PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρεατίνη σε περίοδο γράμμωσης



Panosss
16-05-12, 11:36
Χθες μου ήρθε μια νέα παραγγελία και την δοκίμασα πρώτη μέρα.
Μετά απο πολύ σκέψη, προμηθεύτηκα μονουδρική κρεατίνη (Reflex) και μαζί με αυτή,έναν κουβά πρωτεΐνη Nitrotech Hardcore Pro-series (για την οποία έχω ακούσει καλά λόγια και γνωρίζω οτι περιέχει κρεατίνη 2 γρ σε κάθε scoop).

Η προμήθεια της Nitrotech, έγινε για να αντικαταστήσει την μια δόση Whey που έπαιρνα 45 λεπτά πριν την προπόνηση.
Χθες λοιπόν ήταν η πρώτη μέρα που το εφάρμοσα (45 λεπτά πριν την προπόνηση Nitrotech και 20 λεπτά μετά την προπόνηση 40 gr Whey με 2 γρ κρεατίνη μαζί). Δεν ξέρω αν ήταν placebo, ή αν ο οργανισμός μου ήταν σε αναβολική φάση αλλά η προπόνηση ήταν πραγματικά super. Τα βάρη βγήκαν πολύ άνετα και, το σημαντικότερο, το αερόβιο αμέσως μετά ήταν πραγματικά ξεκούραστο. 45 λεπτά διάδρομο και αν δεν με πίεζε ο χρόνος θα έβγαινε σίγουρα 1 ώρα.

Που θέλω να καταλήξω και να μην σας κουράζω.
Είναι σωστή η λήψη κρεατίνης στην φάση που βρίσκομαι (γράμμωση); Ουσιαστικά παίρνω 2 gr πριν την προπόνηση και 2 gr μετά. Είναι σωστό που δεν έχω κάνει καθόλου loading;

ΥΓ: Η διατροφή μου εννοείται πως είναι όσο πιο καθαρή γίνεται, γυμναστήριο πάω 6 φορές την εβδομάδα ενώ 3 ημέρες επιπλέον κάνω και 30λεπτο τρέξιμο τα πρωινά, ενώ εδώ και μια εβδομάδα παίρνω και το Lipo 6 (για το οποίο έχω γράψει και στην αντίστοιχη αξιολόγηση)

aqua_bill
16-05-12, 11:59
απο που ακουσες καλα λογια γι αυτην?:green:? η κρεατινη μια χαρα ειναι στα 5 γραμμαρια μετα την προπονηση και το πρωι τις μερες που δε γυμναζεσαι.τωρα εμενα ουτε η επιλογη της συγκεκριμενης μου αρεσει για το λογο που την πηρες ουτε να παιρνω 45 λεπτα πριν την προπόνηση ενα σκουπ.

Οσο για τη διαφορα στην προπονηση... οτι και να παρεις μεσα σε μια μερα τετοια διαφορα δεν θα δεις...;)

Panosss
16-05-12, 12:06
Αν κατάλαβα σωστά, η ένστασή σου είναι για την Nitrotech.
Οι απόψεις διίστανται και ουσιαστικά την προμηθεύτηκα δοκιμαστικά.

Έχεις δίκιο για τα αποτελέσματα μέσα σε μια μέρα, απλά παρέθεσα το γεγονός γιατί όντως συνέβη.
5gr κρεατίνης δεν προτίθεμαι να πάρω σε αυτή την φάση και αναρωτιέμαι αν με τα 2gr που ξεκίνησα να παίρνω έχει κάποιο νόημα η λήψη της στην φάση γράμμωσης ή είναι ανούσια και να την σταματήσω!!!

Tasos Green
16-05-12, 13:03
Μια χαρα ειναι η κρεατινη στην γράμμωση... τα 4 γραμαρια δεν ειναι και πολλα.

και γω σε φαση γραμμωσης ειμαι και χρησιμοποιώ 10gr την μερα.

το φόρτωμα δεν ειναι απαραίτητο. απλα με το φόρτωμα γινεται πλήρωση της κρεατινης στους μυς πιο γρηγορα.

Panosss
16-05-12, 13:08
Ναι έχεις δίκιο για την ποσότητα... δεν είναι 2gr που έγραψα πριν, αλλά συνολικά είναι περίπου 4gr (2+2) και λογικά (λόγω διαφοροποίησης της δοσολογίας απο μέρα σε μέρα μιας και τα 2gr μετά είναι με το μάτι σε ένα scoop των 5gr)μπορεί να φτάνει συνολικά μέχρι και τα 5gr.

Ultra_b
16-05-12, 14:05
Μια χαρα ειναι η κρεατινη στην γράμμωση... τα 4 γραμαρια δεν ειναι και πολλα.

και γω σε φαση γραμμωσης ειμαι και χρησιμοποιώ 10gr την μερα.

το φόρτωμα δεν ειναι απαραίτητο. απλα με το φόρτωμα γινεται πλήρωση της κρεατινης στους μυς πιο γρηγορα.

Ποιος ο λογος να παιρνεις 10γρ την μερα? Απλα τα κατουρας... Εδω ο οι επαγγελματιες b.b υποστηρίζουν οτι μεχρι 5 γραμαρια μπορει να αποροφήσει ο οργανισμος. Τζαβα τα κατουρας τα υπολληπα και επιβαρινεις και τα νεφρα σου...

vaggan
16-05-12, 14:13
Ποιος ο λογος να παιρνεις 10γρ την μερα? Απλα τα κατουρας... Εδω ο οι επαγγελματιες b.b υποστηρίζουν οτι μεχρι 5 γραμαρια μπορει να αποροφήσει ο οργανισμος. Τζαβα τα κατουρας τα υπολληπα και επιβαρινεις και τα νεφρα σου...ποιος επαγγελματιας το ειπε αυτο?

Tasos Green
16-05-12, 14:26
Ποιος ο λογος να παιρνεις 10γρ την μερα? Απλα τα κατουρας... Εδω ο οι επαγγελματιες b.b υποστηρίζουν οτι μεχρι 5 γραμαρια μπορει να αποροφήσει ο οργανισμος. Τζαβα τα κατουρας τα υπολληπα και επιβαρινεις και τα νεφρα σου...

τι/ πως? :unsure:

δηλαδη αμα κανεις φορτωμα ο οργανισμος θα αποροφησει απο τα 20γρ πχ μονο τα 5? που το ειδες αυτο για πες μας και μας....

το οτι θα παρεις 5 γρ μονουδρικη δεν συμαινει οτι θα αποροφησεις και τα 5 γρ. και μιας και ειναι φτηνο συμπληρωμα μπορεις να κανεις την υπερβαση για να εισαι σιγουρος.

τωρα αυτο για τα νευφρα που το συμπερανες? μονο παραγοντας για την επιβάρυνση των νεφρων η κρεατινη ειναι? και η διατροφη υψηλη σε πρωτεινη μπορει να επιβαρυνει τα νεφρα... σταματα να τρως πολυ πρωτεινη αν ειναι ετσι.