PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στο στηθος



paulos perakis
21-05-12, 12:54
Γεια σας παιδια εχω ενα πονο στη μεση του στηθους ο οποιος με πιανει μονο οταν κανω καποιες συγκεκριμενες κινησεις και δεν ξερω απο τι μπορει να προκληθηκε εχω σταματησει τις προπονησεις εδω και 1 μηνα αλλα τιποτα θα παω μολις τελειωσουν οι πανελληνιες σε γιατρο αλλα ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτος ο πονος?

Ηλαπ
21-05-12, 12:56
Ενα μηνα?? :shock: Εννοεις οτι εχεις ενα μηνα να κανεις αυτεες τις ασκησεις ή εδω και ενα μηνα σε εχει παισει αυτος ο πονος αλλα συνεχιζες??

Παντως το καλυτερο που εχεις αν κανεις ειναι να πας σε γιατρο!!!

xelashai
21-05-12, 13:07
το εχεις αφησει ηδη εναν μηνα κ θα περιμενεις εναν ακομα για να πας σε γιατρο???
δεν παραμελουμε τετοιες ενοχλησεις κ ειδικα οταν επιμενουν γ μεγαλο χρονικο διαστημα..
καταλαβαινω οτι ο χρονος σου ειναι περιορισμενος αυτο το διαστημα αλλα πρεπει να το κοιτάξεις άμεσα...

koukoutsaki
21-05-12, 13:10
το εχεις αφησει ηδη εναν μηνα κ θα περιμενεις εναν ακομα για να πας σε γιατρο???
δεν παραμελουμε τετοιες ενοχλησεις κ ειδικα οταν επιμενουν γ μεγαλο χρονικο διαστημα..
καταλαβαινω οτι ο χρονος σου ειναι περιορισμενος αυτο το διαστημα αλλα πρεπει να το κοιτάξεις άμεσα...



+10000

κι ενα καρδιογραφημα κι ενας υπερηχος καρδιας ετσι για τσεκαρισμα δε θα ταν ασκημη ιδεα ολος ο κοσμος κανει

TRIANTAFYLLOU
21-05-12, 16:10
ο πόνος αυτος μπορεί να είναι μυικός να μην έχει να κάνει με τα εσωτερικά όργανα , αν πχ τον είχα εγω θα μπορούσα να τον εντοπίσω , η αν κάποιος έμπειρος σε δεί και σε ρωτήσει πού εντοπίζετε θα καταλάβει , αν εντοπίζετε στην διάρκεια μια κίνησης στην άσκηση , τότε μπορεί να έχει να κάνει και με το σημείο πρόσφυσης του μυ πάνω στο θώρακα , στο κεντρικό σημείο και να είναι κάποια διάταση η θλάση , ακόμα και έτσι να είναι χρειάζετε αποκατάσταση , ξεκούραση σε πρώτη φάση και ενεργητική ξεκούραση γυμνάζοντας προσεκτικα με λίγα κιλα και επαναλήψεις , με την προυπόθεση βέβαια να μην πονάει, γιατι ο πόνος σημαίνει πως κατι δεν πάει καλα .

αν δεν έχει να κάνει με άσκηση η με κίνηση που να δείχνει ότι το πρόβλημα είναι με τούς μυς , τότε χρειάζετε ενα τσεκ άπ σε γιατρό να έχεις το κεφάλι ήσυχο , η αν δεν μπορείς να εντοπίσεις αυτη την διαφοροποίηση , πάνε σε γιατρό να τσεκάρεις την καρδιά , αλλα μην νομίζετε πως ότι πόνος υπάρχει εκεί είναι απο την καρδια΄, στην καρδια μπορεί να χτυπάει και πίσω στην πλάτη ο πόνος