PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρο συγκρισης αναλογα με τα κιλα;



deluxe
20-05-12, 14:44
Πως μπορουμε να συγκρινουμε την δυναμη δυο ατομων τα οποια εχουν διαφορετικα κιλα, αλλα ειναι εξισου γυμνασμενοι; Πχ. ο ενας ειναι 80 κιλα και ο αλλος 90 κιλα, με το αναλογο υψος ο καθενας. Ποσα κιλα διαφορα πρεπει να εχουν στις βασικες ασκησεις;

beefmeup
20-05-12, 14:48
δεν μπορεις..

deluxe
20-05-12, 14:58
Σιγουρα θα υπαρχει καποιος τυπος που να υπολογιζει. Ισως εαν ξεραμε ο καθενας τα max που κανουμε σε κιλα;

beefmeup
20-05-12, 15:05
αλλο αυτο..
δες εδω
Υπολογισμός του 100% (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?20942-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-100)

sTeLaKoS
20-05-12, 15:11
Για δες μια τα πινακάκια, κάτι τέτοιο ψάχνεις;
http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/StrengthStandards.html

Ε (http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/StrengthStandards.html)πέλεξε άσκηση και θα σου βγάλει τα προβλεπόμενα κιλά ανάλογα το βάρος και το επίπεδο.

Lucif3r
20-05-12, 15:34
Για δες μια τα πινακάκια, κάτι τέτοιο ψάχνεις;
http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/StrengthStandards.html

Ε (http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/StrengthStandards.html)πέλεξε άσκηση και θα σου βγάλει τα προβλεπόμενα κιλά ανάλογα το βάρος και το επίπεδο.

οκ αλλα για ποσες επαναλήψεις μιλαμε?

edit: α τωρα το δα... (single maximal repetition)

johny_8
20-05-12, 15:41
για 1 rm, το λέει στις πληροφορίες

skourias
20-05-12, 17:01
Μήπως δεν είδα κάτι?
Δεν το 'πιασα.:unsure:

Το ύψος δεν παιζει κανα ρόλο?
Το ίδιο είναι να είσαι 75kg 1.70 και το ίδιο 1.90?

72K
20-05-12, 19:29
Μήπως δεν είδα κάτι?
Δεν το 'πιασα.:unsure:

Το ύψος δεν παιζει κανα ρόλο?
Το ίδιο είναι να είσαι 75kg 1.70 και το ίδιο 1.90?

Προφανώς δεν είναι το ίδιο, αν θέσουμε σαν δεδομένο ότι αυτοί οι οι δύο οι φίλοι έχουν το ίδιο λίπος.

tasos2
20-05-12, 20:38
Μήπως δεν είδα κάτι?
Δεν το 'πιασα.:unsure:

Το ύψος δεν παιζει κανα ρόλο?
Το ίδιο είναι να είσαι 75kg 1.70 και το ίδιο 1.90?

Αν εχουν το ιδιο βαρος ειναι το ιδιο.

72K
20-05-12, 20:44
Αν εχουν το ιδιο βαρος ειναι το ιδιο.
Πως προκύπτει αυτό; Μπορείς να το αναλύσεις;

lila_1
20-05-12, 20:48
μπα...η δυναμη δεν ειναι μόνο συνάρτηση του ύψους και του βάρους, ούτε και των ετών προπόνησης. Παίζουν κ άλλοι παράγοντες

tasos2
20-05-12, 20:52
Πως προκύπτει αυτό; Μπορείς να το αναλύσεις;

Αν εχουν το ιδιο βαρος και το ιδιο λιπος τοτε θα εχουν περιπου την ιδια μυικη μαζα (το βαρος του σκελετου ειναι αμελητεο), απλα ο κοντος θα φαινεται πιο μυωδης επειδη οι μυς του ειναι πιο κοντοι απο του αλλου οποτε με την ιδια μαζα θα πεταγονται πιο εξω. Οποτε ειναι ισοδυναμοι. Αν καποιος σηκωσει περισσοτερα σε αυτην την περιπτωση ειναι γιατι εχει πιο δυνατους τενοντες ή καλυτερη νευρομυικη προσαρμογη οποτε θεωρειται δυνατοτερος.

Αν εχουν διαφορετικο λιπος τοτε οποιος εχει λιγοτερους μυς και περισσοτερο λιπος θα εχει μειονεκτημα. Αλλα αυτο δεν ακυρωνει την προσπαθεια του αλλου γιατι ετρωγαν και οι 2 τις ιδιες θερμιδες για να πιασουν αυτο το βαρος, ειχαν τα ιδια εφοδια αρχικα, απλα αυτος με το περισσοτερο λιπος δεν τα αξιοποιησε σωστα οποτε θεωρειται πιο αδυναμος αλλα οχι σε ανισο αγωνα

tasos2
20-05-12, 20:55
μπα...η δυναμη δεν ειναι μόνο συνάρτηση του ύψους και του βάρους, ούτε και των ετών προπόνησης. Παίζουν κ άλλοι παράγοντες

Οχι δεν ειναι συναρτηση του βαρους και του υψους, αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις εναν δεινοσαυρο με ενα σκαθαρι π.χ. Και ομως το σκαθαρι σηκωνει 50 φορες το βαρος του. Αναλογικα με το μεγεθος του ειναι πιο δυνατο απο τον δεινοσαυρο

72K
20-05-12, 20:59
Αν το θέμα μας έχει να κάνει με το ποός είναι πιο δυνατός τότε σαφώς και ο βραχύσωμος έχει πλεονέκτημα άρα και είναι πιο δυνατός, λόγω μικρότερου ROM και TUT

lila_1
20-05-12, 20:59
Οχι δεν ειναι συναρτηση του βαρους και του υψους, αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις εναν δεινοσαυρο με ενα σκαθαρι π.χ. Και ομως το σκαθαρι σηκωνει 50 φορες το βαρος του. Αναλογικα με το μεγεθος του ειναι πιο δυνατο απο τον δεινοσαυρο
δεν είπα κάτι διαφορετικό..
Εντελώς ανόμοια πράγματα προφανώς και δε συγκρίνουμε, αν όμως θέλουμε να συγκρίνουμε 2 γυμναζόμενους που διαφέρουν κατά 10 κιλά, μπορούμε να κάνουμε μία επιφανειακή σύγκριση, χωρίς να μας ενδιαφέρουν άλλοι παράγοντες

tasos2
20-05-12, 21:06
Αν το θέμα μας έχει να κάνει με το ποός είναι πιο δυνατός τότε σαφώς και ο βραχύσωμος έχει πλεονέκτημα άρα και είναι πιο δυνατός, λόγω μικρότερου ROM και TUT

Αν εχουν το ιδιο βαρος συμφωνω, ο ψηλος εχει καποιο πλεονεκτημα. Αλλα αν δεις σε αγωνες παουερλιφτινγκ επιτρεπονται ολα. Μπορεις να πιασεις με πολυ ανοιχτη λαβη για να μικρυνεις το ROM η να λυγισεις παρα πολυ τη μεση σου δε θα σου πει κανεις τιποτα.
Παντως στην περιπτωση που ο ενας εχει πολυ πιο μακρια χερια εγω προσωπικα θα του επετρεπα να μην φτασει στο τελος της κινησης αν ημουν κριτης

johny_8
20-05-12, 21:09
Αν εχουν το ιδιο βαρος συμφωνω, ο ψηλος εχει καποιο πλεονεκτημα. Αλλα αν δεις σε αγωνες παουερλιφτινγκ επιτρεπονται ολα. Μπορεις να πιασεις με πολυ ανοιχτη λαβη για να μικρυνεις το ROM η να λυγισεις παρα πολυ τη μεση σου δε θα σου πει κανεις τιποτα.
Παντως στην περιπτωση που ο ενας εχει πολυ πιο μακρια χερια εγω προσωπικα θα του επετρεπα να μην φτασει στο τελος της κινησης αν ημουν κριτης

Τάσο μήπως μπερδεύτηκες κατα λάθός?.με ίδιο βάρος ο κόντος έχει πλεονέκτημα γιατί έχει μικρότερο ROM απο τον ψηλό

tasos2
20-05-12, 21:12
Τάσο μήπως μπερδεύτηκες κατα λάθός?.με ίδιο βάρος ο κόντος έχει πλεονέκτημα γιατί έχει μικρότερο ROM απο τον ψηλό

Ναι σωστα, μπερδευτηκα.:green:

vaggan
20-05-12, 21:30
παιδια τα πραγματα ειναι απλα.αν ενας με υψος 1,80 ειναι 80 κιλα και ενας με 1,70 ειναι 80 κιλα ο υψους 1,70 εχει σαφες πλεονεκτημα γιατι θα εχει κοντυτερα χερια και ποδια αρα και μικροτερο ευρος κινησης.συν οτι για το υψος του ειναι πιο μπαζομενος.ακομα και αν αλλαζαμε την μεταβλητη του βαρους, και ο υψους 1,80 ειχε 90 κιλα, παλι ο υψους 1,70 θα ειχε πλεονεκτημα γενικα στα βαρη το χαμηλο αναστημα και τα κοντα χερια και ποδια ειναι αβανταζ.το ιδιο ισχυει και για καποιον που ειναι 1,65 με 80 κιλα και εναν με 1,75 που ειναι 80 κιλα ο κοντος θα εχει μεγαλυτερο αβανταζ:welcome:

tasos2
20-05-12, 21:42
παιδια τα πραγματα ειναι απλα.αν ενας με υψος 1,80 ειναι 80 κιλα και ενας με 1,70 ειναι 80 κιλα ο υψους 1,70 εχει σαφες πλεονεκτημα γιατι θα εχει κοντυτερα χερια και ποδια αρα και μικροτερο ευρος κινησης.συν οτι για το υψος του ειναι πιο μπαζομενος.ακομα και αν αλλαζαμε την μεταβλητη του βαρους, και ο υψους 1,80 ειχε 90 κιλα, παλι ο υψους 1,70 θα ειχε πλεονεκτημα γενικα στα βαρη το χαμηλο αναστημα και τα κοντα χερια και ποδια ειναι αβανταζ.το ιδιο ισχυει και για καποιον που ειναι 1,65 με 80 κιλα και εναν με 1,75 που ειναι 80 κιλα ο κοντος θα εχει μεγαλυτερο αβανταζ:welcome:

Εχεις δικιο απλα σε αγωνες παουερλιφτινγκ απο οσο ξερω δε το μετρανε αυτο αλλα μετρανε μονο το σωματικο βαρος για να χωρισουν κατηγοριες, το ιδιο και στην αρση βαρων

beefmeup
20-05-12, 21:43
Πως μπορουμε να συγκρινουμε την δυναμη δυο ατομων τα οποια εχουν διαφορετικα κιλα, αλλα ειναι εξισου γυμνασμενοι; Πχ. ο ενας ειναι 80 κιλα και ο αλλος 90 κιλα, με το αναλογο υψος ο καθενας. Ποσα κιλα διαφορα πρεπει να εχουν στις βασικες ασκησεις;

:green:
ρε σεις απαντατε ολοι,αλλα κανεις δεν κοιταει τι γραφει το αρχικο ποστ..:P:P
διαβαστε το μια,κ πειτε μου τι καταλαβαινει ο καθενας,γιατι εγω δεν μπορω να καταλαβω..:turtle::turtle:

κ μετα ρωταει αυτο..


Σιγουρα θα υπαρχει καποιος τυπος που να υπολογιζει. Ισως εαν ξεραμε ο καθενας τα max που κανουμε σε κιλα;

:turtle::turtle:

Lucif3r
20-05-12, 21:48
προφανως ειναι στο περιπου~ τα αποτελεσματα

tasos2
20-05-12, 21:49
Ρωταει 2 ανθρωποι με διαφορα ας πουμε 10 κιλων σε σωματικο βαρος ποσα κιλα διαφορα σε μαξ ρεπ πρεπει να εχουν για να θεωρηθουν ισοδυναμοι.


:green:
ρε σεις απαντατε ολοι,αλλα κανεις δεν κοιταει τι γραφει το αρχικο ποστ..:P:P
διαβαστε το μια,κ πειτε μου τι καταλαβαινει ο καθενας,γιατι εγω δεν μπορω να καταλαβω..:turtle::turtle:

κ μετα ρωταει αυτο..



:turtle::turtle:

vaggan
20-05-12, 21:50
Εχεις δικιο απλα σε αγωνες παουερλιφτινγκ απο οσο ξερω δε το μετρανε αυτο αλλα μετρανε μονο το σωματικο βαρος για να χωρισουν κατηγοριες, το ιδιο και στην αρση βαρωνναι σωστο αυτο στο παουερ μονο με το βαρος ασχολουνται οχι με το υψος αν και ειναι και αυτο το ιδιο βασικο σαν παραγοντας.εχουν το σκεπτικο του ¨"ας προσεχες να ησουν κοντος και χοντρος":green:και κακα τα ψεμματα ετσι ειναι οι φοβερες επιδοσεις σε κιλα επιτυγχανονται με τετοια στατς

vaggan
20-05-12, 21:58
:green:
ρε σεις απαντατε ολοι,αλλα κανεις δεν κοιταει τι γραφει το αρχικο ποστ..:P:P
διαβαστε το μια,κ πειτε μου τι καταλαβαινει ο καθενας,γιατι εγω δεν μπορω να καταλαβω..:turtle::turtle:

κ μετα ρωταει αυτο..



:turtle::turtle:αν εχουν ακριβως την ιδια συνθεση σωματος δηλαδη αναλογα του υψους εχουν τα ιδια ποσοστα λιπους και του αναλογους μυες θα ελεγα οτι η διαφορα στα κιλα που σηκωνουν θα επρεπε να ειναι 10 κιλα:green::green:

Konstantinos!
20-05-12, 22:08
αν εχουν ακριβως την ιδια συνθεση σωματος δηλαδη αναλογα του υψους εχουν τα ιδια ποσοστα λιπους και του αναλογους μυες θα ελεγα οτι η διαφορα στα κιλα που σηκωνουν θα επρεπε να ειναι 10 κιλα:green::green:


Γιατί 1 κιλό μυικής μάζας ισοδυναμεί με δύναμη πιέσεως μεγαλύτερη κατά 1 κιλό; Εγώ θεωρώ πως 1 μυικό κιλό ίσως σου δίνει 5-8 κιλά επιπλέον δύναμη στις βασικές, ίσως και παραπάνω.


Παρόλα αυτά πιστεύω πως η δύναμη ενός γυμναζόμενου εξαρτάται άμεσα από νευρομυική κατασκευή και τένοντες όπως προανέφερε άλλο μέλος.

vaggan
20-05-12, 22:23
Γιατί 1 κιλό μυικής μάζας ισοδυναμεί με δύναμη πιέσεως μεγαλύτερη κατά 1 κιλό; Εγώ θεωρώ πως 1 μυικό κιλό ίσως σου δίνει 5-8 κιλά επιπλέον δύναμη στις βασικές, ίσως και παραπάνω.


Παρόλα αυτά πιστεύω πως η δύναμη ενός γυμναζόμενου εξαρτάται άμεσα από νευρομυική κατασκευή και τένοντες όπως προανέφερε άλλο μέλος.εγω μιλαω υποθετικα αν ολα ειναι ιδια υψος χρονια εκγυμνασης ποσοστα λιπους μυων ιδια και γενικα τα παντα σε ισοδυναμια.δηλαδη θεωρεις οτι 1 μυικο κιλο σου δινει 8 κιλα?μην το ξαναπεις αυτο δηλαδη σην πιεση παγκου θα του ριχνει απο 50 μεχρι 80 κιλα???εγω πιστευω τηρουμενων ακριβως των αναλογιων 10 κιλα ειναι πανω κατω

Konstantinos!
20-05-12, 22:41
εγω μιλαω υποθετικα αν ολα ειναι ιδια υψος χρονια εκγυμνασης ποσοστα λιπους μυων ιδια και γενικα τα παντα σε ισοδυναμια.δηλαδη θεωρεις οτι 1 μυικο κιλο σου δινει 8 κιλα?μην το ξαναπεις αυτο δηλαδη σην πιεση παγκου θα του ριχνει απο 50 μεχρι 80 κιλα???εγω πιστευω τηρουμενων ακριβως των αναλογιων 10 κιλα ειναι πανω κατω

Εντάξει γνωρίζεις πολύ καλά πως μετά από κάποια κιλά χτυπάμε πλατώ... και τα κιλά μετέπειτα ανεβαίνουν πολύ δύσκολα. Παρόλα αυτά θεωρώ πως μια διαφορά σωματικού βάρους 10 κιλών θα έχει αντίκτυπο διαφορά της τάξεως των 20-30 κιλών στις πιέσεις οριζοντίου. Αναφέρω πιέσεις οριζοντίου γιατί εκ των πραγμάτων σε ασκήσεις όπως Squat deadlift και OHP θα υπάρχουν άλλες διαφορές στα κιλά...

deluxe
21-05-12, 02:25
Ρωταει 2 ανθρωποι με διαφορα ας πουμε 10 κιλων σε σωματικο βαρος ποσα κιλα διαφορα σε μαξ ρεπ πρεπει να εχουν για να θεωρηθουν ισοδυναμοι.Αυτο. Πχ εγω στα 80 κιλα σηκωνω πιεσεις στο παγκο 10 φορες τα 80. Ο αλλος στα 90 κιλα, ποσα κιλα πρεπει να σηκωσει 10 φορες για να συγκριθει μαζι μου;

Konstantinos!
21-05-12, 03:52
Αυτο. Πχ εγω στα 80 κιλα σηκωνω πιεσεις στο παγκο 10 φορες τα 80. Ο αλλος στα 90 κιλα, ποσα κιλα πρεπει να σηκωσει 10 φορες για να συγκριθει μαζι μου;


Με τον τρόπο που το έθεσες τώρα το σωματικό του βάρος...

swimmer_90
21-05-12, 15:58
Πως μπορουμε να συγκρινουμε την δυναμη δυο ατομων τα οποια εχουν διαφορετικα κιλα, αλλα ειναι εξισου γυμνασμενοι; Πχ. ο ενας ειναι 80 κιλα και ο αλλος 90 κιλα, με το αναλογο υψος ο καθενας. Ποσα κιλα διαφορα πρεπει να εχουν στις βασικες ασκησεις;Σιγουρα γινεται αλλα οι τυποι που δινουν τις συγκεκριμενες αναλογιες δεν μου ειναι γνωστοι...αυτο που εχω ακουσει σα γενικο κανονα ειναι οτι αν το μαξ σου στον παγκο ειναι ισο με 2 φορες το βαρος σου θεωρησε πολυ δυνατος...για σκουωτ και DL δε ξερω ποσες φορες το βαρος σου πρεπει να μπορεις να κανεις μαξ...

magavaTOUT
21-05-12, 19:02
Πως μπορουμε να συγκρινουμε την δυναμη δυο ατομων τα οποια εχουν διαφορετικα κιλα, αλλα ειναι εξισου γυμνασμενοι; Πχ. ο ενας ειναι 80 κιλα και ο αλλος 90 κιλα, με το αναλογο υψος ο καθενας. Ποσα κιλα διαφορα πρεπει να εχουν στις βασικες ασκησεις;
Δεν ξερω αν σε βοηθαει αλλα στην αρση βαρων γινεται αυτο που λες. Κατηγοριες αναλογα με το βαρος. πχ το ρεκορ στα -85 στο c&j ειναι 218kg ενω στα -95 ειναι 232kg.

Και κατι ακομα, αλλο ενα παραδειγμα. Ο Halil Μutlu εχει κανει ευκολα front squat 3xbodyweight. To οτι ο Konstantinovs για παραδειγμα που ειναι ενας απο τους δυνατοτερους ανθρωπους στη γη δεν μπορει να κανει 400kg front squat και δεν θα κανει ποτε δεν το κανει πιο αδυναμο συγκριτικα με τον αλλο. Τα κιλα απο καποια φορτια και μετα ειναι πααααρα πολλα :P