PDA

Επιστροφή στο Forum : ZipC log

ZipC
08-07-08, 13:55
Καλημέρα σε όλους για πρώτη φορά.
Χωρις να θέλω να κουράσω αρχικά πρέπει να συγχαρώ τους συντελεστές και τους "ηθικούς αυτουργούς" τούτης της ιστοσελίδας. Θεωρώ ότι προσφέρει έργο και οχι απλά ένα ακόμη σκάλωμα στο διαδίκτυο.
Στη συνέχεια οφείλω να δώσω μια εικόνα του πως είμαι καθώς και του σκεπτικού μου να ανοίξω εδώ ένα νέο θέμα. Ισως κάποιος διαχειριστής να θεωρήσει φρόνιμο να μεταφερθεί αλλού.
Είμαι λοιπόν 33 ετων, 1,83 cm και δυστυχώς 110 κιλά. Η σχέση μου με τον αθλητισμό ήταν ιδιαίτερα στενή απο την παιδική ηλικία εως και τα 24-25 περίπου. Αθλήματα στίβου, Βόλεϋ,πολεμικές τέχνες,στο στρατό ειδικές δυνάμεις κλπ. Μετα έπεσα με τα μούτρα στη δουλειά και ενώ το σώμα μου ήταν καλό,μετά συμπαθιοταν ώσπου τέλος είναι...οχι στα καλύτερα του. Αλλαξε και ο μεταβολισμός μου έπειτα απο ένα τροχαίο και επιπλέον έχω πρόβλημα στον 5ο ιερό σπόνδυλο.
Να σημειώσω οτι ήμουν καπνιστής περιστασιακός,αλλά απο τα 25-30 μανιώδης.Πανε τρία χρόνια που το έκοψα και έβαλα τα πολλά κιλά.Ημουν 85 όταν είπα τέλος.
Κανω λοιπόν ενα νέο ξεκίνημα που στην ουσία θα είναι νέος τρόπος ζωής.Θετω αρχικό στόχο την αλλαγή διατροφικών συνηθειών αλλά και την ένταξη της σωματικής εκγύμνασης 3 φορές την εβδομάδα.Το επίπεδο σωματικής διάπλασης που θα ήθελα να φτάσω είναι τύπου fitness.Μεχρι και την τελευταία περίοδο που γυμναζόμουν τα βάρη είχαν δευτερεύοντα ρόλο. Κυριως χρησιμοποιούσα το σωματικό μου βάρος.Παρακάτω -κλείνοντας επιτελούς γιατι φαντάζομαι σας ζάλισα- παραθέτω το πρόγραμμα που ακολουθώ και θα ήθελα τη γνωμη σας και τις συμβουλές σας.

Δευτερα
Ζεσταμα:
25 λεπτά ποδήλατο 100-120 παλμούς μέγιστο
Πιεσεις στήθους:
Σε οριζόντιο,επικλινή και κατακλινη πάγκο 3x10 έκαστο σετ.
Δικέφαλους:
Χρηση σταβομπαρας για κλειστή λαβή και κανονική 3x12
έκαστο σετ,καθώς και αυτοσυγκέντρωσης 3x10.
Κοιλιακοί:
3x15 ροκανίσματα,περιστροφές κορμού από καθιστή θέση με μπάρα στους ώμους,απο όρθια θέση πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα στο χέρι.
Αποθεραπεία:
5-10 ποδήλατο έως 85 παλμούς

Τριτη ξεκουραση

Τετάρτη
Ζέσταμα:
Ωμοι:
Στρατιωτικές πιέσεις,πλαγιες και μπροστινες εκτασεις 3x10 έκαστο σετ.
Ποδια:
Τετρακέφαλοι:καθίσματα με μπάρα στους ώμους οπίσθια κεφαλής,καθίσματα με μπάρα στους ώμους εμπρόσθια κεφαλής,καθίσματα με χρήση πάγκου (εως καθιστή θέση και οχι βαθύτερα όπως οι άλλες) 3x10 έκαστο σετ.
Δικέφαλοι:άρση νεκρού σημείου,προβολές με μπάρα,προβολές με αλτήρες 3x10 έκαστο σετ.
Γάμπες:πιέσεις απο όρθια θέση με μπάρα στους ωμούς και απο καθιστή με μπάρα στα γόνατα (παρεμβάλλω στρωματακι) 3x20 έκαστο σετ.
Κοιλιακοί:
3x15 ροκανίσματα,περιστροφές κορμού από καθιστή θέση με μπάρα στους ώμους.
Αποθεραπεία:

Πεμπτη ξεκουραση.

Παρασκευη
Ζέσταμα:
Τρικεφαλοι:εκτασεις με αλτηρα πισω απο τον αυχενα,εκτασεις πισω απο το κεφαλι σε παγκο,πιεσεις σε παγκο με κλειστη λαβη (εως πηγουνι και επαναφορα) 3x10 έκαστο σετ.
Πλατη:κωπηλατική με μπάρα,κωπηλατική με αλτήρα σε πάγκο (εναλλάξ τα χέρια),κωπηλατική σε επικλινή πάγκο με αλτήρες 3x10 έκαστο σετ.
Τραπεζιοι:άρση ώμων με μπάρα μπροστά απο το σώμα,άρση ώμων με αλτήρες πλάγια του σώματος 3x15 έκαστο σετ.
Latissimus dorsi:Κωπηλατικη σε ορθια θεση με μπαρα (καθετη αρση απο βουβωνικη χωρα εως πηγουνι) 3x10.
Ραχιαιοι:ασκηση καλημερα και αρση νεκρου σημειου 3x10 έκαστο σετ.
Κοιλιακοί:
3x15 ροκανίσματα,περιστροφές κορμού από καθιστή θέση με μπάρα στους ώμους ,απο όρθια θέση πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα στο χέρι.
Αποθεραπεία:

Σαββατοκύριακο ξεκούραση.

Διατροφικά:Αμεσως μετά τη λήξη του προγράμματος και μόνο τότε μια δόση πρωτεΐνη της eas.Τα υπόλοιπα γεύματα ειναι μπακαλιάρος,γλώσσα,πέρκα,κοτόπουλο,γαλοπούλα,στρουθοκάμηλος,πράσινες σαλάτες,καλαμπόκι,μανιτάρια,δημητριακά,αυγά,βραστές πατάτες,τυρί φέτα και λίγα ζυμαρικά.Το σύνολο των πρωτεϊνών που επιδιώκω να λαμβάνω ημερησίως ειναι τα 100-130 γρ. ενω οι θερμίδες δεν ξεπερνούν τις 1600.Νερο καταναλώνω περι τα 6-7 λίτρα ημερησίως.

Αν καποιος θελει να σχολιασει η να παρατηρησει θα χαρω για την παρουσια του.Αν παλι οχι παρεα θα δουμε το αποτελεσμα της προσπαθειας.

Σας ευχαριστω για τον χρονο και την κατανοηση σας.

RUHL
08-07-08, 14:57
1oν και βασηκοτερο προσεχε με το νερο το πολυ νερο σκοτωνει θα ελεγα να μην ξεπερνας τα 4,5 λιτρα

γιατι κανεις τοσο πολυ ζεσταμα πριν πιασης βαρη? αν νομιζεις οτι ετσι κανεις αεροβια Μεγα λαθος

πρωτηνω ιδιο ζεσταμα με ην αποθεραπεια σου 5-10 λεπτα ειναι αρκετο για να αυξησεις την ροη του αιματος για να ζετστανεις η να ξυπνησης το σωμα με αλλα λογια

μου αρεσουν οι ακησεις σου στο προγραμμα αλλα το σπλιτ και η σειρα που τις κανεις ειναι καταστροφικη (παντα κανουμε το μεγαλο σωματικο τμημα μετα το μικρο δεν ειναι μονο η κουραση αλλα μπορεις να παθεις ζημια πχ αν κανεις πρωτα δικεφαλα και μετα αρσεις θανατου πας γηρευοντας για μπελαδες )

Η διατροφη σου εχει παρα πολλα λαθη δεν μπορω να σου αναλησω τι και πως με μια λεξη ειναι αυτοκτονιας με 1600 θερμιδες συντηρητε ο γατος μου και οχι ενας ανθρωπος 110 κιλων ουτε για ατομο 70 κιλων δεν προτηνετε τοσες λιγες μονο για γυναικες διαβασε το αρθρο γραμμωσης και ξαναφτιαξε την διατροφη σου και λεπτομερος ξαναγραψε ολα τα γευματα
πχ πρωινο βρωμη και αυγα τοσα γραμμαρια βρωμης τοσα αυγα

Η αεροβικη που ειναι?
και ποσες μερες μπορεις να πηγαινεις γυμνστηριο?

Muscleboss
08-07-08, 16:09
ZipC,

εγώ νομίζω ότι για αρχή το πρόγραμμά σου πληρεί τις βασικές προυποθέσεις. ο RUHL έχει κάποιο δίκιο σε σημεία, αλλά νομίζω ότι μπορούν να διορθωθούν σιγά-σιγά. Με το νερό δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το μειώσεις. Η προόνηση, η ζέστη και το σωματικό σου βάρος δικαιολογούν τέτοιες ποσότητες. Σχετικά όμως με την αεροβίωση πρέπει να την προσθέσεις στην προπόνησή σου.

Καλή αρχή, κράτα μας ενήμερους για την πρόοδό σου και μέσα από αυτή το θέμα θα βετιώσουμε το πρόγραμμά σου σιγά σιγα. :bblifthard:

ΜΒ

RUHL
08-07-08, 16:41
εγω παντα πιστευα στην λογικη καλυτερα να κουραστης 3 μηνες και καλα παρα 6 μηνες και μετρια αλλα τετοιος ειμε εγω :wave: :^^:

billys15
08-07-08, 16:49
Καλο ξεκινημα κι απο μενα.Να θυμασαι,τα αποτελεσματα ερχονται με επιμονη κι υπομονη! :wink:

Fotis_Patra
08-07-08, 21:07
keep going man :thumbup:

ZipC
08-07-08, 22:21
γιατι κανεις τοσο πολυ ζεσταμα πριν πιασης βαρη? αν νομιζεις οτι ετσι κανεις αεροβια Μεγα λαθος
Καλησπερα.
Η αληθεια ειναι οτι αυτο νομιζω.Μπορεις σε παρακαλω να αναπτυξεις λιγο το σκεπτικο σου ωστε να δω περισσοτερο φως?

μου αρεσουν οι ακησεις σου στο προγραμμα αλλα το σπλιτ και η σειρα που τις κανεις ειναι καταστροφικη (παντα κανουμε το μεγαλο σωματικο τμημα μετα το μικρο δεν ειναι μονο η κουραση αλλα μπορεις να παθεις ζημια πχ αν κανεις πρωτα δικεφαλα και μετα αρσεις θανατου πας γηρευοντας για μπελαδες )
Εχεις δικιο.Η σειρα που τα εκτελω ειναι αυτη που αναφερεις.Στη βιασυνη της γραφης τα σημειωσα ανευ ταξης.

Η διατροφη σου εχει παρα πολλα λαθη δεν μπορω να σου αναλησω τι και πως με μια λεξη ειναι αυτοκτονιας με 1600 θερμιδες.......
Σε μια προσπαθεια να χασω κιλα ενω ταυτοχρονα να γινει συσφιξη των πλαδαρων σημειων ακολουθω αυτη τη διαιτα.Δεν εχω παρενεργεις οπως ζαλη,τασεις εμμετου κλπ. Κατανοω πως θεωρητικα πρεπει να κινουμαι στις 2000-2200 αλλα γηρασκω αει...........

Η αεροβικη που ειναι?
και ποσες μερες μπορεις να πηγαινεις γυμνστηριο?
Παραπανω σου ζητω τα φωτα περι αεροβικης.Γυμναστηριο δεν πηγαινω.Εχω ενα παγκο στο σπιτι.Σε συνδυασμο με αλτηρες,μπαρα,στραβομπαρα και συντομα μονοζυγο εκτελω τα προγραμματα.

Σε ευχαριστω (και ολους τους υπολοιπους φυσικα) για το ενδιαφερον.
Εκτιμω πραγματικα την συμβολη σας σε αυτο το εγχειρημα μου.
Θα φωτογραφισω το σωμα μου ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης και αποτελεσματων.Επιθυμω επιοικεια στους σχολιασμους σας για την καταντια μου. :dooreek: :dooreek:

ZipC
08-07-08, 22:27
Σχετικά όμως με την αεροβίωση πρέπει να την προσθέσεις στην προπόνησή σου.
Ακομη μια γνωμη θα ηταν σεβαστη μιας και παρατηρω οτι καπου σφαλω στο ζητημα της αεροβιας.

RUHL
08-07-08, 22:33
Αεροβια γηνετε σε 2 χρονικες περιοδους για να καψεις περισσοτερο λιπος οταν τα αποθεματα γλυκογονου ειναι 0 το πρωι και μετα τα βαρη αλλιως καις τον υδατανθρακα που τρως ολη την ημερα και δεν κανεις τιποτα ετσι

αρχηζεις με 20-30 λεπτα 3-4 φορες την εβδομαδα και φτανεις και 2 ωρες αυξανοντας σταδιακα παντα οπως και την διατροφη

δεν εχει να κανουν οι χαμηλες θερμιδες με το αν κανεις εμετους η εχεις τασεις λυποθημιας αν φτασεις εως εκει την γα****ς ηδη

Εσυ ετσι οπως πας με τις χαμηλες θερμιδες θα ρηξης η ηδη εριξες τον μεταβολισμο σου και τον θειροειδη και δεν θα χανεις καθολου και τι θα κανεις μετα? θα τρως 1000 θερμιδες απο που θα βγαλεις θα καταστρεψεις ολη την μυικη σου μαζα και τελος

ξαναφτιαξε το προγραμα σου διαβασε το αρθρο γραμμωση βρες εκει τις θερμιδες συντηρησης σου επειδη ειναι ευσωμος(δεν λεω χοντρος για να μην προσβαλω :green: ) καλυτερα κανε με τον τροπο με την απαχη μυικη μαζα τωρα πως ακριβως θα την βρεις το λιπος σου ειναι ενα θεμα αλλα δεν μπορο να σου προτηνο τιποτα αλλο

πρωτεινη 3 για καθε κιλο απαχης μυικης σου μαζας λιπος πρεπει να ειναι 23-28% της συνολικης σου ληψης τον θερμιδων στο περιπου μπορω να σου πω 1 για καθε κιλο απαχης μυικης σου μαζας αλλα εινα ι στο περιπου
υδατανθρακας πολυ χαμηλα σχετικα για το βαρος σου 115-180 γραμ την ημερα
παντως νομιζω θελεις ανω τον 2500 θερμιδες για να συντηρησε καλα θα κανεις να μαθεις να μετρας τα φαγητα σου εχει στικυ τοπικ στην διατροφη με 6 θερμιδομετριτες μαθε να μετρας ποσοτητες

καλη τυχη

RUHL
08-07-08, 22:36
Άλλοι τρόποι προσδιορισμού θερμίδων

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι προσδιορισμού των θερμιδικών αναγκών. Όπως έγραψα, είναι προτιμότερο να γνωρίζουμε εμπειρικά τον αριθμό θερμίδων που χρειαζόμαστε για συντήρηση, αλλά επειδή αυτό δεν είναι το απλούστερο πράγμα στον κόσμο, υπάρχουν κάποιες μαθηματικές φόρμουλες που μας βοηθούν σε αυτό. Παρακάτω θα δούμε τις 3 δημοφιλέστερες.

1η μέθοδος: Η πρώτη και πολύ χοντρική μέθοδος για τον προσδιορισμό των θερμίδων συντήρησης είναι απλά ο πολλαπλασιασμός του βάρους σας σε κιλά με τους ακόλουθους αριθμούς:
26-31 για σώματα με αργό μεταβολισμό
32-34 για μέτριο μεταβολισμό
35-39 αν έχετε γρήγορο μεταβολισμό

Για παράδειγμα αν είστε 90 κιλά και έχετε μέτριο μεταβολισμό, χρειάζεστε περίπου 90x33=2970, δηλαδή περίπου 3000 θερμίδες ημερησίως για τη συντήρησή σας.
Η παραπάνω μέθοδος είναι απλά για να μας δώσει μια αίσθηση για τις θερμιδικές μας ανάγκες καθώς δε λαμβάνει υπόψη άλλους σημαντικούς παράγοντες.

2η μέθοδος: Αυτή η μέθοδος υπολογίζει τον βασικό μεταβολικό ρυθμό BMR (Basal Metabolic Rate) στηριζόμενη στο ύψος, βάρος και την ηλικία σας. Να θυμάστε ότι καταναλώνετε θερμίδες-ενέργεια ανεξάρτητα του τι κάνετε, ακόμη και όταν κοιμάστε.
Με λίγα λόγια λοιπόν ο BMR είναι ο αριθμός θερμίδων που θα καταναλώνατε αν καθόσασταν όλη μέρα στο κρεβάτι!

Γυναίκες: 661 + (9.636 x βάρος σε κιλά) + (1.7 x ύψος σε εκατοστά) - (4.7 x ηλικία) = BMR

Άνδρες: 67 + (13.728 x βάρος σε κιλά) + (5.0 x ύψος σε εκατοστά) - (6.9 x ηλικία)= BMR

Για παράδειγμα, ένας άνδρας 22 ετών βάρους 90 κιλών με ύψος 1.78 μ έχει τον παρακάτω
BMR:
67 + (13.728 x 90) + (5.0 x 178) - (6.9 x 22) = 2040

Έπειτα υπολογίζουμε το επίπεδο δραστηριότητάς μας από τις παρακάτω τιμές και το πολλαπλασιάζουμε με τον BMR.

1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα

Για τους περισσότερους ανθρώπους που γυμνάζονται με βάρη, κάνουν μια δουλειά γραφείου με λογικές μετακινήσεις μέσα στην ημέρα συνήθως ο πολλαπλασιαστής παίρνει τιμές 1.5-1.6. Άρα λοιπόν ο παραπάνω 22χρονος χρειάζεται περίπου 2040x1.5=3060 θερμίδες συντήρησης.

3η Μέθοδος: Αυτή ή μέθοδος βασίζεται στη άπαχη μάζα σας (lean body mass) και το επίπεδο δραστηριότητάς σας. Για τον προσδιορισμό της άπαχης μάζας είναι απαραίτητη η μέτρηση του ποσοστού λίπους σας, κάτι το οποίο μπορείτε να κάνετε με διάφορες μεθόδους λιπομέτρησης.

Ο τρόπος προσδιορισμού της άπαχης μάζας λοιπόν είναι ο εξής:

1. Μέτρηση του σωματικού σας λίπους. Ας πούμε για παράδειγμα ότι είστε 90 κιλά με 15% λίπος.
2. Υπολογισμός της άπαχης μάζας. Στο παραπάνω παράδειγμα έχουμε: 90 x 15% = 13.5 κιλά λίπος. Τώρα το αφαιρούμε από το συνολικό βάρος και έχουμε: 90 – 13.5 = 76.5 κιλά άπαχης μάζας
4. Το επόμενο βήμα είναι ο υπολογισμός του μεταβολισμού σας σε κατάσταση ηρεμίας ή βασικός μεταβολικός ρυθμός (ΒΜR) όπως τον ορίσαμε πιο πάνω. Αυτός δίνεται από τον παρακάτω τύπο: 500 + (22 x άπαχη μάζα) . Στο παράδειγμά μας, 500 + 22 x 76.5 = 2183 θερμίδες BMR.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πολλαπλασιάσουμε με το συντελεστή δραστηριότητας.
1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα

Στο παράδειγμα λοιπόν, αν επιλέξουμε το συντελεστή 1.5 για μέσο επίπεδο δραστηριότητας έχουμε 2183x1.5=3274 θερμίδες συντήρησης.

Αυτές είναι 3 από τις πιο συνηθισμένες φόρμουλες προσδιορισμού των θερμίδων συντήρησης. Επαναλαμβάνω ότι προτιμότερη μέθοδος είναι αυτή του μέσου όρου, αλλά για όσους δυσκολεύονται με αυτή, οι φόρμουλες είναι μια καλή βάση για να κάνουν τους υπολογισμούς τους.

ZipC
11-07-08, 19:50
Καλησπερα.
Αποφασισα να κανω καποιες διορθωτικες αλλαγες στο προγραμμα μου. Αν καποιος επιθυμει ελευθερα μπορει να σχολιασει.
Επισης θελω να ρωτησω σχετικα με ενα πονο που εχω και αν καποιος εμπειρικα μπορει να μου απαντησει.
Οι αλλαγες που εκανα ειναι οι κατωθι:

1.Ζεσταμα 5-10 λεπτα αντι 25
2.Αφαιρεση κοιλιακων απο τις 3 ημερες που κανω βαρη(Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη).
3.Προσθηκη αεροβιας-ποδηλατο (πρωινης οσο μπορω) 3 φορες την εβδομαδα (Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο ή Κυριακη) διαρκειας 30-45 λεπτων.Σε αυτες τις ημερες εβαλα τις ασκησεις των κοιλιακων που αφαιρεσα απο πιο πανω.
4.Αποθεραπεια 5-7 λεπτα.

Αναφορικα με τον πονο τωρα η κατασταση εχει ως εξης.
Το μυικο πιασιμο (ή αλλιως "συμπαθητικος" πονος) που αισθανομαι την επομενη ημερα εκγυμνασης μιας μυικης ομαδας ειναι ανεκτος και εξασθενει σταδιακα.Δηλαδη το στηθος που γυμναζω Δευτερα θα μου χτυπαει την πορτα την Τριτη αλλα την Τεταρτη θα εχει φυγει.Δεν συμβαινει ομως το ιδιο με τα ποδια.Τα γυμναζω Τεταρτη αλλα ο πονος (γιατι περισσοτερο με πονο μοιαζει ή πολυ εντονο πιασιμο) φευγει κατα το Σαββατο.
Μηπως το οτι εβαλα αεροβια στο προγραμμα τα κουραζει περισοτερο?
Οι ασκησεις που κανω για ποδια αναγραφονται παραπανω.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

napstor
11-07-08, 21:42
επειδη οπως ειπες εισαι αγυμναστος ειναι λογικο την πρωτη περιοδο προσαρμογης σου να πιανεσαι για την επομενη ημερα.για τα ποδια το πιθανοτερο ειναι να φταιει οτι εισαι πολλα κιλα και κουραζονται με την αεροβια.προσπαθησε να την ελλατωσεις και εαν εχεις ακομα προβλημα πρεπει να πας στον γιατρο.

RUHL
11-07-08, 23:36
Ολα κανονικα μην πας σε γιατρους αν δεν τρως κανονικα αυτα που πρεπει δεν περνεις συμπληρωματα πολυ λογικο να πονας μεχρι την επομενη σου προπονηση ειδες που οι χαμηλες θερμιδες δεν κανουν καλο

Παρε βιταμινη C 2-3 gram την ημερα μοιρασμενα πρωι μεσημερι νυχτα
Ποτε δεν κανουμε πρωινη αεροβια η αεροβια γενικα την ημερα που εχουμε ποδια
Καλο θα ηταν η αεροβια να γηνετε τις οφφ μερες για να καταπονησε λιγοτερο αν εχεις φτασει στις 5 μερες αεροβια λογικο ειναι να βαλεις και τις ΟΝ μερες
Τις οφφ μερες αν εχει παραδειγμα 30 λεπτα καλυτερα ειναι να κανεις 15 λεπτα πρωι + 15 λεπτα την νυχτα απογευμα θα χασεις περισσοτερες θερμιδες
Ολα καλα εως τωρα φτιαξε και την διατροφη σου και θα νιωσεις την διαφορα απο θεμα πιασηματος κουρασης κτλ
οι υδατανθρακες σε μια γραμμωση καλυτερα να κοινουντε σε ωρες προπονετικες πριν και μετα και στο πρωινο τις υπολοιπες ωρες απο σαλατες περιπου το 5% της ημερασιας ληψης απο σαλατες

ZipC
12-07-08, 11:15
Καλημερα.
Σας ευχαρισω για τις απαντήσεις.
Προκύπτουν πάλι όμως κανα δυο ερωτήματα.RUHL εάν σπάσω την αερόβια (τις ημέρες που δεν κάνω βάρη) σε δυο 20λεπτα,ένα πρωί και ένα απόγευμα θα κάψω λίπος και θερμίδες σε ίδιο ποσοστό αν θα την έκανα σερι?
Η δευτερη ερωτηση εχει να κανει με τους υδατανθρακες.Αριθμητικα ποσα γραμμαρια ειναι ιδανικα ημερησιως και αν υπαρχει καποια πραξη υπολογισμου βαση κιλων σωματικου βαρους.
Τελος θελω να πω οτι ειμαι.......απελπισμενος..Προσαπθω να φτασω τις 2500-2800 θερμιδες χωρις να γεμισω λιπος και δεν τα καταφερνω.Τον στοχο μου στις πρωτεινες τον πιανω αλλα μετα βιας αγγιζω τις 2200 θερμιδες και τρωω να πω οτι δεν τρωω.Εφτιαξα και ενα προγραμμα σε μορφη excel οπου αυτοματα αθροίζεται το συνολο πρωτεινων-θερμιδων-υδατανθρακων-λιπους και ετσι παρακολουθω την θρεπτικη αξια των τροφων.
Πάντως ειναι γεγονός πως το πρόβλημα εστιάζεται αυστηρά και μόνο στα πόδια .Χθες έκανα πλάτη - τρικέφαλους και σήμερα είμαι μια χαρά.
Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη και πάλι.

billys15
12-07-08, 12:45
Οι υδατατανθρακες δεν ειναι κατι το στανταρ.Εγω μπορει να λιπωνω με 200 π.χ.,ενω αλλος να μην βλεπει καθολου λιπος με 500.Βλεπεις και κανεις.

Alex αυτο για τη σπαστη αεροβια το λες για να μην "συνηθισει" ο οργανισμος στην μιση ωρα που γινεται συνεχομενα για παραδειγμα? Δηλαδη εννοω ειναι σαν να τον "ξαφνιαζεις" με τα 15+15?

RUHL
12-07-08, 12:51
Ερωτημα 1ο
http://www.bodybuilding.com/fun/lebrun8.htm το νουμερο 7

Ερωτημα 2ο πες μου ποσους υδατανθρακες τρως τωρα να δω που περιπου βρησκεσε αν και με βαση την λογικη να ενα παραδειγμα στον τροπο σκεψης που κανεις αν τρως 3 χιλιαδες θερμιδες και σου βγαινει 1000 θερμιδες η πρωτεινη και 1000 το λιπος τοτε οι υπολοιπες ειναι υδατανθρακας παραδειγμα τυχαιο
το λιπος ποσο το πηγες? ειναι 23-28% των θερμιδων σου?

Αρα αν τρως την ημερα 2500 θερμιδες χ 0,23=575 το ελαχιστο και ανωτερω χ 0,28 =700 θερμιδες περιπου απο 64-78 γραμ λιπους

Πρωτεινη 250-300 την ημερα στο περιπου υπολογησα αν εχεις 25% λιπος 250 χ 4=1000 θερμιδες
300 χ4=1200
Ας παρουμε τις ελαχιστες τιμες 2500-1575=925 231 γραμ υδατανθρακα
μεγιστες τιμες 2500-1900=600 150 γραμ υδατανθρακα αφου εισαι και ενδομορφος περισσοτερο ΛΟΓΙΚΑ προτηνω τις μεγιστες τιμες που βγαζουν λιγο υδατανθρακα επειδη αυτος ειναι που σε παχενει και ειναι μεγαλο προβλημα για τον σωματοτυπο σου
:box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :wcourt: :bbbiceps:

ZipC
12-07-08, 21:42
Καλησπερα.
Το παρακατω πινακακι εμφανιζει την εως τωρα κατασταση που βρισκομαι σε ληψη θρεπτικων στοιχειων καθως και ενα συγκριτικο με τα διεθνη ορια ασφαλειας ενος κοινου θνητου διχως γυμναστικη.

GDA
Ενέργεια (kcal) 2500
Λιπαρά (g) 95
Κορεσμένα λιπαρά (g) 30
Υδατάνθρακες (g) 300
Συνολικά σάκχαρα (g) 120
Πρωτεΐνες (g) 55
Φυτικές ίνες (g) 24
Νάτριο (g) 2,4

ΕΓΩ
Ενέργεια (kcal) 2200
Λιπαρά (g) 55-65
Κορεσμένα λιπαρά (g) ?
Υδατάνθρακες (g) 280
Συνολικά σάκχαρα (g) 90
Πρωτεΐνες (g) 130-150
Φυτικές ίνες (g) ?
Νάτριο (g) ?
Αλάτι (g) ?

RUHL
12-07-08, 22:19
να κοψεις τις κοκακολες :rolf: :rolf: :rolf:
Συνολικά σάκχαρα (g) 90

τσαμπα τα ποστ που κανω :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

ZipC
13-07-08, 01:36
Λεω και εγω.......ποιες κοκακολες....εχω να πιω κοκα κολα μηνες τωρα.
60 ηθελα να γραψω (και αυτο σχετικο ειναι) αλλα προφανως αντι του 6 πατησα το 9.Αλλωστε παιδια δεν ειμαστε και σιγουρα δεν παιζουμε με τα νουμερα κρυβοντας τον εαυτο μας πισω απο ενα δαχτυλο.Παντως ο υπολογισμος των σακχαρων εγινε χωρις χαρτι και μολυβι.Γλυκα δεν τρωω,χυμους με ζαχαρη δεν πινω,τον καφε και αυτον μετριο ή με ολιγη.Αντε ενα κουταλακι του γλυκου μελι με το κουακερ το πρωι.Αυτα....παρακατω ειμαι παραπανω ειμαι τι να πω δεν ξερω.!!!!

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον και την βοηθεια!!

RUHL
13-07-08, 02:48
ΕΓΩ
Ενέργεια (kcal) 2200
Λιπαρά (g) 55-65
Κορεσμένα λιπαρά (g) ?
Υδατάνθρακες (g) 280
Συνολικά σάκχαρα (g) 90
Πρωτεΐνες (g) 130-150
Φυτικές ίνες (g) ?
Νάτριο (g) ?
Αλάτι (g) ? :banghead: :banghead: :banghead: :thumbdown: :thumbdown:

απο περιεργεια απο πιες τροφες περνεις σακχαρα? γιατι και 60 πολλα ειναι

ZipC
13-07-08, 11:32
απο περιεργεια απο πιες τροφες περνεις σακχαρα? γιατι και 60 πολλα ειναι
Καλημερα.
Οπως αναφερω και παραπανω ο υπολογισμος εγινε χωρις χαρτι και μολυβι.
Παρ'ολα αυτα το "μπακαλιστικο" αποτελεσμα που μπορει να απεχει μακραν απο την πραγματικοτητα (και το ευχομαι) προεκυψε αφου εψαξα τα συστατικα καποιων τροφων.Η κοινη κοκκινη σαλτσα π.χ pummaro,καλαμποκι σε συσκευασια κονσερβας,σαλτσα σογιας (αν κανω κανα κινεζικο με κοτοπουλο ή γαριδες σε γουοκ).Ζυγισα ενα κοφτο κουταλακι του γλυκου ζαχαρη και ειναι 4 γραμμαρια.Αν καποιος πινει 3 καφεδες μετριους ημερησιως x 4 γρ. εκαστος παμε 12.Τωρα το μελι δεν ξερω ποσο πιανει.Οι εταιριες τροφιμων δεν νομιζω να εχουν ευαισθησιες....σακχαρων.Στις ποσοτητες ζαχαρης πιθανα να κοιτουν εξω απο το παραθυρο ωστε να κανουν πιο αρεστο το προιον τους.
Παντως ναι.Μπορει και τα 60 να ειναι πολλα.Απλα δεν ξερω ποσα γραμμαρια ακριβως παιρνω απο το προαναφερθεντα προιοντα + καποια επιπλεον που μου διαφευγουν τωρα.

RUHL
13-07-08, 12:27
κατι πηρε το ματι μου οτι τρως ψηλο cheats κανονικα αυτο το ποσοστο επρεπε να ειναι στο 0 το πολυ 5-10 απο πρωτεινη πχ κανενα μικρογραμμαριο

ZipC
13-07-08, 12:44
κατι πηρε το ματι μου οτι τρως ψηλο cheats :???: :???: :help: :help: :help:

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω εχει να κανει με τον "κυκλο πρωτεινης".
Οταν τελειωσει μια συσκευασια (εγω π.χ εχω την eas whey στα 2250 kg) θα πρεπει να σταματησω τη ληψη της για καποιο διαστημα τρώγοντας κατι αλλο συγκεκριμενο?Παιρνω 1 δοση καθημερινα και ισως καποιες φορες 2 αν δεν μου βγαινουν τα γραμμαρια πρωτεινης.

Σε ευχαριστω θερμα για τον χρονο που αφιερωνεις για την "εκπαιδευση" μου.

RUHL
13-07-08, 13:28
εγω ειμε σε κυκλο πρωτεινης :lol: :lol: :lol: απο περισυ :lol: ισως οταν θα βρω την ορεξη να τροω 10 αυγα για πρωινο αντι για σκονη και αλλα τοσα μετα την προπονηση και να ξοδευω πολλα περισσοτερα αγωραζοντας αυτα τα αυγα να σταματησω να περνω.

κατι αλλο συγκεκριμενο?
Μονο η κρεατινη περνετε σε κυκλους απο τα αλλα τα απλα συμπληρωματα κανενα δεν εχει κυκλο

Ναι η διατροφη που εβαλες μαυρο χαλι καθολου δεν θες μαλον να διαβασεις τα ποστ μου εχεις κα ζαχαρη μεσα σαλτσες :green: καλοπερνας τυχερε :green:
Δοκημασε να βαλεις φρουκτοζη αντι για ζαχαρη ειναι καλυτερη λογο γλυκεμικου δεικτη και 1 κουταλια= με 2 κουταλιες ζαχαρης σε θεμα γλυκοτητας αρα θα σε βολεψει εκει που βαζεις 1 κουταλια λογικα θα βαζεις μηση και θα σου κανει και καλο.
Η σαλτσες καλο ειναι να αποφευγοντε.
Ναι ισως ειμε υπερβολικος αλλα αν μπορουσες να φτασεις στους στοχους σου πιο γρηγορα θα το εκανες??η θα περιμενες σιγα σιγα.Ο βοςς ειπε μπορει να σου φανουν ζορικα και να μας φυγεις αλλα μικρα παιδια δεν ειμαστε ο καθενας επιλεγει μονος του το επιπεδο δυσκολιας που θελει αλλα αν δεν σου πει καποιος πως να τα κανεις 100%(χωρις να εχω φτασει ο ιδιος σε τετοιο επιπεδο γνωσεων αλλοι τις εχουν δεν ποσταρουν ομως :green: ) τοτε θα σπαταλησεις πολυ χρονο και μετα απο πολλα λαθη θα μαθεις αυτο περνει και χρονια αν δεν ψαχνεις στα καταληλα σημεια
Ενω ετσι επηλεγεις υποθετικα να πουμε οτι αυτα που λεω ειναι σωστα και απο εκει και περα επιλεγεις ας κανω το 50% αλλα τα αποτελεσματα που θα παρεις θα ειναι αναλογα.Ομως το βασικο θεμα ειναι γιατι να μην μαθεις τον σωστο δρομο απο την αρχη και μονος σου επιλεγεις μετα τι θα κανεις γιατι πιο δυσκολο-ευκολο δικοπο μαχαιρι ειναι να πηγαινεις τυφλα μεσω trail and error

Εγω βλεπω θελεις να διαβασεις αλλα διαβαζεις σε λαθος σημεια παραδειγμα αυτο που εβαλες GDA διχως γυμναστικη που στην τελικη αφου κανεις γυμναστηρικη τι συγκρινεσε? με λιγα λογια αχρηστες πληροφοριες εγκυκλοπεδιακα ολα ειναι καλα ακομα και τα μαθηματα κηπουρικης μαλον πρεπει να κατσεις να διαβασεις σε αλλα σημεια.

ZipC
13-07-08, 17:24
Καληπερα.
Η αληθεια ειναι πως δεν προκειται να φυγω (παρα τις οποιες φοβιες) γιατι εχω μεγαλη αναγκη τη βελτιωση της υγειας μου γενικα.Τοσο σε εμφανιση οσο και σε λειτουργια οργανων.Σιγουρα κολακευει το γεγονος πως καποιος εχει ενα σμιλεμενο κορμι και δεν ντρεπεται για τον "ενιαιο" κοιλιακο του μυ!!!!Θεωρω οτι η μυικη αναπτυξη και η αριστη εξωτερικη εμφανιση ειναι το αποτελεσμα-επιβραβευση μιας σειρας προσπαθειων,στερησεων και αγωνα.
Σιγουρα διαβαζω με προσοχη οσα γραφεις,βεβαιως αναζητω την διασταυρωση καποιων αναφορων γνωσης αλλα ειμαι ακομη στην αρχη.Πρεπει να τα προσαρμοσω στον δικο μου βιορυθμο (εργασιακο,οικογενειακο,οικονομικο) και να πετυχει.Σιγουρα μπορει οχι με την πρωτη αλλα λαμβανω εμπειρια.
Τα οσα γραφεις ειναι πολυτιμα (καθως και αλλων μελων).Διαβασω τα διαφορα θεματα στο site και την αναπτυξη τους με ιδιαιτερη προσοχη γιατι σε πολλα απο αυτα αναγνωριζω αποριες μου.Δεν σε γνωριζω (παρα μονο δικτυακα) εδω και λιγες μερες αλλα απο οτι φαινεται ο λογος σου μετραει πολυ εως παρα πολυ εδω μεσα.Με τιμα λοιπον το γεγονος οτι ασχολεισαι μαζι μου παρα το γεγονος οτι δηλωνω κατι χειροτερο απο αμαθης...ημιμαθης.
Αν στραβωπατω σε σοκακια με διαχυτη αρθολογια (μορφης αερολογιας) και επανερχομαι τελικα σε καλο θα βγει.Μαθαινω να ξεχωριζω.
Σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο που εχεις αφιερωσει (καθως και τους αφανεις συμμετεχοντες).Τιποτα δεν παει χαμενο.
Να εισαι (ειστε) ολοι καλα.

(Κατι τελευταιο με ολο το θαρρος.Μπορεις να μου στειλεις καμια διευθυνση e-shop με καλες τιμες γιατι θα πεσει παντοφλα με αυτες που παιζουν στην Ελλαδα!!) :green: :green:

ZipC
18-07-08, 09:43
Καλημερα.
Θελω να κανω μια δηλωση και μερικες ερωτησεις.
Ξεκινω με τη δηλωση:
Εχει ΛΙΩΣΕΙ το κορμακι μου!!!!!!!!!!!!!!!!αλλα το γουσταρω!!!!!Αποτελεσματα εμφανη δεν υπαρχουν αλλα νιωθω μια ευεξια.Λες και εσωτερικα συμβαινει ενα καθαρισμα (σαν να καθαριζει αντισταση απο αλατα και λειτουργει καλυτερα:green: )
Στις ερωτησεις τωρα:
1)Αγορασα βιταμινη C και διαβαζοντας το φυλλαδιο εσωτερικα διαπιστωσα ναι μεν οτι τονιζει τα οσα αριστα προσφερει αυτη η βιταμινη αλλα ταυτοχρονα κρουει κωδωνα για υπερδοσοληψια.Τι ειναι αυτο που δεν απαγορευει την ληψη 3 γραμμαριων + 1 χαπι πολυβιταμινης?Οι κινδυνοι υπερασβεστιωσης και το αλλο με την C (δεν θυμαμαι πως το λενε) γιατι δεν αγγιζουν τους αθλητες Bodybuilding?
2)Αν κανοντας ζεσταμα μιας μυικης ομαδας (π.χ πλατης) ξεκινωντας απο χαμηλα κιλα και φτανοντας τα μεγιστα θεωρειται ως διαδικασια αστοχη?
Δηλαδη,κωπηλατικη πλατης με αλτηρες.Μεγιστο ικανο βαρος ελξεων 35 κιλα (το χερι φυσικα).Το ζεσταμα ξεκιναει με 1 σετ 15 επαναληψεων στα 7 κιλα,επειτα 1 σετ 12 επαναληψεων στα 10 κιλα και τελος 1 σετ 10 επαναληψεων στα 15 κιλα.Επειτα περναμε σε τρια λειτουργικα με 35 κιλα με 12-10-8 επαναληψεις.Αν αυτο γινοταν με 15-20 κιλα ζεσταμα απευθειας θα ηταν πιο σωστο ή θα καταπονουσε τους μυες λογω "κρυου"?
3)Υπαρχει κανονας που αφορα σε ικανοτητα αρσης κιλων ανα μυικη ομαδα?Δηλαδη οι δελτοειδης (σε εμενα τουλαχιστον) σε πιεσεις Arnold αντεχουν περισσοτερα κιλα απ'οτι σε πλαγιες ή εμπροσθιες εκτασεις αλτηρα.Ιστορικα υπαρχει καποια καταγραφη που να καταδεικνυει τις αντοχες των μυικων ομαδων ενος μεσου αθλητη?
Για οσους φιλους δεν καταλαβαν το σκεπτικο μου θα δωσω ακομη ενα παραδειγμα.Ειναι εφικτο ενας αθλητης που κανει πιεσεις στηθους με 120 κιλα να μπορει να κανει πλαγιες εκτασεις ωμων με 60 κιλα αλτηρα?Θα μου πειτε ισως "τρελος εισαι!!" αλλα εδω ειναι το σκαλωμα που τρωω.Σιγουρα το στηθος ειναι μεγαλυτερη μυικη ομαδα απο τον ωμο και συνεπως αλλη καταπονηση αντεχει.Αναλογικα ομως τι συμβαινει στις υπολοιπες?Καπως ετσι προσπαθω να απομονωσω τις μεγαλες απο τις μικροτερες και τις αντοχες τους αντιστοιχα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.

ZipC
01-08-08, 12:50
Καλημερα.
Παει λιγος καιρος απο την τελευταια φορα που εγραψα.Σημαντικες αλλαγες φυσικα δεν υπαρχουν περαν της μειωσης σε ποντους αλλα οχι σε ενδειξεις ζυγαριας.Σημερα το πρωι ημουν 108,9 απο 110 (οταν αρχικα εγινα μελος).
Οι μυικες δυνατοτητες σε αρση κιλων εχουν ως εξης:

ΣΤΗΘΟΣ
1)Πιεσεις στηθους με αλτηρες 3x12-10-8 reps με 22 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
(Ευτυχως ειμαι ενα-δυο κλικ πριν το ζορι που απελευθερωνει αερια)
2)Εκτασεις με αλτηρες 3x12-10-8 reps με 12 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
3)Pull over 22 κιλα με τα δυο χερια να κρατανε τον αλτηρα.

ΠΛΑΤΗ
1)Αρσεις ωμων με αλτηρες 3x12-10-8 reps με 22 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
2)Κωπηλατικη με αλτηρες (παγκο) 3x12-10-8 reps με 35 κιλα αλτηρα.
(Ειναι φυσιολογικο να μπορω τοσα ενω ειμαι αρχη?)
3)Κωπηλατικη με μπαρα 3x12-10-8 reps 20+6 η μπαρα αλλα με ανησυχει η μεση και δεν ανεβαζω προς το παρον ενω νιωθω οτι με παιρνει.
4)Αρσεις θανατου 30 κιλα 3x12-10-8 reps αλλα ενω μου λεει βαλε κι αλλα αντεχω εγω "φλωριαζω" και ακομη δεν προσθετω.Ειναι νωρις πολυ θεωρω.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
1)Με στραβομπαρα 3x12-10-8 reps με 22 κιλα
2)Καμψεις και σφυρια με αλτηρες 3x12-10-8 reps με 12 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
3)Αυτοσυγκεντρωσης 3x12-10-8 reps με 15 κιλα

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
1)Εκτασεις (kicks) με στηριξη σε παγκο 3x12-10-8 reps με 20 κιλα
2)Πισω απο αυχενα 3x12-10-8 reps με 20 κιλα (δυο χερια ενας αλτηρας)
3)Με σταβομπαρα σε παγκο 3x12-10-8 reps με 26 κιλα.

ΩΜΟΙ
1)Πιεσεις Arnold 3x12-10-8 reps με 22 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
2)Πλαγιες εκτασεις 3x12-10-8 reps με.......10 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
Μου την ειπε κιολας ο αριστερος ωμος απο παλιο τραυματισμο.
3)Μπροστινες εκτασεις 3x12-10-8 reps με 12 κιλα αλτηρα το καθε χερι.

ΠΟΔΙΑ
1)Καθισματα με μπαρα στους ωμους (ή αλτηρες αν ο αριστερος ωμος ποναει) 3x10-8-6 reps με 20 κιλα
2)Προβολες 3x10-8-6 reps με 10 κιλα αλτηρα το καθε χερι.
3)Καμψεις δικεφαλων+προσαγωγους+εκτασεις ποδιων για τετρακεφαλους εκτελω τα ιδια σετ χωρις βαρος γιατι ακομη ειμαι σε αναζητηση παγκου με το προσθετο για ποδια ή μια καρεκλα που ειδα σε αλλο site.

Αεροβια 3 φορες την εβδομαδα και απο διατροφη........την παλευω ακομη.
Εχω φτασει να ισσοροπω σε:
190-200 Πρωτεινη
2200-2600 Θερμιδες
230-280 Υδατανθρακες
45-60 Λιπη

Αν επιχειρω αυξηση θερμιδων αυξανονται και οι υπολοιποι δεικτες και πιστεψτε με πλεον ο Μαμαλακης αλλα και οι σεφ του κοσμου ολου θα εκπλαγουν απο την πληθωρα των γνωσεων που εχω αποκτησει.Τοσο σε θρεπτικη αξια αλλα και χημικη συσταση.
Το προβλημα μου ειναι οτι αναζητω μια ποικιλια στις τροφες αλλα δυστηχως η ευτυχως στο κοτοπουλο σκονταφτω.

Παντως απο τα οσα αναγραφω παραπανω θεωρω οτι το σωμα μου συμπεριφερεται καπως ανωμαλα.
Στην ιδια μυικη ομαδα σε μια ασκηση "σηκωνει" πολλαπλασια κιλα σε σχεση με καποια αλλη.Ειναι φυσιλογικο τουτο?

Ευχαριστω για τον χρονο σας,ευπροσδεκτες οι συμβουλες και οι σχολιασμοι.

KATERINI 144
01-08-08, 14:10
Στην ιδια μυικη ομαδα σε μια ασκηση "σηκωνει" πολλαπλασια κιλα σε σχεση με καποια αλλη.Ειναι φυσιλογικο τουτο?

όπως?! δώσε ένα παράδειγμα.

ZipC
01-08-08, 14:47
Γεια σου φιλε και μαλλον κοντοχωριανε.
Αναφερομαι στα εξης:
1)Εκτασεις αλτηρα για ωμους σε σχεση με τις πιεσεις.
2)Το αυτο ισχυει και για το στηθος (συγκριτικα πιεσεις και εκτασεις)
3)Πλατη.Το ενα χερι 35 κιλα σε κωπηλατικη αλτηρα ενω σε κωπηλατικη μπαρας 26-30 κιλα ζορικα με τα δυο χερια.
4)Τρικεφαλοι.Σε kicks 20 κιλα ενω πισω απο τον αυχενα ουτε κατα διανοια εστω 1-2 με τα ιδια κιλα.
Καπου εδω κινουνται τα ερωτηματικα μου.

KATERINI 144
01-08-08, 15:03
Γεια σου φιλε και μαλλον κοντοχωριανε.
Αναφερομαι στα εξης:
1)Εκτασεις αλτηρα για ωμους σε σχεση με τις πιεσεις.
2)Το αυτο ισχυει και για το στηθος (συγκριτικα πιεσεις και εκτασεις)
δεν υπάρχει κατι το περίεργο εδω, λογικό ειναι να εχεις περισσότερα κιλά στις πιέσεις απο τις εκτάσεις.

3)Πλατη.Το ενα χερι 35 κιλα σε κωπηλατικη αλτηρα ενω σε κωπηλατικη μπαρας 26-30 κιλα ζορικα με τα δυο χερια. αυτο ναι δεν ειναι λογικο

4)Τρικεφαλοι.Σε kicks 20 κιλα ενω πισω απο τον αυχενα ουτε κατα διανοια εστω 1-2 με τα ιδια κιλα.
Καπου εδω κινουνται τα ερωτηματικα μου.kicks ποια λες?

ZipC
01-08-08, 16:28
Ελπιζω να βοηθησα με την φωτογραφια.Ακριβης μεταφραση του extension νομιζω οτι ειναι η εκταση.
http://img147.imageshack.us/img147/8376/extensionsth1.jpg (http://imageshack.us)

KATERINI 144
01-08-08, 16:40
μάλλον δεν έχεις συνηθίσει την κίνηση, γιατί πίσω από τον αυχένα είναι ποιο εύκολο.
:unsure:

ZipC
01-08-08, 16:48
Οπως προανεφερα δηλαδη (το επιβεβαιωνει και φατσα που χρησιμοποιησες στο σχολιο σου) το σωμα μου συμπεριφερεται ανωμαλα!! :cursing: :cursing:

ZipC
20-09-08, 21:41
Καλησπερα.

Περασανε κιολας δυο μηνες και κατι απο το πρωτο ποσταρισμα.
Δεν εχω σταματησει τις προπονησεις αλλα εξωτερικη βελτιωση "φυσικα" και δεν υπαρχει ακομη.Εκεινο που διαπιστωνω ειναι οτι αυξανεται η δυναμη μου και ο αριθμος των επαναληψεων.
Απο βαρος.......ειχα ξεκινησει στα 110 κιλα επεσα στα 104,6 και τωρα ξαναεφτασα τα 109. Διατηρω την καταναλωση 5-6 γευματων ημερησιως με 3-4 λιτρα νερο.Ποιος ο λογος που ξαναπηρα βαρος?Πιθανολογω οτι χτυπησα κοκκινα στο στροφομετρο ξεκινωντας με αποτελεσμα να με φρεναρει ο ιδιος ο οργανισμος.Το ξαναπερνω λοιπον απο την αρχη ποιο σταθερα.
Καπου εδω ομως τελειωνει η συντομη ανασκοπηση και ερχονται τα δυσαρεστα.
Πριν μερικες ημερες εκανα μαγνητικη σε μεση και γονατα.Στη μεση γνωστο το προβλημα απο παλαιοτερη αξονικη.Τα γονατα εντονως καταπονημενα απο πολεμικες τεχνες, κακη γυμναστικη και υπερβολες αλλα και τραυματισμου στο στρατο (ηθελα ειδικες δυναμεις το κερατο μου).
Πορισματα:
1)Προπτωση μεσοσπονδυλιου δισκου(κυριως 05)
2)Ριξη εσω μηνισκου και μικρη συγκεντρωση υγρου

Τα ερωτηματα που θελω να θεσω ειναι τα παρακατω και παρακαλω (λογω σοβαροτητας των προβληματων και δη υγειας) να απαντησουν -αν το επιθυμουν- οσοι εχουν αποψη εξ'αιτιας γνωσης και οχι υποθεσης.Δεν θελω να προσβαλω κανεναν προς Θεου απλα ψαχνω βασιμες συμβουλες-απαντησεις.
Εχοντας επισκεφτει εως τωρα 3 γιατρους οι απαντησεις που πηρα ηταν 2 υπερ εγχειρησης και μια αυστηρα κατα εφοσον αντεχω πονο και προσεχω (εφ'εξης) σε κινηση.
Στο αθλημα τωρα (επιτελους οι ερωτησεις προς εσας) τι απαγορευεται πλεον απο ασκησεις και ποιες οι εναλλακτικες προτασεις?Για παραδειγμα τα βαθια καθισματα με 50 κιλα (+ τα βοιδισια δικα μου) κοβονται δια ροπαλου και....πλαστη γυναικος :lol:
Υπαρχουν καποιες ειδικες ασκησεις οι οποιες βοηθουν στην περιπτωση μου?
Ο αριθμος των κιλων εχει περιορισμο ακομη και αν μπορω να τα σηκωνω γιατι στην ουσια μου σκαβουν "υπογειως" αλλα προβληματα?
Δεν θελω να σταματησω την γυμναστικη (μου το προτειναν και αυτο) αλλα να συνεχισω εκ του ασφαλους διχως την περαιτερω φθορα!!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

RUHL
20-09-08, 22:12
Τελικα εκανες κανονικη διατροφη και το αποτελεσμα ειναι να πηρες και καποια μυικα κιλα για αυτο θα αυξηθηκε η δυναμη και οι επαναληψεις εισαι καλα δηλαδη .Τωρα για τα κιλα δεν μπορω να πω τιποτα μπορει να εκανες λαθος επιλογες τροφων και να μαζεψες νερα στο σωμα σου η να εχει προδιαθεση να κρατα νερα γενικα το σωμα.
Μην δηνεις σιμασια στην ζυγαρια πες μας πως δηχνεις στον καθρευτη καλυτερος χειρωτερος? γιατι με την ζυγαρια ευκολα πηνω 1 λιτρο νερο ανεβενω με δειχνει +1 κιλο αλλα δεν εχει σημασια.

Πιθανολογω οτι χτυπησα κοκκινα στο στροφομετρο ξεκινωντας με αποτελεσμα να με φρεναρει ο ιδιος ο οργανισμος.Το ξαναπερνω λοιπον απο την αρχη ποιο σταθερα.
Ναι μαλον αλλα προσεξε αν επεφτες σε ασκησεις και δυναμη ενω επερνες και κιλα τοτε θα ειχες προβλημα με απωλεια μυων

Αλλα να σε ρωτησω οταν ανεβασες κανονικα τις θερμιδες για λιγο διαστημα μερικων εβδομαδων για να μπει παλι σε σωστο δρομο ο οργανισμος σου μετα τις επομενες εκανες 1 απο τα 2 η και τα 2 μαζι δηλαδη μειωση καποιον θερμιδων ανα εβδομαδα η αυξηση αεροβιας? αν δεν το εκανες να και η απαντηση γιατι δεν εχασες :green:

Για το σταυματισμο δεν γνωριζω τιποτα :unsure:

ZipC
23-09-08, 07:25
Καλημερα.

Ruhl διαπιστωνω οτι συμπερασματικα εχεις δικιο σε αρκετα σημεια.
Κοιταζωντας με στον καθρεφτη (βλεπω ενα προσωπο γνωστο....Παυλος) παρατηρω μικρες μεν αλλα αλλαγες δε στην θωρακικη επιφανεια,στα ποδια αλλα οχι στην κοιλιακη χωρα.Μαλλον να διορθωσω....συμβαινει το εξης.Ξυπνωντας εχω μια κοιλια επιπεδη η οποια στο διαβα της ημερας φουσκωνει λογω δυσανεξιας του γαλακτος.Λιγο το πρωινο (βρωμη+γαλα+whey),λιγο καποια αλλη τροφη που μου προκαλει μετεωρισμο μου χαλουν την καλη εικονα.Παντως δεν μπορεις να πεις...ουτε ενα οργανικο προβλημα δεν εχω!!!!
Η γυναικα μου παντως παρατηρει διαφορες στην πλατη μιας και δυσκολα μπορω να το δω με ενα μονο καθρεφτη.
Τελος, σε οτι αφορα τα κιλα που πηρα ισως να φταιει το γεγονος οτι εκανα λογω υποχρεωσεων 5 ημερες την εβδομαδα (spilt 4 ημερων + 1 αεροβιο) και ετσι η συνταγη δεν πετυχε.
Ξεκινω με νεα φορμουλα και βλεπουμε τα αποτελεσματα στο μελλον.
Ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον.

slaine
23-09-08, 14:38
πλύθηκες και ξυρίστηκες παύλο??? :P

για τη δυσανεξία στη λακτόζη πάρε γάλα με 70% λιγότερη λακτόζη, χάπια λακτάσης, whey χωρίς λακτόζη isolate ίσως είναι καλή λύση και άμα επιμένει το πρόβλημα κόψε το γάλα. μην αγχώνεσαι μπορείς να καταναλώσεις ένα σωρό άλλα πράγματα και να είσαι οκ. τουλάχιστον αν θέλεις να πίεις γάλα οπωσδήποτε μην το πίνεις με την πρωτείνη γιατί η πρωτείνη πάει χαμένη άμα τρέχεις στην τουαλέτα

ZipC
23-09-08, 15:48
slaine καλησπερα.
Θα δοκιμασω ξανα εκεινο το γαλα με 70% λιγοτερη λακτοζη γιατι παραπαει το πρηξιμο.Τα χαπια ομως (ρωτησα σε ενα φαρμακειο)πρεπει να τα παιρνω καθε φορα που τρωω.Δεν συμφερει με 15 ευρω το κουτακι να καταναλωνω 6 την ημερα.Μεσα εχει 60 αν δεν κανω λαθος.
Δοκιμασα και γαλα σογιας καποια στιγμη αλλα περαν του οτι δεν σου δινει καλες πρωτεινες απο ενα σημειο και μετα η γευση του ειναι λιγο:puke:

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.

pikolo
23-09-08, 15:50
αυτο το γαλα επερνα και γω αλλα ο δασκαλος ruhlo συμβουλεψε οτι αν περνεις λιγο δεν αξιζει...θα επιστρεψω ομως σε αυτο μιας και λιγο πολυ τα ιδια ειναι...απλα ειναι πιοακριβη η τιμη του.2 -2,10ευρω το λιτρο.

ZipC
17-12-13, 15:23
Καλησπέρα εις άπαντες.
Πάει αρκετός καιρός από τήν τελευταία φορά που έγραψα την τελευταία μου αράδα
αλλά έπειτα απο την δική μου Οδύσσεια ξαναπιάνω λιμάνι.
Στα χρόνια που μεσολάβησαν,παντρεύτηκα,εγινα μπαμπας,έκανα ενα χειρουργείο ζόρικο, σύν πολλλά ακόμη
λιγότερο ευχάριστα κάποιες στιγμες,περισσότερο κάποιες αλλες.
Επί της ουσίας όμως δεν σταμάτησα τις προπονήσεις.Βέβαια,οσο μου επέτρεπε ο γιος μου,η μετεγχειρητική αποκατάσταση
και τα της δουλείας.
Η αλήθεια ειναι πώς αισθάνομαι -χωρις να είμαι- σοφότερος σε σχεση με το παρελθόν σε ό,τι αφορά την ουσιαστική γνώση γύρω απο
το εν λόγω άθλημα.Είτε αυτό ονομαζεται προπόνηση είτε διατροφή.
Τον τελευταίο χρόνο καταπιαστηκα με το 5x5 του Reg Park:

Workout A:
Back Squats 5×5
Chin-Ups or Pull-Ups 5×5
Dips or Bench Press 5×5
Barbell Curls 2×10
Wrist Work 2×10
Calves 2×15-20

Workout B:
Front Squats 5×5
Rows 5×5
Standing Press 5×5
Deadlifts 3×5 (2 warm-up sets and 1 “stabilizer set”)
Wrist Work 2×10
Calves 2×15-20

Training Schedule:
Week 1: A, B, A
Week 2: B, A, B
Week 3: A, B, A and so forth.

Τολμώ να πώ οτι σε σχέση με πολλά άλλα προγράμματα τούτο μου "πήγε" περισσότερο.
Στά κατοπινά σχέδια που κάνω για το 2014 (ακούω ήδη τώ Θεώ να γέλαει!!!!) θα περάσω στο ίδιο κουστουμάκι
3x3 αντι 5x5 με ανεβασμένα τα κιλά.

Ευχομαι να τα λέμε συχνότερα εφ'εξής καί άν κάποιος αλλος ασκείται με το συγκεκριμένο προγραμμα ή απλά θέλει να το σχολιάσει
θά χαρώ πολύ να διαβάσω γνώμες και απόψεις.

Φιλικα
ZipC

grtech
19-12-13, 05:49
Καλώς όρισες και πάλι φίλε. Καλές και δυνατές προπονήσεις να έχεις με ασφάλεια και αβλάβεια. :weights: :welcome:

ZipC
23-12-13, 13:33
Καλώς όρισες και πάλι φίλε. Καλές και δυνατές προπονήσεις να έχεις με ασφάλεια και αβλάβεια. :weights: :welcome:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.Πιστεψε με ειναι μια ευχη που την εχω αναγκη γιατι με με μια μετατοπιση σπονδυλου στον Ι1Ο5,3 προβολες λιγο παραπανω
και αλλες 4 στον αυχενα,να μην ξεχασω να προσθεσω τα γονατα -οπου το ενα εφαγε καλο κρουστικο- δεν υπαρχει μερα που να σηκωνομαι απο το κρεββατι και
να μην κανω επανεκκινηση συστηματος!!!!!
Κανονικα θα επρεπε να τα παρατησω αλλα (προς μεγαλη θλιψη της γυναικας μου) δεν σκοπευω αν δεν σωριαστω!!!!
Αναφορικα με το ημερολογιο τωρα, θελω να σημειωσω πως συνεχιζονται στον ιδιο αμειωτο ρυθμο οι προπονησεις αν και νιωθω πως εχω μπει σε μια φαση καταβολισμου.
Ισως να πρεπει να παρω μια εβδομαδα off η να ανεβασω λιγο τις θερμιδες.Θα δω τι φταιει.