PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στο μάτι,αριστερο κρανίο,τυφλά σημεία



magdaline
07-06-12, 19:45
Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί ξύπνησα, ετοιμάστηκα, πήγα στη δουλειά, και σε κάποια φάση εντόπισα τρέμουλο, λέω οκ δεν έχεις φάει ακόμα πρωινό, πήρα 3 κριτσίνια κ ένα γάλα και περίμενα ότι θα μου περάσει. Τέσπα δεν πέρασε, και σε κάποια φάση άρχισα να έχω έναν έντονο πόνο στο αριστερό μέρος του κρανίου μου σαν ημικρανία και επίσης κάποια αλλοίωση στην όραση μου που σε κάποια φάση έγινε ολική. Τι εννοώ. Εκεί που εστιάζει το μάτι δεν μπορούσα να δώ ενώ εκει που δεν εστιάζει έβλεπα. Ο πόνος μεταφέρθηκε και στο μάτι, αρκετά έντονος. Σιγά σιγά αποχώρησαν τα "Τυφλά σημεία" και ξαναβρήκα το φως μου, μετά απο καμιαμιση ώρα.. Έφυγα απο τη δουλειά, μου μέτρησαν τη πίεση όλα κανονικα, 11 η μεγάλη, 7 η μικρή και με πολύ καλούς σφιγμούς..αλλά τη μέτρησα 2 ώρες μετά.
Αν γνωρίζει κάποιος, ας μου πει τι μπορεί να είναι..
Να προσθέσω ότι αυτό είχα να το πάθω από μικρή. Εμφανιζόταν σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα και έντονα.

Αύριο θα κάνω μερικές εξετάσεις.

εντιτ: ο πόνος στο μάτι αν και όχι τοσο εντονος συνεχίζεται ακόμα και τώρα σε ήπιο βαθμό, παρότι κοιμήθηκα και 3 ώρες.

exkaliber
07-06-12, 19:52
ειχες παει παλια σε γιατρο?
σου ειχε βρει κατι?

Nastya
07-06-12, 19:54
Το ειχα παθει περυσι, πηγα σε οφθαλμιατρο αφου μου περασε η μερικη "τυφλωση". Με στραβωσε με ο,τι κολλυριο ειχε :turtle: και μου ειπε πως δεν εχω κατι, μπορει να οφειλεται σε ορμονες ή να επαθα υπογλυκαιμια και να με "χτυπησε" εκει.
ΤΟ προβλημα στην οραση περασε σχετικα γρηγορα, μονο ο πονοκεφαλος με τυραννουσε. Δεν το εχω ξαναπαθει . Παντως, ειχα τρομαξει παρα πολυ
Περαστικα :toast:

magdaline
07-06-12, 19:55
δε με ειχαν πάει σε γιατρό οχι, συνήθως το πάθαινα όταν είχα πυρετό. Έχει κανείς καμια ανάλογη εμπειρία; Πάω να σκάσω :(
H αλήθεια είναι οτι ζορίζομαι αυτή τη περίοδο πολύ και ψυχολογικά και σωματικά, μπορεί και να φταίει αυτό.

beefmeup
07-06-12, 19:58
μπορει να ανεβαζεις για καποιο λογο πιεση στο ματι..παρομοια συμπτωματα εχει.
πρεπει να το τσεκαρεις σε οφθαλμιατρο αυτο..

magdaline
07-06-12, 19:59
Το ειχα παθει περυσι, πηγα σε οφθαλμιατρο αφου μου περασε η μερικη "τυφλωση". Με στραβωσε με ο,τι κολλυριο ειχε :turtle: και μου ειπε πως δεν εχω κατι, μπορει να οφειλεται σε ορμονες ή να επαθα υπογλυκαιμια και να με "χτυπησε" εκει.
ΤΟ προβλημα στην οραση περασε σχετικα γρηγορα, μονο ο πονοκεφαλος με τυραννουσε. Δεν το εχω ξαναπαθει . Παντως, ειχα τρομαξει παρα πολυ
Περαστικα :toast:

μάλιστα.. σε ευχαριστώ/ Υπογλκαιμία δε νομιζω να έπαθα ρε γμτ, το προηγούμενο βράδυ ειχα φάει παγωτό λόγω cheat day.


μπορει να ανεβαζεις για καποιο λογο πιεση στο ματι..παρομοια συμπτωματα εχει.
πρεπει να το τσεκαρεις σε οφθαλμιατρο αυτο..
θα το ψάξω, thanks

Giannistzn
07-06-12, 20:01
μπορει να ανεβαζεις για καποιο λογο πιεση στο ματι..παρομοια συμπτωματα εχει.
πρεπει να το τσεκαρεις σε οφθαλμιατρο αυτο..

Αυτο μου ηρθε και εμενα στο μυαλο, αυξημενη πιεση. Αλλα δεν ξερω εαν θολωνει την οραση ή την επηρεαζει αλλιως.

Οπως και να εχει, γιατρο μονο.

beefmeup
07-06-12, 20:02
. Αλλα δεν ξερω εαν θολωνει την οραση ή την επηρεαζει αλλιως.



την θολωνει,εχω πολυ κοντινο μου παραδειγμα..
κ εχεις ημικρανιες κλπ..

magdaline
07-06-12, 20:10
H αλήθεια είναι πάντως ότι γενικά έχω χαμηλό ζάκχαρο, λίγο κάτω του ορίου αλλά αυτό οφείλεται στη διατροφή που κάνουμε. Θα πάω για εξετάσεις αύριο, οφθαλμίατρο δε νομίζω σύντομα αλλά τουλάχιστον ας κάνω καμια γενική εξέταση αίματος ή ζακχάρου κ βλέπουμε

koukoutsaki
07-06-12, 20:24
Στη θεση σου θα επισκεπτομουν οφθαλμιατρο για την πιεση του ματιου και αιματος -σακχαρο αμεσα...μη σου πω κ μια μινι καμπυλη
Περαστικα ευχομαι .

magdaline
07-06-12, 20:26
Στη θεση σου θα επισκεπτομουν οφθαλμιατρο για την πιεση του ματιου και αιματος -σακχαρο αμεσα...μη σου πω κ μια μινι καμπυλη
Περαστικα ευχομαι .

φχαριστώ κουρτσάκι μ'

dorita
07-06-12, 23:40
περαστικα κοπελα μου....

μπορει κ λογω πιεσης κ αγχους να σου συμβαινουν ολα αυτα ...αλλα καλο ειναι να πας να εξεταστεις...

magdaline
07-06-12, 23:45
περαστικα κοπελα μου....

μπορει κ λογω πιεσης κ αγχους να σου συμβαινουν ολα αυτα ...αλλα καλο ειναι να πας να εξεταστεις...

άμα είμαι καλά αύριο δε πάω πουθενά :green: έφαγα καλούτσικα σήμερα, θα δούμε τι θα γίνει.. κ εγώ πιστεύω απ το άγχος είναι, αλλά κουράστηκα πολύ και σωματικά τελευταία

ευχαριστώ πολύ !

vickypek
07-06-12, 23:55
οταν το σωμα χτυπαει καμπανακια κανουμε pauseeeee και το ακουμεεεε!!(τα λεω να τ ακουω κι εγω..) περαστικα κοριτσαρα!!:)

magdaline
08-06-12, 00:00
οταν το σωμα χτυπαει καμπανακια κανουμε pauseeeee και το ακουμεεεε!!(τα λεω να τ ακουω κι εγω..) περαστικα κοριτσαρα!!:)

Ευχαριστώ Βικάκι.. οσο για το pause..δεν μαρεσει σαν ιδέα αλλά θα προσπαθήσω τουλάχιστον να μην αγχώνομαι

geozigo
08-06-12, 00:48
Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί ξύπνησα, ετοιμάστηκα, πήγα στη δουλειά, και σε κάποια φάση εντόπισα τρέμουλο, λέω οκ δεν έχεις φάει ακόμα πρωινό, πήρα 3 κριτσίνια κ ένα γάλα και περίμενα ότι θα μου περάσει. Τέσπα δεν πέρασε, και σε κάποια φάση άρχισα να έχω έναν έντονο πόνο στο αριστερό μέρος του κρανίου μου σαν ημικρανία και επίσης κάποια αλλοίωση στην όραση μου που σε κάποια φάση έγινε ολική. Τι εννοώ. Εκεί που εστιάζει το μάτι δεν μπορούσα να δώ ενώ εκει που δεν εστιάζει έβλεπα. Ο πόνος μεταφέρθηκε και στο μάτι, αρκετά έντονος. Σιγά σιγά αποχώρησαν τα "Τυφλά σημεία" και ξαναβρήκα το φως μου, μετά απο καμιαμιση ώρα.. Έφυγα απο τη δουλειά, μου μέτρησαν τη πίεση όλα κανονικα, 11 η μεγάλη, 7 η μικρή και με πολύ καλούς σφιγμούς..αλλά τη μέτρησα 2 ώρες μετά.
Αν γνωρίζει κάποιος, ας μου πει τι μπορεί να είναι..
Να προσθέσω ότι αυτό είχα να το πάθω από μικρή. Εμφανιζόταν σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα και έντονα.

Αύριο θα κάνω μερικές εξετάσεις.

εντιτ: ο πόνος στο μάτι αν και όχι τοσο εντονος συνεχίζεται ακόμα και τώρα σε ήπιο βαθμό, παρότι κοιμήθηκα και 3 ώρες.

Μπορεί να έχεις προδιάθεση για γλαύκωμα. Ο οφθαλμίατρος θα σου πει.

goldenera
08-06-12, 00:49
Καλά αποτελέσματα (αν και θεωρώ ότι δεν θα είναι τίποτα). Ενημέρωσε μας τί έγινε:welcome:

goldenera
08-06-12, 16:12
Πώς πήγαν οι εξετάσεις? Είσαι καλύτερα σήμερα?