PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΑΠΟ ΔΙΑΙΤΑ???



GOMI
19-06-12, 11:29
Παιδιά καλημέρα. Βρίσκομα στο τέλος του δεύτερου μήνα δίαιτας με καλή απώλεια λίπους αλλά εδώ και 2 εβδομάδες η αναπνοή μου είναι πολύ δυσάρεστη. Ειδικά τις μέρες με αερόβιο τα πράγματα είναι τραγικά. Πήγα και εξέτασα δόντια ούλα κλπ και όλα καλά...Πριν αρχίσω να ψάχνομαι και πετάξω λεφτά σε Ω.Ρ.Λ και εξετάσεις για το στομάχι, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να οφείλεται στη διατροφή?
Ξέρω ότι αυτό μπορεί να το προκαλέσει μια κετογονική δίαιτα αλλά εγώ δεν κάνω αυτού του τύπου.
Παίζω στις 2000 θερμίδες περίπου με 180γρ πρ. 150 γρ. υδ. και 80γρ. λιπαρά.

Υπάρχει περίπτωση με 150 γρ. υδατάνθρακα να μπαίνω σε κέτωση?

vaggan
19-06-12, 11:52
Παιδιά καλημέρα. Βρίσκομα στο τέλος του δεύτερου μήνα δίαιτας με καλή απώλεια λίπους αλλά εδώ και 2 εβδομάδες η αναπνοή μου είναι πολύ δυσάρεστη. Ειδικά τις μέρες με αερόβιο τα πράγματα είναι τραγικά. Πήγα και εξέτασα δόντια ούλα κλπ και όλα καλά...Πριν αρχίσω να ψάχνομαι και πετάξω λεφτά σε Ω.Ρ.Λ και εξετάσεις για το στομάχι, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να οφείλεται στη διατροφή?
Ξέρω ότι αυτό μπορεί να το προκαλέσει μια κετογονική δίαιτα αλλά εγώ δεν κάνω αυτού του τύπου.
Παίζω στις 2000 θερμίδες περίπου με 180γρ πρ. 150 γρ. υδ. και 80γρ. λιπαρά.

Υπάρχει περίπτωση με 150 γρ. υδατάνθρακα να μπαίνω σε κέτωση?εγω μπαινω σιγουρα. η ανασα μου βρωμαει λες και καταπια πεθαμενο οταν τρωω τοσους υδατανθρακες...ολο τσιχλες μεντα μασαω

koukoutsaki
19-06-12, 11:55
Παλικαρια αυτο ισχυει κ για τις γυναικες πχ στα 100-120γρ ? :unsure:

vaggan
19-06-12, 12:04
Παλικαρια αυτο ισχυει κ για τις γυναικες πχ στα 100-120γρ ? :unsure:βρωμαει και σενα το στομα σου κουκουτσι??

koukoutsaki
19-06-12, 12:09
βρωμαει και σενα το στομα σου κουκουτσι??

εχω πεθανει ....:rolf::rolf::rolf::rolf:

(και με το αβαταρ σου επισης ):rolf::bowdown:

δε μου χει κανει κανεις παραπονα ακομα
ξερω γω
απλα με ψυλλιασατε τωρα :P

morgoth
19-06-12, 12:09
αυτο ειναι που λενε "βρωμανε τα χνωτα σου απο τη πεινα" :green:

vaggan
19-06-12, 12:11
αν ο αντρας σου σε αποφευγει τωρα ξερεις γιατι:rolf::rolf::rolf:

koukoutsaki
19-06-12, 12:13
αν ο αντρας σου σε αποφευγει τωρα ξερεις γιατι:rolf::rolf::rolf:

μονο χτες με απεφευγε που δαγκωσα λιγο ωμο κρεμμυδι :rolf:
με εβαλε να κανω γαργαρες :P

σοβαρα τωρα να γυρισω ον τοπικ εκτιματε οτι ειναι επιφοβα τα γραμμαρια για τετοιο ενδεχομενο?

GOMI
19-06-12, 12:24
Vaggan, εννοείς ότι με αυτές τις ποσότητες υδατανθράκων μπαίνεις σε κέτωση?
Εμένα αναγκάστηκε να μου το πει η αδερφή μου γιατί εγώ η αλήθεια είναι ότι είχα μαύρα μεσάνυχτα...Βέβαια τώρα που μου μπήκε η ιδέα άντε να βγει...
Η γυναίκα μου φυσικά δεν έλεγε κουβέντα μέχρι που την ξεσκέπασα....:P

koukoutsaki
19-06-12, 12:26
μαλιστα...:unsure:
κ γω τον αδερφο μου θα ρωτησω λοιπον
πολλες φορες το ταιρι σου δε σου λεει !

βεβαια GOMI εσυ εισαι και πιο πολυ καιρο απο μενα σε μειωμενο υδατανθρακα οποτε παιζει ρολο και αυτο ...

GOMI
19-06-12, 12:30
Ναι, σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις κάποιο πολύ κοντινό σου άτομο γιατί είναι δυστυχώς πολύ άσχημο πράγμα. Το θέμα είναι να επιβεβαιώσει κάποιος ότι όντως μπορεί να γίνεται με πάνω από 100γρ υδατανθράκων...γιατί εγώ ήξερα ότι πρέπει να βρίσκεσαι χαμηλότερα, (κάτω από 50γρ. π.χ) για να μπει ο οργανισμός σε κέτωση...

vaggan
19-06-12, 12:31
Vaggan, εννοείς ότι με αυτές τις ποσότητες υδατανθράκων μπαίνεις σε κέτωση?
Εμένα αναγκάστηκε να μου το πει η αδερφή μου γιατί εγώ η αλήθεια είναι ότι είχα μαύρα μεσάνυχτα...Βέβαια τώρα που μου μπήκε η ιδέα άντε να βγει...
Η γυναίκα μου φυσικά δεν έλεγε κουβέντα μέχρι που την ξεσκέπασα....:Pεγω ναι για εσας δεν ξερω βασικα με 150 γραμμαρια εχω πολλες παρενεργειες σκοτωδινες αδυναμια συγκεντρωσης αδυναμια στη προπονηση κ.α.εγω υπολογιζω οτι ειναι 150 γραμμαρια ισως να ειναι και περισσοτερα.λιγοτερα δεν ειναι με την καμια

vaggan
19-06-12, 12:35
μαλιστα...:unsure:
κ γω τον αδερφο μου θα ρωτησω λοιπον
πολλες φορες το ταιρι σου δε σου λεει !

βεβαια GOMI εσυ εισαι και πιο πολυ καιρο απο μενα σε μειωμενο υδατανθρακα οποτε παιζει ρολο και αυτο ...δεν χρειαζεται να πεθανεις τον αδερφο σου απο την μποχα...εγω το καταλαβαινω μονος μου βαλε την παλαμη πεντε εκατοστα απο το στομα σου και κανε χααα..αυτο ηταν..(προσεχε τωρα μην λυποθυμησεις):rolf::rolf:

koukoutsaki
19-06-12, 12:35
Παιδια ομως αυτο δεν ειναι και σε συναρτηση με υψος-κιλα ? πχ το ιδιο ειστε εσεις κ το ιδιο εγω ? (συνεπως για εσας ειναι απολυτως λογικο με αυτα τα γραμμαρια )
ωστοσο εχει να κανει και το χρονικο διαστημα που καποιος ακολουθει τη συγκεκριμενη διατροφη που στη δικη μου περιπτωση δεν ειναι ουτε ενας μηνας
αποψη μου παντα :)

koukoutsaki
19-06-12, 12:37
δεν χρειαζεται να πεθανεις τον αδερφο σου απο την μποχα...εγω το καταλαβαινω μονος μου βαλε την παλαμη πεντε εκατοστα απο το στομα σου και κανε χααα..αυτο ηταν..(προσεχε τωρα μην λυποθυμησεις):rolf::rolf:


εχω πρσκυνησει τελος :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

μπα ....ειμαι μετα το μεταπροπονητικο κ μου μυριζει το σκουπ πρωτεινη σοκολατα ακομα :unsure:
αυτο που λες αμα εχεις πολλη ωρα να φας μαλλον πιανει ;)

vaggan
19-06-12, 12:45
εχω πρσκυνησει τελος :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

μπα ....ειμαι μετα το μεταπροπονητικο κ μου μυριζει το σκουπ πρωτεινη σοκολατα ακομα :unsure:
αυτο που λες αμα εχεις πολλη ωρα να φας μαλλον πιανει ;)ναι αυτο ειναι αληθεια αλλα μετα απο δυο ωρες μετα το γευμα με πρωτεινη λαβε μετρα..

GOMI
19-06-12, 12:45
Λογικά πρέπει να παίζει ρόλο και το αερόβιο στην όλη διαδικασία...ανάλογα με την ένταση κ.λπ? Όπως ανέφερα μετά τα 10 από τα 50 λεπτά που τρέχω στον διάδρομο αρχίζω και κοιτάω δεξιά και αριστερά να μην "καθαρίσω" κανέναν φουκαρά...:P

vaggan
19-06-12, 12:52
να βουρτσιζετε καλα τα δοντια σας πριν πατε γυμναστηριο και στη μεση της προπονησης φατε και καμια τσιχλα..120 γραμμαρια που τρως κουκουτσι δεν ειναι και λιγα για γυναικα πιστευω οτι ειναι πολυ περισσοτερα απο 150 για εναν αντρα τηρουμενων αναλογιων

koukoutsaki
19-06-12, 13:04
να βουρτσιζετε καλα τα δοντια σας πριν πατε γυμναστηριο και στη μεση της προπονησης φατε και καμια τσιχλα..120 γραμμαρια που τρως κουκουτσι δεν ειναι και λιγα για γυναικα πιστευω οτι ειναι πολυ περισσοτερα απο 150 για εναν αντρα τηρουμενων αναλογιων


χχαχααχαχ εγω το εκανα ανεκαθεν παντως πριν παω γυμναστηριο

κοιτα κ γω αυτο πιστευω οτι τα 100 κ τα 120 για γυναικα ειναι μεν πολυ χαμηλο, αλλα δε σε βαζει κ σε αυτη τη διαδικασια ...
για εσας ομως με αλλα stats κλπ κλπ ειναι πολυ χαμηλα

Eddie
19-06-12, 15:16
Καθιστε λιγο ρε παιδια..150 γρ ειναι μειωμενος υδατανθρακας??Πλακα κανετε,ετσι?Εγω στα 100 κιλα που ειμαι και το χειμωνα στον ογκο παιζω 150-180γρ!!Για να μη πω ποσο πεφτω οταν θελω να γραμμωσω..και ποτε μα ποτε δεν εχω προβλημα με την αναπνοη..μην ειστε υπερβολικοι.Κετωση πρεπει να πεσεις κατω απο 50γρ (μπορει και λιγοτερο) και φυσικα τα λιπαρα να ειναι σε μεγαλυτερη αναλογια απο την πρωτεινη..οποτε να μπαινετε σε κετωση αποκλειεται.

GOMI
19-06-12, 15:28
eddie, πριν ήμουν στα 300γρ. αλλά όπως και να χει, δυστυχώς νομίζω ότι έχεις δίκαιο και ότι την κέτωση την διαγράφουμε. Τελικά δεν θα το γλιτώσω να ξηλωθώ για εξετάσεις αν συνεχίσει....

Eddie
19-06-12, 15:33
Δε ξερω αν ισχυει..ισως πω και χαζομαρα,αλλα ας το πω.Μηπως τελευταια αγχωνεσαι πολυ γενικως?Υπαρχει και μια πιθανοτητα να ειναι απο αυξημενη κορτιζολη (?) Καπου ειχα διαβασει οτι η αυξημενη κορτιζολη αποβαλει τοξινες απ το σωμα..γι αυτο και πολλες φορες ιδρωνουμε σε καταστασεις στρες και αγχους..λεω μηπως,μηηπως αποβαλονται τοξινες απ την αναπνοη σου?Μπορει να ναι και τελειως κουφο βεβαια..αλλα υποθεσεις κανουμε.

GOMI
19-06-12, 15:36
καλά, από άγχος άλλο τίποτα αλλά δεν μου προέκυψε ξαφνικά...(το άγχος) Έχεις υπόψη σου αν κάτι ανάλογο με το άγχος και την κορτιζόλη προκαλεί και το αερόβιο? Γενικότερα σε περίοδο όγκου δεν κάνω αερόβιο και τώρα του δίνω και καταλαβαίνει με πότε hiit πότε 50 λεπτά γρήγορο...

Eddie
19-06-12, 16:02
Νομιζω πως προκαλει αυξηση,ναι..αλλα δε μπορω να το επιβεβαιωσω..οταν το δει καποιος που γνωριζει με σιγουρια,ας μας πει. :welcome:

Ariel
19-06-12, 16:51
Στοματικής κακοσμίας:
Συχνά διακριτική ή δυσάρεστη αναπνοή
είναι φυσιολογική και οφείλεται στην παραγωγή κετονοσωμάτων από το σώμα που βρίσκεται σε πρωτεϊνική διατροφή. Η παρουσία ακετόνης αποτελεί σημείο επιβεβαίωσης
καλής τήρησης της φάσης 1. Αν το φαινόμενο γίνει ενοχλητικό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα στοματικό σπρέι (χωρίς ζάχαρη).
^^^^
αρθρο που βρηκα στο web για την πρωτεινικη διατροφη....

vaggan
19-06-12, 17:40
Καθιστε λιγο ρε παιδια..150 γρ ειναι μειωμενος υδατανθρακας??Πλακα κανετε,ετσι?Εγω στα 100 κιλα που ειμαι και το χειμωνα στον ογκο παιζω 150-180γρ!!Για να μη πω ποσο πεφτω οταν θελω να γραμμωσω..και ποτε μα ποτε δεν εχω προβλημα με την αναπνοη..μην ειστε υπερβολικοι.Κετωση πρεπει να πεσεις κατω απο 50γρ (μπορει και λιγοτερο) και φυσικα τα λιπαρα να ειναι σε μεγαλυτερη αναλογια απο την πρωτεινη..οποτε να μπαινετε σε κετωση αποκλειεται.θα μιλησω για εμενα γιατι θεωρω οτι ο καθενας μας ειναι διαφορετικος.για εμενα ειναι εξαιρετικα μειωμενος επειδη ειμαι carb lover,και ολο το χρονο συνηθιζω τον σωμα μου σε μεγαλες ποσοτητες καταναλωσης υδατανθρακα.για εμενα δουλευει παρα πολυ καλα ο υδατατανθρακας και με βοηθαει πολυ στην προπονηση..αν κραταω για μεγαλο χρονικο διαστημα χαμηλα τους υδατανθρακες εχω πολλα νευρα αδυναμια συγκεντρωσης,και οι προπονησεις μου γινονται χαλια...το στομα μου μυριζει ασχημα και ολα αυτα με πανω απο 100 γραμμαρια υδατανθρακα..αν κανω με 50 που λες εσυ με βλεπω για πεθαμο..αν οντως εσυ βαζεις ογκο με 180 γραμμαρια υδατανθρακα με τοσο υψος προφανως βαζεις πολυ ευκολα κιλα γιατι 180 γραμμαρια υδατανθρακα ειναι 720 θερμιδες αν υποθεσουμε οτι τρως και αλλα τοσα γραμμαρια πρωτεινης παμε στις 1440 θερμιδες.να τρως και αλλες 700 θερμιδες λιπος? παμε γυρω στις 2100...με αυτες τις θερμιδες εγω προσωπικα χανω βαρος

GOMI
20-06-12, 17:43
Σήμερα πήγα Ω.Ρ.Λ. και με ξεσκόνισε. Δεν μου βρήκε τίποτα εν ολίγοις οπότε μένει πρόβλημα ίσως με το στομάχι. Με ρώτησε αν παίρνω συμπληρώματα και του είπα μόνο πρωτείνη (την οποία την απέκλεισε) και μια πολυβιταμίνη για την οποία όμως με ρώτησε αν θυμάμαι τι περιέχει. Βασικά είναι softgel της ADAM (now foods) η οποία δεν περιέχει και ολίγα...
Τέσπα...γενικότερα μου είπε αν έχει μέταλλα..ιώδιο κλπ μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην αναπνοή καθώς επίσης και από κάποιες βιταμίνες αν δεν τις μεταβολίζει καλά ο οργανισμός.
Έχει κανείς μήπως παρόμοια εμπειρία με τις συγκεκριμένες πολυβιταμίνες ή γενικότερα με κάποια άλλη πολυβιταμίνη?

tasos2
20-06-12, 22:50
Καθιστε λιγο ρε παιδια..150 γρ ειναι μειωμενος υδατανθρακας??Πλακα κανετε,ετσι?Εγω στα 100 κιλα που ειμαι και το χειμωνα στον ογκο παιζω 150-180γρ!!Για να μη πω ποσο πεφτω οταν θελω να γραμμωσω..και ποτε μα ποτε δεν εχω προβλημα με την αναπνοη..μην ειστε υπερβολικοι.Κετωση πρεπει να πεσεις κατω απο 50γρ (μπορει και λιγοτερο) και φυσικα τα λιπαρα να ειναι σε μεγαλυτερη αναλογια απο την πρωτεινη..οποτε να μπαινετε σε κετωση αποκλειεται.

Αφου λενε οτι θες 4γρ. ανα κιλο για ογκο , το διπλασιο απο πρωτεινη

Eddie
21-06-12, 01:14
Αφου λενε οτι θες 4γρ. ανα κιλο για ογκο , το διπλασιο απο πρωτεινη

Δε με νοιαζει τι λενε..εγω βλεπω τι γινεται πανω μου,οχι απο θεωριες.Και για να βαλεις μυες πολλοι υποστηριζουν οτι θες 2.2-3.0 γραμμαρια πρωτεινη ανα κιλο,αλλα και με 1.5 η και με λιγοτερο ακομα μια χαρα βαζεις μυες.

vaggan
21-06-12, 11:31
Δε με νοιαζει τι λενε..εγω βλεπω τι γινεται πανω μου,οχι απο θεωριες.Και για να βαλεις μυες πολλοι υποστηριζουν οτι θες 2.2-3.0 γραμμαρια πρωτεινη ανα κιλο,αλλα και με 1.5 η και με λιγοτερο ακομα μια χαρα βαζεις μυες.ακριβως ο καθενας πρεπει να κοιταει τι γινεται πανω του..εγω σου ξαναλεω παντως παιρνεις ευκολα βαρος και αυτο το εχω διαπιστωσει και απο παλιες σου φωτο...στα 18 που σε εχω δει σε κατι παλιες φωτο εισαι πολυ παχυς εγω στα 18 ημουν λεπτος και ετρωγα τα κερατα μου..γιαυτο σου λεω οτι βαζεις ευκολα κιλα. με τις θερμιδες που τρως εσυ στον ογκο εγω αδυνατιζω:welcome::welcome:

geozigo
21-06-12, 12:58
Ναι, σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις κάποιο πολύ κοντινό σου άτομο γιατί είναι δυστυχώς πολύ άσχημο πράγμα. Το θέμα είναι να επιβεβαιώσει κάποιος ότι όντως μπορεί να γίνεται με πάνω από 100γρ υδατανθράκων...γιατί εγώ ήξερα ότι πρέπει να βρίσκεσαι χαμηλότερα, (κάτω από 50γρ. π.χ) για να μπει ο οργανισμός σε κέτωση...

Το ίδιο ακριβώς παθαίνω και εγώ. Αν για μια εβδομάδα , τώρα που κάνω πολύ αερόβιο, μειώσω τον υδατάνθρακα κάτω από 200-250 γρ περίπου μυρίζει πολύ το στόμα μου, έχω σκοτοδίνες ,δεν βγαίνει η προπόνηση, δεν έχω πρηξίματα, έχω έντονη ληθαργικότητα και γενικά είμαι σε χάλια κατάσταση. :(