PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΑ



Vaggos 13
05-06-12, 15:18
Παιδια καλησπερα σε ολους θα ηθελα να σας ρωτησω το εης.Πηρα μια καθαρη πρωτεινη και δεν ειδα και πολυ διαφορα στο σωμα μου.Η ερωτηση ειναι μπορω να παρω κατι αλλο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΕΑΤΙΝΗ και να με βοηθησει;;

Lao
05-06-12, 15:20
Πόσο ύψος έχεις, πόσα κιλά είσαι, για πόσο καιρό έπαιρνες την πρωτεϊνη, σε τι δοσολογίες και, το κυριότερο, ποιο αποτέλεσμα περίμενες να δεις;

Επίσης, πόσο καιρό γυμνάζεσαι και τι στόχο έχεις;

Vaggos 13
05-06-12, 15:50
Πόσο ύψος έχεις, πόσα κιλά είσαι, για πόσο καιρό έπαιρνες την πρωτεϊνη, σε τι δοσολογίες και, το κυριότερο, ποιο αποτέλεσμα περίμενες να δεις;

Επίσης, πόσο καιρό γυμνάζεσαι και τι στόχο έχεις;

Eχεις δικιο το εγραψα πολυ προχειρα..Ειμαι 28 ετων και εχω υψος 1.87 και 83 κιλα.Κανω χρονια γυμναστικη αλλα οχι και τοσο συστηματικα,εννοω δεν ειμαι και επαγγελματιας.Κανω καλη διατροφη αλλα ουτε και εδω υπερβολες.Δηλαδη δεν πινω αναψηκτικα,αλκοολ,δεν καπνιζω δεν τρωω ποτε τηγανιτα δεν πινω καφεδες αλλα θα φαω 3 γλυκα την εβδομαδα.Προσπαθω να τρωω κοτοπουλο και αυγα και να παρω απο την τροφη πρωτεινη με λιγα λογια.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω δει και τρελη διαφορα στο σωμα μου και εχω κουραστει ψυχολογικα.Αποφασισα λοιπον να παρω μια πρωτεινη.Πηρα την gold standard why που ειναι 100% καθαρη.Εχθες μετα απο ενα μηνα μου τελειωσε,η διαφορα που ειδα ηταν παρα πολυ μικρη εως καθολου.Δεν ξερω τι αλλο να κανω,ασ με βοηθησει καποιος!!Θελω να παρω ακομα λιγο ογκο αλλα ο σκοπος μου ειναι να γραμμωθω πολυ!!Μην γελασεις αυτο που θα σου πω αλλα στο φερνω σαν παραδειγμα για να σε βοηθησω.Gerard Butler απο τους 300 αυτην την γραμμωση εννοω!!

panakos
05-06-12, 15:59
φιλε ου περνα απο τις διατροφες κατσε διαβασε και βγαλε μια διατροφουλα για τον εαυτο σου!
το δεν τρωω τηγανιτα και τρωω 3 γλυκα την βδομαδα δεν ειναι κανω διατροφη!
πρωτα βγαζουμε διατροφη και μετα ολα τα αλλα!:thumbup:
επειτα ποσα χροναι πας γυμναστηριο?λες οχι συστηματικα!τι εννοεις? παω ενα μηνα ας πουμε και 1 δεν παω??:unsure:
ετσι δουλεια δεν γινεται!!
αυτη την γραμμωση που ζητας θα χρειαστει χρονος και πολυ κοπος για να την αποκτησεις!
προς το παρον μαθε να τρως σωστα και μετα ολα θα γινουν!!:thumbup::thumbup:

Vaggos 13
05-06-12, 17:33
φιλε ου περνα απο τις διατροφες κατσε διαβασε και βγαλε μια διατροφουλα για τον εαυτο σου!
το δεν τρωω τηγανιτα και τρωω 3 γλυκα την βδομαδα δεν ειναι κανω διατροφη!
πρωτα βγαζουμε διατροφη και μετα ολα τα αλλα!:thumbup:
επειτα ποσα χροναι πας γυμναστηριο?λες οχι συστηματικα!τι εννοεις? παω ενα μηνα ας πουμε και 1 δεν παω??:unsure:
ετσι δουλεια δεν γινεται!!
αυτη την γραμμωση που ζητας θα χρειαστει χρονος και πολυ κοπος για να την αποκτησεις!
προς το παρον μαθε να τρως σωστα και μετα ολα θα γινουν!!:thumbup::thumbup:

Εννοω φιλε μου πως δεν ειμαι αθλητης του στιβου η μποντιμπιλνταρας για να κανω ωρες γυμναστικη.Αυτο εννοω πως δεν κανω συστηματικη γυμναστικη.Επισης τρωω αρκετα σωστα το να φας 2 γλυκα την εβδομαδα θεωρω οτι ειναι λεπτομερια.Κανω βαρη 3 χρονια σιγουρα δεν ειναι πολλα αλλα οχι και λιγα.Παω συνεχεια οχι αυτο που λες.Την γαραμμωση που ζηταω η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι θελει χαπια και αγιος ο θεος.Εξου και η αρχικη μου ερωτηση!!

billy89
05-06-12, 17:42
Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνεις γυμναστική και τι πρόγραμμα? Γενικά χωρίς φάρμακα μπορείς να φτάσεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο, για δεδομένα natural πάντα. Όμως αυτό προυποθέτει να τα κάνεις όλα σωστά διατροφή-προπόνηση-ξεκούραση και συμπληρώματα. Εσύ θέλεις σώμα bodybuilder χωρίς να κάνεις bodybuilding. Επίσης η πρωτείνη δεν κάνει θαύματα, και αν διάβασες τίποτα διαφημίσεις που σου είπαν ότι θα γίνεις τέρας σε ένα μήνα και θα διπλασιάσεις τα κιλά που σηκώνεις είναι απλά μπούρδες! Το συμπλήρωμα ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ μια τέλεια διατροφή για να δεις αποτελέσματα...

Vaggos 13
05-06-12, 17:54
Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνεις γυμναστική και τι πρόγραμμα? Γενικά χωρίς φάρμακα μπορείς να φτάσεις σε ένα πολύ καλό επίπεδο, για δεδομένα natural πάντα. Όμως αυτό προυποθέτει να τα κάνεις όλα σωστά διατροφή-προπόνηση-ξεκούραση και συμπληρώματα. Εσύ θέλεις σώμα bodybuilder χωρίς να κάνεις bodybuilding. Επίσης η πρωτείνη δεν κάνει θαύματα, και αν διάβασες τίποτα διαφημίσεις που σου είπαν ότι θα γίνεις τέρας σε ένα μήνα και θα διπλασιάσεις τα κιλά που σηκώνεις είναι απλά μπούρδες! Το συμπλήρωμα ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ μια τέλεια διατροφή για να δεις αποτελέσματα...

Ναι συμφωνω μαζι σου απλα δεν θελω να γινω bodybuilder,ουτε να γινω τερας και να σηκωνω τα διπλασια κιλα.Εγω θελω να φτιαξω ακομα λιγο το σωμα μου.Το παραδειγμα που ειπα πιο πανω ηταν τραβηγμενο,απλα ηθελα να καταλαβει ο φιλος τι εχω στο μυαλο μου.Στο περιπου εννοειται!!Δεν μπορω να τα κανω ολα αυτα που ειπες λογο δουλειας.Ξερω οτι δεν κανει θαυματα η πρωτεινη.Γι'αυτο και ρωτησα τι να κανω.

Ultra_b
05-06-12, 18:00
1ον το 100% whey δεν συμενει οτι ειναι 100% καθαρη. 80αρα ειναι η προτεινη.
2ον γιατι εκτος απο κρεατινη? τι εχει η κρεατινη?
3ον γραψε αναλυτικα τι διατροφη κανεις και ποιες ωρες τρως για να σε βοηθησω να την κανεις καλυτερη και πληρης.

Υ.Γ το παν ειναι η διατροφη , μετα κοιτα τα συμπληρωματα. Δεν βλεπεις διαφορα στο σωμα σου γιατι δεν κανεις καλη διατροφη. Η προτεινη τι διαφορα να σου κανει? 1 σκου προτεινης ειναι σαν να τρως 5 ασπραδια ή 100γρ στηθος κοτοπουλου. Αν η διατροφη δεν ειναι 100% πληρης δεν θα σε βοηθησει η προτεινη. Τζαβα λευτα δινεις.

Χριστοφορος123
05-06-12, 18:10
1ον το 100% whey δεν συμενει οτι ειναι 100% καθαρη. 80αρα ειναι η προτεινη.
2ον γιατι εκτος απο κρεατινη? τι εχει η κρεατινη?
3ον γραψε αναλυτικα τι διατροφη κανεις και ποιες ωρες τρως για να σε βοηθησω να την κανεις καλυτερη και πληρης.

Υ.Γ το παν ειναι η διατροφη , μετα κοιτα τα συμπληρωματα. Δεν βλεπεις διαφορα στο σωμα σου γιατι δεν κανεις καλη διατροφη. Η προτεινη τι διαφορα να σου κανει? 1 σκου προτεινης ειναι σαν να τρως 5 ασπραδια ή 100γρ στηθος κοτοπουλου. Αν η διατροφη δεν ειναι 100% πληρης δεν θα σε βοηθησει η προτεινη. Τζαβα λευτα δινεις.

+100
Τα συμπληρωματα οπως το λεει και η λεξη ειναι συμπληρωματα
Δεν συκγρινεται με το κανονικο φαι!

Vaggos 13
05-06-12, 18:10
1ον το 100% whey δεν συμενει οτι ειναι 100% καθαρη. 80αρα ειναι η προτεινη.
2ον γιατι εκτος απο κρεατινη? τι εχει η κρεατινη?
3ον γραψε αναλυτικα τι διατροφη κανεις και ποιες ωρες τρως για να σε βοηθησω να την κανεις καλυτερη και πληρης.

Υ.Γ το παν ειναι η διατροφη , μετα κοιτα τα συμπληρωματα. Δεν βλεπεις διαφορα στο σωμα σου γιατι δεν κανεις καλη διατροφη.

Δεν θελω να παρω κρεατινη για δικους μου λογους.Πες το και κομπλεξ.Λοιπον Οταν δουλευω 7και40 το πρωι γαλα με κακαο και κονφλειξ,2 τοστ με γαλοπουλα.11και30 με 12 ροδινη και σαντοιτσ με γαλοπουλα τυρι ντοματα.3και30 με 4 φαγητο κανονικο.Μακαρονια,μπασματι,κοτοπουλο,μουσακα,μοσχαρι,χοιρινο και γενικα καλες τροφες και ποτε τηγανιτα.6και με 6και30 ενα γιαρτι 2%η 5 ασπραδια και καμια φορα μια σοκολατα υγειας.8 προπονηση και μετα την προπονηση 1,5 σκουπ πρωτεινης.Καμια φορα τρωω και το βραδυ τονο με σαλατα αλλα πολλες φορες και τιποτα!

Ultra_b
05-06-12, 19:11
Βγαλε θερμιδες και μαρκος. Ετσι δεν γινετε δουλεια αφου ψαχνεις να κανεις 1 καλο σωμα.

Σαλατες δεν βλεπω πουθενα. Ο μουσακας που λες για παραδειγμα δεν ειναι καλο φαγητο. Ολα πρεπει να ειναι ψητα ή νεροβραστα ή στον ατμο. Προτειμησε για πηγες προτεινης μονο γαλακτοκομικα 0%ή 1.5% , στηθος κοτοπουλο, σικωτι , νουα μοσχαρι, ψαρια οπως σολομο ή τονο ή κολιο ή περκα , αβγα. Και απο απηγες υδατανθρακα μαυρο ρυζι , μακαρονια ολικης , γλυκοπατατα , πατατα , φακη , φασολια μαυροματικα. Και αντι για γλυκα οπως μαυρες σοκολατες και τετοια να τρως 1 ξυνομυλο την ημερα γυρο στα 45 λεπτα πριν την προπονηση.

Να τρως ανα 3 ωρες. Το βραδυ χρηζεσε μεταπροπονητικα υδατανθρακα , αφου στο τελευταιο γευμα δεν βαζεις . Βαλε δεξτροζη ή γλυκοζη μαζι με την whey. Το βραδυ καλα ειναι να τρως 2 γιαουρτια τοταλ 0% μαζι με 10-15 αμυγδαλα ή φουντουκια. Λεω "τοταλ" γιατι ειναι το μονο γιαουρτι που εχει 10γρ προτεινη στα 100γρ γιαουρτιου. ;)

Vaggos 13
05-06-12, 19:28
Βγαλε θερμιδες και μαρκος. Ετσι δεν γινετε δουλεια αφου ψαχνεις να κανεις 1 καλο σωμα.

Σαλατες δεν βλεπω πουθενα. Ο μουσακας που λες για παραδειγμα δεν ειναι καλο φαγητο. Ολα πρεπει να ειναι ψητα ή νεροβραστα ή στον ατμο. Προτειμησε για πηγες προτεινης μονο γαλακτοκομικα 0%ή 1.5% , στηθος κοτοπουλο, σικωτι , νουα μοσχαρι, ψαρια οπως σολομο ή τονο ή κολιο ή περκα , αβγα. Και απο απηγες υδατανθρακα μαυρο ρυζι , μακαρονια ολικης , γλυκοπατατα , πατατα , φακη , φασολια μαυροματικα. Και αντι για γλυκα οπως μαυρες σοκολατες και τετοια να τρως 1 ξυνομυλο την ημερα γυρο στα 45 λεπτα πριν την προπονηση.

Να τρως ανα 3 ωρες. Το βραδυ χρηζεσε μεταπροπονητικα υδατανθρακα , αφου στο τελευταιο γευμα δεν βαζεις . Βαλε δεξτροζη ή γλυκοζη μαζι με την whey. Το βραδυ καλα ειναι να τρως 2 γιαουρτια τοταλ 0% μαζι με 10-15 αμυγδαλα ή φουντουκια. Λεω "τοταλ" γιατι ειναι το μονο γιαουρτι που εχει 10γρ προτεινη στα 100γρ γιαουρτιου. ;)

Μπραβο ρε Ultra_b εισαι πολυ σαφης!Μια ερωτηση ακομα και δεν ενοχλω αλλο αρκετο κοσμο κουρασα!Τι ειναι δεξτροζη ή γλυκοζη και αν υπαρχει καποιο αλλο βοηθημα εκτος απο πρωτεινη που παιρνω και κρεατινη που δεν θελω να παρω!!

Ultra_b
05-06-12, 19:43
Κοιτα η γλυκοζη ειναι μορφη υδατανθρακα απο το σουπερ μαρκετ παρτο και παιρνε 2 κουταλιες της σουπας μαζι με την whey. Παρε ομεγα-3 και πολυβιταμηνη. Η καλυτερη πολιβυταμηνη ειναι η ανιμαλ πακ. για ομεγα 3 παρε οποια θες.
ομεγα 3 = καλα λιπαρα που ειναι απαρετητα και για το σωμα αλλα και για τον εγκεφαλο. Επεισης μπορεις να παρεις και αμινοξεα. Bca κατα προτειμηση . bca ειναι τυπος αμινοξεων οχι μαρκα.

ΥΓ : δεν κουραζεις καθολου ρωτα οτι θελεις.

billy89
05-06-12, 19:48
Η δεξτρόζη είναι συμπλήρωμα υδατανθράκων υψηλού γλυκαιμικού δείκτη. Η γλυκόζη υπάρχει στα σούπερ μάρκετ και είναι εκείνο το διαφανές σιρόπι σε βάζο που χρησιμοποιείται στην ζαχαροπλαστική. Τώρα από συμπληρώματα υπάρχουν ένα σωρό εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Τα βασικά είναι πρωτείνη, αμινοξέα (πρωτείνη διασπασμένη για καλύτερη απορρόφηση), κρεατίνη (που δεν θέλεις), πολυβιταμίνες, νιτρικό οξείδιο (μονοξείδιο του αζώτου για πρήξιμο) και λιποδιαλύτες (που δεν νομίζω να σου χρειάζονται). Από κει και πέρα εξειδικευμένα είναι πραγματικά άπειρα! Διαλέγεις και παίρνεις!:green:

Ultra_b
05-06-12, 20:01
κρεατίνη (που δεν θέλεις), νιτρικό οξείδιο (μονοξείδιο του αζώτου για πρήξιμο) και λιποδιαλύτες .

Απο ποτε ειναι αυτα τα βασικα συμπληρωματα?

Τα βασικα συμπληρωματα ειναι προτεινη,ομεγα-3 και πολυβιταμηνη.

billy89
05-06-12, 20:16
Εντάξει ίσως όχι "βασικά" αλλά "πιο γνωστά" σε σχέση με πιο εξειδικευμένα όπως tribulus, καρνιτίνη κλπ κλπ. Και γιατί η πρωτείνη είναι πιο βασική από την κρεατίνη?

Vaggos 13
05-06-12, 20:37
Εντάξει ίσως όχι "βασικά" αλλά "πιο γνωστά" σε σχέση με πιο εξειδικευμένα όπως tribulus, καρνιτίνη κλπ κλπ. Και γιατί η πρωτείνη είναι πιο βασική από την κρεατίνη?

ομεγα-3 και πολυβιταμηνη θα τα παρω σε συμπληρωμα η σε τροφη δεν το καταλαβα αυτο παιδια sorry!!

billy89
05-06-12, 20:42
Αυτά που σου λέμε είναι συμπληρώματα. :thumbup:
Φυσικά βιταμίνες και καλά λιπαρά παίρνεις και από τις τροφές, δε συγκρίνονται όμως σε ποσότητες με αυτά που θα πάρεις από συμπλήρωμα. Πάντως εγώ σου λέω εξαρτάται από το είδος της προπόνησης και της διατροφής σου. Αν δε σκίζεσαι σε αυτά τα δύο πιστεύω ότι δε χρειάζεται να ξοδεύεις λεφτά σε συμπληρώματα άντε εκτός από πρωτείνη.

panakos
05-06-12, 22:09
φιλε μου εγω θα στο ξανα πω και ας θυμωσεις!θα καταλαβεις με τον καιρο οτι δεν στο λεω με κακια!
διαβασε τις διατροφες και φτιαξε μια!ειναι δυσκολο στην αρχη το ξερω!
ποσταρε την στις διατροφες και εκει θα στην διορθωσουν τα παιδια!
αυτο ειναι το πρωτο μεγαλο βημα που πρεπει να κανεις!:thumbup:
και μετα δωσε πονο στην προπονηση αν θες να δεις αποτελεσμα:weights::weights:

στα προγραμματα εδω στο φορουμ εχει πολυ καλα προγραμματα γραμμωσης!διαβασε τα και δες πιο σε βολευει εσενα καλυτερα!
δυστυχως αν δεν διαβασεις τα αρθρα δεν θα μαθεις...
ειναι χρονοβορο και σε πολλες περιπτωσεις μπορει να σου ειναι και βαρετο αλλα ειναι ο καλυτερος τροπος να μαθεις!

καλως ηρθες στο φορουμ!:welcome::toast:

Vaggos 13
06-06-12, 12:00
φιλε μου εγω θα στο ξανα πω και ας θυμωσεις!θα καταλαβεις με τον καιρο οτι δεν στο λεω με κακια!
διαβασε τις διατροφες και φτιαξε μια!ειναι δυσκολο στην αρχη το ξερω!
ποσταρε την στις διατροφες και εκει θα στην διορθωσουν τα παιδια!
αυτο ειναι το πρωτο μεγαλο βημα που πρεπει να κανεις!:thumbup:
και μετα δωσε πονο στην προπονηση αν θες να δεις αποτελεσμα:weights::weights:

στα προγραμματα εδω στο φορουμ εχει πολυ καλα προγραμματα γραμμωσης!διαβασε τα και δες πιο σε βολευει εσενα καλυτερα!
δυστυχως αν δεν διαβασεις τα αρθρα δεν θα μαθεις...
ειναι χρονοβορο και σε πολλες περιπτωσεις μπορει να σου ειναι και βαρετο αλλα ειναι ο καλυτερος τροπος να μαθεις!

καλως ηρθες στο φορουμ!:welcome::toast:

panakos τι να θυμωσω καλε,δεν φτανει που μου απαντας και χανεις χρονο για εμενα θα θυμωσω κιολας;Οχι βεβαια!Μου εβγαλε ενα προγραμμα ο Χριστοφορος θα το ποσταρω εδω να δεις φαινεται παρα πολυ καλο.Οσο για την διατροφη τα παιδια πιο πανω μου εξηγησαν τα παντα τωρα ξερω πανω κατω τι θα κανω.Αν και να σου πω η γλυκοζη που κανει καλο δεν καταλαβα;Αμεσως με την πρωτεινη μου ειπαν τα παιδια (μετα απο την προπονηση)και εγω ηξερα οτι μετα την πρωτεινη δεν πρεπει να φας για 45 λεπτα τιποτα..

exkaliber
06-06-12, 12:06
οι θερμιδες απ ολη την ημερα θα καθορισουν το απολεσμα

υ/α μετα προπο δεν χρειζεσαι εφοσον θα φας στο μετα προπο γευμα

panakos
06-06-12, 12:17
.Αν και να σου πω η γλυκοζη που κανει καλο δεν καταλαβα
μετα την προπονηση χρειαζεσαι υδατανθρακα για να ανεβασεις την ινσουλινη σου νομιζω...
το πιο απλο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να φας μια μπανανα αμεσως μετα την προπονηση σου μαζι με την πρωτεινη!

αν τρως ακριβως μετα την προπονηση σου τοτε ο υδατανθρακας(γλυκοζη ,μπανανα,κτλ) δεν χρειαζεται!!:thumbup:

Vaggos 13
06-06-12, 12:22
μετα την προπονηση χρειαζεσαι υδατανθρακα για να ανεβασεις την ινσουλινη σου νομιζω...
το πιο απλο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να φας μια μπανανα αμεσως μετα την προπονηση σου μαζι με την πρωτεινη!

αν τρως ακριβως μετα την προπονηση σου τοτε ο υδατανθρακας(γλυκοζη ,μπανανα,κτλ) δεν χρειαζεται!!:thumbup:

Ααα μαλιστα!!Αντε να διωξω λιγο λοιπος απο την κοιλια και θα ειμαι κομπλε!!

panakos
06-06-12, 12:36
οπως ειπε ο εξκαλιμπερ πιο πανω απο την στιγμη που λαμβανεις λιγοτερες θερμιδες απο αυτες που ξοδευεις θα χανεις!:thumbup:
δωσε πονο στην προπονηση και ολα καλα θα πανε!:weights::weights:

Vaggos 13
06-06-12, 12:40
οπως ειπε ο εξκαλιμπερ πιο πανω απο την στιγμη που λαμβανεις λιγοτερες θερμιδες απο αυτες που ξοδευεις θα χανεις!:thumbup:
δωσε πονο στην προπονηση και ολα καλα θα πανε!:weights::weights:

Χαχαχα και αλλο θα πεθανω!!!!!!!Χαχχαχ:P