PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυικός τραυματισμος ωμου



nexim20
18-06-12, 19:57
Εδώ και κανα 3μηνο έχω τραυματιστεί στον ώμο, πιθανόν απο ανοιχτή λαβή σε πιέσεις στήθους

Στην αρχή είχα ένα κάψιμο, φλεγμονή στον πλάγιο ώμο και ξεκίνησα voltaren.

Μετά απο καμια εβδομάδα επισκέφτηκα τον 1ο γιατρό...

Ο πρώτος που πήγα διέγνωσε τενοντιτιδα μακρας κεφαλής δικεφάλου και μου έδωσε σταγόνες pennsaid

Μετά απο κανα μήνα ειχε υποχωρήσει το κάψιμο και τους ένιωθα πιασμένους κ επισκέφτηκα έναν άλλο ορθοπεδικό στην πόλη μου και δεν διέγνωσε τίποτα, προτείνοντας μου να κάνω κανα μπάνιο:shock: και θα μου περάσει κ ας του εχω πει οτι ο πόνος είναι απο γυμναστικη

Ο τρίτος ορθοπεδικός μου διέγνωσε υπερκόπωση του μύ και μου έδειξε ποιες διατάσεις να κάνω καθημερινά, έδειξε ενδιαφέρον και έκατσε και με εξέτασε σχολαστικά και μου είπε να τον ξαναεπισκεφτώ αν δεν υποχωρεί ο πόνος

Τώρα είμαι περίπου ένα τρίμηνο off απο γυμναστική με τον πόνο να εχει υποχωρήσει κατα 90% και καταλαβαίνοντας το λίγο στις διατάσεις και στο "κόψιμο" εκεί που τελείωνει ο ώμος και ξεκινάει το χέρι

Κάτι με ανησυχεί όμως και φοβάμαι μόλις ξεκινήσω την γυμναστική με ξαναπιάσει γιατί 2 εβδομάδες πρίν που ξεκίνησα να κάνω λίγο με λάστιχα ένα ζεσταματάκι την επόμενη μέρα με πονούσε κ μου έδειξε οτι το ο πόνος είναι εκει και το τραύμα δεν εχει επουλωθεί στο 100%

Έχει περάσει τόσος καιρός χωρίς γυμναστική και εχω σαλτάρει! Δέν ξέρω αν πρέπει να βρώ κάποιον αθλητίατρο, μήπως θέλει κάποια φαρμακευτική αγωγή να το βοηθήσει. Δέν έχω χρόνο για χάσιμο σε γιατρούς που δεν κατέχουν το αντικείμενο...


Όποια βοήθεια δεκτή

Rantaplan
18-06-12, 20:18
Κοιτα η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να βγαλεις μια μαγνητικη η εναν υπερηχο για να δεις την παθολογια των τενοντων και γενικα της αρθρωσης...εγω φαντασου ειχα παθει ρηξη σχεδον ολικη σε 2 τενοντες του ωμου και πηγαινα σε ορθ. και μ ελεγαν οτι εχω μια απλη θλαση..Κανε μια μαγνητικη καλου κακου και πανε σε εναν καλο ορθ. με ειδικευση στον ωμο..αν θες σου προτρινω τον χειρουργο μου ειναι τρομερος...Παντως να ξες οτι σταγονες αλοιφες και τετοια εμενα προσοπικα δεν με βοηθησαν ουτε λιγο...

nexim20
18-06-12, 21:05
Αυτό φοβάμαι και εγώ, επειδή υπάρχουν γιατροί και γιατροί...

Θα πάω αύριο στον τελευταίο γιατρό που επισκέφτηκα να με ξαναδεί και να του πώ να μου γράψει μια μαγνητική

Στις καθημερινές κινήσεις που κανω δεν το νοιώθω καθολού αλλά στάνταρ αν πιάσω κιλά θα με ξαναπιάσει γιατί δεν εχει επουλωθεί πλήρως

Rantaplan
18-06-12, 21:14
Αν ειναι τενοντας θα σε τρεξει να ξες αλλα οκ..κανε μια μαγνητικη πρωτα και επειτα βλεπεις..αυτες οι αρθρωσεις ειναι πολυ υπουλες ρε γαμωτι..