PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφη μου (σωστη η οχι?)



Ramatasss
30-05-12, 18:50
Χαιρετώ όλοι την παρέα του bb.gr ! είμαι νέο μέλος εδω και θα ηθελα την γνωμη σας για την διατροφή μου .
Ειμαι 1,84 και 82 κιλα, πηγαινω 3 μηνες . οταν αρχισα γυμναστηριο ειμουνα 96 κιλα με αρκετό λίπος σε περιφερεια μπουτια και κοιλια, τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα μονο που το δέρμα μου χαλάρωσε και το λιπος απο την κοιλια μου δεν λεει να την κανει !! να προσθεσω οτι δεν κανω καθολου αεροβια μονο βαρη :weights:

κανω τεσσερα γευματα την ημερα και πίνω πάρα πολλά υγρα
1ο γευμα πρωινο
8-10 αυγα ασπραδια και μονο ενα με κροκο
2ο γευμα δεκατιανο
ενα σαντουιτσακι σικαλεως με κοτα η μοσχαρι η ψαρι και μαρουλι τιποτα αλλο μεσα !
3ο γευμα μεσημεριανο
Κοτα φιλετο η μοσχαρι φιλετο η σολομος μαζι με μια πρασινη σαλατα και λιγο ρίζη η μια γλικοπατατα
4ο γευμα που ειναι και το μεταπροπονιτικο μου
Κοτα φιλετο η μοσχαρι φιλετο η σολομος μαζι με μια πρασινη σαλατα απλα χορις το ρίζη η τιν γλικοπατατα δηλαδη τους υδατανθρακες

να προσθεσω οτι δεν παιρνω συμπληρωματα παρα μονο μια πολυβιταμινη Vital+q10 !

DimitrisT
30-05-12, 19:17
Θα ρωτησω τα γνωστα.
Θερμιδες μετρας;

Υ.Γ. Αεροβια ασκηση γιατι δε κανεις;

Ramatasss
30-05-12, 19:35
Θα ρωτησω τα γνωστα.
Θερμιδες μετρας;

Υ.Γ. Αεροβια ασκηση γιατι δε κανεις;

οχι δεν μετραω θερμιδες . γιατι δεν κανω ε? ελα ντε!! βαριέμαι για να λεμε και αληθειες :(

DimitrisT
30-05-12, 20:54
οχι δεν μετραω θερμιδες . γιατι δεν κανω ε? ελα ντε!! βαριέμαι για να λεμε και αληθειες :(

Οτι και να κανεις πρεπει να μετρας θερμιδες για να βλεπεις ποσο υπερ/υπο/ισο-θερμιδικα εισαι.
Απο ενα σημειο και μετα θα σταματησεις να χανεις λιπος γιατι θα προσαρμοστει το σωμα σου στις θερμιδες που τρως. Τοτε θα πρεπει να τις ριξεις λιγο ακομα για να συνεχισεις να χανεις.
Και ποσοτητες φαγητου θα πρεπει να ζυγιζεις.
Σαν δομη βεβαια ειναι εναξει αρκει να μετακινησεις λιγο υδατανθρακα στο πρωινο σου. Μπορεις να βαλεις βρωμη.

Οσο για την αεροβικη, γνωμη μου να αρχισεις, το τρεξιμο σφιγγει γενικοτερα και η χαλαρωση που λες οτι εχεις θα στρωσει.

Ramatasss
30-05-12, 21:38
Οτι και να κανεις πρεπει να μετρας θερμιδες για να βλεπεις ποσο υπερ/υπο/ισο-θερμιδικα εισαι.
Απο ενα σημειο και μετα θα σταματησεις να χανεις λιπος γιατι θα προσαρμοστει το σωμα σου στις θερμιδες που τρως. Τοτε θα πρεπει να τις ριξεις λιγο ακομα για να συνεχισεις να χανεις.
Και ποσοτητες φαγητου θα πρεπει να ζυγιζεις.
Σαν δομη βεβαια ειναι εναξει αρκει να μετακινησεις λιγο υδατανθρακα στο πρωινο σου. Μπορεις να βαλεις βρωμη.

Οσο για την αεροβικη, γνωμη μου να αρχισεις, το τρεξιμο σφιγγει γενικοτερα και η χαλαρωση που λες οτι εχεις θα στρωσει.

τωρα τελευταια πρόσθεσα στο πρωινο μου και ενα κουλουρι ισιο, το ανοιγω με το μαχαίρι και βαζω μεσα 4-5 φετες γαλοπουλα και + τα 10 αυγουλακια που τρωω γενικος ολα μαζι πιστευω ειναι ενα πολυ κομπλε πρωινο ετσι ?

DimitrisT
31-05-12, 00:31
Σα δομη ναι, τωρα το ποσες θερμιδες εχει ειναι αλλο θεμα.
Ξεκινα το μετρημα! :turtle:

Ramatasss
31-05-12, 10:58
Σα δομη ναι, τωρα το ποσες θερμιδες εχει ειναι αλλο θεμα.
Ξεκινα το μετρημα! :turtle:

Πως ? :unsure:

Yiannis 1989
31-05-12, 11:26
εγώ φιλαράκι θα σου πρότεινα να βάλεις στη διατροφή σου και το ελαιόλαδο και στο σάντουίτς σου να βάζεις και λίγο βουτυράκι γάλακτος... τα λίπη στη σωστή ποσότητα δε παχαίνουν αλλά είναι απαραίτητα για να εκκριθεί η τεστοστερόνη που φαντάζομαι ξέρεις τι κάνει.. :green:

Ramatasss
31-05-12, 11:30
εγώ φιλαράκι θα σου πρότεινα να βάλεις στη διατροφή σου και το ελαιόλαδο και στο σάντουίτς σου να βάζεις και λίγο βουτυράκι γάλακτος... τα λίπη στη σωστή ποσότητα δε παχαίνουν αλλά είναι απαραίτητα για να εκκριθεί η τεστοστερόνη που φαντάζομαι ξέρεις τι κάνει.. :green:

την αγαπάω την τεστο φιλε μου ξερω ξερω :green: ελαιολαδο βαζω στην σαλατουλα μου το μεσημερι, και στο μεταπροπονητικο μου παλι στην σαλατα 1 κουταλια της σουπας ok δεν ειναι ? το βουτυρο μου φαινεται υπερβολη (πολυ λιπος!)

Ramatasss
31-05-12, 11:52
μπορω να ρωτησω κατι για το πρασινο τσαι που πινω τα energy drinks τους καφεδες και το πολυ νερο αν με βοηθούν στην λιποδιαλυση και αν ξερετε καποιο καλο προιον
οπως L-carnitine η οτιδιποτε αλλο που θα με βοηθούσε στην λιποδιαλυση ?
η θα ειμαι εντελος Off-Topic ??

DimitrisT
31-05-12, 14:31
μπορω να ρωτησω κατι για το πρασινο τσαι που πινω τα energy drinks τους καφεδες και το πολυ νερο αν με βοηθούν στην λιποδιαλυση και αν ξερετε καποιο καλο προιον
οπως L-carnitine η οτιδιποτε αλλο που θα με βοηθούσε στην λιποδιαλυση ?
η θα ειμαι εντελος Off-Topic ??

Θα γινω σπαστικος τωρα αλλα δε βαριεσαι.. :turtle:
Το αν θα χασεις λιπος η οχι εξαρταται απο το εαν τρως λιγοτερες θερμιδες απο αυτες που καις καθε μερα. Απο τη στιγμη που δεν μετρας καν ποσοτητες φαγητου ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις που βρισκεσαι.
Ολα αυτα τα τσαγια και οι λιποδιαλυτες βοηθουν (ελαχιστα) απο τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα.
Αν εγω για παραδειγμα τρωω 5000 θερμιδες σε μια μερα και πινω τσαι, ε δε θα χασω λιπος οπως καταλαβαινεις.. (Ωραια θα 'ταν.. :green:)

Ramatasss
31-05-12, 15:28
Θα γινω σπαστικος τωρα αλλα δε βαριεσαι.. :turtle:
Το αν θα χασεις λιπος η οχι εξαρταται απο το εαν τρως λιγοτερες θερμιδες απο αυτες που καις καθε μερα. Απο τη στιγμη που δεν μετρας καν ποσοτητες φαγητου ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις που βρισκεσαι.
Ολα αυτα τα τσαγια και οι λιποδιαλυτες βοηθουν (ελαχιστα) απο τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα.
Αν εγω για παραδειγμα τρωω 5000 θερμιδες σε μια μερα και πινω τσαι, ε δε θα χασω λιπος οπως καταλαβαινεις.. (Ωραια θα 'ταν.. :green:)

σωστος! οχι δεν γινεσαι σπαστικος αραξε .ποσοτητες μετραω παντος σε γραμμαρια. αμα κατσο να φαω το μεσημερι δεν θα φαω 3-4 φιλετα θα φαω 1,5 που ειναι περιπου 350γρ και το ριζακι(ακατεργαστο παντα) το μετραω 5 κουταλιες σουπας .τιν σαλατα δεν τιν μετραω καν ενα μπολ με μια κουταλια ελεολαδο πιστευο ειναι μια χαρα ! τιποτα αλλο στο τραπεζι μου ουτε ψωμι ουτε αλατι ουτε τιρι ουτε σινοδευτικα τιποτα ! και μετα τιν προπονηση παλι 1,5 φιλετο αλλα 300 με 350 γρ δλδ χορις τα ριζια μονο με τιν σαλατουλα ! οταν λεω οτι δεν μετραω δεν ενοω οτι καθομε και τρωω μεχρι να σκασο αλιπες τροφες νταξη ιπαμε :P κατσε να σου πω τι κανο ακριβος στιν μερα μου μεσα ! ξυπναω το πρωι με εντελώς άδειο στομάχι στύβω ενα λεμονι και το πίνω αμεσως μετα πινω ενα λιτρο νερο , μετα απο 10 λεπτα τρωω τα αυγα μου κουμπώνω και την πολυβιταμίνη μόλις τελειώσω με τα αυγα (μπορει και αναμεσα να τιν παρω εκει που τρωω)

φτιαχνω ενα φραπεδακι χωρις ζαχαρη και αράζω (βαζω ζαχαρίνη 0 calorie) μετα μέχρι να έρθει η ώρα για το δεκατιανό μου πινω αλλο 1 λιτρο νερο και μία κούπα πράσινο τσάι τουλαχιστον (οχι φακελακι.Βοτανο!) τρωω το δεκατιανό μου μολις ερθει η ωρα και περιμενω το μεσημεριανο .μέχρι να έρθει η ώρα για το μεσημεριανο αλλι μία κούπα πράσινο τσάι . Τρωω ,και μετα απο 1 ωρα σκαω ενα monster energy Absolutely Zero αραζω 1 ωρα και παω προπονηση (στην προπονηση πινω αλλο 1,5 λιτρο νερο) ε και μετά την προπόνηση το τελευταιο μου γευμα μπορει να εχω ορεξη να πιω άλλο ένα τσαγάκι για pre sleep (ΣΥΓΝΩΜΗ αν εγινα κουραστικοσ με τον τροπο που τα γραφω ) αν ειμαι λαθος καπου διορθοστε με και μετα χαρας να μου πιτε κατι καλο για να πετιχο γριγοροτερα τον στοχο μου και προιον και τα παντα ευχαριστω¨:)

Yiannis 1989
31-05-12, 15:45
την αγαπάω την τεστο φιλε μου ξερω ξερω :green: ελαιολαδο βαζω στην σαλατουλα μου το μεσημερι, και στο μεταπροπονητικο μου παλι στην σαλατα 1 κουταλια της σουπας ok δεν ειναι ? το βουτυρο μου φαινεται υπερβολη (πολυ λιπος!)

μη φοβάσαι το βούτυρο δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζεις.. αρκεί όπως είπα να το τρως με μέτρο.. εξάλλου και το ελαιόλαδο ίδιες θερμίδες έχει.. το βούτυρο έχει πολλά καλά όπως και το ελαιόλαδο και διάφορα άλλα λίπη αρκεί όπως είπα... μέτρο... :):)

Ramatasss
31-05-12, 15:47
μη φοβάσαι το βούτυρο δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζεις.. αρκεί όπως είπα να το τρως με μέτρο.. εξάλλου και το ελαιόλαδο ίδιες θερμίδες έχει.. το βούτυρο έχει πολλά καλά όπως και το ελαιόλαδο και διάφορα άλλα λίπη αρκεί όπως είπα... μέτρο... :):)

παν μετρον αριστον !! :thumbup:

john39
01-06-12, 03:17
Χαιρετώ όλοι την παρέα του bb.gr ! είμαι νέο μέλος εδω και θα ηθελα την γνωμη σας για την διατροφή μου .
Ειμαι 1,84 και 82 κιλα, πηγαινω 3 μηνες . οταν αρχισα γυμναστηριο ειμουνα 96 κιλα με αρκετό λίπος σε περιφερεια μπουτια και κοιλια, τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα μονο που το δέρμα μου χαλάρωσε και το λιπος απο την κοιλια μου δεν λεει να την κανει !! να προσθεσω οτι δεν κανω καθολου αεροβια μονο βαρη :weights:

κανω τεσσερα γευματα την ημερα και πίνω πάρα πολλά υγρα
1ο γευμα πρωινο
8-10 αυγα ασπραδια και μονο ενα με κροκο
2ο γευμα δεκατιανο
ενα σαντουιτσακι σικαλεως με κοτα η μοσχαρι η ψαρι και μαρουλι τιποτα αλλο μεσα !
3ο γευμα μεσημεριανο
Κοτα φιλετο η μοσχαρι φιλετο η σολομος μαζι με μια πρασινη σαλατα και λιγο ρίζη η μια γλικοπατατα
4ο γευμα που ειναι και το μεταπροπονιτικο μου
Κοτα φιλετο η μοσχαρι φιλετο η σολομος μαζι με μια πρασινη σαλατα απλα χορις το ρίζη η τιν γλικοπατατα δηλαδη τους υδατανθρακες

να προσθεσω οτι δεν παιρνω συμπληρωματα παρα μονο μια πολυβιταμινη Vital+q10 !

καλησπερα..
κανεις πολυ λιγο καιρο γυμναστικη και ξεκινησες απο πολυ ψηλα...αυτο που θα κανεις φετος δεν ειναι παρα διαιτα.με πολυ δουλεια στο γυμναστηριο του χρονου το καλοκαιρι θα μπορεις να μιλας για την πρωτη σου γραμμωση.οχι τωρα,
η διατροφη σου εαν εκανες γραμμωση δεν θα ειχε καμμια επιτυχια.τωρα για να χασεις καλη ειναι,
οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να ζυγιζεις τις τροφες σου.
επισης λογικο ειναι να χανεις βαρος τοσα κιλα παραπανω που ειχες,,,ομως λειτουρκικη δεν ειναι η διατροφη σου.
φαε καμμια μπανανα κανα αποξηραμενο δαμασκηνο,,μροκολο,,σπανακι....βαλε τον οργανισμο σου να δουλεψει και ασε τις πολυβιταμινες τωρα,,δεν θα παθεις αβιταμινωση μην φοβασε!!!!δεν εχω παρει ποτε καμμια βιταμινη
μετα το γυμναστηριο ειναι η μονη ωρα που ολοι πρεπει να τρωμε υδατανθρακες.
απλα μην τρως καθολου αμυλωδεις υδατανθρακες και μετα το γευμα που ακολουθει το γυμναστηριο εξαφανισε τους.
καλη επιτυχια..κοιτα να την χαλαρωσεις την διαιτα σου γιατι δεν θα μπορεσεις να την ακολουθησεις,,χρειαζεσαι πολυ χρονο μην βιαζεσε,τα κιλα αν τα χανεις αποτομα οχι απλα θα κρεμασει το δερμα σου αλλα θα παθεις ραγαδες,αυτα μετα δεν μαζευοντε ΠΟΤΕ.

Ramatasss
01-06-12, 15:31
καλησπερα..
κανεις πολυ λιγο καιρο γυμναστικη και ξεκινησες απο πολυ ψηλα...αυτο που θα κανεις φετος δεν ειναι παρα διαιτα.με πολυ δουλεια στο γυμναστηριο του χρονου το καλοκαιρι θα μπορεις να μιλας για την πρωτη σου γραμμωση.οχι τωρα,
η διατροφη σου εαν εκανες γραμμωση δεν θα ειχε καμμια επιτυχια.τωρα για να χασεις καλη ειναι,
οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να ζυγιζεις τις τροφες σου.
επισης λογικο ειναι να χανεις βαρος τοσα κιλα παραπανω που ειχες,,,ομως λειτουρκικη δεν ειναι η διατροφη σου.
φαε καμμια μπανανα κανα αποξηραμενο δαμασκηνο,,μροκολο,,σπανακι....βαλε τον οργανισμο σου να δουλεψει και ασε τις πολυβιταμινες τωρα,,δεν θα παθεις αβιταμινωση μην φοβασε!!!!δεν εχω παρει ποτε καμμια βιταμινη
μετα το γυμναστηριο ειναι η μονη ωρα που ολοι πρεπει να τρωμε υδατανθρακες.
απλα μην τρως καθολου αμυλωδεις υδατανθρακες και μετα το γευμα που ακολουθει το γυμναστηριο εξαφανισε τους.
καλη επιτυχια..κοιτα να την χαλαρωσεις την διαιτα σου γιατι δεν θα μπορεσεις να την ακολουθησεις,,χρειαζεσαι πολυ χρονο μην βιαζεσε,τα κιλα αν τα χανεις αποτομα οχι απλα θα κρεμασει το δερμα σου αλλα θα παθεις ραγαδες,αυτα μετα δεν μαζευοντε ΠΟΤΕ.

πιστευω πως μπορω να μιλαω για την πρωτη μου γραμμωση απο τωρα κιολας (δεν σε λεω οτι ειμαι φετα) και επισης εμενα ο δασκαλος με εχει πει ποτε υδατανθρακα μετα την προπονηση αφου θελω να χασω ! περιμενει να φτασω στα 75 και μετα θα μου βγαλει αλλη διατροφη το μονο που μου είπε είναι
''πολύ μάσα μετά να ξες'' :bbbiceps: χθες με είπε να τρώω και ενα φρουτο πριν την προπονηση αμα θες μπορο να σου στιλο και φοτογραφιες μου καπου να τσεκαρις
Υ.Γ ιταν bber στα νιατα του

john39
01-06-12, 17:05
πιστευω πως μπορω να μιλαω για την πρωτη μου γραμμωση απο τωρα κιολας (δεν σε λεω οτι ειμαι φετα) και επισης εμενα ο δασκαλος με εχει πει ποτε υδατανθρακα μετα την προπονηση αφου θελω να χασω ! περιμενει να φτασω στα 75 και μετα θα μου βγαλει αλλη διατροφη το μονο που μου είπε είναι
''πολύ μάσα μετά να ξες'' :bbbiceps: χθες με είπε να τρώω και ενα φρουτο πριν την προπονηση αμα θες μπορο να σου στιλο και φοτογραφιες μου καπου να τσεκαρις
Υ.Γ ιταν bber στα νιατα του
τι δασκαλος ειναι παλι αυτος ?...φιλε μου συγνωμη αλλα μονο ασχετος μπορει να σου πει να μην τρως υδατανθρακες μετα το γυμναστηριο.προφανως επαιρνε 2 κουτες φαρμακα και σκονες και για αυτο δεν ετρωγε,,,αν πχ επαιρνε δεκτοζη και χαζομαρες ε τοτε γιατι να φαει φυσικη τροφη υγειηνη???
διαβασε αυτο π.χ. το αρθρο..επισης να σου πω πως εγω φετος εχω πετυχει την γραμμωση που ηθελα τρωγοντας αμεσως μετα τα βαρη..2 λεπτα μετα 4 αποξηραμενα δαμασκηνα μια μπανανα και whey...δηλαδη 45γρ υδατανθρακες και 30γρ πρωτεινη, και μετα απο μια μιση ωρα ακομη 60γρ υδατανθρακες απο 100γρ καφε ρυζι η μπασματι η κινοα η 150γρ πλιγουρι...εσυ μαλλον κανεις διαιτα ατκινς που ενακαν πριν 12 χρονια.
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Ramatasss
01-06-12, 17:37
όχι απλά ξέρω ότι οι υδατανθρακες δεν σε αφηνουν να χασεις γι αυτο δεν τρωω
γενικά αυτό που παρατηρησα ειναι οτι τρωω πολυ λιγα πραγματα μεσα στην μερα μου και συνήθως είναι τα ίδια και τα ιδια γιαυτο εχω χασι και πολλα μεσα σε μικρο χρωνικο διαστιμα ! τι εινε η ατκινς ας μου εξιγιση καπιος

Yiannis 1989
01-06-12, 21:08
όχι απλά ξέρω ότι οι υδατανθρακες δεν σε αφηνουν να χασεις γι αυτο δεν τρωω
γενικά αυτό που παρατηρησα ειναι οτι τρωω πολυ λιγα πραγματα μεσα στην μερα μου και συνήθως είναι τα ίδια και τα ιδια γιαυτο εχω χασι και πολλα μεσα σε μικρο χρωνικο διαστιμα ! τι εινε η ατκινς ας μου εξιγιση καπιος

λοιπόν άκουσε να δεις πως δουλεύει η ατκινς με απλά και λίγα λόγια... τρως κυρίως πρωτεΐνες και λιπαρά και ελάχιστους υδατάνθρακες... αποτέλεσμα είναι ο οργανισμός σου να βρίσκεται σε μία κατάσταση η οποία είναι σαν να μην έχει να φάει... (αυτό γίνεται διότι η γλυκόζη είναι το κύριο καύσιμο που παρέχει ενέργεια στους μυς και στα όργανα).
Ο οργανισμός προσπαθεί να διασπάσει τις πρωτεΐνες για να παράξει ενέργεια (δηλαδή θερμίδες), κάτι που δε θα έκανε αν έτρωγες αρκετούς υδατάνθρακες και επιπλέον προσπαθεί να βρει ενέργεια από το αποθηκευμένο λίπος που έχεις... Η κατάσταση που βρίσκεται ο οργανισμός σου όταν κάνεις δίαιτα που αποφεύγεις τους υδατάνθρακες λέγεται κατάσταση κέτωσης.

αυτές οι δίαιτες έχουν γρήγορα αποτελέσματα αλλά από πολλούς θεωρούνται ανθυγιεινές και επίσης κάποιοι λένε ότι τα κιλά τα παίρνεις γρήγορα όταν κόψεις τη δίαιτα...

Ramatasss
02-06-12, 01:42
λοιπόν άκουσε να δεις πως δουλεύει η ατκινς με απλά και λίγα λόγια... τρως κυρίως πρωτεΐνες και λιπαρά και ελάχιστους υδατάνθρακες... αποτέλεσμα είναι ο οργανισμός σου να βρίσκεται σε μία κατάσταση η οποία είναι σαν να μην έχει να φάει... (αυτό γίνεται διότι η γλυκόζη είναι το κύριο καύσιμο που παρέχει ενέργεια στους μυς και στα όργανα).
Ο οργανισμός προσπαθεί να διασπάσει τις πρωτεΐνες για να παράξει ενέργεια (δηλαδή θερμίδες), κάτι που δε θα έκανε αν έτρωγες αρκετούς υδατάνθρακες και επιπλέον προσπαθεί να βρει ενέργεια από το αποθηκευμένο λίπος που έχεις... Η κατάσταση που βρίσκεται ο οργανισμός σου όταν κάνεις δίαιτα που αποφεύγεις τους υδατάνθρακες λέγεται κατάσταση κέτωσης.

αυτές οι δίαιτες έχουν γρήγορα αποτελέσματα αλλά από πολλούς θεωρούνται ανθυγιεινές και επίσης κάποιοι λένε ότι τα κιλά τα παίρνεις γρήγορα όταν κόψεις τη δίαιτα...

Οταν προσπαθει να βρει ενέργεια απο το αποθηκευμενο λιπος αυτο δεν εχει και ως αποτελεσμα τιν καυσι του ? δεν το ξερω, απλα μια τετια εικονα μουρθε στο μυαλο. Και αυτο που φοβαμαι περισοτερο απο τα παντα εινε αυτο που ιπες φιλε πραγματικα''επίσης κάποιοι λένε ότι τα κιλά τα παίρνεις γρήγορα όταν κόψεις τη δίαιτα'' :(

Yiannis 1989
03-06-12, 01:23
Οταν προσπαθει να βρει ενέργεια απο το αποθηκευμενο λιπος αυτο δεν εχει και ως αποτελεσμα τιν καυσι του ? δεν το ξερω, απλα μια τετια εικονα μουρθε στο μυαλο. Και αυτο που φοβαμαι περισοτερο απο τα παντα εινε αυτο που ιπες φιλε πραγματικα''επίσης κάποιοι λένε ότι τα κιλά τα παίρνεις γρήγορα όταν κόψεις τη δίαιτα'' :(

ναι βέβαια χάνεις λίπος και μάλιστα πολύ γρήγορα! όμως είναι ανθυγιεινή και όταν σταματήσεις τη δίαιτα ξαναπαίρνεις τα κιλά πίσω...

ο μόνος τρόπος για να χάσεις καλά λίπος είναι να παίρνεις μειωμένες θερμίδες και να τρως προσεκτικά.. σου προτείνω να βρεις έναν θερμιδομετρητή και να ξεκινήσεις... αφού είσαι 1,84 και 82 κιλά και κάνεις γυμναστική γενικά αλλά όχι και υπερβολικά εντατική λογικά αν κάνεις μία δίαιτα με
1800 θερμίδες θα χάνεις σιγά σιγά λίπος...

DimitrisT
03-06-12, 12:58
κάποιοι λένε ότι τα κιλά τα παίρνεις γρήγορα όταν κόψεις τη δίαιτα'' :(

Ισχυει, το βαρος σε μια τετοια διαιτα ανεβαινει πολυ γρηγορα μετα το τελος της. Αυτο γινεται γιατι οταν δεν τρως υδατανθρακες το γλυκογονο στο σωμα σου ειναι σε χαμηλοτερα επιπεδα απ'οτι με μια κανονικη διαιτα. Το γλυκογονο δεσμευει και νερο.
Με λιγα λογια, στην αρχη μιας τετοιας διαιτας χανεις νερα, και στο τελος της παιρνεις τα νερα πισω (δεσμευμενο με το γλυκογονο που γεμιζεις).
Αυτο βεβαια δεν εχει καμια σχεση με το λιπος, λιπος δεν παιρνεις οσο εισαι υποθερμιδικα.

Ramatasss
01-07-12, 17:19
απο τα 82 κιλα στα 78 σημερα !!
και μια φοτο μου για να εχουμε μια εικονα
50659

Ηλαπ
01-07-12, 17:37
Θα γινω σπαστικος τωρα αλλα δε βαριεσαι.. :turtle:
Το αν θα χασεις λιπος η οχι εξαρταται απο το εαν τρως λιγοτερες θερμιδες απο αυτες που καις καθε μερα. Απο τη στιγμη που δεν μετρας καν ποσοτητες φαγητου ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις που βρισκεσαι.
Ολα αυτα τα τσαγια και οι λιποδιαλυτες βοηθουν (ελαχιστα) απο τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα.
Αν εγω για παραδειγμα τρωω 5000 θερμιδες σε μια μερα και πινω τσαι, ε δε θα χασω λιπος οπως καταλαβαινεις.. (Ωραια θα 'ταν.. :green:)

Μην περνεις και ορκο....20 κιλα εχασα και θερμιδες παιζει να μετρησα για μιση μερα μονο....

Ramatasss
01-07-12, 17:40
Μην περνεις και ορκο....20 κιλα εχασα και θερμιδες παιζει να μετρησα για μιση μερα μονο....

και εγω οταν ξεκινισα ιμουνα 97κιλα με 27% λυπος τορα ειμε 78 με 11% και δεν εχω μετρισι ποτε θερμιδες !
Απλα εχω το πλανο μου :)

Ηλαπ
01-07-12, 17:42
και εγω οταν ξεκινισα ιμουνα 97κιλα με 27% λυπος τορα ειμε 78 με 11% και δεν εχω μετρισι ποτε θερμιδες !
Απλα εχω το πλανο μου :)

Ακριβως!! Το θεμα ειναι να δεις πως δουλευει ο οργανισμος σου!!!Εγω πλεον ξερω αναλογα με το τι θα φαω ποσα κιλα θα ειμαι την επομενη μερα!!!

Ramatasss
01-07-12, 17:49
Ακριβως!! Το θεμα ειναι να δεις πως δουλευει ο οργανισμος σου!!!Εγω πλεον ξερω αναλογα με το τι θα φαω ποσα κιλα θα ειμαι την επομενη μερα!!!

:clap: ελεγα απο σεπτεμβριο να αρχισο ογκο αλλα ακομα δεν ειδα αυτο που ιθελα να δω! και αν δεν το δω μεχρι τον σεπτεμβριο θα σινεχισο τιν διετα / χασιμο λυπους αυτιν τιν φορα και με καπιο λυποτροπικο ! η καρνιτινη? Η το καλητερο απολα να κανο μια καλητερι διατροφι και να αφισο τις χειμηες?

Ηλαπ
01-07-12, 17:54
Φιλε μου σε αυτο εγω δν μπορω να σε βοηθησω....Το θεμα ειναι τι θες να κανεις εσυ με το σωμα σου!!!Εγω προσωπικα παιζει ισοθερμιδικα με εμφαση στις πρωτεινες και στην προπο προσπαθω τα δινω ολα!!
Τα λιποτροπικα δν νμζω οτι χρειαζονται...Υπομονη να εχεις και ολα θα ερθουν....Μπορεις αμα θες επισης να βαλεις και λιγο αεροβιο(εγω βεβαια βαριεμαι και δν κανω τοκκλασικο τρεξιμο) και σημαντικο εειναι να θυμασαι οτι αεροβιο δν ειναι μονο το τρξιμο αλλα και το κολυμπι ή το μπασκετ ή το βολει ή καποια πολεμικη τεχνη ή οτι τελως παντων σου αρεσει!!!

Ramatasss
03-07-12, 22:21
Αυτο που θέλο να κανο στο σωμα μου ειναι να σφιξι τερμα η κιλια μου να φιγι αυτη ι πετσα η χαλαρι που οταν καθομαι κανει 4-5 διπλοσις ενο ΒΛΕΠΟ κοιλιακους ελεος !! και να φτασο 75 καθαρα κιλα ! αυτο θελο να κανο προτα και μετα θα μπο στον ογκο αλλα αμα δεν ολοκλιροθι αυτο πιστευο πως τσαμπα θα μπο στον ογκο με τιν χαλαροσι που εχω και τιν θολουρα θα γινουν πιο ασχιμα τα πραγματα ! 10000 σορρυ για τα Ελληνικα μου !