PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρωμα για αυξηση μαζας



bost
10-05-12, 23:45
Καλησπερα σας,πρωτο μηνυμα στο φορουμ και εχω μια απορια.Καταρχην να συστηθω,ειμαι ο χαρης ειμαι 20 και γυμναζομαι απο μικρος(8 χρονια κολυμβητηριο + 2 στιβο) και εχει 1.5 χρονο που πηγαινω γυμναστηριο.Το προβλημα μου ομως ειναι οτι δεν παιρνω με τιποτα βαρος,ειμαι 1.86 και μετα βιας φτανω τα 70 κιλα και ειδικα τωρα που πλησιαζει το καλοκαιρι πεφτω και στα 68.Στο γυμναστηριο εχω προγραμμα για ογκο 5 μερες την εβδομαδα,το αλλαζω ανα 1.5-2 μηνες και εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα απο τοτε που ξεκινησα.Θελω ομως να παρω μερικα κιλα,να φτασω κοντα στα 75 γιατι μου φαινεται οτι εχω φτασει στο μαξιμουμ απο αποψη μυων για τα κιλα μου.Να προσθεσω επισης οτι λογω της εντονης προπονησης εχει πεσει κατακορυφα και η αντοχη μου,με το ζορι βγαζω ενα 3λεπτο τρεξιμο στον διαδρομο:(Αυτο που θελω απο εσας λοιπον ειναι να μου προτεινετε καποια συμπληρωματα για αυξηση βαρους και αντοχης και κατα προτιμηση σε δισκια/ταμπλετες και οχι σκονες.

Υγ.: Διατροφη δεν κανω καθολου δυστηχως γιατι μενω μονος και δεν ξερω να μαγειρευω:green: Πινω ωστοσο 3-4 ποτηρια γαλα την μερα,1 ποτηρι χυμο + κανα πορτοκαλι μπας και σωσω καπως την κατασταση
Υγ. 2 : Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος με συμπληρωματα,υπαρχουν στα φαρμακεια ε?

mercy_
10-05-12, 23:55
Καλησπερα σας,πρωτο μηνυμα στο φορουμ και εχω μια απορια.Καταρχην να συστηθω,ειμαι ο χαρης ειμαι 20 και γυμναζομαι απο μικρος(8 χρονια κολυμβητηριο + 2 στιβο) και εχει 1.5 χρονο που πηγαινω γυμναστηριο.Το προβλημα μου ομως ειναι οτι δεν παιρνω με τιποτα βαρος,ειμαι 1.86 και μετα βιας φτανω τα 70 κιλα και ειδικα τωρα που πλησιαζει το καλοκαιρι πεφτω και στα 68.Στο γυμναστηριο εχω προγραμμα για ογκο 5 μερες την εβδομαδα,το αλλαζω ανα 1.5-2 μηνες και εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα απο τοτε που ξεκινησα.Θελω ομως να παρω μερικα κιλα,να φτασω κοντα στα 75 γιατι μου φαινεται οτι εχω φτασει στο μαξιμουμ απο αποψη μυων για τα κιλα μου.Να προσθεσω επισης οτι λογω της εντονης προπονησης εχει πεσει κατακορυφα και η αντοχη μου,με το ζορι βγαζω ενα 3λεπτο τρεξιμο στον διαδρομο:(Αυτο που θελω απο εσας λοιπον ειναι να μου προτεινετε καποια συμπληρωματα για αυξηση βαρους και αντοχης και κατα προτιμηση σε δισκια/ταμπλετες και οχι σκονες.

Υγ.: Διατροφη δεν κανω καθολου δυστηχως γιατι μενω μονος και δεν ξερω να μαγειρευω:green: Πινω ωστοσο 3-4 ποτηρια γαλα την μερα,1 ποτηρι χυμο + κανα πορτοκαλι μπας και σωσω καπως την κατασταση
Υγ. 2 : Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος με συμπληρωματα,υπαρχουν στα φαρμακεια ε?

Φιλε μου ακου να δεις...τα συμπληρωματα δεν θα σε κανουν τουμπανο....και μιας και ειπες οτι δεν κανεις διατροφη αστο ξεχνα το.....το παν για να φτιαξεις ενα καλο σωμα....ειναι η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.....μετα πανε τα συμπληρωματα......εγω σου προτεινω να αφησεις τα συμπληρωματα και να φτιαξεις μια καλη διατροφη....στα μετρα σου,και μετα τα ξαναλεμε ;)

polo0
11-05-12, 00:02
πως λες ρ φιλε πως δν βαζεις κιλα αφου εχεις μια διατροφη που ουτε για διαιτα δν κανει :P φτιαξε διατροφη και ασε τα συμπληρωματα! ;)

bost
11-05-12, 00:03
@mercy: δεν θελω να γινω τουμπανο,απλα να βελτιωσω λιγο την αντοχη μου και να παρω 3-4 κιλα με την βοηθεια καπου συμπληρωματος και μετα οτι καταφερω με το γυμναστηριο.Απλα διατροφη δεν μπορω να κανω για τον λογο που ειπα...

@polo0: δεν με καταλαβες,το γαλα,ο χυμος και τα πορτοκαλια που αναφερω ειναι επιπλεον των γευματων που κανω!τρωω τρια γευματα την μερα, με μερικα ενδιαμεσα μεσα του στυλ μια σοκολατα πχ.

mercy_
11-05-12, 00:09
@mercy: δεν θελω να γινω τουμπανο,απλα να βελτιωσω λιγο την αντοχη μου και να παρω 3-4 κιλα με την βοηθεια καπου συμπληρωματος και μετα οτι καταφερω με το γυμναστηριο.Απλα διατροφη δεν μπορω να κανω για τον λογο που ειπα...

@polo0: δεν με καταλαβες,το γαλα,ο χυμος και τα πορτοκαλια που αναφερω ειναι επιπλεον των γευματων που κανω!τρωω τρια γευματα την μερα, με μερικα ενδιαμεσα μεσα του στυλ μια σοκολατα πχ.

Φιλε μου αμα συνεχιζεις να μας λες οτι δεν κανεις διατροφη.....σορρυ αλλα δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε :unsure:

bost
11-05-12, 00:15
@mercy: για πες μου ενδεικτικα μια διατροφη να δω κατα ποσο ειμαι κοντα.

lonsdale
11-05-12, 00:19
Γραψε εσυ την δικη σου

bost
11-05-12, 00:29
Δεν εχω κατι στανταρ,αλλα θα περιγραψω μια συνηθισμενη μερα.
-Για πρωινο ή δημητριακα ή κανα κουλουρι απο τον φουρνο μαζι με ενα ποτηρι γαλα
-Μεχρι το μεσημερι δεν τρωω τιποτα,και για μεσημεριανο ζεσταινω σπιτικο φαγητο απο την καταψυξη(εδω ειναι το φαουλ) μαζι με ενα ποτηρι χυμο/κρυο τσαι + ψωμι,τυρι
-Απογευμα κατι ελαφρυ,καμια σοκολατα ή κανα φρουτο
-Βραδυ, δυο ποτηρια γαλα και 2 τοστ
+3-4 λιτρα νερο την μερα.

Lucif3r
11-05-12, 00:58
Δεν εχω κατι στανταρ,αλλα θα περιγραψω μια συνηθισμενη μερα.
-Για πρωινο ή δημητριακα ή κανα κουλουρι απο τον φουρνο μαζι με ενα ποτηρι γαλα
-Μεχρι το μεσημερι δεν τρωω τιποτα,και για μεσημεριανο ζεσταινω σπιτικο φαγητο απο την καταψυξη(εδω ειναι το φαουλ) μαζι με ενα ποτηρι χυμο/κρυο τσαι + ψωμι,τυρι
-Απογευμα κατι ελαφρυ,καμια σοκολατα ή κανα φρουτο
-Βραδυ, δυο ποτηρια γαλα και 2 τοστ
+3-4 λιτρα νερο την μερα.

φιλε ουτε διαιτα να ταν αυτο..

bost
11-05-12, 01:04
το προβλημα ειναι ο αριθμος των γευματων,οι ποσοτητες ή και τα 2?:unsure:
αν θελω μπορω να φαω και παραπανω δεν νιωθω δηλαδη ουτε σκασμενος αλλα ουτε και πεινασμενος,να προσθεσω λες και κανα γευμα ακομα,πριν την προπονηση?

Lucif3r
11-05-12, 01:07
Φτιαξε μια τουμπανη διατροφη να παρεις καλα κιλα...(Ψαξε διαφορες διατροφες ογκου εδω στο φορουμ)

Κ αν μετα απο 1-2 μηνες δεις οτι δε εχει βαλει κιλα συμπληρωσε καμια φορμουλα ογκου...γνωμη μου!!
παντως γενικα οι φορμουλες ογκου ειναι λιγο ακριβες και "αχρηστες" εφοσον μπορεις ευκολα με διατροφη μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου
αυτα :green:

Lucif3r
11-05-12, 01:11
το προβλημα ειναι ο αριθμος των γευματων,οι ποσοτητες ή και τα 2?:unsure:
αν θελω μπορω να φαω και παραπανω δεν νιωθω δηλαδη ουτε σκασμενος αλλα ουτε και πεινασμενος,να προσθεσω λες και κανα γευμα ακομα,πριν την προπονηση?

και τα 2...
τσεκαρε διαφορες διατροφες που υπαρχουν στο φορουμ να παρεις μια ιδεα..

ειναι τελειως ελλιπης αυτη η διατροφη δε μπορω να σου πω να διορθωσεις κατι γιατι θελω φτιαξιμο απο την αρχη :/

bost
11-05-12, 01:11
ωραια βρηκα μερικα θεματα,θα τα δω αυριο.
αφου λυθηκε το θεμα με τα κιλα,για την αντοχη εχεις να προτεινεις κατι?ειδικα το καλοκαιρι ειναι μεγαλο προβλημα

Lucif3r
11-05-12, 01:15
ωραια βρηκα μερικα θεματα,θα τα δω αυριο.
αφου λυθηκε το θεμα με τα κιλα,για την αντοχη εχεις να προτεινεις κατι?ειδικα το καλοκαιρι ειναι μεγαλο προβλημα

χμμμ ενας καφες μιση ωρα πριν την προπονηση...αν δε σε πιανει 2πλος :P:P

bost
11-05-12, 01:19
οχι για την προπονηση μονο γενικα για την βελτιωση της αντοχης,γενικα καφε δεν πολυπινω
ειδα και μερικες διατροφες,και απο οτι καταλαβα εστιαζω σε πρωτεινες και υδατανθρακες ε?

Lucif3r
11-05-12, 01:24
οχι για την προπονηση μονο γενικα για την βελτιωση της αντοχης,γενικα καφε δεν πολυπινω
ειδα και μερικες διατροφες,και απο οτι καταλαβα εστιαζω σε πρωτεινες και υδατανθρακες ε?

καπως ετσι..
πρωτεινες πρεπει να τρως παντα (ειτε στον ογκο ειτε στην γραμμωση)
υδατανθρακες τρως περισσοτερους στον ογκο για να παρεις κιλα :green:

παντως καλο ειναι να εχεις ποικιλια στην διατροφη σου..(ψαρια,κρεας,φρουτα,λαχανικα,ζυμαρικα μπλα μπλα)

bost
11-05-12, 01:26
και ποσα γραμμαρια περιπου την μερα το καθενα?
8ελω περιπου 4 κιλα να παρω οποτε σε 1-2 μηνες να υπολογιζω?

η ποικιλια δεν ειναι στο χερι μου,οτι εχει η καταψηξη!

Lucif3r
11-05-12, 01:36
και ποσα γραμμαρια περιπου την μερα το καθενα?
8ελω περιπου 4 κιλα να παρω οποτε σε 1-2 μηνες να υπολογιζω?

η ποικιλια δεν ειναι στο χερι μου,οτι εχει η καταψηξη!

πρεπει να κανει τα κουμαντα σου για το τι θα χει το ψυγειο κ η καταψηξη :/

ναι καπου εκει...

εε για τις πρωτεινες ειναι περιπου 2 φορε τα κιλα σου..δηλαδη εσυ που εισαι 70..πιστευω γυρω στους 150 καθημερινα θα ηταν οκ....30 σε καθε γευμα ;)
uδατανθρακες δε θυμαμαι ακριβως :/

bost
11-05-12, 01:40
ωραια σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Lucif3r
11-05-12, 01:45
ωραια σε ευχαριστω για την βοηθεια.

:welcome::welcome::welcome:

polo0
11-05-12, 14:47
φιλε ουτε διαιτα να ταν αυτο..

ανα μπραβο!:P


βαλε 6-6 γευματα πανε στις ενοτητες και πατα διατροφη και δες εκει για ογκο..μετα ποσταρε ξανα εδω και θα σε βοηθησουμε να τν κανεις κλτρη η γνκα αν ειναι σωστη!!;) αμα δν εχεις διατροφη δν θα εχεις αποτελεσματα απο τα συμπληρωματα!καλη αρχη απο εμενα!:welcome::welcome::welcome:

exkaliber
14-05-12, 22:06
Υγ.: Διατροφη δεν κανω καθολου δυστηχως γιατι μενω μονος και δεν ξερω να μαγειρευω:green: Πινω ωστοσο 3-4 ποτηρια γαλα την μερα,1 ποτηρι χυμο + κανα πορτοκαλι μπας και σωσω καπως την κατασταση


http://www.greekbooks.gr/books/eleftheros-hronos/magiriki/fititis-ke-stin-kuzina.product

:green:


ξεκιναμε με διατροφη και τα βρισκουμε τα αλλα στην πορεια

Apollonas
15-05-12, 12:44
Θα σου πω το καλύτερο συμπλήρωμα, αυγά το ασπράδι μόνο και στήθος κοτόπουλο με ρύζι... Θές την μέρα 6 με 7 γεύματα, πάρε μια κατσαρόλα βάλε τα στήθη κοτόπουλου και νερό μέχρι την μέση και αστο να βράσει 40 λεπτά...είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μαγειρέψεις, όσο για το ρύζι δε το συζητάω έχει και οδηγίες το κουτί , τόσο εύκολο..!!! If you are eating like a girl, you gonna look like a girl...!!! Πρόγραμμα όπως είπαν τα παιδιά ποιο πάνω και φαγητό, ξεκούραση...!!!