PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσφορία μετά την προπόνηση



Σταύρος 300
19-06-12, 19:46
Γεια σας , είμαι καινούργιος στο forum και ήθελα να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει χρόνια.
Έκαμα παλιότερα προπόνηση με βάρη ώσπου από ένα σημείο και μετά , ένιωθα μετά το πέρας την προπόνησης αρχικά ελαφριά δυσφορία και αργότερα έντονα δυσφορία !
Στην αρχή προσπάθησα να το υποτιμήσω και απέφυγα να το ταυτίσω με τα βάρη , γρήγορα όμως η επανάληψη της προπόνησης μου επιβεβαίωνε ολοένα και ποιο πειστικά αυτό που δεν ήθελα.
Υποχρεώθηκα να μειώσω αισθητά την ένταση , αλλά πάλι το αποτέλεσμα το ίδιο.
Αφού διέκοψα τελείως δεν ξαναπαρουσίασα ανάλογα συμπτώματα , κάποιες φορές όμως από μεράκι για τα '' παλιά μεγαλεία '' το ξαναπήρα από την αρχή δοκιμαστικά στο σπίτι ,αλλά και πάλι μου χαμογέλασε το πρόβλημα !
Προσπάθησα να συνειδητοποιήσω καλύτερα το κίνητρο μου παράλληλα με όλη την προσπάθεια για να '' ξαναμπώ '' , ξεκουραζόμουν και έτρωγα ανάλογα , αλλά πάλι '' άκυρο ''
Έχει συμβεί σε κάποιο άλλο μέλος το συγκεκριμένο πρόβλημα ; αντιμετωπίστηκε ; και πως ;

Ηλαπ
19-06-12, 21:24
Πως ακριβως την εννοεις την δυσφορια???

Σε γιατρο πηγες???

Σταύρος 300
20-06-12, 09:31
Πως ακριβως την εννοεις την δυσφορια???

Σε γιατρο πηγες???

Άγχος - ταραχή - εκνευρισμός !
Έχω κάνει όλες της απαραίτητες αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά.

kostasd91
03-07-12, 01:49
Άγχος - ταραχή - εκνευρισμός !
Έχω κάνει όλες της απαραίτητες αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά.

δοκιμασε να κανεις και εξετασεις για θυροειδη αν δεν εχεις κανει , ισως και καρδιολογικες αν βλεπεις οτι κοκκινιζεις ευκολα στο προσωπο . η επισης μπορει να ειναι ψυχολογικο επειδη το σκεφτεσαι πολυ μπορει να σε πιανει μια κριση πανικου - οπως συνεβη κ σε μενα!

kokolakis
03-07-12, 03:31
η επισης μπορει να ειναι ψυχολογικο επειδη το σκεφτεσαι πολυ μπορει να σε πιανει μια κριση πανικου

και εγω αυτο πιστευω πως ειναι.... χαλαρωσε και παρε κ ενα φιλαρακι μαζι σου στην προπονηση να χαβαλεδιζεται, ισως σε κανει να μην το σκέφτεσαι....
μπορει να σου συνεβη καμια δυο φορες λογο βαριας προπονησης και να σου καρφωθηκε στο μυαλο...

Διακογιαννης Γιαννης
03-07-12, 09:09
Καποιος πραγματικα σοβαρος γιατρος και καλα καταρτισμενος-απο επιστημονικης πλευρας-πρεπει να ασχοληθει με το ολο θεμα.Αν μετα απο ενα πραγματικα ενδελεχη ελεγχο,αποδειχθει οτι δεν υφισταται κανενα οργανικο προβλημα,τοτε και μονο τοτε το αποδιδουμε σε ψυχολογικα αιτια.Αυτη η διευκρινηση εχει μεγαλη σημασια,διοτι αν το προβλημα ειναι οργανικο ,δεν επιτρεπεται να κανουμε εντονη ασκηση ,μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις ισως και να ειναι απαγορευτικη.Επισης ,ηδη επρεπε να σας ειχαν εξετασει τα αγγεια σας και την καρδια σας.
Τελος να ξερεται,οτι αν ο γιατρος σας ,δεν ειναι προσεκτικος ,και εντοπισει ενα προβλημα υγειας ,σταματαει την ερευνα εκει ,και αποδιδει σε αυτο ολα τα συμπτωματα.Ενω ενας σοβαρος επιστημων,θα συνεχισει την ερευνα -προαιρετικα-για τον εντοπισμο περισσοτερων προβληματων που ενδεχομενως να υπαρχουν συγχρονως.

Σταύρος 300
03-07-12, 10:05
δοκιμασε να κανεις και εξετασεις για θυροειδη αν δεν εχεις κανει , ισως και καρδιολογικες αν βλεπεις οτι κοκκινιζεις ευκολα στο προσωπο . η επισης μπορει να ειναι ψυχολογικο επειδη το σκεφτεσαι πολυ μπορει να σε πιανει μια κριση πανικου - οπως συνεβη κ σε μενα!


και εγω αυτο πιστευω πως ειναι.... χαλαρωσε και παρε κ ενα φιλαρακι μαζι σου στην προπονηση να χαβαλεδιζεται, ισως σε κανει να μην το σκέφτεσαι....
μπορει να σου συνεβη καμια δυο φορες λογο βαριας προπονησης και να σου καρφωθηκε στο μυαλο...

Έχω κάνει επαναληπτικές μάλιστα εξετάσεις για θυρεοειδή , και πλήρη καρδιολογικό έλεγχο , τα αποτελέσματα φυσιολογικά !
Τώρα όσο αφορά για κρίση πανικού , δεν ξέρω προσπαθώ να καταλάβω και το πιθανό ενδεχόμενο αυτής της εκδοχής , μιας και όντως είχα ακολουθήσει ένα συνεχόμενο και πιεστικό πρόγραμμα , το βέβαιο είναι πως δεν θα το αφήσω γιατί τα οφέλη από την συγκεκριμένη δραστηριότητα άσκησης τα θεωρώ σημαντικά !

Σταύρος 300
03-07-12, 11:45
Καποιος πραγματικα σοβαρος γιατρος και καλα καταρτισμενος-απο επιστημονικης πλευρας-πρεπει να ασχοληθει με το ολο θεμα.Αν μετα απο ενα πραγματικα ενδελεχη ελεγχο,αποδειχθει οτι δεν υφισταται κανενα οργανικο προβλημα,τοτε και μονο τοτε το αποδιδουμε σε ψυχολογικα αιτια.Αυτη η διευκρινηση εχει μεγαλη σημασια,διοτι αν το προβλημα ειναι οργανικο ,δεν επιτρεπεται να κανουμε εντονη ασκηση ,μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις ισως και να ειναι απαγορευτικη.Επισης ,ηδη επρεπε να σας ειχαν εξετασει τα αγγεια σας και την καρδια σας.
Τελος να ξερεται,οτι αν ο γιατρος σας ,δεν ειναι προσεκτικος ,και εντοπισει ενα προβλημα υγειας ,σταματαει την ερευνα εκει ,και αποδιδει σε αυτο ολα τα συμπτωματα.Ενω ενας σοβαρος επιστημων,θα συνεχισει την ερευνα -προαιρετικα-για τον εντοπισμο περισσοτερων προβληματων που ενδεχομενως να υπαρχουν συγχρονως.

Αρχικά είχα προβληματιστεί πάρα πολλή στο ερώτημα ποια ιατρική ειδικότητα συμπεριλαμβάνει το πρόβλημα μου , μιας και το πρόβλημα δεν αφορά κάποιο συγκεκριμένο όργανο η μέλος του σώματος ξεκίνησα κλασικά από παθολόγο , ο οποίος με παρέπεμψε σε πλήρεις αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις που ανέφερα στης προηγούμενες φορές που ξαναέγραψα , αφού τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά μου είπε ...... ε μην συνεχίζεις αφού σε πειράζει !
Στην συνέχεια πήγα σε ψυχολόγο ο πρώτος μου είπε να συνεχίσω για να το νικήσω ( εφαρμόζοντας το έγινα χειρότερα , και αν συνέχιζα ίσως χρειαζόμουν και ηρεμιστικά ) ενώ ο δεύτερος μου είπε το κλασικό ότι δεν σε κάνει να νιώθεις όμορφα απόρριψε το !
Έχοντας πάντα στο μυαλό μου ότι βρισκόμαστε στην Ελλάδα με της '' ποιοτικά γνωστές παροχές υγείας '' δεν περιμένω και πολλά , από την άλλη καλή η πρόταση σας αλλά για να βρεθεί ο ειδικός με αυτά τα χαρακτηριστικά που σωστά αναφέρεται επιβάλλονται αρκετές δοκιμές οι οποίες κοστίζουν ( μιας και δεν μιλάμε για κάποιο σύνηθες πρόβλημα συγκεκριμένης ειδικότητας στο οποίο κάποιοι τα πήγαν καλά και θα πάρουμε από αυτούς συστάσεις )
Και γι αυτό μετά από όλα τα προηγούμενα αποφάσισα πρόσφατα να δοκιμάζω κάποια πράγματα και να παρατηρώ της αντιδράσεις μου ο ίδιος !
Μια πρώτη ενθαρρυντική διαπίστωση είναι η εξής : σε αγροτικές εργασίες ( η νέα μου δουλειά ) στης περιπτώσεις όπου απαιτούνται δυνάμεις αντίστασης με επανάληψη όπως φορτοεκφόρτωση δεν παρουσιάζω κανένα απολύτως πρόβλημα !
Αυτό με κάνει να αρχίζω να είμαι περισσότερο σίγουρος ότι είναι μια ψυχολογική αντίδραση στον συγκεκριμένο τρόπο εκγύμνασης της οποίας τα αίτια θα συνεχίζω να τα ψάχνω !

margarita02
03-07-12, 15:27
Αρχικά είχα προβληματιστεί πάρα πολλή στο ερώτημα ποια ιατρική ειδικότητα συμπεριλαμβάνει το πρόβλημα μου , μιας και το πρόβλημα δεν αφορά κάποιο συγκεκριμένο όργανο η μέλος του σώματος ξεκίνησα κλασικά από παθολόγο , ο οποίος με παρέπεμψε σε πλήρεις αιματολογικές και ουρολογικές εξετάσεις που ανέφερα στης προηγούμενες φορές που ξαναέγραψα , αφού τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά μου είπε ...... ε μην συνεχίζεις αφού σε πειράζει !
Στην συνέχεια πήγα σε ψυχολόγο ο πρώτος μου είπε να συνεχίσω για να το νικήσω ( εφαρμόζοντας το έγινα χειρότερα , και αν συνέχιζα ίσως χρειαζόμουν και ηρεμιστικά ) ενώ ο δεύτερος μου είπε το κλασικό ότι δεν σε κάνει να νιώθεις όμορφα απόρριψε το !
Έχοντας πάντα στο μυαλό μου ότι βρισκόμαστε στην Ελλάδα με της '' ποιοτικά γνωστές παροχές υγείας '' δεν περιμένω και πολλά , από την άλλη καλή η πρόταση σας αλλά για να βρεθεί ο ειδικός με αυτά τα χαρακτηριστικά που σωστά αναφέρεται επιβάλλονται αρκετές δοκιμές οι οποίες κοστίζουν ( μιας και δεν μιλάμε για κάποιο σύνηθες πρόβλημα συγκεκριμένης ειδικότητας στο οποίο κάποιοι τα πήγαν καλά και θα πάρουμε από αυτούς συστάσεις )
Και γι αυτό μετά από όλα τα προηγούμενα αποφάσισα πρόσφατα να δοκιμάζω κάποια πράγματα και να παρατηρώ της αντιδράσεις μου ο ίδιος !
Μια πρώτη ενθαρρυντική διαπίστωση είναι η εξής : σε αγροτικές εργασίες ( η νέα μου δουλειά ) στης περιπτώσεις όπου απαιτούνται δυνάμεις αντίστασης με επανάληψη όπως φορτοεκφόρτωση δεν παρουσιάζω κανένα απολύτως πρόβλημα !
Αυτό με κάνει να αρχίζω να είμαι περισσότερο σίγουρος ότι είναι μια ψυχολογική αντίδραση στον συγκεκριμένο τρόπο εκγύμνασης της οποίας τα αίτια θα συνεχίζω να τα ψάχνω !


Με αερόβια άσκηση, π.χ. διάδρομο το παθαίνεις; Βιοχημικές εξετάσεις για νάτρια, κάλια, κτλ. έχεις κάνει;

Υπάρχει ένα φαινόμενο σε κάποια άτομα, το οποίο μου είπε ο καρδιολόγος, με το που ανεβαίνουν στο διάδρομο ζαλίζονται. Δεν έχουν κάτι παθολογικό απλά είναι φαινόμενο και έξω όταν τρέχουν αυτό να μην συμβαίνει.Δεν μου είπε παραπάνω γιατί δεν αφορούσε εμένα. Και τί έγινε που νιώθεις αυτή τη δυσφορία; Εάν όντως δεν είναι κάτι παθολογικό το οποίο μπορείς να πεις με σιγουριά. Και εγώ νιώθω πολλές φορές, όχι πάντα όμως. Μία φορά λυποθήμησα για αυτό και πήγα και ψάχτικα. Τίποτα μου είπαν δεν είχα απλά μάλλον το παράκανα και εάν βλέπω πως κουράζομαι να σταματάω.

Πλέον τώρα αυτό προσπαθώ να κάνω, να κρατώ δυνάμεις και για άλλα πράγματα.Αυτήν την περίοδο δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου. Από τότε που βρήκα δουλειά και έπρεπε να συνδυάζω και τα δύο, συν ένα κάρο άλλες υποχρεώσεις δεν με παίρνει να πω δε νιώθω καλά, αχ λιποθυμάω.

Αυτά από τη στιγμή όμως που πηγα και έψαξα τα πάντα.

Σταύρος 300
03-07-12, 18:30
Με αερόβια άσκηση, π.χ. διάδρομο το παθαίνεις; Βιοχημικές εξετάσεις για νάτρια, κάλια, κτλ. έχεις κάνει;

Υπάρχει ένα φαινόμενο σε κάποια άτομα, το οποίο μου είπε ο καρδιολόγος, με το που ανεβαίνουν στο διάδρομο ζαλίζονται. Δεν έχουν κάτι παθολογικό απλά είναι φαινόμενο και έξω όταν τρέχουν αυτό να μην συμβαίνει.Δεν μου είπε παραπάνω γιατί δεν αφορούσε εμένα. Και τί έγινε που νιώθεις αυτή τη δυσφορία; Εάν όντως δεν είναι κάτι παθολογικό το οποίο μπορείς να πεις με σιγουριά. Και εγώ νιώθω πολλές φορές, όχι πάντα όμως. Μία φορά λυποθήμησα για αυτό και πήγα και ψάχτικα. Τίποτα μου είπαν δεν είχα απλά μάλλον το παράκανα και εάν βλέπω πως κουράζομαι να σταματάω.

Πλέον τώρα αυτό προσπαθώ να κάνω, να κρατώ δυνάμεις και για άλλα πράγματα.Αυτήν την περίοδο δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου. Από τότε που βρήκα δουλειά και έπρεπε να συνδυάζω και τα δύο, συν ένα κάρο άλλες υποχρεώσεις δεν με παίρνει να πω δε νιώθω καλά, αχ λιποθυμάω.

Αυτά από τη στιγμή όμως που πηγα και έψαξα τα πάντα.

Αφού εκ τον πραγμάτων υποχρεώθηκα να διακόψω με τα βάρη , ξεκίνησα αργότερα μια νέα δραστηριότητα το τρέξιμο κατά την οποία δεν έχω πάθει τίποτα ανάλογο.
Σε διάδρομο δεν έχω δοκιμάσει δεν γνωρίζω την πιθανή αντίδραση , όσο για της βιοχημικές εξετάσεις ήταν και αυτές όλες πλήρης , όπου και οι πρώτες και οι επαναληπτικές ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια.
Τώρα όσο αφορά την δυσφορία η και γενικότερα οποιοδήποτε αρνητικό σήμα , όταν έχει σταθερή εμφάνιση νομίζω πως είναι ένα σημάδι προειδοποίησης του οργανισμού ότι κάτι , η δεν γίνεται
σωστά , η ότι κάτι δεν πάει καλά !
Έχω πλέον κατά νου για να ξαναμπώ , να εφαρμόσω δοκιμαστικά κάποιες παραλλαγές στην προπόνηση μου πιστεύοντας πως είτε θα βρω μια διαφορετική προσέγγιση στο όλο θέμα και θα αρχίσω κανονικά η , θα πάρω μια απάντηση για το πρόβλημα μου !

Διακογιαννης Γιαννης
03-07-12, 21:49
Οι συμβουλες που μπορουμε εμεις να δωσουμε, δεν πρεπει να μπορουν να χαρακτηρισθουν ως "ιατρικη πραξη", διοτι αυτο απαγορευεται αυστηρα απο το νομο.
Τετοιο δικαιωμα εχει μονο ο θεραπων ιατρος.
Το μονο που μπορουμε εμεις -και επιτρεπεται- να πουμε, ειναι προτροπες ,οπως να επισκευθειτε ενα αγγειολογο ,η ενα ψυχολογο κλπ. Αν πουμε κατι παραπανω ,μπορει να σας ζημιωσουμε.Εξ'αλλου οπως σας ειπα δεν επιτρεπεται.Αλλωστε ειναι αδυνατον να εντοπισουμε εμεις ,αυτο που δεν εντοπισαν τοσοι γιατροι.Οταν οι γιατροι που επισκεπτεσθε , σας εγγυηθουν οτι οργανικα ειστε απολυτα υγειης ,και οτι το προβλημα σας ειναι μονο ψυχολογικο , τοτε εμεις πολυ ευχαριστως να σας δωσουμε συμβουλες για τη αθληση σας.Οτιδηποτε ξεφευγει απο το δικο μας πεδιο και περναει στην ιατρικη,απαγορευεται να το πραξουμε.

margarita02
04-07-12, 00:03
Αφού εκ τον πραγμάτων υποχρεώθηκα να διακόψω με τα βάρη , ξεκίνησα αργότερα μια νέα δραστηριότητα το τρέξιμο κατά την οποία δεν έχω πάθει τίποτα ανάλογο.
Σε διάδρομο δεν έχω δοκιμάσει δεν γνωρίζω την πιθανή αντίδραση , όσο για της βιοχημικές εξετάσεις ήταν και αυτές όλες πλήρης , όπου και οι πρώτες και οι επαναληπτικές ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια.
Τώρα όσο αφορά την δυσφορία η και γενικότερα οποιοδήποτε αρνητικό σήμα , όταν έχει σταθερή εμφάνιση νομίζω πως είναι ένα σημάδι προειδοποίησης του οργανισμού ότι κάτι , η δεν γίνεται
σωστά , η ότι κάτι δεν πάει καλά !
Έχω πλέον κατά νου για να ξαναμπώ , να εφαρμόσω δοκιμαστικά κάποιες παραλλαγές στην προπόνηση μου πιστεύοντας πως είτε θα βρω μια διαφορετική προσέγγιση στο όλο θέμα και θα αρχίσω κανονικά η , θα πάρω μια απάντηση για το πρόβλημα μου !

Ναι όντως, η δυσφορία είναι ένα σημάδι προειδοποίησης του οργανισμού ότι κάτι δεν πάει καλά. Εάν σταματήσεις την άσκηση περνάει υποθέτω και γυρνάς στο σπίτι σου κανονικά. Μπορεί να οφείλεται και σε αλλαγές της πίεσης.

Στη δική μου περίπτωση, από τότε που έκανα όλες τις εξετάσεις και επαναληπτικές και τρίπλεξ και χόλτνερ κτλ. και μου εξήγησαν ότι τί είναι ο άνθρωπος, δεν έχει και πολλές δυνάμεις, λίγη γυμναστικούλα φτάνει κτλ. σταδιακά, και με λίγη προσπάθεια δική μου γιατί είχα ψιλοτρομάξει ότι θα μου ξανασυμβεί, μου πέρασε. Εκείνη τη μέρα που λυποθήμησα είχα ξεκινήσει με κομάρες, ένιωθα πτώμα και κάποια στιγμή λυποθήμησα. Είχα δέκατα αλλά αγνόησα τα σημάδια του οργανισμού μου γιατί είχα πει θα πάω να κάνω αυτά χωρίς να θέλω να ακούσω τίποτα. Άλλη η περίπτωση η δική μου όμως. Απλά ένιωθα αυτή τη δυσφορία και ότι θα μου ξανασυμβεί για άρκετό καιρό μετά χωρίς να φαίνεται κάτι στις εξετάσεις μου.

Μόνος σου θα βρεις τη λύση εάν είσαι εντάξει όπως λένε οι γιατροί. Απλά μη φτάσεις σε αυτό το σημείο που έφτασα εγώ που θέλησα να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου σε εκείνη την κατάσταση.΄Δοκίμασε σιγά σιγά όπως λες και αν κάποια συγκεκριμένη άσκηση σου φέρνει αυτή τη δυσφορία απλά μην την κάνεις και προσπάθησε απλά να μη ζοριστείς μέχρι τέλους γιατί καλές οι εξετάσεις αλλά δεν σημαίνει ότι τα δείχνουν και όλα. ¨Οσο μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας. Δεν χρειάζεται περισσότερο.

Σταύρος 300
04-07-12, 09:31
θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους ενδιαφέρθηκαν για το πρόβλημα μου , και αφιέρωσαν μέρος του χρόνου τους για να βοηθήσουν με την γνώση τους , να είστε καλά , καλές προπονήσεις !

marales
31-08-12, 16:35
συμπληρώματα παίρνεις που σου δίνουν ενέργεια?όπως πχ νιτρικό,κρεατίνη κλπ?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-08-12, 22:04
η αρτηριακη σου πιεση σε τι επιπεδα ειναι;