PDA

Επιστροφή στο Forum : νευροκίτιδα



skel
09-06-12, 17:23
παιδιά καλησπέρα
έχω ένα πρόβλημα το οποίο θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη
είμαι 7 μήνες γυμναστήριο και τώρα πριν κανένα μήνα με πιάνει ένας πόνος ανάμεσα στο πήχη με καρπό εσωτερικά δηλαδή μόνο όταν παίρνω πάνω από 10 κιλά και δεν με πιάνει σε όλες τις ασκήσεις

ο γυμναστής μου είπε πως είναι νευροκίτιδα κάπως έτσι και μου είπε να μην βάζω πολλά κιλά
όμως έτσι δεν θα χάσω τον όγκο μου ?
για πόσο καιρό λέτε να κάνω λίγα κιλά ?

ευχαριστώ !!!

CapoFighter
09-06-12, 17:40
παιδιά καλησπέρα
έχω ένα πρόβλημα το οποίο θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη
είμαι 7 μήνες γυμναστήριο και τώρα πριν κανένα μήνα με πιάνει ένας πόνος ανάμεσα στο πήχη με καρπό εσωτερικά δηλαδή μόνο όταν παίρνω πάνω από 10 κιλά και δεν με πιάνει σε όλες τις ασκήσεις

ο γυμναστής μου είπε πως είναι νευροκίτιδα κάπως έτσι και μου είπε να μην βάζω πολλά κιλά
όμως έτσι δεν θα χάσω τον όγκο μου ?
για πόσο καιρό λέτε να κάνω λίγα κιλά ?

ευχαριστώ !!!

Πανε στο γιατρο σου ή σε εναν ορθοπεδικο να σου πει ακριβως τι ειναι.

"Η δικια μου διαγνωση ειναι οτι εχεις κηλη. Να μην σηκωνεις καθολου βαρη. Και εγω γυμναστης ειμαι;)

skel
10-06-12, 14:39
Πανε στο γιατρο σου ή σε εναν ορθοπεδικο να σου πει ακριβως τι ειναι.

"Η δικια μου διαγνωση ειναι οτι εχεις κηλη. Να μην σηκωνεις καθολου βαρη. Και εγω γυμναστης ειμαι;)

έγινε φίλε μου ευχαριστώ πολύ

το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως μου ξαναγίνει μετά το πρόβλημα

outnumb
10-06-12, 15:03
1ον) η λεξη νευροκιτιδα δεν υπαρχει καν, αν θες ξαναρωτα τον, γιατι μαλλον λαθος ακουσες
2ον) @ CapoFighter, ελπιζω να αστειευεσαι :green:! κηλη στο αντιβραχιο-καρπο; :unsure:
3ον) σε ποναει σε ολες τις ασκησεις που κανεις για ανω σωμα;; μαλλον σε μερικες δε θα ειναι τοσο εντονος ο πονος, ckeck σε ποιες σε ποναει λιγοτερο

skel
10-06-12, 16:57
1ον) η λεξη νευροκιτιδα δεν υπαρχει καν, αν θες ξαναρωτα τον, γιατι μαλλον λαθος ακουσες
2ον) @ CapoFighter, ελπιζω να αστειευεσαι :green:! κηλη στο αντιβραχιο-καρπο; :unsure:
3ον) σε ποναει σε ολες τις ασκησεις που κανεις για ανω σωμα;; μαλλον σε μερικες δε θα ειναι τοσο εντονος ο πονος, ckeck σε ποιες σε ποναει λιγοτερο

ναι φίλε μου θα ξαναρωτήσω αύριο

στις ασκήσεις που με πίανει είναι στις ασκήσεις δικεφάλων

1)κάμψεις αγκώνων με μπάρα από όρθια θέση με πιάνει πάνω από 19 κιλά καθώς την εκτελώ την άσκηση δεν νιώθω κάτι αλλά όταν πάω να αφήσω τη μπάρα κάτω με πιάνει

2)κάμψεις αγκώνων με στραβόμπαρα με στήριξη των βραχιωνιων σε πάγκο με πιάνει πάνω από 15 κιλά (συνολικά μαζί με τη μπάρα ) και εκεί γίνετε το ίδιο όταν πάω να αφήσω τη μπάρα κάτω με πιάνει

3)στους ωμούς όταν κάνω εναλλάξ πρόσθιες άρσεις χεριών με πιάνει πάνω από 10 κιλά ακριβώς το ίδιο πάλι

και γενικά όταν πάρω ένα 12κιλο και στρίβω λίγο το χέρι μου με πιάνει πάλι ή όταν θέλω να σπρώξω κάτι βαρύ (κρεβάτι,καναπέδες) και εκεί το ίδιο

σε ασκήσεις που δεν με πιάνει καθόλου είναι για πλάτη (μονόζυγο,κωπηλατική με μπάρα Τ σε επικλινή κωπηλατική με αλτήρα με τον κόρνο σε οριζόντια θέση ) και στα τρικεφαλα (βυθίσεις,εκτάσεις αγκώνων με σχοινί) και στα πόδια

ginus
10-06-12, 17:00
τενοντιτιδα ειναι λογικα.. θα χεις και λεπτους καρπους να φανταστω..?

beefmeup
10-06-12, 17:01
μαλλον νευριτιδα (http://www.iatronet.gr/iatriko-lexiko/nevritida.html) σου ειπε ο γιατρος μαν..

skel
10-06-12, 17:05
τενοντιτιδα ειναι λογικα.. θα χεις και λεπτους καρπους να φανταστω..?

έχω σχετικά ναι

skel
11-06-12, 14:59
ξέχασα να πω πως αυτό το πρόβλημα γίνετε μόνο στο αριστερό χέρι