PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή καθαρής whey όγκου σε συνδυασμό με κολύμπι και βάρη. Αξίζει ή όχι;



Crossfiter1990
07-06-12, 02:33
Κατ΄αρχήν χαιρετώ την παρέα, και ένα μπράβο σε mods,admins και σε μέλη για το forum. Βρίσκεις τα πάντα σ΄ότι έχει να κάνει με την γυμναστική.

Για μένα τώρα, δεν είμαι bodybuilder ούτε ασχολούμαι με το bb, απλά σε μια αναζήτηση για πρωτεΐνες whey που κοιτούσα σας βρήκα στα πρώτα αποτελέσματα.

Είμαι κολυμβητής, και εδώ και λίγο καιρό συνδυάζω το κολύμπι με βάρη και το πηγαίνω εναλλάξ. Το πρόβλημά μου; Να μπω στον κόπο να πάρω μια whey όγκου και να την παίρνω μόνο τις ημέρες που κάνω βάρη, ή επειδή μπαίνει και το αερόβιο στην μέση δεν θα υπάρχει νόημα;

Τέλος, φεύγω για ναυαγοσώστης όπου να΄ναι και με νοιάζει να μην πέσω και μυικά όσο καιρό δεν θα έχω να κάνω με βάρη. Σκεφτόμουνα να πάρω μια πρωτεΐνη όγκου και εκτός του ότι θα κολυμπάω κάθε μέρα, θα συνδυάσω το κολύμπι με κάμψεις, έλξεις, και καθίσματα (γενικά ότι μπορώ να κάνω στην παραλία) και πιστεύω θα είμαι καλυμμένος.

(Όσον αφορά την επιλογή της πρωτεινης, μου προτάθηκαν η whey shake της syntrax και η whey protein της nutrisport.)

Οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή/πρόταση δεκτή, ευχαριστώ! :)

billys15
07-06-12, 05:12
Καταρχην καλωσηρθες!

Μας μπερδεψες ομως.Αυτα που αναφερεις ειναι κλασσικες whey χωρις υδατανθρακα,ενω λες οτι ψαχνεις πρωτεϊνη "ογκου"--με υδατανθρακα.Καλυτερα να παρεις μια "καθαρη" παντως.Και οι 2 που αναφερεις ειναι μια χαρα.Παιρνε μια δοση μετα την προπονηση και προσπαθησε να εχεις γενικοτερα πρωτεϊνουχα φαγητα στην διατροφη σου.

Crossfiter1990
07-06-12, 15:42
Thanks Bill. Ναι με την διατροφή το προσέχω, πρώτα η σωστή διατροφή και μετά όλα τα άλλα.

Τώρα δεδομένου ότι μένεις Πτολεμαΐδα δεν θα γνωρίζεις, αλλά παίζει να βρω τις συγκεκριμένες whey Θεσσαλονίκη ή θέλει αναγκαστικά παραγγελία ιντερνετικά;

panakos
07-06-12, 16:12
Thanks Bill. Ναι με την διατροφή το προσέχω, πρώτα η σωστή διατροφή και μετά όλα τα άλλα.

Τώρα δεδομένου ότι μένεις Πτολεμαΐδα δεν θα γνωρίζεις, αλλά παίζει να βρω τις συγκεκριμένες whey Θεσσαλονίκη ή θέλει αναγκαστικά παραγγελία ιντερνετικά;

noutri νομιζω μονο ιντερνετικα!
και whey shake εγω δεν εχω βρει ακομη θεσσαλονικη..:(
την εχει ομως εδω στο ηλεκτρονικο καταστημα!

Madd_Chadd
07-06-12, 20:33
Aν οι υδατανθρακες σου λογο εργασιας και χρονου δεν ειναι αρκετοι παρε μια ΜΑSS (ειναι αυτες που η δοση ειναι 70 γραμμαρια ας πουμε με 25 πρωτεινη και 45 υδατανθρακες) οι whey εχουν χαμηλους υδατανθρακες κατω απο 10 συγκεκριμενα οποτε να προτιμησεις whey αν καλυπτεις τις αναγκες σου σε υδατανθρακες απο φαγητο,αλλιως παρε μια mass για να εισαι κομπλε απο υδατανθρακες.

ggeorge
07-06-12, 20:39
αν δεν τους καλυπτει καλο θα είναι να αγορασει και λιγο βρωμη και να τα ανακατευει...

Δεν ειναι σωστη λυση η πρωτεινη "ογκου"...

εκτος και αν μιλαμε μετα την προπόνηση που ο υδατανθρακας πρεπει να είναι "κακος" :green:

Madd_Chadd
07-06-12, 20:44
Τα Gainer-Mass γιωργο βοηθανε ατομα που η δε μπορουν να φανε ποσοτητα η κανουν υπερβολικες καυσεις λογο καποιας αεροβιας-αθληματος η τελος παντων δουλειας.

Σε μαγαζι με συμπληρωματα φιλου τα παραπανω φευγουν σα τρελα απο κολυμβητες-δρομεις-τενιστες-μπασκετμπολιστες-ποδοσφαιριστες και πολλους αλλους.(Ειμαι μπροστα οταν τα παιρνουν);)

ggeorge
07-06-12, 21:18
a οκ καταλαβα
Καποτε επαιρνα και εγω οταν δεν υπηρχε φορουμ...
η αληθεια είναι οτι επαιρνα πολυ γρηγορα κιλα αλλα εκανα κοιλια...
παντως ήταν ευκολια....
αν θυμαμαι καλα λεγοταν infinity 3000.... αληθεια υπαρχει ακομα;

Madd_Chadd
07-06-12, 21:26
Αν λες αυτη ναι.;)


47882

Crossfiter1990
08-06-12, 01:16
noutri νομιζω μονο ιντερνετικα!
και whey shake εγω δεν εχω βρει ακομη θεσσαλονικη..:(
την εχει ομως εδω στο ηλεκτρονικο καταστημα!

Thanks και πάλι. Τσέκαρα το e-shop και την βρήκα. Θα πάω και σε κάνα δυο μαγαζιά που έχω στα υπόψιν στην Θεσσαλονίκη και αν δεν την βρω θα την παραγγείλω από εδώ. :thumbup:

Crossfiter1990
08-06-12, 01:18
Aν οι υδατανθρακες σου λογο εργασιας και χρονου δεν ειναι αρκετοι παρε μια ΜΑSS (ειναι αυτες που η δοση ειναι 70 γραμμαρια ας πουμε με 25 πρωτεινη και 45 υδατανθρακες) οι whey εχουν χαμηλους υδατανθρακες κατω απο 10 συγκεκριμενα οποτε να προτιμησεις whey αν καλυπτεις τις αναγκες σου σε υδατανθρακες απο φαγητο,αλλιως παρε μια mass για να εισαι κομπλε απο υδατανθρακες.

Ένα θέμα με το φαγητό θα το έχω, αλλά όχι όσον αφορά την κάλυψη απλά όσον αφορά την ώρα.
Με πρόλαβε και ο φίλος ggeorge... Φροντίζω να τρέφομαι με αρκετά λαχανικά, όσπρια και βρώμη μαζί με cornflakes ώστε να παίρνω από εκεί τους υδατάνθρακες. Οπότε πιστεύω θα είμαι κομπλέ και με την whey.

vaggan
08-06-12, 08:51
Αν λες αυτη ναι.;)


47882υπαρχει αυτη η πρωτεινη ακομα??που?

Madd_Chadd
08-06-12, 13:29
Δυστυχως οχι Βαγγελη,αλλα εχω βρει βιντεακια με ολη τη σειρεα της cybergenics απο τα 90s.;) (απο αυτους εμπνευστηκε τις διαφημισεις η Muscletech):green:

vaggan
09-06-12, 10:53
Δυστυχως οχι Βαγγελη,αλλα εχω βρει βιντεακια με ολη τη σειρεα της cybergenics απο τα 90s.;) (απο αυτους εμπνευστηκε τις διαφημισεις η Muscletech):green:Φιλε ειχε τυχει να παρω την ινφινιτι τρεις χιλιαδες γευση τσιζκεικ απο τις πρωτες που ειχα πιει... πανακριβη!!!!και πεντανοστιμη ηθελες να κανεις ογκο ολο το χρονο:clap::clap:

Crossfiter1990
13-06-12, 23:01
Πράγματι δεν την βρήκα Θεσσαλονίκη, οπότε θα την παραγγείλω απ΄το eshop.

Κάτι ακόμη, στην περίπτωση που η προπόνηση θα είναι αποκλειστικά αερόβια (μόνο κολύμπι ας πούμε), την πρωτεΐνη την παίρνω πάλι κανονικά μια φορά το πρωί και μια μεταπροπονητικά;

panakos
14-06-12, 17:00
την πρωτεινη την παιρνουμε και μετα απο αεροβιο φιλε και καθε μερα!
διοτι αναπτυσσομαστε τις μερες που δεν κανουμε προπονηση λενε οι ειδικοι...:)