PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πολυβιταμινες προκαλουν υπνηλια κ κουραση?



Lucif3r
23-05-12, 14:34
Τις τελευταιες 2-3 μερες νιωθω κουρασμενος χωρις να φταιει ο υπνος ή η διατροφη μου..υποπτευομαι οτι φταινε οι πολυβιταμινες..
Εχω διαβασει πολλους να παραπονιουντε για το ιδιο πραγμα στο ιντερνετ..

Μερικα απο αυτα που διαβασα με λιγα λογια ειναι:

"Το ασβέστιο μπορεί να προκαλέσει υπνηλία, ακραία λήθαργο, μειωμένη απορρόφηση του σιδήρου, ψευδαργύρου και μαγγανίου"
πηγη http://www.ehow.com/about_5519659_do-vitamins-make-people-sleepy.html

"Τα συμπληρώματα μπορεί να "πάρουν" ένα τεράστιο ποσό ενέργειας για την επεξεργασία και μπορεί να αισθάνεσαι πραγματικά κουρασμένος μετά τη χορήγησή τους. Στη συνέχεια, το συκώτι έχει να τα επεξεργαστεί και το οποίο μπορεί επίσης να σας κουράσει."
πηγη http://www.virginiahopkinstestkits.com/vitaminsbad.html

Lao
23-05-12, 14:37
Υπάρχουν 1052 λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να νιώθει υπνηλία και κούραση.

Ποια multi παίρνεις, πόσο καιρο την παίρνεις, πως την παίρνεις;

Lucif3r
23-05-12, 14:40
Υπάρχουν 1052 λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να νιώθει υπνηλία και κούραση.

Ποια multi παίρνεις, πόσο καιρο την παίρνεις, πως την παίρνεις;

optimen, 10 μερες περιπου, 2 την ημερα- πρωι κ βραδυ

Ultra_b
23-05-12, 14:44
Οι οπτιμεν απο οτι θυμαμαι πρεπει να παιρνεις 2 το πρωι και 1 το μεσημερι.

Lao
23-05-12, 14:45
optimen, 10 μερες περιπου, 2 την ημερα- πρωι κ βραδυ

Λίγο χλωμό να φταίνε αυτές και ειδικά εάν παίρνεις τα 2/3 της συνιστώμενης δόσης. Να υποθέσω ότι τις παίρνεις με γεύματα, έτσι;

Επειδή, όπως έχουμε πει πολλές φορές, το κάθε προϊόν μπορεί να δουλεύει διαφορετικά στον καθένα, μπορείς να σταματήσεις την συγκεκριμένη multi για π.χ. μια βδομάδα και να την ξαναρχίσεις πάλι. Εάν τα συμπτώματα εξαφανίζονται και εμφανίζονται αναλόγως, τότε κάποιο από συστατικά δεν σου «κάθεται» καλά.

Trial and error, όπως πάντα. ;)

Lucif3r
23-05-12, 14:49
μηπως επειδη παιρνω και uni liver ?

υγ εχουν κ τα 2 ασβεστιο που ειναι υποπτο :P

Lao
23-05-12, 14:54
μηπως επειδη παιρνω και uni liver ?

υγ εχουν κ τα 2 ασβεστιο που ειναι υποπτο :P

Ένα-ένα τα λες και συ :P

Κοίτα, το UL ανά δύο ταμπλέτες έχει 100-120 mg ασβέστιο. Το έχω αναφέρει και στο ανάλογο θέμα. Το Upper Limit για το ασβέστιο, αυτή την στιγμή είναι 2-2,5 γραμμάρια ημερησίως. Άρα, το ερώτημα είναι πόσο ασβέστιο παίρνεις από την διατροφή σου και πόσα UL παίρνεις ημερησίως.

Και όλα αυτά με την αυθαίρετη παραδοχή ότι αυτό που νιώθεις οφείλεται στο ασβέστιο, κάτι που δεν τη ξέρουμε...

Lucif3r
23-05-12, 14:58
Ένα-ένα τα λες και συ :P

Κοίτα, το UL ανά δύο ταμπλέτες έχει 100-120 mg ασβέστιο. Το έχω αναφέρει και στο ανάλογο θέμα. Το Upper Limit για το ασβέστιο, αυτή την στιγμή είναι 2-2,5 γραμμάρια ημερησίως. Άρα, το ερώτημα είναι πόσο ασβέστιο παίρνεις από την διατροφή σου και πόσα UL παίρνεις ημερησίως.

Και όλα αυτά με την αυθαίρετη παραδοχή ότι αυτό που νιώθεις οφείλεται στο ασβέστιο, κάτι που δεν τη ξέρουμε...

χαχαχα..
εμμ 5-6 τις μερες που εχω προπ..2-3 τις οφφ

Giannistzn
23-05-12, 15:04
Υπάρχουν 1052 λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να νιώθει υπνηλία και κούραση.

Ποια multi παίρνεις, πόσο καιρο την παίρνεις, πως την παίρνεις;

Noμιζα 1053 αλλα για να το λες, κατι θα ξες παραπανω :green:


Ον τοπικ, το ειχα παρατηρησει και εγω αυτο με το animal pak και τις optimen. Για το pak δεν ξερω, ισως να ηταν too much για εμενα. Τις optimen τις επαιρνα και τις 3 μαζι και ειχα θεμα. Δοκιμασε αυτο που σου ειπε ο λαο, να τις κοψεις τελειως για 1 βδομαδα να δεις πως θα πας και καλυτερα μετα να αρχισεις σταδιακα, δηλαδη 1/μερα και εαν δεις οτι δεν σε ενοχλει ανεβαζεις.

Αν και με 2/3 της δοσης μου φαινεται λιγο δυσκολο να ειναι αυτο, αλλα who knows..

Ηλαπ
23-05-12, 15:04
Λίγο χλωμό να φταίνε αυτές και ειδικά εάν παίρνεις τα 2/3 της συνιστώμενης δόσης. Να υποθέσω ότι τις παίρνεις με γεύματα, έτσι;

Επειδή, όπως έχουμε πει πολλές φορές, το κάθε προϊόν μπορεί να δουλεύει διαφορετικά στον καθένα, μπορείς να σταματήσεις την συγκεκριμένη multi για π.χ. μια βδομάδα και να την ξαναρχίσεις πάλι. Εάν τα συμπτώματα εξαφανίζονται και εμφανίζονται αναλόγως, τότε κάποιο από συστατικά δεν σου «κάθεται» καλά.

Trial and error, όπως πάντα. ;)

Νμζ οτι πρεπει να σταθουμε και λιγο σε αυτο ....Πρπει να το εχω ξαναπει αλλα παλιοτερα οταν μια φιλη μου αθλητρια επρενε πολυβιταμινη της προκαλουσε κατακρατιση υγρων....Αυτο βεβαια δν το εχω ακουσει σε αλλο ατομο...οποτε ο μονος τροπος για να μαθεις ειναι να δοκιμασεις και να δεις πως δουλευει πανω σου!

Lao
23-05-12, 15:04
χαχαχα..
εμμ 5-6 τις μερες που εχω προπ..2-3 τις οφφ

Α, τόσα πολλά παίρνεις :P

6 UL = 360 mg ασβέστιο.

2 Opti-Men που παίρνεις = 140 mg περίπου.

Σύνολο, 500 mg ασβέστιο και αυτό τις μέρες που πας γυμναστήριο.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, η ποσότητα αυτά είναι αρκετά κάτω από το άνω όριο και προφανώς δεν είναι υπερβολική.

Γάλα πίνεις; Αν ναι, πόσο; Με τα τυροκομικά πως τα πας;

Lucif3r
23-05-12, 15:09
Α, τόσα πολλά παίρνεις :P

6 UL = 360 mg ασβέστιο.

2 Opti-Men που παίρνεις = 140 mg περίπου.

Σύνολο, 500 mg ασβέστιο και αυτό τις μέρες που πας γυμναστήριο.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, η ποσότητα αυτά είναι αρκετά κάτω από το άνω όριο και προφανώς δεν είναι υπερβολική.

Γάλα πίνεις; Αν ναι, πόσο; Με τα τυροκομικά πως τα πας;

Μισο λιτρο γαλα περιπου και 300-400 γρ γιαουρτι..

Lao
23-05-12, 15:16
Μισο λιτρο γαλα περιπου και 300-400 γρ γιαουρτι..

Μισό λίτρο γάλα = 500-600 mg ασβέστιο.

300-400 γρ. γιαούρτι = περίπου 300-400 mg επιπλέον.

Κάνουμε την σούμα και είσαι περίπου στο 1,3 - 1,4 γραμμάρια ασβέστιο, τις μέρες που πας γυμναστήριο.

Εκτός λοιπόν και αν έχεις γενικά κάποιο θέμα με το ασβέστιο, είσαι max 300-400 mg πάνω από την ΣΗΔ και κάπου 1 γραμμάριο κάτω από το Upper Limit. Εάν μάλιστα δεν έπαιρνες 2/3 της Opti-Men και αυτά τα 6 UL, θα πάλευες να πιάσεις την ΣΗΔ.

Συγχαρητήρια όμως, τουλάχιστον τις μέρες που πας gym την ξεπερνάς :P:P:P

Anyway, η λογική λέει ότι δεν φταίει το ασβέστιο. Ρίξε κάτι άλλο στο τραπέζι. :green:

Lucif3r
23-05-12, 15:25
γυρω στα 400 mg ακομα απο την myofusion καθημερινα :P

Lao
23-05-12, 15:27
Να απαντήσω και σε εσάς. :toast:



Ον τοπικ, το ειχα παρατηρησει και εγω αυτο με το animal pak και τις optimen. Για το pak δεν ξερω, ισως να ηταν too much για εμενα. Τις optimen τις επαιρνα και τις 3 μαζι και ειχα θεμα. Δοκιμασε αυτο που σου ειπε ο λαο, να τις κοψεις τελειως για 1 βδομαδα να δεις πως θα πας και καλυτερα μετα να αρχισεις σταδιακα, δηλαδη 1/μερα και εαν δεις οτι δεν σε ενοχλει ανεβαζεις.

Αν και με 2/3 της δοσης μου φαινεται λιγο δυσκολο να ειναι αυτο, αλλα who knows..

Αν θυμάμαι καλά, είπαμε να παίρνεις 1+1+1 Opti-Men και λύθηκε το θέμα σωστά;


Νμζ οτι πρεπει να σταθουμε και λιγο σε αυτο ....Πρπει να το εχω ξαναπει αλλα παλιοτερα οταν μια φιλη μου αθλητρια επρενε πολυβιταμινη της προκαλουσε κατακρατιση υγρων....Αυτο βεβαια δν το εχω ακουσει σε αλλο ατομο...οποτε ο μονος τροπος για να μαθεις ειναι να δοκιμασεις και να δεις πως δουλευει πανω σου!

Τον καθένα μπορεί να τον πειράξει το οτιδήποτε. Απόλυτα πράγματα και εγγυημένα αποτελέσματα δεν υπάρχουν. ;)

Lao
23-05-12, 15:31
γυρω στα 400 mg ακομα απο την myofusion καθημερινα :P

Lucif3r κανόνισε :P

Μετά θα θυμηθείς να πεις ότι παίρνεις και κρεατίνες, νιτρικά, β-αλανίνες/κιτρουλίνες/παπαρίνες :P, τρως και μισό κιλό φέτα και άλλο τόσο κασέρι... και ακόμα θα αναρωτιόμαστε αν φταίνε τα 120 mg calcium carbonate των 2/3 της Opti-Men :rolf::rolf::rolf:

Lucif3r
23-05-12, 15:38
Lucif3r κανόνισε :P

Μετά θα θυμηθείς να πεις ότι παίρνεις και κρεατίνες, νιτρικά, β-αλανίνες/κιτρουλίνες/παπαρίνες :P, τρως και μισό κιλό φέτα και άλλο τόσο κασέρι... και ακόμα θα αναρωτιόμαστε αν φταίνε τα 120 mg calcium carbonate των 2/3 της Opti-Men :rolf::rolf::rolf:

XAXAXAXA ναι παιρνω και κρεατινη κ Ω..τα αλλα οχι.. :P
βασικα τωρα τελευταια που εχω βαλει την οπτιμεν και το ul με επιασε..κ μαλιστα οχι τις 3-4 πρωτες μερες (δε ξερω αν ειναι λογικο αυτο)

Giannistzn
23-05-12, 15:56
Αν θυμάμαι καλά, είπαμε να παίρνεις 1+1+1 Opti-Men και λύθηκε το θέμα σωστά;


Ναι μετα ημουν μια χαρα ;)

Lao
23-05-12, 16:24
XAXAXAXA ναι παιρνω και κρεατινη κ Ω..τα αλλα οχι.. :P
βασικα τωρα τελευταια που εχω βαλει την οπτιμεν και το ul με επιασε..κ μαλιστα οχι τις 3-4 πρωτες μερες (δε ξερω αν ειναι λογικο αυτο)

Ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις εάν τελικά φταίει η Opti-Men, το UL, και τα δύο μαζί ή κανένα από τα δύο, είναι να πειραματιστείς. Όπως ακριβώς σου είπα να κάνεις με την Opti-Men, έτσι και με το UL, βγάλτο και αυτό από την καθημερινότητά σου για μια βδομάδα και μετά ξαναξεκίνα το.

Κάνε συνδιασμούς με λίγα λόγια, να δεις τι θα συμβεί.

Και έχε πάντα υπόψη σου ότι μπορεί τελικά να φταίει κάτι άλλο, ΑΝ φταίει κάτι και απλά δεν είναι λόγω αλλαγής του καιρού, λόγω έλλειψης ύπνου, λόγω ψυχολογίας, λόγω βαρεμάρας, λόγω κάποιου θέματος υγείας, λόγω, λόγω, λόγω (συνέχισέ το στο άπειρο :P)

Lucif3r
23-05-12, 16:40
Ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις εάν τελικά φταίει η Opti-Men, το UL, και τα δύο μαζί ή κανένα από τα δύο, είναι να πειραματιστείς. Όπως ακριβώς σου είπα να κάνεις με την Opti-Men, έτσι και με το UL, βγάλτο και αυτό από την καθημερινότητά σου για μια βδομάδα και μετά ξαναξεκίνα το.

Κάνε συνδιασμούς με λίγα λόγια, να δεις τι θα συμβεί.

Και έχε πάντα υπόψη σου ότι μπορεί τελικά να φταίει κάτι άλλο, ΑΝ φταίει κάτι και απλά δεν είναι λόγω αλλαγής του καιρού, λόγω έλλειψης ύπνου, λόγω ψυχολογίας, λόγω βαρεμάρας, λόγω κάποιου θέματος υγείας, λόγω, λόγω, λόγω (συνέχισέ το στο άπειρο :P)

αυτο θα κανω κ βλεπουμε..thanks man!! :toast:

exkaliber
23-05-12, 17:18
πιθανως να ειχες ελειψη σε καποιο συστατικο που προκαλει αυπνια

Lucif3r
23-05-12, 18:47
πιθανως να ειχες ελειψη σε καποιο συστατικο που προκαλει αυπνια

ετσι ξαφνικα? μετα απο 18 χρονια?
αυτο δε παιζει..ισως παιζει το αντιθετο...οπως ειπα με το ασβεστιο... :unsure::unsure: