PDA

Επιστροφή στο Forum : συμπληρωματα διατροφης για γυναικες!!



theodorafiam
28-05-12, 11:49
καλημερα!ειμαι νεα στο χωρο οσον αφορα συμπληρωματα διατροφης και θελω τη βοηθεια σας!! περνω καποια συπμληρωματα ενα μηνα τρ και θα θελα να μου πειτε γνωμη και πως μπορω να κανω καλυτερη δουλεια.αρχικα ειμαι 1.67 και 56 κιλα.εχασα 3 κιλα τν τελευταιο μηνα περνωνταs το total thermo ths warrior lab(ξεκινησα μ αυτο γτ ηθελα λιποδιαλυση) και l-carnitine της biotech(σε συνδυασμο με αεροβια παντα). σκοπος μ ειναι να χασω καποια κιλα(οπως και ταχασα) και απο κει και περα να δημιουργησω γραμμωση.γενικα η διατροφη μου ειναι υγιεινη δν κανω υπερκαταναλωση τροφων αλλα ουτε μετραω και με μεζουρα το τι τρωω καθημερινα.παω γυμναστηριο 4-5 φορες τη βδομαδα κανωντας τουλαχιστον ενα μισαωρο αεροβια και μετα βαρη(οτι εχει τ προγραμμα) θα θελα να μου πειτε αν τα προιοντα που χρησιμοποιω ειναι οκ ή αν μου προτινετε κατι αλλο και τι θ ναι αυτο.επισης σκεφτομαι να παρω καποιο ειδος πρωτεινηςσ σε ηπια μορφη αλλα πρωτα θελω να τ ψαξω γτ δν εχω πειρα.κυριως στην παρουσα φαση μ ενδιαφερει η συσφιξη και η γραμμωση!!θα εκτιμουσα μια γρηγορη απαντηση καιγομαι!!! :P ευχαριστω εκ των προτερων!! :)

lila_1
28-05-12, 12:00
καλημερα!ειμαι νεα στο χωρο οσον αφορα συμπληρωματα διατροφης και θελω τη βοηθεια σας!! περνω καποια συπμληρωματα ενα μηνα τρ και θα θελα να μου πειτε γνωμη και πως μπορω να κανω καλυτερη δουλεια.αρχικα ειμαι 1.67 και 56 κιλα.εχασα 3 κιλα τν τελευταιο μηνα περνωνταs το total thermo ths warrior lab(ξεκινησα μ αυτο γτ ηθελα λιποδιαλυση) και l-carnitine της biotech(σε συνδυασμο με αεροβια παντα). σκοπος μ ειναι να χασω καποια κιλα(οπως και ταχασα) και απο κει και περα να δημιουργησω γραμμωση.γενικα η διατροφη μου ειναι υγιεινη δν κανω υπερκαταναλωση τροφων αλλα ουτε μετραω και με μεζουρα το τι τρωω καθημερινα.παω γυμναστηριο 4-5 φορες τη βδομαδα κανωντας τουλαχιστον ενα μισαωρο αεροβια και μετα βαρη(οτι εχει τ προγραμμα) θα θελα να μου πειτε αν τα προιοντα που χρησιμοποιω ειναι οκ ή αν μου προτινετε κατι αλλο και τι θ ναι αυτο.επισης σκεφτομαι να παρω καποιο ειδος πρωτεινηςσ σε ηπια μορφη αλλα πρωτα θελω να τ ψαξω γτ δν εχω πειρα.κυριως στην παρουσα φαση μ ενδιαφερει η συσφιξη και η γραμμωση!!θα εκτιμουσα μια γρηγορη απαντηση καιγομαι!!! :P ευχαριστω εκ των προτερων!! :)


Καταρχήν το βασικότερο που αν δεν το αλλάξεις δε πρόκειται να δείς διαφορά ούτε στη δευτέρα παρουσία είναι η προπόνηση...

Δίνεις έμφαση στα βάρη, και παρακολουθείς τη πρόοδο στη προπόνησή σου...να αυξάνεις προοδευτικά τις αντιστάσεις. Την αερόβια να την αφήνεις για το τέλος
Γράμμωση/σύσφιξη χωρίς μυικότητα δεν πρόκειται να δείς ότι συμπλήρωμα και αν πάρεις. Και αυτός ο στόχος θα σου πάρει καιρό μέχρι να τον κατατκήσεις...

Δεν υπάρχει πρωτείνη "σε ήπια μορφή" (τι εννοείς?)...παίρνεις όποια θες σε καθαρότητα ανω του 70%..
Δηλαδή να κοιτάξεις ανά 100 γραμμάρια σκόνης να δίνει τουλάχιστον 70 γραμ πρωτείνης
Πέρνα μία από το θρεντ αξιολόγησης πρωτεινών για να πάρεις μία ιδέα
Γιατί καίγεσαι?? :turtle:

theodorafiam
28-05-12, 12:16
ωραια αυτο δεν το ξερα μου λενε στο γυμναστηριο "θα κανεις κανα 40λεπτο αεροβια (να πεθανω στο τρεξιμο με λιγα λογια) και μετα ολα τ αλλα.οσο για τα βαρη προσπαθω οποτε βλεπω και μου φαινονται λιγα τα κιλα σταδιακα να τα αυξανω! οποτε με λιγα λογια τωρα που θα πα γυμναστηριο αρχιζω με βαρη αναλογα το προγραμμα και τελος η αεροβια σωστα?

lila_1
28-05-12, 12:19
Καλά...μην δίνεις και πολλή βάση σ αυτά που θα ακούς στο εξής στο γυμναστήριο...συμβουλή :green:

ναι η αερόβια στο τέλος...βασικά να την θεωρείς σαν προαιρετική
Η βασική σου προπόνηση να είναι τα βάρη...να τα δίνεις όλα εκεί

Τί πρόγραμμα κάνεις...?
Ρίξε μία ματιά στα προγράμματα αρχαρίων..

theodorafiam
28-05-12, 12:20
"καιγομαι" γτ εχω ακουσει παρα πολλες γνωμες ολες διαφορετικες και θα θελα μια εμπειρη και τεκμηριωμενη απαντηση για να προχωρησω :P

theodorafiam
28-05-12, 12:25
κοιτα ασ πουμε το προγραμμα που χω σημερα ειναι: αεροβια 40 μιν, ασκησεις στηθους και πλατης
για την επομενη φορα παλι αεροβια(γενικα μ χει βαλει αεροβια καθε φορα που θα πηγαινω γυμναστηριο -_-) και ποδια
και μετα παλι την μεθεπομενη φορα αεροβια,ωμοι,χερια...
το προγραμμα αυτο ειναι για 3 φορες την εβδομαδα και οταν το τελειωνε ξαναρχιζω απ την αρχη με τις ιδιες ασκησεις!
αυτα τα λιγα...

andrikos3kala
28-05-12, 12:37
Φιλh μου καλωσήρθες και καλή αρχη. Λοιπόν έχουμε και λέμε αερόβια στο τέλος της προπόνησης επειδή το σώμα καιει ευκολότερα λίπος. Μικρά διαλλείματα ανάμεσα στα σέτ της προπόνησης. Καθαρή διατροφή με καλές μορφές πρωτείνων(ασπράδι, Κοτοπουλάκι, μοσχάρι φιλέτο και φιλέτο γαλοπούλας). Φρόντισε να πέρνεις 3επι το σωματικό σου βάρος καθημερινά για να μην χάσεις το μυικό ιστό σου και να αποβάλεις λίπος στη προπα. Τέλος υδατάνθρακες ολικής αλεσης στα τρία ή τέσσερα πρώτα γεύματα, ανάλογα με τις ανάγκες σου, φουλ νερό και μια καθαρή 80αρα πρωτεινούλα για αρχη που θα την πίνεις μετα τη γυμναστική και οποιαδήποτε ώρα της μέρας πχ Πρωι αν δεις πως το γεύμα σου στερειται σε πρωτεινη.Οφ τοπικ αυτο με τη πρωτεινη ηπιας μορφης μου θύμισε depot και ora:moderator::moderator:l.Φιλικά and train hard :weights::weights:

theodorafiam
28-05-12, 12:42
ευχαριστω πολυ:)


Φρόντισε να πέρνεις 3επι το σωματικό σου βάρος καθημερινά για να μην χάσεις το μυικό ιστό σου και να αποβάλεις λίπος στη προπα.

τι εννοεις με το παραπανω?ας πουμε ενα παραδειγμα? O:) ειμαι εντελως αρχαρια σ αυτο το θεμα ξερω μονο γυμναστικη και διατροφη αλλα οχι το ποσο πρεπει κλπ κλπ γι αυτο λιγη βοηθεια παραπανω αν δεν ειναι κοπος!!! ευχαριστω πολυ!

lila_1
28-05-12, 12:51
Xmmm....Νταξει η αερόβια είπαμε στο τέλος...
Σαν αρχάρια θα ταν καλύτερα πιστέυω ένα πρόγραμμα full body δηλαδή να παίζεις όλες τις μυικές ομάδες σε κάθε προπόνηση...

απλά αναγκαστικά θα το κάνεις 3 φορές τη βδομάδα για να αφήνεις κενό στο ενδιάμεσο...

Εναλλακτικά μπορείς να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα upper/lower (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13019-Upper-Lower-split!)
Συμπαθητικό είναι και αυτό εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15013-Προγραμα-προπονησης-απο-Γιαννη-Κουκο-quot-old-school-training-quot) σαν κόνσεπτ με τη διαφορά ότι θα παίζεις με ούτε τις μισές ασκήσεις ανα μυική ομάδα :turtle:


Οτι και αν κάνεις, να χτίζεις το πρόγραμμά σου όσο το δυνατόν γύρω από ελέυθερα βάρη και σύνθετες ασκήσεις ...συμπληρωματικά μόνο να κάνεις απομονωτικές.


(http://forum.bodybuilding.gr/search.php?searchid=752844)

lila_1
28-05-12, 12:54
Φρόντισε να πέρνεις 3επι το σωματικό σου βάρος καθημερινά για να μην χάσεις το μυικό ιστό σου και να αποβάλεις λίπος στη προπα. Τέλος υδατάνθρακες ολικής αλεσης στα τρία ή τέσσερα πρώτα γεύματα, ανάλογα με τις ανάγκες σου, φουλ νερό και μια καθαρή 80αρα πρωτεινούλα για αρχη που θα την πίνεις μετα τη γυμναστική και οποιαδήποτε ώρα της μέρας πχ Πρωι αν δεις πως το γεύμα σου στερειται σε πρωτεινη.Οφ τοπικ αυτο με τη πρωτεινη ηπιας μορφης μου θύμισε depot και ora:moderator::moderator:l.Φιλικά and train hard :weights::weights:


Καλά ντάξει..

Πρωτείνη παίρνε γύρω στο 1.5 γραμ ανά κιλό σωματικού βάρους σαν πολύ γενικό μπούσουλα..Αν τελικά πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης, παίρνε μία δόση μετά από τις προπονήσεις σου.
Αυτά περί καταβολισμού και τα λοιπά, αγνόησέ τα γιατί θα πελαγώσεις χωρίς λόγο
Φρόντισε σε γενικές γραμμές η διατροφή σου να είναι σε θερμίδες συντήρησης αφού δε θες να χάσεις άλλο

Μην χαθείς σε λεπτομέρειες δεν έχει κανένα νόημα
Φιλικά

theodorafiam
28-05-12, 14:11
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεισ!δοκιμασα και εκανα αυτο που μου ειπες πρωτα βαρη μετα αεροβια ενα 20λεπτο.αυξησα τα βαρησε πλατη και στηθος και παρατηρησα τα εβγαλα με περισσοτερη ευκολια απ οτι οταν ξεκιναω πρωτα με αεροβια συν οτι στο τελος που εκανα αεροβια δεν κουραστηκα καθολου και μπορουσα χαλαρα να κανω κ αλλο (αν εξαιρεσουμε πως δεν τα καταφερα λογω πιεσης χρονου) :P θα δοκιμασω τα σετ και τις επαναληψεις που μ πες!ευχαριστω πολυ!!

theodorafiam
28-05-12, 14:17
α και κατι αλλο αν τελικα αποφασισω να παρω πρωτεινη ποια μου προτινεις? :/

theodorafiam
28-05-12, 15:07
και κατι αλλο :) ο λογος που κανα μεχρι τωρα αεροβια πριν τα βαρη ηταν γιατι λογω σχολης πηγαινω γυμναστηριο συνηθως τα πρωινα και μου χουν πει στ γυμναστηριο οτι ειναι καλυτερα και χανεισ πιο ευκολα οταν κανεις αεροβια τ πρωι πριν κανεις γενικα κατι αλλο πρωτα παρα πιο μετα.και παρολο που εχω χασει κιλα συνεχιζει και μου λεει πρωτα αεροβια και μετα ολα τ αλλα -_-

a-mad
28-05-12, 17:07
βασικα το σωμα σου καταναλωνει ενεργεια απο τους υδατανθρακες οι οποιοι μετατρεπονται σε γλυκογονο πριν καταναλοθουν....το πρωι οι αποθηκες γλυκογονου σου ειναι χαμηλες γι αυτο σε λενε να κανεις πρωτα αεροβια ασκηση(σε αυτη την περιπτωση το σωμα σ καιει λιπος ΕΦΟΣΟΝ δεν εχεις φαει τπτ το πρωι)......ετσι αν εχεις φαει πρεπει να κανεις πρωτα βαρη για να ριξεις τα επιπεδα γλυκογονου ωστε στην αεροβια ασκηση να καις λιπος και οχι υδατανθρακα........να με διορθωση καποιος αν κανω λαθος

ggeorge
28-05-12, 17:24
η αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι εχει νοημα. Αλλα αν κανεις και βαρη πρεπει να γίνεται μετα απο αυτα.
Γενικα το σωστο είναι ή μονο αεροβια το πρωι και βαρη το απογευμα, ή πρωτα βαρη και μετα αεροβια (να εχεις φαει κατι ομως 2 ωριτσες πριν)...

βεβαια η πρωινη αεροβια μπορει και να χρησιμοποιηθεί οταν αρχίσεις και δε χανεις ευκολα και δυσκολευεσαι. Δεν είναι αναγκη απο την αρχη να χρησιμοποιησεις τα ατου σου...

Το 3Χ ειναι υπερβολη. Αν περνει μια κοπελα 3Χ τι πρεπει να παρουν οι επαγγελματιες... Συμφωνω με το 1,5 μη πω και λιγοτερο....

theodorafiam
28-05-12, 20:07
χμμμ οποτε για να ανακεφαλαιωσουμε,εγω μιας και κυριως πηγαινω το πρωι γυμναστηριο να αρχιζω με αεροβια 20 μιν και μετα βαρη χωρις να χω φαει τιποτα και τις περιπτωσεις που κανω απογευμα, πρωτα βαρη, μετα αεροβια? και συμφωνα με την λιλα π λεει 1.5 γρ ανα κιλο απ οτι υπολογισα πρεπει να περνω 84 γρ πρωτεινη :/ αν υπολογισα σωστα xD

lila_1
28-05-12, 20:42
Όχι. Ότι ώρα και να πάς θα κάνεις πρώτα τα βάρη..
Εκτός αν δεν έχεις φάει τίποτα πριν οπότε κάνε ΜΟΝΟ αερόβιο χαμηλής έντασης, πράγμα που δε σου συνιστώ.
Φάε κάτι το πρωί και μετά πήγαινε γυμ και κάνε κανονικά προπόνηση.

ggeorge
28-05-12, 20:42
εγω θα ελεγα εφοσον κανεις οποτε πας γυμναστηριο βαρη να κανεις πρωτα τα βαρη ακομα και οταν είναι πρωι. Φαγωμενη 2 ωρες πριν...

edit γραφαμε μαζί... :bowdown: το ιδιο ακριβως πραγμα

theodorafiam
28-05-12, 21:41
ωραια το πιασα πρωτα βαρη!! τωρα οσων αφορα πρωτεινη αν παρω ποια μ συνιστας? (ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις παιδια και σρ αν σας πριζω λιγο απλα λογω απειριας μου βγαινουν ολα μαζι xD)

ggeorge
29-05-12, 08:13
μια οικονομική με ωραία γευση είναι η whey shake της syntrax. Εγω αυτη περνω σε φραουλα. Και η σοκολατα μια χαρα είναι αλλα η φραουλα δε παιζεται...
Ειναι γρηγορης απορροφησης για μετα την προπόνηση. Αν θες μια για ολη τη μερα δες την matrix παλι της syntrax. Ισχυουν τα ιδια με τις γευσεις...

Απο ποιοτητα φανταζομαι οτι παρεις το ιδιο είναι (απο σοβαρη εταιρια)

DENNISGR
29-05-12, 09:36
Πρωσοπικη μου γνωμη ειναι οτι παρε μια οικονομικη δεν χρειαζεται να ειναι isolate ( πιστεψε με δεν θα δεις καμια διαφορα απο την concentrate ).
Για να σου δωσω να καταλαβεις με λιγα λογια η isolate whey εχει περιπου 90 -94% Whey και οι concentrate η αλλιως Whey protein εχει περιπου 80 με 85 % whey.
H Isolate εχει και αλλα θετικα αλλα δεν θα στα αναλυσω τωρα κανε ενα google και θα δεις οτι δεν παιζει μεγαλο ρολο αυτο;).
Και θα κανεις και λιγο save στην τσεπη σου.!

theodorafiam
29-05-12, 15:52
καλησπερα σας!λπν ρωτησα μια στ γυμναστηριο ο οποιος απ οτι βλεπω κ ολας ασχολειτε με τ bb xD και μου πε να παρω μονο whey protein της usn(μου λεει εκεινος αυτη φερνει οποτε και αυτη μου προτινε) του λεω πω περνω λ-καρνιτινη κατα τη διαρκεια τς αεροβιας για να διεκολυνθω στ ν χασω λιπος (κατι ψιλα) τοπικα,και μου λεει δεν θα σου κανει τιποτα...αποψεις περι του θεματος? O:)

s0k0s
31-05-12, 10:23
καλησπερα σας!λπν ρωτησα μια στ γυμναστηριο ο οποιος απ οτι βλεπω κ ολας ασχολειτε με τ bb xD και μου πε να παρω μονο whey protein της usn(μου λεει εκεινος αυτη φερνει οποτε και αυτη μου προτινε) του λεω πω περνω λ-καρνιτινη κατα τη διαρκεια τς αεροβιας για να διεκολυνθω στ ν χασω λιπος (κατι ψιλα) τοπικα,και μου λεει δεν θα σου κανει τιποτα...αποψεις περι του θεματος? O:)

Ποια καρνιτινη εχεις;

lila_1
31-05-12, 11:50
Τσέκαρε εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?45-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82) για πρωτείνες...
Παραγγέλνεις απ έξω ή θα πάρεις από ελλάδα?

marvin
31-05-12, 12:09
καλησπερα σας!λπν ρωτησα μια στ γυμναστηριο ο οποιος απ οτι βλεπω κ ολας ασχολειτε με τ bb xD και μου πε να παρω μονο whey protein της usn(μου λεει εκεινος αυτη φερνει οποτε και αυτη μου προτινε) του λεω πω περνω λ-καρνιτινη κατα τη διαρκεια τς αεροβιας για να διεκολυνθω στ ν χασω λιπος (κατι ψιλα) τοπικα,και μου λεει δεν θα σου κανει τιποτα...αποψεις περι του θεματος? O:)


Θεοδωρα μου γεια σου και απο εμενα!!Συμφωνω και εγω με οσα σου ειπε η Λιλα (εκτος λιγο απο το πρωινο αεροβιο νηστικη,αλλα οπως σου ειπαν και τα παιδια κρατα το σαν ατου αργοτερα).Οσον αφορα τον γυμναστη σου ειναι σιγουρο οτι θα σου προτεινε κατι που θα ειχε οφελος!!!Η whey shake της syntrax ειναι σε ολες τις γευσεις πολυ καλη και σε καλη τιμη αναλογικα με την ποσοτητα!!!Εχω δοκιμασει καρνιτινη και δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα,οποτε εχω να πω οτι κακο δεν σου κανει αλλα δεν ειναι και θαυματουργη!!:welcome: