραιά κ που,
μου προτεινε να πάρω μαγνήσιο από δω κ πέρα για να μην έχω πρόβλημα με κράμπες.
Αλλά ντράπηκα να τον ρωτήσω λεπτομέρειες, τι κ πώς κλπ..... ;)

Dejan
26-09-12, 15:12
Μου λέτε όλοι εσείς οι "παλιοί" για τη διαδρομή κ πραγματικά ανυπομονώ να έρθει η ώρα:turtle:
Εκτός από κατηφόρες, η διαδρομή έχει κ ανηφόρες; αν έχει είναι μεγάλες;

dejan για το μαγνήσιο ρώτησα γιατί με έναν μαραθωνοδρόμο της περιοχή που συνομιλώ αραιά κ που,
μου προτεινε να πάρω μαγνήσιο από δω κ πέρα για να μην έχω πρόβλημα με κράμπες.
Αλλά ντράπηκα να τον ρωτήσω λεπτομέρειες, τι κ πώς κλπ..... ;)

Διάβαζε και κλάψε :P :


1ο χιλιόμετρο
Ξεκινήστε ελεύθερα χωρίς να πιεστείτε. Χρησιμοποιήστε το 1ο χιλιόμετρο ως συνέχεια της προθέρμανσης σας. Προσοχή μην ξεγελαστείτε με την ελαφρώς κατηφορική κλίση και πάτε πιο γρήγορα από τον ρυθμό που έχετε σχεδιάσει.

2ο χιλιόμετρο
Η μικρή κατηφορική κλίση συνεχίζεται. Αν ξεκινήσατε αργά διατηρείστε τον ίδιο ρυθμό. Αν παρασυρθήκατε χαλαρώστε. Προσπαθήστε να ελέγχετε την αναπνοή σας.

3ο- 4ο χιλιόμετρο
Το χιλιόμετρα αυτά είναι σχεδόν επίπεδα με μικρότερη συνολικά κατηφορική κλίση. Τώρα θα πρέπει να έχετε σταθεροποιήσει τον ρυθμό σας. Ιδανικό θα ήταν να έχετε βρει και άλλους δρομείς που να ακολουθούν τον ίδιο ρυθμό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να πιέζεστε έστω και λίγο για να ακολουθήσετε ένα φίλο ή ένα γκρουπ που πάει λίγο πιο γρήγορα.

5ο χιλιόμετρο
Το χαμηλότερο υψομετρικά σημείο της διαδρομής (5,4 μ.) βρίσκεται 300 μέτρα από τον σταθμό των 5 χιλιομέτρων.

6ο χιλιόμετρο
Αυτό το χιλιόμετρο ίσως σας φανεί ελάχιστα πιο δύσκολο γιατί τα τελευταία του 500μ. είναι τα πρώτα ελαφρώς ανηφορικά.

7ο- 8ο χιλιόμετρο
Διατηρήστε σταθερό ρυθμό. Επίπεδα χιλιόμετρα.

9ο- 10ο χιλιόμετρο
Εδώ αρχίζουν σταδιακά τα πράγματα να δυσκολεύουν. Διατηρούμε χαλαρό τον ρυθμό προσπαθώντας να μην πέσει υπερβολικά.

11ο- 12ο χιλιόμετρο
Η μικρή ανωφέρεια συνεχίζεται μέχρι και το 11ο χλμ. στα φανάρια πριν από την Αγία Μαρίνα. Το επόμενο χιλιόμετρο είναι και το πρώτο αρκετά δύσκολο καθώς για τα πρώτα 400μ. έχει κλίση από 2,4 έως και 3,5%. Αυτό σημαίνει ότι κάθε 100 μ, που τρέχετε ανεβαίνετε σε ύψος 2,4 με 3,5 μ. αντίστοιχα.

13ο χιλιόμετρο
Εδώ η διαδρομή ομαλοποιείται λίγο δίνοντας σας την ευκαιρία για μερικές ανάσες. Εξαίρεση τα τελευταία 100 μ. όπου η ανηφόρα γίνεται και πάλι έντονη (3,2%).

14ο- 15ο χιλιόμετρο
Για 200 μ. συνεχίζεται η ανηφόρα αλλά με μικρότερη κλίση. Μέχρι και το 15ο χλμ. έχετε την ευκαιρία να ακολουθήσετε τον ρυθμό σας με μεγαλύτερη ευκολία καθώς οι κλίσεις είναι μικρότερες. Προσοχή στην κατηφόρα 400 μ. πριν το 15ο χλμ. Μην επιταχύνετε, απλά ξεκουραστείτε γιατί πλησιάζει ένα από τα πιο δύσκολα τμήματα του πρώτου μισού το οποίο ξεκινά από τα τελευταία 100μ. πριν τον σταθμό.

16ο χιλιόμετρο
Κλίση μέχρι και 6,5% δοκιμάζει την αντοχή και την αποφασιστικότητα σας. Εδώ θα κουραστείτε αρκετά.

17ο- 18ο χιλιόμετρο
Πολύ μικρή κατηφορική κλίση μέχρι το 16,5χλμ. Στο τμήμα αυτό έχετε την ευκαιρία να ξεκουραστείτε αναπνευστικά. Προσοχή όμως, μην κάνετε το λάθος να τρέξετε γρήγορα στην κατηφόρα. Από τα 16.600 μ. μέχρι και 17.600 μ. η κλίση είναι πολύ έντονη και ιδιαίτερα επικίνδυνη (έως και -7%). Προσπαθήστε να κρατηθείτε για να μην καταπονήσετε πολύ τους τετρακέφαλους σας.

19ο- 20ο χιλιόμετρο
Στα επόμενα 2 χλμ. εναλλάσσονται τμήματα έντονης ανηφόρας (από 2 έως και 5%) με επίπεδα και ελαφρώς κατηφορικά τμήματα.

21ο χιλιόμετρο (Ημιμαραθώνιος)
Πάρτε ανάσες τα πρώτα 500 μ. για να αντέξετε τα τελευταία 500 όπου η ανηφόρα γίνεται και πάλι έντονη με κλίσεις από 2,5 έως και 5%.

22ο χιλιόμετρο
Η ανηφορική κλίση συνεχίζεται και στο 1ο χλμ του δεύτερου μισού. Με κλίση έως και 2% και ένα μικρό επίπεδο κομμάτι μήκους 200 μ. προς το τέλος, για μερικές ανάσες.

23ο χιλιόμετρο
Συνεχόμενη ανηφόρα και εδώ, με κλίσεις από 2 έως και 4%. Ρίξτε το σώμα σας λίγο μπροστά και προσπαθήστε να βάλετε δύναμη και στα χέρια σας για να κρατήσετε τον ρυθμό.

24ο χιλιόμετρο
Το 24ο χλμ είναι λίγο πιο ήπιο με μικρότερες κλίσεις.

25ο- 26ο χιλιόμετρο
Εδώ παρατηρείται η μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά που φτάνει τα 25,8 μέτρα.

27ο- 28ο- 29ο- 30ο χιλιόμετρο
ο αγώνας αρχίζει τώρα. Αν έχετε κατανείμει σωστά τις δυνάμεις σας τότε δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα. Σε διαφορετική περίπτωση κάντε όση οικονομία μπορείτε με στόχο να διατηρήσετε όσες περισσότερες δυνάμεις για το τελευταίο κομμάτι.

31ο- 32ο χιλιόμετρο
Το τελευταίο δύσκολο τμήμα της διαδρομής με την ανηφόρα να συνεχίζεται.

33ο χιλιόμετρο
Αρχίζει το κατηφορικό κομμάτι με έντονη κλίση που απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή. Μην κάνετε το λάθος και επιταχύνετε απότομα εκμεταλλευόμενοι την κατηφόρα. Συγκρατηθείτε και δώστε λίγο χρόνο στους μύες σας να προσαρμοσθούν στην νέα μορφή καταπόνησης.

34ο- 35ο- 36ο χιλιόμετρο
Εδώ η διαδρομή ομαλοποιείται. Ιδανικό κομμάτι για να αυξήσετε το ρυθμό σας αν αισθάνεστε έτοιμοι.

37ο- 38ο- 39ο
Στο 36ο χλμ η κλίση γίνεται πάλι έντονα κατηφορική και θα πρέπει σταδιακά να δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις. Με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν αισθανόμαστε κάποιο οξύ πόνο ή δυσφορία.

40ο- 41ο- 42ο χιλιόμετρο (Τερματισμός στα 42.195 μ.)
Αρχίζει να φαίνεται το Καλλιμάρμαρο. Είστε μια ανάσα από τον τερματισμό. Λίγο ακόμα και τα έχετε καταφέρει.

Εννοείται ότι με ρωτάς ότι θες πάνω σε θέμα συμπληρωμάτων ή ενυδάτωσης σε ότι αφορά τα δρομικά :) Εμένα επειδή δεν με γνωρίζεις δεν χρειάζεται να με ντρέπεσαι ^_^

marvin
26-09-12, 23:19
Dejan πολυ ωραια χιλιομετρικη χαρτογραφιση!!:thumbup:Πεγκυ μου νομιζω οτι σου εδωσε οτι καλυτερο για να ξερεις τις δυσκολιες!!Ετσι και αλλιως εμεις το χουμε λεμε!!!:welcome:

PEGY
27-09-12, 10:33
dejan έκανα κ τα δύο που με συμβούλεψες : και διάβασα κ έκλαψα !!!!!!!!!!!!!!:shock:
Σοβαρά τώρα, πέρα απ την προετοιμασία η γνώση της διαδρομής είναι πολύτιμο εργαλείο κ σ ευχαριστώ πάρα πολύ ;)
Πρόσφατα έτρεξα σε αγώνα 5κ κ λόγω του οτι δεν ήξερα τη διαδρομή μου φάνηκε αιώνας .

Αν θέλεις πες μου ένα καλό προϊόν με μαγνήσιο ή κάτι άλλο για τις κράμπες, γιατί αυτήν την εβδομάδα αρχισαν να με πιάνουν έντονα....

marvin το χουμε το χουμε :welcome:

Dejan
27-09-12, 12:09
Αν ΔΕΝ έχεις πρωινή προπόνηση το πρωί θα μπορούσες να δοκιμάσεις MAG-2 (το πρωί) και να δεις πως θα πάει η απογευματινή σου προπόνηση. Εάν ΕΧΕΙΣ προπόνηση το πρωί θα μπορούσες να το δοκιμάσεις να πάρει αργά το βράδυ. Γενικότερα το μαγνήσιο έχει μία τάση να σε βάζει για ύπνο:unsure: Από εκεί και μετά θα ήθελα να ξέρω κάπως περισσότερα πράγματα για εσένα όπως: πόσα χιλιόμετρα βγάζεις την εβδομάδα, όταν κάνεις τί είδους προπονήσεις τείνουν να σε πιάσουν κράμπες και σε ποιο περίπου χιλιόμετρο?

Για παράδειγμα αν οι κράμπες ξεκινούν γύρω στο 15Κ σε LR των 25-30Κ (είναι πολύ νωρίς) σημαίνει ότι ή η διατροφή σου δεν έχει αρκετό μαγνήσιο/κάλιο ή ότι δεν "αποθηκεύεται" αρκετά καλά, οπότε μέσα στο κομμάτι καλό είναι να σταματήσεις κάπου στο 6-7 και να πάρεις ηλεκτρολύτες τύπου zero. (δεν επηρεάζουν και τη καμπύλη της ινσουλίνης).

Αν ξεκινούν στο 20+ κάνεις το ίδιο πράγμα μόνο που το επαναλαμβάνεις σίγουρα και στο 15 περίπου.

Τι παίρνεις συνήθως πάνω στα LR σου?

PEGY
27-09-12, 16:50
Οι προπονήσεις μου είναι συνήθως 5-12-5-LR.
Αυτήν την Κυριακή θα κάνω 24 κ μετά θα παίζω ως εξής : 12-28-12-32-16.
Οπότε για τις επόμενες εβδομάδες τα συνολικά μου χλμ θα είναι 46-34-50-34-54-38.
Πάνω στα LR μεχρι τα 24 που έκανα μέχρι τώρα, μια φορά έχω πάρει ενεργειακό τζελ. Πάντα έχω ένα μαζί μου, ακόμη κ στα 12, συνήθως όμως τρέχω πρωί κ φροντίζω να έχω φάει το βράδυ κάτι σε υδατάνθρακα κ δεν έχω αισθανθεί καμια φορά να χρειάζομαι κάτι, γι αυτό το τζελ γυρνάει πίσω ανέπαφο.
Μολις γυρίζω πίνω powerade ή πορτοκαλαδίτσα...:unsure:

Τώρα απο δω και πέρα νομίζω πως θα χρησιμοποιώ τζελ, ένα σίγουρα.

Οι κράμπες τώρα.... δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά με πιάνουν συνήθως στα 5....ενώ τα LR τα κάνω χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Dejan
28-09-12, 21:37
Το να σε πιάνει στο 5ο χλμ υπάρχει θέμα. Ή δεν είσαι καλά ζεσταμένη, ή η αναλογία σου μαγνησίου, καλίου, νατρίου έχει πάρει τη κατιούσα ή έχεις "πιάσει" αρκετό ουλώδη ιστό στο σημείο που ενώνεται το γαστροκνήμιο με τον αχίλλειο και περιφερειακά μεταξύ γαστροκνημιαίου και περόνης με αποτέλεσμα να "σφίγγεις" σχετικά νωρίς. Για κάνε ένα τεστάκι, με τελείως χαλαρή τη γάμπα (π.χ. βάλε τον αστράγαλό σου στον αντίθετο τετρακέφαλο και πίεσε αυξανόμενα με τα ακροδάκτυλα λίγο πιο μέσα από το σημείο που "ενώνεται" η κνήμη με το γαστροκνήμιο αλλά προς το γαστροκνήμιο. Πονάς?

Δοκιμή νο.2. Πιες ένα τζελάκι ή περίπου 50ml Powerade λίγο πριν τη προπόνηση (5-10 λεπτά νωρίτερα). Και μετά δες εάν θα έχεις έστω και τη παραμικρή υποψία για κράμπα.

Φυσικά το πρώτο δείχνει ότι είσαι σφυγμένη και προφανώς έχεις πιάσει κάποιο καλό ποσοστό ουλώδη ιστό με αποτέλεσμα χαμηλή αιμάτωση και η δεύτερη ότι το πρόβλημά σου είναι διατροφικό.

Υ.Γ. Τα χιλιόμετρά σου δεν είναι και πάρα πολλά. Δεν διορθώνεται τώρα απλά αν θελήσεις ποτέ να κάνεις δεύτερο καλό θα είναι να φτάνεις τα 70 την εβδομάδα :)

Mpozos
28-09-12, 21:51
καλή επιτυχία pegy στον μαραθώνιο και καλές προπονήσεις. θα ήθελα πολύ να πάρω μέρος αλλα δυστυχώς ειμαι 16 χρονών.

marvin
28-09-12, 23:13
Το ειδα ψαχνοντας κατι αλλο και αμεσως σε σκεφτηκα....

54208

:welcome:

nopantas
29-09-12, 12:08
αυριο γινεται ημιμαραθώνιος στην καλαμαρια και σκεφτομαι (χωρις σπουδαια προετοιμασια) να παρω μερος..μπορει κανεις να μου δωσει καποια συμβουλη για την τελευταια μερα και ισως και πριν τον αγωνα κυριως οσον αφορα τη διατροφη?δλδ να κανω καλο γευμα 3 ωρες πριν?και σημερα?φορτωμα με υδατανθρακα?ευχαριστω!

Dejan
29-09-12, 16:44
Το ειδα ψαχνοντας κατι αλλο και αμεσως σε σκεφτηκα....

54208

:welcome:

Mmmmm όχι, δεν μου μοιάζει.....

PEGY
29-09-12, 17:20
Το να σε πιάνει στο 5ο χλμ υπάρχει θέμα. Ή δεν είσαι καλά ζεσταμένη, ή η αναλογία σου μαγνησίου, καλίου, νατρίου έχει πάρει τη κατιούσα ή έχεις "πιάσει" αρκετό ουλώδη ιστό στο σημείο που ενώνεται το γαστροκνήμιο με τον αχίλλειο και περιφερειακά μεταξύ γαστροκνημιαίου και περόνης με αποτέλεσμα να "σφίγγεις" σχετικά νωρίς. Για κάνε ένα τεστάκι, με τελείως χαλαρή τη γάμπα (π.χ. βάλε τον αστράγαλό σου στον αντίθετο τετρακέφαλο και πίεσε αυξανόμενα με τα ακροδάκτυλα λίγο πιο μέσα από το σημείο που "ενώνεται" η κνήμη με το γαστροκνήμιο αλλά προς το γαστροκνήμιο. Πονάς?

Δοκιμή νο.2. Πιες ένα τζελάκι ή περίπου 50ml Powerade λίγο πριν τη προπόνηση (5-10 λεπτά νωρίτερα). Και μετά δες εάν θα έχεις έστω και τη παραμικρή υποψία για κράμπα.

Φυσικά το πρώτο δείχνει ότι είσαι σφυγμένη και προφανώς έχεις πιάσει κάποιο καλό ποσοστό ουλώδη ιστό με αποτέλεσμα χαμηλή αιμάτωση και η δεύτερη ότι το πρόβλημά σου είναι διατροφικό.

Υ.Γ. Τα χιλιόμετρά σου δεν είναι και πάρα πολλά. Δεν διορθώνεται τώρα απλά αν θελήσεις ποτέ να κάνεις δεύτερο καλό θα είναι να φτάνεις τα 70 την εβδομάδα :)

Μόλις σου έγραψα εκείνο το ποστ, θυμήθηκα ότι εκείνη τη μέρα πράγματι δεν είχα κάνει καλό ζέσταμα κ ίσως αυτό τελικά να ήταν.... Σ ευχαριστώ πολύ ;)

Το πρόγραμμα που ακολούθησα το έβγαλα από την asics απλά βάζοντας ηλικία, προηγούμενη ενασχόληση με το τρέξιμο,αν έχω τρέξει ξανά μαραθώνιο, πόσες φορές μπορώ να τρέξω την εβδομάδα κ.α.
Σίγουρα υπάρχουν κ καλύτερα προγράμματα κ ίσως πράγματι να έπρεπε να τρέχω περισσότερα χλμ, ;)

PEGY
29-09-12, 17:22
καλή επιτυχία pegy στον μαραθώνιο και καλές προπονήσεις. θα ήθελα πολύ να πάρω μέρος αλλα δυστυχώς ειμαι 16 χρονών.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

marvin
30-09-12, 00:42
Mmmmm όχι, δεν μου μοιάζει.....


:rolf::rolf:Ποτε δεν θα παρομοιαζα εναν Πασ..η με την εν λογω κυρια,ειπαμε σεβασμος στα οικογενειακα σας χιλομετρα!!

!Φανταζομαι οτι καταλαβες σε ποια το αφιερωσα!!:P

Dejan
30-09-12, 12:29
:rolf::rolf:Ποτε δεν θα παρομοιαζα εναν Πασ..η με την εν λογω κυρια,ειπαμε σεβασμος στα οικογενειακα σας χιλομετρα!!

!Φανταζομαι οτι καταλαβες σε ποια το αφιερωσα!!:P

Το.... κατάλαβα :turtle::turtle:

Pegy απλά επειδή έχεις "λίγα" χλμ στα πόδια σου υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα από το 32-33 και μετά να τα νιώθεις βαριά και υπάρχει ένα μεγάλο ενδεχόμενο για άδειασμα. Προσπάθησε να κάνεις ένα καλό carboloading και φυσικά να είσαι αυστηρά πειθαρχημένη στο πρόγραμμα υδατανθράκωσης που θα βγάλουμε για το μαραθώνιο :weights:

PEGY
30-09-12, 18:02
:rolf::rolf:Ποτε δεν θα παρομοιαζα εναν Πασ..η με την εν λογω κυρια,ειπαμε σεβασμος στα οικογενειακα σας χιλομετρα!!

!Φανταζομαι οτι καταλαβες σε ποια το αφιερωσα!!:P

Εγώ σιώπησα μέχρι να δώσεις απάντηση :green:

Σ ευχαριστώ πολύ Νίκη μου ;) το μότο της φωτογραφίας είχα σήμερα στο μυαλό μου, μιας κ τα πόδια μου είναι πιασμένα κ η σημερινή προπόνηση μου βγήκε πολύ δύσκολα...

PEGY
30-09-12, 18:10
Το.... κατάλαβα :turtle::turtle:

Pegy απλά επειδή έχεις "λίγα" χλμ στα πόδια σου υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα από το 32-33 και μετά να τα νιώθεις βαριά και υπάρχει ένα μεγάλο ενδεχόμενο για άδειασμα. Προσπάθησε να κάνεις ένα καλό carboloading και φυσικά να είσαι αυστηρά πειθαρχημένη στο πρόγραμμα υδατανθράκωσης που θα βγάλουμε για το μαραθώνιο :weights:

Άδειασμα φαντάζομαι εννοείς άδειασμα από γλυκογόνο έτσι; Αυτό φαντάζομαι θα το προλάβω με τζελ ή κάτι τέτοιο;
Από πειθαρχεία είμαι :army1: έπεσες στην περίπτωση ;)

Dejan
01-10-12, 08:34
To... πρόγραμμα της asics σου έχει βγάλει και τη προπόνηση φορμαρίσματος? Αν όχι μπορούμε να το ρυθμίσουμε επίσης :toast:

PEGY
01-10-12, 20:08
Ο...όχι....:(

Επειδή κατάλαβα πως η προετοιμασία μου τελικά έχει αρκετές ελλείψεις, θέλω να μου πεις αναφορικά με αυτήν την προετοιμασία που έχω κάνει
τι να περιμένω ή ακόμη κ αν δεν είμαι καν έτοιμη να τρέξω μαραθώνιο.

Επίσης τις τελευταίες Κυριακές μέχρι κ δυο τρεις μέρες μετά έχω τρομερή δυσπνοια, αυτό τι μπορεί να υποδηλώνει;

Dejan
01-10-12, 21:41
Ο...όχι....:(

Επειδή κατάλαβα πως η προετοιμασία μου τελικά έχει αρκετές ελλείψεις, θέλω να μου πεις αναφορικά με αυτήν την προετοιμασία που έχω κάνει
τι να περιμένω ή ακόμη κ αν δεν είμαι καν έτοιμη να τρέξω μαραθώνιο.

Επίσης τις τελευταίες Κυριακές μέχρι κ δυο τρεις μέρες μετά έχω τρομερή δυσπνοια, αυτό τι μπορεί να υποδηλώνει;
Πρώτα από όλα, στο προπονητικό σημείο, θα χρειαστώ το πλάνο σου, δηλαδή το τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής κτλ και αν έχασες κιλά και σε τι διάστημα. Με βάση αυτό θα δούμε σε τι επίπεδο είσαι και θα έχουμε τη δυνατότητα να χαράξουμε ένα πλάνο φορμαρίσματος περίπου 2 εβδομάδων. Φαντάζομαι ότι και διατροφικά ακόμη δεν έχεις κατασταλάξει σε τι πρωτόκολλο carboloading θα κατασταλάξεις.

Τώρα σε ότι αφορά για τη δύσπνια ενδέχεται να υπάρχουν διάφορα θέματα και όχι τόσο προπονητικής φύσης καθώς φαντάζομαι δεν έχεις κάνει κομμάτια πάνω από το αναερόβιο κατώφλι σου. Το βασικότερο είναι ότι αυτή την εποχή "σκάνε" όλα τα αλλεργιογόνα με αποτέλεσμα το εποχικό άσθμα. Τώρα αναμένω την απάντηση "μα τόσα χρόνια δεν είχα", και η ανταπάντηση είναι ότι "τόσα χρόνια δεν έκανες προπόνηση μαραθωνίου μέσα στα αλλεργιογόνα" :P

PEGY
02-10-12, 10:12
Καλημέρα ;)
για το πρόγραμμα σου έστειλα πμ, για να το δεις καλύτερα :weights:

όσο για το άσθμα ρώτησα μήπως τυχόν είναι ένδειξη ότι πιέζω παραπάνω απ ότι έχω ετοιμάσει το σώμα μου.
αυτό το σκέφτηκα σε συνδιασμό με τα όσα είπες για το πρόγραμμα κ ότι έπρεπε να κάνω πολύ περισσότερα χλμ μέσα στην εβδομάδα για προετοιμασία.

Δεν σου κρύβω πως με έχεις βάλει σε σκέψεις για το κατά πόσο είμαι πράγματι έτοιμη :(

Dejan
02-10-12, 10:50
Καλημέρα ;)
για το πρόγραμμα σου έστειλα πμ, για να το δεις καλύτερα :weights:

όσο για το άσθμα ρώτησα μήπως τυχόν είναι ένδειξη ότι πιέζω παραπάνω απ ότι έχω ετοιμάσει το σώμα μου.
αυτό το σκέφτηκα σε συνδυασμό με τα όσα είπες για το πρόγραμμα κ ότι έπρεπε να κάνω πολύ περισσότερα χλμ μέσα στην εβδομάδα για προετοιμασία.

Δεν σου κρύβω πως με έχεις βάλει σε σκέψεις για το κατά πόσο είμαι πράγματι έτοιμη :(

Τη Κυριακή θα ξέρουμε αν είσαι :) Αν βγει αυτό που μου έστειλες στο ρυθμό που μου έστειλες τότε είμαι πεπεισμένος ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις. Λογικά η Κυριακάτική σου θα είναι η δυσκολότερη προπόνηση που έχεις βγάλει ever... :P

Σκέψου λίγο τις αλλαγές που σου πρότεινα και φυσικά... να ετοιμάζεσαι για τελείως διαφορετικό tappering...

8avos
05-10-12, 13:17
Δεν σου κρύβω πως με έχεις βάλει σε σκέψεις για το κατά πόσο είμαι πράγματι έτοιμη


το σημαντικότερο κομμάτι στα μακράς διαρκείας αθλήματα είναι να "δαμάσεις το νευρικό σύστημα"
στον αγώνα θα χεις πολλύύύυύύ΄χρόνο να σκέφτεσαι οτι ίσως και να μην τα καταφέρεις,επίσης
και τερματίζοντας ότι είχες να δώσεις ακόμα

τέτοιες απορίες δε θα θελα να τις έχεις τόσο λίγο καιρό πρίν(θέλω πολλά?:P)
εκτός αν στόχο έχεις να ανέβεις στο βάθρο και να φύγεις και με μερικά χιλιάρικα ευρώ,έτσι πάω πάσο

ειδάλλως διάβασε τι έγραφες στην αρχή και τι τώρα!ξεπετάς τα χλμ για πλάκα πλέον

Dejan
05-10-12, 16:49
Όλα τα συμπεράσματα θα βγουν από το Long run που έχεις προγραμματίσει αυτή την εβδομάδα... Αναμένω να μου πεις το ρυθμό σου και το πως ένιωθες.

BTW τώρα σιγά σιγά θα έπρεπε να δοκιμάζεις και την ενυδάτωσή σου...

PEGY
06-10-12, 10:19
ξεπετάς τα χλμ για πλάκα πλέον


τι να πω, έχεις τον τρόπο σου ;)
Η αλήθεια είναι πως αυτήν την εβδομάδα δεν είχα καθόλου όρεξη να τρέξω, ευτυχώς Θάνο μου θύμησες οτι έχω κάνει πράγματι πρόοδο(δεν θα ξεχάσω την πρώτη μέρα που έκανα 5χλμ κ την επομένη δεν μπορούσα να κουνηθώ;))
Όπως κ να χει όμως η προετοιμασία μου δεν παύει να είναι ελλειπής.
Για το διάστημα που απομένει, θα το πάρω πολύ χαλαρά. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα αλλάξω το πρόγραμμα, αλλά δεν θα έχω αυτήν την εσωτερική κασέτα που είχα ¨μηπως τύχει κάτι κ δεν κάνω τις προπονήσεις μου σωστά, μήπως βρέξει κ χασω μια μέρα, να ρίξω λίγο τον χρόνο, να ξυπνήσω νωρίς, να τελειώσω νωρις τη δουλειά¨ κ πολλά αλλα τέτοια που δεν με άφηναν να το απολαύσω.
Θα κάνω τα τρεξίματά μου, χωρίς να είμαι κολλημένη στο χρόνο κ έχοντας σαν στόχο απλά να είμαι στην γραμμή εκκίνησης ;)

PEGY
06-10-12, 10:29
Όλα τα συμπεράσματα θα βγουν από το Long run που έχεις προγραμματίσει αυτή την εβδομάδα... Αναμένω να μου πεις το ρυθμό σου και το πως ένιωθες.

BTW τώρα σιγά σιγά θα έπρεπε να δοκιμάζεις και την ενυδάτωσή σου...

dejan σ ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές σου κ οι παρατηρήσεις σου βοηθάνε πάρα πολύ κ ειλικρινά νιώθω πολύ τυχερή ;)
Δυστυχώς αύριο δεν θα τρέξω τα 28 που έχω προγραμματίσει, γιατί έχω έκτακτο ταξίδι κ δεν νομίζω να γυρίσω νωρίς. οπότε θα κάνω 14 πιθανότατα κ τα 28 την επόμενη εβδομάδα. ;)
Έκανα έναν μικρό απολογισμό από την τελευταία μας συνομιλία κ διαπίστωσα πως είχα χάσει το δάσος όπως λέει κ η παροιμία. κ αυτό μου έβγαινε στο τρέξιμο καθώς όσες φορές δεν μου έβγαινε αυτό που ήθελα την επομένη ένιωθα οτι το έκανα αγκαρία....
Θα απολαύσω τις τελευταίες μέρες κ θα βάλω τα δυνατά μου για το καλύτερο ;)

Dejan
08-10-12, 09:06
dejan σ ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές σου κ οι παρατηρήσεις σου βοηθάνε πάρα πολύ κ ειλικρινά νιώθω πολύ τυχερή ;)
Δυστυχώς αύριο δεν θα τρέξω τα 28 που έχω προγραμματίσει, γιατί έχω έκτακτο ταξίδι κ δεν νομίζω να γυρίσω νωρίς. οπότε θα κάνω 14 πιθανότατα κ τα 28 την επόμενη εβδομάδα. ;)
Έκανα έναν μικρό απολογισμό από την τελευταία μας συνομιλία κ διαπίστωσα πως είχα χάσει το δάσος όπως λέει κ η παροιμία. κ αυτό μου έβγαινε στο τρέξιμο καθώς όσες φορές δεν μου έβγαινε αυτό που ήθελα την επομένη ένιωθα οτι το έκανα αγκαρία....
Θα απολαύσω τις τελευταίες μέρες κ θα βάλω τα δυνατά μου για το καλύτερο ;)

Μόλις κάνεις αυτό το LR θα έχουμε χρήσιμα συμπεράσματα ;). Όσο για το δάσος... πίστεψέ με κι εγώ χτες έφαγα μεγάλο στραπάτσο σε έναν αγώνα σε σημείο που έλεγα πάνω στον αγώνα ότι δεν θέλω να κατέβω μαραθώνιο αν είναι να κάνω 3.05-15 γιατί έτσι έδειχνε το πράγμα χτες :unsure: Εν τέλει αποφάσισα να μπω κανονικά για το στόχο μου και το πολύ πολύ να καρφώσω άσχημα :weights:

laptom
08-10-12, 15:13
ρε παιδια οι δηλωσεις συμμετοχης για την κλασσικη διαδρομη του μαραθωνιου τελειωσαν?

Dejan
08-10-12, 16:33
ρε παιδια οι δηλωσεις συμμετοχης για την κλασσικη διαδρομη του μαραθωνιου τελειωσαν?
Όχι.

laptom
09-10-12, 00:12
και πως δηλωνουμε συμμετοχη>? μπορεις να με βοηθησεις?

Dejan
09-10-12, 06:53
και πως δηλωνουμε συμμετοχη>? μπορεις να με βοηθησεις?
Εδώ: http://www.athensclassicmarathon.org/index.php?option=com_chronoforms&chronoform=register_gr&race=MarBas&lang=el

laptom
09-10-12, 09:18
οκ! σ ευχαρσιτω:thumbup:

PEGY
10-10-12, 08:01
Μόλις κάνεις αυτό το LR θα έχουμε χρήσιμα συμπεράσματα ;). Όσο για το δάσος... πίστεψέ με κι εγώ χτες έφαγα μεγάλο στραπάτσο σε έναν αγώνα σε σημείο που έλεγα πάνω στον αγώνα ότι δεν θέλω να κατέβω μαραθώνιο αν είναι να κάνω 3.05-15 γιατί έτσι έδειχνε το πράγμα χτες :unsure: Εν τέλει αποφάσισα να μπω κανονικά για το στόχο μου και το πολύ πολύ να καρφώσω άσχημα :weights:

κι εγώ αν είναι να κάνω 3.05 ούτε που θα πάταγα τσ τσ τσ :pale: Μου φαίνεται παίζεις με τον πόνο μου ;)
οι προπονήσεις μου δεν πάνε κ τόσο καλά... από τον Αυγουστο με είχε πιάσει πόνος στο πέλμα, μιας κ περισυ το είχα ραγίσει.Μου πονούσε μόνο όταν έτρεχα οπότε δεν είχα ανισυχίσει.
Τώρα από αρχές Οκτώβρη μου πονάει συνέχεια, ακόμη κ όταν κάθομαι...
Για καλό κ για κακο δήλωσα συμμετοχή κ για τα 10κ....

Dejan
10-10-12, 09:35
κι εγώ αν είναι να κάνω 3.05 ούτε που θα πάταγα τσ τσ τσ :pale: Μου φαίνεται παίζεις με τον πόνο μου ;)
οι προπονήσεις μου δεν πάνε κ τόσο καλά... από τον Αυγουστο με είχε πιάσει πόνος στο πέλμα, μιας κ περισυ το είχα ραγίσει.Μου πονούσε μόνο όταν έτρεχα οπότε δεν είχα ανισυχίσει.
Τώρα από αρχές Οκτώβρη μου πονάει συνέχεια, ακόμη κ όταν κάθομαι...
Για καλό κ για κακο δήλωσα συμμετοχή κ για τα 10κ....

Πρώτον μη μασάς και δεύτερον μη φοβάσαι τον αγώνα ^_^. Είναι πολύ πιο εύκολος από ότι οι προπονήσεις. Στο πέλμα που σε πονάει ακριβώς? Γιατί ενδεχομένως να μην είναι ράγισμα (συνήθως των μεταταρσίων). Μόνο να σου αναφέρω ότι το σύνολο των μαραθωνοδρόμων αν κάνει μαγνητική στο πέλμα συνήθως θα δείξει κάποιο ράγισμα ή κάκωση (έχω κι εγώ και στα δύο πέλματα). Απλά... είσαι σίγουρη ότι πονάς πάνω στο ράγισμα? Συνήθως από τα πολλά χιλιόμετρα πολλοί παθαίνουν σύνδρομα υπέρχρησης.

Τα 3 πιο γνωστά είναι:
1) Σύνδρομο Πελματιαίας Απονεύρωσης.
2) Σύνδρομο Λαγονοκνημιαίας ταινίας.
3) Περιοστίτιδα κνήμης ή/και περιοχής αστραγάλου.

Από όλα έχουν περάσει σχεδόν όλοι. Εγώ σίγουρα. Το καλό είναι ότι τα 2 πρώτα αντιμετωπίζονται σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα ενώ και το τελευταίο δεν είναι κάτι το οποίο σε κρατάει εκτός συνήθως πάνω από 2-3 εβδομάδες.

Θα ήθελα να τσεκάρεις τη περίπτωση που έχεις το πρώτο αντί του κατάγματος.

8avos
10-10-12, 10:28
λίγες εβδομάδες πριν από τον κλασσικό μαραθώνιο Αθηνών
αυτό που χρειάζεται,πιστεύω,είναι ψυχολογική διάθεση ανεβασμένη!
σχεδόν ότι έκανε ο καθ ένας μας έκανε από θέμα προετοιμασίας
και θα πρέπει να ναι βέβαιος οτι οι δυνάμεις που θα καταβάλει θα ναι
τουλάχιστον αντάξιες της περιόδου προετοιμασίας.

και εσύ Γιάννη δεν είσαι άπειρος δρομέας,για τον ημι που δεν τον έκανες όσο
θα θελες,αλλά κύριο μέλημα ουτως ή άλλως δεν ήταν τα 21 αλλά ο χρόνος στον κμα.

και εσύ Πέγγυ σου τα χω ξαναπεί!
αλλά αν δεν πιστέψεις εσύ πρώτη οτι θα τα καταφέρεις,
μην περιμένεις πολλούς άλλους να το κάνουν!

ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΑΓΩΝΑ:clap:

α!Γιάννη για εξήγησέ της και για το tapering.
γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο.

PEGY
10-10-12, 10:46
Παλιό ράγισμα είναι από ατύχημα με μηχανή :( απλά όταν πιέζομαι σε προπόνηση πλέον είναι το πρώτο πράγμα που με πονάει
κ δεν νομίζω να είναι τυχαίο που ο πόνος έγινε πιο έντονος από τη στιγμή μου συνειδητοποίησα πως δεν είμαι καλά προετοιμασμένη για τον μαραθώνιο...
γι αύτο κ άλλωστε δήλωσα για τα 10κ....
Ισως δεν έπρεπε να πάω κατευθείαν στον μαραθώνιο, ίσως να έπρεπε να ασχοληθώ για λίγο καιρό με αγώνες 10 ή ημιμαραθωνίου έτσι ώστε να αισθάνομαι πιο άνετα κ πιο...μέσα στα νερά μου

PEGY
10-10-12, 10:52
και εσύ Πέγγυ σου τα χω ξαναπεί!
αλλά αν δεν πιστέψεις εσύ πρώτη οτι θα τα καταφέρεις,
μην περιμένεις πολλούς άλλους να το κάνουν!



Πλέον τις τελευταίες μέρες με όση ειλικρίνεια διαθέτω πιστεύω οτι δεν θα τα καταφέρω.
Η προετοιμασία μου είναι ελλειπής, οι χρόνοι μου απαγορευτικοί και το ψυχικό φορτίο ιδιαίτερα βαρύ. :(

Dejan
10-10-12, 13:36
Πλέον τις τελευταίες μέρες με όση ειλικρίνεια διαθέτω πιστεύω οτι δεν θα τα καταφέρω.
Η προετοιμασία μου είναι ελλειπής, οι χρόνοι μου απαγορευτικοί και το ψυχικό φορτίο ιδιαίτερα βαρύ. :(
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες το ακούω κάθε χρόνο από όλους τους Newbies.

Εννοείται πας σε κάτι που σου είναι άγνωστο. Λογικό είναι να είσαι αγχωμένη, να πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις, δεν έχεις αρκετή προπόνηση κτλ κτλ κτλ. Όλοι μα όλοι αυτό λένε... να είχα 1-2 μήνες παραπάνω, αχ με έπιασε ο δικέφαλος 2 εβδομάδες πριν και τι θα κάνω, δεν έβγαλα όλα τα χιλιόμετρα μπλα μπλα μπλα :P

Μη φοβάσαι και όλα καλά θα πάνε. Αν το ράγισμα είναι παλιό τότε σίγουρα θα έχει επουλωθεί... το πιθανότερο είναι να έχει τσακίσει το νεύρο πάνω στο ράγισμα.

Όσο για το tapering είναι νωρίς ακόμα. Θα το κοιτάξουμε 2.5 εβδομάδες πριν το μαραθώνιο. Η γενική του φιλοσοφία είναι ότι μειώνεις τον όγκο στο 60% κρατώντας την ένταση ίδια και βάζεις μερικά λίγο πιο γρήγορα κομμάτια από το ρυθμό μαραθωνίου. Τίποτα τραγικό δηλαδή. Επίσης το carbo-loading θα είναι περίπου μίας εβδομάδας :)

PEGY
11-10-12, 09:27
Το οτι κάνω τα 24 σε 3 ώρες είναι πολύ αποθαρρυντικό για μένα, αυτό μαζί με άλλα με κάνουν να σκέφτομαι σοβαρά να τρέξω τελικά τα 10κ ;)

Στην αρχή έλεγα οτι θα έρθω κ ας μην τερματίσω, κ μόνο όμως που σκέφτομαι οτι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανοτητα να μείνω στα 25 ή στα 30 μου χαλάει τη διάθεση πλέον...

Dejan
11-10-12, 10:27
Το οτι κάνω τα 24 σε 3 ώρες είναι πολύ αποθαρρυντικό για μένα, αυτό μαζί με άλλα με κάνουν να σκέφτομαι σοβαρά να τρέξω τελικά τα 10κ ;)

Στην αρχή έλεγα οτι θα έρθω κ ας μην τερματίσω, κ μόνο όμως που σκέφτομαι οτι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανοτητα να μείνω στα 25 ή στα 30 μου χαλάει τη διάθεση πλέον...
Στο ξαναλέω για άλλη μία φορά. Μη φοβάσαι κάτι πριν το γνωρίσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις για εργοφυσιολογικούς λόγους... Το ότι ενδέχεται να νιώσεις δυσάρεστα ναι. Το να καρφώσεις... επίσης. Όλα μπορούν να γίνουν αλλά με σωστό πλάνο τροφοδοσίας και με δεδομένο ότι έχεις βγάλει κομμάτι πάνω από 21Κ σημαίνει ότι με πτώση 2% του ρυθμού σου στο half τερματίζεις κανονικότατα εάν έχεις σωστό πλάνο αναπλήρωσης υδατανθράκων... Μπορείς να με εμπιστευτείς για μία σου φορά? :welcome:

PEGY
13-10-12, 08:35
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

δεν έχω σταματήσει προπονήσεις(τις έχω χαλαρώσει, ναι),
απλά έχω βγάλει απ το μυαλό μου οτι θα τρέξω μαραθώνιο κ λέω τουλάχιστον θα τρέξω 10κ

Συνήθως κάπως έτσι λειτουργώ.... πέρισυ είχα δηλώσει για τα 10κ, έκανα όλες τις προπονήσεις, δεν είχα χάσει ούτε μια κ επειδή δεν ήμουν ικανοποιημένη,
μια εβδομάδα πριν υπαναχώρησα κ τρεις μέρες πριν αρρώστησα...

ελπίζω όλα να πάνε καλά ;)

Dejan
13-10-12, 09:32
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ ;)

δεν έχω σταματήσει προπονήσεις(τις έχω χαλαρώσει, ναι),
απλά έχω βγάλει απ το μυαλό μου οτι θα τρέξω μαραθώνιο κ λέω τουλάχιστον θα τρέξω 10κ

Συνήθως κάπως έτσι λειτουργώ.... πέρισυ είχα δηλώσει για τα 10κ, έκανα όλες τις προπονήσεις, δεν είχα χάσει ούτε μια κ επειδή δεν ήμουν ικανοποιημένη,
μια εβδομάδα πριν υπαναχώρησα κ τρεις μέρες πριν αρρώστησα...

ελπίζω όλα να πάνε καλά ;)
Θα πάνε όλα καλά και μην ανησυχείς.... εδώ χτες εγώ διέλυσα αστράγαλο και κνήμη και πάλι λέω ότι δεν θα το βάλω κάτω. Θα τρέξω μόνο για τη συμμετοχή και για να έχω το όριο για του χρόνου :P .

Θα ήθελα να μη βγάζεις από το μυαλό σου το μαραθώνιο και να τον σκέφτεσαι σαν μια γιορτή και μάλιστα όμορφη γιορτή και όχι σαν καταναγκαστικά έργα. Έχεις γυμναστεί και θα τα πας θαυμάσια :)

Κάτι σου είπα σε προσωπικό μήνυμα ;) Κάνε το πράξη :)

8avos
16-10-12, 10:14
Πέγγυ
πάντως η απόφαση που πήρες,είναι κρίμα να αφήσεις σχεδόν μισό χρόνο προετοιμασίας
να πάει χαμένος,απλά επειδή
Το οτι κάνω τα 24 σε 3 ώρες είναι πολύ αποθαρρυντικό για μένα
οι προπονήσεις αυτές είναι πολύ ιδιαίτερες,όπως επίσης δε νομίζω εύκολα σε άλλη στιγμή της ζωής σου
να σου δωθεί η ευκαιρεία να προετοιμαστείς για να τρέξεις 42.200 μέτρα.
πιστεύω,χωρίς να ξέρω αν ασχολήθηκες με αθλητισμό παλιότερα,ότι δεν θα χεις πιο τιμητικό μετάλιο
στην ερασιτεχνική αθλητική σου πορεία.
είσαι πολύ κοντά για να το παρατήσεις.

ο τελευταίος λόγος,σαφέστατα δικός σου,απλά φοβούμενος να γίνω γραφικός
δε θα θελα να ξανααναφερθώ.
εύχομαι να αποφασίσεις(μάλλον το χεις ήδη κάνει) αυτό που λέει η καρδιά σου

marinos83
16-10-12, 23:54
καλησπερα και απο μενα μετα απο καιρο.dejan σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες οσον αφορα το τρεξιμο και συγκεκριμενα για τον μαραθωνιο.πολυ κατατοπιστικο το θεμα με τις πληροφοριες για καθε χιλιομετρο σε μας που θα τρεξουμε για πρωτη φορα στον μαραθωνιο.
pegy δεν επιτρεπεται να μην ερθεις στον μαραθωνιο.ειπαμε το ταξιδι μετραει και εσυ τολμησες να το κανεις.μην το παρατησεις τωρα που βλεπεις το λιμανι.οσες φουρτουνες<οικονομικα,προσωπικα κ.α>και αν συναντας προσπαθησε να τις αντιμετωπισεις με την δυναμη της ψυχης που σιγουρα διαθετεις.μην απαγοητευεσαι ουτε απο τους χρονους σου.και μονο ο τερματισμος και τα συναισθηματα που θα αισθανθεις κατα την διαρκεια της διαδρομης και κυριως στον τερματισμο δεν περιγραφονται με τιποτα. κανε αυτο το δωρο στον ευατο σου και βγαλε απο το μυαλο σου καθε αρνητικη σκεψη.ειμαι σιγουρος οτι θα σε δω στην αφετηρια.

koukoutsaki
17-10-12, 12:39
Πεγκυ καλημερα κι απο μενα
αν κ εχω καιρο να γραψω εδω παρακολουθω το θεμα
ανετρεξα καποια στιγμη στην αρχη του θεματος σημερα
εκτιμω οτι αδικα σε παιρνει απο κατω ...απολαυσες το ταξιδι δες μεχρι που εχεις φθασει ...:thumbup::thumbup:
ολα θα πανε μια χαρα :)

φιλικα παντα

PEGY
17-10-12, 12:42
Σας ευχαριστώ όλους τόσο πολύ ;)

Το θετικό είναι οτι αλλάζοντας παπούτσια, πλέον το πέλμα μου δεν με πονάει κ τόσο.
Η αλήθεια είναι οτι αμφιταλαντεύομαι, δυστυχώς είμαι απ τους ανθρώπους που είτε το κάνω στην άριστη εκδοχή του κάτι, είτε δεν το κάνω καθόλου κ αυτό είναι που με κρατά.
Δεν λέω πως στόχος μου ήταν να κάνω ρεκορ αλλά να είμαι όσο καλύτερα προετοιμασμένη μπορούσα ωστε να κάνω μια καλή διαδρομή.
Ελπίζω κ εγώ να είμαι εκεί γιατί πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει τιμητικότερο μετάλλιο!
Φετος πήρα ένα στα 5κ, σε τοπικό αγώνα δρόμου κ ακόμα φουσκώνω από υπερηφάνεια, πόσο μάλλον σε Μαραθώνιο!

koukoutsaki
17-10-12, 12:43
τι παπουτσια πηρες?

PEGY
17-10-12, 19:52
http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=2309&ShopID=1

:thumbup:

koukoutsaki
17-10-12, 21:57
φαινονται πολυ καλα !!!! :thumbup:
κ φοβερο χρωμα :)

Dejan
17-10-12, 22:54
Επειδή δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω τώρα και θα επανέρθω αύριο, απλά θα σου πω ότι πρέπει να σεβαστείς τη προσπάθειά σου και προσπάθησε να μη σε τρομάζει η λέξη αγώνας. Προσπάθησε να χαρείς αυτό το παραμύθι (διότι παραμύθι είναι) που λέγεται μαραθώνιος :) .

Είμαι 100% πεπεισμένος ότι θα τα καταφέρεις και όχι ότι μπορείς να τα καταφέρεις :)

marinos83
18-10-12, 14:17
ενα καταπληκτικο βιντεο για ολους τους δρομεις.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=9106

PEGY
19-10-12, 09:06
Νομίζω πως αυτό είχε προβληθεί πέρυσι.
Το είχα δει, όταν περυσι ετοιμαζόμουν για τα 10κ, πολύ καλό πράγματι!
Κ περισσότερο είναι ενθαρυντικό για όλους εμάς που δεν έχουμε καθόλου υποστηρικτικό περιβάλλον κ ¨ανοιγουμε¨ δρόμο εμείς πρώτη φορά :thumbup:

Dejan
19-10-12, 11:08
Νομίζω πως αυτό είχε προβληθεί πέρυσι.
Το είχα δει, όταν περυσι ετοιμαζόμουν για τα 10κ, πολύ καλό πράγματι!
Κ περισσότερο είναι ενθαρυντικό για όλους εμάς που δεν έχουμε καθόλου υποστηρικτικό περιβάλλον κ ¨ανοιγουμε¨ δρόμο εμείς πρώτη φορά :thumbup:

Ψήθηκες να επιστρέψεις στη λέξη μαραθώνιος? :P

PEGY
19-10-12, 12:12
Ποτέ δεν ¨έφυγα¨ απ τη λέξη ;);)
Απλά στο μυαλό μου πλέον δεν το σαν αναγκαιότητα όπως το είχα τόσους μήνες. Απ τον Μάιο που ξεκίνησα σκεφτόμουν ΅πρέπει να πάω, κ έγω ξεκινήσει άρα δεν μπορώ να κάνω πίσω΅ κ.α. κ ΄γι αυτό πιέστηκα.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά, σίγουρα όμως μέχρι στιγμής η υποστήριξη που έχω από εσάς αξίζει να τρέξει κανείς 10 μαραθωνίους, όχι έναν !;)

marinos83
19-10-12, 17:55
PEGY το αρθρο αυτο πρεπει να αποτελεσει την προσωπικη σου ντοπα πριν τον αγωνα
Να συμμετάσχει κανείς ή να μη συμμετάσχει; Ιδού η απορία…
Άθλος Τζουμέρκων

Περιελάμβανε τρία αθλήματα περιπέτειας (rafting, mountain bike και ορεινό τρέξιμο) και από ό,τι αποδείχθηκε, ήταν από τους πιο όμορφους αγώνες που έχω συμμετάσχει. Όμως, λίγο έλειψε να χάσω αυτή την εμπειρία λόγω αμφιβολιών για τις δυνατότητές μου.

Ο λόγος ήταν ότι όλοι, σχεδόν όσοι μου μίλαγαν γι’ αυτόν τον αγώνα, μου έλεγαν να μη συμμετάσχω, γιατί δεν θα τα καταφέρω. Από την άλλη, η αρκετά ψαρωτική παρουσία πολλών εκ των αθλητών το πρωί των εγγραφών οι οποίοι διέφεραν αρκετά από τους αθλητές στους υπόλοιπους λαϊκούς αγώνες που έχω λάβει μέρος, δεν με βοήθησε καθόλου. Χρειάστηκε η ισχυρή προτροπή της μίας εκ των δύο ψυχών του αγώνα, της Μαρίνας Αναστασίου, η οποία πολύ απλά μου είπε ότι πρέπει να συμμετάσχω για να δω τη φύση και αν κάποια στιγμή δεν μπορώ να συνεχίσω, απλώς να σταματήσω.

Έτσι το πρωί του Σαββάτου, βρεθήκαμε με άλλους τρεις φίλους (δύο ζευγάρια στο σύνολο) να ψάχνουμε για δύο ακόμα καημένους εθελοντές για να ολοκληρώσουμε την εξαμελή ομάδα της βάρκας μας. Το γεγονός ότι είμαστε ζευγάρια ίσως σας δίνει καλύτερα την εικόνα που πρέπει να παρουσιάζαμε, αφού όπως και να το κάνουμε οι κοπέλες της παρέας ήμασταν κάπως πιο «μινιόν» και ήρεμες σε σχέση με τους ΟΥΚάδες που φώναζαν δίπλα μας. Ευτυχώς οι εθελοντές βρέθηκαν εξαιρετικά γρήγορα, αφού ήταν το μόνο άλλο ζευγάρι χωρίς βάρκα, και εμείς, όλο περηφάνια για το εξαιρετικό κατόρθωμά μας να σχηματίσουμε μια ομάδα με τον σωστό αριθμό μελών, μπήκαμε στα βανάκια που θα φρόντιζαν επιμελώς για τη ζαλάδα μας τα επόμενα 40 λεπτά.

Φτάνοντας στον Άραχθο, μας έπιασε και μία τοπική μπόρα ώστε να αισθανθούμε καλά το νερό για την περίπτωση που δεν καταλήγαμε μέσα στο ποτάμι λίγο αργότερα. Μετά από ένα ολιγόλεπτο μάθημα, ξεκινήσαμε τον μήκους 7 χιλιομέτρων αγώνα μας, μέσα σε φωνές και γέλια που λίγο θύμιζαν το άγχος που είχα περάσει το πρωί προσπαθώντας να αποφασίσω τι θα κάνω. Η ομάδα μας αποδείχθηκε περίτρανα ότι ήταν επιεικώς εξαιρετική και αν δεν είχαμε σταματήσει, εντελώς οικειοθελώς όμως, πάνω σε μερικά βράχια και κάτι καταρράκτες μπορεί να είχαμε βγει και πρώτοι… Ή έστω δεύτεροι… ή τρίτοι; Τέλος πάντων, καταλάβατε τι εννοώ…

Λίγο μετά τον τερματισμό μας στο πρώτο αγώνισμα, είχε φτάσει η ώρα να ετοιμαστούμε για τη διαδρομή του ποδηλάτου και με μεγάλη σιγουριά μπορώ να πω ότι δεν έχω ξανααγχωθεί τόσο πολύ πριν από αγώνα στη ζωή μου καθώς μια σειρά προβλημάτων εμφανίστηκαν ως δια μαγείας. Τα μάτια μου πονούσαν, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φορέσω με τίποτα τους φακούς επαφής μου. Το ακροφύσιο της τρόμπας έσπασε και δεν μπορούσα να φουσκώσω τα λάστιχά μου. Δεν έβρισκα πουθενά τα γάντια μου και δεν μπορούσα να αποφασίσω αν θα έπαιρνα μαζί μου αδιάβροχο (οπότε θα χρειαζόμουνα Camelbak για να το κουβαλήσω) ή θα ήταν καλύτερα να αρκεστώ στο παγούρι μου (και, στην σχεδόν σίγουρη περίπτωση της βροχής, θα γινόμουν παπί).

Τελικά αποδείχθηκε ότι και που πήρα το αδιάβροχο μαζί μου, μέσα στο πείσμα μου να προχωρήσω, δεν σταμάτησα για να το φορέσω μόλις άρχισε η βροχή, αλλά αντίθετα συνέχισα να προχωράω μέχρι που αναγκάστηκα να σταματήσω από τους τόνους λάσπης που κάλυπταν το ποδήλατό μου αλλά και τα γυαλιά μου, τα οποία είχα αναγκαστεί να φορέσω αφού δεν είχα καταφέρει να φορέσω τους φακούς μου. Όλος ο αγώνας κύλησε κάπως έτσι, μέσα στη βροχή και στη λάσπη, αλλά και μέσα στην υπέροχη φύση και τα βουνά των Τζουμέρκων. Αξίζει να σημειώσω ότι σε όλη σχεδόν τη διαδρομή έτρεχα με παρέα καθώς είχα τη σκούπα (ή αλλιώς... νεκροφόρα) πίσω μου με δύο πάντα χαμογελαστούς κριτές που συνεχώς μου έδιναν κουράγιο και φώναζαν. Δυστυχώς οι φωνές τους δεν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα και κάπου στο 30ο χιλιόμετρο (;) με σταμάτησαν γιατί δεν είχα πιάσει το χρονικό όριο της πόρτας. Ευτυχώς σε εκείνο το σημείο με περιέλαβε μια κυρία με το λάστιχο ποτίσματός της και ξεφορτώθηκα λίγη από τη λάσπη, τόση όσο έπρεπε ώστε να είμαι αναγνωρίσιμη από την παρέα μου που με περίμενε στα Άγναντα για να φάμε επιτέλους!

Την επόμενη μέρα το πρωί, η βροχή είχε δώσει τη θέση της στον ήλιο και ήμουν σαφώς πιο ήρεμη αφού το τρέξιμο είναι παλιά μου τέχνη κόσκινο και δεν μπορεί πλέον να με αγχώνει. Η διαδρομή ήταν πάλι πανέμορφη και είχε πραγματικά ιδιαίτερο ενδιαφέρον να βλέπεις μερικά από τα μέρη που είχες περάσει μόλις χθες, να έχουν μεταμορφωθεί εντελώς κάτω από τον ήλιο. Οι κριτές και η σκούπα ήταν πάλι όλοι μέσα στα κέφια (η σκούπα όπως καταλάβατε είναι η μόνιμη παρέα μου σε αυτούς τους αγώνες) και ενώ ξέρω ότι έγινε πανηγύρι στον τερματισμό, δεν μπορώ να σας πω λεπτομέρειες, για τον πολύ απλό λόγο ότι εγώ τερμάτισα, αφού είχε φύγει και ο τελευταίος των τελευταίων και είχε παραμείνει η δεύτερη ψυχή του αγώνα, ο Γιάννης Θεοχαρόπουλος, για να δώσει τα μετάλλια σε εμάς τους τελευταίους.

Μετά τη συμμετοχή μου σ’ αυτόν τον ιδιαίτερο αγώνα έβγαλα το εξής συμπέρασμα: Η απάντηση στο δίλημμα να συμμετάσχει κανείς ή να μη συμμετάσχει είναι σαφώς, να συμμετέχει παντού και πάντα. Γιατί ακόμα και αν δεν τον δικαιώσει το αποτέλεσμα της γενικής κατάταξης, θα τον δικαιώσει σίγουρα το ταξίδι προς τον τερματισμό - Ιθάκη.

PEGY
20-10-12, 08:41
Πολύ ωραίο ;)
Εμπνευσμένο άρθρο...

PEGY
20-10-12, 08:43
Ημουν τώρα στο σιτε του κμα κ ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει συμμετάσχει ξανα.
τον αριθμό,τις παραμάνες κ τα υπόλοιπα που αναφέρει πρέπει να τα έχουμε πάρει απο προηγούμενη μέρα ή μπορώ κ εκείνο το πρωί;
γιατί 90% εγώ θα έρθω κυριακή πρώι

Dejan
20-10-12, 08:53
Ημουν τώρα στο σιτε του κμα κ ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει συμμετάσχει ξανα.
τον αριθμό,τις παραμάνες κ τα υπόλοιπα που αναφέρει πρέπει να τα έχουμε πάρει απο προηγούμενη μέρα ή μπορώ κ εκείνο το πρωί;
γιατί 90% εγώ θα έρθω κυριακή πρώι
Μένεις επαρχεία ? Όχι τον αριθμό και γενικότερα όλο το starting pack (τσάντα μαραθωνίου, οδηγίες κτλ) το παίρνεις Παρασκευή ή και Σάββατο στην έκθεση μαραθωνίου στο Ζάππειο... Κυριακή δεν δίνονται αριθμοί σε καμία περίπτωση. Χωρίς το startingpack ίσως έχεις ακόμη και πρόβλημα στο να μπεις στα λεωφορεία του αγώνα...

PEGY
20-10-12, 09:16
Ναι από Εύβοια... Είχα υπολογίσει να ξεκινήσω Κυριακή πρωί κ τώρα διαβάζοντας τις οδηγίες συμμετοχής είδα οτι αυτό μου είχε διαφύγει
Σ ευχαριστώ, καλημέρα ;)

8avos
01-11-12, 11:47
pegy?
marinos83?

σας στείλαν τον αριθμό συμμετοχών σας?
όλα κομπλέ?;)

GREEK POWER
01-11-12, 13:49
pegy?
marinos83?

σας στείλαν τον αριθμό συμμετοχών σας?
όλα κομπλέ?;) Eμαθα εκανες μια αναγνωριστικη της διαδρομης την περασμενη εβδομαδα ..!!!!:toast:;)

8avos
01-11-12, 14:08
χαχαχαχα:green:

έλα ρε θηρίο!τι λέει,θα γίνει χαμός εκεί στη γειτονιά σας την άλλη κυριακή
απ τους "παπατρέχες":green:

το θέμα είναι ότι τα προγνωστικά δεν με φτάνουν στον χρόνο που θέτω :shock:

αλλά κ εγώ δεν ξέρω καν,εαν θα τερματίσω:rolf::rolf:

GREEK POWER
01-11-12, 14:16
Ασε τα χρονομετρα στην ακρη !!!!
Εκεινη την μερα μιλαει η ψυχη :thumbup:
Εσυ θα κανεις την υπερβαση λογο placebo ψυχολογικης ανατασης.....:clap:

Dejan
01-11-12, 15:47
χαχαχαχα:green:

έλα ρε θηρίο!τι λέει,θα γίνει χαμός εκεί στη γειτονιά σας την άλλη κυριακή
απ τους "παπατρέχες":green:

το θέμα είναι ότι τα προγνωστικά δεν με φτάνουν στον χρόνο που θέτω :shock:

αλλά κ εγώ δεν ξέρω καν,εαν θα τερματίσω:rolf::rolf:
Ούτε εμένα, δεν θα βοηθήσει και ο καιρός... Θάνο για πόσο πας :)

8avos
01-11-12, 17:17
Γιάννη ίδιο στόχο έχουμε;)

αλλά όλοι μου λέν να αρχίσω να αναθεωρώ(οι γνώστες)

θα δω εκείνη την ημέρα κατά πόσο θα αναθεωρήσω πάντως
negative split ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΕ να το βγάλω
αλλά θέλω και να καρφωθώ σε τοίχο γιατί δεν ξέρω τι είναι:green:

PEGY
01-11-12, 17:28
Εχθές μόλις, μου έστειλαν μείλ ! Να ναι καλά μια ψυχή για τη βοήθεια της κ δεν θα χρειαστεί να κάνω δύο ταξίδια μιας κ θα ξεκινήσω για Αθήνα Κυριακή πρωί ;)

Stella
01-11-12, 20:36
Πέγκυ καλη τυχη στο Μαραθωνιο!
Πήγαινε και δωστα όλα!:thumbup:
Να σκεφτεσαι ότι όλοι εμεις του φορουμ είμαστε διπλα σου και σε χειροκροταμε!!!:clap::clap::clap:

Και φυσικα καλη επιτυχια και στους πιο εμπειρους που θα συμμετασχουν, ευχομαι να επιτυχουν τους καλυτερους δυνατους χρόνους!;)

marinos83
01-11-12, 20:54
Καλησπερα και απο μενα.Σημερα ελαβα τον αριθμο συμμετοχης.Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα αν και εχω το αγχος του πρωταρη για το αγνωστο της διαδρομης.Ελπιζω να το διαχειριστω σωστα.

PEGY
01-11-12, 22:57
Είχα δηλώσει συμμετοχή για τον μαραθώνιο και για τα 10κ κ τελικά αποφάσισα να συμμετέχω στα 10κ....
Μπορεί του χρόνου να είναι η χρονιά του μαραθωνίου μου ;)
Στα παιδιά που ποστάραν εδώ οτι θα συμμετέχουν όμως να ευχηθώ καλή επιτυχία, να το φχαριστηθούν κ θέλω οπωσδήποτε να γράψουν εντυπώσεις κ συναισθήματα μετά, μπας κ μπριζόσουν κ εμάς :green:

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια κ τις ευχές
Άντε 10 και σήμερα;)

PEGY
12-11-12, 17:04
Οταν άνοιξα αυτό το θέμα ήθελα απλά να μάθω πως να κινηθώ πάνω κάτω στο θέμα προπόνησης για τον Μαραθώνιο, μια κ πέρα από λίγο τρέξιμο δεν είχα ιδέα, λίγες συμβουλές ίσως κ λίγη παρότρυνση αλλά μέχρι εκεί.

Δεν είχα φανταστεί καν ότι μέσα απ αυτό το θέμα, θα γνώρισα ενδιαφέροντες ανθρώπους, γνώστες, συμμάχους, εμψυχωτές κ το θέμα αυτό έγινε σημείο αναφοράς σε όλη αυτήν την περίοδο.

Το να ξεκινάς απ τα βαθιά ενέχει τον κίνδυνο να βουλιάξεις κ ίσως κάτι τέτοιο να έπαθα κ εγώ. Προς τα τέλη Σεπτεμβρίου όσο αυξάνονταν τα χλμ, πλήθαιναν και οι σκέψεις μου για το άγνωστο, οι φόβοι μου μαζί με κάποια προβλήματα
που άρχισαν να εμφανίζονται με έκαναν να υπαναχωρήσω, πιστεύοντας πως το να μην τερματίσω θα ήταν για τον εγωισμό μου μεγάλο πλήγμα.

Επέλεξα να συμμετάσχω στα 10κ κάτι που έμελλε να είναι μια απ τις πιο υπέροχες εμπειρίες μου. Πέρασα μοναδικά, απόλαυσα τη διαδρομή κ την αίσθηση πληρότητας του τερματισμού.
Ίσως ο Μαραθώνιος να ήταν στην παρούσα φάση πολύ βαρύ για μένα κ να μην ξαναδοκίμαζα τίποτα τέτοιο, μιας κ θα θεωρούσα πως προφανώς εγώ δεν κάνω γι αυτά, με τα 10κ όμως σίγουρα
έχει μπεί το μικρόβιο κ από τώρα ψάχνω για τον επόμενο αγώνα ενώ ο Μαραθώνιος είναι κάτι που θα γίνει στο μέλλον κ θα μου βγεί αβίαστα κ ευχάριστα.

Κάθε ποστ στο θέμα αυτό για μένα είναι μοναδικό κ ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τις συμβουλές τους, τις ευχές και την υποστήριξη που μου έδωσαν.
Ονομαστικά όμως θέλω να ευχαριστήσω τον Dejan για την προθυμία του να με καθοδηγήσει και να μοιραστεί τις γνώσεις του και την εμπειρία του,

τον 8ano για τις εύστοχες παρατηρήσεις του, που απλά λες κ απαντούσε στις σκέψεις μου , ελπίζω να πετύχατε τα αποτελέσματα που θέλατε ;)

και φυσικά την Marvin για την εμψύχωση και την καλοσύνη της. Η χθεσινή μέρα είχε έναν επιπλέον λόγο να είναι ξεχωριστή γιατί γνώρισα κ από κοντά τη Νίκη και διαπίστωσα
εκ του σύνεγγυς τον μοναδικό χαρακτήρα της, την καλοσύνη της, τη γνησιότητά της, αλλά κ το πόσο γυμνασμένη είναι :green:

Τέλος λόγου :green:

goldenera
12-11-12, 17:54
Τώρα πρόσεξα το τόπικ, με αφορμή τον Μαραθώνιο που έγινε. Συγχαρητήρια σε όσους συμετείχαν τερμάτισαν ή όχι, το θέμα είναι η συμετοχή και η προσπάθεια. Πέγκυ πολύ όμορφη η παραπάνω κατάθεση ψυχής ως επιστέγασμα της προετοιμασίας και της συμετοχής σου. Πραγματικά τουλάχιστον εγώ αισθάνθηκα μεγάλη έμπνευση διαβάζοντας την εμπειρία σου. Καλές επιτυχίες και στο μέλλον:thumbup:

ΥΓ.1. Μιας και μιλάμε για Μαραθώνιο, πριν χρόνια 'πέτυχα' στο βιβλιοπωλείο το βιβλίο ενός άγνωστου για εμένα τότε Έλληνα υπερμαραθωνοδρόμου ομόνατι Ντην Καρνάζης, κάτοικο Αμερικής, με τον τίτλο 'ΥΠΕΡΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΣ', μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Εξαιρετική ιστορία, υπέροχη αφήγηση και μεγάλη έμπνευση η ιστορία του Ντην. Αν το πετύχετε, θα σας πρότεινα ανεπιφύλακτα να το διαβάσετε:thumbup:

ΥΓ.2. Πέγκυ, τί κάνει η φίλη Νίκη?

PEGY
12-11-12, 18:25
Goldenera σ ευχαριστώ πολύ, δεν ήθελα να φανώ μελό αλλά έγραψα αυτό που πραγματικά σκέφτομαι κ αισθάνομαι σχετικά με το θέμα κ τους ανθρώπους που αφιέρωσαν τον χρόνο την εμπειρία κ τη θετική τους ενέργεια σ αυτό το θέμα ;)

Το βιβλίο είναι όντως φοβερό, αυτό μόλις είχα διαβάσει κ μου μπήκε τότε στο μυαλό η ιδέα για τον Μαραθώνιο :green:

Για τη Νίκη δεν γνωρίζω λεπτομέριες γιατι την συνάντησα μόλις για λίγα λεπτά στο στάδιο μιας κ έτρεχε κ δικό της πρόσωπο, δυστυχώς δεν προλάβαμε να μιλήσουμε αλλά πιστεύω πως κ ξανά προς τη δόξα τραβά ;)

goldenera
12-11-12, 20:33
Καθόλου μελό κατά τη γνώμη μου, εφόσον μίλησες από καρδιάς για ένα στόχο που είχες βάλει εδώ και καιρό με τα πάνω σου και τα κάτω σου, και τελικά τα κατάφερες:thumbup:
Μιλώντας για βιβλία έχω επίσης να σου προτείνω (αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη) το βιβλίο ενός ακόμα παλαιότερου Έλληνα υπερμαραθωνοδρόμου με πολλές διακρίσεις στο ενεργητικό του, του Γιάννη Κούρου, ονόματι: Γιάννης Κούρος: το εξαήμερο του αιώνα. Πολύ καλό επίσης:thumbup:

Miss Fit
13-11-12, 00:10
Μπράβο Πέγκυ! Χιλια μπράβο σε σενα και σε ολα τα παιδιά που συμμετειχανε. Το έβλεπα απο την τηλεοραση και σκεφτομουν ποσο απίστευτα δυσκολο ειναι να αντέξει κανεις για τόσες ωρες! Πραγματικός άθλος για εμένα!!!:bowdown: Νομιζω πως πήρες την σωστή απόφαση και αγωνηστικες σαν 1η φορά στα 10 χιλ, ηταν για μενα η πιο ορθη σκέψη αφου δεν ειχες καθόλου εμπηρα . Τα καλυτερα έρχονται, ειμαι σιγουρη πως θα τα τερματίσεις τα 40!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

PEGY
13-11-12, 10:29
Καθόλου μελό κατά τη γνώμη μου, εφόσον μίλησες από καρδιάς για ένα στόχο που είχες βάλει εδώ και καιρό με τα πάνω σου και τα κάτω σου, και τελικά τα κατάφερες:thumbup:
Μιλώντας για βιβλία έχω επίσης να σου προτείνω (αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη) το βιβλίο ενός ακόμα παλαιότερου Έλληνα υπερμαραθωνοδρόμου με πολλές διακρίσεις στο ενεργητικό του, του Γιάννη Κούρου, ονόματι: Γιάννης Κούρος: το εξαήμερο του αιώνα. Πολύ καλό επίσης:thumbup:

Δεν το είχα ξανακούσει αυτό το βιβλίο, σίγουρα θα είναι κάτι που θα διαβάσω σύντομα Ευχαριστώ :thumbup:

PEGY
13-11-12, 10:32
Μπράβο Πέγκυ! Χιλια μπράβο σε σενα και σε ολα τα παιδιά που συμμετειχανε. Το έβλεπα απο την τηλεοραση και σκεφτομουν ποσο απίστευτα δυσκολο ειναι να αντέξει κανεις για τόσες ωρες! Πραγματικός άθλος για εμένα!!!:bowdown: Νομιζω πως πήρες την σωστή απόφαση και αγωνηστικες σαν 1η φορά στα 10 χιλ, ηταν για μενα η πιο ορθη σκέψη αφου δεν ειχες καθόλου εμπηρα . Τα καλυτερα έρχονται, ειμαι σιγουρη πως θα τα τερματίσεις τα 40!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

:love:

Levrone
13-11-12, 11:31
Πεγκυ συγχαρητηρια!!!
Πολλα συγχαρητηρια ομως!
Πηγαν ολα ετσι οπως επρεπε!
Ειμαι χαρουμενος για σενα!

marvin
13-11-12, 13:23
Πεγκυ μου συγχαρητηρια και απο εμενα!Νομιζω οτι λειτουργησες με συνεση,δεν πιστευω οτι αφησες ον στοχο σου,αλλα δουλευεις και αυτον.Καλυτερα που κατεβηκες σε κατι πιο βατο σε εσενα,μιας και απο οτι ειπες,το 10 αρι ηταν κατι που φοβοσουν περυσι.Το εκανες,τα καταφερες,το ευχαριστηθηκες!!Αυτο εχει σημασια!Για να αντιμετωπισεις κατι που φοβασαι πρεπει να το ξορκισεις!!Επομενο βημα ενας ημιμαραθωνιος ευχομαι και σιγα σιγα και βημα παραπανω!!Εχεις και το πεισμα και τη θεληση αλλα και τα κοτσια να το κανεις και προπαντων εχεις την συνεση ωστε να το κανεις μεθοδικα!Απο οτι ειδες ατομα να σε βοηθησουν εχεις.
Να πω συγχαρητηρια και στο ΘΑΝΟ αλλα και στο Dejan για την συμμετοχη τους και την επιτευξη του στοχου τους!

Ελπιζω την επομενη φορα που θα ερθεις Αθηνα να μπορω να κατσω παραπανω και να τα πουμε.Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια ,η εκτιμηση στο προσωπο σου ειναι μεγαλη!Εισαι ενα πολυ ''καλο παιδι'',που λεει στα ισια αυτο που σκεφτεται γεματη ειλικρινια,εχεις τσαγανο και θεληση .Μα αφοπλοισε η γλυκυτητα σου οταν σε ειδα μου αφησε την αισθηση οτι σε ξερω απο παλια!.Ελπιζω να τα ξαναπουμε καλη συνεχεια σε οτι κανεις!

goldenera σε ευχαριστω που ρωτας,ειμαι μια χαρα ,δοξα το θεο!:)

dorita
13-11-12, 16:59
πεγκυ μου τα συγχαρητηρια μου!!!:toast::toast:

μπραβο σου για ολη την προσπαθεια που κατεβαλες, το πεισμα σου κ την υπομονη σου γιατι δεν ειναι λιγο να φερεις εις περας εναν μαραθωνιο για πρωτη φορα ...

χαιρομαι που υπαρχουν τετοια ατομα σαν κ σενα μακαρι να μπορουσα κ γω να κανω κατι τετοιο καποια στιγμη, θα ηταν στοιχημα με τον ευατο μου!!

τωρα μου φαινεται που πηρες μπρος δεν σε πιανει τιποτα!!:turtle:

welldone!:clap::clap:

koukoutsaki
13-11-12, 17:02
μπραβο πεγκυ και εις ανωτερα με πολλα χιλιομετρα και σουπερ χρονους !!!:thumbup:

PEGY
13-11-12, 17:27
Levrone ειλικρινά σ ευχαριστώ ;)

marvin τα αισθήματα είναι αμοιβαία το ξέρεις αυτό ;) Όπως είπες κ εσύ επόμενος στόχος είναι ένας ημιμαραθώνιος ! Αν δεν είχα ξεκινήσει το θέμα αυτό ίσως τώρα να αισθανόμουν ανεπαρκής που ξεκίνησα για μαραθώνιο κ τελικά ετρεξα τα 10, ωστόσο τα μηνύματα όλων εσάς ακόμη κ τώρα με κάνουν κ σκέφτομαι πολύ διαφορετικά.

dorita η εμπειρία κ η συμμετοχή ουσιαστικά μου ΅άνοιξε΅ το μυαλό και τους ορίζοντες. Αν κ εσύ το θεωρείς στοίχημα με τον εαυτό σου τότε επιβάλλεται να το κάνεις ;)

koukoutsaki σ ευχαριστώ πολύ :love:

TRIANTAFYLLOU
13-11-12, 20:48
κ γω τωρα είδα το θεμα είχα και γω δικά μου άτομα που τερμάτησαν και σε καλή θέση στον μεγάλο όμως τα 42 χιλιόμετρα απο χιλιάδες άτομα νομίζω καπου στην 200 και κατι θεση τερμάτησε
αλλα μπράβο κι απο μενα Πέγκυ και να πώ πως μαραθώνιο δεν τρέχει απλα όποιος έχει την φυσική κατάσταση αλλα είναι και ψυχολογικό το θέμα να αντέξει κάποιος την μονοτονία να τρέχει τόση ώρα η ώρες όπως τρέχουν κάποιοι στο μεγάλο

αυτα με τα λέει κάποιος που τρέχει για πλάκα με ποδήλατο συνεχόμενα 300 χιλιόμετρα και με λέει ηλία φοβάσαι μην εγκαταλήψεις απο το μυαλό το σώμα νομίζεις ότι δεν θα αντέξει αλλα το μυαλό είναι που δίνει εντολή να συνεχίσεις
οπότε Πέγκυ έβαλες ενα στόχο και τον πέτυχες και δεν μετράν απλα οι θέσεις σε ενα μαραθώνιο αλλα να τερματίσεις και εσυ έκανες το όνειρο πραγματικότητα :clap::clap:

Dejan
14-11-12, 17:52
Νομίζω η απογοήτευση είναι χαραγμένη επάνω μου :doh:
57114
57115

TRIANTAFYLLOU
14-11-12, 18:05
για πιο λόγο όμως η απογοήτευση για θέμα κατάταξης στον τερματισμό?

Mikekan
14-11-12, 18:10
κ γω τωρα είδα το θεμα είχα και γω δικά μου άτομα που τερμάτησαν και σε καλή θέση στον μεγάλο όμως τα 42 χιλιόμετρα απο χιλιάδες άτομα νομίζω καπου στην 200 και κατι θεση τερμάτησε
αλλα μπράβο κι απο μενα Πέγκυ και να πώ πως μαραθώνιο δεν τρέχει απλα όποιος έχει την φυσική κατάσταση αλλα είναι και ψυχολογικό το θέμα να αντέξει κάποιος την μονοτονία να τρέχει τόση ώρα η ώρες όπως τρέχουν κάποιοι στο μεγάλο

αυτα με τα λέει κάποιος που τρέχει για πλάκα με ποδήλατο συνεχόμενα 300 χιλιόμετρα και με λέει ηλία φοβάσαι μην εγκαταλήψεις απο το μυαλό το σώμα νομίζεις ότι δεν θα αντέξει αλλα το μυαλό είναι που δίνει εντολή να συνεχίσεις
οπότε Πέγκυ έβαλες ενα στόχο και τον πέτυχες και δεν μετράν απλα οι θέσεις σε ενα μαραθώνιο αλλα να τερματίσεις και εσυ έκανες το όνειρο πραγματικότητα :clap::clap:

Aκριβώς έτσι είναι με το τρέξιμο μετά από ένα σημείο και έπειτα. Με το που σκεφτείς και πιστέψεις ότι κουράστηκες άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για να σταματήσεις. Αλλά είναι απλά στα μυαλό το σώμα πάει μόνο του, για αυτό και προσωπικά θαυμάζω πολύ τους μαραθωνοδρόμους γιατί χρειάζεται τεράστια θέληση.

PEGY
14-11-12, 18:51
κ. Τριανταφύλλου ευχαριστώ πολύ για τα λόγια, πάντα σε ένα θέμα δίνετε διαφορετική μοναδική προοπτικη.
Βεβαια να τονίσω πως συμμετείχα μεν στον 30ο Κλασσικό Μαραθώνιο Αθηνών ως διοργάνωση, έτρεχα όμως στα 10 χλμ τελικά, αν κ όλο το διάστημα έκανα προπόνηση για τον Μαραθώνιο.
Αυτό το ξεκαθαρίζω γιατι δεν υπάρχει χειρότερο απ αυτό που ακούω όλες αυτές τις μέρες οτι 'έτρεχα στον ΚΜΑ' κ μπορεί να έτρεχαν κ τα 5 ίσως:shock:

Dejan για το δικό σου επίπεδο το αποτέλεσμα αυτό μπορεί να σου φέρει απογοήτευση είμαι όμως σίγουρη πως θα έχεις πολλά να σκεφτείς κ να απολαύεις από την εμπειρία της Κυριακής
κ ακόμη πιο σίγουρη οτι απλά θα δυναμώσει την θέληση σου για τον 31ο.
Αλλωστε τι έμεινε, λιγότερο από χρόνος ;)

Dejan
14-11-12, 20:50
για πιο λόγο όμως η απογοήτευση για θέμα κατάταξης στον τερματισμό?
Διότι με έπιασε συκώτι στο 4ο χιλιόμετρο με αποτέλεσμα απλά να μη μπορώ να τρέξω φυσιολογικά και να αναγκάζομαι να τρέχω υπομέγιστα για να είναι υποφερτός ο πόνος. Εν τω μεταξύ δεν είχα και τη δυνατότητα της εγκατάληψης διότι επειδή δεν είχα τρέξει το περσινό δεν θα είχα πλέον το όριο για του χρόνου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οπότε θέλοντας και μη έπρεπε να τερματίσω έστω και με 3.29.59 όπου είναι και το όριο. Απλά είναι εκνευριστικό να έχεις κάνει 4ρις μήνες προετοιμασία με 10-12 προπονήσεις την εβδομάδα για έναν αγώνα και να στραβώσει τη τελευταία στιγμή.

Μαραθώνιος είναι, τα έχει αυτά. Απλά δεν περίμενα ότι θα μου σκάσει πρόβλημα τόσο νωρίς. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά :weights:

TRIANTAFYLLOU
14-11-12, 22:51
Διότι με έπιασε συκώτι στο 4ο χιλιόμετρο με αποτέλεσμα απλά να μη μπορώ να τρέξω φυσιολογικά και να αναγκάζομαι να τρέχω υπομέγιστα για να είναι υποφερτός ο πόνος. Εν τω μεταξύ δεν είχα και τη δυνατότητα της εγκατάληψης διότι επειδή δεν είχα τρέξει το περσινό δεν θα είχα πλέον το όριο για του χρόνου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οπότε θέλοντας και μη έπρεπε να τερματίσω έστω και με 3.29.59 όπου είναι και το όριο. Απλά είναι εκνευριστικό να έχεις κάνει 4ρις μήνες προετοιμασία με 10-12 προπονήσεις την εβδομάδα για έναν αγώνα και να στραβώσει τη τελευταία στιγμή.

Μαραθώνιος είναι, τα έχει αυτά. Απλά δεν περίμενα ότι θα μου σκάσει πρόβλημα τόσο νωρίς. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά :weights:

τωρα κατάλαβα τον προβληματισμό σου είναι σπαστικό είναι η αλήθεια αλλα είναι κατι που συμβαίνει όταν τρέχεις τόσες ώρες συνεχόμενα και όπως ξέρουμε το σώμα μας δεν είναι μηχανή που να αποδίδει πάντα σταθερα την ίδια ιπποδύναμη και υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες , όσο έμπειρος και προπονημένος να είναι κάποιος
όπως το βλέπω όμως ακόμη κι έτσι αυτο δεν αφαιρεί την αξία της προσπάθειάς σου και με δεδομένο ότι εκτός του προβλήματος που έφερε την ενόχληση έτρεχες και με το άγχος ότι δεν μπορείς να αποδώσεις τα μέγιστα , αυτο κάνει το εγχείρημά σου ακόμη μεγαλύτερο άθλο , γιατι μαραθώνιος είναι δεν είναι μικρή η μεση απόσταση να πείς έλα μωρε μια ανάσα θα σφίξω τα δόντια και θα το βγάλω , εγω μπορεί να μην κατέχω το αντικείμενο αλλα μπορώ να καταλάβω την δυσκολία και να πώ ενα μεγάλο μπράβο που τα κατάφερες να τερματίσεις
'οπως και στην πέγκυ άσχετα που πήγε στα 10 χιλιόμετρα , αλλο 10 χιλιόμετρα τζόκινκ και άλλο να τρέχεις με ανταγωνισμό , αυτος ο δικός μου που τερμάτησε γυρω στην 200 θεση στα 42 χιλιόμετρα είναι και κατηγορία φτερού αν έχει ευνοικό άνεμο πάει πετώντας , αφού πήρε μερος χωρίς προπόνηση , απλα πήγε και έτρεξε αλλα όπως είπα είναι 40 κιλα παίζει ρόλο κι αυτο

Dejan
14-11-12, 23:08
, απλα πήγε και έτρεξε αλλα όπως είπα είναι 40 κιλα παίζει ρόλο κι αυτο
Αν παίζει τεράστιο ρόλο δεν λες τίποτα. Από.... 56,4 σε 70-71 but.... πρέπει να σε εκφράζει και λίγο αυτό που βλέπεις.

marinos83
14-11-12, 23:43
Καλησπερα και απο εμενα.Συγχαρητηρια σε ολους τους δρομεις ανεξαρτητα απο την θεση και τον χρονο.Ηταν ο πρωτος μου μαραθωνιος και ο χρονος μου ηταν 4.11.31.Τα συναισθηματα με το που μπαινεις στο παναθηναικο σταδιο δεν περιγραφονται.παρολο τα εξοδα ταξιδια ξενοδοχειο κλπ αξιξε και με το παραπανω τον κοπο.υγεια να εχουμε και να ειμαστε του χρονου παλι στην αφετηρια.

PEGY
15-11-12, 10:34
Καλησπερα και απο εμενα.Συγχαρητηρια σε ολους τους δρομεις ανεξαρτητα απο την θεση και τον χρονο.Ηταν ο πρωτος μου μαραθωνιος και ο χρονος μου ηταν 4.11.31.Τα συναισθηματα με το που μπαινεις στο παναθηναικο σταδιο δεν περιγραφονται.παρολο τα εξοδα ταξιδια ξενοδοχειο κλπ αξιξε και με το παραπανω τον κοπο.υγεια να εχουμε και να ειμαστε του χρονου παλι στην αφετηρια.

Συγχαρητήρια! Για πρώτο μαραθώνιο ο χρόνος είναι ζηλευτός!!! Εγώ υπολόγιζα να κάνω γύρω στις 5-6 ώρες :shock:
οτι είχες αναφέρει αντιμετώπιζες κ ένα προβλημα υγείας, οπότε το επίτευγμά σου παίρνει άλλη αξία. :welcome:

Dejan
15-11-12, 10:43
Συγχαρητήρια! Για πρώτο μαραθώνιο ο χρόνος είναι ζηλευτός!!! Εγώ υπολόγιζα να κάνω γύρω στις 5-6 ώρες :shock:
οτι είχες αναφέρει αντιμετώπιζες κ ένα προβλημα υγείας, οπότε το επίτευγμά σου παίρνει άλλη αξία. :welcome:
Πέγκυ έχει ένα μαραθώνιο στη Θεσσαλονίκη τον Απρίλιο. Ψήνεσαι? :P

PEGY
15-11-12, 10:51
Πέγκυ έχει ένα μαραθώνιο στη Θεσσαλονίκη τον Απρίλιο. Ψήνεσαι? :P

Πίσω μου σ΄έχω :evil: !!!!!!

Αυτή την φορά δεν θα κάνω βιαστικά πράγματα, όσο κ να θέλω κάτι.
Το πρόγραμμα λέει ημιμαραθώνιο την άνοιξη κ μαραθώνιο τον Νοέμβρη, για να μην λέω μεγάλες κουβέντες....!!!!!!!!!!!!!!!

s0k0s
20-02-13, 23:00
Συμπληρωματα για εναν που κανει μαραθωνιο ειναι σιγουρα αμινοξεα και τι αλλο θα λεγατε;

Mpozos
28-03-14, 19:52
παιδιά θα τρέξει κανείς στον 9ο διεθνή μαραθώνιο μέγας Αλέξανδρος που θα γίνει 6 Μαρτίου στην Θεσσαλονίκη;

εγώ έκανα εγγραφή στα 10 χιλιόμετρα. ήθελα να τρέξω και τα 42 χιλιόμετρα αλλά είχα κανονίσει από παλιά να πάω παρέα με μια φίλη μου.

Mpozos
11-11-15, 23:40
μιας που απολυθήκαμε στις 27-10-15 ... και ηταν κοντα ο μαραθώνιος τις αθήνας είπαμε να παρουμε μέρος.

λοιπόν η προετοιμασία μου στον μαραθώνιο τις αθηνας ήταν :
28-10-15 1 ωρα ποδήλατο.
29-10-15 10χλμ τρεξιμο σε 58 λεπτά.
30-10-15 12χλμ τρεξιμο σε 1ωρα κ 9 λεπτα.
2-11-15 8 χιλιάρια στο 4:30.
3-11-15 10χλμ σε 50:08.
4-11-15 21χλμ σε 2 ωρες.

και 8-11-15 μαραθώνιος σε 4 ωρες και 32 λεπτά στα 88 κιλά! την επομενη μέρα ηταν "λιγο" πιασμένος μονο ο αριστερός μηριαίος δικέφαλος διότι στα 37 χλμ πήγαινε να βγει κράμπα στον δεξί μηριαίο και έριχνα αρκετό βάρος στον αριστερο.

επόμενος αγώνας τον φεβρουάριο ψάθα-αλεποχώρι αγωνας δρόμου 50χλμ.


99518