PDA

Επιστροφή στο Forum : αδυνατισμα, προπονηση, λιποδιαλυτες???



Jack83
02-07-08, 20:03
Γεια σας ειμαι νέο μελος,25 χρονών και εχω προβλημα θυροειδη και μαλιστα υπο παχαινω πιο ευκολα σε σχεση με αλλους οργανισμους και μου ειχε προκαλεσει και ενα προβλημα στο στηθος γυναικομαστιας και αναγκαστικα να κανω μια επιπονη πλαστικη επεμβαση,ειμουν 126 κιλα περισυ το χειμωνα κ μετα απο αποφαση που εκανα μια διατροφη κ εφτασα το προηγουμενο καλοκαιρι 96 κιλα!με αυτα και με αυτα μεχρι το πασχα εφτασα 107 αφου ειχα παραιτησει τη διατροφη που μου ειχε γραψει η ενδοκρινολόγος μου!το πηρα λοιπον παλι αποφαση και ξεκινησα διατροφη,και ξεκινησα και γυμναστικη εδω και 3 μηνες,εκανα ενα μηνα κυκλικο προγραμμα,και τον επομενο δηλαδη τωρα κανω τη πρωτη μερα στηθος(το οποιο προσπαθω να δωσω εμφαση μετα την ενχειρηση να δυναμωσει) δικεφαλα,τη δευτερη πλατη τρικεφαλα και τη τριτη ωμους ποδια γαμπες και μιση ωρα διαδρομο καθημερινα ,κανω 5 με 6 προπονησεις την εβδομαδα και ταυτοχρονα τη διατροφουλα μου εφτασα 101 κιλα!ειδα βεβαια μεγαλη διαφορα στη δυναμη μου απο το πρωτο καιρο που εκανα διατροφη διχως προπονηση!ειμαι σε υψος 1,78 εχω σχετικα ανοιχτες πλατες επειδη εκανα και πιο μικρος γυμναστικη τα καλοκαιρια και 2 χρονια αρση βαρων!λοιπον εχω βαλειστοχο να φτασω τα 85 με 90 κιλα και μου προτειναν απο το γυμναστηριο που παω ταυτοχρονα με τη γυμναστικη και τη διατροφη να παρω καποιο λιποδιαλιτη που ισως με βοηθησει!ρωτησα λοιπον την γιατρο μου και μου πρτοτεινε απλες λεκιθινες lanes αφου δεν γνοριζε για τα αλλα συμπληρώματα,πηγα σε ενα καταστημα και μου προτειναν ενα λιποτροπικο της universal δε θυμαμαι πως το ελεγαν και αρχισε και μου ελεγε ενα σωρο στοιχεια που περιεχει μεσα χωρις να ξερω τι ειναι το καθενα,και οτι με τα lanes δε θα εχω γρηγορα αποτελέσματα και με το αλλο θα εχω πιο γρηγορα κατι που με ανχωσε με ενα σωρο στοιχεια που μου ειπε!θα ηθελα μια γνωμη αν χρειαζεται να παρω λιποδιαλυτη αν θα με βοηθησει αν θα δω διαφορα στη προσπαθεια που κανω,αν μπορει να με επηρεασει με αρνητικες επιπτώσεις,κατα βαση μου ειπαν να αποφυγω σκευασματα που περιέχουν εφεδρίνη και καφείνη!

συγνώμη αν σας κούρασα....

billys15
02-07-08, 21:08
Καλως μας βρηκες.

Στην συγκεκριμενη φαση ο λιποδιαλυτης δεν πιστευω να βοηθησει.Ουτως ή αλλως θα χανεις λιπος απο την διατροφη και την προπονηση,αντε αν παρεις το λιποδιαλυτη στην καλυτερη να χασεις 1-2 ποντους καμια βδομαδα νωριτερα απ'οτι θα εχανες χωρις αυτο.Σιγα το πραγμα.Οντως η λεκιθινη δεν κανει πολλα και οντως το animal cuts της universal (αυτο υποθετω σου προτειναν) ειναι πολυ καλυτερο,αλλα καλυτερα να το παρεις οταν κολλησεις,δηλαδη οταν φτασεις καπου στα 90-95 ας πουμε και θες μια περαιτερω βοηθεια.Η αποφαση,ομως,δικη σου :wink:

RUHL
02-07-08, 21:19
Ρε βιλλ εχει προβλημα με τον θειροειδη δεν παιζουμε με αυτα
πηγαινε σε αλλο γιατρο να ρωτησεις τι συμπληρωμα μπορεις να παρεις για την κατασταση σου γιατι εγω τουλαχιστον και οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν μπορουμε να σου πουμε ποιο να παρεις και ποιο οχι ειδικα αυτα της universal μακρια!!!! 10+ χαπια η μια δοση ελεος

ρωτα τον γιατρο σου αν μπορεις να πηνεις πρασινο τσαι η καφεινη και βαλε στην διατροφη σου λαδια οπως λιναροσπορο σουσαμι ψαρολαδο αυτα ειναι τα μονα που καινε το λιπος τα αλλα ειναι @@ διαφημιστικα κολπα
αν εξερεσεις το sida σου προτεινα ολα τα υπολοιπα που περνω
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2932

ΑΛΛΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!!!!!

λευκιθινη μπορεις να περνεις κανει καλο στο χτυσιμο μαζας

να ξερεις τα συμπληρωματα ειναι ενα πολυ μικρο τα % που αυτο το 2 με το ζορι 3% για να το δεις απο τα συμπληρωματα πρεπει να κανεις την διατροφη και την αεροβια σου αρα μην τρεφεις πολλες ελπιδες για αυτα το καλυτερα λιποδιαλιτικο ειναι η διατροφη και η αεροβια

billys15
02-07-08, 21:31
Ρε βιλλ εχει προβλημα με τον θειροειδη δεν παιζουμε με αυτα


Σωστα sorry το ξεχασα αυτο... Ακολουθα ΜΟΝΟ τη συμβουλη του/της γιατρου σου.

NASSER
02-07-08, 22:30
Jack83 Εγω θα σου πρωτεινα να συνεχισεις κανονικα τη διατροφη και προπονηση με βαρη.
Σε πρωτη φαση αυξησε την αεροβια σου μεχρι 45 λεπτα σταδιακα και σπασε το προγραμμα προπονησης σε τεσσερις μερες.Προσπαθησε να αναιβαζεις και τα κιλα στην προπονηση. Αναλογικα θα κανεις στο γυμναστηριο τον ιδιο χρονο με πριν αλλα με περισσοτερη αεροβικη. σαυτη τη φαση συγουρα θα χασεις και αλλο βαρος και συγουρα θα αυξηθει και ο μεταβολισμος σου.
Σε δευτερη φαση εφοσον παρατηρησεις πως κολησες (για δυο βδομαδες τουλαχιστον)και δεν χανεις στη ζυγαρια, αν και προτημοτερο ειναι να εχεις κρητη τον καθρευτη εφοσον μπορει να χανεις λιπος και να αναιβαινεις μυικα, θα πρεπει να μειωσεις τις θερμιδες στο φαι σου.Αυτο θα το ελεγχεις με το διατροφολογο σου. συγουρα τοτε θα εχεις μια επιπλεον μειωση λιπους.
Δεν χριαζεται να παρεις κανενα λιποδιαλυτη και κανενα συμπληρωμα παρα μονο να παιρνει το σωμα τις απαρετητες βιταμηνες ωστε να μην παθεις καμια υπερκοποση.Αυτο το ρυθμιζεις παλι με το διαρτοφολογο σου.
Γενικα θα χριαστεις χρονο να εκπηρωσεις αυτο που θελεις.Αλλα με επιμονη και πειθαρχια ολα ειναι κατωρθωτα και το προβλημα του θυροειδη ισως ξεπεραστει.Μην το βαζεις κατω και εφοσον ξεκινησες παλι παρε την αποφαση να εκπηρωσεις το στοχο σου. Οι προδιαγραφες σου απο τον αθλητισμο που εκανες στο παρελθον θα σε βοηθησουν να κανεις καλο σωμα και επειτα να σε αναιβασει ψυχολογικα.Ειναι ολα ενα καλο κινητρο.
Συνεχισε και οτι χριαστεις εδω ειμαστε!

RUHL
02-07-08, 22:39
Nα παρε κινητρο ολα γινοντε μονο να το θελησεις
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2791

Jack83
03-07-08, 02:49
thanks παιδια για το ενδιαφερον,ξερετε τι με απογοητευιει πιο πολυ 1,5 μηνα εχασα γυρω στα 5 με 6 κιλα, και τωρα 2 βδομαδες εχω μεινει στασιμος,ανχωνομαι και ζυγιζομαι βεβαια 2 φορες τη βδομαδα,η γιατρος μου συνεστησε λεκιθινη τα αλλα και να τη ρωτουσα τα γνωριζε αλλα δε μπορρουσε να μου τα εγγυηθει,αεροβια κανω περιπου 25 με 35 λεπτα καθημερινως,κ κανω 5 με 6 προπονησεις(το κακο ειναι οτι ειναι οτι βαριεσαι σε καποια φαση το διαδρομο και πιεζεσαι πολυ ψυχολογικα,τι mp3 κρατω μαζι μου να περασει η ωρα τι τν βλεπω καμια φορα υπαρχουν μερες που καταπιεζω τον εαυτο μου αλλα παντα κανω το λιγοτερο 20 με 25 λεπτα),οσο να ναι κινουμε καμια φορα και με το ποδηλατο αν θελω να κανω καμια δουλεια αλλα και η διατροφη προσπαθω να την τηρω οσο πιο πολυ μπορω!να σας πω την αληθεια πηρα ενα κουτι λεκιθινη lanes σημερα μια και ειναι και πιο ακινδυνες και μου προτειναν 2 καψουλες μετα απο καθε γευμα,εγω κανω προπονηση καθημερινα το ξεκινωντας κατα τις 11 μηπως πρεπει να παιρνω και μετα το πρωινο???πριν παω γυμναστηριο μπας και βοηθανε κατα την αεροβια η μονο αραγε μετα το μεσημεριανο και το βραδυνο???το προβλημα μου ειναι οτι ανχωννομαι γιατι οσο ναναι ολοι οσοοι εχουν τα κιλακια τους θελουν γρηγορα αποτελεσματα,αλλα το θεμα για εμενα ειναι οτι και να καταφερεισ το θεμα ειναι να κρατηθεις και το κακο ειναι οτι το νοεμβρη φευγω φανταρος...και φοβαμαι μην παει χαραμι ολη η προσπαθεια μου!!!

RUHL
03-07-08, 13:57
Νοεβρη :D εχεις εως τοτε τωρα αν θα παει χαμενο η οχι ειανι στο χερι σου να κανεις κατι και εκει μεσα οτι μπορεις

το οτι κολησες ειναι πολυ λογικο εχεις προβλημα η στην διατροφη η στην αεροβια η οποια ειναι πολυ λιγη θα επρεπε να χτυπας 1ωρα εως τωρα :rabbit: πρωινη η μετα την προπονηση η μοιρασμενη 30+30

Γραψε την διατροφη σου και ποσο και ποτε κανεις αεροβια και ποια χρονικη στιγμη ΒΑΖΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΩ οταν μαρτυραω να διαβασω ολο το κατεβατω δεν θα απαντησω την επομενη φορα αν δεν βαλεις κουραστικο ειναι.

Jack83
03-07-08, 15:14
λοιπον για να γράψω ολη τη διατροφη μου θα βγει λιγακι μεγαλο το post εως γιγαντιο,αρα θα την σκαναρω και θα την δεις σαν εικονα,παιρνω καθημερινά 1500 θερμίδες!

Να η διατροφή μου:

part1 :

http://img388.imageshack.us/img388/5025/10062596ni2.jpg

part2 :

http://img352.imageshack.us/img352/4559/82482055wq0.jpg

part3 :

http://img352.imageshack.us/img352/6508/13105779cj7.jpg

με αυτη τη διατροφη περιπου,με λιγες παραλλαγες πηγα απο 128 κιλα στα 96 με 97!μιας και μου την ενεκρινε η ενδοκρινολόγος μου που με ελενχει για το θυροειδη μου!μετα που την παρατησα πηγα 107 και τωρα που την ξαναρχισα 1,5 με 2 μηνες εχω παει 101 και μενω στασιμος 2 εβδομάδες!

την προπονησή μου την κάνω πριν η μετά το ενδιαμεσο γευμα μου,και πηγαινω με το ποδηλατο γυμναστηριο 2 περιπου χιλιομετρα ανηφορικα.

κανω προθέρμανση 5 με 10 λεπτα παρολο που παω με ποδηλατο,μετα τους κοιλιακους μου και τους ραχιαιους μου,μετα κανω τα βαρη μου ,1 μερα στηθος δικέφαλα.2 μερα πλατη τρικέφαλα και 3 μερα ωμους ποδια στο τελος καθε προπονησης κανω περιπου 30 λεπτα διαδρομο!

(στα ποδια βαζώ πιο χαλαρα επειδη νιωθω καμια φορα ενοχλησεις στο αριστερό μου γόνατο αν το ζορισω)

:wcourt:

ανεβάζω σταδιακα κιλα κατα την προπονηση,στους 2 μηνες εχω δει διαφορα στη δυναμη μου και στη ζωη μου και κάνω 5 με 6 προπονησεις την εβδομαδα(καμια φορα δεν πηγαινω σαββατο λογω μπανιου στη θαλασσα)!

τωρα λοιπον προσθεσα και τους λιποδιαλυτες πηρα απλους lanes και παιρνω 2 μετα απο το μεσημεριανο 2 μετα το βραδυνο και ενα μετα το πρωινο!

πιστευω να σας κατατοπισε το Post μου!!!(και πλέον πιο ομορφοφτιαγμένο φιλε RUHL πιστευω να απαντησεις!!!)

RUHL
03-07-08, 15:26
Δεν χρειαζετε να διαβασω αλλο λοιπον
για να γράψω ολη τη διατροφη μου θα βγει λιγακι μεγαλο το post εως γιγαντιο,αρα θα την σκαναρω και θα την δεις σαν εικονα,παιρνω καθημερινά 1500 θερμίδες!

Σε τετοιες θερμιδες μονο γυναικες κατεβαινουν και στο τελος της διετας δεν γηνετε ενας ανδρας να τρωει τοσο λιγο θα πεθανεις απο την πεινα και θα καταστρεψεις τον οργανισμο σου με τετοιες διετες στερησης θα επρεπε να τρως τουλαχιστον 1000+ θερμιδες τουλαχιστον για τα κιλα σου
χτες που μετρουσα θερμιδες συντηρησης για τον αδερφο μου στα 82 κιλα με 187 υψος του εβγαιναν 2400

Edit


Ελα το ξεχασα αυτο με τον θειρωηδη σου παντως δεν ειμε γιατρος σου να σου πω τι να τρως για υγειη ατομα ξερω τι δρομους μπορεις να παρεις για να γραμμωσεις
Παντως εγω θεωρο αυτη την διατροφη αθλια το λιγοτερο και μου θυμησε εντονα διατροφη διατροφολογου

Το μονο που μπορω να σου πρωτηνω αφου κολησες αυξησε αεροβια(+20-30 λεπτα) απο διατροφη λογω του προβληματος σου δεν λεω τιποτα ουτε κανενας μαλον θα μπορεσει εκτος απο τον γιατρο σου

ευχαρηστω για την συνταξη με το αλλο χαλασα τα ματια μου μεχρι να καταλαβω τι λες :green:

Jack83
03-07-08, 15:32
μα ειλικρινα δεν πειναω,παρολη την προπονηση και δεν νιωθω στερημένος.αν και μου προτειναν μια φορα τη βδομαδα να ξεφεύγω και λίγο!

πάντως τα γεύματα με καλυπτουν απο θέμα πεινας και αν τα προσεξεις,φαινονται να ειναι πληρη και απο θρεπτικα συστατικα πρωτεινες,υδατανθρακες και τετοια!

εξαλλου ολους οσοι γνωριζω και κανουν bb τρωνε πολυ παραπανω απο εμενα για να παρουν ογκο!και εχει διαφορα να εισαι πιστευω 90 κιλα μυικα και οχι με λιπος δηλαδη κοιλιτσα και ετσι!!!

και η διατροφη διατροφολογου ειναι!!!

βεβαια οσο καιρο κανω διατροφη τη διαφορα τη βλεπω οσο τρωγω σπιτικα αν ξεφυγω και τρωγω εξω...παιρνω απευθειας!

RUHL
03-07-08, 15:50
Ναι δικιο εχεις για αυτο που λες για ποσα μυικα κιλα εχεις και καλυτερο ειναι να δουλευεις με απαχη μυικη μαζα αλλα θα φαει αυτος που εχει 60 κιλα απαχη μυικη μαζα και ειναι 90 κιλα και αλλα θα φαει αυτος που ειναι 85 κιλα απαχη μυικη μαζα και 90 κιλα βαρος ο δευτερος εχει περισσοτερες απετησεις αλλα πως το βρησκεις το ποσοστο απαχης μαζας? αυτο ειναι το ερωτημα το ακριβες ποσοστο σου

Μπα διαφωνω δεν ειανι πληρως σε θρεπτικα συστατικα και κανιβαληζεις μυικο ιστο ετσι και χαλας διαφορες ορμονες του οργανισμου .

μην ξεχνας 1 κιλο λιπους και ενα κιλο μυεις στο σωμα δεν εχουν το ιδιο ογκο το λιπος ειναι 2,5 φορες πιο ογκοδες απο αυτο του μυη οποτε αν χασεις απλος τα ποσοστα λιπους σου και παραμηνεις στα ιδια κιλα πχ 100 με 20 % λιπος και γηνεις 100 με 10 % λιπος θ φενεσε πολυ πιο αδυνατος

Jack83
03-07-08, 16:44
Εγω βασικα φιλε RUHL θα ηθελα να παω 85 με 90 κιλα αλλα να εχω και λιγη μυηκοτητα καταλαβες..θα σου εστελνα φωοτο αλλα δε νιωθω ανετα...να δεις περιπου τη σωματοδομη μου!

pikolo
03-07-08, 16:50
επειδη ακουστικε κατι για συμβουλη γιατρου θελω να ρωτησω και τους αλλους που περνουν αν ακολουθησαν συμβουλη γιατρου.εγω προσωπικα οχι.κανενας γιατρος δεν θα συμβουλεψει η επιτρεψει να παρεις εφεδρινη αρα η αποφαση ειναι δικη σου. :chinese:

RUHL
03-07-08, 17:32
ωχ μηλισε ο πικι

πικι το παιδι εχει προβλημα με θυροειδη οποτε και τσιχλα να μασηση ας μηλησει με τον γιατρο του γιατι μπορει να τον παχυνει εμεις η εγω τουλαχιστον δεν ξερω τι δρομο περνεις οταν καποιος εχει προβλημα


δεν χρειαζεται φωτο καταλαβα εισαι ενδομορφος παντως αν θελεις μηλησε με τον γιατρο σου για αυτα που θα προτηνω

Την ξαναειδα την διατροφη σου σε γ****** κανονικα ο διατροφολογος κιλα θα χασεις αλλα τι κιλα μυικα και νερα(αν και με χυμους ζαχαρες και αλλα που ειδα γμστ)

Λοιπον ας αρχησουμε απο τα γενικα 1ον με καποιο τροπο πρεπι να βρεις τα ποσοστα σου λιπους εστω καποιο ποσοστο να πεσουμε μεσα στην απαχη μαζα που λεγαμε

μετα η διετα σου πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2-3 γραμμαρια πρωτεινης για καθε απαχο κιλο σου
το λιπος που θα τρως ανα ημερα να ειναι 1 γραμ ανα απαχο κιλο σου λιπος απο φαγητα ενα μικρο ποσοστο και το μεγαλυτερο να ειναι απο καλα λιπαρα λαδια ελιας λιναροσπορο ψαρολαδο σουσαμι αμυγδαλα καρυδια φυστικοβουτυρο εκει μεσα εχει ωμεγα 3-6-9 ενω δεν πρεπει να ξεπερνατε το συνολικο λιπος το 30% της συνολικης σου ληψης απο θερμιδες
το λιπος κανει καλο σε πολλες λειτουργεις και η βασηκοτερη ειναι η αυξηση της φυσικης τεστοστερονης no fat no testo τι κανει η τεστοστερονη το καλυτερο αναβολικο :green: χανεις λιπος ενω βαζεις μυικο ιστο και μερικα αλλα πραματα

Υδατανθρακες θα πρεπει να ειναι οτι εχεις και να τους μιονεις σταδιακα ανα εβδομαδα εφοσον δεν χανεις βαρος

πρεπει να εχεις τουλαχιστον 6 γευματα
Μακρια απο ολα τα diet free προιοντα αστα δεν κανουν

Τι να τρως απο πρωτεινη αυγα κρεατα(γαλοπουλα,κοτοπουλο,ψαρια 1 φορα την εβδομαδα καμια μοσχαρισια και αμα επειδη εχει λιπος) ενω τα αλλα χωρις πετσα και πριν τον υπνο γιαουρτι 2%
Μακρια απο τα φρουτα και την φρουκτοζη και τους χυμους ασπρα τυρια και τετοια ναι 1 φρουτο πριν την προπονηση μπορεις παραπανω ΟΧΙ

υδατανθρακας βρωμη ρυζι πατατα και οι ινες κανουν πολυ καλο και σε γεμηζουν οστε να μην πηνας σαλατες απο μπροκολο μαρουλι αγουρι λαχανο
ψωμι κρατα το ελαχιστο και ΜΟΝΟ ολικης αλεσεως ΠΟΤΕ ασπρο και απλο μονο μαυρο+ολικης
μακρια απο τα μακαρονια

για λιπος σου ειπα πανω τις πηγες

περιπου πως το βλεπω

ξυπνας 1ο γευμα βρωμη με νερο μπερασμενη στο μπλεντερ καλη ορεξη :green: + ασπραδια αυγου βραστα 1-2 κροκοι

2
ριζυ η πατατα + κρεας+σαλατα με λαδια

3
ριζυ η πατατα + κρεας


1 φρουτο 20 λεπτα πριν πας προπονηση

4
προπονηση (στο περιπου δεν ξερω τι ωρα κανεις)
πατατα + αυγα

5
κρεας + σαλατα με λαδια

6
ακριβως πριν τον υπνο
γιαουρτακι 2% με αμυγδαλα καρυδια φυστικοβουτυρο οτι θες



Ποσοτητες δεν γραφω ουτε θα γραψω σου εδωσα τον σκελετο κατσε διαβασε μαθε να μετρας τα γευματα



παντως το χειρωτερο προγραμα απο διατροφολογο που εχω δει :bowdown: :bowdown: το αποθηκευσα να το δειχνω και σε αλλους να γελαμε :green:



Ολα αυτα που εγραψα ρωτα τα στον γιατρο σου γηνετε να τα κανεις?θα παθεις κατι? αν δοσει το ΟΚ ορμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jack83
03-07-08, 20:06
ευχαριστω πολυ φιλε ruhl μου φανηκαν πολυ χρησιες οι συμβουλες σου,θα ρωτησω και το διατροφολογο του γυμναστηριου μου,να δω τι θα μου προτεινει και μετα θα βγάλω ακρια πιστευω....


thanks για το ενδιαφερον! παιδια!!!

Jack83
09-07-08, 13:38
Να σου κανω μια ερωτηση φιλε ruhl μα για πιο λογο χρειαζετε να αποφευγω τα ασπρα τυρια πχ φετα και πια η διαφορα τους με τα αλλα τυρια???

Σε ρωταω γιατι ειχα μια διαφωνια σημερα στο γυμναστηριο και μου είπαν οτι ειναι καλο να τα τρωμε οταν ειμαστε σε διατροφη γιατι περιεχουν διαφορα στη συσταση τους!!!

RUHL
09-07-08, 19:14
Δεν περιεχουν τιποτα "καλο" κατα την γνωμη μου εκτος απο την ωραια γευση και εγω πολυ θα γουσταρα να τροω τωρα ασπρα τυρια ολη την ημερα οχι 1 φορα αλλα το καταραμενο το λιπος που εχουν φτανει το 40-50% καλυτερα κανενα τρικαλινο 10% λιπος

Μπάκας
09-07-08, 20:03
Δεν περιεχουν τιποτα "καλο" κατα την γνωμη μου εκτος απο την ωραια γευση και εγω πολυ θα γουσταρα να τροω τωρα ασπρα τυρια ολη την ημερα οχι 1 φορα αλλα το καταραμενο το λιπος που εχουν φτανει το 40-50% καλυτερα κανενα τρικαλινο 10% λιπος

O Όλυμπος είχε βγάλει ένα τυρί άσπρο συσκευασμένο με γέυση φέτας όμως δεν το ονόμαζε φέτα λόγω κόστους Ε.Π.Ο.Π. το οποίο ήταν με λίγα λιπαρά (12%) το οποίο ήταν πολύ φθηνότερο από την φέτα και λίγα λιπαρά με εφάμιλλη γεύση και σχετικά υψηλή πρωτεϊνη (26%) . Νομίζω έγραφε κάτι για γυδοτύρι - η συσκευασία έμοιαζε πολύ με της Φέτας Όλυμπος. Δυστυχώς εδώ στα Χανιά το σταμάτησαν να το φέρνουν και πέρνω κ εγώ το "πλαστικό" τρικαλινό.

RUHL
09-07-08, 20:20
απο τα καλυτερα τυρια που εχω φαει ειναι το τρικαλινο σε σχεση με τα αλλα ανω τον 10% λιπαρων εως 20% απο τα καλυτερα και η πρωτεινη της εφτανε τα 33 ανα 100 γραμ ισως και παραπανω

Μπάκας
09-07-08, 20:26
απο τα καλυτερα τυρια που εχω φαει ειναι το τρικαλινο σε σχεση με τα αλλα ανω τον 10% λιπαρων εως 20% απο τα καλυτερα και η πρωτεινη της εφτανε τα 33 ανα 100 γραμ ισως και παραπανω

Από θέμα πρωτεϊνης είναι το καλύτερο (36%) - προσοχή σε άλλα light κίτρινα ή spread γιατί βάζουν ζάχαρη μεσα, να διαβάζετε τα labels.

Jack83
09-07-08, 21:03
thanks και παλι,και κατι νεο που ξεχασα να πω ξεκουνησε επιτελουσ η ζυγαρια,βεβαια κανω αυτο που μου προτεινε ο ruhl σε ενα post προηγουμενο!2 σπαστα μισαωρα τη μερα διαδρομο γιατι συνεχομενα 1 ωρα δε μπορουσα,συνεχιζω τη διατροφη,και κλασικα τις λεκιθινουλες μου!!!α!και κατεβηκε κατα 1,5 κιλο προς το παρων....

jack4343
07-03-13, 17:36
ΧΑΠΙΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ -*******