PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια ερωτηση θελω να κανω μονο...!



Big Foot
18-05-12, 16:41
Εαν εχω μια ισορροπημενη διατροφη κ περνω βιταμινη C μαζι με αμινοξεα κ μπολικη φρουτοκρεμα θα δω αναπτυξη του σωματος μου?Ασχολουμαι με το μπασκετ αλλα βρισκομαι ακομα στην εφηβεια κ δεν θελω να μπλεξω ακομα με πρωτεινεις...με τις οποιες δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα λογια!:help:

s0k0s
18-05-12, 16:59
Εαν εχω μια ισορροπημενη διατροφη κ περνω βιταμινη C μαζι με αμινοξεα κ μπολικη φρουτοκρεμα θα δω αναπτυξη του σωματος μου?Ασχολουμαι με το μπασκετ αλλα βρισκομαι ακομα στην εφηβεια κ δεν θελω να μπλεξω ακομα με πρωτεινεις...με τις οποιες δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα λογια!:help:

Τι εχεις ακουσει για τις πρωτεινες; :unsure:

Big Foot
18-05-12, 17:29
Πολλα και διαφορα...!Λαθος δοσολογιες γιατρων, το αλλο ειναι οτι μακροχρονια διαρκεια φερνει ασχημα αποτελεσμα αλλα δεν ειναι το θεμα μας εκει...!

Apollonas
18-05-12, 18:47
Μπάσκετ=Αερόβιο=Καύση. Η μη αναπλήρωση αυτών άμεσα από το πέρας της προπόνησης φέρνει καταβολισμό. Καταβολισμός, με πολύ απλά λόγια, ο οργανισμός ψάχνει τροφή άμεσα να αναπληρώσει τα χαμένα θρεπτικά συστατικά. Άν δεν γίνει αυτό αρχίζει να τρώει απο τον μυικό ιστό και όχι από το λίπος. Το σώμα μας είναι πολύ έξυπνο και κρατάει αποθέματα λίπους. Η φρουτόκρεμα δεν πιστεύω να σου δώσει κάτι καθώς πρέπει να φας αρκετή ώστε να πάρεις αυτό που θες. Θερμίδες συντήρησης βρες, μετά φτιάχνεις διατροφή και προχωράς βήμα βήμα.;)

Big Foot
18-05-12, 23:01
Mεχρι στιγμης τα παω πολυ καλα στο θεμα της διατροφης κ αυτον το καιρο το αεροβιο την εβδομαδα δεν ξεπερνα τις 4 ωρες...!Αυτον το καιρο κανω εντατικα βαρη 4 φορες/εβδομαδα κ τρωω 1 ωρα πριν 2 κουπες φρουτοκρεμα μαζι με 2 μπανανες +1 καψουλα αμινοξεα και κατα το βραδακυ ενα καλο βραδυνο +βιταμινη C...καποιες φορες περνω 2 καψουλες την μερα,μεσημερι-βραδυ!Αυτο που κανω λετε να μου βγει σε καλο?

billy89
18-05-12, 23:14
Αφού δεν εμπιστεύεσαι τα συμπληρώματα πρωτείνης γιατί παίρνεις αμινοξέα???

Big Foot
19-05-12, 01:24
Τα αμινοξεα μου τα προτεινε ο διατροφολογος...τα πηρα απο φαρμακειο και μου ειπαν πως ειναι πολυ καλη η εταιρια που τα παρασκευαζει...ετσι νιωθω ασφαλεια!Αυτα ειναι κυριως για μυικη αποκατασταση κ αναπτυξη των μυων!Τελος παντων δεν ειμαι πολυ της πρωτεινης διοτι δεν χρειαζεται τα βγαζω και με λιγο τυρακι,λιγο ασπραδακι αντε κ με καμια φρουτοκρεμα :green:

reignman007
19-05-12, 08:38
Τα αμινοξεα μου τα προτεινε ο διατροφολογος...τα πηρα απο φαρμακειο και μου ειπαν πως ειναι πολυ καλη η εταιρια που τα παρασκευαζει...ετσι νιωθω ασφαλεια!Αυτα ειναι κυριως για μυικη αποκατασταση κ αναπτυξη των μυων!Τελος παντων δεν ειμαι πολυ της πρωτεινης διοτι δεν χρειαζεται τα βγαζω και με λιγο τυρακι,λιγο ασπραδακι αντε κ με καμια φρουτοκρεμα :green:

Η ο διατροφολογος σου δεν στα εχει εξηγησει καλα η δεν τον ρωτησες τις σωστες ερωτησεις(οχι οτι τον θεωρω αρμοδιο να σου πει περι συμπληρωματων).

1.Ειτε απο φαρμακειο ειτε απο καταστημα αθλητικων ειδων ειναι μια η αλλη,ειναι σαν να αγορασεις προφυλακτικα απο φαρμακειο και προφυλακτικα απο περιπτερο.Το μονο που αλλαζει ειναι η "αισθηση ασφαλειας".
2.Τα αμινοξεα ειναι τα δομικα στοιχεια των πρωτεινων.Σε γενικες γραμμες ειναι σαν να λες τρωω αλευρι αλλα οχι ψωμι.
3.ΚΑΙ η πρωτεινη ΚΑΙ τα αμινοξεα ειναι κυριως για μυικη αποκατασταση και κατ'επεκτασιν αναπτυξη μυων,μην θεωρεις οτι κανουν κατι διαφορετικο
4.Οπως ηδη εχεις ψυλλιαστει απο τα παραπανω αν παιρνεις αμινοξεα εισαι ηδη υπερ της πρωτεινης :P

Συνοψιζοντας:Σε καταλαβαινω και σε ενθαρρυνω να εισαι επιφυλακτικος σε θεματα διατροφης-συμπληρωματων και οχι μονο,αλλα η γνωση ειναι δυναμη.Οι "πρωτεινες" και γενικοτερα τα συμπληρωματα διατροφης δεν απεχουν πολυ ως φιλοσοφια-και ως τροπος παρασκευης εδω που τα λεμε- απο τις παιδικες φρουτοκρεμες(που καποιες αν παρατηρησεις εχουν μεσα την τοσο αρνητικα διαφημισμενη ταυρινη).Η πρωτεινη σε σκονη ειναι το πλεον διαδεδομενο και "ακινδυνο" συμπληρωμα διατροφης.Εγω στη θεση σου και στην ηλικια σου θα εφτιαχνα πρωτα τη διατροφη μου και τις συνηθειες μου(καπνισμα-ποτο κλπ) και μετα θα ψαχνομουνα για συμπληρωματα.Καλα κανεις και ρωτας,το φορουμ ειναι ενα πολυ καλο μεσο ενημερωσης καθως ακους πολλες και διαφορετικες αποψεις,παραλληλα με τη συλλογη πληροφοριων οξυνεις και την κριση σου.

Big Foot
19-05-12, 11:25
Φιλε reignman θεωρητικα εισαι σωστος...καποιος αθλητης χρειαζεται σιγουρα καποια πολυβιταμινη,αμινοξεα αλλα μεχρι εκει!Ειμαι υπερ καποιον συπληρωματων αλλα δεν θελω να φουσκωσω σαν μπαλονι...για πρωτεινη σκεφτομαι να δοκιμασω λιγο αυτον τον καιρο κ μετα θα το αφησω για μετα τα 18 κ βαλε!Λετε εαν παρω για καποιο 2μηνο να υπαρξουν παρενεργειες?:turtle:

reignman007
19-05-12, 11:46
Δεν σε παροτρυνα σε καμια φαση να παρεις πρωτεινη.
Το νοημα του ποστ μου ηταν να καταλαβεις τη σχεση αμινοξεα-πρωτεινη.Προφανως απετυχα :green:
Δεν ξερω ποιος σου εβαλε τετοιες ιδεες του τυπου "φουσκωνω σαν μπαλονι" και "παρενεργειες".Ειναι σαν να τρως περισσοτερο κρεας η να πινεις πιο πολυ γαλα.Αν καποιος επαθε κατι απο τα παραπανω τρωγοντας αυτα παω πασο.

sakistaz
19-05-12, 11:46
Φιλε reignman θεωρητικα εισαι σωστος...καποιος αθλητης χρειαζεται σιγουρα καποια πολυβιταμινη,αμινοξεα αλλα μεχρι εκει!Ειμαι υπερ καποιον συπληρωματων αλλα δεν θελω να φουσκωσω σαν μπαλονι...για πρωτεινη σκεφτομαι να δοκιμασω λιγο αυτον τον καιρο κ μετα θα το αφησω για μετα τα 18 κ βαλε!Λετε εαν παρω για καποιο 2μηνο να υπαρξουν παρενεργειες?:turtle:
κ γω περνω αμινοξεα,πρωτεινη κ πολυβιταμινη αλλα δε μπορω να φουσκωσω σα μπαλονι. μαλλον κατι κανω λαθος:unsure:
τωρα περα απο τη πλακα τα συμπληρωματα κανουν αυτο που λεει η λεξη απλα συμπληρωνουν τη διατροφη.η πρωτεινη ειναι σα να τρως κανα στηθος κοτοπουλο παραπανω.ειμαι καθετος στ οτι για να παρει κανεις καποιο συμπληρωμα δε πρεπει να εχει αμφιβολιες,δλδ αν λοιπον εχεις αμφιβολιες τοτε θα σκεφτεσαι λες να παθω τπτ?λεσ το κεφαλι μου να με πονα απ τη πρωτεινη?κλπ κλπ.οποτε σου λεω αστο.μη παρεις τπτ

Big Foot
19-05-12, 11:56
Eαν τρως ομως 6-7 γευματα την ημερα και να περνεις κ τα συπληρωματα μαζι φυσικο ειναι να φουσκωσεις!Θες δεν θες...τελος παντων πλεον ακομα κ τα τροφιμα οπως φρουτα,πρασινα κλπ εχουν πειραχτει κατα πολυ οποτε στο μελλον αμα εχω βαρυ προγραμμα δεν αποκλειεται να μην παρω πρωτεινη!:)
Το σωστο ομως ειναι:Παν μετρον αριστον!

Ultra_b
19-05-12, 12:07
Φιλε μου τα αμινοξεα που παιρνεις ειναι ποιο εξιδικευμένο σκευασμα απο την προτεινη οποτε εισαι σε ολα λαθος.
Η προτεινη ειναι συνθεση αμινοξεων, η προτεινη ειναι συμπηκνομένο γαλα με 0 λιπαρα. Για αυτο και λεγετε προτεινη απο ορο γαλακτος. Το γαλα που σου εδειναν μικρο ειναι κατι σαν την προτεινη να μην σου πω και χειροτερο(επειδη το επεινε 1 μωρο).

Εγω κανω χρηση προτεινη 1 χρονο και κατι και πιστεψεμε ενο θελω δεν μπορω να φουσκωσω. 1 σκουπ προτεινης ειναι σαν αν τρως ΑΚΡΙΒΩΣ 100 γραμαρια κοτοπουλο στηθος. Ειναι απλα αντικατασταση γευματα για αυτο λεγοντε και συμπλτηρωματα διατροφης και οχι αναβολικα.
Η προτεινη την παιρνεις μετα την προπονηση γιατι ειναι υγρο γευμα και αποροφατε ποιο γριγορα απο το σταθερο γευμα πραγμα που το θες μετα την προπονηση. Ειναι οπως θα παρεις 1 χαπι και 1 χαπι αναβραζων , το αναβραζον θα το αποροφησει ποιο γριγορα ο οργανισμος.
Για να χωνεψει ο οργανισμος την προτεινη θελει γυρο στα 30-45 λεπτα . Τα αμινοξεα μολις σε 10-15 λεπτα. Αρα ποιο ειναι ποιο εξιδικευμενο συμπληρωμα?

τελος παντνων και η προτεινη και τα αμινοξεα ουτε θα σε φουσκοσουν ουτε θα σε βοηθησουν αν δεν κανεις παραλληλα και σωστη διατροφη. Και οταν λεω σωστη διατροφη δεν εννοω αυτο που ακουω συνεχεια απο ολους οταν λεν "ξεκηνησα διατροφη" τους ρωτας μετα δηλαδη τι τρως? και σου λενε " Εκοψα τα τιγανιτα , δεν τρωω απο εξω , δεν τρωω γλυκα και εκοψα το βραδινο" Ε δηλαδη ειναι για γελια.....

Ελπιζω να σε βοηθησα και μην ακους το καθε χαζοδιατροφολογο που λεει οτι του καπνισει και σου πλασαρε την πανακριβη εταιρια συμπληροματων(για τα αμινοξεα) επιδη αυτος ειναι συνενοημενος και παιρνεις μιζες.

Big Foot
19-05-12, 12:31
Εαν ακολουθει καποιος κατα γραμμα γυμναστικη/διατροφη τοτε θα δει τεραστια διαφορα!Απο προσωπικης εμπειριας μολις πηρα κ τα συπληρωματα βγαζω τις 3πλασιες καμψεις,εχω περισσοτερη αντοχη στο τρεξιμο κ σηκωνω +20 κιλα στα βαρη!Αυτο με τα λιπαρα σνακ εκει πρεπει να σε διορθωσω διοτι ολα χρειαζονται,θελει κ μια φορα στο τοσο να φας κ ενα βρομικο!:green:

reignman007
19-05-12, 13:05
Εαν ακολουθει καποιος κατα γραμμα γυμναστικη/διατροφη τοτε θα δει τεραστια διαφορα!Απο προσωπικης εμπειριας μολις πηρα κ τα συπληρωματα βγαζω τις 3πλασιες καμψεις,εχω περισσοτερη αντοχη στο τρεξιμο κ σηκωνω +20 κιλα στα βαρη!Αυτο με τα λιπαρα σνακ εκει πρεπει να σε διορθωσω διοτι ολα χρειαζονται,θελει κ μια φορα στο τοσο να φας κ ενα βρομικο!:green:

Στο συγκεκριμενο φορουμ γραφουν αθλητες που ειναι χρονια στο χωρο της σωματικης διαπλασης,με εμπειριες εως και 20φευγα ετων σε διατροφη και ασκηση.Αφου ρωτησες ακουσε τους και προσπαθησε να κερδισεις απο τις γνωσεις τους.

Ultra_b
19-05-12, 13:22
Μαλιστα... Μαλλον εισαι τοτε το παιδι φαινομενο που με τα αμινοξεα παιρνει τις 3πλες καμψεις και +20 κιλα στα βαρυ... Στο μυαλο σου ειναι... Δεν σε βοηθησαν τα αμινοξεα στην δυναμη.

Apollonas
19-05-12, 17:47
Αυτό είναι placebo με τα αμινοξέα. Αν κάτι θα σε βοηθούσε σε τετοιο θα ηταν καποιο νιτρικό ή απλά κρεατίνη να έχεις αντοχή και δύναμη. Η πρωτεινη ειναι απλα ενα ροφημα που αντικαθιστα ενα στέρεο φαγητο το οποιο δε μπορεις να φας καπακια απο την προπονηση ή καποιο γεύμα. Οσο για το να φουσκωσεις, αστο.. Δε προκειται να γινει ποτε, νουμερο ενα δε παιρνεις αυτα που παιρνουν και δε κανεις την προπονηση που κανουν...

Big Foot
19-05-12, 22:19
Oλα συμμετεχουν στην αποδοση!Καλη διατροφη-αμινοξεα κ πολυβιταμινη=μεγιστη ενεργεια!Εγω δεν θελω να φουσκωσω απλως να ειμαι fit...να γυμναζομαι κ να υπαρξει μετα αμμεση αναπληρωση των μυων ωστε να συνεχισω ολο και περισσοτερο...!Δεν χρειαζεται να γινω κανας μπρατσαρας που απο την πολυ σκονη κ την ενεση δεν θα μπορω να κατεβαζω μια φετα ψωμι

Apollonas
20-05-12, 15:08
Oλα συμμετεχουν στην αποδοση!Καλη διατροφη-αμινοξεα κ πολυβιταμινη=μεγιστη ενεργεια!Εγω δεν θελω να φουσκωσω απλως να ειμαι fit...να γυμναζομαι κ να υπαρξει μετα αμμεση αναπληρωση των μυων ωστε να συνεχισω ολο και περισσοτερο...!Δεν χρειαζεται να γινω κανας μπρατσαρας που απο την πολυ σκονη κ την ενεση δεν θα μπορω να κατεβαζω μια φετα ψωμι

Άλλο το ένα άλλο το άλλο, γιατί μπλέκεις 2 διαφορετικά πράγματα; Η πρωτείνη είναι απλώς ένα συμπλήρωμα διατροφής για γεύμα και τα ενέσιμα, αναβολικά. Δεν πιστεύω πως είναι στο θέμα μας τα αναβολικά και καλό είναι να μην λέμε όταν δεν έχουμε οι ίδιοι γνώση γι'αυτά. Η πρωτείνη θα σου δώσει τα θρεπτικά συστατικά μετά την προπόνηση για να αναπληρώσεις τις αποθήκες πρωτεινών, δεν είναι αναβολικό και την παίρνουν και τα μωρά.

reignman007
20-05-12, 16:06
Bigfoot δεν καταλαβαινω γιατι τοση αρνηση στο να καταλαβεις τι λενε τα παιδια.
Σου εξηγησαμε με 10 διαφορετικους τροπους και παραδειγματα τι εστι πρωτεινη και ποια η δουλεια της αλλα παρολαυτα εσυ δεν θελεις να καταλαβεις.Δεν σου λεμε να παρεις πρωτεινη,δεν σου λεμε να γινεις "φουσκωτος",δεν σου πουλαμε τιποτα και στην τελικη δεν νοιαζει κανεναν τι ακριβως θα κανεις.
Αλλα για ονομα του Θεου μπηκες στο φορουμ να ρωτησεις και οχι μονο δεν ακους τι σου λεμε αλλα και τα πιο πολλα σου ποστ ειναι σε στυλ "σας διδασκω,ακουστε με".

chili
20-05-12, 16:26
φιλε τα παιδια στο ειπαν τοσες φορες, απ οτι φαινεται δε θες να καταλαβεις αλλα θα κανω και εγω μια προσπαθεια.Πρωτεινη περιεχουν σχεδον ΟΛΑ τα τροφημα. Ενα σκουπ(δοση) ροφημα πρωτεινης, ειναι επεξεργασμενο γαλα που εχουν διωξει λιπαρα και υδατανθρακες και εχουν κρατησει τη πρωτεινη και εχουν βαλει μεσα και γλυκαντικες ουσιες.Οι πρισμενοι οι μπρατσαραδες τα τουμπανα οπως θες πες το, παρουν δε παρουν σκονη πρωτεινης τη δουλεια τους θα τη κανουν.Ξερεις γιατι? επειδη ξερουν να τρεφονται και η πρωτεινη ειναι φαγητο.Εγω π.χ. εχω να παρω σκονη πρωτεινης κανα 6μηνο και δεν επαθα τιποτα ισα ισα

beefmeup
20-05-12, 16:28
!Δεν χρειαζεται να γινω κανας μπρατσαρας που απο την πολυ σκονη κ την ενεση δεν θα μπορω να κατεβαζω μια φετα ψωμι

μαν καπου τα εχεις μπλεξει λιγο τα πραγματα στο μυαλο σου..
ξαναδιαβασε τις απαντησεις που πηρες..απεχεις πολυ απο την πραγματικοτητα αν τα πιστευεις αυτα που γραφεις για τα συμπληρωματα..
σε ενα πλαισο σωστης διατροφης/προπονησης τα συμπληρωματα δεν ειναι ουτε το 10%.

tyler_durden
20-05-12, 16:28
Oλα συμμετεχουν στην αποδοση!Καλη διατροφη-αμινοξεα κ πολυβιταμινη=μεγιστη ενεργεια!Εγω δεν θελω να φουσκωσω απλως να ειμαι fit...να γυμναζομαι κ να υπαρξει μετα αμμεση αναπληρωση των μυων ωστε να συνεχισω ολο και περισσοτερο...!Δεν χρειαζεται να γινω κανας μπρατσαρας που απο την πολυ σκονη κ την ενεση δεν θα μπορω να κατεβαζω μια φετα ψωμι

φιλε μην κανεις το εγκλημα και αρχισεις τις σκονες πρωτεινης..
σε λιγους μηνες δε θα χωρας απο τις πορτες..ασε που μολις σταματησεις θα κρεμασεις τελειως..

chili
20-05-12, 16:40
φιλε μην κανεις το εγκλημα και αρχισεις τις σκονες πρωτεινης..
σε λιγους μηνες δε θα χωρας απο τις πορτες..ασε που μολις σταματησεις θα κρεμασεις τελειως..
ε τοτε να παρει πρωτεινη γραμμωσης :rolf::rolf:

TheWorst
20-05-12, 16:45
Eαν τρως ομως 6-7 γευματα την ημερα και να περνεις κ τα συπληρωματα μαζι φυσικο ειναι να φουσκωσεις!Θες δεν θες...τελος παντων πλεον ακομα κ τα τροφιμα οπως φρουτα,πρασινα κλπ εχουν πειραχτει κατα πολυ οποτε στο μελλον αμα εχω βαρυ προγραμμα δεν αποκλειεται να μην παρω πρωτεινη!:)
Το σωστο ομως ειναι:Παν μετρον αριστον!

Μακαρι να ηταν ετσι.....

Big Foot
20-05-12, 19:06
Koιταξτε ολοι λιγο πολυ εχετε δικιο κ δεν μπηκα εδω για να κανω τον ξερολα!Δειτε λιγο στην αρχη τι εγραψα...περνω αυτο κ αυτο κ δεν ξερω ποτε να τα πινω!Ας πουμε τα αμινοξεα να παιρνω 2γρ αμινοξεα 15 λεπτα πριν απο τα βαρη κ μετα οταν κανω λιγο αεροβιο να παιρνω κ μια καψουλα βιταμινη C?Οσο για τις πρωτεινες θελει διαρκεις ενασχοληση με βαρη γιαιτ οπως ειπε κ ο φιλος θα κρεμασεις σιγουρα γι αυτο τον λογο δεν την πολυσυμπαθω ως συμπληρωμα!:)

Apollonas
20-05-12, 19:25
φιλε μην κανεις το εγκλημα και αρχισεις τις σκονες πρωτεινης..
σε λιγους μηνες δε θα χωρας απο τις πορτες..ασε που μολις σταματησεις θα κρεμασεις τελειως..

Ορίστε τώρα πίστεψε ότι θα κρεμάσει από την πρωτείνη:unsure: Ποιός έβγαλε αυτή την θεωρία ήθελα να 'ξερα...!!!

beefmeup
20-05-12, 19:25
πλακα κανει ο φιλος παιδια..
κ μεταξυ μας με αυτα που διαβαζει,τι αλλο να γραψει..:turtle:

Big Foot
20-05-12, 20:31
Aυτο θα το ειπε ειρωνικα ο φιλος αλλα εχω δει αθλητες που επαιρναν πρωτεινες κ χιλια 2 αλλα πραματα χωρις να δουλευουν τον παραμικρο μυ στο γυμναστηριο και να τους βλεπεις στις καφετεριες με τα κοντομανικα να ειναι ολα πεσμεναα!Αυτοι πραγματικα δεν δινουν καθολου καλο παραδειγμα κ πιστεψτε με θα το εχετε συναντησει κ εσεις αυτο,εστω μια φορα!Δεν λεω...η πρωτεινη ειναι ακινδυνη αρκει να μην υπαρχει υπερβολη διοτι ολα μετα θα μετατρεπονται σε λιπος κ τρεχα γυρευε μετα!:green:
Θα μου πει καποιος ποτε να παιρνω τα συπληρωματα που ειπα παραπανω...ας αφησουμε στην ακρη την πρωτεινη!

reignman007
20-05-12, 20:35
Ολα??????

Big Foot
23-05-12, 20:42
Γενικα reignμαν υπηρχε πολυ πλαδαροτητα κ μεγαλη χαλαρωση στα χερια τους!Τελος παντων μαλλον θα καταληξω κ γω σε καποια καλη πρωτεινη γτ διαβασα αρκετα αρθρα στο forum κ μ αυτο το προγραμμα που εχω δεν θα εχω το χρονο για πολυ φαγητο!
46033 αυτην εδω πως σας φαινεται?Εαν θελησω να την σταματησω εντελως θα υπαρξει καμια παρενεργεια ή ειναι για πολυ επαγγελματιες αθλητες?

reignman007
23-05-12, 21:02
Τιποτα δεν "μετατρεπεται" σε λιπος.Αλλο μυς(που μπορει να ατροφησουν,δεκτον),αλλο λιπος(που μπορει να ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ απο κακη διατροφη κλπ),αλλο κοκαλα.
Οι πρωτεινες δεν ειναι για επαγγελματιες,ειναι για μια μεγαλη γκαμα ασκουμενων.
Προσωπικα δεν θελω να φερω γνωμη για το συγκεκριμενο προιον,φανταζομαι θα υπαρχουν παιδια στο φορουμ που μπορουν να σε κατατοπισουν πολυ καλα.

υ.γ.Μπραβο σου που εκατσες και διαβασες και εψαξες.

DimitrisT
23-05-12, 21:32
Aυτο θα το ειπε ειρωνικα ο φιλος αλλα εχω δει αθλητες που επαιρναν πρωτεινες κ χιλια 2 αλλα πραματα χωρις να δουλευουν τον παραμικρο μυ στο γυμναστηριο και να τους βλεπεις στις καφετεριες με τα κοντομανικα να ειναι ολα πεσμεναα!Αυτοι πραγματικα δεν δινουν καθολου καλο παραδειγμα κ πιστεψτε με θα το εχετε συναντησει κ εσεις αυτο,εστω μια φορα!Δεν λεω...η πρωτεινη ειναι ακινδυνη αρκει να μην υπαρχει υπερβολη διοτι ολα μετα θα μετατρεπονται σε λιπος κ τρεχα γυρευε μετα!:green:
Θα μου πει καποιος ποτε να παιρνω τα συπληρωματα που ειπα παραπανω...ας αφησουμε στην ακρη την πρωτεινη!

Αυτο δεν γινεται.
Στο ειπαν τα παιδια παραπανω. Μια πρωτεινη αποτελειται απο αμνοξεα σε αλυσιδα. Ο ορος γαλακτος προερχεται απο τη δημιουργια του τυριου απο γαλα, παιρνουν οτι απομενει και το κανουν νοστιμο.
Δεν φουσκωνεις απο την πρωτεινη, δεν ειναι αναβολικο. Η μονη πιθανοτητα να κρεμασεις ειναι αν οντως παρεις απαγορευμενες ουσιες, φουσκωσεις πολυ παραπανω απο τα φυσιολογικα ορια του σωματος σου, τεντωσει το δερμα (αναμενομενο) και σταματησεις τη γυμναστικη. Οι μυς θα μικρυνουν και το δερμα που εχει τεντωθει θα ''πεσει''.
Λιπος και μυς ειναι δυο ξεχωριστα πραγματα. Δεν μετατρεπεται το ενα στο αλλο.

Apollonas
23-05-12, 22:10
Αυτο δεν γινεται. Στο ειπαν τα παιδια παραπανω. Μια πρωτεινη αποτελειται απο αμνοξεα σε αλυσιδα. Ο ορος γαλακτος προερχεται απο τη δημιουργια του τυριου απο γαλα, παιρνουν οτι απομενει και το κανουν νοστιμο.Δεν φουσκωνεις απο την πρωτεινη, δεν ειναι αναβολικο. Η μονη πιθανοτητα να κρεμασεις ειναι αν οντως παρεις απαγορευμενες ουσιες, φουσκωσεις πολυ παραπανω απο τα φυσιολογικα ορια του σωματος σου, τεντωσει το δερμα (αναμενομενο) και σταματησεις τη γυμναστικη. Οι μυς θα μικρυνουν και το δερμα που εχει τεντωθει θα ''πεσει''.Λιπος και μυς ειναι δυο ξεχωριστα πραγματα. Δεν μετατρεπεται το ενα στο αλλο. Νομίζω τον κάλυψες πλήρως...!!! ;)

tasos2
23-05-12, 22:20
O φιλος προφανως δεν εμπιστευεται τις εταιρειες απο τις οποιες ψωνιζουν τα μποντυμπιλντινγκ κλαμπς και εμπιστευεται την εταιρεια που του προτεινε ο γιατρος. Δεν εχει και τοσο αδικο σε αυτο.
Αλλα οπως ειπε και ο ιδιος ολα τα τροφιμα εχουν πειραχτει ετσι κι αλλιως οποτε αμα εχεις περιορισμενο χρονο δεν αξιζει τον κοπο να μην χρησιμοποιεις καποιο συμπληρωμα για να κανεις πιο ευκολη τη ζωη σου

Big Foot
24-05-12, 10:28
Eυχαριστω πολυ παιδες...εαν πα9ω ομως κατι μαυρο φιδι που σας εφαγε κακομοιρηδες!:green: