PDA

Επιστροφή στο Forum : αν δεν κοιμασαι τις συνηθισμενες ωρες επηρεαζεται η προπονηση σου και η υγεια σου?



Thespys
24-05-12, 00:36
καλησπερα παιδια,θα ηθελα να ροτισω αν δεν κοιμασε τις σινιθισμενες ωρες δηλαδη τις 12 το βραδυ ας πουμε και κοιμασε τις 6 το πρωι,επιρεαζει η αλαγη της ωρας τιν προπονιση σου η και τιν υγεια σου,και ας κοιμασε 10 ωρες τιν ημερα,επισης αν κοιμιθεις 5 ωρες σερι και αλλες 4 αργοτερα θα σε επιρεαση καπως? και πως?

Ultra_b
24-05-12, 00:53
Το ειχα ψαξει και εγω παλιοτερα και ειχα διαβασει οτι ο ανθρωπος μετα απο συνηθεια εκατομυριων χρονων εχει περασει στο γενετικο του. Οτι οταν νυχτωνει μετα απο λιγη ωρα πρεπει να κοιμιθει για αυτο και η καλυτερη ωρα για να κοιμιθει καποιος ειναι απο τις 9μεχρι τις 11 αντε 12. Τωρα αν εσυ συμπληρωνεις ωρες υπνου , οχι δεν ειναι τοσο κακο γιατι ειχα ρωτησει και ενα γιατρο. Αυτα ειναι πολυ ψηλα γραμματα.. αλλα ενταξη ειναι καλυτερα να κοιμιθεις νωρις.

Thespys
24-05-12, 01:12
κοιτα τις ωρες μου τις σιμπλιρονω και με το παραπανο δηλαδη κοιμαμε 8-9 ωρες σερι και μπορι να ριξω και κανα διορο το απογευμα απλα αυτο δεν ηξερα αν με επιρεαζει που κοιμαμαι στις 6 το πρωι

tasos2
24-05-12, 14:36
Aν κοιμασαι κανονικα συνηθως και ξαφνικα αρχισεις να κοιμασαι το πρωι θα σε επηρεασει αρνητικα. Αν το κανεις ομως για πολυ καιρο και κοιμασαι καθε μερα το πρωι ο οργανισμος συνηθιζει.
Εξαλλου αν καποιος μεταναστευσει σε μια χωρα που εχουμε διαφορα ωρας ας πουμε 4-5 ωρες τι θα κανει, θα ειναι μονιμως σαν να ξενυχταει?

Timoleon
24-05-12, 14:40
Πολλά από τα χρόνια της μέχρι τώρα ζωής μου κοιμόμουν λίγο και κατά τις πρώτες πρωινές ώρες. Είναι φρίκη, αλλά το διαπιστώνεις ξαφνικά κάποια στιγμή στη πορεία σου, αν το κάνεις συνεχώς και όχι μια φορά στις τόσες.
Δεν θυμάμαι ακριβώς αν η ώρα είναι 00:00-01:00 ή 01:00-02:00 που,αν ο άνθρωπος ήδη κοιμάται διενεργούντε λειτουργίες στον οργανισμό οι οποίες δεν ενεργούν αν κοιμηθείς ας πούμε από το πρωί ως και το απόγευμα.Εξ ου και το,"όλη τη μέρα να κοιμηθείς δεν είναι όπως τον βραδινό ύπνο"_

Ηλαπ
24-05-12, 14:43
Παιδια εγω λογο προγραμματος δν προλαβαινω να κοιμαμαι πλ ωρες μεσα στην ημερα...ΣΥνηθως ειναι 5-6 κανα απογευμα μπορει αν κοιμηθω καμια ωριτσα αλλα λιγο σπανια....Αμα κοιμαμαι το ΣΚ κανα 10 ωρη την ημερα θα αναπληρωνω τις ωρες ή θα εχω κανα θεμα επειδη ειμαι και 17 χρονων??

tolis93
24-05-12, 14:48
οι ωρες διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο.και εχει σημασια κ ο υπνος π κανεις. συνηθως κοιμαμαι 6-7 ωρες.εδω και πολλα χρονια.ακομα ζω:green: και κατα διαστηματα κλεινω και κατι εμπειρα 14ωρα τη μερα(το καλοκαιρι μαλιστα 2 μερες ημουν υπνος και ξυπνουσα απο πεινα κ για να κανω γυμναστικη κ παλι υπνος). Αν κανεις καλο υπνο αυτες τις 7 ωρες η τις 5 η τις 6 θα σαι οκ πιστευω.αρκει να σ αρκουν οι ωρες.απλα οσο μπορεις πιο ποιοτικο υπνο κ ολα οκ

magavaTOUT
25-05-12, 00:32
Οσο καιρο κανω προπονηση κοιμαμαι 5 και 6 η το πρωι και ξυπναω 2-3. Ειναι θεμα συνηθειας. Πιο πολυ σημασια εχουν οι ωρες που κοιμασαι παρα το ποτε.

Eddie
25-05-12, 00:37
Οσο καιρο κανω προπονηση κοιμαμαι 5 και 6 η το πρωι και ξυπναω 2-3. Ειναι θεμα συνηθειας. Πιο πολυ σημασια εχουν οι ωρες που κοιμασαι παρα το ποτε.

Ναι αλλα δεν ξερεις το αν θα ειχες καλυτερες επιδοσεις εαν κοιμοσουν για ενα μεγαλο διαστημα στις 12 και ξυπνουσες στις 8 πχ..

magavaTOUT
25-05-12, 01:27
Ποσο καλυτερες ? Που θα φτασω πια ? αχαχαχαχαχ :P