PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτησεις Αεροβιας & Γράμμωσης



Σελίδες : [1] 2

Ron
11-07-11, 16:11
Καλησπέρα παιδία..Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα λίγη βοήθεια.Θα μπορούσατε να μου προτείνετε τρόπους αερόβιας εκγύμνασης για κάψιμο κοιλιακού λίπους;Ευχαριστώ

GREEK POWER
11-07-11, 16:15
Βαλτο στα *ποδια* για κανα 40 λεπτο με σταθερο ρυθμο για 3-4 φορες την βδομαδα , και προσεξε και την διατροφη σου , ειναι σετακι αυτα τα 2:green:

giannis64
11-07-11, 17:57
Βαλτο στα *ποδια* για κανα 40 λεπτο με σταθερο ρυθμο για 3-4 φορες την βδομαδα , και προσεξε και την διατροφη σου , ειναι σετακι αυτα τα 2:green:

:thumbup:




τοπικη λιποδιαλυση δεν γινετε.
για κοιλιακους, θα πρεπει να προσεξεις την διατροφη σου. για κατι παραπανω διαβασε λιγο τα θεματα που υπαρχουν σε αυτην την ενοτητα.

Ron
11-07-11, 23:18
οκ ευχαριστώ.Τώρα σε συνδυασμό με βάρη καλύτερα είναι πριν ή μετά;Ξέρω οτι η καλύτερη ώρα για αερόβια είναι πρωί με άδειο στομάχι αλλά μου είναι λίγο δύσκολο..:(

gym
11-07-11, 23:34
οκ ευχαριστώ.Τώρα σε συνδυασμό με βάρη καλύτερα είναι πριν ή μετά;Ξέρω οτι η καλύτερη ώρα για αερόβια είναι πρωί με άδειο στομάχι αλλά μου είναι λίγο δύσκολο..:(

αεροβιο η μετα τα βαρη...πριν σαν ζεσταμα και οχι για καυση λιπους...μετα να κανεις...
η πρωι νυστικος....
η καποια μερα που θα εχεις μονο αεροβιο...
ολα δουλευουν μια χαρα αν εχεις προσεξει την διατροφη σου που ειναι βασικο...

thanasis76
12-07-11, 09:31
αεροβιο η μετα τα βαρη...πριν σαν ζεσταμα και οχι για καυση λιπους...μετα να κανεις...
η πρωι νυστικος....
η καποια μερα που θα εχεις μονο αεροβιο...
ολα δουλευουν μια χαρα αν εχεις προσεξει την διατροφη σου που ειναι βασικο...

συμφωνω απολυτα!!! αεροβιο μετα την προπονηση με βαρη... το λεω και απο προσωπικα μου αποτελεσματα...:weights::weights:

Breena
13-09-11, 15:20
Καλησπερα!
Ειμαι κοπελα 28 ετων 1.72 υψος και 74 κιλα.
Αυτο που θελω ειναι να καψω το λιπος στο σωμα μου, να βελτιωσω την αντοχη μου και να γυμνασω το σωμα μου για λογους υγειας.
Εχω κανει απειρες διαιτες οπου χανω μερικα κιλα και φυσικα μετα απο μερικους μηνες τα παιρνω πισω...
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι
1) Δεν εχω χρονο για γυμναστηριο, με τρεξιμο μπορω να δω αποτελεσματα?
2) Επειδη γενικως ειμαι δεμενη (εχω πλατες κλπ) ποσα κιλα πρεπει να χασω?
3) Ποσες θερμιδες την ημερα και γενικω τι προτεινετε?

giannis64
13-09-11, 17:34
θα πρεπει πρωτα πρωτα να μαθεις να τρως σωστα και ετσι να τρως παντα. ειναι θεμα πρωτα υγειας.

διοαβασε αυτο το θεμα ισως σε βοηθησει Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-Oι-πιο-καταλληλες-στιγμες-αεροβιας-ασκησης.)

μην κοιτας την ζυγαρια και μην μενεις στην αποψη για το ποσα κιλα πρεπει να χασεις. μαθε να τρως σωστα (σωστη διατροφη) και δεν μιλαω να εισαι αυστηρη, κανε σωστη αεροβια και ολα θα ερθουν με τον χρονο. οσο πιο αργα δεις αποτελεσματα, τοσο πιο ευκολα θα παραμεινεις στη εμφανηση που θελεις να εχεις.

Galthazar
14-09-11, 12:13
με μια σωστη και καθαρη διατροφη,η οποια δεν ειναι αναγκη να ειναι και πολυ αυστηρη, και με συνδυασμο αεροβιο θα εχεις τα αποτελεσματα που θες. Για μενα πρεπει να ξεχασεις την ζυγαρια ή να ζυγιζεσαι μια στο τοσο απο περιεργια. Η καλυτερη ζυγαρια ειναι ο καθρευτης!!

geo134
14-04-12, 03:42
καλησπερα παιδια ειμαι ο γιωργος και ειμαι 17 ετων
λογο καποιων παραξενων συνθηκων απο τον σεπτεμβριο του 2011 σταματησα να αθλουμαι (ομαδα μπασκετ) πηρα αρκετα κιλα και πλεον πολλα ρουχα δεν μου κανουν +οτι εγω ο ιδιος δεν νιωθω καλα με το σωμα μου
ειμαι 1,90 και πλεον ειμαι στα 120 κιλα ενω υπηρχε περιοδος που περασα τα 130
στοχος μου να πεσω γυρω στα 85-90 κιλα επειδη λογο τεραστιας πλατης και χεριων δεν μπορω να παω παρακατω γιατι δεν θα μου κολλαει το ολο σωμα(ειχα φτασει ποιο χαμηλα και δεν κολλαγε)
πλεον αφου ανεκτησα τις δυναμεις μου ψυχολογικα ειμαι ετοιμος να αρχισω ξανα
πρωτη μου προταιρεοτητα να φυγει το σωσιβιο που δημιουργηθηκε και μετα σιγα σιγα οχι τιποτα τρομερο σε γραμμωση
εχετε καμια προταση σε ασκησεις και διατροφη?
να τονισω οτι δεν θα παω γυμναστηριο και οτι εχω ιμαντες βαρακια 4-8-10 κιλων και στρωμα για τις οποιεσδηποτε ασκησεις
ευχαριστω

Crased
21-04-12, 18:55
καλησπερα παιδια ειμαι ο γιωργος και ειμαι 17 ετων
λογο καποιων παραξενων συνθηκων απο τον σεπτεμβριο του 2011 σταματησα να αθλουμαι (ομαδα μπασκετ) πηρα αρκετα κιλα και πλεον πολλα ρουχα δεν μου κανουν +οτι εγω ο ιδιος δεν νιωθω καλα με το σωμα μου
ειμαι 1,90 και πλεον ειμαι στα 120 κιλα ενω υπηρχε περιοδος που περασα τα 130
στοχος μου να πεσω γυρω στα 85-90 κιλα επειδη λογο τεραστιας πλατης και χεριων δεν μπορω να παω παρακατω γιατι δεν θα μου κολλαει το ολο σωμα(ειχα φτασει ποιο χαμηλα και δεν κολλαγε)
πλεον αφου ανεκτησα τις δυναμεις μου ψυχολογικα ειμαι ετοιμος να αρχισω ξανα
πρωτη μου προταιρεοτητα να φυγει το σωσιβιο που δημιουργηθηκε και μετα σιγα σιγα οχι τιποτα τρομερο σε γραμμωση
εχετε καμια προταση σε ασκησεις και διατροφη?
να τονισω οτι δεν θα παω γυμναστηριο και οτι εχω ιμαντες βαρακια 4-8-10 κιλων και στρωμα για τις οποιεσδηποτε ασκησεις
ευχαριστω

Λοιπον φιλε μου δεν ειμαι καποιος ειδικος απο οτι εχω μαθει και εγω εδω περα θα σου πω..

Καταρχας ψαξε στα θεματα διατροφης του φορουμ να δεις να μαθεις και να φτιαξεις μια δικια σου αξιοπρεπει διατροφη , κανεις δεν μπορει να σου βγαλει μια γιατι κανεις δεν ειναι ιδιος...

Η Δουλεια θελει αεροβια , για να κανεις αεροβια δεν χρειαζεται το γυμναστηριο.. πρωσοπικα εγω κανω δυο φορες την ημερα απο 20 λεπτα
1. Το πρωι οταν ξυπνησω με αδειο στομαχι για 20 λεπτα συνεχομενο και μια στο γυμναστηριο, κανε και 3 φορες την εβδομαδα κοιλιακους και πιστευω εισαι ενταξει ,

Προσεξε ΠΟΤΕ μονο η γυμναστικη δεν σοζει την δουλεια, θελει και διατροφη και αντιστοιχα.. προσεξε την!!

gym
21-04-12, 21:10
καλησπερα παιδια ειμαι ο γιωργος και ειμαι 17 ετων
λογο καποιων παραξενων συνθηκων απο τον σεπτεμβριο του 2011 σταματησα να αθλουμαι (ομαδα μπασκετ) πηρα αρκετα κιλα και πλεον πολλα ρουχα δεν μου κανουν +οτι εγω ο ιδιος δεν νιωθω καλα με το σωμα μου
ειμαι 1,90 και πλεον ειμαι στα 120 κιλα ενω υπηρχε περιοδος που περασα τα 130
στοχος μου να πεσω γυρω στα 85-90 κιλα επειδη λογο τεραστιας πλατης και χεριων δεν μπορω να παω παρακατω γιατι δεν θα μου κολλαει το ολο σωμα(ειχα φτασει ποιο χαμηλα και δεν κολλαγε)
πλεον αφου ανεκτησα τις δυναμεις μου ψυχολογικα ειμαι ετοιμος να αρχισω ξανα
πρωτη μου προταιρεοτητα να φυγει το σωσιβιο που δημιουργηθηκε και μετα σιγα σιγα οχι τιποτα τρομερο σε γραμμωση
εχετε καμια προταση σε ασκησεις και διατροφη?
να τονισω οτι δεν θα παω γυμναστηριο και οτι εχω ιμαντες βαρακια 4-8-10 κιλων και στρωμα για τις οποιεσδηποτε ασκησεις
ευχαριστω

καλως ηρθες στην παρεα μας...

αρχικα δεν ανοιγουμε θεματα με τιτλο''βοηθεια'',''sos'',''help'' κ τετοιο στυλ γιατι δεν βοηθαει αργοτερα στην αναζητηση και αν καποιος εχει παρομοιο προβλημα με σενα βρε μετα πως θα το βρει ???εεε?

παμε παρακατω...

εχουμε αμε πολλα...για ριξε μια ματια εδω...

ξεκινας εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD

μετα τσακ εδω ερχεσαι http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF_%CF_%CE%B1%CF_%CE%B9%CE%BF%CF_%CF_-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF_%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...


μετα εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_

μετα και απο εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.

οπως καταλαβες εχεις διαβασμα....

απο προπονηση εφοσον δεν πας γυμανστηριο μπορεις να κανεις σπιτι με οσα εχεις και με το βαρος του σωματος σου


τσεκαρε τα τοπικς στην προπονηση και θα βρεις μεγαλη γκαμα ασκησεων...πολλα παιδια κανουν σπιτι τους γυμναστικη κ εχουν αριστα αποτελεσματα...

ο στοχος σου θα επιτευχθει με διατροφη+προπονηση(αεροβιακαι αναεροβια) και υπομονη βεβαιως βεβαιως :green:

fotis26
06-05-12, 02:45
Καλησπερα θα ηθελα να μου προτεινετε τροπους ετσι ωστε να χασω το παραπανησιο λιπος που εχω στν κοιλια και στις "λαβες"
ειμαι 19 χρονων υψος 1,90 και 84 κιλα
επισης αν υπαρχουν καποιοι καλοι λιποδιαλυτες καθως εχω μαθει οτι βοηθανε αρκετα.

Galthazar
06-05-12, 02:54
190 και 84 κιλα;; τι να χασεις;;

τελοσπαντων, λαβες εννοεις τα love handles;:green:
Ακολουθα μια ισο-υποθερμικη διατροφη και κανε αρκετο αεροβιο εκτος απο βαρη.

Ολα αυτα βεβαια αφου διαβασεις το φορουμ που εχει πολλα αρθρα για τις αναγκες σου

giannis64
06-05-12, 15:43
Καλησπερα θα ηθελα να μου προτεινετε τροπους ετσι ωστε να χασω το παραπανησιο λιπος .




Ολα αυτα βεβαια αφου διαβασεις το φορουμ που εχει πολλα αρθρα για τις αναγκες σου

:thumbup: η καλυτερη συμβουλη..

fotis26
07-05-12, 13:24
τι βοηθαει περισσοτερο σε χασιμο λιπους στις συγκεκριμενες περιοχες το τρεξιμο η το ποδηλατο..?

Mitsos175
07-05-12, 13:52
Καλησπερα παιδια.

Εχω ξεκινησει να κανω τρεξιμο και σκηνακι. Δεν κανω με μεγαλη ενταση μετρια πραματα.
Το θεμα μου ειναι οτι εχω πιαστει υπερβολικα πολυ στις γαμπες μου και φανταζομαι οτι ειναι απο το σκηνακι.

Να σταματησω να κανω, να κανω με ελαφριους ρυθμους, τι?

Ευχαριστω :)

giannis64
07-05-12, 17:12
φωτη διαβασες κανενα θεμα απο αυτα που ειναι στικη σε αυτην την ενοτητα?

Galthazar
07-05-12, 18:45
οχι να μη σταματησεις αρχη ειναι θα σου φυγει μετα..να κανεις διατασεις πριν αρχισεις και μετα αφου τελειωσεις και να δοκιμασεις επισης ντους με εναλλαγη ζεστο-κρυο

Mitsos175
07-05-12, 18:55
οχι να μη σταματησεις αρχη ειναι θα σου φυγει μετα..να κανεις διατασεις πριν αρχισεις και μετα αφου τελειωσεις και να δοκιμασεις επισης ντους με εναλλαγη ζεστο-κρυο


Καλησπερα ...
Το ξερω οτι ειναι αρχη αλλα ειμαι υπερβολικα πιασμενος.
Διατασεις κανω θα δοκιμασω και αυτο με το ζεστο κρυο.

Ευχαριστω

Galthazar
07-05-12, 19:02
δεν χρειαζεται να κανεις καθε μερα τωρα στην αρχη..κανε μερα παρα μερα

skevaras1998
08-05-12, 16:12
xronon:14
ipsos:1.60
varos:53
lopon exo ena provlima me to lipos stin koilia eno se ola ta simeia tou somatos m eimai entaxei stin koilia exo lipos
h diatrofi m einai to proi:ena tost me sikaleos psomi mia feta galopoula kai mia feta tiri
kata tis 11:ena tosto to idio me tou proinou
to mesimeri:oti exei spiti me salata xoris psomi
to apogevma: ena frouto
borei kaneis na m pei an einai sosti auti i diatrofi

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

billys15
08-05-12, 18:11
Φιλαρακο εισαι μολις 14 και τωρα ειναι που αρχιζει να διαμορφωνεται το σωμα! :) Κοιταξε να εστιασεις περισσοτερο στο να βαλεις μυικη μαζα πανω σου και θα δεις οτι η αναλογια μεσης-ωμων θα καλυτερεψει πολυ και δεν θα φαινεται το κοιλιακο σου λιπος.Ασε που στα 53 κιλα με 1.60 υψος αν πας να χασεις λιπος,μην νομιζεις θα φαινεσαι και τοσο ωραια μετα! :)

Breena
09-05-12, 13:17
Γεια σας παιδια!
Επανερχομαι μετα απο καιρο!
εδω και 10 μερες κανω μια πρωτεινικη διατροφη (ατκινς) αλλα με εχει κουρασει καθως δεν μου αρεσουν τα πολλα λιπαρα κλπ και μου λειπουν τα φρουτα.
Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν "τη γυρισω" σε μια δαιτα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη, να τρωω δηλαδη και παλι πρωτεινες με λαχανικο αλλα να ενταξω τα φρουτα και ολα τα λαχανικα και οσπρια πιστευετε πως θα συνεχισω να χανω η θα ξαναπαρω?(καλα 2 κιλα εχω χασει αλλα λεμε τωρα)
Θελω να κανω μια μονιμη διατροφη και δυστυχως η ατκινς δεν γινεται ευκολα τροπος ζωης...


ΥΓ. δεν κανω καθολου ασκηση, απο ιουνιο που θα ειμαι πιο free θα ξεκινησω ποδηλατο

geo134
12-05-12, 11:48
ευχαριστω πολυ
να ρωτησω και κατι τελευταιο μεσα απο το προγραμμα για μετρηση θερμιδων βγηκε 3700 θερμιδες συντηρησης
ποσες πρεπει να αφαιρεσω ετσι ωστε να δω καποια διαφορα μεχρι τον ιουλιο περιπου

PETE
13-05-12, 16:34
Πως θα χασω λοιπος απο το στηθος?

beefmeup
13-05-12, 16:40
δεν υπαρχει τοπικη λιποδιαλυση..να διαβασεις τα αρθρα του φορουμ πανω σε αυτο.

στο ξαναλεω,στο τσακ εισαι μαν..υπομονη κανω..

Silvester
13-05-12, 16:42
ρε αδερφε δε χρειαζεται να ανοιγεις 100 θεματα..να ξες πως το λιπος χανεται απο παντου και οχι απο οπου θες εσυ..ειναι γεννετικο!

PETE
13-05-12, 16:42
δεν υπαρχει τοπικη λιποδιαλυση..να διαβασεις τα αρθρα του φορουμ πανω σε αυτο.

στο ξαναλεω,στο τσακ εισαι μαν..υπομονη κανω..
συγνωμη ... εμ δηλαδη χανω λοιπος γενικαα? σε ολο το σωμα?

PETE
13-05-12, 16:43
συγνωμη ... εμ δηλαδη χανω λοιπος γενικαα? σε ολο το σωμα?

κανω γυμναστιριο και αθλουμα μηπος ξερεις σε ποσο καιρω θα δω αποτελεσμα στην απολοια λυπους?

kokolakis
13-05-12, 18:33
φτιάξε την διατροφή σου κοντά στις 2000 θερμίδες χωρίς πολλούς υδατάνθρακες και το βράδυ καθόλου... :toast:

kokolakis
13-05-12, 18:36
εξαρτάτε απο την αερόβια κ την διατροφή σου.... προπονήσου σκληρά στα σημεία που έχεις το παραπάνω λίπος....

kokolakis
13-05-12, 18:41
με μια σωστη και καθαρη διατροφη,η οποια δεν ειναι αναγκη να ειναι και πολυ αυστηρη, και με συνδυασμο αεροβιο θα εχεις τα αποτελεσματα που θες. Για μενα πρεπει να ξεχασεις την ζυγαρια ή να ζυγιζεσαι μια στο τοσο απο περιεργια. Η καλυτερη ζυγαρια ειναι ο καθρευτης!!

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

για μένα αυτές οι δίαιτες είναι ανθυγειηνές.... φτιάξε την διατροφή σου έτσι ώστε να μην πιέζεις τον οργανισμό σου και να πέρνεις όλα τα στοιχεία που χρειάζετε....! ;)
http://www.1percentedge.com/ifcalc/ αυτό εδώ ίσως σε βοηθήσει αρκετά....! :awesome:

kokolakis
13-05-12, 18:47
δες τα τοπικ που έχω κάνει... και τα ίδια με εσένα είμαι και ήμουν και πολύ πιο χοντρός πριν κανα χρόνο.... τισ ίδιες αποριές θα έχουμε κοίτα τα μήπως σε βοηθήσουν.....! ;)

skevaras1998
15-05-12, 18:49
Λοιπον, παιδια ψαχνομουν παρα πολυ καιρο για τι ειδους αεροβια ειναι η καλυτερη.Σημερα πιστευω πως βρηκα την καλυτερη και ονομαζεται insanity.Ποια ειναι η γνωμη σας?ευχαριστω

giannis64
15-05-12, 19:31
δεν ειναι αεροβια αυτη για τους περισοτερους. για τους πιο πολλους ειναι αναεροβια. μπορω να την αναφερω και σαν χιτ.

kokolakis
15-05-12, 19:34
εξήγησε τι ακριβως ειναι....! :unsure:

giannis64
15-05-12, 21:49
αναεροβια. δεν το εγραψα πιο πανω?

kokolakis
15-05-12, 22:21
συγκεριμενα συγκεκριμενα εννοω αδερφε το insanity

giannis64
15-05-12, 22:33
τι συγκεκριμενα θελεις? να σου πω τι ειναι η αναεροβια, η γιατι την θεωρω αναεροβια?

kokolakis
15-05-12, 22:44
insanity αν αυτη η λεξη σημαινει αναεροβια ειμαστε κομπλε :P

tina zi
16-05-12, 00:34
καλησπερα σας! μολις σημερα εγινα μελος. βασικα θα ηθελα την βοηθεια σας. ειμαι στα 25,1.71 κ 70 κιλα.. εχω παρει 12 κιλα σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα λογω κακης διατροφης κ επειδη σταματησα το γυμναστηριο ενω παντα γυμναζομουν..ξεκινησα διατροφη κ γυμναστικη κ αυριο θα ξεκινησω κατι φαρμακα που μου ειπαν να παρω για 3-4 εβδομαδες.το ενα λεγεται anavar κ το αλλο lido.θα ηθελα να σας ρωτησω αν θα μου κανουν ''κακο'',αν εχουν παρενεργειες κ αν εχουν αποτελεσματα.. περιμενω την απαντηση σας.. ευχαριστωωωωωω

RAMBO
16-05-12, 00:46
Καλως ηρθες,απαγορευεται η αναφορα σε φαρμακα γι αυτο σβησε τα ονοματα

Δηλαδη ειπες οτι θελεις να αδυνατισεις και σου εδωσαν αυτα?..ξερεις τι ειναι η ετσι τα πηρες?

Και σαφως εχουν παρενεργειες..

tina zi
16-05-12, 00:51
καλησπερα σας! μολις σημερα εγινα μελος. βασικα θα ηθελα την βοηθεια σας. ειμαι στα 25,1.71 κ 70 κιλα.. εχω παρει 12 κιλα σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα λογω κακης διατροφης κ επειδη σταματησα το γυμναστηριο ενω παντα γυμναζομουν..ξεκινησα διατροφη κ γυμναστικη κ αυριο θα ξεκινησω κατι φαρμακα που μου ειπαν να παρω για 3-4 εβδομαδες.θα ηθελα να σας ρωτησω αν θα μου κανουν ''κακο'',αν εχουν παρενεργειες κ αν εχουν αποτελεσματα.. περιμενω την απαντηση σας.. ευχαριστωωωωωω ..

tina zi
16-05-12, 00:53
συγνωμηηηη δεν το ηξερα!!! κ δεν ξερω κ πως να τα σβησω τωρα

NASSER
16-05-12, 01:15
Αυτά που σου πρότειναν είναι φαρμακα και κακώς δεν ενημερώθηκες απο πριν τι είναι. Για γυναίκα ειδικα, εννοείται πως έχουν παρενεργειες και είναι λάθος να τα πάρεις.

tina zi
16-05-12, 01:24
Αυτά που σου πρότειναν είναι φαρμακα και κακώς δεν ενημερώθηκες απο πριν τι είναι. Για γυναίκα ειδικα, εννοείται πως έχουν παρενεργειες και είναι λάθος να τα πάρεις.

οκ σ ευχαριστω για την συμβουλη. δεν τα εχω παρει ακομη. γι αυτο κ ρωτησα πρωτα

TRIANTAFYLLOU
16-05-12, 03:17
πραγματα που μπορείς να τα πετύχεις με φυσικό τρόπο μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία , κάνε προσπάθεια με σωστο τρόπο και με βοήθεια που μπορείς να πάρεις απο το φόρουμ , γιατι ό μόνος λόγος για να δώσει φάρμακα κάποιος σε μια γυναίκα η και σε άντρα ειδικά αρχάριους είναι για να τούς πάρει λεφτα αδιαφορώντας για τις συνέπειες .

PEGY
16-05-12, 08:06
Καλώς ήρθες!

Με φάρμακα τα πήρες τα κιλά; Ρωτάω γιατι ο μόνος καλός τρόπος να χάσεις κιλά είναι να κάνεις το αντίθετο απ αυτό
που έκανες κ τα πήρες : Κομμένο το επιπλέον φαΪ και κίνηση.

Φαρμακα, ματζούνια, ζώνες κλπ είναι πολύ καλά αδυνατιστικά της τσέπης σου κ μόνο:P

giannis64
16-05-12, 08:50
δεν σημενει κατι αυτη η λεξη. ετσι ονομασαν ενα ειδους προπονησεις διαλειμματικης σε μαξ ρυθμους.

αν θες να διαβασεις για την διαλειμματικη προπονηση υπαρχει θεμα στο φορουμ.

skevaras1998
16-05-12, 10:09
αν θες πηγαινε στο youtube και γραψε insanity και θα δεις τι ειδους ασκηση ειναι..

tina zi
16-05-12, 14:49
Καλώς ήρθες!

Με φάρμακα τα πήρες τα κιλά; Ρωτάω γιατι ο μόνος καλός τρόπος να χάσεις κιλά είναι να κάνεις το αντίθετο απ αυτό
που έκανες κ τα πήρες : Κομμένο το επιπλέον φαΪ και κίνηση.

Φαρμακα, ματζούνια, ζώνες κλπ είναι πολύ καλά αδυνατιστικά της τσέπης σου κ μόνο:P

oκ παιδια.. σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. αλλωστε δεν τα πηρα,γι αυτο ηθελα να ρωτησω πρωτα. να ειναι καλα το site.. :-p

kokolakis
16-05-12, 15:04
:thumbup:

skevaras1998
16-05-12, 15:48
παιδια ποση ωρα και ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να κανω αεροβια για καλα και αμεσα αποτελεσματα?

giannis64
16-05-12, 17:54
αν θες πηγαινε στο youtube και γραψε insanity και θα δεις τι ειδους ασκηση ειναι..

αν το λες για μενα, δεν περιμενω απο το youtube να μαθω τι ειδους προπονησης ειναι..


:thumbup:

αυτο το ποστ δεν το καταλαβα. ειδες το youtube και εμαθες τι ασκηση ειναι? η το ποσταρες για μενα?

giannis64
16-05-12, 17:56
δεν υπαρχει απαντηση στην ερωτηση σου.

αυτο εχει σχεση με το τι ποσοστο λιπους εχεις, πως ακουει ο οργανισμος σου, τι στοχο εχεις και ποια ειναι τα επυθημητα αποτελεσματα που θελεις, τι τρως, τι προπονηση κανεις, τι δουλεια κανεις, ποσο χρονον εισαι και αλλα πολλα.

skevaras1998
16-05-12, 21:08
λοιπον ειμαι 14 υψος 1.60μ και 53 κιλα ο στοχος μου ειναι να καψω το λιπος στη κοιλια επισης ακολουθω διατροφη που την εφτιαξα μονος με βοηθεια αυτα που λεει το site..

kokolakis
16-05-12, 21:29
και τα δύο :P

giannis64
16-05-12, 22:51
αα και τα δυο εε?

δηλαδη περιμενες να δεις στο youtube τι σοι προπονηση ειναι αυτη, και καταλαβες τωρα?

και το λες και σε μενα να δω το βιντεο για να καταλαβω τι ειναι?:turtle:

εε αφου δεν καταλαβα εγω, και εσυ καταλαβες, για κανε μια αναλυση τι στην ευχη προσφερει αυτη η προπονηση, και γιατι?:unsure:

εκτος και αν μας δουλευεις και κανεις πλακα!!:unsure:

kokolakis
17-05-12, 10:09
http://www.youtube.com/watch?v=Kuy4x_viY4M
κατι σε στυλ αερομπικ μοθ φαινετε........

skevaras1998
17-05-12, 12:12
προτον δεν δουλευω κανενα απλα ειπα οτι οποιος θελει μπορει να παει να τη δει στο youtube

skevaras1998
18-05-12, 08:56
παιδια μηπως ξερει κανεις αν η insanity ειναι αεροβια η αναεροβια?ευχαριστω
:green:

beefmeup
18-05-12, 11:13
φιλε εχεις 10 ποστ κ εχεις ανοιξει 5 αχρηστα θεματα..
απο εδω κ περα αν συνεχισεις ετσι θα περασουμε στην φαση Β.

Insanity Workout:Υποσχεται Γραμμωση σε 60 μερες!! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14258-Insanity-Workout-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-60-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82%21%21)

mercy_
18-05-12, 11:45
Γεια σας παιδια......μιας και ασχολουμαι καιρο....εχω χασει απο παντου εκανα ογκο.....ξεκινισα γραμμωση λοιπον.....αλλα εχω ενα αδυνατο σημειο....Γλουτιαιοι.....εχω ολιγον τι μεγαλο κολο :P:P μηπως ξερεται πως μπορω να χασω απο εκει και μετα να σφυξω εκεινη την μυικη ομαδα?? Ευχαριστω πολυ ;):green::green:

marvin
18-05-12, 11:56
Γεια σας παιδια......μιας και ασχολουμαι καιρο....εχω χασει απο παντου εκανα ογκο.....ξεκινισα γραμμωση λοιπον.....αλλα εχω ενα αδυνατο σημειο....Γλουτιαιοι.....εχω ολιγον τι μεγαλο κολο :P:P μηπως ξερεται πως μπορω να χασω απο εκει και μετα να σφυξω εκεινη την μυικη ομαδα?? Ευχαριστω πολυ ;):green::green:

Γεια σου και απο εμενα!!Να πω την αληθεια μου αυτο δεν το καταλαβα....
.εχω χασει απο παντου εκανα ογκο
Δυχτυχως δεν χανουμε μονο απο ενα σημειο του σωματος..θα ηταν ευχης εργο αν γινοταν ετσι!!!:green:Το πως να χασεςι απο εκει ..μονο με διαιτα φανταζομαι .Τωρα για να το γυμνασεις...σκουωτ...σκουωτ...σκουωτ;),σκουωτ πλιε... πρεσα ποδιων και μηχανημα γλουτων που εχουν ολα τα γυναστηρια.

giannis64
18-05-12, 14:57
Λοιπον, παιδια ψαχνομουν παρα πολυ καιρο για τι ειδους αεροβια ειναι η καλυτερη.Σημερα πιστευω πως βρηκα την καλυτερη και ονομαζεται insanity.Ποια ειναι η γνωμη σας?ευχαριστω


δεν ειναι αεροβια αυτη για τους περισοτερους. για τους πιο πολλους ειναι αναεροβια. μπορω να την αναφερω και σαν χιτ.


παιδια μηπως ξερει κανεις αν η insanity ειναι αεροβια η αναεροβια?ευχαριστω
:green:


φιλε εχεις 10 ποστ κ εχεις ανοιξει 5 αχρηστα θεματα..
απο εδω κ περα αν συνεχισεις ετσι θα περασουμε στην φαση Β.

Insanity Workout:Υποσχεται Γραμμωση σε 60 μερες!! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14258-Insanity-Workout-Υποσχεται-Γραμμωση-σε-60-μερες!!)


και εκτος αυτου, δεν διαβαζεις και τα ποστ που γινοντε απο καποιους στο θεμα μεσα..

mercy_
18-05-12, 21:45
Γεια σου και απο εμενα!!Να πω την αληθεια μου αυτο δεν το καταλαβα....
Δυχτυχως δεν χανουμε μονο απο ενα σημειο του σωματος..θα ηταν ευχης εργο αν γινοταν ετσι!!!:green:Το πως να χασεςι απο εκει ..μονο με διαιτα φανταζομαι .Τωρα για να το γυμνασεις...σκουωτ...σκουωτ...σκουωτ;),σκουωτ πλιε... πρεσα ποδιων και μηχανημα γλουτων που εχουν ολα τα γυναστηρια.

Σορρυ που στο λεω αυτο...αλλα αυτες οι ασκησεις πρεπει να ειναι προς αποφυγην γιατι πιανουν πολυ....και σε αντιθεση στον κανουν πιο μεγαλο.....και οχι μικροτερο......οποτε το αφηνουμε ;)

Ultra_b
18-05-12, 22:05
Οχι δεν στον κανουν ποιο μεγαλο... ισα ισα σκληρενει , σφυγκει και φευγει λιπος απο εκει.

mercy_
20-05-12, 20:58
Οχι δεν στον κανουν ποιο μεγαλο... ισα ισα σκληρενει , σφυγκει και φευγει λιπος απο εκει.

Σιγουρος για αυτο μαν??

marvin
21-05-12, 00:49
Σορρυ που στο λεω αυτο...αλλα αυτες οι ασκησεις πρεπει να ειναι προς αποφυγην γιατι πιανουν πολυ....και σε αντιθεση στον κανουν πιο μεγαλο.....και οχι μικροτερο......οποτε το αφηνουμε ;)

Πολυ θα ηθελα να μαθω το πως στον κανουν πιο ..μεγαλο.....την διεργασια που γινεται βρε αδερφε!!!!!:weights:
Φανταζομαι θα εχεις υποψιν σου καποιες αλλες ασκησεις για να αποκλειεις αυτες!!!:welcome:

lila_1
21-05-12, 09:36
Η αλήθεια είναι ότι άνθρωποι που τείνουν να κρατάνε περισσότερο στα πόδια , μπορούν και τα μεγαλώνουν πιο εύκολα μυικά...
Μπορεί να είναι το σκαρί σου για να χεις μεγάλο κάτω κορμό....

Τώρα όταν λες μεγάλος κώλος....προς ποια κατεύθυνση εννοείς?
Υπάρχει μεγάλο και μεγάλο....

mercy_
21-05-12, 13:14
Η αλήθεια είναι ότι άνθρωποι που τείνουν να κρατάνε περισσότερο στα πόδια , μπορούν και τα μεγαλώνουν πιο εύκολα μυικά...
Μπορεί να είναι το σκαρί σου για να χεις μεγάλο κάτω κορμό....

Τώρα όταν λες μεγάλος κώλος....προς ποια κατεύθυνση εννοείς?
Υπάρχει μεγάλο και μεγάλο....

Γενικα παντα οταν γυμναζω ποδια....πριζονται...με την ενοια μεγαλωνουν μυικα....δεν ειχα μεγαλο κωλο...αλλα κανωντας σκουτο....πηρε λιγο ογκο....και ο γυμναστης μου που εχει και το γυμναστηριο ειπε να αφησω τα σκουωτ και την πρεσσα για λιγο μπας και ξεπριστει....στην περιπτωση που δεν γινει αυτο....θα ηθελα καποιες συμβουλες..τωρα οσο για το αν κανεις σκουοτ φευγει το λιπος και δινεις σχημα στον κωλο οπως ειπε το παιδι απο πανω δν ξερω.....:unsure:

ionas
21-05-12, 19:34
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ 62 ΚΙΛΑ ΜΕ ΥΨΟΣ 1,73 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 7% ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΛΙΠΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ! ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΩ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΑΠΕΚΣΩ ! ΤΡΩΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ !! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

jasoon
21-05-12, 20:39
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ 62 ΚΙΛΑ ΜΕ ΥΨΟΣ 1,73 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 7% ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΛΙΠΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ! ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΩ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΑΠΕΚΣΩ ! ΤΡΩΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ !! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

οι κοιλιακοί είναι και αυτοί μυες οπωσ όλουσ τουσ άλλους να τους γυμνάζεις 3ς φορές την βδομάδα με διάλιμα ενδιάμεσα και σιγα σιγα όταν πάρουν όγκο θα φανούν....

giannis64
21-05-12, 20:46
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ 62 ΚΙΛΑ ΜΕ ΥΨΟΣ 1,73 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 7% ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΛΙΠΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ! ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΩ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΡΟΠΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΑΠΕΚΣΩ ! ΤΡΩΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ !! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

να εισαι 7.96 δεν παιζει. κατι εχει μετρηθει λαθος. 62 κιλα θα πει πως δεν εχεις μυς. αρα λιγο το λιπος, λιγο τα νερα που κρατας, λογικο ειναι να φαινεσαι ετσι. οτι και να κανεις η θα πρεπει να στεγνωσεις τελειως, η θα πρεπει να βαλεις μυς.
το δευτερο ειναι το καλυτερο μιας και αν στεγνωσεις με τα κιλα που εισαι θα βγαινεις ακτινογραφεια αν εισαι κοντρα στον ηλιο τωρα το καλακαιρι.

εντιτ. γραφε με μικρα ελληνικα γραμματα.


οι κοιλιακοί είναι και αυτοί μυες οπωσ όλουσ τουσ άλλους να τους γυμνάζεις 3ς φορές την βδομάδα με διάλιμα ενδιάμεσα και σιγα σιγα όταν πάρουν όγκο θα φανούν....

τρεις φορες την εβδομαδα??

οτι χειροτερο. αν σκεφτει καποιος πως οι κοιλιακοι γυμναζοντε σε οτι ασκησεις και να κανεις στις υπολοιπες μυικες ομαδες, αν κανεις και τρεις φορες την εβδομαδα, παει. τους εκαψες τους κοιλιακους.

ionas
21-05-12, 21:04
να εισαι 7.96 δεν παιζει. κατι εχει μετρηθει λαθος. 62 κιλα θα πει πως δεν εχεις μυς. αρα λιγο το λιπος, λιγο τα νερα που κρατας, λογικο ειναι να φαινεσαι ετσι. οτι και να κανεις η θα πρεπει να στεγνωσεις τελειως, η θα πρεπει να βαλεις μυς.
το δευτερο ειναι το καλυτερο μιας και αν στεγνωσεις με τα κιλα που εισαι θα βγαινεις ακτινογραφεια αν εισαι κοντρα στον ηλιο τωρα το καλακαιρι.

εντιτ. γραφε με μικρα ελληνικα γραμματα.



τρεις φορες την εβδομαδα??

οτι χειροτερο. αν σκεφτει καποιος πως οι κοιλιακοι γυμναζοντε σε οτι ασκησεις και να κανεις στις υπολοιπες μυικες ομαδες, αν κανεις και τρεις φορες την εβδομαδα, παει. τους εκαψες τους κοιλιακους.

καταλαβα !! ουτοσι αλλος μερα παρα μερα κανω γυμναστηριο αναγαστικα τους γυμναζω με το προγραμμα ! εχω μυς δεν ειμαι πετσι και κοκκαλο ! εχω ομως και λιπος πανω μου τωρα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι 9% η 7% σε λιπομετρηση απο διαιτολογο το ειδα ! θελω να στεγνωσω εντελως για να φανούν και θα έχω μυς αρκετούς αλλά πως θα γίνει να στεγνώσω ?

fotis26
22-05-12, 23:16
θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καθημερινο προγραμμα αεροβικης ασκησης καθως και καποιους καλους λιποδιαλυτες..

TeoMaN
22-05-12, 23:25
μην περιμενεις κανενας εδω δεν θα σε πει πως να τρεξεις και τι προγραμα θα ακολουθησης διαβασε αυτα και θα σε βοηθησουν πολλη http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?23-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7 http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?492-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC...-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1842-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-Bodybuilding!
βρες και κανε ενα καλο προγραμα διατροφης και ενα καλο προγραμα με λιγα βαροι και αρκετο αεροβιο και ετσι θα εχεις τα επιθυμιτα αποτελεσματα και ειρεμισε φιλαρακι με τοσα κιλλα και το υψος σου δεν εχεις να χασεις και παρα πολλα αλοι εχουν χασοι πολλη περισοτερα καλυ επιτιχια!!!!!!!!

fotis26
24-05-12, 12:25
ευχαριστω φιλος...παντως δεν εχω στοχο να χασω κιλα....λιπος θελω να χασω σε συγκεκριμενες περιοχες

Ηλαπ
24-05-12, 14:31
Πλ δυσκολα μπορεις να χασεις μονο λιπος και οχι κιλα...Γτ για να γινει αυτο το αβρος που θα φυγει απο το λιπος πρεπει να γινει μυς....Και εκει ειναι το δυσκολο κομματι......Καλυτερα για εμενα μπες σε ισοθερμιδικη και επειδη εισαι νεος απ οτι καταλαβα θα βαλεις μυς και θα χασεις και κιλα!!

kokolakis
25-05-12, 04:54
δεν ανεβάζεις μια φωτογραφία να τον δούμε....? :P

magdaline
25-05-12, 06:15
εγώ πάντως που έκανα κάθε μέρα σκουώτ κ το μηχάνημα για γάμπες με λίγα κιλά κ πολλές επαναλήψεις + γρήγορο περπατημα , σε περίοδο γράμμωσης, μίκρυνε. Για πόσταρε καμια φώτο να πάρουμε μάτι :P:green:

vaggan
25-05-12, 09:35
Γενικα παντα οταν γυμναζω ποδια....πριζονται...με την ενοια μεγαλωνουν μυικα....δεν ειχα μεγαλο κωλο...αλλα κανωντας σκουτο....πηρε λιγο ογκο....και ο γυμναστης μου που εχει και το γυμναστηριο ειπε να αφησω τα σκουωτ και την πρεσσα για λιγο μπας και ξεπριστει....στην περιπτωση που δεν γινει αυτο....θα ηθελα καποιες συμβουλες..τωρα οσο για το αν κανεις σκουοτ φευγει το λιπος και δινεις σχημα στον κωλο οπως ειπε το παιδι απο πανω δν ξερω.....:unsure:απεφυγε το σκουοτ παση θυσια φιλε..μαλλον εχεις πληθωρα μυικων κυτταρων στη περιοχη..εγω ειχα ενα κωλαρακι τοσοδουλι και με το σκουωτ οχι οτι εγινε κωλαρα αλλα φουσκωσε αρκετα...:):green:σκεψου εσυ που τον εχεις και μπολικο.μακρυα μακρυα:welcome:

skevaras1998
25-05-12, 15:39
γεια σε ολους χω να κανω μια ερωτηση....για να καψω το λιπος απο την κοιλια μου χρειαζεται ισοθερμιδικη διατροφη και ασκηση η υποθερμιδικη και ασκηση?..ευχαριστω εκ των προτερων!!

kokolakis
25-05-12, 22:49
το λιπος θα καει απο παντου... αεροβια και υποθερμιδικη γυρω στισ 500...

marvin
26-05-12, 11:22
απεφυγε το σκουοτ παση θυσια φιλε..μαλλον εχεις πληθωρα μυικων κυτταρων στη περιοχη..εγω ειχα ενα κωλαρακι τοσοδουλι και με το σκουωτ οχι οτι εγινε κωλαρα αλλα φουσκωσε αρκετα...:):green:σκεψου εσυ που τον εχεις και μπολικο.μακρυα μακρυα:welcome:

Ρε βαγγαν να παμε για κανα μπανιο φετος μαζι και αν ειναι φερε και καμια παλια φωτο ..για συγκριση βρε!!!!:P
Θεικο αυτο που ειπες!!!:bowdown:

vaggan
26-05-12, 13:49
Ρε βαγγαν να παμε για κανα μπανιο φετος μαζι και αν ειναι φερε και καμια παλια φωτο ..για συγκριση βρε!!!!:P
Θεικο αυτο που ειπες!!!:bowdown:δεν εχω παλια φωτο του κωλου μου:P

Ultra_b
26-05-12, 13:57
Δεν μεγαλώνει ο κολος με το σκουατ. Ουτοσιαλος η κοπελα απο οτι καταλαβα εχει λιπος στον κολο. Και ολοι εδω εχουμε λιπος. Δεν νομιζω να ειναι καποιος εδω μεσα τοσο γραμωμενος για να εχει και καθαρο κολο. Γιατι εδω στο ολυμπια και δεν εχουν ολοι, οποτε μην λετε οτι νανε.


Συνεχισε να κανεις βαθη σκουατ. Μικρη αναπτηξη του μυ υπαρχει αλλα το καψημο λιπους ειναι 100% μεγαλυτερο οποτε δεν μεγαλωνει, μικρενει.... Και παιρνει ωραιο σχημα και σφυγγει...
Τωρα εσυ λογικα οταν ξεκινισες το gym ησουν και ποιο λιγα κιλα veggan λογικο ειναι να πηρες και στον κολο λιπος. Δεν φταει το σκουατ. Δεν γινετε να παιρνεις κιλα μονο στα δικεφαλα και στο στηθος. Θα παρεις και στο κολο.

lila_1
26-05-12, 14:34
Δε νομίζω ότι είναι κοπέλα ο mercy....

Ultra_b
26-05-12, 14:49
Δε νομίζω ότι είναι κοπέλα ο mercy....

ουπς , anyway η απαντηση ειναι ιδια και για αντρα.. Ειδικα για αντρα δεν νομιζω οτι πρεπει να αποφυγει το σκουατ. :p

marvin
26-05-12, 14:50
ουπς , anyway η απαντηση ειναι ιδια και για αντρα.. Ειδικα για αντρα δεν νομιζω οτι πρεπει να αποφυγει το σκουατ. :p

Συμφωνω!!:thumbup:

skevaras1998
26-05-12, 15:17
οταν λες γυρω στις 500 τι ενοεις?

lila_1
26-05-12, 15:23
Δε καταλαβαίνω γιατί επικεντρώνεστε στα σκουώτ... λές και είναι η μοναδική άσκηση που θα δώσει όγκο και μάλιστα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες...
Οκ, δε θα κάνει σκουώτ, θα κάνει άλλες ασκήσεις για τα πόδια...αν είναι να πάρει μυικότητα θα τη πάρει ότι και να κάνει...
Επίσης δε ξέρουμε τί εννοεί όταν λέει "μεγάλο κώλο.."
Το να του λέμε "μή κάνεις πόδια" δεν έχει και πολύ λογική αν δεν ξέρουμε όντως τι παίζει
Αν κρατάει λίπος στα πόδια, δεν έχει λογική να μην τα γυμνάζει..

marvin
26-05-12, 16:08
Σιγουρος για αυτο μαν??


Δε καταλαβαίνω γιατί επικεντρώνεστε στα σκουώτ... λές και είναι η μοναδική άσκηση που θα δώσει όγκο και μάλιστα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες...
Οκ, δε θα κάνει σκουώτ, θα κάνει άλλες ασκήσεις για τα πόδια...αν είναι να πάρει μυικότητα θα τη πάρει ότι και να κάνει...
Επίσης δε ξέρουμε τί εννοεί όταν λέει "μεγάλο κώλο.."
Το να του λέμε "μή κάνεις πόδια" δεν έχει και πολύ λογική αν δεν ξέρουμε όντως τι παίζει
Αν κρατάει λίπος στα πόδια, δεν έχει λογική να μην τα γυμνάζει..

Ισως γιατι ειναι μια απο τις βασικοτερες ασκησεις για να γυμνασεις γλουτους;

lila_1
26-05-12, 16:18
Δε θα το λεγα...
Οι περισσότεροι που κάνουν σκουώτ δεν αισθάνονται να δουλεύουν τόσο με γλουτούς όσο με τετρακεφάλους...είναι δύσκολο να ενεργοποιήσεις τους γλουτούς με σκουώτ εκτός αν είναι αρκετά ισχυροί από μόνοι τους
Επίσης οι ψηλοί άνθρωποι με μακριά άκρα δυσκολεύονται περισσότερο στη κίνηση...και παίζουν κ άλλες ανατομικές διαφορές που μπορεί να κάνουν μη αποτελεσματικά τα σκουώτ
Εγώ για να καταφέρω ίσα να νιώσω τους γλουτούς να δουλεύουν στα σκουώτ πέρασαν 2 χρόνια....χωρίς να κάνω εμφανή λάθη στη τεχνική
Απλά δυνάμωσα τους γλουτούς με άλλες ασκήσεις

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...διαφωνώ στο να κόψει οποιαδήποτε άσκηση ποδιών επειδή κρατάει λίπος εκεί.

marvin
26-05-12, 16:31
Δε θα το λεγα...
Οι περισσότεροι που κάνουν σκουώτ δεν αισθάνονται να δουλεύουν τόσο με γλουτούς όσο με τετρακεφάλους...είναι δύσκολο να ενεργοποιήσεις τους γλουτούς με σκουώτ εκτός αν είναι αρκετά ισχυροί από μόνοι τους
Επίσης οι ψηλοί άνθρωποι με μακριά άκρα δυσκολεύονται περισσότερο στη κίνηση...και παίζουν κ άλλες ανατομικές διαφορές που μπορεί να κάνουν μη αποτελεσματικά τα σκουώτ
Εγώ για να καταφέρω ίσα να νιώσω τους γλουτούς να δουλεύουν στα σκουώτ πέρασαν 2 χρόνια....χωρίς να κάνω εμφανή λάθη στη τεχνική
Απλά δυνάμωσα τους γλουτούς με άλλες ασκήσεις

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...διαφωνώ στο να κόψει οποιαδήποτε άσκηση ποδιών επειδή κρατάει λίπος εκεί.

:unsure:Ποιος του ειπε να μην κανει ποδια επειδη κρατανε λιπος...το ξαναδιαβασα και τον μονο που εντοπισα ειναι ο γυμναστης του!!

Εγω παλι βοηθηθηκα πολυ απο σκουωτ για να σφιξει αλλα μικρυνε μονο με διαιτα!!!;)Δεν μπορω να σκεφτω οτι κανω καποια ασκηση και απλα μεγαλωνει ενας μυς..μην τρελαθουμε.Τοτε τσαμπα χτυπιουνται αλλοι τοσα χρονια για να γινουν τεραστιοι!!!Νομιζω μια φωτο απο ολα το σωμα θα βοηθουσε να μην μιλαμε στον αερα!!:toast:

vaggan
26-05-12, 19:07
Δεν μεγαλώνει ο κολος με το σκουατ. Ουτοσιαλος η κοπελα απο οτι καταλαβα εχει λιπος στον κολο. Και ολοι εδω εχουμε λιπος. Δεν νομιζω να ειναι καποιος εδω μεσα τοσο γραμωμενος για να εχει και καθαρο κολο. Γιατι εδω στο ολυμπια και δεν εχουν ολοι, οποτε μην λετε οτι νανε.


Συνεχισε να κανεις βαθη σκουατ. Μικρη αναπτηξη του μυ υπαρχει αλλα το καψημο λιπους ειναι 100% μεγαλυτερο οποτε δεν μεγαλωνει, μικρενει.... Και παιρνει ωραιο σχημα και σφυγγει...
Τωρα εσυ λογικα οταν ξεκινισες το gym ησουν και ποιο λιγα κιλα veggan λογικο ειναι να πηρες και στον κολο λιπος. Δεν φταει το σκουατ. Δεν γινετε να παιρνεις κιλα μονο στα δικεφαλα και στο στηθος. Θα παρεις και στο κολο.μαλλον εσυ φιλε μου λες οτι να ναι.ο μεγας γλουτιαιος ειναι ο δυνατοτερος μυς τους σωματος αρα εχει και μεγαλες πιθανοτητες να αναπτυχθει μυικα .αν ο φιλος μας ο mercy εχει αναλογικα και τονιζω το αναλογικα μεγαλο κωλο σε σχεση με το σωμα του τοτε πραγματικα με το σκουωτ κατεστρεψε τις αναλογιες του ειδικα με βαθυ σκουωτ που του προτινεις.εξαλλου οπως ειπες κανενας δεν μενει για παντα σε διαιτα στεγνος απο λιπος, ολοι λιγο πολυ το λιπος μας το βαζουμε φαντασου τωρα εσυ τον κωλο του mercy αν για τον α-β λογω παρατησει την γυμναστικη και παρει κιλα?..ασε σου λεω ασε...υπαρχουν χιλιες δυο ασκησεις για να γυμνασει γλουτους με ηπιοτερο τροπο.:welcome:

υγ μπονους στον μεγαλο κωλο θα δωσουν επισης οι στενοι ωμοι

tyler_durden
26-05-12, 22:01
αν ο στοχος σου ειναι η απισχναση των ποδιων σου ξεκινα τρεξιμο και τις γνωστες μεθοδους της λιποδιαλυσης παραλληλα...αν ο στοχος σου ειναι το να τα γυμνασεις οι ασκησεις ειναι πανω κατω γνωστες..βεβαια παιζει ρολο και ο σωματοτυπος και η τοποθεσια που αποθηκευεις το λιπος..

TeoMaN
27-05-12, 03:43
αυτο με το λιπος να γινει μυεις πως γινετε αληθεια αληθευη με ενδιαφερη και μενα θα ηθελα να μαθω

skevaras1998
27-05-12, 06:38
ρε παιδια οταν λετε να προσεχεις τι τρως τι ενοειτε?να κοψει τις βλακειες(γλυκα,junk) η να κανει υποθερμιδικη διατροφη?

kokolakis
27-05-12, 14:18
γύρω στις 500 λιγοτερες απο αυτες της συντηρησης...

TeoMaN
27-05-12, 16:41
ενοειτε οτι να κοψεις γλυκα και junk food αλα μπορεις να κανεις και υποθερμικη αμα εχεις πολι λιπος

beatshooter
27-05-12, 21:40
Ακομα και αν κοψει τα junk και τα γλυκα αμα τρωει παραπανω απ τις θερμιδες συντηρησης του δεν θα εχει αποτελεσματα.Η θα εχει πιο αργα απ οτι αμα εκανε σωστη υποθερμιδικη διατροφη.Απλο ισοζυγιο ειναι παιδια.

ang3lfitness
28-05-12, 11:47
Απότι φαίνεται έχεις δυσκολευτεί στο να βγάλεις κάποια συγκεκριμένη άποψη από αυτά που γράφονται!
εγώ πάντως από την δικοίμου γνώμη θα σου πρότεινα να το ρήξης στο τρέξιμο 45 με 1 ωρίτσα 3 φορες την εβδομάδα χωρίς να κανεις ασκησεις στους γλουτούς!
αν έπαιρνες και ένα εσωθερμικό για τα πόδια και κάνα λιποδιαλυτή ίσος το αποτέλεσμα ναταν γρηγορότερο! :P

skevaras1998
30-05-12, 09:32
ευχαριστω για την απαντηση παιδες!
:)

M.Alexandros
31-05-12, 21:46
Καλησπέρα παιδια. Είμαι 18 χρονών μόλις τα έκλισα δηλαδή. Πηγαίνω γυμναστήριο 3 μίνες τώρα,5 φόρες την εβδομάδα. Κάνω 10-20 λεπτά τρέξιμο και λίγες ασκήσεις με λίγα κιλά. Μπορώ να πω πώς έχω αδυνατίσει αρκετά. Κάνω 7 γεύματα καθημερινά κάθε 2-3 ώρες χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα θερμίδες-πρότεινες κτλ. Μήπως μπορείτε να συστήνετε κανένα συμπλήρωμα διατροφής για να με βοηθήσει στην γράμμωση και στην απωλια βαρους σε λιγότερο χρονικό διάστημα? (1.79 ύψος και 75 κιλά)

TeoMaN
01-06-12, 15:04
μια χαρα τα πας με αυτα που λες αλα αμα δεν εχεις υπολογυσει θερμιδες τι πρωτεινη τρως τι υδαντραθρακα,λιποι κλπ πως θα παρεις συμπληρωμα?μαλον ενοεις λιποδιαλιτη αλα δεν θα σε πρωτινα με αυτα που κανεις εισαι μια χαρα απλως σε λειπει να δεις ποσες θερμιδες ειναι συντηρησης σου και να μειωσεις απο εκι 200-300 θερμιδες και να βαλεις αναλογια της θερμιδες σου

M.Alexandros
01-06-12, 16:59
Δηλαδή? Μπορείς Να με βοηθήσεις λίγο. Δεν πολύ κατάλαβα να σου πω την αλήθεια είμαι καινούργιος στο όλο θέμα της διατροφής.

M.Alexandros
01-06-12, 17:06
Καποιος μου ειχε προτινει το size one 6pack slim εχεις ακουσει τιποτα για αυτο?
Το Size One 6pack slim είναι η απάντηση στο ανδρικό αδυνάτισμα. Αποτελεσματικό, ασφαλές και εύκολο στη χρήση του! Μια ταμπλέτα τη μέρα πριν το πρωινό σε βοηθάει με φυσικό τρόπο:

Να επιταχύνεις το μεταβολισμό σου
Να αυξήσεις τις καύσεις λίπους και θερμίδων
Να ενισχύσεις τη γράμμωση των μυών
Κάψτε λίπος, τόνωσε τους μυς σου, με αποδείξεις!

TeoMaN
01-06-12, 23:01
αμα ζητας αποκλιστεικα συμπληρωμα τοτε πανε σε αλο topic εκει που λει συμπληρωμα κανε ποστ και ρωτα πιο ειναι το καλυτερο συμπληρωμα λιποδιαλισης η ψαξε να δεις εχει πολλα απλος ψαξε

TeoMaN
01-06-12, 23:02
ελπιζω να βοηθησα οπ διπλο ποστ?..πφφ lag

stelios111
02-06-12, 22:43
Καλησπερα κανω το προγραμμα του Κ.μπουρναζου για ογκο!απλα κανς αεροβια 30min 15 πριν κ 15 μετα!στοχος καψιμο λιπους στην κοιλια!ειμαι1.78 75 κιλακια!

giannis64
02-06-12, 22:50
ωραιο ποστ..:thumbup:

ρωτας? η παραθετεις αποψη? η απλα αναφερεις κανα σημαντικο γεγονος?:unsure:

kokolakis
02-06-12, 23:38
ρωταει ρε γιαννη, ρωταει....
αμα βαλεις και φωτο θα σε βοηθησουν περισσοτερο οι μαστερ, απλα νομιζω οτι ογκος και λιποδιαλυση δεν ταιριαζουν....
στο ενα θελεις υπερθερμιδικη διατροφη και στο αλλο υποθερμιδικη.... δεν παιζει σημασια το προγραμμα που ακολουθεις αλλα η κουζινα σου.... ;)

stelios111
03-06-12, 03:04
προσεχω πολυ την διατροφη μου!δεν ειμαι τοφαλος:P απλα εχω ενα μικρο σοσιβιο:P

TeoMaN
03-06-12, 23:14
κανε λιγο ακωμα γραμωση και μετα πανε για ογκο

deluxe
05-06-12, 02:30
Συνηθιζα να κανω προπονησεις 40-50 λεπτων εδω και αρκετο καιρο. Σε λιγες ημερες θα ξεκινησω γραμμωση και θα αρχισω και αεροβιο, δε ετρεχα καθολου ολο αυτο το καιρο! Σκεφτομαι να μειωσω λιγο τα διαλλειματα αναμεσα στα σετ, ισως μειωσω και κιλα, ωστε και μαζι με την αεροβια να μη ξεπερναω τα 70 λεπτα. Τι λετε;

exkaliber
05-06-12, 02:34
λες για αυτο που λενε οτι μετα τα 50 λεπτα προπονισεις καταβολιζεσαι?
δεν ισχυει αυτο

δεν βλεπω το λογω να μειωσεις τα διαλειματα για να μικρυνει η προπονηση
η οποια θα μεινει ιδια-τα διαλειματα θα μικρυνουν

Ηλαπ
05-06-12, 02:41
Αν δν εχεις πλ χρονο τοτε μπορεις να δοκιμασεις hit (διαλλειματικη πτοπο νμζω ειναι στα ελληνικα) αλλιως κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ασκησεις που εχουν μεσα το βαρος του σωματος (εμενα με ιδρωνουν και με λαχανιαζουν)....Κατι αλλο που θα μπορουσες να κανεις ασκησεις που πιανουν πολλες μυικες ομαδες μαζι....Τελος θα μπορουσες να βαλεις στην προπο σου τπτ σουπερσετ ωστε να μειωσεις τα διαλλειματα και αν κουραζεσαι περισσοτερο....

deluxe
05-06-12, 03:18
Σιγουρα θα κανω και 3 εβδομαδες σουπερσετ προπονηση. Επισης η αεροβια μαλλον θα γερνει πιο πολυ προς hiit. Κανω δικες μου εκδοχες.

Σιγουρα καταβολιζεσαι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, νομιζω 45 λεπτα, αλλα και παλι ειμαι μεσα στο οριο, καθως ο χρονος της αεροβιας δε μετραει.

Ηλαπ
05-06-12, 03:19
Σν νμζω οτι ισχυει αυτο με τον καταβολισμο...ΠΟυ το εχεις ακουσει???

ginus
05-06-12, 03:21
δεν μπορεις να σπασεις αεροβια με βαρη?

giannis64
05-06-12, 16:44
ανοιξα αυτο το θεμα ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΕΡΟΒΙΑΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΩΣΗΣ

καθε χρονο τετοια εποχη, βλεπουμε το φαινομενο της αυξησεις των μελων του φορουμ, που ρωτουν για την μειωση του λιπους, την αεροβια, την κοιλια τους, τα παχακια τους, και ολα τα αλλα. το κακο ειναι πως υπαρχουν στικη θεματα τα οποια εξηγουν ολες τις αποριες οπου μπορει να εχει καποιος, και δεν μπενει στον κοπο να τα διαβασει. δεν ειναι ετσι παιδια. το φορουμ δεν προσφερει περσοναλ. δεν ειναι κανεις που προσφερει υπηρεσιες διαιτολογου.
το φορουμ εχει την ιδεολογια να δωσει συμβουλες και γνωσεις σε ολους για να μπορει να καταλαβει καποιος, και γιατι πρεπει να κανει κατι, αλλα και πως να το κανει μονος του.

οποτε θεματα στα οποια θετοντε ερωτησεις που εχουν απαντηθει, η ειναι απλες ερωτησεις, η θα κλειδωνοντε, η θα συγχωνευοντε σε αυτο το τοπικ.

deluxe
05-06-12, 21:14
Δεν ειχα παρατηρησει οτι υπηρχε τετοιο θεμα. Καλυτερα εδω, να ειναι ολα μαζεμενα.

Αεροβια δε μπορω να σπασω με βαρη, καθως πηγαινω 5-7 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο.

Θεωρω πως 60-70 λεπτα βαρη + αεροβιο ειναι αρκετα καλα για τοσες φορες την εβδομαδα.

CapoFighter
06-06-12, 13:41
Δεν ειχα παρατηρησει οτι υπηρχε τετοιο θεμα. Καλυτερα εδω, να ειναι ολα μαζεμενα.

Αεροβια δε μπορω να σπασω με βαρη, καθως πηγαινω 5-7 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο.

Θεωρω πως 60-70 λεπτα βαρη + αεροβιο ειναι αρκετα καλα για τοσες φορες την εβδομαδα.

Man το hiit να το κρατας σε επιπεδα μεχρι 3φορες την βδομαδα αν εισαι προχωρημενος(και αυτο παιζεται απο διαφορους παραγοντες). Μην το παρακανεις με αυτο:thumbup:

exkaliber
07-06-12, 20:41
Σιγουρα καταβολιζεσαι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, νομιζω 45 λεπτα, αλλα και παλι ειμαι μεσα στο οριο, καθως ο χρονος της αεροβιας δε μετραει.

:idea:
βαλε λευκινη ιντρα
εβαζα παλια οταν ειχα στηθος δικεφαλο κοιλιακους

sakistaz
09-06-12, 16:00
Παιδες ειμαι σε φαση γραμμωσης εδω κ μερικες εβδομαδες.πριν εκανα αεροβια 3 μισαωρα τη βδομαδα ενω τωρα κανω 5 40λεπτα μετα απο καθε μυικη ομαδα{οταν εχω ποδια κανω πρωι).παραλληλα εχω μιωσει αρκετα τον υδατανθρακα κ γενικα καθαρισα παρα πολυ καθως βγηκαν πολλες γραμμες ειδικα κοιλια κ ποδια.μιλοντας με φιλαρακια μου λενε οτι οτι εχω πεσει αρκετα κατω απo 10% bf κ οτι εμεινε ,κατω απο τον οφαλο δλδ ειναι νερα.θεωρουν οτι ολη η δουλεια εγινε με τη διατροφη κ οτι ελαχιστα ευνοησε η αεροβια.επισησ μου λενε να κοψω την αεροβια(να κανω 2 μισαωρα το πολυ) γιατι με τοσο αεροβια που κανω χανω σε πρηξιματα.στην ερωτηση μου αν θολωσω-λιπωσω η απαντηση τους ηταν οχι κ πως πολυ πιθανων να χω καλυτερα αποτεσματα γιατι με τα πρηξιματα θα τραβιχτει λιγο το δερμα κ θα διχνω καλυτερα.αν κ εχω πεσει σε κιλα θελω να φυγουν τα λιγα νερα που εχω.εγω παλι σκεφτομαι να κανω Lyle Mcdonald's Ultimate Diet 2.0 για 2-3 βδομαδες

σορρυ αν κουρασα!!περιμενω συμβουλες

CapoFighter
09-06-12, 22:08
Παιδες ειμαι σε φαση γραμμωσης εδω κ μερικες εβδομαδες.πριν εκανα αεροβια 3 μισαωρα τη βδομαδα ενω τωρα κανω 5 40λεπτα μετα απο καθε μυικη ομαδα{οταν εχω ποδια κανω πρωι).παραλληλα εχω μιωσει αρκετα τον υδατανθρακα κ γενικα καθαρισα παρα πολυ καθως βγηκαν πολλες γραμμες ειδικα κοιλια κ ποδια.μιλοντας με φιλαρακια μου λενε οτι οτι εχω πεσει αρκετα κατω απo 10% bf κ οτι εμεινε ,κατω απο τον οφαλο δλδ ειναι νερα.θεωρουν οτι ολη η δουλεια εγινε με τη διατροφη κ οτι ελαχιστα ευνοησε η αεροβια.επισησ μου λενε να κοψω την αεροβια(να κανω 2 μισαωρα το πολυ) γιατι με τοσο αεροβια που κανω χανω σε πρηξιματα.στην ερωτηση μου αν θολωσω-λιπωσω η απαντηση τους ηταν οχι κ πως πολυ πιθανων να χω καλυτερα αποτεσματα γιατι με τα πρηξιματα θα τραβιχτει λιγο το δερμα κ θα διχνω καλυτερα.αν κ εχω πεσει σε κιλα θελω να φυγουν τα λιγα νερα που εχω.εγω παλι σκεφτομαι να κανω Lyle Mcdonald's Ultimate Diet 2.0 για 2-3 βδομαδες

σορρυ αν κουρασα!!περιμενω συμβουλες

Αν δεν εχεις κανενα προβλημα με γονατα,μεσες κτλ... μπορεις να αλλαξεις τις 5 φορες αεροβια με 2 HIIT και 1 αεροβια. Υποτιθεται οτι με το hiit εχεις και μυικη αναπτυξη(αυτο εσυ θα το κρινεις) και φυσικα ισως σε βοηθησει στα last κιλα που ισως να θες να χασεις. Απο την στιγμη που η διατροφη σου σε βοηθησε να πεσεις σε κιλα και μαλλον να κρατησεις καλη μυικη μαζα τοτε προσπαθησε να την καθαρισεις λιγο απο ατασταλιες.
πχ. αν βλεπεις οτι ενω τα εχεις ολα σωστα στη διατροφη και τρως μακαρονια ολικης και εχεις ακομα νερα τοτε αλλαξε τα μακαρονια με γλυκοπατα, η καστανο ρυζι. Παιξε με αυτα,εγω ενα παραδειγμα σου εδωσα!:thumbup:

sakistaz
09-06-12, 23:41
Αν δεν εχεις κανενα προβλημα με γονατα,μεσες κτλ... μπορεις να αλλαξεις τις 5 φορες αεροβια με 2 HIIT και 1 αεροβια. Υποτιθεται οτι με το hiit εχεις και μυικη αναπτυξη(αυτο εσυ θα το κρινεις) και φυσικα ισως σε βοηθησει στα last κιλα που ισως να θες να χασεις. Απο την στιγμη που η διατροφη σου σε βοηθησε να πεσεις σε κιλα και μαλλον να κρατησεις καλη μυικη μαζα τοτε προσπαθησε να την καθαρισεις λιγο απο ατασταλιες.
πχ. αν βλεπεις οτι ενω τα εχεις ολα σωστα στη διατροφη και τρως μακαρονια ολικης και εχεις ακομα νερα τοτε αλλαξε τα μακαρονια με γλυκοπατα, η καστανο ρυζι. Παιξε με αυτα,εγω ενα παραδειγμα σου εδωσα!:thumbup:

capo οσο φορα τον υδατανθρακα εχω παιξει μ ολουσ αλλα δεν εχω καταλαβει ιδιαιτερες διαφορες,αν κ η αλληθεια ειναι οτι 7 στις 10 τρωω ρυζι.οσο αφορα το αεροβιο κανω σπιτι ελλειπτικο.τις μισες μερες κανω σραθερη αντισταση κ τισ αλλες ανεβοκατεβαζω κ κανω σπριντακια κ τετοια.τωρα δε ξερω κατα ποσο προσεγγιζω το hit...:unsure:

CapoFighter
10-06-12, 10:28
capo οσο φορα τον υδατανθρακα εχω παιξει μ ολουσ αλλα δεν εχω καταλαβει ιδιαιτερες διαφορες,αν κ η αλληθεια ειναι οτι 7 στις 10 τρωω ρυζι.οσο αφορα το αεροβιο κανω σπιτι ελλειπτικο.τις μισες μερες κανω σραθερη αντισταση κ τισ αλλες ανεβοκατεβαζω κ κανω σπριντακια κ τετοια.τωρα δε ξερω κατα ποσο προσεγγιζω το hit...:unsure:

Στο ξαναειπα οτι αν δουλευει πανω σου εισαι comple και δεν θες αλλαγη. Απλα εσυ ρωτησες για τα last νερα που εχεις.Γενικα δεν σου λεω να τρως μια ρυζι μια μακαρονια ή οτι αλλο. Εννοω παιξε με τους χρονους που τα καταναλονεις(δηλαδη μεσημερι ρυζι , το απογευμα μακαρονια, μεταπροπονιτικο γλυκοπατατα..., αν δεις οτι εχεις μετα απο 1-1,5 βδομαδα ακομα νερα τοτε αλλαξε κτλ... ενα παραδειγμα σου εδωσα).Υπαρχουν πολλα που μπορεις να δοκιμασεις οπως να μειωσεις τους υδατ/κες και να δοκιμασεις να αυξησεις λιγο τα λιπαρα... Υπαρχουν πολλα! Αν σε νοιαζουν τοσο πολυ να χασεις αυτα τα νερα δοκιμασε διαφορα και δωσε λιγο χρονο στο καθενα να λειτουργησει πανω σου.:thumbup:

nikos1233
17-06-12, 22:55
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (ίσως λίγο περίεργη)
Έστω ότι ένα άτομο που δεν έχει σχέση με γυμναστικές κλπ έχει 20 παραπανίσια κιλά. Κάνει δίαιτα, χάνει αυτά τα παραπανίσια κιλά όμως σε μερικά σημεία πχ κοιλία, και στήθος του μένει λίπος.
Αρχίζει πρόγραμμα όγκου σωστό με διατροφές προπονήσεις κλπ.
Φτάνει καλοκαίρι μπαίνει γράμμωση γίνεται φέτες. Αν αυτό το άτομα αν ξανά αρχίσει πρόγραμμα όγκου υπάρχει πιθανότητα να λιπώσει αρκετά στα σημεία που είχε και λίπος πριν αρχίσει να γυμνάζεται??

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός…

CapoFighter
17-06-12, 23:24
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (ίσως λίγο περίεργη)
Έστω ότι ένα άτομο που δεν έχει σχέση με γυμναστικές κλπ έχει 20 παραπανίσια κιλά. Κάνει δίαιτα, χάνει αυτά τα παραπανίσια κιλά όμως σε μερικά σημεία πχ κοιλία, και στήθος του μένει λίπος.
Αρχίζει πρόγραμμα όγκου σωστό με διατροφές προπονήσεις κλπ.
Φτάνει καλοκαίρι μπαίνει γράμμωση γίνεται φέτες. Αν αυτό το άτομα αν ξανά αρχίσει πρόγραμμα όγκου υπάρχει πιθανότητα να λιπώσει αρκετά στα σημεία που είχε και λίπος πριν αρχίσει να γυμνάζεται??

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός…

Τα σημεια που λες ειναι τα σημεια που αυτο το ατομο βαζει πρωτα λιπος, για αυτο και ειναι δυσκολο να τα χασει( first in-last out) , αλλα αν αυτο το ατομο δεν ανεβει αποτομα σε κιλα και αυξανει σιγα σιγα θερμιδες θα υπαρχει μια πιο ισονομη κατανομη λιπους...

nikos1233
17-06-12, 23:29
Τα σημεια που λες ειναι τα σημεια που αυτο το ατομο βαζει πρωτα λιπος, για αυτο και ειναι δυσκολο να τα χασει( first in-last out) , αλλα αν αυτο το ατομο δεν ανεβει αποτομα σε κιλα και αυξανει σιγα σιγα θερμιδες θα υπαρχει μια πιο ισονομη κατανομη λιπους...

Και εγώ αυτό λέω αλλά δεν με ακούνε. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!:weights:

ARIS1914
18-06-12, 10:59
Καλημερα...
η ερωτηση μου ειναι η εξης :
Εχει καμια σημασια το αν ανεβασω κιλα για την γραμμωση;
Δηλαδη το αν θα κανω γραμμωση ειναι μονο θεμα διατροφης ή αν κανω παραπανω κιλα που ζοριζομαι θα επηρρεαστω αρνητικα ;

beefmeup
18-06-12, 14:17
σηκωνεις οσα σου επιτρεπει το σωμα σου..
το οτι κανεις γραμμωση εχει να κανει μονο με διατροφη οπως γραφεις..

Doctorg
19-06-12, 14:32
Λέμε πως η καλύτερη στιγμή για να κάνεις αερόβιο ώστε να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα για καύση λίπους είναι το πρωί νηστικός. Κι αυτό γιατί έχει περάσει περίπου ένα 8ωρο χωρίς να έχεις φάει κι ο οργανισμός όταν υπάρχει περίοδος νηστείας στρέφεται στα λιποκύτταρα για ενέργεια. Εγώ τώρα αν ξυπνήσω το πρωί και φάω ας πούμε κάτι στις 9 και μετά μείνω νηστικός για 8 ή 10 ώρες και κάνω αερόβιο θα έχω τα ίδια αποτελέσματα καύσης; ή εκτός της νηστείας για τη λιποδιάλυση και τ' αερόβιο παίζει και κάποιο ρόλο ο ύπνος;

Χριστοφορος123
19-06-12, 17:17
Λέμε πως η καλύτερη στιγμή για να κάνεις αερόβιο ώστε να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα για καύση λίπους είναι το πρωί νηστικός. Κι αυτό γιατί έχει περάσει περίπου ένα 8ωρο χωρίς να έχεις φάει κι ο οργανισμός όταν υπάρχει περίοδος νηστείας στρέφεται στα λιποκύτταρα για ενέργεια. Εγώ τώρα αν ξυπνήσω το πρωί και φάω ας πούμε κάτι στις 9 και μετά μείνω νηστικός για 8 ή 10 ώρες και κάνω αερόβιο θα έχω τα ίδια αποτελέσματα καύσης; ή εκτός της νηστείας για τη λιποδιάλυση και τ' αερόβιο παίζει και κάποιο ρόλο ο ύπνος;

Δεν ξερω γιαυτο που λες παντος εγω δεν πιστευω στην αεροβια νηστικος

gym
19-06-12, 18:06
Δεν ξερω γιαυτο που λες παντος εγω δεν πιστευω στην αεροβια νηστικος

για ποιο λογο?

giannis64
19-06-12, 19:10
Λέμε πως η καλύτερη στιγμή για να κάνεις αερόβιο ώστε να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα για καύση λίπους είναι το πρωί νηστικός. Κι αυτό γιατί έχει περάσει περίπου ένα 8ωρο χωρίς να έχεις φάει κι ο οργανισμός όταν υπάρχει περίοδος νηστείας στρέφεται στα λιποκύτταρα για ενέργεια. Εγώ τώρα αν ξυπνήσω το πρωί και φάω ας πούμε κάτι στις 9 και μετά μείνω νηστικός για 8 ή 10 ώρες και κάνω αερόβιο θα έχω τα ίδια αποτελέσματα καύσης; ή εκτός της νηστείας για τη λιποδιάλυση και τ' αερόβιο παίζει και κάποιο ρόλο ο ύπνος;

οχι δεν ειναι το ιδιο. κατα την διαρκεια της νυχτας δεν ειναι που μενουμε 8 ωρες νυστκοι. ειναι που εχουμε αναλογικες διαφορες στις ορμονες της α.ο και της ινσουλινης, με ολα αυτα που σνεπαγοντε σε αυτα.

αλλη η αντιδραση του οργανισμου κατα την διαρκεια της νυστιας μεσα στην μερα και αλλη η αντιδραση μεσα στον υπνο. ριξε μια ματια εδω Oι πιο καταλληλες στιγμες αεροβιας ασκησης. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16624-O%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.)

giannis_ex
17-07-12, 12:48
Παιδια, μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει. Θα ηθελα για 1-1,5 μηνα να επικεντρωθω στη φυσικη μου κατασταση και στην αντοχη μου, μιας και μολις εκοψα τα βαρη (φυσικα θα ξαναμπω απο τελη αυγουστου φουλ σε αυτα). Πηγαινω για τρεξιμο σε μεγαλο παρκο μερα παρα μερα. Θα ηθελα μερικα τιπς για αυξηση της αντοχης. Στοχος μου να μπορω να τρεξω πανω απο 10λεπτο αυξομειουμενης εντασης και εκρηκτικοτητας (σκεφτειτε σαν να σας κυνηγανε κανα 15λεπτο να σας μαχαιρωσουν!), ευκολα και χωρις να ειμαι πτωμα μετα. Σκεφτομαι οτι η αεροβια για καυση λιπους δεν ταιριαζει με το στοχο μου. Θελω κατι διαφορετικο. Κατι σαν στρατιωτικη ασκηση. Ή προετοιμασια ποδοσφαιριστων. Δοκιμαζω διαφορα μεχρι στιγμης, αλλα αν υπαρχουν τροποι που συμβαλλουν αποδεδειγμενα σε αυτο που περιγραφω, θα ηθελα να ακουσω, για να μη χανω χρονο με πειραματισμους που κανω! Ευχαριστω.

mono AEK
17-07-12, 14:06
διαδρομο με αυξομειωσεις στην ενταση
ξεκινα με ενα 20λεπτο κανε κανα 3λεπτο στο 6 και μετα ανα λεπτο θα αλλαζεις την ενταση δηλαδη 7 για ενα λεπτο 9 για αλλο ενα 11 για αλλο ενα και μετα παλι 7 και παει λεγοντας

αναλογα το επιπεδο σου η αντισταση αλλαζει η μπορει να μενεις στην αρχη για 2 λεπτα στο "αργο" επιπεδο

giannis_ex
17-07-12, 14:56
Ενδιαφερον, θα το δοκιμασω. Αλλα εχω την εντυπωση πως ο διαδρομος ειναι υποδεεστερος απο το τρεξιμο εξω για τετοιους σκοπους. Ψηθηκα παντως να κανω πειραματισμους με τις εναλλαγες στο διαδρομο, θα δοκιμασω να ξεκινησω απο το 16 και να πεφτω ανα ενα λεπτο μεχρι περπατημα (ξελαχανιασμα) κ μετα ξανα πανω, μου φαινεται πιο λογικο.

giannis64
17-07-12, 21:09
ζητω συμβουλες για αυξηση αντοχης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4662-ζητω-συμβουλες-για-αυξηση-αντοχης)
Αντοχή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15230-Αντοχή)
Προπόνηση: Τρέξιμο Αντοχής για Αρχάριους (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3394-Προπόνηση-Τρέξιμο-Αντοχής-για-Αρχάριους)
:thumbup:

giannis_ex
17-07-12, 21:55
Perfect :thumbup:

Μαγκες ποση αποσταση περιπου βγαζετε στο διαδρομο σε ενα 20λεπτο? Διαβαζα σε ενα βιβλιο (Bravo two zero, το συστηνω ανεπιφυλακτα) οτι τα SAS (αγγλοι αλεξιπτωτιστες) ετρεχαν ανετα 4 χιλιομετρα ανωμαλου δρομου με τη στολη (αρβυλες κτλ), 90 κιλα εξοπλισμο στην πλατη και το οπλο στα χερια. Εξωπραγματικο?

giannis64
17-07-12, 22:33
για να δεις αν εισαι σε καλη φυσικη κατασταση θα πρεπει να μπορεις να βγαλεις το τεστ κουπερ.

2800 μετρα σε 12 λεπτα.

mixalis4
18-07-12, 18:46
καλησπερα. ειμαι 17 χρονων εχω 1,70 υψος και 69 κιλα. θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σε σχεση με την λιποδυαλιση και το καψιμο του λιπους γυρω απο την κοιλια. 1 ) ποσα κιλα πρεπει να χασω για να ερθω στα κανονικα μου; 2) εχω καλους κοιλιακους στο στομαχι ομως οι κατω ειναι τελειως αγυμναστοι ή τουλαχιστον ετσι φενεται , δεν μπορω να ξεχωρησω γιατι το εχω ριξει στο γλεντι τελευταια και δεν ξερω αν ειναι απο τις μπυρες ή αμ ειναι γυμνασμενοι και απλα δεν φενονται λογω του λιπους . ευχαριστω.

kokolakis
19-07-12, 01:41
ουτε γυμνασμενοι ειναι και τους κρυβει και το λιπος...

αν θες σοβαρα αποτελεσματα κοψε τα γλεντια και αρχισε το διαβασμα....

mixalis4
19-07-12, 09:39
ουτε γυμνασμενοι ειναι και τους κρυβει και το λιπος...

αν θες σοβαρα αποτελεσματα κοψε τα γλεντια και αρχισε το διαβασμα....

τι εννοεις να αρχισω το διαβασμα , σε τι πραγμα ; :unsure:

Aaheru
19-07-12, 17:05
Διάβασα κάπου μια ανάλυση όπου εξηγούσε πως για να κάψει ενα άτομο με μεγάλο ποσοστό λίπους το λίπος του θα πρέπει να κάνει αερόβια πριν από τα βάρη και να κάνει μέχρι 20 λεπτά βάρη. Είναι βάσιμο κάτι τέτοιο;

kokolakis
19-07-12, 17:57
να αρχισες διαβασμα εδω μεσα...
αρχισε να διαβαζεις και θα σου λειθουν πολλες αποριες....

για την λιποδιαλυση αεροβια το πρωι νυστικος και μετα τα βαρη.... αυτο γτ τα ποσοστα του γλυκογονου ειναι χαμηλοτερα εκεινες τις ωρες και ετσι ''καις'' λιπος...

giannis_ex
19-07-12, 22:55
Eρωτηση για οποιον ξερει: σε ποιο σημειο της αεροβιας λαχανιαζουμε και ποναει κατω αριστερα στην κοιλια μας (τι ποναει ακριβως, ξερουμε?)? Θυμαμαι το παθαινα απο μικρος (φανταζομαι ολοι μας) αλλα ποτε δεν το ειχα ψαξει επιστημονικα :P Επισης το τρεξιμο μετα το οριο του λαχανιασματος ειναι παραγωγικο τρεξιμο ή πρεπει να σταματαμε μεχρι να ξεκουραστουμε? Αυτα!

Aaheru
20-07-12, 14:32
Αυτό που πονάει είναι η σπλήνα (ο σπλήνας... δεν ξέρω!)
Για τα υπόλιπα δεν είμαι σίγουρος όποτε αφήνω να σου απαντίσουν άλλοι!

mixalis4
21-07-12, 20:16
γεα σας και παλι . με 1,70 υψος , 69 κιλα βαρος και 24,16 μαζα 1300 με 1400 θερμιδες ημερισιως εναι καλα ?

mixalis4
22-07-12, 14:43
γεα σας και παλι . με 1,70 υψος , 69 κιλα βαρος και 24,16 μαζα 1300 με 1400 θερμιδες ημερισιως εναι καλα ?

και ενοειτε οτι φυσικα κανω αεροβια τουλαχιστον 1 ωρα την μερα .

kokolakis
23-07-12, 13:06
λιγες ειναι.... γυρω στα 170γρ πρωτεινη.....

thanos cat
26-07-12, 17:22
θέλω να χάσω λίπος στους κοιλιακούς και να τους γραμμοσω. Καμιά άσκηση :unsure::bowdown:

ggeorge
26-07-12, 19:40
διατροφή και τρεξιμο..
δυο φορες τη βδομαδα κοιλιακους

Κώστας91
26-07-12, 22:58
Παιδια απο προσωπικη μου εμπειρια θα εκθεσω την αποψη-συμβουλη μου.. ημουν πριν 2,5 χρονια 130φευγα κιλα με υψος 1,79 και αγυμναστος μετα απο 2 χρονια καθισιου!!!μια χαρα ε??!!! λοιπον μια μερα μου γυρισαν οι βιδες και ειπα θα προσεξω τον εαυτο μου (με αυτο θελω να σηλωσω οτι το ΠΑΝ ειναι η ψυχολογια και η πειθαρχια στον ατακτο νου).αυτο που εκανα ηταν να εχω υπομονη και να τρεχω..με οποιο τροπο γινοταν , δηλαδη παιζοντας μπαλα,μπασκετ η και τρεξιμο σε στιβο!!σε καθημερινη βαση..σε συνδιασμο με διατροφη που εφτιαξα μονος μου η οποια ελεγε 4 γευματα την εβδομαδα χωρις λιπη,τηγανιτα,γλυκα και διαφορες ετσι μικρομαλακιουλες!!περιοριζα τους υδατανθρακες στα γευματα μου φροντιζα να τους λαμβανω πριν το τρεξιμο..παραλληλα εκανα βαρη σε φαση κυκλικων προγραμματων ισα ισα να ενεργοποιω τον μεταβολισμο μου..ετσι εφτασα πριν ενα χρονο στα 82 αλλα δυστυχως με εφανη τα σημαδια της αποτομης αυξομειωσης (ραγαδες και κρεμασμενο δερμα στην κοιλια ((( ) για να καψεις λιπος..αν το πιστεψουμε τα παντα μπορουμε να κανουμε!!αρα αμαθελετε να χασετε λιπος τρεχτε,ενεργοποιηστε μεταβολισμο και ολα θα ερθουν!!καλη δυναμη!!

kokolakis
26-07-12, 23:38
μπραβο σου κωστα!! τωρα θελεις ακομα περισσοτερη θεληση και δυνατες προπονησεις για να φτιαξει και το δερμα!!

Κώστας91
27-07-12, 15:40
δικιο εχεις φιλε!!να σου πω την αληθεια βλεπω οτι με διατροφη που κανω τον τελευταιο μηνα,με αεροβια (φορωντας και μια ζωνουλα εφιδρωσης για να κλεψουμε λιγο :P) και με θεληση οπως ανεφερες γινεται δουλεια αλλα με πολυυυυυυυαργους ρυθμους!το θεμα ειναι οτι τρεχω πολυ και στο θεμα ογκου μενω στασιμος :'(

deluxe
27-07-12, 17:38
Αυτό που πονάει είναι η σπλήνα (ο σπλήνας... δεν ξέρω!)
Για τα υπόλιπα δεν είμαι σίγουρος όποτε αφήνω να σου απαντίσουν άλλοι!Ειναι αυτο που λεμε οτι με επιασε σφαχτης; Και συμβαινει επειδη πινουμε νερο πριν το τρεξιμο;

Socratis100
04-08-12, 23:00
Καλησπερα παιδια
Για τις επομενες 15 μερες το γυμναστηριο μου θα παραμεινει κλειστο.Οποτε εχω 15 μερουλες να αφησω τα βαρη και να πεσω στην αεροβια
Για να φανουν γραμμες πανω μου πρεπει να χασω κιλα?Εχω περιπου 5-6 κιλα παραπανω απο το υψος μου,αλλα δεν θα ελεγα οτι εχω παρα πολυ λιπος[φαινονται οι 2 πανω κοιλιακοι και οι αλλοι ειναι αρκετα θολοι,αλλα δεν εχω πατσες κτλ,ειναι πλακα;).Αν διατηρηθω στα ιδια κιλα και κανω καθε μερα αεροβια ,υπαρχει περιπτωση να γραμμωσω ή πρεπει να χασω κιλα πρωτα?
Θελω να γραμμωσω λιγο καθως σημερα 2 ατομα μου ειπανξ οτι με κανουν 80 κιλα[και ειμαι 74 κιλα].Αυτο ναι μεν ειναι καλο [φαινομαι πολυ περισσοτερα κιλα αποτι ειμαι,οποτε σημαινει οτι εχω δουλευψει σε ογκο]αλλα θα ηθελα γραμμες ,ειδικα τωρα που ειναι καλοοκαιρακι.
Ακουω τις προτασεις σας.

giannis64
05-08-12, 16:13
αν δεν σε κολακευουν αυτοι που σου εχουν πει για τα κιλα σου, τοτε εισαι σε πολυ καλη κατσταση, και αυτο γιατι οταν καποιος εχει μυς, τους οποιους εχει δουλεψει και ειναι σε κατασταση ωστε να τους δειξει, φιανεται περισοτερα κιλα αποτι πργμματικα ειναι. αυτο ειναι καλο. τωρα που δεν θα εχεις γυμναστηριο, κοιτα να ανεβασεις λιγο αεροβια και να καθαρισεις περισοτερο το φαγητο σου για να φανουν οι κατω κοιλιακοι, αλλα χωρις να χαμηλωσεις θερμιδες.

Socratis100
06-08-12, 01:21
αν δεν σε κολακευουν αυτοι που σου εχουν πει για τα κιλα σου, τοτε εισαι σε πολυ καλη κατσταση, και αυτο γιατι οταν καποιος εχει μυς, τους οποιους εχει δουλεψει και ειναι σε κατασταση ωστε να τους δειξει, φιανεται περισοτερα κιλα αποτι πργμματικα ειναι. αυτο ειναι καλο. τωρα που δεν θα εχεις γυμναστηριο, κοιτα να ανεβασεις λιγο αεροβια και να καθαρισεις περισοτερο το φαγητο σου για να φανουν οι κατω κοιλιακοι, αλλα χωρις να χαμηλωσεις θερμιδες.

Με λιγα λογια,να παραμεινω στα κιλα μου,αλλα να κανω παρα πολυ αεροβια.Αν ομως κανω την διατροφη που κανω τωρα,και κανω αεροβια ,λογικα θα πεσω στα κιλα.

giannis64
06-08-12, 15:38
ναι ειναι φυσικο αν θελεις να καθαρησεις κιαλλο, και να φανουν ολοι οι κοιλιακοι σου καθαρα, να πεσεις σε κιλα.

s0k0s
12-08-12, 21:40
Γεια χαρα.
Θα ηθελα τις συμβουλες σας.
Σταματησα το γυμναστηριο την παρασκευη 10/8. Λεω για να ξεκουραστω κανα 20ημερο και απο 1Σεπτ. ξανα δυνατα.. Αλλα εχω ενα θεματακι διοτι δεν θελω να καθομαι και εχω το σταδιο κατω απο το σπιτι μου, οπως παλιοτερα ετσι και τωρα θελω να τρεχω. Ειμαι σε περιοδο ογκο απο Σεπτ. του 11'. Μεχρι προχθες ημουν υπερθερμιδικα. Πλεον εκοψα ελαχιστα τον υ/α απλα. Ναι και που ελεγα για το σταδιο, τι μου προτινετε ποση ωρα περιπου ή πως να τρεχω; Εκατοσταρια ή αντοχης; Ποσες φορες την ημερα, ποσα λεπτα περιπου μου φτανουν και καθε αμα μπορω καθε μερα..
Ευχαριστω.

dorita
12-08-12, 22:15
εχω παρατηρησει κατι κ ηθελα να το ποσταρω....εδω κ 2 μηνες δεν κανω καθολου αεροβια....
γιατι νιωθω πολυ κουραση....εξαντληση..κ λογω ζεστης....1λογος παραπανω....το χειμωνα εκανα 2 φορες την εβδομαδα το πολυ...

τωρα ομως φαινεται η δουλεια του χειμωνα...κοιλιακοι...χερια..ποδια(παντα σε σχεση με πριν..μην φανταστειτε τποτα τρελο..)
τωρα κανω 2φορες την εβδομαδα βαρη κ οτι κανω σε προθερμανση-αποθεραπεια...(κανα 10λεπτο..)

πρεπει να κανω κ αν ναι για ποιο λογο....ειναι αναγκαιο;;;

beefmeup
12-08-12, 23:12
πρεπει να κανω κ αν ναι για ποιο λογο....ειναι αναγκαιο;;;

αν δεν εχεις σκοπο την βελτιωση της αντοχης σου για καποιο λογο,δεν χρειαζεται.
περαν τουτου,η αεροβια το μονο που κανει ειναι να βοηθαει στην οξειδωση του λιπους.
αυτο μπορεις να το προσεξεις κ με την διατροφη κ μονο..
κ αυτα που λενε για την εκγυμναση της καρδιας κλπ,ειναι μουφες..κ τα βαρη μια χαρα γυμναζουν την καρδια.

koulara!
10-09-12, 19:06
σε περιοδο ογκου ενα μισαωρο νηστικος το πρωι αεροβιο 5 φορες την εβδομαδα 8α επηρεασει την μυικοτητα????και το απογευμα βαρυ κλασικα...με παραγοντα παντα οτι 8α τρωω αρκετα καλα και περισσοτερες 8ερμιδες απο της συντηρησης...αλλα με σκοπο να καιω και λιπος..ποια ειναι η αποψη σας?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-09-12, 21:27
θα σε παει πισω,αλλα θα βαζεις πιο καθαρα κιλα με βραδυτερο ρυθμο

COBRA_STYLE
10-09-12, 21:31
σε περιοδο ογκου ενα μισαωρο νηστικος το πρωι αεροβιο 5 φορες την εβδομαδα 8α επηρεασει την μυικοτητα????και το απογευμα βαρυ κλασικα...με παραγοντα παντα οτι 8α τρωω αρκετα καλα και περισσοτερες 8ερμιδες απο της συντηρησης...αλλα με σκοπο να καιω και λιπος..ποια ειναι η αποψη σας?

υπερβολικο 5 φορες χωρια τα βαρη.

vaggan
10-09-12, 21:38
σε περιοδο ογκου ενα μισαωρο νηστικος το πρωι αεροβιο 5 φορες την εβδομαδα 8α επηρεασει την μυικοτητα????και το απογευμα βαρυ κλασικα...με παραγοντα παντα οτι 8α τρωω αρκετα καλα και περισσοτερες 8ερμιδες απο της συντηρησης...αλλα με σκοπο να καιω και λιπος..ποια ειναι η αποψη σας?ασε την αεροβια και ξεκινα φαι και σοβαρη προπονα γιατι σε φωτο που σε εχω δει εισαι σαν τον αι γιαννη τον νηστικο γραμμωση να την κανεις τι?? αφου κρεατα δεν εχεις πανω σου:welcome:

HIAB XS
11-09-12, 17:57
ασε την αεροβια και ξεκινα φαι και σοβαρη προπονα γιατι σε φωτο που σε εχω δει εισαι σαν τον αι γιαννη τον νηστικο γραμμωση να την κανεις τι?? αφου κρεατα δεν εχεις πανω σου:welcome:

Ελα ρε vaggan γιατι αποκαλεις ετσι το παιδι??δεν γινεται ολοι να εχουν την σωματικη διαπλαση που εχεις εσυ!!εχει προτιμιση την γραμμωση!εγω θα συμφωνησω μαζι του!!

vaggan
11-09-12, 18:11
και εγω στη γραμμωση εχω προτιμηση φιλε αλλα πρωτα να βαλω και κανα κρεας πανω μου τι να κανει ενας αδυνατος χωρις κρεας 5 φορες αεροβια την εβδομαδα??

lila_1
11-09-12, 18:18
σε περιοδο ογκου ενα μισαωρο νηστικος το πρωι αεροβιο 5 φορες την εβδομαδα 8α επηρεασει την μυικοτητα????και το απογευμα βαρυ κλασικα...με παραγοντα παντα οτι 8α τρωω αρκετα καλα και περισσοτερες 8ερμιδες απο της συντηρησης...αλλα με σκοπο να καιω και λιπος..ποια ειναι η αποψη σας?

Μια χαρά είναι...εφόσον μπορείς να τρώς αρκετά και δεν είσαι εκτόμορφος για να βάζεις δύσκολα, καλό θα σου κάνει η αερόβια
Αν βλέπεις στασιμότητα στα κιλά μπορείς απλά να την ελατώσεις ή να αρχίσεις να τρως περισσότερο

vaggan
11-09-12, 18:24
Μια χαρά είναι...εφόσον μπορείς να τρώς αρκετά και δεν είσαι εκτόμορφος για να βάζεις δύσκολα, καλό θα σου κάνει η αερόβια
Αν βλέπεις στασιμότητα στα κιλά μπορείς απλά να την ελατώσεις ή να αρχίσεις να τρως περισσότερομα η κουλαρα εκτομορφος μου φαινεται:green:...η αεροβια πεντε φορες την εβδομαδα μου φαινεται υπερβολη οπως ομως και να χει

kokolakis
11-09-12, 18:24
κανε 2 φορες απο κανα 20λεπτο χιτ και οταν ερθει η ανοιξη τοτε την αναιβαζεις.....

koulara!
11-09-12, 18:42
εννοειται πως δν 8α εφαρμοσω κατι τωρα δν εχει νοημα χειμωνιατικα...απλα διαβαζα κατι περι πρωινης αεροβιας και η8ελα να ρωτησω...:welcome:

kokolakis
11-09-12, 18:45
ολοι καταλαβαν οτι τωρα κατα την διαρκεια του χειμωνα ηθελες να το κανεις ετσι, τον κοβω... :P

koulara!
11-09-12, 18:46
ολοι καταλαβαν οτι τωρα κατα την διαρκεια του χειμωνα ηθελες να το κανεις ετσι, τον κοβω... :P


μ περασε απο το μυαλο οταν το εγραφα....αλλα το πρωινο 3υπνημα ειναι πραγματικα αδυνατο για μενα....:green:

vaggan
11-09-12, 19:00
μ περασε απο το μυαλο οταν το εγραφα....αλλα το πρωινο 3υπνημα ειναι πραγματικα αδυνατο για μενα....:green:γιατι νυχτοφυλακας εισαι?ασε τις πρωινες αεροβιες για την ωρα της γραμμωσης:welcome:

koulara!
11-09-12, 19:26
ελληνας φοιτητης :P:P

COBRA_STYLE
11-09-12, 22:07
κανε 2 φορες απο κανα 20λεπτο χιτ και οταν ερθει η ανοιξη τοτε την αναιβαζεις.....

20λεπτο hiit δεν υπαρχει στον χαρτη.

Αμα πας για 20λεπτο hiit το πιο πιθανο ειναι να φτυσεις την καρδουλα σου.

Sotos7Xania
01-10-12, 03:30
Το ερώτημα είναι αυτό πυο γράφει και ο τίτλος.Τι μπορώ να τρώω μετά από πρωϊνή αερόβια και με δεδομέο πως ο δικός μου στόχος προς το παρόν είναι η καύση λίπους;(όσο πιο γρήγορη τόσο το καλύτερο)

Galthazar
01-10-12, 05:39
Το ερώτημα είναι αυτό πυο γράφει και ο τίτλος.Τι μπορώ να τρώω μετά από πρωϊνή αερόβια και με δεδομέο πως ο δικός μου στόχος προς το παρόν είναι η καύση λίπους;(όσο πιο γρήγορη τόσο το καλύτερο)

ομελετα

Sotos7Xania
01-10-12, 08:41
Ευχαριστώ πολύ φίλε.Επίσης επειδή είμαι εντελώς αρχάριος θα θέλα να μου απαντήσετε αν χρειάζεται να κάνω το λιγότερο κάποια συγκεκριμένη διάρκεια και τι ένταση για να κάψω λίπος.Ευχαριστώ

billys15
01-10-12, 12:15
Υπαρχουν απαντησεις μες στο topic φιλε,κανε εναν κοπο να δεις και θα σου λυθουν περισσοτερες αποριες.;)

xristos 21
01-10-12, 19:19
καλησπερα σε ολους... με λενε χρήστο και ειμαι 21 χρονων και ειμαι 97 κιλα και εχω 1.77 υψος... πηγένω γυμναστιριο από τον φεβρουαριο και εχω χασει 26 κιλα... εχω ακομα λυπος στην κιλια και στο στηθοσ και θελω ενα μερος απο αυτο να σφηξει για να εχω μια καλη γραμωση... κανω και καποια διατροφη για να χασω κιαλλο... τι πρωτηνετε για να σφιξω γιατι ακομα το μονο μερος που εχει σφιξει λιγο ειναι τα χερια...
ευχαριστω εκ τον πρωτερων...

beefmeup
01-10-12, 19:27
χρηστο σου απαντησα στο αλλο θεμα που ανοιξες γενικα.
κ αυτο γιατι αυτα που ρωτας ειναι πολυ γενικα,οποτε μην περιμενεις συγκεκριμενες απαντησεις απο καπου.

πρεπει να χασεις κ αλλα κιλα για το υψος σου,για να δεις αποτελεσμα πανω σου.
οποτε συνεχισε οτι κανεις,κ διαβασε λιγο το φορουμ να παρεις ιδεες για διατροφη κ προπονηση.

6pack
01-10-12, 23:34
Ποια είναι καλύτερη μορφή αερόβιας η ΗΙΙΤ ή η παραδοσιακή αερόβια;

ginus
01-10-12, 23:39
Ποια είναι καλύτερη μορφή αερόβιας η ΗΙΙΤ ή η παραδοσιακή αερόβια;

αναλογα τους στοχους αλλα και τους τροπους προσεγγισης..ενα σεταρισμενο προγραμμα δεν σημαινει οτι θα χει περισσοτερα αποτελεσματα η λιγοτερα απο ενα αλλο..αρκει και τα 2 να εχουν σωστη λογικη παντα;)

6pack
01-10-12, 23:42
αναλογα τους στοχους αλλα και τους τροπους προσεγγισης..ενα σεταρισμενο προγραμμα δεν σημαινει οτι θα χει περισσοτερα αποτελεσματα η λιγοτερα απο ενα αλλο..αρκει και τα 2 να εχουν σωστη λογικη παντα;)

Για μέγιστη καύση λίπους αναφέρομαι καθώς υπάρχουν αρκετές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα...

ginus
01-10-12, 23:45
Για μέγιστη καύση λίπους αναφέρομαι καθώς υπάρχουν αρκετές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα...

υπαρχουν πολλες παραλλαγες αλλα και προγραμματα που εχουν ανεβει στο φορουμ
εγω προτιμω ειτε το συνεχομενο τρεξιμο κρατωντας τους ρυθμους περιπου στους 120-130
η αναλογα την περιοδο μπορει να κανω διαλλειματικη μεγαλων αποστασεων
πχ 2 χιλ σε χ χρονο
ξεκουραση ιση με χ
ξαναμανα..:P

vaggan
21-10-12, 20:04
τι να προτιμησω για μεγαλυτερη καυση λιπους ελλειπτικο η διαδρομο?εχω ακουσει φημες οτι το ελλειπτικο ειναι πιο φιλικο προς την μυικη μαζα ενω με το τρεξιμο ειναι πιο αποτελεσματικο στην καυση λιπους αλλα καταβολιζεις περισσοτερο μυικο ιστο...τι πιστευετε?κανω αεροβια αμεσως μετα την προπονηση δεν μπορω αλλη ωρα πχ πρωι.παρακαλω ας απαντησουν ατομα που εχουν δοκιμασει και τα δυο και εχουν αποψη επι του θεματος ευχαριστω:welcome:

Mpozos
21-10-12, 20:13
θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτηση περι του θέματος :

Βρίσκομαι στην γραμμωση και 4-5 φορές την βδομάδα κανω αερόβια μετα τα βάροι, παλιά οταν τελείωνα τα βαροι έπινα αμέσως ροφημα πρωτεινης + ζαχαρη περιμένα 15 λεπτα και έμπαινα εκανα αερόβιο στο 65 % , τώρα εχω μια βδομάδα με το που τελειώνω τα βαροι μπαινω κανω αεροβιο και 45 λεπτα μετα το αερόβιο πίνω την πρωτεινη και την ζάχαρη.. η ερώτηση : ειναι λάθος που πίνω την ζάχαρη; αν δεν πιω ζάχαρη και την ποσότητα του υδατάνθρακα την αλλάξω με ρύζι/πατατα θα χω πρόβλημα με την ινσουλίνη / κορτιζόλη ; γιατί έχω διαβάσει μετα τα βάροι πρεπει να πίνουμε κάτι με υψηλό γλυκαιμικο δείκτη για να καταπολεμήτε η κορτηζόλη και να ανεβαίνει η ινσουλίνη .

COBRA_STYLE
22-10-12, 18:37
Μpozo οι high GI carbs απο μελετες που εχω δει,δεν ριχνουν την κορτιζολη οπως ακουγαμε τοσα χρονια...αλλος ενας bbing myth ε?:green:
Μην πινεις ζαχαρη...η ανεβασμενη ινσουλινη λογω ζαχαρης εμποδιζει τη λιποδιαλυση.Πιες μονο πρωτεινη και στη συνεχεια γευμα με πρωτεινη και καλα λιπαρα ωστε να κρατησεις χαμηλα την ινσουλινη.


τι να προτιμησω για μεγαλυτερη καυση λιπους ελλειπτικο η διαδρομο?εχω ακουσει φημες οτι το ελλειπτικο ειναι πιο φιλικο προς την μυικη μαζα ενω με το τρεξιμο ειναι πιο αποτελεσματικο στην καυση λιπους αλλα καταβολιζεις περισσοτερο μυικο ιστο...τι πιστευετε?κανω αεροβια αμεσως μετα την προπονηση δεν μπορω αλλη ωρα πχ πρωι.παρακαλω ας απαντησουν ατομα που εχουν δοκιμασει και τα δυο και εχουν αποψη επι του θεματος ευχαριστω:welcome:

με το διαδρομο εχεις καλυτερα αποτελεσματα...δεν χρειαζεται τρεξιμο...κανε γρηγορο περπατημα σε κλιση.Πολυ φιλικοτερο στη μυικη μαζα.

vaggan
22-10-12, 18:56
ευχαριστω:welcome:

Mpozos
23-10-12, 13:29
ok cobra θα το εφαρμόσω! :thumbup:

andreasaxo
09-11-12, 16:02
Έχω 3 φορές την εβδομάδα βάρη, της 2 από αυτές κάνω μετά από τα βάρη αερόβιο.
Στο gym μόνο το στατικό ποδήλατο είναι με τα καλά του, το καντράν του δεν δούλευε εδώ και 3 χρόνια.
Το έφτιαξαν μάλλον, γιατί προχθές και σήμερα δουλεύει κανονικότατα το καντράν.
Λιπών, κάνω 20 λεπτά μετά τα βάρη, το ποδήλατο έχει 14 σκάλες σκληρότητας των πεντάλ, αυτά τα 20 λεπτά, κάνω, 3 λεπτά στην 7 σκάλα, 3 λεπτά στην 8 και φτου κι'απ την αρχή, 7-8, 7-8 ανά τρίλεπτα μέχρι να τελειώσει το 20λεπτο (έχω ξεκινήσει μια εβδομάδα τώρα αυτό το στιλ ανά τρίλεπτα).
Επειδή 3 χρόνια δεν δούλευε το καντράν, όποτε ανέβαινα έκανα σταθερά όση ώρα ήθελα στην 7 σκάλα, προχθές και σήμερα για πρώτη φορά τσέκαρα της ενδείξεις μιας και δουλεύει και είδα τα εξής.
Μόλις τελείωσα έδειξε ότι έχω διανύσει 9,4 χιλιόμετρα και είχα κάψει 240 θερμίδες, επίσης είτε στην 7 είτε στην 8, κοίταζα πάντα τα χιλιόμετρα μου να είναι περίπου στο 30αρι, εκεί έπαιζα.
Θέλω λιπών τώρα την γνώμη των ποιο ψαγμένων όσο αφορά την αερόβια, το βρίσκετε ο.k αυτό που κάνω;
Να κάνω ποιο πολύ ώρα, να πιάνω περισσότερα χιλιόμετρα 35 ας πούμε, να το βάζω σε ακόμα δυσκολότερη σκάλα;
Είμαι σε περίοδο με πρόγραμμα ενδυνάμωσης και απλά θέλω να με βοηθάει και η αερόβια για να μην ξεφύγω με τα κιλά μου.
Ευχαριστώ!!

ΔημητρηςIV
16-11-12, 16:18
Εχω μια απορια.Εχω καποιο λιπος στο κατω μερος της κοιλιας.Γινετε να χασω αυτο το λιπος χωρις να χασω κιλα,καθως τα κιλα μου ειναι λιγα (1.74 62 κιλα).

nikos1234
16-11-12, 16:24
ναι με διατροφη καλη....και εγω ειμαι πολυ λεπτος και κατω απο την κοιλια εχω λιγο λιπος....τι να σου πω?

ας μας πει κανεις αλλος

Mikekan
16-11-12, 16:49
Εχω μια απορια.Εχω καποιο λιπος στο κατω μερος της κοιλιας.Γινετε να χασω αυτο το λιπος χωρις να χασω κιλα,καθως τα κιλα μου ειναι λιγα (1.74 62 κιλα).

Πως θα γίνει αυτό φίλε μου? Μόνο αν πάρεις το αντίστοιχο βάρος σε μυική μάζα.

Χριστοφορος123
16-11-12, 17:21
Ρε συ εισαι πολυ αδυνατος πρεπει να βαλεις μπολικα κιλα και μετα μπες στη διαδικασια να το χασεις..νικο εσσυ μη λες πως εχεις λιπος στο κατω μερος μην τα παρω:green:

nikos1234
16-11-12, 18:25
Ρε συ εισαι πολυ αδυνατος πρεπει να βαλεις μπολικα κιλα και μετα μπες στη διαδικασια να το χασεις..νικο εσσυ μη λες πως εχεις λιπος στο κατω μερος μην τα παρω:green:

χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε:P

ΔημητρηςIV
16-11-12, 22:20
Πως θα γίνει αυτό φίλε μου? Μόνο αν πάρεις το αντίστοιχο βάρος σε μυική μάζα.

οκ ευχαριστω

ΔημητρηςIV
21-11-12, 16:37
Εχω λιγο λιπος στο σωμα μου.Μονο στο κατω μερος της κοιλια εχω καποια ποσοτητα λιπους οχι πολυ μεγαλη.Το θεμα ειναι οτι αυτη η ποσοτητα φευγει πολυ δυσκολα.Μηπως εχετε καποιον αποτελεσματικο τροπο για να καψω αυτο το λιπος;;;

Mikekan
21-11-12, 17:00
Εχω λιγο λιπος στο σωμα μου.Μονο στο κατω μερος της κοιλια εχω καποια ποσοτητα λιπους οχι πολυ μεγαλη.Το θεμα ειναι οτι αυτη η ποσοτητα φευγει πολυ δυσκολα.Μηπως εχετε καποιον αποτελεσματικο τροπο για να καψω αυτο το λιπος;;;

Αερόβια και διατροφή. Πόσο χρονών είσαι?

ΔημητρηςIV
22-11-12, 22:03
Αερόβια και διατροφή. Πόσο χρονών είσαι?

16

fatals
25-11-12, 23:21
16

Kανε διαλλειματικη. 2 λεπτα περπατημα και μετα μισο λεπτο φουλ speed. Καις καλυτερα ετσι, αλλα μην το παρακανεις.... ;)

harontas.gr
04-12-12, 16:14
Να ρωτησω κατι???κανω προπονηση για ογκο το τρεξιμο οχι σε πολυ γρηγορο ρυθμο θα βοηθησει????η θα χασω ????:unsure:

mercy_
04-12-12, 16:26
Παιδια θελω να πεσω λιγο ακομα σε λιπος % γυρω στο 7% με 6 % τωρα εχω 10 % βαρια βαρια τι προτινετε κανω καθε μερα 50 λεπτα αεροβιο εμφανισικα μου εχει μεινει λιγο λιπος στους προσαγωγους και λιγο στους κατω κοιλιακους....καλυτερα διαδρομος η ελειπτικο? ευχαριστω

s0k0s
05-12-12, 00:02
Σημερα ακουσα πως
1. οταν στην τρεχουμε καιμε μυικο ιστο.
2. οτι πανω απο 15λεπτα αεροβιας επισης καιμε μυικο ιστο σε υψηλους παλμους.
ισχυει τιποτα απο αυτα;

COBRA_STYLE
06-12-12, 00:23
Παιδια θελω να πεσω λιγο ακομα σε λιπος % γυρω στο 7% με 6 % τωρα εχω 10 % βαρια βαρια τι προτινετε κανω καθε μερα 50 λεπτα αεροβιο εμφανισικα μου εχει μεινει λιγο λιπος στους προσαγωγους και λιγο στους κατω κοιλιακους....καλυτερα διαδρομος η ελειπτικο? ευχαριστω

το 10% με το 6% ειναι τρελη διαφορα οταν προκειται για τοσο χαμηλα ποσοστα.Με 50 λεπτα καθε μερα αεροβιο ετοιμασου να γινεις σαν ρεγγα.

τι υψος εχεις και τι βαρος?

mercy_
06-12-12, 00:32
το 10% με το 6% ειναι τρελη διαφορα οταν προκειται για τοσο χαμηλα ποσοστα.Με 50 λεπτα καθε μερα αεροβιο ετοιμασου να γινεις σαν ρεγγα.

τι υψος εχεις και τι βαρος?
υψος 1,79 βαρος 70 κιλα σημερα ζηγιστηκα με αδιο στομαχι

COBRA_STYLE
06-12-12, 00:57
Η γνωμη μου ειναι οτι αμα προσπαθησεις για το 6% με αυτα τα stats και natural,θα εξαφανιστεις απο το χαρτη.

θα χασεις και μυες 100%.

tyler_durden
06-12-12, 01:11
Η γνωμη μου ειναι οτι αμα προσπαθησεις για το 6% με αυτα τα stats και natural,θα εξαφανιστεις απο το χαρτη.

θα χασεις και μυες 100%.

καλα με 10 κιλα κατω απο το υψος του δεν εχει και πολλα να χασει ουτως ή αλλως..

και το 10%bf που δηλωνει δε ξερουμε κατα ποσο ειναι ακριβες ή αν το βγαλε καμια ζυγαρια ας πουμε..



ξεχνα το Mr.Παραλια και ξεκινα φαγητο φιλε..τα κιλα σου ειναι παρα πολυ λιγα!

beefmeup
06-12-12, 13:00
Σημερα ακουσα πως
1. οταν στην τρεχουμε καιμε μυικο ιστο.
2. οτι πανω απο 15λεπτα αεροβιας επισης καιμε μυικο ιστο σε υψηλους παλμους.
ισχυει τιποτα απο αυτα;

στο 1 τι εννοεις "οταν στην τρεχουμε"?
γενικα δεν ισχυει τπτ απο τα 2,παντως οτι κ αν εννοεις..:turtle:

s0k0s
06-12-12, 13:30
Εννουσα οταν τρεχουμε οτι καιμε μυικο ιστο. ;) (οτι μ ειπαν :P)
Και γω τοσο καιρο που παρακολουθω εδω μεσα κ απ'οσα εχω μαθει παπ@ριες μ ακουγοντουσαν ολα.
Beef απλουστατα ποτε καιμε μυικο ιστο πανω στην αεροβια;

ginus
08-12-12, 01:03
Εννουσα οταν τρεχουμε οτι καιμε μυικο ιστο. ;) (οτι μ ειπαν :P)
Και γω τοσο καιρο που παρακολουθω εδω μεσα κ απ'οσα εχω μαθει παπ@ριες μ ακουγοντουσαν ολα.
Beef απλουστατα ποτε καιμε μυικο ιστο πανω στην αεροβια;


οταν η αυξημενη αναγκη θερμιδων λογω αεροβιου δεν προσλαμβανεται

Devil
08-12-12, 14:40
Εννουσα οταν τρεχουμε οτι καιμε μυικο ιστο. ;) (οτι μ ειπαν :P)
Και γω τοσο καιρο που παρακολουθω εδω μεσα κ απ'οσα εχω μαθει παπ@ριες μ ακουγοντουσαν ολα.
Beef απλουστατα ποτε καιμε μυικο ιστο πανω στην αεροβια;

οταν κανεις μαραθωνιο αφαγος 3 μερες....:green:

s0k0s
09-12-12, 16:58
Α ρε με στοκους που εχω μπλεξει.. δεν μπορειτε να φανταστειτε τι εχω ακουσει.. :shock::shock:
θενξ guys ;)

mercy_
12-12-12, 22:34
Παιδια εγω τωρα ειμαι στην 2η βδομαδα που κανω.....40 λεπτα στην αρχη αεροβιο με αδιο στομαχι...και ακολουθω ενα προγραμμα που κανω 2 λεπτα γρηγορο περπατημα 2 λεπτα τρεξιμο ενναλαξ....μου ειπε ο γυμναστης μου να το κανω ειναι καλο για χασιμο λιπους λεει.....μετα ακολουθει το προγραμμα με τα βαρη,καθως και κοιλιακοι με ραχιαιους και αλλα 20 λεπτα το ιδιο με το αρχικο....πιστευετε ειναι καλο?

liveris
13-12-12, 00:18
Παιδια εγω τωρα ειμαι στην 2η βδομαδα που κανω.....40 λεπτα στην αρχη αεροβιο με αδιο στομαχι...και ακολουθω ενα προγραμμα που κανω 2 λεπτα γρηγορο περπατημα 2 λεπτα τρεξιμο ενναλαξ....μου ειπε ο γυμναστης μου να το κανω ειναι καλο για χασιμο λιπους λεει.....μετα ακολουθει το προγραμμα με τα βαρη,καθως και κοιλιακοι με ραχιαιους και αλλα 20 λεπτα το ιδιο με το αρχικο....πιστευετε ειναι καλο?

αυτο το προγγραμα που λες λεγεται διαλειματικη προπονηση βεβαια οι περιοδοι ειναι μικροτεροι κ με μεγαλη ενταση δλδ μπορεις να κανεις 90 δευτερα περπατημα η τζοκινγκ με 30 δευτερα σπριντ η αναλογως οπως νιωθεις εσυ μπορεις να παιξεις με τα δευτερολεπτα κ να κανεις 6-8 φορες η οπως νιωθεις εσυ.παντως αυτη η προπονηση πρεπει να βγαινει σε 10 με 15 λεπτα κ ειναι ογρηγοροτερος τροπος κ καλυτερος για χασιμο λιπους απλα το γρηγορο κομματι θα πρεπει να γινεται κοντα στο 100%.απο κει κ περα δεν χρειαζεσαι το υπολοιπο αεροβιο αν το κανεις αυτο 3 με 4 φορες τη βδομαδα εισαι κομπλε

mercy_
13-12-12, 00:26
αυτο το προγγραμα που λες λεγεται διαλειματικη προπονηση βεβαια οι περιοδοι ειναι μικροτεροι κ με μεγαλη ενταση δλδ μπορεις να κανεις 90 δευτερα περπατημα η τζοκινγκ με 30 δευτερα σπριντ η αναλογως οπως νιωθεις εσυ μπορεις να παιξεις με τα δευτερολεπτα κ να κανεις 6-8 φορες η οπως νιωθεις εσυ.παντως αυτη η προπονηση πρεπει να βγαινει σε 10 με 15 λεπτα κ ειναι ογρηγοροτερος τροπος κ καλυτερος για χασιμο λιπους απλα το γρηγορο κομματι θα πρεπει να γινεται κοντα στο 100%.απο κει κ περα δεν χρειαζεσαι το υπολοιπο αεροβιο αν το κανεις αυτο 3 με 4 φορες τη βδομαδα εισαι κομπλε

μονο 10 με 15 λεπτα? και για ποσο καιρο πιστευεις θα πρεπει αυτο κανα 2μινο?:)

liveris
13-12-12, 00:35
μονο 10 με 15 λεπτα? και για ποσο καιρο πιστευεις θα πρεπει αυτο κανα 2μινο?:)

ναι 6 με 8 τετοιους κυκλους φτανει κ δε σε βγαζει παραπανω..τωρα για την διαρκεια οσο μπορεις καντο..δεν ειναι κ πολυ ευκολο μην νομιζεις..

mercy_
13-12-12, 14:06
ναι 6 με 8 τετοιους κυκλους φτανει κ δε σε βγαζει παραπανω..τωρα για την διαρκεια οσο μπορεις καντο..δεν ειναι κ πολυ ευκολο μην νομιζεις..

ευχαριστω πολυ φιλε μου να σαι καλα

Stiven123
20-12-12, 14:30
Γεια σας, ειμαι 15 χρονων με 1.70 υψος και θελω να αδυνατισω γτ εχω μερικα κιλα.
Θα ηθελα να σας πω ο,τι θα ητανε καλο να περπαταω γρηγορα 1 ωρα στο διαδρομο και τι ωρα?

Mikekan
20-12-12, 16:10
Πρωί χωρίς πρωινό και οι παλμοί σου να είναι από 60% ΜHR μέχρι 75% ΜHR.

wizard97
05-01-13, 22:47
Kαλησπερα παιδια,τι γινετε?

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..
Λοιπον μετα απο 3 μηνες gaming μαζεψα αρκετο λιπος στην περιοχη της κοιλιας-στομαχιου και στους μηρους μου.
Η καλυτερη λυση για να αρχισω να το καιω ειναι η αεροβια ετσι?
Υπαρχει καποιο προγραμμα που θα μου προτεινατε?

Διαβασα σε ενα ποστ απο τον Gasturb


Από έρευνες κ από σοβαρά forum bb αυτο που προτείνετε για κάψιμο λίπους είναι όπως έχω πει

- 30 λεπτά χαμηλής/μέτριας έντασης αεροβική (στο VO2 max)
- 30 λεπτά ΗΙΤ με εναλλαγές (1 λεπτό ΗΙΤ, 1.5 ξεκούραση)
Gasturb


Θα με βοηθουσε αυτο?
Σκεφτομαι για γυμναστικη 3 φορες την εβδομαδα

Mikekan
06-01-13, 14:33
Εχω πάντως έχω προβληματιστεί πολυ!

Μου αρέσει πολυ το τρέξιμο! Αναγκαστικά για να μην γίνω σαν το Σταθη Ψάλτη που είπε και ένας φίλος το έχω περιορίσει στη μιση ώρα τη μέρα, όπου τρέχω περιπου 5 χλμ, καθαρό τρέξιμο 28 λεπτα μεχρι 75% MHR!

Πίνω πρωτεινη και αμινοξεα κατα τη διάρκεια της προπονησης-τρεξίματος και whey μόλις τελειωσω! Όταν κάνω πρωινή προπόνηση το ΣΚ χωρις πρωινο πίνω πρωτεινη και πριν απο τη προπόνηση.

Επειδη ειμαι πολυ χαμηλά σε λίπος, περιπου 12%, υπαρχει κάτι άλλο που μπορω να κάνω για να μην καταβολιζομαι?

Μήπως ανησυχώ τσάμπα?

Γενικώς ποιες ειναι οι οδηγίες για να αποφύγουμε μυικό καταβολισμό?

Mikekan
07-01-13, 12:19
Υπάρχει κάποια λύση? η πρεπει να σταματήσω το τρέξιμο?

beefmeup
07-01-13, 12:28
βασικα με 12% λιπος αδικα ανησυχεις..
απο μυικα κερδη η βαρος πανω σου αν βλεπεις οτι πας καλα κ συνεχιζεις να κερδιζεις εισαι οκ..
αν καπου δεις οτι σταματας ελλατωσε το κιαλο..το πιο πιθανο ειναι οτι να αρχισεις παλι να ξαναβαζεις βαρος..

Mikekan
07-01-13, 12:48
βασικα με 12% λιπος αδικα ανησυχεις..
απο μυικα κερδη η βαρος πανω σου αν βλεπεις οτι πας καλα κ συνεχιζεις να κερδιζεις εισαι οκ..
αν καπου δεις οτι σταματας ελλατωσε το κιαλο..το πιο πιθανο ειναι οτι να αρχισεις παλι να ξαναβαζεις βαρος..

Σε ευχαριστώ πολύ, με καθησύχασες λίγο, γιατί δεν θέλω να σταματήσω και το τρέξιμο! Έτρεχα μία ώρα τη μέρα και το έχω ρίξει στο μισάωρο με μισή καρδιά!
Μυικά κέρδη έχω οπότε συνεχίζω!

wizard97
08-01-13, 03:02
Φίλε Mikekan,

ειμαι ~22% λιπος και θελω να κατεβω στα 15-17,εχεις καποιες συμβουλες να μου δωσεις?

Mikekan
08-01-13, 08:42
Φίλε Mikekan,

ειμαι ~22% λιπος και θελω να κατεβω στα 15-17,εχεις καποιες συμβουλες να μου δωσεις?

Ειναι πολυ απλό, τρώγε καθαρα και τρεχαααα! Σε 2-3 μήνες θα έχεις πετυχει το στόχο σου!

giorgis12
09-01-13, 19:31
παιδιά γεια σας έχω 23-24% λίπος έρχομαι από μια περίοδο όγκου που στις γιορτές ξέφυγε έχω αρχίσει γράμμωση με δυνατό πρόγραμμα βάρη και 5 φορές την εβδομάδα αερόβιο παίρνω και έναν λιποδιαλητί σε πόσους μήνες οι κοιλιακοί μου θα φαίνονται χωρίς να σφύγκω χάνω εύκολα κιλά(αν χρειαστει πειτε μου να ανεβάσω φότοσ)?

Mikekan
09-01-13, 19:52
παιδιά γεια σας έχω 23-24% λίπος έρχομαι από μια περίοδο όγκου που στις γιορτές ξέφυγε έχω αρχίσει γράμμωση με δυνατό πρόγραμμα βάρη και 5 φορές την εβδομάδα αερόβιο παίρνω και έναν λιποδιαλητί σε πόσους μήνες οι κοιλιακοί μου θα φαίνονται χωρίς να σφύγκω χάνω εύκολα κιλά(αν χρειαστει πειτε μου να ανεβάσω φότοσ)?

Αν κάνεις σοβαρή διατροφη και γυμναστικη-αερόβια θα έλεγα σε 3 μήνες. Ο Λιποδιαλυτης δεν χρειάζεται.

wizard97
10-01-13, 03:35
Ειναι πολυ απλό, τρώγε καθαρα και τρεχαααα! Σε 2-3 μήνες θα έχεις πετυχει το στόχο σου!

οκ ευχαριστω :green:

Mikekan
10-01-13, 10:44
οκ ευχαριστω :green:

Παιδιά επειδή πολλοί ρωτάτε πως να χάσω λίπος, εγώ ξέρω ότι όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινίζει.

Όλοι ξέρετε-ξέρουμε πως να χάσουμε λίπος, δεν είναι καμία επαναστατική πρακτική που πρέπει να ακολουθήσεις. Ευχαρίστως σε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις να απαντήσω πιο συγκεκριμένα!

polo0
14-01-13, 22:55
καλησπέρα στν παρέα...μετα απο κοντά 6 μήνες όγκου ήρθε η ώρα να με δω και στν γράμμωση μιας και έφτασα τα κιλά που ήθελα να έχω αν και δν είναι όλα καθαρα αλλα εντάξει..θα αρχίσω να κατεβάζω σιγα σιγα θερμίδες εννοείτε και θα είμαι σε μόνιμη βάση γυρω στς 500 θερμίδες κάτω απο τς συντήρησης μου,και θα βάλω και αερόβια μεσα...μιας και δν έτρεχα σχεδόν καθολου ολο αυτο το διάστημα η αντοχή μου θα έχει πέσει κατακόρυφα και βλκια μου που δν εκανα τοσο καιρο...ποτε δν ειναι αργα...ας περάσουμε στο κυρίως τωρα.....θελω να μάθω τωρα στους πόσους παλμούς πρέπει να τρεχω,και τι εννοούμε οτν λεμε διαλειμματικη αεροβια...απο όσο διάβασα θα πρέπει να τρέχω γύρο στους 130 παλμους,αλλα εγω θα τους πιάνω μπαμ μπαμ πηγαίνοντας μόνο απο το μπάνιο στν κουζίνα που λέει ο λόγος,και σύμφωνα με ένα ποστ εδω μέσα διάβασα οτι πρέπει να τρέχουμε με τους πάλμους μας που βρίσκονται απο το 220 αφαιρώντας τν ηλικία μας..αν κάποιος ειναι 15 πρεπει να τρεχει δλδ με 205 παλμους?δν ειναι λιγο υπερβολικό ?
συγνώμη αν σας κούρασα αλλα ήθελα να γίνω λίγο πιο ρεαλιστικός :green:

ευχαριστω εκ τν προτέρων :weights:

Arkouda
14-01-13, 22:59
Δες εδώ φίλε

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%28%CE%97%CE%99I%CE%A4%29

Mikekan
14-01-13, 22:59
καλησπέρα στν παρέα...μετα απο κοντά 6 μήνες όγκου ήρθε η ώρα να με δω και στν γράμμωση μιας και έφτασα τα κιλά που ήθελα να έχω αν και δν είναι όλα καθαρα αλλα εντάξει..θα αρχίσω να κατεβάζω σιγα σιγα θερμίδες εννοείτε και θα είμαι σε μόνιμη βάση γυρω στς 500 θερμίδες κάτω απο τς συντήρησης μου,και θα βάλω και αερόβια μεσα...μιας και δν έτρεχα σχεδόν καθολου ολο αυτο το διάστημα η αντοχή μου θα έχει πέσει κατακόρυφα και βλκια μου που δν εκανα τοσο καιρο...ποτε δν ειναι αργα...ας περάσουμε στο κυρίως τωρα.....θελω να μάθω τωρα στους πόσους παλμούς πρέπει να τρεχω,και τι εννοούμε οτν λεμε διαλειμματικη αεροβια...απο όσο διάβασα θα πρέπει να τρέχω γύρο στους 130 παλμους,αλλα εγω θα τους πιάνω μπαμ μπαμ πηγαίνοντας μόνο απο το μπάνιο στν κουζίνα που λέει ο λόγος,και σύμφωνα με ένα ποστ εδω μέσα διάβασα οτι πρέπει να τρέχουμε με τους πάλμους μας που βρίσκονται απο το 220 αφαιρώντας τν ηλικία μας..αν κάποιος ειναι 15 πρεπει να τρεχει δλδ με 205 παλμους?δν ειναι λιγο υπερβολικό ?
συγνώμη αν σας κούρασα αλλα ήθελα να γίνω λίγο πιο ρεαλιστικός :green:

ευχαριστω εκ τν προτέρων :weights:

Απο 120-145 παλμους για να χάσεις λίπος. Αν τους πιάνεις γρήγορα ακόμα καλυτερα. Σιγά σιγά δεν θα τους πιάνεις τόσο γρήγορα.

Οι 220 μείον την ηλικία ειναι οι παλμοί που αρχιζεις να διατρέχεις κίνδυνο και που πρεπει να αποφύγεις, όχι να τρέχεις εκει!

beefmeup
16-01-13, 11:10
μεταφερηθκαν καποια ποστ εδω.. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5401-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&p=673071&viewfull=1#post673071)

Valantis100
03-02-13, 18:56
Παιδια εχω εδω και 5 μηνες και προσπαθω να χασω το επιμονο λιπος στιν κοιλια και διπλα απο τι μεση....αλλα αφτο εκει δεν φευγη με τιποτα ..εχω κουραστη στις αεροβιες..κανο μια ωρα και τιποτα...γιατι σας παρακαλω πιτε μου καπιες σιμβουλες σας παρακαλω:)

Mikekan
03-02-13, 19:05
Ποσο χρόνων είσαι, κιλα ύψος και τι διατροφη κάνεις?

Valantis100
03-02-13, 19:05
επισης εχω φταση 72 κιλα...πια και ειμαι 16 και εχω υψος 1,77 και εχω λιπος ακομα αρκετο στιν κιλια οχι και τοσο αλλα απο διπλα αρκετο

Valantis100
03-02-13, 19:25
η διατροφη μου ειναι αφτη
πρωινο-κουακερ 100γρ+γαλα 1,5λιπαρα 1 κουπα+200μλ νερο με 30γρ πρωτεινης
μετα απο 3ωρες μια μπανανα+2φετες ψωμι με μια φετα κασερι+4φετες γαλοπουλας
μετα απο 3ωρες 15αμιγλαδα+μιλο+ενα ροφιμα πρωτεινης
μετα απο 3ωρες 100γρ μακαρονια ολικης με κοτοπουλο 150γρ κοτοπουλο
μετα απο μια ωρα κοιμαμε παντα και 6ωρα σικονομαι και τρωο ενα γιαουρτακη με χαμιλα λιπαρα και μετα απο μια ωρα παω προπονιση πριν τιν προπονιση τρωο και 3-4χουρμαδες
μετα μολις τελιονω πινο ενα ροφιμα πρωτεινης και επισης τορα θα αρχισω και αμινο λικουιντ ενα πριν και ενα μετα..
μετα απο καμια ωρα τροω ριζι ι μακαρονια ολικης με τονο
πριν τον υπνο 1γιαυρτακι και 20γρ αμιγδαλα

Valantis100
03-02-13, 19:30
και να προσθεσω τρωοο και πολες φορες στο μεσημεριανο μοσχαρη η κιμα αναμικτο 200γρ

NASSER
04-02-13, 01:34
Τρως πολύ φίλε μου για τα κιλά σου και την ηλικία σου... δεν είναι δυνατό να κάψεις λίπος και ας κάνεις καθε μέρα αερόβιο. Το μονο που καταφέρνεις είναι να καις τις θερμίδες που καταναλώνεις.
Επίσης θα πρέπει να μειώσεις τις ποσότητες λιπαρών που τρως και κυρίως των κορεσμένων λιπαρών απο κιμάδες και αλαντικά.

bpnse23
04-02-13, 11:24
kalimera se olous.eimai kainourgios sto site kai genika sth gimnastikh.eimai 1.70 kai 73 kila.exw ligh koilitsa tin opoia thelw na xasw, alla thelw na apokthsw kai ligo ogko...skeftomai na kanw prwta poli aerovia gia na figei h koilia k meta na ksekinhsw gia ligo ogko.einai kalo auto h na kanw to antitheto