PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλη Βοηθεια....!!!



marina99
27-05-12, 20:47
Γεια σας...Ονομαζομαι Μαρινα ειμαι νεο μελος.Αφου αφιερωσα μερες στο να διαβασω και να εκμεευσω πληροφοριες απο το φορουμ αποφασησα να φτιαξω τη δικη μου διατροφη κ γυμναστικη..θαθελα την βοηθεια σας κ τη γνωμη σας!Καταρχας ειμαι 1.70 κ 66 kg.20 χρονων.θελω να φτασω 58 .εδω και 2 εβδομαδες κανω το παρακατω προγραμμα γυμν. αλλα δεν προσεχα τι διατροφη μου τοσο.εχω πρηστει αρκετα..δεν ξερω αν οφειλεται στα βαρη.ειπα να φτιαξω αυτη τη διατροφη..να μου πειτε τη γνωμη σας και να αρχισω απο αυριο..εχω λεπτο κορμο αλλα περιφερεια..θαθελα να χασω λιπος στα μπουτακια κ περιφερεια αλλα ξερω πως χανουμε απο παντου κα μετα στις λιποαποθηκες μας..λοιπον...

γυμναστηριο(2 εβδομαδες)

8-9(πρωι) 1 ωρα ελλειπτικο επιπεδο 5 γρηγορο
9-9:30 ποδηματο
9:30-9:40 πρεσσα ποδιων 3 των 15 προσαγωγοι καθιστη 3 των 15 καμψεις δικεφαλων 3 των 15

Διατροφη
10 ωρ.
μετα το γυμναστηριο 1 κουπα γαλα 0% και 3 κοθτ.σουπας βρομη

12 ωρ.
1 μηλο

2ωρ.
μαρουλι 2 αυγα 1 πατατ (μικρη) η' 1 σαλατα με τονο και 1 πατατα η' σαλατα με πιτακι βρωμης(2 αθγα 1 κροκο)

4ωρ.
γιαουρτι 0%

7ωρ
γιαουρτι

Δεχομαι οοολεσ τις γνωμες ξερω πως εχω πολλα λαθη !!!ευχαριστω πολυυυυυ !!!!:) :)

Lao
28-05-12, 14:45
Ένα λάθος που κάνουν πολλοί όταν θέλουν να χάσουν κιλά, είναι το ότι... λιμοκτονούν, ελπίζοντας ότι θα αναγκάσουν το σώμα τους εφόσον δεν παίρνει ό,τι χρειάζεται από τις τροφές, να χάσει λίπος.

Αυτό που δεν ξέρουν όμως, είναι ότι με τον τρόπο αυτό «κοιμίζουν» τον μεταβολισμό τους, με αποτέλεσμα συχνά να ακούμε το κλασσικό «δεν τρώω τίποτα και όμως δεν χάνω κιλά».

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στα θέματα υγείας που μπορεί να προκύψουν και ειδικά όταν πρόκειται για γυναίκες, ούτε στο σωματικό αποτέλεσμα, το οποίο συχνά είναι η πλαδαρότητα.

Φίλη Μαρίνα, με έναν πολύ χοντρικό υπολογισμό, παίρνεις δεν παίρνεις 30 γραμμάρια πρωτεϊνη από την «διατροφή» σου. Βάσει του ύψους και του βάρους σου, θες το λιγότερο γύρω στα 70-80, άρα εδώ έχουμε ένα μεγάλο «πλην».

Για να στο πω και πιο απλά, η διατροφή σου είναι απλά ανεπαρκής. Με μαρουλάκια, γιαουρτάκια και ένα μήλο δεν γίνεται δουλειά και το σοβαρότερο απ'όλα είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ μιας και έχεις αποκλείσει σχεδόν... όλες τις τροφές.

Αν θες μια γνώμη, κοίτα να τρως ισορροπημένα, απ'όλα, προσπάθησε να ανεβάσεις τις πρωτεϊνες, τρώγε λογικές ποσότητες υδατανθράκων και απλά απέφευγε ζάχαρες, τηγανητά και τα πολλά λιπαρά.

Πίνε 2-3 λίτρα νερό την μέρα και με καλές προπονήσεις τα αποτελέσματα που θέλεις θα έρθουν. ;)

marina99
28-05-12, 15:05
σε ευχαριστω που μου απαντησες φιλε Lao ...νομιζω πως μου εδωσες μια απαντηση γενικη...θα μπορουσες να με βοηθησεις πιο συγκεκριμενα στο τροπο γυμναστικης η' διατροφης...αυτα ταχω 1000 φορες ακουσει στο φορουμ απο αλλους για αλλους...εγω περιμενω τη διορθωση ...!γιατι δεν εχω γνωσεις γιαυτο κ βρισκομαι εδω..!

σε ευχαρισρω παντως για την απαντηση σου....:)

RAMBO
28-05-12, 15:07
Καλα τα ειπε ο Lao διατροφη λιμοκτονιας,το κανουν πολλες ομωσ αυτο ειναι το κακο

marina99
28-05-12, 15:15
Γεια σου Rambo....εχω κατεβασει τισ θερμιδες και τους υδατανθρακες για να χασω κιλα...αυτο εχω καταλαβει απο τις συζητησεις κ αρθρα..και κανω συχνα γευματα....που κανω λαθος ακομα δεν εχω καταλαβει....

Lao
28-05-12, 15:19
σε ευχαριστω που μου απαντησες φιλε Lao ...νομιζω πως μου εδωσες μια απαντηση γενικη...θα μπορουσες να με βοηθησεις πιο συγκεκριμενα στο τροπο γυμναστικης η' διατροφης...αυτα ταχω 1000 φορες ακουσει στο φορουμ απο αλλους για αλλους...εγω περιμενω τη διορθωση ...!γιατι δεν εχω γνωσεις γιαυτο κ βρισκομαι εδω..!

σε ευχαρισρω παντως για την απαντηση σου....:)

Αν περιμένεις να σου βγάλω μέσα από ένα forum ποια ακριβώς διατροφή να ακολουθήσεις και ποια γυμναστική θα κάνεις... σώθηκες :P γιατί

α) δεν πιστεύω ότι όλες οι διατροφές κάνουν για όλους

β) δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάποια εξειδικευμένη διατροφή

γ) είναι κάπως δύσκολο να σου πω τι να κάνεις στο gym με ένα post

Νομίζω πως ό,τι χρειάζεται να ξέρεις, στο είπα ήδη. Δεν είναι... πυρηνική φυσική :green: τρώγε απ'όλα, απέφευγε ό,τι σου είπα και προσπάθησε να προσεγγίζεις 70-80 γραμμάρια πρωτεϊνης την μέρα.

Κάνε μια αναζήτηση στο Google να δεις ποιες τροφές έχουν πολλή πρωτεϊνη (γαλακτοκομικά, τυροκομικά, όσπρια, ζωικά) και φτιάξε μόνη σου μια διατροφή που να σε βολεύει. Εσύ ξέρεις το στομάχι σου, τις συνήθειές σου, τον χρόνο που έχεις και τον τρόπο που ζεις. ;)

marina99
28-05-12, 15:23
Αν περιμένεις να σου βγάλω μέσα από ένα forum ποια ακριβώς διατροφή να ακολουθήσεις και ποια γυμναστική θα κάνεις... σώθηκες :P γιατί

α) δεν πιστεύω ότι όλες οι διατροφές κάνουν για όλους

β) δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάποια εξειδικευμένη διατροφή

γ) είναι κάπως δύσκολο να σου πω τι να κάνεις στο gym με ένα post

Νομίζω πως ό,τι χρειάζεται να ξέρεις, στο είπα ήδη. Δεν είναι... πυρηνική φυσική :green: τρώγε απ'όλα, απέφευγε ό,τι σου είπα και προσπάθησε να προσεγγίζεις 70-80 γραμμάρια πρωτεϊνης την μέρα.

Κάνε μια αναζήτηση στο Google να δεις ποιες τροφές έχουν πολλή πρωτεϊνη (γαλακτοκομικά, τυροκομικά, όσπρια, ζωικά) και φτιάξε μόνη σου μια διατροφή που να σε βολεύει. Εσύ ξέρεις το στομάχι σου, τις συνήθειές σου, τον χρόνο που έχεις και τον τρόπο που ζεις. ;)

Σε ευχαριστω πολυ...θα το ψαξω....:thumbup:

RAMBO
28-05-12, 15:29
Ολη σου η διατροφη ειναι ενα γευμα μου...:P

Το πρωι δεν εχεις βαλει τπτ σαν πρωινο πριν το αεροβιο ισα ισα να σε κρατησει και μετα εισαι πολυ ελλειπης κατα την διαρκεια της μερας απο πρωτεινη και υδατανθρακα,να εχεις καλη αναλογια στα γευματα σου,το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα το τι τρως..;)

marina99
28-05-12, 15:33
Ολη σου η διατροφη ειναι ενα γευμα μου...:P

Το πρωι δεν εχεις βαλει τπτ σαν πρωινο πριν το αεροβιο ισα ισα να σε κρατησει και μετα εισαι πολυ ελλειπης κατα την διαρκεια της μερας απο πρωτεινη και υδατανθρακα,να εχεις καλη αναλογια στα γευματα σου,το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα το τι τρως..;)


Αν αυτος στη φωτο εισαι εσυ θα τρωω τεραστια γευματα..:P
Σε ευχαριστω πολυ...με βοηθησες αρκετα...!!:)

RAMBO
28-05-12, 15:36
Αρχισε να τρως..εγω ειμαι:green:

marina99
28-05-12, 15:48
Αρχισε να τρως..εγω ειμαι:green:

Aντε να γινω κ εγω RAMBO σε θηλυκη εκδοση...Σε Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!

RAMBO
28-05-12, 15:49
Για να δουμε..παρακαλω:)

ggeorge
28-05-12, 17:14
μιαμιση ωρα αεροβια είναι υπερβολη πιστευω.
Επισης γυμναστικη με αδεια στομαχι...

Η κανε την γυμναστικη το απογευμα και την αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι (οχι 1,5 ωρες) ή
κανε πρωτα τα βαρη και μετα την αεροβια (να εχεις φαει πρωινο πριν, 2 ωριτσες πχ)

για τη διατροφή αυτο που εννοουν οι φίλοι παραπανω είναι να βαλεις τροφες οπως κοτοπουλο, ψαρι κανενα ξηρο καρπο το βραδυ, μοσχαρι καποιες μερες σε συνδιασμο με ρυζι βρωμη κλπ...

300-400 θερμιδες κατω απο τις θερμίδες συντηρισης... Φαε παραπανω δηλαδη...

βεβαια γυμναστική δεν εννοουμε μονο πόδια ετσι;
Και το καθε μερα ποδια κακο κανει...
Δυο φορες τη βδομαδα είναι αρκετο. Κανε και ολες τις υπολοιπες μυικες ομάδες

billy89
28-05-12, 17:37
Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για μια ισορροπημένη γυναικεία διατροφή, μπες στα ημερολόγια προπόνησης των κοριτσιών του φόρουμ, να δεις τι κατεβάζουν και παρόλα αυτά είναι φέτες!:P

marina99
28-05-12, 18:22
μιαμιση ωρα αεροβια είναι υπερβολη πιστευω.
Επισης γυμναστικη με αδεια στομαχι...

Η κανε την γυμναστικη το απογευμα και την αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι (οχι 1,5 ωρες) ή
κανε πρωτα τα βαρη και μετα την αεροβια (να εχεις φαει πρωινο πριν, 2 ωριτσες πχ)

για τη διατροφή αυτο που εννοουν οι φίλοι παραπανω είναι να βαλεις τροφες οπως κοτοπουλο, ψαρι κανενα ξηρο καρπο το βραδυ, μοσχαρι καποιες μερες σε συνδιασμο με ρυζι βρωμη κλπ...

300-400 θερμιδες κατω απο τις θερμίδες συντηρισης... Φαε παραπανω δηλαδη...

βεβαια γυμναστική δεν εννοουμε μονο πόδια ετσι;
Και το καθε μερα ποδια κακο κανει...
Δυο φορες τη βδομαδα είναι αρκετο. Κανε και ολες τις υπολοιπες μυικες ομάδες

Γεια σου ggeorge..καταρχας σε ευχαριστω για τη βοηθεια!!
το πρωι με βολευει να πηγαινω γυμναστηριο γιατι την υπολοιπη μερα ειμαι εξω..τα βαρη θα τα μειωσω οπως μου λες..
καθε μερα ελλειπτικο το πρωι για 60' λεπτα εκτος το ΣΚ με καλυπτει..?με αδειο στομαχι κανω αλλα ενα αλλο μελος μου συνιστα να μην πηγαινω νυστικη...
με προσανατολησες αρκετα με τη διατροφη!!:) μετα το γυμναστηριο τρωω γαλα 0% με 3 κου.βρομη..

marina99
28-05-12, 18:25
Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για μια ισορροπημένη γυναικεία διατροφή, μπες στα ημερολόγια προπόνησης των κοριτσιών του φόρουμ, να δεις τι κατεβάζουν και παρόλα αυτά είναι φέτες!:P

Καλησπερα.....:welcome: Ωχχ....καλε που ειναι αυτο και μου ξεφυγε..?

DimitrisT
28-05-12, 18:57
Καλησπερα.....:welcome: Ωχχ....καλε που ειναι αυτο και μου ξεφυγε..?

Εδω ειναι :
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?36-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

marina99
28-05-12, 19:18
Εδω ειναι :
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?36-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

merci....!!

ggeorge
28-05-12, 19:25
καλησπερα και παλι
Μη μειωσεις τη γυμναστικη με βαρη, απλα κανε και αλλες μυικες ομαδες. Οχι συνεχεια ποδια
Πχ δευτερα ποδια, τρίτη χερια, τεταρτη διαλειμμα, πεμπτη παλι ποδια (αν θες δυο φορες) παρασκευή στήθος, κλπ πλατη...

Η κανεις δυο μυικες ομαδες τη μερα...


η αεροβια που λες ειναι υπεραρκετη...

Με αδειο στομαχι δουλευει καλυτερα η αεροβια, αλλα οχι τα βαρη... Εκει πρεπει να εχεις δυναμεις. Να εχεις φαει δυο ωριτσες πριν...

Αν κανεις και τα δυο το πρωι ξεκινα με βαρη... και οχι νυστικια.

Για τη διατροφή εχει δικιο ο φίλος, δες των κοριτσιών... Ανοιξε και ενα θεμα να σε συμβουλεψουν...

marina99
28-05-12, 20:35
καλησπερα και παλι
Μη μειωσεις τη γυμναστικη με βαρη, απλα κανε και αλλες μυικες ομαδες. Οχι συνεχεια ποδια
Πχ δευτερα ποδια, τρίτη χερια, τεταρτη διαλειμμα, πεμπτη παλι ποδια (αν θες δυο φορες) παρασκευή στήθος, κλπ πλατη...

Η κανεις δυο μυικες ομαδες τη μερα...


η αεροβια που λες ειναι υπεραρκετη...

Με αδειο στομαχι δουλευει καλυτερα η αεροβια, αλλα οχι τα βαρη... Εκει πρεπει να εχεις δυναμεις. Να εχεις φαει δυο ωριτσες πριν...

Αν κανεις και τα δυο το πρωι ξεκινα με βαρη... και οχι νυστικια.

Για τη διατροφή εχει δικιο ο φίλος, δες των κοριτσιών... Ανοιξε και ενα θεμα να σε συμβουλεψουν...

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!με βοηθησες αρκετα.!!!!:)

tyler_durden
28-05-12, 21:48
ολα αυτα που ποσταρες βια φτανουν το 1000αρικο οπως τα βλεπω με το ματι..ποσο θα αντεξεις ετσι ενας θεος ξερει..
αν θες να χεις διαρκεια βρες θερμιδες συντηρησης και μεινε στο -300 με -500 το πολυ καθημερινα..πρωτεινη στα πανε και οι πανω τουλαχιστον το βαρος σου σε γραμμαρια..με τον υδατανθρακα δε χρειαζονται ακροτητες ειδικα τωρα στην αρχη..προιοντα ολικης,γαλακτοκομικα λαιτ κατα τη διαρκεια της μερας και απλο μονο μετα την προπονα(χωσε κανα μηλο)..1κ30 αεροβια ηπιας εντασης ειναι στην κυριολεξια πεταμα χρονου..επιπλεον καθε μερα παιζεις ποδια..συνηθες λαθος γυναικων που ξεκινανε γυμναστηριο μεσα προς τελη μαιου και αρχες αυγουστου το παρατανε..βρες το γυμναστη σου και ζητα του ενα προγραμμα..για κατι τετοια πετανε τη σκουφια τους αυτοι..

marina99
28-05-12, 22:03
ολα αυτα που ποσταρες βια φτανουν το 1000αρικο οπως τα βλεπω με το ματι..ποσο θα αντεξεις ετσι ενας θεος ξερει..
αν θες να χεις διαρκεια βρες θερμιδες συντηρησης και μεινε στο -300 με -500 το πολυ καθημερινα..πρωτεινη στα πανε και οι πανω τουλαχιστον το βαρος σου σε γραμμαρια..με τον υδατανθρακα δε χρειαζονται ακροτητες ειδικα τωρα στην αρχη..προιοντα ολικης,γαλακτοκομικα λαιτ κατα τη διαρκεια της μερας και απλο μονο μετα την προπονα(χωσε κανα μηλο)..1κ30 αεροβια ηπιας εντασης ειναι στην κυριολεξια πεταμα χρονου..επιπλεον καθε μερα παιζεις ποδια..συνηθες λαθος γυναικων που ξεκινανε γυμναστηριο μεσα προς τελη μαιου και αρχες αυγουστου το παρατανε..βρες το γυμναστη σου και ζητα του ενα προγραμμα..για κατι τετοια πετανε τη σκουφια τους αυτοι..


Γεια σου tyler_durden...αυτο το προγραμμα γυμναστικης μου το εβγαλε γυμναστης..κανω αεροβικη εδω και 2 χρονια(ποδηματο-ελλειπτικο)σχεδον καθε μερα.. το σταματησα για 5 μηνες και τωρα ξαναξεκινησα..τα βαρη μου φαινονται πολυ βαρετα αλλα τα κανω επειδη μου εβγαλαν αυτο το προγραμμα θα τους ζητησω να μου το αλλαξουν..δεν κανω ελλειπτικο χαλαρο αλλα σε εντονο ρυθμο καθε μερα .. μαρεσει πολυ και δεν με κουραζει..να μην κανω..?σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!

billy89
28-05-12, 22:23
Το ότι βαριέσαι τα βάρη είναι κακό! Αυτό σημαίνει πως δύσκολα θα κρατηθείς για καιρό αν δε σ αρέσει! Τα βάρη και η αερόβια είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, πετυχαίνουν διαφορετικούς στόχους και το ένα δεν αντικαθίσταται από το άλλο!

marina99
28-05-12, 22:32
Το ότι βαριέσαι τα βάρη είναι κακό! Αυτό σημαίνει πως δύσκολα θα κρατηθείς για καιρό αν δε σ αρέσει! Τα βάρη και η αερόβια είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, πετυχαίνουν διαφορετικούς στόχους και το ένα δεν αντικαθίσταται από το άλλο!



αν και βαριεμαι τα κανω.. υπομονη εχω..και μπολικη!!θελω να χασω κιλα κ λιπος απο τη περιφερεια κ τους γλουτους...οχι πολλα..!το ελλειπτικο κ το ποδηλατο βοηθουν..????αυτο δεν εχω καταλαβει ακομη..στα βαρη τι προπονηση θα μπορουσα να κανω..?

billy89
28-05-12, 22:39
αν και βαριεμαι τα κανω.. υπομονη εχω..και μπολικη!!θελω να χασω κιλα κ λιπος απο τη περιφερεια κ τους γλουτους...οχι πολλα..!το ελλειπτικο κ το ποδηλατο βοηθουν..????αυτο δεν εχω καταλαβει ακομη..στα βαρη τι προπονηση θα μπορουσα να κανω..?

Το ελλειπτικό και το ποδήλατο σε μεγάλη ένταση + η ελαφρά υποθερμιδική διατροφή θα σε βοηθήσουν να χάσεις το λίπος.
Τα βάρη όμως... θα σε βοηθήσουν να αυξήσεις το μεταβολισμό σου ώστε να καις καλύτερα αυτά που τρως και επίσης θα αυξήσουν τη μυική σου μάζα (προς θεού, δεν εννοώ ότι θα γίνεις τέρας μυικότητας, αυτό στις γυναίκες μόνο με φάρμακα γίνεται) αλλά θα δείχνεις στεγνή και γραμμωμένη και όχι αδύνατη αλλά χαλαρή!

Γι αυτό και έχει νόημα να κάνεις όλες τις μυικές σου ομάδες και όχι μόνο τα πόδια όπως οι περισσότερες στα γυμναστήρια!:P

marina99
28-05-12, 22:48
Το ελλειπτικό και το ποδήλατο σε μεγάλη ένταση + η ελαφρά υποθερμιδική διατροφή θα σε βοηθήσουν να χάσεις το λίπος.
Τα βάρη όμως... θα σε βοηθήσουν να αυξήσεις το μεταβολισμό σου ώστε να καις καλύτερα αυτά που τρως και επίσης θα αυξήσουν τη μυική σου μάζα (προς θεού, δεν εννοώ ότι θα γίνεις τέρας μυικότητας, αυτό στις γυναίκες μόνο με φάρμακα γίνεται) αλλά θα δείχνεις στεγνή και γραμμωμένη και όχι αδύνατη αλλά χαλαρή!

Γι αυτό και έχει νόημα να κάνεις όλες τις μυικές σου ομάδες και όχι μόνο τα πόδια όπως οι περισσότερες στα γυμναστήρια!:P

Με εχεις κανει να ξεμπερδεψω πολλες αποριες!!!!!σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!μια τελευταια ερωτηση(ειμαι κουραστικη αλλα προσπαθω να μαθω :weights: ) αν κανω καθε μερα (οπως εκανα) απο 1 ωρα ελλειπτικο κ 30΄ποδηλατο κ 2 φορες βαρη τη βδομαδα καλυπτομαι?

tyler_durden
28-05-12, 22:48
Γεια σου tyler_durden...αυτο το προγραμμα γυμναστικης μου το εβγαλε γυμναστης..κανω αεροβικη εδω και 2 χρονια(ποδηματο-ελλειπτικο)σχεδον καθε μερα.. το σταματησα για 5 μηνες και τωρα ξαναξεκινησα..τα βαρη μου φαινονται πολυ βαρετα αλλα τα κανω επειδη μου εβγαλαν αυτο το προγραμμα θα τους ζητησω να μου το αλλαξουν..δεν κανω ελλειπτικο χαλαρο αλλα σε εντονο ρυθμο καθε μερα .. μαρεσει πολυ και δεν με κουραζει..να μην κανω..?σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!αν το προγραμμα αυτο το δωσε γυμναστης πραγματικα ο τυπος ειναι μεσανυχτας..αν συνεχισεις βαρη κανε κυκλικο σε πρωτη φαση..συνηθως δυο σετακια ολα τα μηχανηματα του γυμναστηριου με τη σειρα με βαρος που να σου επιτρεπει 12 επαναληψεις ειναι μια σκεψη για ξεκινημα..το ελλειπτικο για μενα εινα αχρηστο..με την ωρα κουραζεσαι και δεν κρατας σταθερο ρυθμο..ασυναισθητα κοβεις..γυρνα το σε διαδρομο καλυτερα..υπερβαρη δεν εισαι με βαση τα στανταρς που εδωσες,οποτε δε θα χεις προβλημα με τις αρθρωσεις σου..αν βαριεσαι τα βαρη ψαξου για ζουμπα και αλλα τετοια "γκομενιστικα"..οτι θα ιδρωσεις θα ιδρωσεις..απο κει και περα βλεπεις και κανεις..

billy89
28-05-12, 22:57
Με εχεις κανει να ξεμπερδεψω πολλες αποριες!!!!!σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!μια τελευταια ερωτηση(ειμαι κουραστικη αλλα προσπαθω να μαθω :weights: ) αν κανω καθε μερα (οπως εκανα) απο 1 ωρα ελλειπτικο κ 30΄ποδηλατο κ 2 φορες βαρη τη βδομαδα καλυπτομαι?

Χαχ η απάντηση για μένα είναι ΟΧΙ! :turtle: (αν υποθέσουμε ότι έχεις κάθε μέρα χρόνο για γυμναστική)

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις 5 φορές την εβδομάδα βάρη και μετά την προπόνηση να κάνεις ένα μισάωρο το πολύ αερόβιο με μεγάλη ένταση. Κάνε αυτό για ένα μήνα και θα δεις πως θα σαι! Και βγάλε μια διατροφή σωστή και πόσταρέ την, και το γιαούρτι δεν είναι (κύριο) γεύμα!:P

marina99
28-05-12, 22:58
αν το προγραμμα αυτο το δωσε γυμναστης πραγματικα ο τυπος ειναι μεσανυχτας..αν συνεχισεις βαρη κανε κυκλικο σε πρωτη φαση..συνηθως δυο σετακια ολα τα μηχανηματα του γυμναστηριου με τη σειρα με βαρος που να σου επιτρεπει 12 επαναληψεις ειναι μια σκεψη για ξεκινημα..το ελλειπτικο για μενα εινα αχρηστο..με την ωρα κουραζεσαι και δεν κρατας σταθερο ρυθμο..ασυναισθητα κοβεις..γυρνα το σε διαδρομο καλυτερα..υπερβαρη δεν εισαι με βαση τα στανταρς που εδωσες,οποτε δε θα χεις προβλημα με τις αρθρωσεις σου..αν βαριεσαι τα βαρη ψαξου για ζουμπα και αλλα τετοια "γκομενιστικα"..οτι θα ιδρωσεις θα ιδρωσεις..απο κει και περα βλεπεις και κανεις..

Εκανα ζουμπα και τη βαρεθηκα....ναι ο ιδιος μου εβγαλε το προγραμμα το ιδιο και στη φιλη μου..θα παρω σβαρνα τα βαρη!!διαδρομο εχω κ στο σπιτι δεν κανω τον βαριεμαι..δηλαδη να μη κανω ελλειπτικο..διαβασα πως γυμναζει ολους(σχεδον) τουσ μυς...

marina99
28-05-12, 23:03
Χαχ η απάντηση για μένα είναι ΟΧΙ! :turtle: (αν υποθέσουμε ότι έχεις κάθε μέρα χρόνο για γυμναστική)

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις 5 φορές την εβδομάδα βάρη και μετά την προπόνηση να κάνεις ένα μισάωρο το πολύ αερόβιο με μεγάλη ένταση. Κάνε αυτό για ένα μήνα και θα δεις πως θα σαι! Και βγάλε μια διατροφή σωστή και πόσταρέ την, και το γιαούρτι δεν είναι (κύριο) γεύμα!:P

billy89 θα με τρελανεις..πριν δεν μου ειπες με ποδηλατο κ ελλειτπικο θα χασω λιπος?τωρα μου λες 5 φορες τη βδομαδα βαρη?...ειναι Απαισια διατροφη!!!!!!το παραδεχομαι..:thumbup: μεσα σε 1 μερα εμαθα τοσα για τη διατροφη που παιρνω μαστερ!!!αλλα απο γυμναστικη...βραστα χαραλαμπε...ξεμπερδεψε με..λιγακι...

billy89
28-05-12, 23:11
billy89 θα με τρελανεις..πριν δεν μου ειπες με ποδηλατο κ ελλειτπικο θα χασω λιπος?τωρα μου λες 5 φορες τη βδομαδα βαρη?...ειναι Απαισια διατροφη!!!!!!το παραδεχομαι..:thumbup: μεσα σε 1 μερα εμαθα τοσα για τη διατροφη που παιρνω μαστερ!!!αλλα απο γυμναστικη...βραστα χαραλαμπε...ξεμπερδεψε με..λιγακι...

Χαχαχαχα είναι απλό! Ναι στην αερόβια (ποδήλατο, διάδρομος, ελλειπτικό, σκοινάκι λέμε τώρα κλπ) ΟΧΙ στην αερόβια χαμηλής έντασης και μεγάλης διάρκειας! Με άλλα λόγια δε χρειάζεται να λιώσεις στο διάδρομο για να δεις αποτελέσματα! Για μένα ένα μισάωρο με μέτρια - μεγάλη ένταση είναι υπεραρκετό με την προυπόθεση να έχεις κάνει έντονη προπόνηση με βάρη προηγουμένως! Σε ξεμπέρδεψα?

marina99
28-05-12, 23:18
Χαχαχαχα είναι απλό! Ναι στην αερόβια (ποδήλατο, διάδρομος, ελλειπτικό, σκοινάκι λέμε τώρα κλπ) ΟΧΙ στην αερόβια χαμηλής έντασης και μεγάλης διάρκειας! Με άλλα λόγια δε χρειάζεται να λιώσεις στο διάδρομο για να δεις αποτελέσματα! Για μένα ένα μισάωρο με μέτρια - μεγάλη ένταση είναι υπεραρκετό με την προυπόθεση να έχεις κάνει έντονη προπόνηση με βάρη προηγουμένως! Σε ξεμπέρδεψα?

Τελειαα billy89..ευχαριστω πολυ!Εμμ..μου μιλατε ολοι τοσο ανετα λες και τα γνωριζω..ειναι σαν να σας μιλαω εγω για Gel νυχιων!θα φτιαξω καινουργια διατροφη και θα την ανεβασω..Σε ευχαριστω και παλι!!

ggeorge
29-05-12, 08:06
αυτο που λεει ο billy δεν είναι μονοδρομος.
Μπορεις να κανεις και χαμηλης εντασης περισσότερη ωρα...
Και τα δυο δουλευουν με διαφορετικο τροπο ομως.
Στην υψηλης εντασης καις λιπος και μετα την προπονηση αρκει να μη φας (καμια ωρα). Μπορει να μην καις ομως τοσο οσο στη χαμηλης καθως δεν στοχευει στο λιπος
Στην χαμηλης καις μονο οσο γυμναστεις, αλλα καις μονο λιπος και οχι ενεργεια (μια λεξη για να καταλαβεις στο περιπου)

Αυτα στο περιπου. Δεν ειναι τελειως ακριβη, ουτε σωστη η ορολογία, αλλα για να καταλάβεις...

Εγω κανω χαμηλης εντασης 30 λεπτα τη μερα τρεξιμο (πολυ αργο) στο σταδιο. Γυρω στις 4-5 φορές τη βδομαδα.

παντως ολα αυτα είναι λεπτομερειες . Τι χαμηλης τι υψηλης... Τι 30 ΄τι 40 λεπτα.
Η διατροφή είναι το βασικό... Φιαξτη και ποσταρε τη...

DENNISGR
29-05-12, 08:43
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι πρωτα πρεπει να οργανωσεις την διατροφη σου και μετα να αρχισεις τα βαρη.
Οσο για το ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να κανεις βαρη αυτο εξαρταται απο εσενα δηλαδη ποσο χρονο διαθετεις
αν μπορεις και εχεις χρονο τοτε κανε 5 φορες την εβδομαδα βαρη μια μυικη ομαδα καθε μερα
και 3 φορες αεροβια ( γρηγορο περπατημα )....
ΚΑΙ ενα απο τα πιο σημαντικα ειναι να κρατας σημειωσεις παντα και καθε μερα θα σε βοηθησει παρα πολυ αυτο...
π.χ
Δευτερα: ομμους , 35-40 λεπτα γρηγορο περπατημα.
Τριτη : στηθος ,
Τεταρτη : Χερια , 35-45 λεπτα γρηγορο περπατημα.
κτλπ κτλπ κτλπ ;)
ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ
"waste of time and money at the same time"

marina99
29-05-12, 11:35
[QUOTE=ggeorge;582575]αυτο που λεει ο billy δεν είναι μονοδρομος.
Μπορεις να κανεις και χαμηλης εντασης περισσότερη ωρα...
Και τα δυο δουλευουν με διαφορετικο τροπο ομως.
Στην υψηλης εντασης καις λιπος και μετα την προπονηση αρκει να μη φας (καμια ωρα). Μπορει να μην καις ομως τοσο οσο στη χαμηλης καθως δεν στοχευει στο λιπος
Στην χαμηλης καις μονο οσο γυμναστεις, αλλα καις μονο λιπος και οχι ενεργεια (μια λεξη για να καταλαβεις στο περιπου)

Αυτα στο περιπου. Δεν ειναι τελειως ακριβη, ουτε σωστη η ορολογία, αλλα για να καταλάβεις...

Εγω κανω χαμηλης εντασης 30 λεπτα τη μερα τρεξιμο (πολυ αργο) στο σταδιο. Γυρω στις 4-5 φορές τη βδομαδα.

παντως ολα αυτα είναι λεπτομερειες . Τι χαμηλης τι υψηλης... Τι 30 ΄τι 40 λεπτα.
Η διατροφή είναι το βασικό... Φιαξτη και ποσταρε τη...[/QUOT


Με βοηθησες πολυ ετσι οπως το εθεσες!!ναι θα φτιαξω μια καινουργια και θα την ανεβασω..χρονο εχω καθε μερα αλλα μονο πρωινες ωρες γιαυτο παω το πρωι και κανω γυμναστικη..οποτε αφου φτιαξω τη διατροφη μπορω να κανω αεροβικη 4-5 φορες τη βδομαδα με εμφαση τη διατροφη..σωστα?

marina99
29-05-12, 11:38
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι πρωτα πρεπει να οργανωσεις την διατροφη σου και μετα να αρχισεις τα βαρη.
Οσο για το ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να κανεις βαρη αυτο εξαρταται απο εσενα δηλαδη ποσο χρονο διαθετεις
αν μπορεις και εχεις χρονο τοτε κανε 5 φορες την εβδομαδα βαρη μια μυικη ομαδα καθε μερα
και 3 φορες αεροβια ( γρηγορο περπατημα )....
ΚΑΙ ενα απο τα πιο σημαντικα ειναι να κρατας σημειωσεις παντα και καθε μερα θα σε βοηθησει παρα πολυ αυτο...
π.χ
Δευτερα: ομμους , 35-40 λεπτα γρηγορο περπατημα.
Τριτη : στηθος ,
Τεταρτη : Χερια , 35-45 λεπτα γρηγορο περπατημα.
κτλπ κτλπ κτλπ ;)
ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ
"waste of time and money at the same time"

Δεν ειχα καταλαβει πωσ η διατροφη ειναι πιο σημαντικη απο τη γυμναστικη νομιζα το αντιθετο!και τα δυο παιζουν ρολο για χασιμο λιπους..αλλα η διατροφη βοηθα περισσοτερο??

ggeorge
29-05-12, 12:12
σιγουρα ναι

Αν τρως περισσότερο απο οσο πρεπει και φαγητα οτι να ναι... τι να σου κανει η γυμναστικη. Αν είσαι υπερθερμιδικα θα παρεις κιλα. Αν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις...
Με την γυμναστικη κανεις δυο πραγματα. Καις θερμίδες και λίπος (αεροβια), οποτε μπορεις να φας και λιγο παραπανω, φτιάχνεις μυς και σκληραίνεις (βάρη)
Σε πολυ γενικες γραμμές...

Το βασικο για να χασεις ειναι να είσαι κατω απο τις θερμίδες συντηρησης. Βρες το θεμα που εξηγει πως τις υπολογιζεις (μεσα στο φορουμ είναι) και υπολογισε.

marina99
29-05-12, 12:49
σιγουρα ναι

Αν τρως περισσότερο απο οσο πρεπει και φαγητα οτι να ναι... τι να σου κανει η γυμναστικη. Αν είσαι υπερθερμιδικα θα παρεις κιλα. Αν εισαι υποθερμιδικα θα χασεις...
Με την γυμναστικη κανεις δυο πραγματα. Καις θερμίδες και λίπος (αεροβια), οποτε μπορεις να φας και λιγο παραπανω, φτιάχνεις μυς και σκληραίνεις (βάρη)
Σε πολυ γενικες γραμμές...

Το βασικο για να χασεις ειναι να είσαι κατω απο τις θερμίδες συντηρησης. Βρες το θεμα που εξηγει πως τις υπολογιζεις (μεσα στο φορουμ είναι) και υπολογισε.

Μπραβο βρε ggeorge τα λες τοσο απλα τα καταλαβαινω τελεια..Το ειχα ψαξει απο χτες..αλλα δεν ξερω αν το βρηκα σωστα..πρεπει να παιρνω συμφωνα με το υψος μ κ τα κιλα..1460 θερμ..θα φτιαξω διατροφη θα την ανεβασω και ο θεος βοηθος..1000 ευχαριστω!!!!!!

ggeorge
29-05-12, 15:03
πολυ λιγες μου φαίνονται. Γραψε υψος, ηλικια και βαρος να τα υπολογισουμε και εμεις...
Και ποσες φορες περιπου θα γυμναζεσαι. 4-5 τη βδομαδα;

DENNISGR
29-05-12, 15:11
Δεν ειχα καταλαβει πωσ η διατροφη ειναι πιο σημαντικη απο τη γυμναστικη νομιζα το αντιθετο!και τα δυο παιζουν ρολο για χασιμο λιπους..αλλα η διατροφη βοηθα περισσοτερο??
Ναι ακριβως οσα χρονια και να πηγαινεις γυμναστηριο, οσο hardcore προπονηση και να κανεις οσα συμπληρωματα και να παρεις ειτε ειναι steroids, prohormones , normal supplements δεν κανουν τιποτα αν δεν εχεις βαλει σε προταιρεοτητα την διατροφη ,
πανω απο ολα ΔΙΑΤΡΟΦΗ για να μην χανεις χρονο και να δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα

marina99
29-05-12, 17:57
πολυ λιγες μου φαίνονται. Γραψε υψος, ηλικια και βαρος να τα υπολογισουμε και εμεις...
Και ποσες φορες περιπου θα γυμναζεσαι. 4-5 τη βδομαδα;

Δεν ειναι απιθανο ναχω κανει λαθος..:green: Ειμαι 1.70 66 κιλ. 20 χρονων...θα γυμναζομαι καθε μερα 5 φορες τη βδομαδα αεροβικη απο 1 ωρα τη μερα...οσον αφορα τα βαρη θα αργησω να κανω μεχρι να μου βγαλει καινουργιο προγραμμα ο γυμναστης μ..δηλαδη μετα απο 3 βδομαδες κ βαλε...

marina99
29-05-12, 18:00
Ναι ακριβως οσα χρονια και να πηγαινεις γυμναστηριο, οσο hardcore προπονηση και να κανεις οσα συμπληρωματα και να παρεις ειτε ειναι steroids, prohormones , normal supplements δεν κανουν τιποτα αν δεν εχεις βαλει σε προταιρεοτητα την διατροφη ,
πανω απο ολα ΔΙΑΤΡΟΦΗ για να μην χανεις χρονο και να δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα

Με φωτισες DENNISGR!!Ειχα τελειως διαφορετικη εκτιμηση για τη διατροφη..εβλεπα στο φορουμ οτι ολοι ασχολουνται με τη γυμναστικη ατελειωτες ωρες και μαυτο το σκεπτικο ..δεν εδινα σημασια στη διατροφη...Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!!!;)

billy89
29-05-12, 18:04
Δεν ειναι απιθανο ναχω κανει λαθος..:green: Ειμαι 1.70 66 κιλ. 20 χρονων...θα γυμναζομαι καθε μερα 5 φορες τη βδομαδα αεροβικη απο 1 ωρα τη μερα...οσον αφορα τα βαρη θα αργησω να κανω μεχρι να μου βγαλει καινουργιο προγραμμα ο γυμναστης μ..δηλαδη μετα απο 3 βδομαδες κ βαλε...

Από 2063 μέχρι 2326 θερμίδες βγαίνει η συντήρησή σου. Υπολόγισε μια διατροφή με 1800-1900 θερμίδες για αρχή!

marina99
29-05-12, 18:08
Από 2063 μέχρι 2326 θερμίδες βγαίνει η συντήρησή σου. Υπολόγισε μια διατροφή με 1800-1900 θερμίδες για αρχή!

Σε ευχαριστω πολυυυ!!!!!καμια σχεση με αυτο που εβγαλα..οκ θα βγαλω μια διατροφη και θα την ανεβασω...

ggeorge
29-05-12, 18:51
Συμφωνω με το φιλο αλλα στο πανω οριο που εδωσε. Γυρω στα 2300.
Οποτε ξεκινα με 1900-2000 και βλεπεις... Αν δε χανεις κατεβαζε ανα βδομαδα 100.
Λογικα θα χανεις ομως ευκολα...

marina99
29-05-12, 19:37
Συμφωνω με το φιλο αλλα στο πανω οριο που εδωσε. Γυρω στα 2300.
Οποτε ξεκινα με 1900-2000 και βλεπεις... Αν δε χανεις κατεβαζε ανα βδομαδα 100.
Λογικα θα χανεις ομως ευκολα...

Ωραια ...Σε ευχαριστω ggeorge!!! προσπαθω να ανεβασω θερμιδες απο παντου..αφου το φτιαξω θα το ανεβασω..