PDA

Επιστροφή στο Forum : ZipC log



Σελίδες : 1 [2]

GREEK POWER
24-03-16, 10:27
.Δυσαρεστα τα νεα των μαγνητικων.
Οι ωμοι την εχουν φαει καλα και το δεξι γονατο επισης παρα το χειρουργειο.
Στα squat το καθισμα βαθυ ως το πατωμα με παυση.

Σταματαω καποιες ασκησεις ωμων μεχρι να δω τι αγωγη θα μου δωσει ο γιατρος.
[/I]Kαλημέρα !:thumbup:

Απορώ... Δε σε σκίζει το πονεμένο γόνατο όταν κατεβαίνεις από το παράλληλο ???
Η άρθρωση στρεσάρετε τρομερά έχοντας την αίσθηση ότι ανοίγει σα τριαντάφυλλο το γόνατο όταν τα μηριαία ακουμπάνε γάμπα....

Πιστεύω κάτω από το παράλληλο απαγορευτικό όπως κάποιες ασκήσεις ώμων !!!:(

lila_1
24-03-16, 12:58
όχι απαραίτητα.... και στο παράλληλο ζορίζεται το γόνατο, γιατί φρενάρεις στο μισό της κίνησης
Πιο πολύ με πονούσαν τα γόνατά μου όταν κατέβαινα παράλληλο παρά σε φουλ ρομ

billy89
24-03-16, 14:49
+1 Στο βαθύ μοιράζεται καλυτερα το βάρος σε γονατο - αστράγαλο.

GREEK POWER
24-03-16, 15:14
Aλίμονο , το απαραίτητο το κρίνει η ιδιαιτερότητα του καθενός !

Απλά εγώ δυσκολεύομαι να πίσω το πληγωμένο μου πόδι ότι φτάνοντας στη κορφή του βουνού θα πονέσει λιγότερο απ ότι στη μέση η λίγο παραπάνω...

ZipC
25-03-16, 13:00
Καλημερα.
Επειτα απο μια εκτακτη τετραωρη υπερωρια που μας ξεσκισε,γυρισα σπιτι κομματια.
Εφαγα και επεσα ξερος για υπνο.
Να με συγχωρειτε λοιπον που δεν απαντησα νωριτερα στα ερωτηματα/σχολιασμους σας.
Σε οτι αφορα greek power το γονατο,με ανακουφιζει το βαθυ καθισμα εναντι του παραλληλου.
Για το δικο μου σωμα,ισχυουν αυτα που αναφερουν η lila και ο billy.
Με στρεσαρει εντονα οταν μενω στις 90 μοιρες.
Σα να θελει να βγει εξω απο την επιγονατιδα ενα κομματι το νιωθω.
Βεβαια,δεν εχω δοκιμασει τα 160kg-170kg με τοσο βαθυ καθισμα.Δε νομιζω να βγαινουν.
Σχετικα με τα αποτελεσματα των μαγνητικων τωρα,απο πανω προς τα κατω ισχυουν τα εξης:

-Κεφαλι:μου βρηκαν ογκο στον εγκεφαλο,συγκεκριμενα στην υποφυση.
Οι πιθανοτητες να ζησω εως 250 ετων ειναι υψηλοτερες απο το να πεθανω απο αυτον,συμφωνα με τον γιατρο.
Δεν το αναφερω για λυπηση (ατςςςςς, δε μασαω....)αλλα επειδη ειναι εκει,ισως να βρηκα την αιτια που εχω
καποιες ενδροκρινολογικες δυσλειτουργιες.
Η υποφυση εγκεφαλου ειναι υπευθυνη για ενα καροτσι ορμονες.Ακομη και το οτι δεν μπορω να χασω ευκολα βαρος,
παρα την ελεγχομενη διατροφη,ο μη ξεκουραστος υπνος,οι αιφνιδιες κοπωσεις πιθανοτατα να οφειλονται σε αυτο το ευρημα.
Αρα για τη συνεχεια, ψαχνω τις προκοπης ενδοκρινολογο.

-Ωμοι:στον αριστερο,σημαντικη παχυνση της καταφυτικης μοιρας του τενοντος του υπερακανθιου μυος,
χρονια τενοντιτιδα χωρις ρηξη.Ηπια τενοντοθυλακυτις της μακρας κεφαλης του δικεφαλου βραχιονιου μυος.
Ολιγαριθμες μικροκυστικες αλλοιωσεις εκφυλιστικης αιτιολογιας στην υπαρθρικη επιφανεια της βραχιονιου κεφαλης.
Μικρη συλλογη υγρου στο θυλακιτη,οστεοαρθριτιδα της ακρωμιοκλειδικης αρθρωσης με στενωση και κατι αλλα με ψιλες διαβρωσεις
που πιεζουν τον υπερακανθιο μυ.Υστερα αναρωτιεμαι γιατι δεν μπορω να ανεβασω κιλα στον παγκο!!!!!
Στον αριστερο,τεντονοπαθεια,οστεοαρθριτιδα της ακρωμιοκλειδικης αρθρωσης,τα ιδια με αλλοιωσεις και τις πιεσεις.
Λιγο καλυτερα απο τον αλλο.....λιγο.

-Μεση:Ο5-Ι1 καθιζηση και εκφυλιση του μεσοσπονδυλιου δισκου με δισκοκηλη και πιεση στη ριζα Ι1
και στον μηνιγγικο σακο.
Ο4-Ο5 καθιζηση και εκφυλιση του μεσοσπονδυλιου δισκου με μικρη δισκοκηλη που πιεζει τον μηνιγγικο σακο.
Ο1-Ο2 κεντροπλαγια δεξια προπτωση ινωδους δακτυλιου του μεσοσπονδυλιου δισκου με πιεση στη ριζα Ο2
και στον μηνιγγικο σακο.Τρεις αιτιες που με φρεναρουν στις αρσεις.

-Δεξι γονατο:Ρηξη σωματος και του οπισθιου κερατος του εσω μηνισκου.
Το αστειο ειναι οτι εχω κανει εγχειρηση για τον ιδιο λογο!!!!!!
Εξω μηνισκος,χιαστοι,πλαγιοι συνδεσμοι,τενοντες επιγονατιδας και τετρακεφαλου "τζιτζι κομπλε"
Χρωσταω μια μαγνητικη στο αριστερο γονατο.

Η αληθεια εινα πως και εγω οταν τα διαβαζω μοιαζουν τραγικα.Στην ουσια ομως οπως ολοι,εχω και εγω τα θεματακια μου.
Προφανως πρεπει να ακολουθησω αλλη στρατηγικη στις προπονησεις στο θεμα βαρους/επαναληψεων.
Δεκτες προς συζητηση ολες οι προτασεις σας.

lila_1
25-03-16, 14:11
καλά εκεί με τον όγκο παρέλυσα λίγο μέχρι να διαβάσω τη δεύτερη γραμμή :turtle:
Τί σου είπαν, πρέπει να το τσεκάρεις τακτικά?

Βασικα, πέρα από την τενοντίτιδα, όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν με εξωτική συνταγή απ το μαρόκο, οπότε το μόνο που θα έλεγα ειναι αυτό:
ΠΡοφανώς κάνε ότι δεν σε ενοχλεί, και για ένα μικρό διάστημα κάνε λιγότερα κιλά και πολύ αργές αρνητικές όπου έχεις τενοντίτιδες.
αμα δε βαριέσαι διάβασε:
http://bjsm.bmj.com/content/38/1/8.full
http://rheumatology.oxfordjournals.org/content/47/10/1444.full
http://www.predatornutrition.com/articlesdetail?cid=eccentric-training-for-tendonitis
http://www.sportsinjuryclinic.net/sport-injuries/knee-pain/jumpers-knee/strengthening-exercises-jumpers-knee

ΔΕν θυμάμαι τι πρόγραμμα κάνεις, αλλά εκεί που έχεις τενοντίτιδες, φρόντισε να αφήνεις διάστημα ανάρρωσης μεταξύ των προπονήσεων.
Το bbing split πχ που θέλει 3 τουλάχιστον ξεχωριστές μέρες για προπόνηση άνω κορμού είναι ότι χειρότερο (just saying).

Επίσης, άμα σε ενοχλούν οι άρσεις συγκεκριμένα, να πα να αγαπηθούν, δεν πρόκειται να δείς διαφορά είτε κάνεις είτε δεν κάνεις στο σώμα σου.
Ισως να μη σε ενοχλούν ελεγχόμενες RDL-SLDL που ειναι μακράν ανώτερες απ τις κλασικές από άποψη υπερτροφίας.

ZipC
25-03-16, 16:01
καλά εκεί με τον όγκο παρέλυσα λίγο μέχρι να διαβάσω τη δεύτερη γραμμή :turtle:
Τί σου είπαν, πρέπει να το τσεκάρεις τακτικά?
Φαντασου τι επαθα εγω οταν μου το ανακοινωσαν!!
Μια φορα καθε χρονο πρεπει να κανω μαγνητικη για να παρακολουθω αν μεγαλωνει.
Πανω απο την υποφυση περνανε χιαστι τα οπτικα νευρα.Αν μεγαλωσει πολυ θα "βρει" σε αυτα
με αποτελεσμα να βλεπω το μισο απο καθε ματι ή να τυφλωθω.
Βεβαια ολα αυτα ειναι σεναρια.Ο χρονος θα δειξει.Τυχαια* τον "βρηκα" γιατι την μαγνητικη την εκανα
για κατι ημικρανιες που με βασανιζουν.Μπορει να βρισκεται εκει χρονια ή να εγινε προσφατα.
Μπορει και να μη μεγαλωσει καθολου.Απλα σε αυτη τη χρονικη στιγμη με ενδιαφερει να δω τη ζημια -αν εχει κανει-
στην υποφυση.Αν μου χαλαει την εκκριση ορμονων μπορω να παω σε αγωγη στοχευμενα.
Η προπονηση μου πλεον λογω double τεκνων ειναι τεταρτη full body, σαββατο lower,κυριακη upper.
Ενδιαμεσα 20-30 λεπτα ξεκλεβω για περπατημα/αεροβια.
Οπως ειπες,οι αρσεις μαλλον θα πανε για συνουσια κρατωντας R-SLDL.
Οσο για το διαβασμα,ανοιξα τα links,πηρα την μπεμπα αγκαλια που κοιμαται και ξεκιναω.
Σε ευχαριστω που νοιαζεσαι!!







*Τιποτα δεν ειναι τυχαιο αλλα ας μην το υπεραναλυσω

LuNaT1C
25-03-16, 17:38
Δεν έχεις κάνει ποτέ ορμονολογικές / αιματολογικές εξετάσεις?
Λογικά εκεί θα φαινόταν αν κάτι δε λειτουργεί σωστά...

Πάντως όπως και να χει μην απελπίζεσαι... Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει τα δικά του θέματα...
Δε σημαίνει ότι, ότι και να μας βρει δε θα το περάσουμε ή οτι θα σταματήσουμε να προσπαθούμε για τα πράγματα που μας κάνουν να γουστάρουμε !

:thumbup::thumbup::thumbup:

ktm620
25-03-16, 17:53
Καλή δύναμη φίλε.
Δέν σε φοβάμαι , σε βλέπω πολύ οργανωτικό...
Μια αναπροσαρμογή θα χρειαστεί μόνο για να μπορείς να χαίρεσαι τις προπονήσεις σου και την υγεία σου και οικογένεια σου πάνω απ΄όλα :)

ZipC
25-03-16, 18:10
Δεν έχεις κάνει ποτέ ορμονολογικές / αιματολογικές εξετάσεις?
Λογικά εκεί θα φαινόταν αν κάτι δε λειτουργεί σωστά...
Πάντως όπως και να χει μην απελπίζεσαι... Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει τα δικά του θέματα...
Δε σημαίνει ότι, ότι και να μας βρει δε θα το περάσουμε ή οτι θα σταματήσουμε να προσπαθούμε για τα πράγματα που μας κάνουν να γουστάρουμε !
Σε καποιες προσφατες αιματολογικες με ελεγχο και στο θυροειδη,ολα εδειχναν καλα.
Αυτες που πρεπει να κανω ειναι πιο εξειδικευμενες.
Το σταδιο της απελπισιας περασε.Κοιταμε μπροστα τωρα.


Καλή δύναμη φίλε.
Δέν σε φοβάμαι , σε βλέπω πολύ οργανωτικό...
Μια αναπροσαρμογή θα χρειαστεί μόνο για να μπορείς να χαίρεσαι τις προπονήσεις σου και την υγεία σου και οικογένεια σου πάνω απ΄όλα :)
Μεχρι το τελος της διαδρομης θα πρεπει να κανουμε ολοι αναπροσαρμογες.Η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις και ανατροπες.
Οσο ο Θεος δινει δυναμη θα το παλευω στα ισα.Οτι και να ειναι αυτο.

ZipC
27-03-16, 10:40
ΣΑΒΒΑΤΟ/ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ ποδηλατο
Squats:1x5x10kg-30kg-50kg-70kg-100kg-130kg (ATG)
Front squats:1x5x50kg-70kg-90kg-100kg (ATG)
RDL:1x10x50kg-70kg-100kg
Γαμπες καθιστος:1x10x30kg-50kg-70kg-80kg
Πρεσσα:3x10x150kg
Γαμπες πρεσσα:3x10x150kg
Αποθεραπεια:10’ περπατημα

ZipC
27-03-16, 21:49
ΚΥΡΙΑΚΗ/ΚΟΡΜΟΣ

Ζεσταμα:10’ Ποδηλατο
Πιεσεις στηθους επικλινης:1x20x10kg-20kg, 1x12x50kg, 1x10x70kg, 1x3x80kg, 1x8x70kg
Εκτασεις αλτηρων:1x10x11kg-15kg-19kg-21kg/χερι
Low Cable crossover:1x10x15kg-25kg-30kg/χερι
Ελξεις τροχαλιας κλειστη λαβη:1x10x50kg-70kg, 1x8x90kg, 1x5x100kg
Κωπηλατικη ανοιχτη λαβη/μηχανη:1x10x80kg-100kg-100kg
Shrugs:3x10x80kg/χερι/τροχαλια crossover
low cable concentration curls:1x12x10kg-25kg, 1x8x35kg/χερι
Πιεσεις τρικεφαλων τροχαλια/μονη λαβη:1x10x20kg-35kg-40kg
Αρσεις γονατων:4x15
Αποθεραπεια:10’ Περπατημα

ZipC
31-03-16, 07:20
Χωρις προπονηση η χθεσινη ημερα και συνεπως το υπολοιπο της εβδομαδας.
Η βελονα στο στροφομετρο μου ειναι κολλημενη στα κοκκινα.
Απο τη μια ενας σκασμος μ@λακιες στη δουλεια,απο την αλλη σπασιματα τυπου PBMIL.
Εκατσα να φαω προχθες και οταν σηκωθηκα πεινουσα σα λυκος.
Αυτα που εφαγα ομως ηταν 3 γευματα μαζι τουλαχιστον.
Ισως καταφερω να βγαλω μερικες αεροβιες για να δωσω οξυγονο στα κυτταρα.
Βρεθηκα ρε παιδια.Ο κοσμος εχει μια απιστευτη ροπη στον αρνητισμο και τη καταστροφη.
Πλεον νομιζω πως κανεις δεν ζει με συνειδηση αλλα μηχανικα εκτελωντας βασικες εντολες.
Ειναι ωραια η ζωη στην απλουστερη μορφη της αλλα φοβαμαι οτι κανεις δεν ξερει -θελει- να τη ζει.

ZipC
12-04-16, 07:09
2 εβδομαδες αποχη απο προπονησεις.Μονο αεροβιο καθημερινα.
Χθες με ειδε ο ορθοπαιδικος χειρουργος μου.Αφου με εξετασε πατοκορφα,
ειδε αναλυτικα τις μαγνητικες και αρχισαν τα δυσαρεστα.
Για να μην τα υπεραναλυω, ξεκιναω μια οχταμηνη αγωγη για την αρθριτιδα
στους ωμους αλλα και για την ζημια στους χονδρους.Τενοντιτιδες,οστεοφυτα κλπ
τον απασχολουν σε δευτερη φαση.Κυριως τον ανησυχει ο εκφυλισμος.
Κατα την εξεταση/ψηλαφηση/πιεσεις με διαβεβαιωσε οτι το γονατο το σωζει
η αυξημενη μυικοτητα και δη του εσω πλατυ.Θα ενοχλει/ποναει αλλα αυτο
οφειλεται και στο κακο χειρουργειο του παρελθοντος.
Η μεση ειναι καλυτερα συγκρινωντας τις δυο τελευταιες μαγνητικες.
Παγοθεραπεια,μειωση κιλων στις βασικες πολυαρθρικες.
Στα καθισματα ΠΟΤΕ ξανα κατω απο 90 μοιρες διαφορετικα σε λιγα χρονια
θα χρειαστω αλλαγη επιγονατιδας και τα περιφεριακα.
Τεταρτη ξεκιναω το προγραμμα μου.
Αυτα!!!!

GREEK POWER
12-04-16, 08:39
Nα υποθέσω ότι το Νέο χιουμοριστικό σήμα κατατεθέν του Άρνυ με το "πλαστικό" χαμόγελο σε χαρακτηρίζει ...:green:

Πέραν της πλάκας όπως λες όλοι μας έχουμε τα θεματάκια μας , εκεί που κρίνεται το παιχνίδι είναι ο ψυχολογικός τρόπος αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων
και πραγματικά με εκπλήσσει η ψυχραιμία και η ορθολογική σκέψη σου !!!:clap:

Το θέμα του γονατου λόγο της μηχανικής του λειτουργίας ήταν θέμα χρόνου να σου απαγορεύσει ο γιατρός την κάτω του παραλλήλου στρεσογόνα κίνηση.


Έχεις το Κnow how και θα τα καταφέρεις ! :toast:

beefmeup
12-04-16, 23:24
παντα σε περιεργες καταστασεις με τραυματισμους η διαφορα αλλα παθολογικα, το σημαντικο ειναι να καταφερνουμε να μπορουμε κ να δουλευουμε γυρω απο τον οποιο τραυματισμο η θεμα που μας περιοριζει..εναλλακτικες υπαρχουν για ολα κ απο την στιγμη που δεν ασχολουμαστε με αυτο σε ακραιο επιπεδα (βλ. αγωνες κλπ), μπορει να γινει καλη δουλεια ακομα κ με αυτους τους περιορισμους..
καλη συνεχεια, ευχομαι κ ολα να πανε καλα:thumbup:

ZipC
13-04-16, 07:12
Nα υποθέσω ότι το Νέο χιουμοριστικό σήμα κατατεθέν του Άρνυ με το "πλαστικό" χαμόγελο σε χαρακτηρίζει ...:green:
Πέραν της πλάκας όπως λες όλοι μας έχουμε τα θεματάκια μας , εκεί που κρίνεται το παιχνίδι είναι ο ψυχολογικός τρόπος αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων
και πραγματικά με εκπλήσσει η ψυχραιμία και η ορθολογική σκέψη σου !!!:clap:
Το θέμα του γονατου λόγο της μηχανικής του λειτουργίας ήταν θέμα χρόνου να σου απαγορεύσει ο γιατρός την κάτω του παραλλήλου στρεσογόνα κίνηση.
Έχεις το Κnow how και θα τα καταφέρεις ! :toast:
Ο Αρνυ....διαχρονικη πηγη εμπνευσης!!
Το λιγοτερο που οφειλω να κανω προς τον εαυτο μου και τους οικοιους μου ειναι να παραμεινω ψυχραιμος και ορθολογιστης.
Ο γιος μου με "θαυμαζει" και προσπαθει να μου μοιασει.Ανα 2-3 ημερες ποζαρει διπλη δικεφαλων και με ρωταει αν μεγαλωσε κι αλλο.
Αρα εχω και το σωστο κινητρο για να τον τροχιοδρομησω σε μια σωστη κατευθυνση.
Ο χρονος θα δειξει αν το know how ειναι πληρες η ημιτελες.Γηρασκω αει.....
Σε ευχαριστω για την ψυχολογικη ωθηση.


παντα σε περιεργες καταστασεις με τραυματισμους η διαφορα αλλα παθολογικα, το σημαντικο ειναι να καταφερνουμε να μπορουμε κ να δουλευουμε γυρω απο τον οποιο τραυματισμο η θεμα που μας περιοριζει..εναλλακτικες υπαρχουν για ολα κ απο την στιγμη που δεν ασχολουμαστε με αυτο σε ακραιο επιπεδα (βλ. αγωνες κλπ), μπορει να γινει καλη δουλεια ακομα κ με αυτους τους περιορισμους..
καλη συνεχεια, ευχομαι κ ολα να πανε καλα:thumbup:
Οταν ο Frank mcGrath την εφαγε στο πλαι μετα το γυμναστηριο,ξυπνησε στο δωματιο του νοσοκομειου με μια τομη απο το διαφραγμα εως τον αφαλο.
Ελειπε ο σπληνας και κατι ψιλα,ενω οι γιατροι τον διαβεβαιωναν οτι επρεπε να χαιρετησει τα βαρη.
Το'βαλε πεισμα ομως και παρα τη συρρικνωση ηρθε στα ισα του.Τα γνωριζεις βεβαια,τι στα λεω.
Συμπερασματικα, το θεμα ειναι να μην σε παρει απο κατω.Το οτι βεβαια αυτος παιρνει φαρμακι ενω εγω οχι,εχει να κανει
με τους στοχους του καθ'ενος.
Σε ευχαριστω για την "επισκεψη" και τις ευχες.

vaggan
13-04-16, 16:05
Χωρις προπονηση η χθεσινη ημερα και συνεπως το υπολοιπο της εβδομαδας.
Η βελονα στο στροφομετρο μου ειναι κολλημενη στα κοκκινα.
Απο τη μια ενας σκασμος μ@λακιες στη δουλεια,απο την αλλη σπασιματα τυπου PBMIL.
Εκατσα να φαω προχθες και οταν σηκωθηκα πεινουσα σα λυκος.
Αυτα που εφαγα ομως ηταν 3 γευματα μαζι τουλαχιστον.
Ισως καταφερω να βγαλω μερικες αεροβιες για να δωσω οξυγονο στα κυτταρα.
Βρεθηκα ρε παιδια.Ο κοσμος εχει μια απιστευτη ροπη στον αρνητισμο και τη καταστροφη.
Πλεον νομιζω πως κανεις δεν ζει με συνειδηση αλλα μηχανικα εκτελωντας βασικες εντολες.
Ειναι ωραια η ζωη στην απλουστερη μορφη της αλλα φοβαμαι οτι κανεις δεν ξερει -θελει- να τη ζει.χαλαραααα αγορι μου χαλαρααααα αν σου πω μαλακιες απο την δικη μου δουλεια γραφω 60 τομους πχ ειναι ενα παιδακι της προαλλες παιρναγε εξω απο το μαγζι με ποδηλατο του πεφτουν τα λεφτα το βλεπω ηταν 30 ευρω βεβαια το παιδακι με την ταχυτητα που ειχε δεν προλαβα να τσεκαρω ποιοειναι ρωταω καποιον αυτο το παιδακι στο ποδηλατο τινος ειναι του ταδε μουλενε μετα απο λιγο ερχεται του λεω φιλαρακι εχασες τα λεφτα σου ε παρτα φευγει ο πιτσιρικας χαρουμενος και ερχεται μετα απο καμια ωρα η μανα του και μου λεει τα λεφτα ηταν 40 ευρω οχι 30 μου κρατησες τα 10 ευρω της σκας τωρα ενα κουτουλιδι να της παρεις την αχρηστη ζωη η δεν της σκας? και το κοσμο γραφτον στα φρυδια σου βαρα εκει την αεροβια σου κανε την γυμνστικη σου παιξε με τα παιδια σου και αστους να βουρλιζονται μπαινακης και βγαινακης και καλο για σενα και τους οικειους σε κανεναν αλλον δεν χρωστας τιποτα

ZipC
13-04-16, 22:57
χαλαραααα αγορι μου....αλλον δεν χρωστας τιποτα
Καλησπερα Βαγγελη.Καλα τα λες αλλα!!!!
Οταν ζηταει ο εργοδοτης μου, να του φερω 2 ατομα γιατι εχουμε αναγκη αναπτυξης και παραγωγικου
και μετα απο 2 μηνες μου δηλωνει οτι ειμαστε πολλοι και θα πρεπει να τους διωξει.........
του σκας το χαστουκι στη μαπα ή οχι?

ZipC
13-04-16, 23:10
ΤΕΤΑΡΤΗ/ΠΛΗΡΗΣ
Ζεσταμα:3-4’ περπατημα
Squats:1x5x10kg-30kg-50kg-70kg-100kg-130kg
Αρσεις:1x5x50kg-70kg-100kg, 1x1x130kg*
Πιεσεις στηθους οριζοντιως:1x5x50kg-70kg-80kg-90kg, 1x1x100kg*
Καμψεις δικεφαλων/αλτηρες:1x10x12kg-15kg-19kg/αλτηρα
Βυθισεις:3x10xΣΒ
Αποθεραπεια:8’ περπατημα

*Ειπα να δοκιμασω αν το'χω.
Ποναει πολυ η αρθριτιδα κυριως στις οριζοντιες πιεσεις.
Λιγοτερο στις βυθισεις.
Στις αρσεις επρεπε να σταματησω αν και τραβουσα ανετα αλλα 40kg.
Ομοιως και στα καθισματα.Δυσκολα αποβαλλεις τη συνηθεια του τερμα βαθυ παντως.
Στο σπιτι ακολουθησε παγοθεραπεια.

ktm620
14-04-16, 08:02
Καλησπερα Βαγγελη.Καλα τα λες αλλα!!!!
Οταν ζηταει ο εργοδοτης μου, να του φερω 2 ατομα γιατι εχουμε αναγκη αναπτυξης και παραγωγικου
και μετα απο 2 μηνες μου δηλωνει οτι ειμαστε πολλοι και θα πρεπει να τους διωξει.........
του σκας το χαστουκι στη μαπα ή οχι?
"Δυστυχως" οχι δεν του το σκας για να μην εισαι εσυ μεσα στους πλεοναζοντες... Live and let .... live? ( θα δειξει )
Καλη επανοδο και προοδο φιλε.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ZipC
14-04-16, 21:04
"Δυστυχως".....Καλη επανοδο και προοδο φιλε.
''Δυστυχως'' οπως οφειλουμε -προαγωντας πολιτισμο- να κανουμε,αλλα ετσι μαζευονται
στο χωνευτηρι του καθ'ενος τα χιλια οσα και μετα ξεσπα σε φαγητο,ποτο,τσιγαρα κι αλλες ουσιες.
Ας μεινουμε τουλαχιστον στη γυμναστικη με αντιστασεις για να παλευουμε τις οποιες αντιδρασεις.
Καλη δυναμη και σε 'σενα.

ZipC
16-04-16, 20:54
ΣΑΒΒΑΤΟ/ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ ποδηλατο
Εκτασεις τετρακεφαλων:1x12x25kg-45kg-65kg-65kg
Squats:1x5x50kg-70kg-100kg-130kg
RDL:1x10x50kg-75kg-100kg
Γαμπες καθιστος:1x12x30kg-50kg-70kg-80kg
Πρεσσα:3x10x210kg
Καμψεις δικεφαλων:1x10x20kg-25kg-30kg
Γαμπες ορθιος:3x12x80kg/ποδι/τροχαλια crossover
Αποθεραπεια:10’ περπατημα

ZipC
17-04-16, 21:59
ΚΥΡΙΑΚΗ/ΚΟΡΜΟΣ

Ζεσταμα:10’ Ποδηλατο
Ζεσταμα ωμων-εμπρος/πλαγιες εκτασεις:1x12x1,25kg-2,5kg-6kg/αλτηρα
Πιεσεις στηθους επικλινης:1x20x10kg-20kg-30kg,1x15x40kg, 1x12x50kg, 1x10x70kg, 1x2x80kg
Face pulls:1x10x50kg, 3x10x80kg
Cable crossover:1x10x25kg-35kg, 1x8x45kg/χερι
Ελξεις ψηλης τροχαλιας:1x10x50kg-70kg, 1x8x80kg
Πιεσεις στηθους με ενα αλτηρα:3x10x24kg/πλευρα
Κωπηλατικη σε μηχανη κλειστη λαβη:3x8x100kg
Πιεσεις ωμων αλτηρες:1x10x11kg-15kg-19kg/αλτηρα
Κωπηλατικη αλτηρα:3x10x24kg
Καμψεις δικεφαλων αυτοσ/ση:3x10x11kg
Καμψεις δικεφαλων σφυρια:1x10x11kg-15kg-17kg
Εκτασεις τρικεφαλων αλτηρας:3x10x24
Πιεσεις τρικεφαλων τροχαλια:1x10x50kg-70kg-80kg
Αποθεραπεια:10’ Περπατημα

ktm620
18-04-16, 07:55
Καλη εβδομαδα!
Ζεσταμα-αποθεραπεια δεν κανεις διατασεις;

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ZipC
18-04-16, 20:11
Καλη εβδομαδα! Ζεσταμα-αποθεραπεια δεν κανεις διατασεις;
Παντα μετα απο καθε set "τραβιεμαι" οπως συνιστα κα ο θειος Frank.
Απλα δεν το γραφω γιατι ειναι ηδη αρκετα σε ογκο πιστευω, αυτα που σημειωνω.

vaggan
18-04-16, 20:29
νοιωθεις καλα με αυτο το προγραμμα φιλε?σου δουλευει?η το κανεις επειδη περιοριζεσαι απο τα θεματακια σου?αυριο εχω φαβα με παγκασιους και σε θυμηθικα:green:

Eddie
18-04-16, 22:07
Καλησπερα κι απο δω. Ποση ωρα σου παιρνει στο περιπου η καθε προπονηση? Βλεπω 10-12 ασκησεις + ζεσταματα-κρυωματα.

ZipC
19-04-16, 07:03
νοιωθεις καλα με αυτο το προγραμμα φιλε?σου δουλευει?η το κανεις επειδη περιοριζεσαι απο τα θεματακια σου?αυριο εχω φαβα με παγκασιους και σε θυμηθικα
Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα το 2 upper, 2 lower παρα το 3ημερο που ακολουθω.
Ο χρονος που μου απομενει σε σχεση με τα θεματα μου με περιοριζουν σε επιλογες.
Παρ'ολα αυτα ομως την παλευω και καποιες φορες συμβαινουν γεγονοτα και παιρνω τα πανω μου.
Καποια δηλαδη επαινετικα σχολια μυικοτητας τωρα που ξεκινησαν τα κοντομανικα,με διαβεβαιωνουν
οτι δεν παει στραφι ο κοπος.Αθανατη φαβα!!!!

ZipC
19-04-16, 07:14
Καλησπερα κι απο δω. Ποση ωρα σου παιρνει στο περιπου η καθε προπονηση? Βλεπω 10-12 ασκησεις + ζεσταματα-κρυωματα.
Γεια σου Eddie.
Συνηθως κανω προπονηση χωρις περισπασμους απο γλουτιαιους πειρασμους και φλυαρους αθλουμενους.
Ετσι,ο χρονος μεταξυ ασκησεων και sets ειναι αυστηρος.Συχνα,στα set κρατω αναπαυση μολις 30''
Συνολικα στοχευω να μην ξεφευγω απο τα 60 λεπτα καθαρης εκγυμνασης.
Επιπροσθετα βαλε και τα 20' ζεσταμα/αποθεραπεια,οποτε...εκει

ZipC
23-04-16, 21:26
Τελευταια δεν ποναω μετα τις προπονησεις,ουτε νιωθω σοβαρο πιασιμο.
Δεδομενου πως "απαγορευεται" να ανεβασω κιλα σκεφτηκα να ξεκινησω
παλι ενα 3 day split βασισμενο σε αυτο του θειου Frank Zane.

ΠΛΑΤΗ/ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΠΗΧΕΙΣ/ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

Ζεσταμα:10' ποδηλατο
Ελξεις ψηλης τροχαλιας:1x15x30kg,1x12x50kg,1x10x70kg,1x5x80kg
Κωπηλατικη μηχανη κλειστη λαβη:1x10x80kg-90kg-100kg
Κωπηλατικη σταυρος:1x12x40kg-60kg,1x10x80kg,1x7x100kg
Κωπηλατικη αλτηρα:3x10x24kg
Shrugs καθιστος/αλτηρες:3x12x21kg/αλτηρα
Υπερεκτασεις:3x10xΣΒ+10kg
Καμψεις αυτο/σης:1x10x6kg-11kg-15kg
Καμψεις αλτηρων ορθιος:1x10x19kg-21kg,1x8x24kg/αλτηρα
Καμψεις αλτηρων επικλινης παγκος:1x12x6kg,9kg-11kg-15kg/αλτηρα
Καμψεις αλτηρων αναποδη λαβη:1x10x9kg-11kg-15kg/αλτηρα
Καμψεις πηχεων/αλτηρας:3x10x15kg/χερι
Ροκανισματα:4x25
Αρσεις ποδιων:3x20
Περιστροφες κορμου:3x20
Αποθεραπεια:10' περπατημα

Εχω βγαλει μες' την εβδομαδα 3x20λεπτα αεροβια με αδειο στομαχι στο 3ωρο.
Αυτα!

ZipC
24-04-16, 19:58
ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ ποδηλατο
Squats:1x20x10kg, 1x10x30kg-50kg-70kg-100kg, 1x7x130kg
RDL:1x10x50kg-60kg-70kg-80kg-100kg
Πρεσσα:3x10x150kg
Εκτασεις τετρακεφαλων:1x12x23kg, 1x10x45kg-64kg/ποδι
Γαμπες ορθιος:1x10x50kg-70kg-80kg/ποδι/smith step
Γαμπες καθιστος:1x12x30kg-50kg-70kg-80kg
Αποθεραπεια:10’ περπατημα

ZipC
29-04-16, 22:02
ΣΤΗΘΟΣ/ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΩΜΟΙ

Ζεσταμα:10' περπατημα
Ζεσταμα ωμων:πλαγιες/εμπρος εκτασεις-πιεσεις:3x10x2.5kg-4kg-6kg
Πιεσεις στηθους/οριζοντιος:1x20x10kg-20kg-30kg-50kg, 1x15x70kg, 1x6x90kg, 1x3x100kg, 1x1x110kg
Πιεσεις στηθους/επικλινης:1x10x50kg-60kg-70kg, 1x6x80kg
Crossover:1x12x30kg-35kg, 1x8x40kg
Pullover:3x12x24kg
Πιεσεις/οριζοντιος/κλειστη λαβη:1x10x50kg-55kg-60kg
Εκτασεις τρικεφαλων/αλτηρας:1x10x11kg-14kg-17kg
Πιεσεις τρικεφαλων/τροχαλια:3x10x80kg

Cable Rear Delt Fly:1x10x2.5kg-7kg-10kg-15kg-17kg/πλευρα
Πλαγιες εκτασεις/τροχαλια:1x10x5kg-10kg-15kg-17kg
Αποθεραπεια:10' περπατημα



Στον οριζοντιο,μετα τα 90kg και στον επικλινη μετα τα 70kg, τον αριστερο ωμο τσιμπουσε κατι στα 220V με 50HZ.
Με μεγαλυτερο αλτηρα στα 24kg,τα pullover,κωπηλατικη και καποιες αλλες ασκησεις μοιαζουν "γελοιες".
Για μεγαλυτερο ουτε λογος.Μονο πατεντες η στραβομπαρα για καποιες.

giorgos1997
30-04-16, 21:02
Μου φαίνεται ότι ανεβαίνεις πολύ ανα σετ στα πόδια για 130κιλα.Για να ανεβαίνεις 30κιλα στο σετ θες 250κιλα πόδια μίνιμουμ, με τα 100 πρώτο λειτουργικό. Το 1ο σετ είναι 10κιλα (στο σμιθ είναι τόσο η μπάρα?) και στο 6ο 130κιλα. Συνήθως όσο συγκλίνουμε στο πολλά κιλά, ελαττώνεται το διαφορικό των κιλών στα σετ, με την μόνη εναλλακτική να μένει ίδιο. Εδώ τα κιλά ανεβαίνουν ανά 20 και μετά ανά 30.

ZipC
30-04-16, 21:24
Μου φαίνεται ότι ανεβαίνεις πολύ ανα σετ στα πόδια για 130κιλα.Για να ανεβαίνεις 30κιλα στο σετ θες 250κιλα πόδια μίνιμουμ, με τα 100 πρώτο λειτουργικό. Το 1ο σετ είναι 10κιλα (στο σμιθ είναι τόσο η μπάρα?) και στο 6ο 130κιλα. Συνήθως όσο συγκλίνουμε στο πολλά κιλά, ελαττώνεται το διαφορικό των κιλών στα σετ, με την μόνη εναλλακτική να μένει ίδιο. Εδώ τα κιλά ανεβαίνουν ανά 20 και μετά ανά 30.
Τα κιλα ειναι ελευθερα,απλα η μπαρα δεν ειναι ολυμπιακη.
Εχω "απαγορευσεις" ορθοπαιδικου χαρακτηρα και σταματαω στα 130kg.
Παρ'ολα αυτα δεν καταλαβαινω τι σε χαλαει.

giorgos1997
30-04-16, 21:29
Πιστεύω ότι αν ανέβαζες 50/70/90/100/110/120/130 θα έβλεπες μετρήσιμη διαφορά στα πόδια σου.

Eddie
30-04-16, 21:40
Μια χαρα το παει. Οπως βολευει τον καθενα,σε αλλους αρεσει το buffer σε αλλους οχι. Αλλους τους δινει σταδιακα δυναμη κι αλλους τους προεξαντλει με αποτελεσμα να χανουν στα τελευταια λειτουργικα..

ZipC
30-04-16, 21:45
ΠΛΑΤΗ/ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΠΗΧΕΙΣ/ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

Ζεσταμα:10' ποδηλατο
Αρσεις/χαλαρες:1x10x25kg-50kg-70kg-90kg, 1x3x110kg
Κωπηλατικη/σταυρος:1x10x40kg-60kg-80kg-100kg
Ελξεις ψηλης τροχαλιας:1x10x50kg-60kg-70kg,1x6x80kg
Κωπηλατικη/μηχανη/ανοιχτη λαβη:1x10x70kg-80kg-90kg
Shrugs/smith:1x10x50kg-70kg-90kg-110kg
Καμψεις αλτηρων/επικλινης παγκος:1x10x6kg-11kg-15kg-17kg/αλτηρα
L.R/Ez bar:1x10x15kg-20kg-30kg-35kg
Καμψεις αυτο/σης:1x12x11kg, 2x8x15kg/αλτηρα
Καμψεις αλτηρων/αναποδη λαβη:1x10x9kg-11kg-15kg/αλτηρα
Καμψεις πηχεων/αλτηρας:3x12x11kg/χερι
Ροκανισματα:5x20
Αρσεις γονατων/διζυγο:3x15
Περιστροφες κορμου/Ez bar:3x50
Αποθεραπεια:10' περπατημα

ZipC
30-04-16, 21:55
Μια χαρα το παει. Οπως βολευει τον καθενα,σε αλλους αρεσει το buffer σε αλλους οχι. Αλλους τους δινει σταδιακα δυναμη κι αλλους τους προεξαντλει με αποτελεσμα να χανουν στα τελευταια λειτουργικα..
Γεια σου Eddie.
Αν δεν με πονουσε το γονατο και οι σπονδυλοι θα πηγαινα κοντρα τον Dan Green -εβηξε κανεις;
Κερναω Δευτερα και Τριτη γυμναστηριο σε 'σενα και τον Βαγγελη.Θα ειναι ανοιχτα κανονικα το δικο μου!!!
Αντε και καλη Ανασταση σε ολους.

ZipC
02-05-16, 21:02
ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ ποδηλατο
Squats:1x10x10kg-30kg-50kg-70kg, 1x7x100kg, 1x5x130kg, 1x3x150kg
RDL:1x10x10kg-30kg-50kg-80kg-100kg
Γαμπες καθιστος:1x12x30kg-50kg-70kg-80kg
Πρεσσα:3x10x150kg
Καμψεις δικεφαλων:1x10x30kg-40kg, 1x8x50kg
Εκτασεις τετρακεφαλων:3x12x64kg, 2x10x64kg/ποδι
Γαμπες ορθιος:1x10x30kg-50kg-70kg-80kg-110kg-130kg/smith step
Αποθεραπεια:10’ περπατημα

Ο Χριστος Ανεστη







http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=104766&stc=1http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=104767&stc=1

ZipC
06-05-16, 07:12
ΠΛΑΤΗ/ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΠΗΧΕΙΣ/ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

Ζεσταμα:10' ποδηλατο
Rack pulls:1x10x50kg-90kg, 1x7x110kg, 1x5x130kg, 1x5x150kg, 1x3x160kg
Ελξεις ψηλης τροχαλιας:1x10x40kg-50kg-60kg-70kg
Κωπηλατικη/μηχανη/ανοιχτη λαβη:1x10x70kg-80kg-90kg
Κωπηλατικη/τροχαλια/χερι:1x12x30kg, 1x10x50kg-70kg
Shrugs behind back/smith:1x10x10kg-30kg-50kg-70kg-80kg
Καμψεις αλτηρων/επικλινης παγκος:1x10x11kg-15kg-17kg/αλτηρα
L.R/αλτηρας:3x10x11kg
Καμψεις αυτο/σης/arnold:1x10x13kg-15kg-17kg/αλτηρα
Καμψεις EZ bar/αναποδη λαβη:1x10x15kg-20kg-30kg
Καμψεις πηχεων/αλτηρας:1x10x13kg-15kg-17kg/χερι
Ροκανισματα:4x25
Αναποδα ροκανισματα:5x10
Καμψεις V:3x15
Περιστροφες κορμου/Ez bar:3x50
Αποθεραπεια:10' περπατημα

ZipC
07-05-16, 16:13
ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ ποδηλατο
Εκτασεις τετρακεφαλων:1x12x23kg-45kg-64kg
Προσαγωγοι μηχανη καθιστος:2x10x64kg
Απαγωγοι μηχανη καθιστος:2x12x64kg
Hack Squats/Smith:1x10x50kg-70kg-90kg-110kg
Πρεσσα:1x12x210kg-220kg-230kg
Καμψεις δικεφαλων:1x10x25kg-35kg, 1x8x50kg
RDL:1x10x50kg-80kg-100kg
Γαμπες καθιστος/κλιση εσω:1x12x30kg-50kg-70kg-80kg
Γαμπες ορθιος/κλιση εξω/1 ποδι:1x10x50kg-70kg-80kg/smith step
Αποθεραπεια:20’ περπατημα

ZipC
08-05-16, 21:53
ΣΤΗΘΟΣ

Ζεσταμα:10' περπατημα
Ζεσταμα ωμων:πλαγιες/εμπρος εκτασεις-πιεσεις:2x10x4kg-6kg
Πιεσεις στηθους/οριζοντιος:1x12x40kg-50kg-60-70kg, 1x8x90kg, 1x2x100kg
Πιεσεις στηθους/επικλινης:1x10x50kg-55kg-60kg, 1x8x65kg
Εκτασεις αλτηρων επικλινης:2x12x21kg, 1x10x21kg/αλτηρα
Pullover/EZ bar:1x10x25kg-30kg-35kg

Αποθεραπεια:-----

Βιαστικη προπονηση με πονο στους ωμους ειδικα στον επικλινη.
Χρωσταω ωμους/τρικεφαλους.
Αυριο στο σπιτι με ασκησεις σωματικου βαρους + ελευθερα βαρη.

ZipC
10-05-16, 21:24
'Ξοφλησα τα χρωστουμενα σημερα σε home made προπονηση.
Ομολογουμενως υπαρχουν body weight ασκησεις ζορικες.
Ελλειψη μεγαλων αλτηρων εκανα πιεσεις ωμων κατακορυφα
με τα ποδια στο δοκαρι της εξωπορτας.Πικρααααα!!!!!!!
Σιγουρα ο συνδυασμος βυθισεων με αυτες τις πιεσεις + κατι
εκτασεις/προτασεις/πιεσεις σε ολες τις κεφαλες με αλτηρες
δωσανε μια ολοκληρωμενη προπονηση σε τρικεφαλους και ωμους.
Ισως αυριο να εχω doms.

Eddie
10-05-16, 22:01
Ωραιος.. Αν μαθεις τη μηχανικη του σωματος τοτε με λιγο φαντασια μπορεις να κανεις αρκετα σε περιπτωση αναγκης και χωρις εξοπλισμο.

ZipC
11-05-16, 06:40
Ωραιος.. Αν μαθεις τη μηχανικη του σωματος τοτε με λιγο φαντασια μπορεις να κανεις αρκετα σε περιπτωση αναγκης και χωρις εξοπλισμο.
Καλημερα Eddie.
Συμφωνω,μπορει κανεις να αναπτυξει μια αρμονικη κορμοστασια χρησιμοποιοντας μονο το
σωματατικο του βαρος.Πολλα χρονια εκανα τετοιου ειδους γυμναστικη πριν ασχοληθω με τα βαρη.
Το σημειο ομως που θελει αντιστασεις για να αναπτυχθει ραγδαια ειναι τα ποδια.
Ακομη και με pistol squats καποια στιγμη βαλτωνεις.
Ισως με πολλα sprint σε ισιο & ανηφορικο δρομο να φανει διαφορα -το εχω δοκιμασει- αλλα
απαιτει μεγαλυτερη συχνοτητα προπονησεων.
Καταληγωντας θα πω οτι,αν καποιος θελει να γυμναστει μπορει παντου να το κανει,
χωρις εξοπλισμο και με αξιοσημειωτα αποτελεσματα.

ZipC
13-05-16, 06:37
ΠΛΑΤΗ/ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΠΗΧΕΙΣ

Ζεσταμα:10' ποδηλατο
Rack pulls:1x10x10kg-30kg-50kg-90kg-110kg-130kg-147kg
Ελξεις ψηλης τροχαλιας:1x15x40kg-50kg, 1x12x60kg, 1x10x70kg, 1x5x80kg
Κωπηλατικη/μηχανη/κλειστη λαβη:1x10x90kg-100kg-100kg
Κωπηλατικη/χαμηλη τροχαλια/χερι:3x8x80kg
Shrugs/smith:1x15x50kg-70kg-90kg-110kg-130kg
Καμψεις δικεφαλων/χαμηλη τροχαλια:1x10x50kg-60kg, 1x7x70kg
Καμψεις σφυρια/σχοινι/χαμηλη τροχαλια:1x10x50kg-60kg, 1x8x70kg
Καμψεις δικεφαλων/μονη λαβη/χαμηλη τροχαλια:1x10x20kg-30kg-30kg
Καμψεις δικεφαλων/μονη αναποδη λαβη/χαμηλη τροχαλια:3x10x30kg
Αποθεραπεια:10' περπατημα

ZipC
14-05-16, 17:43
ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ περπατημα
Εκτασεις τετρακεφαλων:1x15x23kg-45kg-64kg-64kg-64kg
Προσαγωγοι/μηχανη καθιστος:2x12x64kg
Απαγωγοι/μηχανη καθιστος:2x12x64kg
Hack Squats/Smith:1x10x50kg-70kg-90kg-110kg-120kg
RSLDL:1x10x50kg-70kg-90-110kg
Πρεσσα:3x20x150kg
Γαμπες/πρεσσα:3x15x150kg
Καμψεις δικεφαλων ορθιος:1x12x20kg-25kg-30kg/ποδι
Γαμπες καθιστος:1x15x30kg-50kg-70kg-80kg
Αποθεραπεια:10’ περπατημα

ZipC
15-05-16, 18:32
ΣΤΗΘΟΣ/ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΩΜΟΙ

Ζεσταμα:10' περπατημα
Ζεσταμα ωμων:πλαγιες/εμπρος εκτασεις/πιεσεις:3x12x4kg-6kg
Πιεσεις στηθους/οριζοντιος:1x20x30kg-50kg, 1x15x70kg, 1x6x90kg, 1x2x100kg, 1x10x80kg *
Πιεσεις στηθους/επικλινης:1x10x50kg-60kg, 1x8x70kg
Crossover:1x12x30kg-35kg, 1x10x40kg
Pullover:1x10x30kg-34kg-42kg
Cable Rear Delt Fly:1x10x10kg-15kg-20kg/πλευρα
Πλαγιες εκτασεις/τροχαλια:1x10x10kg-12kg-15kg
Dips:3x12xΣΒ
Πιεσεις τρικεφαλων/τροχαλια:1x20x50kg-70kg, 1x15x80kg
Εκτασεις τρικεφαλων/αλτηρας:1x10x12kg-14kg-15kg

Αποθεραπεια:10' περπατημα

* Περασε 1 μηνας απο τους 8 της θεραπειας και δεν βλεπω διαφορα στα κιλα.
Ο πονος λιγο επεσε αλλα το δαγκωμα/πιασιμο παραμενει.
Καταλαβαινω οτι ειναι νωρις ακομη.Σημερα σκεφτηκα λιγο να με πιεσω εως τα 120 κιλα
αλλα στην 2η των 100 εσπασε ενα αγγειο στη μυτη και με πηρανε τα αιματα.
Εριξα τα κιλα στα 80 γιατι δεν σταματουσε η αιμορραγια και εβγαλα την υπολοιπη προπονηση
στηθους με μια γαζα στο ρουθουνι."Φιλτραρισμενες" οι αναπνοες!!!!!

-Ωμοι και τρικεφαλοι πηγαν καλα.Στις εκτασεις τρικεφαλων με αλτηρα δεν μπορουσα να ανεβασω
ουτε γραμμαριο απο την εξαντληση λογω των πιεσεων στην τροχαλια.

-Χρωσταω κοιλιακους.Θα τους πατσισω Δευτερα-Τριτη στο σπιτι.

-Παγοθεραπεια στους ωμους.

ZipC
19-05-16, 06:45
ΠΛΑΤΗ/ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΠΗΧΕΙΣ/ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

Ζεσταμα:10' περπατημα
Rack pulls:1x10x30kg-50kg-90kg-110kg-130kg-147kg
Ελξεις ψηλης τροχαλιας:1x12x50kg-60kg, 1x5x80kg, 1x3x90kg
Κωπηλατικη καθιστος/τροχαλια/μονη λαβη:1x10x60kg-2x10x80kg/χερι
Κωπηλατικη/χαμηλη τροχαλια:1x10x50kg-60kg-70kg/χερι
Καμψεις δικεφαλων/LR:1x15x6kg-9kg-11kg-15kg, 1x10x17kg/χερι
Καμψεις δικεφαλων/επικλινης παγκος:1x10x11kg, 3x8x15kg/χερι
Καμψεις δικεφαλων/αυτοσ/ση:1x10x9kg-11kg-15kg/χερι
Καμψεις πηχεων/αλτηρας:1x10x9kg-11kg-15kg/χερι
Καμψεις πηχεων/αναποδη λαβη/αλτηρας:1x10x9kg-11kg-15kg/χερι
Ροκανισματα:5x20
Καμψεις V:4x15
Περιστροφες κορμου:3x50
Αποθεραπεια:10' περπατημα

ZipC
21-05-16, 21:45
ΠΟΔΙΑ

Ζεσταμα:10’ jogging
Εκτασεις τετρακεφαλων:1x15x23kg-45kg-64kg-64kg/ζευγος ποδιων, 1x10x64kg/ποδι
Squats:1x10x50kg-70kg-90kg, 1x5x110kg-120kg
RDL:1x10x50kg-70kg-90-100kg
Γαμπες καθιστος:1x15x15kg-30kg-50kg-70kg
Πρεσσα:1x10x200kg-230kg-250kg
Καμψεις δικεφαλων ορθιος:1x12x20kg-30kg-40kg/ποδι
Γαμπες ορθιος:....θλαση αριστερης γαμπας
Αποθεραπεια:10' κουτσοσυρσιμο μπας και αμολησει....

Πηγα γυμναστηριο με πιασμενη την αριστερη γαμπα.
Ξεκινησα με τη σκεψη οτι αν αντιδρασει θα διακοψω αλλα πηγε καλα.
Στην τελευταια ασκηση,εβγαλα 1 set 10 επανηληψεις στη δεξια αλλα
οταν αρχισα στην αριστερη ενιωσα ενα "κλανγκ" με εντονοτατο πονο.
Διαταση μονο με τραβηγμα δαχτυλων.Διαφορετικα σφαδαζω.
Μιλησα με τον ορθοπαιδικο ο οποιος μου ειπε οτι αφου κουναω δαχτηλα,
περπαταω -οπως- στηριζομαι,ειναι θλαση.
Μου συστησε παγοθεραπεια,δεσιμο με ελαστικο επιδεσμο απο
τον αστραγαλο μεχρι την κλειδωση γονατου.Πιο σφιχτα στο υψος της γαμπας.
Xefo rapid των 8mg πρωι-βραδυ για 5 ημερες και βλεπουμε.
Πανω που ελεγα οτι παω καλα......

Eddie
21-05-16, 22:35
Μη μασας αδερφε, καθε εμποδιο για καλο.. Συνηθως η γαμπα δεν ειναι μεγαλος μπελας,περναει και δεν ακουμπαει. Περαστικα.. :clap:

ZipC
22-05-16, 09:13
Μη μασας αδερφε, καθε εμποδιο για καλο.. Συνηθως η γαμπα δεν ειναι μεγαλος μπελας,περναει και δεν ακουμπαει. Περαστικα.. :clap:
Καλημερα φιλε.
Ευχομαι να ειναι οπως τα λες γιατι εχω σπαστει.
Φυλαω μεση και γονατα μειωνοντας τα κιλα σε πολυαρθρικες ασκησεις
μιας και εχω τα γνωστα θεματα μου, αλλα μου την "φερνει" η γαμπα.
Ισως να φερει κοπωση απο την καθημερινη κινηση και ορθοστασια στη δουλεια.
Η αρθογραφια που μελετησα εως τωρα,δινει κανα δεκαπενθημερο αναρρωσης.
Σε ευχαριστω για τη στηριξη!!!!!

ZipC
24-05-16, 22:55
ΣΤΗΘΟΣ/ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ/ΩΜΟΙ/ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

Καμψεις επικλινης/γωνια 45°:5x10xΣΒ
Καμψεις:5x12xΣΒ
Καμψεις:3x12xΣΒ + τον γιο μου στην πλατη (21kg)
Καμψεις κατακλινης/γωνια 45°:4x12xΣΒ
Βυθισεις:3x12xΣΒ
Καμψεις/ενωμενες παλαμες:6x12xΣΒ
Βυθισεις παγκου/τρικεφαλοι/ποδια ψηλα:3x12xΣΒ
Εκτασεις τρικεφαλων/αλτηρας:3x20x5kg/χερι
Προτασεις ωμων/αλτηρας:3x15x5kg/χερι
Εκτασεις πλαγιες/αλτηρας:3x15x5kg/χερι

Εκτάσεις αλτήρων στην πρόκυψη:3x12x5kg/χερι
Ροκανισματα:5x20
Ψαλιδια:3x50
Καμψεις V:3x20

Σπιτικη προπονηση.Πατσισα την χαμενη προπονηση της κυριακης.
Η γαμπα ειναι λιγο καλυτερα αλλα ποναει.
Αποφασισα να μην την ταλαιπωρησω κι αλλο με οδηγηση γυμναστηριο κλπ.
Δυστηχως βρηκα μονο εναν 5αρι αλτηρα και ετσι δεν δουλεψα ωμους
με καλη αντισταση.Παρ'ολα αυτα ομως,δεν σκοπευω σε δυνατη προπονηση
ποδιων.Ετσι σκεφτομαι να παιξω ποδια-ωμους κατα το σαββατο.Ισως εκει
καταφερω να βγαλω μεγαλυτερο εργο συγκριτικα.

lila_1
17-06-16, 21:56
όλα καλά εδω?

ZipC
30-06-16, 00:17
όλα καλά εδω?
Καλησπερα Αλικη.
Καλησπερα και στην υπολοιπη παρεα.
Περναω μια δυσκολη φαση στη ζωη μου.
Απο τη μια πονεσα αρκετα με τη γαμπα και εξακολουθω να ποναω στους ωμους.
Ακομη και οταν σηκωνω σακουλες με ψωνια ή τα παιδια μου.
Βεβαια συνηθως κραταω απο καμια δεκαρια σακουλες σε καθε χερι
για να κανω λιγοτερες διαδρομες,αλλα σιγουρα παλιοτερα δεν με κοβανε τοσο.
Εξακολουθω τη θεραπεια.Ειμαι στον 3 απο τους 8 μηνες.Θα δειξει!!!
Επισημως ειναι ανεργος κατι που σου ριχνει το ηθικο οσο αντρικια και αν το παλευεις.
Ειμαι ομως και τρελα ερωτευμενος με την κορη μου.
4 1/2 μηνων πλεον και με εχει τεντωσει με ναζια,παιχνιδια,κλαματα.
Αυτη και ο γιος μου ειναι το αντιδοτο στο δηλητηριο που γευομαι.
Ευχομαι αρχες του μηνα να μπορεσω να μπω παλι σε προπονησεις.
Αλικη σε ευχαριστω που περασες και συγνωμη που αργησα να σου απαντησω.
Στα δυσκολα φαινεται απο τι ειμαστε φτιαγμενοι.
Να ειστε ολοι καλα.

ZipC
22-07-16, 22:08
Αεροβια πρωινη 40' με 12ωρη αποχη απο γευμα.
Προπονηση απογευματινη full body 55'
Κατασταση ωμων:6/10
Κατασταση γαμπας:5/10
Κατασταση μεσης-γονατων:9/10
Διατροφη υποθερμιδικη.
Ο γιος μου λεει οτι πλεον δεν εχω γραμμουλα με τετραγωνακια
στην κοιλια μου.Αυτο και αν ειναι κινητρο για στεγνωμα.

lila_1
23-07-16, 03:15
Με τα θέματα υγείας που είχες αναφέρει όλα καλά?

ZipC
23-07-16, 09:42
Με τα θέματα υγείας που είχες αναφέρει όλα καλά?
Η θεραπεια των ωμων συνεχιζεται κανονικα.
Μεση γονατα,προσεχω για να εχω.
Ο ογκος στην υποφυση επηρρεαζει μαλλον την εκκριση
κορτιζολης στον οργανισμο κυριως.Το μαλλον προκυπτει γιατι
οταν εκανα τις εξετασεις με οριο το 10 ημουν στο 8.5.
Ο γιατρος μου ειπε οτι ισως να ημουν αγχωμενος και το προκαλεσα εγω.
Το σιγουρο ειναι οτι ολοι οι γιατροι που με ειδαν μου συστησαν να μην
παω σε νευρολογο γιατι θα με βαλει χειρουργειο αμεσως.
Το να μπεις ειναι το ευκολο,το πως θα βγεις ειναι το δυσκολο.
Τι θα δουλευει και τι θα εχει πειραχτει.
Για τα επομενα 5 χρονια θα βγαζω μαγνητικες για να παρακολουθω την αναπτυξη του.
Ενθαρρυντικο ειναι πως μπορει να μεινει ως εχει και εγω να θεωρω τον εαυτο μου το ιδιο
τυχερο σαν τα κοριτσια παρακατω."Περασε και δεν ακουμπησε" δηλαδη!!!
Αι σκανδαλιστικαι σου αναρτησεις σκοτωνουν σε σκηνικο Quentin Tarantino!!!

https://www.youtube.com/watch?v=zSrRHoXGRDE

ZipC
25-07-16, 22:57
Προχθες:40' αεροβια σε δρομο με ελαφρια κλιση
Εχθες:40' αεροβια σε μικτο δρομο
Σημερα:10' διαδρομο/60' full body/20' αεροβια

vaggan
25-07-16, 23:21
καλη επανοδο θα τα πας περιφημα:thumbup::weights:

ZipC
26-07-16, 22:39
καλη επανοδο θα τα πας περιφημα:thumbup::weights:
Ευχαριστω Βαγγελη.Καλη δυναμη και στη δικη σου προσπαθεια.
Αλλα μην αυτοτιμωρεισαι την επομενη μιας "πτωσης".
Απολαυσε το μωρε.Μια μερα ηταν,την αξιζεις αλλωστε,μπαααααα...

Σημερα 45' αεροβια σε μικτο δρομο.Επειτα κοιλιακοι.
Ευτυχως προλαβα να ολοκληρωσω την διαδρομη γιατι μετα
η βροχα επιπτε right through....
Ολα στη θεση τους χωρις πονο,εκτος απο μηριαια δικεφαλα και
μεγα γλουτιαιο.Πιασμενα του κερατα αλλα αναμενομενο!!!

ZipC
28-07-16, 22:10
10' διαδρομο/70' full body/20' αεροβια

Τα'παιξα σημερα.Νομιζα θα βγει η καρδια απο τον θωρακα.
Ολα καλα τωρα.Γιαουρτακι με cottage και αμυγδαλα για βραδυνο.
Τρελο φαγοποτι.Δεν ποναω πουθενα.Λιγο τραβαει η μεση απο RDL.

ZipC
29-07-16, 22:33
40' αεροβια/κοιλιακοι.

ZipC
30-07-16, 22:57
10' διαδρομο/80'+ full body/20'+ αεροβια

ZipC
01-08-16, 17:33
Εχθες:45' αεροβια.
Σημερα:10' διαδρομο/70' full body/20'+ αεροβια

ZipC
04-08-16, 17:03
Τριτη:45' αεροβια.
Τεταρτη:10' διαδρομο/70' full body(+ κοιλιακους)/20'+ αεροβια.
Σημερα:45' αεροβια.

ZipC
07-08-16, 16:28
Παρασκευη:10' διαδρομο/75' full body(+ κοιλιακους)/20'+ αεροβια.
Σ/Κ:Τρεξιμο μεν αλλα οχι αθλητικο δε.Πολλες υποχρεωσεις!!!!
Ποναει η μεση και το αριστερο γονατο.

ZipC
09-08-16, 15:14
Δευτερα:10' διαδρομο/70' full body/10' αποθεραπεια.
Σημερα:50' αεροβια.

ZipC
13-08-16, 10:23
Τεταρτη:10' διαδρομο/75' full body(+ κοιλιακους)/20'+ αεροβια.
Πεμπτη:55' αεροβια.
Παρασκευη:10' διαδρομο/75' full body(+ κοιλιακους/ραχιαιους)/30'+ αεροβια.

ZipC
17-08-16, 17:18
Σαββατο:55' αεροβια/κοιλιακοι
Κυριακη:αναπαυση
Δευτερα:αναπαυση
Τριτη:10' διαδρομο/80' κορμος/κοιλιακοι/ραχιαιοι/20' αεροβια.
Τεταρτη:10' διαδρομο/70' ποδια/κοιλιακοι/ραχιαιοι/20' αεροβια.
Το γυμναστηριο θα ειναι ανοιχτο Τριτη-Παρασκευη.
Θα παιξω κορμο/ποδια/κορμο γιατι κολλητα δυο μερες full body
δεν με βλεπω να το βγαζω + καθημερινη αεροβια.

ZipC
19-08-16, 17:49
Πεμπτη:60' αεροβια/κοιλιακοι
Παρασκευη:10' διαδρομο/70' κορμος/κοιλιακοι/ραχιαιοι/20' αεροβια.

ZipC
23-08-16, 18:19
Σαββατο - Δευτερα:Τρεχαματα με τα παιδια,κεφαλι δεν σηκωσα.Απο κουραση...σα να εκανα σερι 10 full body!!
Τριτη:15' διαδρομο/80' full body/κοιλιακοι/ραχιαιοι/25' αεροβια

Eddie
26-08-16, 12:27
Παρασκευη:10' διαδρομο/75' full body(+ κοιλιακους)/20'+ αεροβια.
Σ/Κ:Τρεξιμο μεν αλλα οχι αθλητικο δε.Πολλες υποχρεωσεις!!!!
Ποναει η μεση και το αριστερο γονατο.

Καλημερα φιλε, ελπιζω να σαι καλα. Τετοια περιστασιακα πονακια σε πιανουν συχνα; Νομιζω οτι απο τη μια εισαι τυχερος γιατι μαλλον το σωμα σε προειδοποιει να χαλαρωσεις λιγο. Καλυτερα απ το να στα σκασει δυνατα εκει που δε το περιμενεις.

ZipC
26-08-16, 21:26
Καλημερα φιλε, ελπιζω να σαι καλα. Τετοια περιστασιακα πονακια σε πιανουν συχνα; Νομιζω οτι απο τη μια εισαι τυχερος γιατι μαλλον το σωμα σε προειδοποιει να χαλαρωσεις λιγο. Καλυτερα απ το να στα σκασει δυνατα εκει που δε το περιμενεις.
Γεια σου φιλε μου,χαθηκαμε.
Γενικα τσιμπιες,σουβλιες αλλα και πονους δυνατους εχω τακτικα.
Καπου φταιω εγω, καπου το σωμα που ναι μεν ανηκει στο ιδιο προσωπο αλλα δεν αντεχει το ιδιο.
Ναι, απο μια μερια το θεωρω τυχη γιατι μπορω να κανω αναπροσαρμογη/ες.
Με τη μεση σου τι εγινε.Βρηκες καμια "ακρη" για μαγνητικη;

Τεταρτη:Αααα..δεν θυμαμαι..πρεπει να εκανα καμια ωρα αεροβια!!
Πεμπτη:10' διαδρομο/80' full body/κοιλιακους/ραχιαιους/10' διαδρομο.
Παρασκευη:60' αεροβια.

lila_1
26-08-16, 22:27
imo τα 10 λεπτά διάδρομο ζέσταμα δεν σου προσφέρουν κάτι, είναι χάσιμο χρόνου. ΈΜΠΑ κατευθείαν στο ζέσταμα με βάρη και κέρδισε 10' χρόνο για τα πιτσιρίκια σου :turtle:

ZipC
27-08-16, 17:18
imo τα 10 λεπτά διάδρομο ζέσταμα δεν σου προσφέρουν κάτι, είναι χάσιμο χρόνου. ΈΜΠΑ κατευθείαν στο ζέσταμα με βάρη και κέρδισε 10' χρόνο για τα πιτσιρίκια σου
Καλησπερα Αλικη.
Με βοηθαει να ανεβασω τη θερμοκρασια του σωματος αλλα και να πεισω/πιεσω τον εαυτο μου ωστε να βγαλει
μια δυνατη προπονηση.Σιγουρα υπαρχουν πολλες προτασεις με foam rolling,διατασεις,λαστιχα,σχοινακι αλλα και
set προ των λειτουργικων στις πολυαρθρικες ασκησεις.
Επιλεγω λοιπον τα 10 λεπτα για τους λογους της 1ης προτασης (φτασαμε στην 4η δεν ξερω αν θα συνεχισεις να διαβαζεις)
αλλα συνεχιζω με την προσεγγιση της τεταρτης.Μεταξυ των set και των ασκησεων παντοτε διατασεις αλλα στις μικροτερες μυικες
ομαδες ξεκιναω πιο δυναμικα.Εχουν ηδη πυρωσει.
Στα πιτσιρικια τα 10' ειναι οτι για εσενα τα 100kg σε hip thrust.Τη ζωη μου τους αφιερωνω και παλι δεν τους φτανει.
Διακοπες τελος?

ZipC
29-08-16, 20:06
Σαββατο:10' διαδρομο/80' full body/κοιλιακους/ραχιαιους/45' διαδρομο.
Κυριακη:60' αεροβια.
Δευτερα:10' διαδρομο/85' full body/κοιλιακους/ραχιαιους/45' διαδρομο.

lila_1
29-08-16, 22:33
Στα πιτσιρικια τα 10' ειναι οτι για εσενα τα 100kg σε hip thrust.
Διακοπες τελος?


χαχα οκ, ότι σε βολεύει.

Ε ναι, αρκετά το κωλοβαρέσαμε, του χρόνου πάλι :turtle:

ZipC
04-09-16, 15:24
Τριτη:τιποτα
Τεταρτη:τιποτα
Πεμπτη:τιποτα
Παρασκευη:τιποτα
Σαββατο:10' διαδρομο/65' κορμος/κοιλιακους/ραχιαιους/10' διαδρομο.
Κυριακη:10' διαδρομο/60' ποδια/κοιλιακους/ραχιαιους/10' διαδρομο.

Με πηγε εμπλοκη η εβδομαδα και ισα που καταφερα να βγαλω 3 προπονησεις.
Δεν θα μιλησω για μαυρογατες......οχι,οχι δεν θα το κανω!!!!

ZipC
07-09-16, 17:10
Επιτελους καταφερα να βρω γυμναστηριο που να καλυπτει τα θελω μου.
Μπορω πλεον να κανω τις προπονησεις μου με ποιοτικο εξοπλισμο και ασφαλεια.
Αφου λοιπον εχω αυτα που θελω θα γυρισω παλι σε upper/lower/κενο/upper/lower.
Ηδη εχω βγαλει 2 προπονησεις και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Για παραδειγμα στο προηγουμενο γυμναστηριο αφησα τελευταια τα squat στα 130kg με χιλια ζορια
(δεν υπηρχε rack ουτε αρκετα κιλα σε ωρα αιχμης) ενω σημερα εβγαλα 160kg με ανεση.
Πρεσσα της προκοπης,με μονο αρνητικο οτι εχει ταβανι τα 250kg.Εβγαλα 12x200kg χωρις κοπο.
Στις ημερες upper θα βγαζω 3 ασκησεις στηθους,3 ασκησεις πλατη,1 ασκηση ωμους,απο 2 σε δικεφαλο/τρικεφαλο.
Επισης κοιλιακους/ραχιαιους.
Στις ημερες lower,3 ασκησεις για τετρακεφαλους,2 για μηριαιους δικεφαλους,2 για γαμπες.
Ζεσταμα/αποθεραπεια/διατασεις παντοτε αλλα χωρις αεροβια.
Θα βγαζω μονο τις ημερες που δεν θα εχω γυμναστηριο.

ZipC
11-09-16, 15:31
Εκλεισε καλα η εβδομαδα με ολες τις προπονησεις διχως τραυματισμους.
Λιγοι πονοι στις πασχουσες περιοχες μεσης/ωμων/γονατου αλλα ειναι δεδομενοι.
Επειδη οπως λεει και ο γιος μου σε απταιστα Ελληνικα, βαριεστηνομαι, δεν θα κατσω
να γραψω ολες τις ασκησεις.Θα τονισω μονω τις κορυφες.
Πιεσεις σε οριζοντιο παγκο 3x110kg
Πιεσεις σε επικλινη παγκο 5x100kg
Σα να μαλακωνουν οι ωμοι λιγακι.
Πιεσεις κατακλινη σε hammer strength machine 10x120kg
Πιεσεις επικλινη σε hammer strength machine 10x100kg
Squat 2x160kg
Deadlift 1x170kg
Shrugs 12x140kg
Leg press 12x250kg
Lat pulldown 12x90kg
Seated calf raise 12x100kg
standing calf raise machine 12x150kg
Pullover 12x37kg
Triceps τροχαλια/διαφορες γωνιες/ 12x80kg
Tbar rows και κωπηλατικη δεν θυμαμαι αλλα τα πηγα πολυ καλα.
Αυτα,βαρεθηκα.....

ZipC
12-09-16, 18:02
Σημερινη προπονηση τελος.Λιγο την ακουσα!!!!


Απο 10' ζεσταμα/αποθεραπεια + διατασεις
Πιεσεις στηθους σε οριζοντιο:1x20x20kg,1x12x60kg,1x10x80kg,1x7x100kg.1x3x110kg.1x1x120kg
Πιεσεις στηθους σε μηχανη:3x12x90kg
Πισεις στηθους κατακλινη hammer strength:1x12x80kg-120kg,1x10x130kg
Chest fly machine:3x12x90kg
Ελξεις τροχαλιας ανοιχτη λαβη:1x12x50kg-70kg,1x8x90kg
Κωπηλατικη τροχαλια:1x12x60kg-80kg-90kg
Shrugs/αλτηρες:1x12x22kg-32kg-38kg/αλτηρα
Πιεσεις arnold:1x12x12kg-18kg-22kg,1x8x25kg/αλτηρα
Καμψεις αλτηρων ορθιος:1x12x10kg-15kg-18kg,1x8x22kg,1x7x25kg/αλτηρα
Καμψεις δικεφαλου σε παγκο:1x12x10kg-15kg-18kg/αλτηρα
Οπισθολαιμιες εκτασεις τρικεφαλων/αλτηρες:1x12x12kg-15kg-17kg/αλτηρα
Πισεις τρικεφαλων σε μηχανη καθιστος:3x12x100kg
Ροκανισματα σε τροχαλια:3x20x80kg
Plank:3x45''
Υπερεκτασεις 45 μοιρες:3x12

ktm620
13-09-16, 10:12
Ρε συ αυτο δεν ηταν προπονηση , μετακομιση στο γυμναστηριο ηταν.....Αντε και καλο φθινοπωρο ( καιρο ειχα να σε τσεκαρω

ZipC
13-09-16, 21:05
Ρε συ αυτο δεν ηταν προπονηση , μετακομιση στο γυμναστηριο ηταν.....Αντε και καλο φθινοπωρο ( καιρο ειχα να σε τσεκαρω
Καλησπερα φιλε μου.Ευχομαι να καταφερω να συνεχισω τις "μετακομισεις",μη με βρει καμια μεση η γονατο!!!!
Καλο φθινοπωρο και σε εσενα με δυνατες προπονησεις.

ZipC
13-09-16, 21:29
10' ζεσταμα/αποθεραπεια + διατασεις

Εκτασεις τετρακεφαλων:1x12x20kg-40kg-60kg-80kg
Squat:1x5x60kg-80kg-100kg-120kg-140kg,1x3x160kg,1x1x180kg
Reverse hack squat:1x10x50kg-60kg-80kg-100kg *
RDL knee high:1x10x60kg-80kg-100kg-120kg **
Καμψεις μηριαιων δικεφαλων ορθιος:1x12x40kg-45kg-50kg/ποδι
Καμψεις γαμπων ορθιος/τροχαλια:1x12x40kg-50kg-60kg/ποδι
Καμψεις γαμπων καθιστος:1x15x50kg-70kg-100kg,1x12x110kg

* Charles Glass technique (μεσα οι γλουτοι)
Ακομη μαθαινω την τεχνικη και το στησιμο.
Καθε φορα και καλυτερα.

** Τσαντιστηκε η μεση και δεν ανεβασα.

ZipC
15-09-16, 17:54
10' ζεσταμα/διατασεις
Πιεσεις στηθους σε επικλινη:1x12x40kg-60kg-80kg,1x2x100kg,1x1x100kg
Πιεσεις στηθους σε επικλινη hammer strength:1x12x40kg-60kg,1x8x100kg
Πιεσεις στηθους κατακλινη hammer strength:1x12x80kg-110kg,1x10x130kg
Pullover/αλτηρας:3x10x37kg
Κωπηλατικη αλτηρας:3x10x37kg
Standing lat pushdown/τροχαλια:1x12x30kg-50kg-70kg,1x10x80kg
Cable rear delt fly:1x12x20kg-25kg-30kg/πλευρα
Καμψεις αυτο/σης:1x12x11kg-13kg-15kg,1x10x17kg/αλτηρα
Καμψεις σφυρια:1x12x11kg-15kg-19kg,1x8x22.5kg/αλτηρα
Πιεσεις τρικεφαλων τροχαλια:1x12x30kg-50kg-70kg-80kg
Εκτασεις τρικεφαλων σε μηχανη καθιστος:1x10x15kg-20kg-25kg

Σημερα ισως κακως πηγα γιατι ημουν/ειμαι παρα πολυ κουρασμενος.
Χθες ολη μερα στο τρεξιμο με ελαχιστο φαγητο.
Πονουσαν/νανε ωμοι γονατο.
Με τιποτα δεν κρατουσαν οι ωμοι στα ελευθερα.Ζορι στη μηχανη.
Οσο κατεβαινει η γωνια πιεσης τα πραγματα ειναι καλυτερα.
Δοκιμασα μια καθιστη μηχανη τρικεφαλων οπου νομιζεις
οτι σηκωνεις βαγονι με 25kg αντισταση.
Με ζορισε στους αγκωνες.Δεν θα την ξαναχρησιμοποιησω.
Δεν εκανα ουτε κοιλιακους,ουτε ραχιαιους,ουτε αποθεραπεια.
Σα τη σαυρα συρθηκα μεχρι το αυτοκινητο.

ZipC
16-09-16, 17:36
10' ζεσταμα/διατασεις
Hack Squat:1x10x25kg-40kg-60kg-80kg
Leg Press 45°:1x12x40kg-80kg-130kg-180kg-230kg,1x10x270kg,1x10x300kg
Εκτασεις Τετρακεφαλων:1x12x20kg-40kg-60kg
Καμψεις μηριαιων δικεφαλων ορθιος:1x12x40kg-50kg-55kg/ποδι
Καμψεις γαμπων ορθιος/χαμηλη τροχαλια:1x12x50kg-60kg-70kg/ποδι
Καμψεις γαμπων καθιστος:1x12x40kg-60kg-80kg-100kg,1x7x120kg
Ροκανισματα:3x20
Αρσεις ποδιων σε παγκο:4x10
Καμψεις V:3x15
Υπερεκτασεις 45°:3x15
10' αποθεραπεια

Καλυτερα σημερα.Οχι πολυ ξεκουραστος,φαγητο περισσοτερο.
Τη μηχανη για Hack Squat δεν μπορω να την δουλεψω ευχαριστα.
Με ζοριζει υπερβολικα στα γονατα.Δοκιμασα διαφορες αποστασεις
στην εδρα που πατας,το ιδιο ομως αποτελεσμα.
Πρεπει να κατεβω τερμα κατω και να ανεβω,διαφορετικα στις 90°
θα φυγει νομιζεις η επιγονατιδα.Δεν εχω δουλεψει στο παρελθον
τετοια μηχανη.Ειχα ελπιδες για μεγαλυτερη ανακουφιση στα γονατα
σε σχεση με τα συμβατικα ελευθερα Squat.
Τα reverse του Glass με βοηθησαν περισσοτερο στην ιδια μηχανη.
Στην πρεσσα του εδωσα και καταλαβε.Πιστευω οτι μπορουσα και αλλα.
Στις εκτασεις η κοπωση ηταν τοση που δεν αντεχα αλλο.

ZipC
19-09-16, 18:06
10' ζεσταμα/+ διατασεις
Πιεσεις στηθους σε οριζοντιο:2x20x20kg,1x12x40kg-60kg-80kg,1x4x100kg,1x5x100kg,1x2x110kg
Πιεσεις στηθους/μηχανη:3x10x90kg
Εκτασεις αλτηρων σε 30° παγκο:1x12x17,5kg-20kg,1x10x22,5kg-25kg/αλτηρα
Eκτασεις ωμων/επικυψη/αλτηρες:1x12x10kg-13kg-17,5kg/αλτηρα
Πλαγιες εκτασεις αλτηρων ορθιος:1x10x17,5kg, 1x8x20kg/αλτηρα---εδω με χτυπησαν 220V στον αριστερο και διεκοψα
Ελξεις τροχαλιας ανοιχτη λαβη:1x12x50kg-65kg,1x7x90kg--ψοφιες..τα χερια δυσκολα τραβουσαν
Κωπηλατικη τροχαλια:1x12x60kg,1x10x80kg,1x8x100kg
Υπερεκτασεις 90°:3x12xΣΒ+20kg
Καμψεις δικεφαλων/ψηλη τροχαλια:1x12x20kg-30kg,1x8x40/πλευρα---ξαναχτυπησαν τα 220V στον ιδιο ωμο.το δεξι τραβουσε το αριστερο κουλαθηκε και διεκοψα.
Καμψεις δικεφαλου σε 50°παγκο:1x12x10kg-15kg-18kg/αλτηρα
Εκτασεις τρικεφαλων ορθιος/αλτηρες:1x12x10kg-12kg-15kg/αλτηρα,1x12x37kg/δυο χερια
Πιεσεις τρικεφαλων/τροχαλια:1x12x50kg-65kg-80kg
Ροκανισματα διπλα:3x20
Αποθεραπεια:κατι ψιλα

ZipC
20-09-16, 17:24
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Squat:1x12x20kg,1x10x60kg-80kg-100kg-140kg,1x7x160kg,1x2x180kg
RDL Κnee Ηigh:1x10x60kg-80kg-100kg-130kg-140kg
Reverse Ηack Squat/CG:1x12x40kg-80kg-120kg*
Εκτασεις Τετρακεφαλων:1x15x20kg-30kg-40kg
Καμψεις Μηριαιων Δικεφαλων Ορθιος:1x10x50kg-55kg,1x8x60kg/Ποδι
Ανασηκωσεις Γαμπων Ορθιος/Μηχανη:1x12x50kg-80kg-100kg/Διεκοψα**
Ανασηκωσεις Γαμπων Καθιστος:1x15x40kg-80kg,1x12x110kg
Αποθεραπεια:Διατασεις & Λιγο Βαδισμα

*Μπορουσα να ανεβασω κιλα αλλα η μηχανη αρχισε να τσουλαει.
Προς αναζητηση πατεντας παλι.
**Φαγωμενα τα μαξιλαρακια σε βαθμο που μου πληγωνουν τους ωμους.
Προς αναζητηση κι αλλης πατεντας.

lila_1
20-09-16, 17:58
**Φαγωμενα τα μαξιλαρακια σε βαθμο που μου πληγωνουν τους ωμους.
Προς αναζητηση κι αλλης πατεντας.

εχω κάνει πολλές πληγές από τέτοιο μηχάνημα.
Το χω γυρίσει σε γάμπες όρθια στο σμιθ.

ZipC
20-09-16, 20:45
εχω κάνει πολλές πληγές από τέτοιο μηχάνημα.
Το χω γυρίσει σε γάμπες όρθια στο σμιθ.
Ετσι εκανα και εγω στο προηγουμενο γυμναστηριο.
Τωρα σε αυτο αρχικα ενθουσιαστηκα γιατι θα μπορουσα να αποφυγω
το βαλε-βγαλε,αλλα χλωμο το βλεπω.
Ειναι και στο τελος της προπονησης......

ZipC
22-09-16, 17:39
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Πιεσεις Στηθους σε Επικλινη:1x20x20kg,1x12x40kg-60kg-80kg,1x1x100kg,1x1x100kg
Πιεσεις Στηθους σε Επικλινη Hammer Strength:1x12x40kg-60kg,1x6x80kg,1x3x80kg
Πιεσεις Στηθους σε Κατακλινη Hammer Strength:1x12x80kg-100kg,1x8x120kg
Pullover Μachine:1x12x20kg-40kg-50kg-70kg
Shrugs/Ορθιος/Μπαρα:1x12x60kg-80kg-100kg-120kg-140kg
Κωπηλατικη/Μπαρα:1x12x60kg-80kg-100kg-120kg
Υπερεκτασεις 90°:3x12xΣΒ+10kg
Rear Delt Fly/Μachine:1x12x36kg-50kg-56kg
Πιεσεις Τρικεφαλων/Τροχαλια/Σχοινι:1x12x30kg-50kg-60kg-70kg
Βυθισεις/Μηχανη/Καθιστος:3x12x100kg
Καμψεις Δικεφαλων/L.R:1x10x10kg-20kg-25kg
Καμψεις Δικεφαλων/Σφυρια/Τροχαλια/Σχοινι:1x12x30kg-40kg-50kg-60kg
Αποθεραπεια:Διατασεις & Λιγο Βαδισμα

Ατονη η 'μερα με πονο στους ωμους.Το'χουν οι Πεμπτες τελικα.
Στις πιεσεις στηθους εκαιγαν οι δελτοειδεις.
Τα pullover στη μηχανη ηταν ευκολα σε σχεση με τον 37kg αλτηρα.
Στις καμψεις δικεφαλων L.R με βαραει στους αγκωνες η γωνια του μαξιλαριου.
Ενω γυμνασα κορμο νιωθω τα ποδια μου πιασμενα!!!!!!

ktm620
23-09-16, 08:01
Ωραιος! Να υποθεσω κανεις 4 προπονησεις την βδομαδα με Τετ-Σ/Κ off ;

ZipC
23-09-16, 11:17
Ωραιος! Να υποθεσω κανεις 4 προπονησεις την βδομαδα με Τετ-Σ/Κ off ;
Σωστα,στο περιπου!!
Οντως κανω συνολικα 4 προπονησεις upper/lower/off/upper/lower/off/off
αλλα επιδιωκω στις ημερες off να βαζω αεροβια.
Αν δεν με τρεχουν τα παιδια μου με τις δικες τους δραστηριοτητες
τοτε βγαινω για γρηγορο περπατημα η χαλαρο τρεξιμο για 1 ωρα.

ZipC
23-09-16, 16:37
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Leg Press 45°:1x12x100kg-140kg-180kg-220kg-260kg-300kg-320kg
Reverse Ηack Squat/CG:1x12x50kg-90kg-130kg
Καμψεις Μηριαιων Δικεφαλων Ορθιος:1x12x45kg-50kg,1x10x55kg/ποδι
SLDL:2x12x60kg,1x12x65kg--Ελαφρια κιλα,φοβου τη μεση.
Γαμπες/Πρεσσα:1x15x100kg-120kg-140kg-160kg
Ανασηκωσεις Γαμπων Καθιστος:1x15x50kg-80kg-100kg
Ροκανισματα/Τροχαλια:3x15x80kg
Plank:3x45''
Αποθεραπεια:10' Διαδρομος/Διατασεις

ZipC
27-09-16, 21:45
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Πιεσεις Στηθους σε Oριζοντιο:1x20x20kg,1x15x40kg-60kg-80kg,3x4x100kg
Πιεσεις Στηθους σε Κατακλινη Hammer Strength:1x12x80kg-120kg,1x10x130kg
Cable Crossover:1x12x30kg-35kg-40kg,1x10x45kg/πλευρα
Ελξεις Τροχαλιας Ανοιχτη Λαβη:1x12x50kg-65kg-80kg-90kg
Κωπηλατικη Tροχαλια:1x12x60kg-80kg,1x10x100kg
Υπερεκτασεις 90°:2x12xΣΒ+20kg,1x12xΣΒ+35kg
Καμψεις Δικεφαλων ΕΖ Bar:1x15x13kg-23kg-33kg-43kg,1x10x53kg
Καμψεις Δικεφαλου σε 50° Παγκο:1x12x15kg-17kg,1x10x19kg/αλτηρα
Πιεσεις Τρικεφαλων σε Oριζοντιο:1x12x40kg-60kg,1x10x80kg
Πιεσεις Τρικεφαλων/Τροχαλια/Μπαρα V:3x12x80kg
Ροκανισματα:3x20+10kg
Αρσεις Ποδιων:3x20
Αποθεραπεια:12' HIIT

Σταματαω τη μια μερα ποδιων και θα αρκεστω σε τρεις προπονησεις/εβδομαδα.
Βασικος λογος ειναι οτι εχει αρχισει να κοπαναει το δεξι γονατο.
Θα κανω squat,πρεσσα καθως και reverse hack squat/CG για τετρακεφαλο αλλα
θα μετριασω τα κιλα.
Δευτερευοντως,ξεκιναει το κυνηγι της τσιπουρας και χρειαζομαι στηριξη και στα
δυο ποδια για τα "κρυφα" σημεια.Αναβασεις,καταβασεις με πληρη εξοπλισμο ειναι
ζορι μεγαλο.
Κατανοηση επι τουτου βεβαια σε αυτο το forum, ισως μονο απο τον Χρηστο 1961 να βρω!!!!!!!

ZipC
30-09-16, 10:20
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Εκτασεις Τετρακεφαλων:1x15x20kg-30kg-40kg
Squat:1x12x60kg-100kg,1x10x140kg
Leg Press 45°:1x15x100kg-140kg-180kg-220kg-270kg
Reverse Ηack Squat/CG:1x12x50kg-90kg-120kg
Εκτασεις Τετρακεφαλων:1x20x20kg-30kg-40kg/ποδι
Καμψεις Μηριαιων Δικεφαλων Ορθιος:1x12x40kg-50kg,1x10x60kg/ποδι
SLDL:1x12x20kg-40kg-60kg-80kg-100kg
Γαμπες/Πρεσσα:1x15x100kg-140kg-180kg
Ανασηκωσεις Γαμπων Καθιστος:1x15x50kg-70kg-100kg
Πιεσεις Ωμων/Μηχανη:1x20x20kg-30kg-40kg, 1x12x50kg-60kg-70kg
Ροκανισματα/Τροχαλια:3x20x80kg
Αποθεραπεια:10' Διαδρομος/Διατασεις

Επισης:
-3 τσιπουρες στα 750gr περιπου εκαστη
-1 χταποδι στα 2,9kg
-Κατι μικρα που τα εριξα παλι μεσα

beefmeup
30-09-16, 10:44
χταποδι κ τζιπουρα μπομπα..:thumbup:
να τα βαλεις κ φωτο στο θεμα με τα φαγητα να τα δουμε κ εκει:green:

ZipC
30-09-16, 11:06
Εεεεε,ναι...
Οι τσιπουρες φαγωθηκαν ηδη.
Βασικα τις τσακισα με γιο και συζυγο.Η κορη κοιτουσε με απορια.
Ακομη δοντια δεν εβγαλε!!!
Το χταποδι το εβαλα καταψυξη να "σπασει".
Ειναι ο αλλος τροπος αν δεν το κοπανησεις στα βραχια.
Την επομενη φορα!!

ZipC
01-10-16, 16:40
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Πιεσεις Στηθους σε Επικλινη:1x15x40kg-60kg,1x10x80kg,1x3x100kg
Πιεσεις σε Επικλινη Παυση 2' στο Στηθος:1x3x80kg,1x5x70kg,1x7x60kg
Πιεσεις Στηθους σε Επικλινη Hammer Strength:1x12x40kg,1x10x60kg,1x7x70kg,1x3x100kg
Πιεσεις Στηθους σε Κατακλινη Hammer Strength:1x12x100kg,2x8x120kg,1x7x130kg
Pullover/Αλτηρας:3x10x37kg
Shrugs/Ορθιος/Μπαρα:1x12x60kg-80kg-100kg-120kg-140kg,1x10x160kg
Αρσεις/18cm Ανυψωμενες Πλακες:1x8x70kg,1x5x100kg-120kg,1x3x160kg
Κωπηλατικη/Μπαρα:1x12x70kg-100kg-120kg-140kg
Standing Lat Pushdown/Τροχαλια/Σχοινι::1x12x40kg-60kg,1x10x70kg
Υπερεκτασεις 90°:3x10xΣΒ+35kg
Rear Delt Fly/Μachine:1x12x50kg-56kg,1x10x64kg
Καμψεις Δικεφαλων/L.R:1x12x20kg-30kg,1x10x40kg
Βυθισεις/Μηχανη/Καθιστος:3x12x100kg
Καμψεις Δικεφαλων/Σφυρια/Τροχαλια/Σχοινι:1x12x40kg-60kg,1x10x70kg
Εκτασεις Τρικεφαλων/Ψηλη Τροχαλια/Σχοινι:1x12x40kg-60kg-1x10x70kg
Αποθεραπεια:Λιγο Βαδισμα

ZipC
03-10-16, 18:04
Ζεσταμα:10' Διαδρομος/Διατασεις
Πιεσεις Στηθους σε Oριζοντιο:1x20x20kg,1x15x40kg-60kg,1x12x80kg,1x4x102kg,1x3x112kg
Πιεσεις Στηθους σε Κατακλινη Hammer Strength:1x12x100kg-120kg,1x8x140kg
Cable Crossover:1x12x25kg-35kg-45kg/πλευρα
Ελξεις Τροχαλιας Ανοιχτη Λαβη:1x12x50kg-70kg,1x8x90kg
Row Machine/Ανοιχτη Λαβη:1x12x80kg-100kg-110kg,1x10x120kg
Υπερεκτασεις 90°:3x12xΣΒ+40kg
Καμψεις Δικεφαλων/LR:1x12x30kg-40kg,1x10x50kg
Πιεσεις Τρικεφαλων/Τροχαλια/Μπαρα EZ:1x12x60kg,2x12x80kg
Καμψεις Δικεφαλων σε Επικλινη Παγκο/Καθιστος:1x12x10kg-13kg,1x8x17kg/αλτηρα
Βυθισεις/Μηχανη/Καθιστος:3x15x100kg
Ροκανισματα:3x20
Αρσεις Ποδιων/Παγκος:3x20
Καμψεις V:3x20
Αποθεραπεια:10' Διαδρομος

ZipC
25-10-16, 16:46
Καλησπερα.
Σταματαω να ενημερωνω το log γιατι πλεον δεν εχω χρονο.
Πολλη δουλεια,πολλες υποχρεωσεις με τα παιδια κλπ.
Το γυμναστηριο το στριμωχνω 3/εβδομαδα σε upper/lower/upper
Ειναι στιγμες που λεω οτι οι 24 ωρες την ημερα δεν ειναι αρκετες
για να προλαβω οσα θα ηθελα να κανω.
Διονυση,αν πιανει χωρο στο forum σβηστο.
Να ειστε ολοι καλα και καλες προπονησεις.

beefmeup
25-10-16, 17:09
οχι ρε μαν τι χωρο να πιανει..ας το να στεκει που λενε κ οι φιλοι μου στην Κρητη, κ εδω ειμαστε καποια στιγμη στο μελλον ειμαι σιγουρος θα επανελθεις κανονικα..καμια φορα στη ζωη μας, προεχουν αλλα πραγματα, αλλα που κ που, ολο κ λιγο χρονο βρισκουμε κ για τα υπολοιπα..οποτε αστο, κ οταν βρεθει χρονος, εδω θα περιμενει:thumbup:

ktm620
26-10-16, 20:24
Πολύ σωστά τα λεει ο beef...
Κάνε καμιά ενημέρωση που και που αγορινα να ξερουμε οτι πιάνεις στόχους - και άς πέφτουν τα βάρη πιο πολύ σε άλλους τομείς τώρα - και ότι συνεχίζεις , να περνουμε κουράγιο και εμείς που ακολουθούμε στα βήματα σου - απο άποψη όγκου υποχρεώσεων το λέω.. -
Καλή συνέχεια!!