PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια για εξετασεις αιματος



kafros gate 7
24-05-12, 23:59
παιδια θελω να σας ρωτησω κατι.πριν κανα μηνα εκανα εξετασεις αιματος.
η CPK οπως παντα ηταν στα ουρανια.αυτη δεν ειναι που δειχνει ποσο καταβεβλημενοι
ειναι οι μυες? και γενικα απο τοτε που εχω αρχισει γυμναστηριο, εδω και 4 κοντα χρονια
οσες φορες εχω κανει εξετασεις ολο αυτο το προβλημα εχω.μηπως ειναι αυτος και ενας απο τους λογους
που δεν μπορω να βαλω μυϊκα κιλα?τι μπορω να κανω για να το αλλαξω?

ακομα την τελευταια φορα που εκανα εξετασεις, μεχρι και την ημερα που εκανα εξετασεις
επινα whey και πολυβιταμινη, ενω 2 μερες πριν ειχα πιει τελευταια φορα τα BCAA 6000 του GASPARI
που εχουν Β6, Β12.

στις εξετασεις μου βγηκε πολυ αυξημενη η Β6, και η Β12 καθως και το φιλικο οξυ.
μετα απο αυτο σταματησα τα bcaa του gaspari και πηρα της dymatize τα 5050 που δεν
εχουν Β6 και Β12.παιρνω ομως την ΟPTI-MEN που απ' οσο εχω διαβασει εχει μεγαλες
δοσεις αυτων των 2 βιταμινων.πιστευετε οτι θα υπαρξει προβλημα απο την μεγαλη προσληψη
Β6 και Β12 ή τωρα που σταματησα τα BCAA6000 που ειχαν επιπλεον Β6,Β12 δεν υπαρχει λογος
να ανυσηχω?γιατι διαβασα της συνεπειες απο την υπερκαταναλωση των 2 βιταμινων και θορυβηθηκα.

kafros gate 7
26-05-12, 20:11
??????

Stella
26-05-12, 22:04
Εφόσον οι εξετάσεις σου δείχνουν ότι είσαι υπερπλήρης από βιταμίνες, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να καταναλώνεις πολυβιταμίνες.
Πάρε εκεί μια C μετά την προπόνηση και εντάξει θα είσαι...που και πάλι περιττή μπορείνα είναι.
Τι ηλικία έχεις; Κιλά και ύψος;

GOGETA5
26-05-12, 22:20
Κατ'αρχας πριν κανεις γενικες εξετασεις πρεπει να κανεις τουλαχιστον 12 ωρες πριν αναλογη νηστεια,ενω 24-48 ωρες πριν αναλογα τον οργανισμο να απεχεις απο προπονησεις ειδικα αντιστασεων,ειναι λογικο να δειχνει υπερκοπωση.
Υστερα το αν δεν βαζεις κιλα (εκτος εαν υπαρχει ηδη καποια παθηση,η οποια θα ειχε διαγνωσει τοσο καιρο,εαν κανεις εδω & 4 χρονια εξετασεις οπως ανεφερες) ειναι καθαρα θεμα ΠΟΙΟΤΙΚΩΝ θερμιδων,δλδ εισαι πχ 70 κιλα δεν προκειται να παρεις γραμμαριο εαν δεν αρχισεις να τρως σταδιακα για ατομο 75 ή 80 ή 85 κιλων & να συνεχισεις να τρως για παντα τοσο πολυ εαν θες να παραμενεις 85 κιλα,γιατι πια εισαι 1 διαφορετικο ατομο...πολλοι αρχιζουν 1 προγραμμα διατροφης & προπονησης,βαζουν μυικα κιλα & μετα σταματανε να τρωνε τοσο πολυ & αναρωτιουνται γιατι χασαν τοσο γρηγορα τα κιλα & φταιει καποιο ''μαγικο'' συμπληρωμα κ.τ.λ. Εαν εισαι πια 90 κιλα τρωγωντας μονο ποιοτικες τροφες & μετα αρχισεις να ξανατρως οπως οταν ησουν 80 κιλα,ειναι λογικο να τα χασεις ολα στη στιγμη...
Οταν λες τη μερα που εκανες εξατασεις ποτε ακριβως εννοεις;αν ειναι μεσα στο τελευταιο 12ωρο ειναι λογικο & επομενο να τα βρει ανεβασμενα,πολλοι κανουν νηστεια για 24 ωρες πριν οχι μονο 12 αναλογα παντα τον οργανισμο...
Δεν ξερω ποσο χρονων,βαρος σε μυς ή λιπος εχεις,αλλα για μενα δεν χρειαζεται να παιρνεις τοσες πολυβιταμινες εαν εχεις 1 καλο πλανο διατροφης με στερεα γευματα,τα συμπληρωματα απλα συμπληρωνουν 1 καλη διατροφη,πολλες φορες ειναι 1 πολυτελεια αλλα δεν υποκαθιστουν τπτ,απλα συμπληρωνουν,εαν εισαι π.χ. 70 κιλα ανθρωπος ειναι ευκολο να προλαβεις να φας σε 1 μερα αρκετα χωρις να χρειαστεις καποιο συμπληρωμα επειδη κατι σου λειπει

kafros gate 7
26-05-12, 23:30
19 χρονων ειμαι και 83 κιλα.
φοιτητης ειμαι ρε παιδια και παιρνω τις πολυβιταμινες γιατι αμφιβαλλω αν απο τη διατροφη μου,
επειδη πολλες φορες δεν φτιαχνω σαλατα και ξερεις πως ειναι οταν μενεις μονος σου, αλλες
φορες δεν προλαβαινεις αλλες βαριεσαι, για να παιρνω ολες τις βιταμινε ςπου χρειαζονται.

αλλα εκεινο το διαστημα που εκανα τις εξαιτασεις ειχα παρει το ιδιο πρωϊνο κανα 3-4 ωρες
πριν και πρωτεϊνη και πολυβιταμινες και πριν 48 ωρες τα BCAA του GASPARI (τωρα τα σταματησα) που
εχουν Β6 και Β12 και γι' αυτο μου τις εδειξε ανεβασμενες πιστευω.
μονο με την πολυβιταμινη ομως και χωρις τις επιπλεον ποσοτητες απο τα bcaa πιστευεις θα ειναι καλα?

GOGETA5
27-05-12, 08:55
Αρχικα εαν θες να κανεις σωστα τη διαδικασια των εξετασεων,κανονισε να κανεις τις εξατασεις Δευτερα πρωι.Το σαββατοκυριακο κατσε χωρις να κανεις βαρη,για να ξεκουραστει το σωμα σου,την Κυριακη δεν χρειαζεται να κανεις καρδιοαγγειακη-αεροβικη.Απο την Κυριακη το μεσημερι καλο θα ηταν να ακνεις νηστεια,δλδ προτιμησε να τραφεις με οσπρια & πρασινα λαχανικα (μην φας τπτ τηγανητο οπως κανουν πολλοι οταν ακουν νηστεια).Για μενα μην φας & πολλα φρουτα,δεν ξερω σαν οργανισμος τι κληρονομισες,αν πχ εχετε επιπεδα στο ζαχαρο στις ψηλοτερες κανονικες τιμες,πολλοι κατσαπλιαδες γιατροι οταν δουν πρωινη τιμη στο 109 στελνουν κοσμο για καμπυλη σακχαρου & γλυκοζημιωμενης αιμοσφαρινης,οποτε με μετρο,μην πλακωθεις & φας 1 κουβα μηλα,επειδη πεινας λογω της νηστειας.8-12 ωρες πριν δωσεις αιμα δεν θα φας τπτ,ουτε θα πιεις τπτ αλλο εκτος απο νερο,δλδ πρεπει να εχεις αδειο στομαχι & οχι 3-4 ωρες πριν να παρεις συμπληρωμα,γι'αυτο & οι περισσοτεροι αν οχι ολοι δινουν αιμα πρωι πρωι μολις ξυπνησουν γιατι κοιμοντουσαν 8+ ωρες,αρα εχουν αδειο στομαχι.ΜΗΝ ανησυχεις με 1 νυχτα δεν τρεχει τπτ αν μεινεις εντελως νηστικος για 12 ωρες,δεν θα χασεις μυικη μαζα ξαφνικα,ουτε θα πεσεις,ουτε τπτ,αυτο πρεπει να ανησυχει καποιον στο υψος σου με 130 μυικα κιλα που ετοιμαζεται να ανεβει στη σκηνη,δεν θα σε παει σε τπτ πισω αυτη η 1 φορα.Αρα δεν χρειαζεται να ξυπνησεις το βραδυ να παρεις συμπληρωμα,ουτε το πρωι πριν πας να δωσεις αιμα να παρεις κατι.Αυτα επρεπε να στα πει & ο γιατρος αλλα & οι νοσοκομα που σου πηρε αιμα τουλαχιστον να ρωτησει,εαν εισαι νηστικος 8-12 ωρες,εαν εφαγες ή ηπιες αλκοολ (ειδικα το αλκοολ μην πιεεις για 48 ωρες αν πινεις),αν εχεις χαμηλη πιεση για να ξερει πως θα σου παρει αιμα γιατι θα ζοριστει κ.α.Οποτε κανονισε να δωσεις αιμα πουρνο πουρνο με την αυγουλα & πεσε για υπνο νωρις το βραδυ.
Για τις πολυβιταμινες δεν χρειαζεται υπερβολες,προσπαθησε με στερεα τροφη,αν δεν προλαβαινεις ή οτιδηποτε συμπληρωσε με 1 καλη πολυβιταμινη & τπτ αλλο,το πιο πιθανο ειναι οτι τοσο καιρο κατουρουσες την εξτρα ποσοτητα

magdaline
27-05-12, 14:24
19 χρονων ειμαι και 83 κιλα.
φοιτητης ειμαι ρε παιδια και παιρνω τις πολυβιταμινες γιατι αμφιβαλλω αν απο τη διατροφη μου,
επειδη πολλες φορες δεν φτιαχνω σαλατα και ξερεις πως ειναι οταν μενεις μονος σου, αλλες
φορες δεν προλαβαινεις αλλες βαριεσαι, για να παιρνω ολες τις βιταμινε ςπου χρειαζονται.

αλλα εκεινο το διαστημα που εκανα τις εξαιτασεις ειχα παρει το ιδιο πρωϊνο κανα 3-4 ωρες
πριν και πρωτεϊνη και πολυβιταμινες και πριν 48 ωρες τα BCAA του GASPARI (τωρα τα σταματησα) που
εχουν Β6 και Β12 και γι' αυτο μου τις εδειξε ανεβασμενες πιστευω.
μονο με την πολυβιταμινη ομως και χωρις τις επιπλεον ποσοτητες απο τα bcaa πιστευεις θα ειναι καλα?

υπάρχουν κ έτοιμες σαλάτες που σαν ποσότητα κρατάει για 2 μέρες από το σούπερμάρκετ με 1.90 ή 2.90 περίπου, δε θυμάμαι.

kafros gate 7
27-05-12, 14:58
υπάρχουν κ έτοιμες σαλάτες που σαν ποσότητα κρατάει για 2 μέρες από το σούπερμάρκετ με 1.90 ή 2.90 περίπου, δε θυμάμαι.

1,86 - 2,20 :P ολες εκει μεσα ειναι...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
11-04-16, 17:14
παιδια θελω να σας ρωτησω κατι.πριν κανα μηνα εκανα εξετασεις αιματος.
η CPK οπως παντα ηταν στα ουρανια.αυτη δεν ειναι που δειχνει ποσο καταβεβλημενοι
ειναι οι μυες? και γενικα απο τοτε που εχω αρχισει γυμναστηριο, εδω και 4 κοντα χρονια
οσες φορες εχω κανει εξετασεις ολο αυτο το προβλημα εχω.μηπως ειναι αυτος και ενας απο τους λογους
που δεν μπορω να βαλω μυϊκα κιλα?τι μπορω να κανω για να το αλλαξω?

ακομα την τελευταια φορα που εκανα εξετασεις, μεχρι και την ημερα που εκανα εξετασεις
επινα whey και πολυβιταμινη, ενω 2 μερες πριν ειχα πιει τελευταια φορα τα BCAA 6000 του GASPARI
που εχουν Β6, Β12.

στις εξετασεις μου βγηκε πολυ αυξημενη η Β6, και η Β12 καθως και το φιλικο οξυ.
μετα απο αυτο σταματησα τα bcaa του gaspari και πηρα της dymatize τα 5050 που δεν
εχουν Β6 και Β12.παιρνω ομως την ΟPTI-MEN που απ' οσο εχω διαβασει εχει μεγαλες
δοσεις αυτων των 2 βιταμινων.πιστευετε οτι θα υπαρξει προβλημα απο την μεγαλη προσληψη
Β6 και Β12 ή τωρα που σταματησα τα BCAA6000 που ειχαν επιπλεον Β6,Β12 δεν υπαρχει λογος
να ανυσηχω?γιατι διαβασα της συνεπειες απο την υπερκαταναλωση των 2 βιταμινων και θορυβηθηκα.

κλασική περίπτωση ραβδομυόλυσης που καταβολίζει το μυικό ιστό και επηρεάζει το νεφρικό σπείραμα

http://gtoul.com/%CE%BC%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7/