PDA

Επιστροφή στο Forum : Σνακ για παραλία



djforcegr
23-06-12, 14:12
Καλησπερα παιδια βρισκομαι σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους και ο υδατανθτρακας μου περιοριζεται στο πρωινο και στο μεταπροπονοτικο αμεσως μετα παω καμια παραλια το ερωτημα μου ειναι τι θα μπορουσα να παρω μαζι μου για αυτες τις 4 ωρες που δεν θα ειμαι σπιτι το οποιο και θα με κρατησει αλα και δεν θα με πρηξει στην παραλια θα ηθελα να μου πειτε διο τρεις εναλλακτικες σας ευχαριστω!

killer85
23-06-12, 15:18
Καλησπερα παιδια βρισκομαι σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους και ο υδατανθτρακας μου περιοριζεται στο πρωινο και στο μεταπροπονοτικο αμεσως μετα παω καμια παραλια το ερωτημα μου ειναι τι θα μπορουσα να παρω μαζι μου για αυτες τις 4 ωρες που δεν θα ειμαι σπιτι το οποιο και θα με κρατησει αλα και δεν θα με πρηξει στην παραλια θα ηθελα να μου πειτε διο τρεις εναλλακτικες σας ευχαριστω!

Μια σαλάτα με τόνο ή κοτόπουλο
Τόστ ολικής με φιλέτο κοτόπουλο
1 Γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα

Σε συμπλήρωμα ένα scoop whey isolate ή bcaa (αν και δεν είναι η πιο σωστή λύση).

Θεμιστοκλης
23-06-12, 18:52
Και γω φιλε σε παρομοια φαση βρισκομαι αλλα στην παραλια παντα παιρνω φαι μαζι μου και ας με κοιταζουν στραβα!
Αν δεν παρω ταπερακι με το γευμα που ειναι προγραμματισμενο ψαχνω αλλες εναλλακτικες πηγες πρωτεινης...
Π.χ. φτιαχνω συχνα πυκνα μπισκοτα πρωτεινης (εχουν και βρωμη μεσα, γιατι ανεφερες για υδατανθρακες) ή κρεπες πρωτεινης κτλ..
Σνακ γενικοτερα, εναλλακτικες υπαρχουν αρκετες αν το ψαξεις.

DimitrisT
23-06-12, 21:16
Δηλαδη αμα κατσει καποιος νηστικος 4 ωρες (οχι μονο στην παραλια) τι θα παθει; :unsure:

magavaTOUT
23-06-12, 21:21
Δηλαδη αμα κατσει καποιος νηστικος 4 ωρες (οχι μονο στην παραλια) τι θα παθει; :unsure:
θα φαει μετα απο απο 4 ωρες :unsure:

andrikos3kala
23-06-12, 21:25
Εγω παιδιά κάνω μπιφτεκάκια κοτόπουλου με βρώμη μέσα και τα παίρνω παραλία δεν έχω κανένα πρόβλημα ασε που τρώει και η κοπέλα μου γιατί αθλείται και εκείνη...:clap:

sifounas1
23-06-12, 21:27
αμα κατσεις 4 ωρες νηστικος πανε ολα.....δεν εχεις συνεχη ροη αμινοξεων και θρεπτικων συστατικων και εκει αρχιζει ο καταβολισμος και η καταστροφη των μυων.....αν εισαι επαγγελματιας τρως καθε 2-3 ωρες
αν εισαι ερασιτεχνης δεν εχεις θεμα απλα να τρως καθε 3-4 ωρες ειναι καλο

TheWorst
23-06-12, 21:33
αμα κατσεις 4 ωρες νηστικος πανε ολα.....δεν εχεις συνεχη ροη αμινοξεων και θρεπτικων συστατικων και εκει αρχιζει ο καταβολισμος και η καταστροφη των μυων.....αν εισαι επαγγελματιας τρως καθε 2-3 ωρες
αν εισαι ερασιτεχνης δεν εχεις θεμα απλα να τρως καθε 3-4 ωρες ειναι καλο

Και καθε 16-20-36 ωρες

billy89
23-06-12, 21:52
Ότι και να πάρεις μαζί σου από στέρεο φαγητό πιστεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα να είναι εκτεθειμένο στον ήλιο και στη ζέστη της παραλίας. Αν έχεις κάποια τσάντα - ψυγειάκι από αυτές με τα ενισχυμένα τοιχώματα τότε οκ. Η εύκολη λύση είναι ρόφημα αλλά αυτό δεν σε κρατάει. Και νηστικός να μείνεις δεν έγινε τίποτα η ροή αμινοξέων συνεχίζεται μια χαρά αρκεί να ήταν οκ το προηγούμενο γεύμα σου.

Giannistzn
23-06-12, 21:54
Δεν θα παθεις κατι και να μην φας αυτες τις ωρες.

Εαν οπως και δηποτε θες, μπορεις να παρεις 1shaker με πρωτεΐνη μαζι σου. Αφου δεν θες υδ/κα ειναι η βελτιστη λυση.. Ή κανενα γιαουρτι, γαλα.. (αν εχει κοντα περιπτερο)

DimitrisT
23-06-12, 22:01
αμα κατσεις 4 ωρες νηστικος πανε ολα.....δεν εχεις συνεχη ροη αμινοξεων και θρεπτικων συστατικων και εκει αρχιζει ο καταβολισμος και η καταστροφη των μυων.....αν εισαι επαγγελματιας τρως καθε 2-3 ωρες
αν εισαι ερασιτεχνης δεν εχεις θεμα απλα να τρως καθε 3-4 ωρες ειναι καλο

Για να αρχισει καταβολισμος μυων πρεπει να περασουν μερες ολοκληρες νηστικος.
Και 24 ωρες να μη φας, δεν θα καταβολισεις. Μη γινομαστε υπερβολικοι.
Ο επαγγελματιας εχει παραπανω μαζα απο το φυσιολογικο γι'αυτο τρωει συχνα (μαζι με αλλα πραγματα βεβαια).

vaggan
23-06-12, 22:05
καλα παιδια μην τα ισοπεδωνουμε και ολα δεν θα παμε και στο αλλο ακρο.

kokolakis
24-06-12, 00:36
ωραιο θεμα :thumbup:

εγω εχω προγραμματισει σε τετοιες φασεις να την βγαζω ή με φρουτακια ή τοστακι....

s0k0s
24-06-12, 01:54
Δηλαδη αμα κατσει καποιος νηστικος 4 ωρες (οχι μονο στην παραλια) τι θα παθει; :unsure:

Και καποιος το εχει στανταρ ωραριο τις ωρες που τρωει;

Γιάννηςς
24-06-12, 02:01
Για να αρχισει καταβολισμος μυων πρεπει να περασουν μερες ολοκληρες νηστικος.
Και 24 ωρες να μη φας, δεν θα καταβολισεις. Μη γινομαστε υπερβολικοι.
Ο επαγγελματιας εχει παραπανω μαζα απο το φυσιολογικο γι'αυτο τρωει συχνα (μαζι με αλλα πραγματα βεβαια).

Kαι εγώ αυτό ξέρω και είχα ρωτήσει τον Χημικό μας που παλιά ήταν και αθλητής στίβου.

killer85
24-06-12, 04:25
Ας κάνει κάποιος σωστή διατροφή γράμμωσης και ας παραλείπει γεύματα λόγω παραλίας και θα σας πω εγώ τι θα καταβολίσει και τι όχι...

djforcegr
24-06-12, 06:13
οταν εισαι σε μια περιοδο γραμμωσης και ογκου αλλα ιδικα γραμμωσης και ι θερμιδες σου ειναι λιγες ημερησιως αν χασεις εστω και αυτο το γευμα κανει την διαφορα στο σωμα σου! μαλλον θα παιζω με καμια ρυζογκοφρετα πρωτεινη ροφημα αν και ι απορροφηση θα ειναι αστραιπιαια τα αμυγδαλα θα καθυστερησουνε την αποροφηση και επισης ι ριζογκοφρετα θα δωσει μια μικρη αισθηση κορεσμου και δεν θα νιωθω να πειναω σαν τον σκυλο! οσο για τα γιαουρτια και γαλατα το ξαναλεω βρισκομαι σε ενα δεκα της εκατο δεν υπαρχουνε γαλακτοκομικα!!!

koukoutsaki
24-06-12, 08:10
για να ειμαι ειλικρινης καμια ρυζογκοφρετα με ροφημα πρωτεινης ειναι μια χαρα τελικα
ουτε βαρυ να ...πας στον πατο μετα , ουτε κ να ειναι αδειο το στομαχι
(ουτε κ φρουτα να χαθει το μετρο κ να φαμε ολο το ταπερ):green:

Stella
24-06-12, 08:39
Πολύ βολικό είναι και 4-5 αποξηραμμενα δαμασκηνα/βερύκοκα με μερικους ξηρους καρπούς.
Δεν εχουν θεμα και με τη ζέστη.

Giannistzn
24-06-12, 09:31
Παιδια, οι μυς δεν ειναι καραμελες.. Μην λεμε οτι θελουμε, οτι αν αργησεις 1ωρα να φας θα καταβολισεις. Που τα διαβαζετε αυτα?

Αλλο το αν θα πεινας επειδη εχεις συνηθισει τον οργανισμο σου στο 3ωρο. Δεν υφισταται καταβολισμος μεσα σε 3ωρες. Δηλαδη σε μια βδομαδα εαν χασεις 7γευματα, εχεις παει και μισο με ενα χρονο πισω στο γυμναστηριο ετσι οπως τα λετε..

Η ψυχωση και η εμμονη ειναι πολυ χειροτερα απο το να χασεις 1 και 2-3 γευματα, τα οποια στο κατω κατω θα τα αναπληρωσεις μετα οποτε overall εισαι στα ιδια.

tasos2
24-06-12, 11:31
Παιδια, οι μυς δεν ειναι καραμελες.. Μην λεμε οτι θελουμε, οτι αν αργησεις 1ωρα να φας θα καταβολισεις. Που τα διαβαζετε αυτα?


Συμφωνω αλλα εμενα μου χει τυχει να ξεκινησω για παραλια το πρωι στις 11 και να γυρισω στις 6 το απογευμα. Ειναι 7 ωρες. Ακομα και αν δεν εγινε τιποτα με 1 φορα αμα το κανεις τακτικα δεν ειναι οτι καλυτερο.
Για μενα η λυση ειναι ενα μεγαλο γευμα πριν φυγεις και στην παραλια σεικερ με πρωτεινη πολλων πηγων οπως η pro-plex που πηρα τωρα γι αυτον ακριβως τον λογο. Αυτη την απορροφας αργα αργα για αρκετες ωρες (απο οτι διαβασα) οποτε δε σ αφηνει να μεινεις χωρις καθολου αμινοξεα. Οσο για υδατανθρακα ειναι το πιο ευκολο πραγμα να βρεις οταν εισαι εξω

DimitrisT
24-06-12, 11:55
Ας κάνει κάποιος σωστή διατροφή γράμμωσης και ας παραλείπει γεύματα λόγω παραλίας και θα σας πω εγώ τι θα καταβολίσει και τι όχι...

Τιποτα δε θα καταβολισει.. Τελος παντων, δε θα το συνεχισω τωρα αυτο, ας εχει ο καθενας την αποψη του.
Και για να ειμαστε on topic, νομιζω η καλυτερη λυση ειναι μια πρωτεινη πολλων πηγων. Αμα φας ενα κανονικο γευμα, ισως να σου πεσει βαρυ στο στομαχι και μετα να μη μπορεις να κουνηθεις στην παραλια :green:.

vaggan
24-06-12, 12:19
αλλο στον ογκο και αλλο στη γραμμωση στον ογκο φαε μεχρι να χορτασεις και ξαναφαε οτα πεινασεις...στη γραμμωση ομως που οι θερμιδες ειναι λιγες να εισαι σιγουρος οτι θα καταβολισεις και μυικο ιστο.γιαυτο καλα ειναι να κανεις μικρα συχνα γευματακια..εγω οταν παω στη πλαζ φροντιζω αμεσως πριν ξεκινησω για την παραλια να πινω ενα γερο ροφημα πρωτεινης με νερο και λιγα ξηροκαρπια.

tolis93
24-06-12, 12:19
εγω παιρνω κανα τονο μαζι και κανα φρουτο σε σακουλιτσα.δε νιωθουν τπτ τα χω σε σκια κ στη τσαντα κ ειναι κομπλε.κ καμια αραβικη ολικης με τονο κ τετοια μεσα μ εχει αντεξει και 6 ωρες χωρις να χει παθει τπτ.επισης και μαμω λυση ειναι θερμος με γιαουρτι πρωτεινη γαλα βρωμη.και για οσους δεν τρωνε γαλακτοκομικα αρκει η πρωτεινη κ η βρωμη.τελευταια με βολευει κ η σογια κεμπαπ.οπως ειναι το σακουλακι ανοιγω τρωω κλινω σα πατατακια ειναι.οχι οτι καλυτερο αλλα στανταρ το πιο πρακτικο μακραν.ουτε πιρουνακια ουτε τπτ. για οσους πεινανε πολυ παντως δεν υπαρχει καλυτερο απο τα φρουτα κ πρωτεινη σε σεικερακι.φουσκωνουν τα φρουτα αρκετα...

panakos
24-06-12, 12:31
εγω παιδια πινω μιση ωρα πριν παω στην παραλια μια πρωτεινη πολλων πηγων να με κραταει 3 4 ωρες...και λιγες θερμιδες και σε κραταει!!
αλλα μετα το μπανιο παντα σχεδον αμεσως κανω ενα μεγαλο γευμα θερμιδων διοτι, οι θερμιδες που καις ταν κολυμπας ειναι απειρες....

TheWorst
24-06-12, 23:51
Σιγα και τη διαφορα αν χασεις ενα γευμα ακομα και σε περιοδο γραμμωσης :lol: Τα πιστευετε αυτα που λετε :lol:

killer85
25-06-12, 00:46
Σιγα και τη διαφορα αν χασεις ενα γευμα ακομα και σε περιοδο γραμμωσης :lol: Τα πιστευετε αυτα που λετε :lol:


Με μια φορά όχι αν το κάνεις συχνά όμως ναι... μισός θα μείνεις...

marvin
25-06-12, 01:06
Σιγα βρε παιδια που καταβολιζεσε τοσο ευκολα!!Προσωπικα παιρνω ενα σκουπ μαζι μου και αυτο για την λιγουρα μιας και το σωμα μου εχει μαθει να τρωει καθε 3 με 4 ωρες και αν γυρισω πισω νηστικη σιγουρα θα φαω διαφορα αλλα!!:welcome:

72K
25-06-12, 12:15
Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερη ζημιά γίνεται με όλη αυτή τη κορτιζόλη από τη στέρηση και το ψυχαναγκασμό, παρά με το να φας ότι βρεις αν πεινάς πολύ ή να μην φας τελικά και καθόλου.

Mpozos
25-06-12, 12:18
Γιαουρτάκι ένα ξινόμηλο και μερικά αμύγδαλα// τόνο σε νερό // κοτόπουλο σουβλάκι // ασπράδια αυγών

gym
25-06-12, 12:18
Παιδια παραλια πατε για να χαλαρωσετε,σιγα μην κουβαλησω μεσα στην καψα κοτοπουλα και γαλατα κτλ κτλ κτλ

αντε καμια σκονη πρωτεινης να εβαζα σε κανενα τεραστιο σεικερ με παγακια κ αυτο ετσι για την ιδεα...

προσωπικα επειδη κανω αρκετα συχνα IF δεν μου κανει αισθηση πλεον αν δεν φαω ανα 3 ωρες λες κ κατι θα γινει...

κ ειναι η καλυτερη λυση για να πατε καπου χωρις αγχος..καντε τα μπανακια σας κ μην αγχωνεστε για καταβολισμους κ πρασινα αλογα :green::green:

gym
25-06-12, 12:18
Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερη ζημιά γίνεται με όλη αυτή τη κορτιζόλη από τη στέρηση και το ψυχαναγκασμό, παρά με το να φας ότι βρεις αν πεινάς πολύ ή να μην φας τελικά και καθόλου.

:thumbup::thumbup: τι θα γινει σημερα?ολο θα συμφωνουμε?:green::green:

TheWorst
25-06-12, 12:51
Με μια φορά όχι αν το κάνεις συχνά όμως ναι... μισός θα μείνεις...

Τουλαχιστον σε μενα δεν συμβαινει

billy89
25-06-12, 12:55
Αν χάνεις γεύματα για οποιοδήποτε λόγο και δεν αναπληρώνεις τις θερμίδες στο επόμενο γεύμα φυσικά θα μείνεις μισός γιατί θα μπεις σε υποθερμιδική χωρίς να το καταλάβεις!

Αν στο επόμενο ή και στο προηγούμενο γεύμα αναπληρώσεις τις θερμίδες που έχασες/προβλέπεται να χάσεις δεν παθαίνεις τίποτα!:thumbup:

s0k0s
25-06-12, 13:04
Το τσαντακι μου στον ωμο και μεσα τα ταπερακια μου! :weights:

ggeorge
25-06-12, 13:27
εγω ενα ολοκληρο σκ στην ελαφόνησο (χθες προχθες) εφαγα μονο ρυζογκοφρέτες και πρωτεινουλα πολλων πηγων, με εξαιρεση ενα μεσημεριανο που βρηκα κοτοπουλο με ρύζι... Δεν επαθα και τιποτα. Τις είχα σε ενα ψυγειακι και κρατηθηκαν σε "κανονική" θερμοκρασία

Devil
25-06-12, 13:41
πραγματικα τραβαω τα μαλλια μου.... δεν παιζει....

εχουν γραφτει κατι σεντονια εδω μεσα και με μελετες και με τα παντα ολα....
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

εχει δωσει κανεις σημασια?

Giannistzn
25-06-12, 13:44
Καλησπερα παιδια βρισκομαι σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους και ο υδατανθτρακας μου περιοριζεται στο πρωινο και στο μεταπροπονοτικο αμεσως μετα παω καμια παραλια το ερωτημα μου ειναι τι θα μπορουσα να παρω μαζι μου για αυτες τις 4 ωρες που δεν θα ειμαι σπιτι το οποιο και θα με κρατησει αλα και δεν θα με πρηξει στην παραλια θα ηθελα να μου πειτε διο τρεις εναλλακτικες σας ευχαριστω!

Ρε παιδια, εχουμε βγει τελειως οφφ. Ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας για τον καταβολισμο κλπ.

Λεει το παιδι κανει το μεταπροπονητικο και μετα θα παει παραλια (απ'οσο καταλαβαινω). Γευμα δεν χανει, ισα ισα παει χορτατος, οποτε δεν τιθεται θεμα για ολα τα φανταστικα σεναρια της "εξατμισης" των μυων στο πιτς φιτιλι..

Madd_Chadd
25-06-12, 14:10
Ψυγειακι με 3 γευματα μεσα,το κανετε πολυ δυσκολο ενω η λυση ειναι πανευκολη.

beefmeup
25-06-12, 14:14
παιδια εγω οταν πεινασω σε παραλια,σαβουριαζω οτι βρω..:unsure:

ουτε στους μυς εχει επιπτωση,ουτε θυμαμαι ποτε να ειχα μπακα..:unsure:

tasos2
25-06-12, 14:33
παιδια εγω οταν πεινασω σε παραλια,σαβουριαζω οτι βρω..:unsure:

ουτε στους μυς εχει επιπτωση,ουτε θυμαμαι ποτε να ειχα μπακα..:unsure:

To μονο που μπορω να σκεφτω να βρει καποιος μπροστα του σε παραλια ειναι τοστ με γαλοπουλα αν η παραλια εχει καφετερια κοντα το οποιο προσωπικα δε μου φτανει ουτε για να μου γαργαλησει το στομαχι ή παγωτα απο περιπτερο ή μπισκοτα απο περιπτερο... Εκτος αν φας και κανα ψαρι ζωντανο μεσα στη θαλασσα αφου τρως οτι βλεπεις μπροστα σου
Μπακα μαλλον δε κανεις γιατι δε πας πολυ συχνα στην παραλια αν τρως τετοια.

vaggan
25-06-12, 15:39
Ψυγειακι με 3 γευματα μεσα,το κανετε πολυ δυσκολο ενω η λυση ειναι πανευκολη.σιγα μην παρω και κουζινα να μαγειρευω εγω σας λεω μην σας πετυχω πουθενα στα μπανια να εχετε ταπερακια και ψυγειακια θα σας κραξω ανηλεως:P:P:P

koukoutsaki
25-06-12, 15:43
ενα σεικερ με πρωτεινη αφθονο νερο καμια ρυζογκοφρετα η κανα μηλαρακι δε θελουμε να παμε κ στον πάτο :P

marvin
25-06-12, 16:01
σιγα μην παρω και κουζινα να μαγειρευω εγω σας λεω μην σας πετυχω πουθενα στα μπανια να εχετε ταπερακια και ψυγειακια θα σας κραξω ανηλεως:P:P:P

Βαγγαν μου αν θελησω να εχω ταπερακι μαζι μου..δε πας να κραζεις οσο θελεις...μαζι παντως δεν θα τα φαμε να ξες!!!!:green:

magavaTOUT
25-06-12, 16:15
παιδια εγω οταν πεινασω σε παραλια,σαβουριαζω οτι βρω..:unsure:

ουτε στους μυς εχει επιπτωση,ουτε θυμαμαι ποτε να ειχα μπακα..:unsure:
μαζι σου.. οταν σου ρθει η πεινα με τον ηλιο να σε χτυπαει κατακουτελα, την αμμο να σου καιει την πατουσα και την γιαγια να σου φωναζει επειδη της πεταξες το μπαλακι απο τις ρακετες ουτε θερμιδες κοιτας ουτε τπτ, cheers

vaggan
25-06-12, 16:29
Βαγγαν μου αν θελησω να εχω ταπερακι μαζι μου..δε πας να κραζεις οσο θελεις...μαζι παντως δεν θα τα φαμε να ξες!!!!:green:εσυ εισαι η μητερα του φιλου μου του κωστα θα κανω εξαιρεση :green::green:

beefmeup
25-06-12, 16:43
To μονο που μπορω να σκεφτω να βρει καποιος μπροστα του σε παραλια ειναι τοστ με γαλοπουλα αν η παραλια εχει καφετερια κοντα το οποιο προσωπικα δε μου φτανει ουτε για να μου γαργαλησει το στομαχι ή παγωτα απο περιπτερο ή μπισκοτα απο περιπτερο... Εκτος αν φας και κανα ψαρι ζωντανο μεσα στη θαλασσα αφου τρως οτι βλεπεις μπροστα σου
Μπακα μαλλον δε κανεις γιατι δε πας πολυ συχνα στην παραλια αν τρως τετοια.


μαζι σου.. οταν σου ρθει η πεινα με τον ηλιο να σε χτυπαει κατακουτελα, την αμμο να σου καιει την πατουσα και την γιαγια να σου φωναζει επειδη της πεταξες το μπαλακι απο τις ρακετες ουτε θερμιδες κοιτας ουτε τπτ, cheers

ναι ρε σεις...αυτο ειναι..
κ κοπαναμε κ τα μπυρονια κ αντε γεια..
παμε τωρα για να κανουμε λιγα μπανια το καλοκαιρι κ θα χαλαστουμε με το τι θα φαμε τοτε..:turtle:
ο χρονος εχει αλλους τοσους μηνες..εκει θα γινει η διαφορα,οχι στα 10-20 μπανια

Madd_Chadd
25-06-12, 17:57
σιγα μην παρω και κουζινα να μαγειρευω εγω σας λεω μην σας πετυχω πουθενα στα μπανια να εχετε ταπερακια και ψυγειακια θα σας κραξω ανηλεως:P:P:P

Αυτο διαχωριζει εναν bodybuildera οπως εγω και ενα μονδελο οπως εσυ Βαγγελη! :shifty: :P

gym
25-06-12, 18:05
παιδια τι να πω...καποιοι μου δινετε την εντυπωση οτι καθε μερα ειστε παραλια κ ολη μερααααα....
αν ισχυει αυτο,τοτε τι να πω...ζω σε αλλον κοσμο :(:(

72K
25-06-12, 18:52
παιδια τι να πω...καποιοι μου δινετε την εντυπωση οτι καθε μερα ειστε παραλια κ ολη μερααααα....
αν ισχυει αυτο,τοτε τι να πω...ζω σε αλλον κοσμο :(:(

Μοιράζομαι τον κόσμο σου για σήμερα. Μιας και συμφωνούμε :green:

ggeorge
25-06-12, 20:05
η επαρχία είναι αλλος κοσμος απο Αθηνα Θεσσαλονίκη... ;)

killer85
25-06-12, 21:04
πραγματικα τραβαω τα μαλλια μου.... δεν παιζει....

εχουν γραφτει κατι σεντονια εδω μεσα και με μελετες και με τα παντα ολα....
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

εχει δωσει κανεις σημασια?

Μάλλον κανένας...

Και υπόψη πως δεν μιλάμε για μπάνιο κάθε κυριακή αλλά για αυτούς που μπορούν 4, 5 ή 6 φορές την εβδομάδα...

Devil
26-06-12, 12:01
Μάλλον κανένας...

Και υπόψη πως δεν μιλάμε για μπάνιο κάθε κυριακή αλλά για αυτούς που μπορούν 4, 5 ή 6 φορές την εβδομάδα...

λολ..... τρατζικ....:green:

μαν ουτε και εσυ εχεις διαβασει τι λεει γιατι αλλιως θα ειχες διαφορετικη γνωμη....

ρε συ και 15 ωρες να ειναι στην παραλια χωρις φαι.... αν μαζεψει στις επομενες ωρες τις θερμιδες που χρειαζετε... δεν θα χασει ουτε γραμμαριο μυικης....

gym
26-06-12, 12:27
η επαρχία είναι αλλος κοσμος απο Αθηνα Θεσσαλονίκη... ;)

ασχετο...εγω μενω θεσσαλονικη φιλε μου....

εντιτ..ο διαολος εχει δικιο απο πανω...αμαν πια που ολοι φοβαστε μην καταβολισετε στην παραλια...ντουκια :green::green::green:

magdaline
26-06-12, 12:43
:welcome:
σκουπ κ παλι σκουπ παρέα με ένα χυμό

Lao
26-06-12, 12:49
Εγώ πάντως στην παραλία είμαι με ένα φραπεδάκι και κανά τσιγαράκι στο τσακίρ κέφι...

Κλασσικός Ελληναράς... tragic :rolf:

killer85
26-06-12, 17:01
λολ..... τρατζικ....:green:

μαν ουτε και εσυ εχεις διαβασει τι λεει γιατι αλλιως θα ειχες διαφορετικη γνωμη....

ρε συ και 15 ωρες να ειναι στην παραλια χωρις φαι.... αν μαζεψει στις επομενες ωρες τις θερμιδες που χρειαζετε... δεν θα χασει ουτε γραμμαριο μυικης....

Χάσε εσύ δύο γεύματα και συμπλήρωσε τις θερμίδες και τους υδατάνθρακες το βράδυ...

Τέσπα για μένα το βέλτιστο είναι να μην παραλείψεις γεύματα και να κάνεις την απαιτούμενη ισοκατανομή στην διάρκεια της μέρας...

Και πιτόγυρα μπορείς να φας και να είσαι θερμιδικά στο όριο σου.

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την άποψη του και τον μεταβολισμό του...

Τέλος το off topic από μένα...

Devil
26-06-12, 17:09
Χάσε εσύ δύο γεύματα και συμπλήρωσε τις θερμίδες και τους υδατάνθρακες το βράδυ...

Τέσπα για μένα το βέλτιστο είναι να μην παραλείψεις γεύματα και να κάνεις την απαιτούμενη ισοκατανομή στην διάρκεια της μέρας...

Και πιτόγυρα μπορείς να φας και να είσαι θερμιδικά στο όριο σου.

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την άποψη του και τον μεταβολισμό του...

Τέλος το off topic από μένα...

λες απλα @@ριες.... μπορεις να αποδειξεις αυτα που ισχυριζεσαι η' οχι?

εγω νομιζω πως οχι.... και απλα παπαγαλιζεις....:welcome:

average_joe
26-06-12, 17:49
Καλησπερα παιδια βρισκομαι σε ενα χαμηλο ποσοστο λιπους και ο υδατανθτρακας μου περιοριζεται στο πρωινο και στο μεταπροπονοτικο αμεσως μετα παω καμια παραλια το ερωτημα μου ειναι τι θα μπορουσα να παρω μαζι μου για αυτες τις 4 ωρες που δεν θα ειμαι σπιτι το οποιο και θα με κρατησει αλα και δεν θα με πρηξει στην παραλια θα ηθελα να μου πειτε διο τρεις εναλλακτικες σας ευχαριστω!

για 4 ωρες δεν εγινε και τπτ.
αν ειναι ετσι καλο ειναι να αναρωτηθεις τι γινεται το βραδυ στο 8ωρο που κοιμασαι οσον αφορα το μυικο καταβολισμο.
αν η απαντηση σου ειναι "μα παιρνω καζεινη ειτε απο φαι ειτε απο συμπληρωμα" τοτε εχεις και την απαντηση σου για το ερωτημα που εθεσες.

με αλλα λογια φαε πριν φυγεις κατι που να περιεχει καζεινη ή παρε μαζι σου σε ενα σεικερ πρωτεινη πολλων πηγων και καθαρισες.

νομιζω ομως οτι δεν χρειαζεται να γινεται και πολυς λογος για το 4ωρο.

αν ισχυει κατι περι μυικου καταβολισμου αυτο θα ναι σε περιπτωσεις που θα σαι 5- 10 κιλα (π.χ. 1.80 με 85- 90κιλα) πανω απο το υψος σου και εισαι τερμα ΚΡΕΑΣ.

αν ανηκεις στην κατηγορια των ανθρωπων που εχουν ενα χαμηλο ποσοστο λιπους και κινουνται π.χ. στο 1.80 και 80kg (που για μενα και αυτο ειναι αξιοθαυμαστο) τοτε δεν πρεπει να το σκεφτεσαι καν.

αν φας ολες τις θερμιδες μετα (ή πριν) δεν τρεχει τπτ. ακομα και αν φας υδατανθρακες το βραδυ.

αλλα δεν νομιζω οτι θα σε πεισει καποιος. οποτε trial and error...

και αν τα αποτελεσματα σε εκπληξουν, τοτε θα αρχισεις να αναθεωρεις και αλλα. one step at a time.

john39
27-06-12, 00:36
εγω παω σκ παραλια..
οποτε σηκωνομε στις 10...τρωω κανονικοτατα 120γρ ρυζι και 150γρ κοτοπουλο,,
παω παραλια και εχω μαζι 1 κουπ πρωτεινη και 1 μοπανανα τα οποια τρωω μετα απο 3 ωρες μαζι με 1 φρεντο σκετο..
αν κατσω παραπανω και περασουν ακομη 3 ωρες απλα τρωω μια μεγαλη χουφτα αναλατα αμυγδαλα.κα μολις γυρισω σπιτι τρωω αμεσως οτι εφαγα και το πρωι με λιγοτερους υδατανθρακες,,,
ε τωρα που εφτασα στον στοχο τρωω και περισσοτερο γιατι θελω να παρω 1-2 κιλα...

ggeorge
27-06-12, 07:55
και μπανιο πως κανεις με τοσο φαγητο; :turtle:

Lao
27-06-12, 12:46
Άντε να δώσω και μια «σοβαρή» απάντηση...

Είμαι της άποψης ότι αν φτάνουμε στο σημείο, στο όνομα της «μυϊκότητας», του «αναβολισμού/καταβολισμού» και της «συνεχόμενης ροής θρεπτικών συστατικών στο σώμα μας» (sic), να αγχωνόμαστε επειδή δεν θα φάμε 2, 4, 6 και 10 ώρες αν πάμε για μπάνιο ή έχουμε μια δραστηριότητα που δεν μας επιτρέπει να κάνουμε την - όπως νομίζουμε - «τέλεια διατροφή»... την βάψαμε.

Το να χάσουμε 2 μυϊκά κιλά μπορεί να είναι για κάποιους καταστροφή, για μένα πάντως δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να μας απασχολεί 24 ώρες το 24ωρο. Ας χαλαρώσουμε λίγο, και ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε, σε ό,τι κάνουμε, ερασιτέχνες. Κανένας δεν θα καταλάβει αν χάσουμε Χ μυϊκά κιλά ή αν σαβουρέψουμε και λίγο.

Να μιλάμε για έναν άνθρωπο που κατεβαίνει σε αγώνες, βγάζει λεφτά και ζει από την λεπτομέρεια στο σώμα του γιατί θα κριθεί για αυτήν, να το καταλάβω. Ο άνθρωπος αυτός έχει κάθε λόγο να κοιμάται με ένα σέϊκερ αγκαλιά, να βάζει ξυπνητήρια για να φάει και όλα τα σχετικά.

Μπορώ ακόμα να καταλάβω (και το χω κάνει και εγώ) να το κάνει αυτό κάποιος επειδή είναι πορωμένος, θέλει να ζήσει την εμπειρία του να ζει έτσι και κάνει το κέφι του.

Υπάρχει όμως μια «λεπτή κόκκινη γραμμή» πέρα από την οποία το όλο σκηνικό μπορεί να μετατραπεί σε προσκόλληση με πολύ άσχημα αποτελέσματα στο μυαλό, στην ψυχή και στην συμπεριφορά μας. Και το κακό με τις προσκολλήσεις, είναι ότι όταν έρχεται η ώρα που δεν μπορούμε για τον Χ ή τον Ψ λόγο να κάνουμε αυτό στο οποίο έχουμε προσκολληθεί, η προσγείωση είναι πολύ άσχημη.

Take it easy ;)

kokolakis
27-06-12, 17:37
:thumbup::thumbup::thumbup:

vaggan
27-06-12, 17:50
Άντε να δώσω και μια «σοβαρή» απάντηση...

Είμαι της άποψης ότι αν φτάνουμε στο σημείο, στο όνομα της «μυϊκότητας», του «αναβολισμού/καταβολισμού» και της «συνεχόμενης ροής θρεπτικών συστατικών στο σώμα μας» (sic), να αγχωνόμαστε επειδή δεν θα φάμε 2, 4, 6 και 10 ώρες αν πάμε για μπάνιο ή έχουμε μια δραστηριότητα που δεν μας επιτρέπει να κάνουμε την - όπως νομίζουμε - «τέλεια διατροφή»... την βάψαμε.

Το να χάσουμε 2 μυϊκά κιλά μπορεί να είναι για κάποιους καταστροφή, για μένα πάντως δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να μας απασχολεί 24 ώρες το 24ωρο. Ας χαλαρώσουμε λίγο, και ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε, σε ό,τι κάνουμε, ερασιτέχνες. Κανένας δεν θα καταλάβει αν χάσουμε Χ μυϊκά κιλά ή αν σαβουρέψουμε και λίγο.

Να μιλάμε για έναν άνθρωπο που κατεβαίνει σε αγώνες, βγάζει λεφτά και ζει από την λεπτομέρεια στο σώμα του γιατί θα κριθεί για αυτήν, να το καταλάβω. Ο άνθρωπος αυτός έχει κάθε λόγο να κοιμάται με ένα σέϊκερ αγκαλιά, να βάζει ξυπνητήρια για να φάει και όλα τα σχετικά.

Μπορώ ακόμα να καταλάβω (και το χω κάνει και εγώ) να το κάνει αυτό κάποιος επειδή είναι πορωμένος, θέλει να ζήσει την εμπειρία του να ζει έτσι και κάνει το κέφι του.

Υπάρχει όμως μια «λεπτή κόκκινη γραμμή» πέρα από την οποία το όλο σκηνικό μπορεί να μετατραπεί σε προσκόλληση με πολύ άσχημα αποτελέσματα στο μυαλό, στην ψυχή και στην συμπεριφορά μας. Και το κακό με τις προσκολλήσεις, είναι ότι όταν έρχεται η ώρα που δεν μπορούμε για τον Χ ή τον Ψ λόγο να κάνουμε αυτό στο οποίο έχουμε προσκολληθεί, η προσγείωση είναι πολύ άσχημη.

Take it easy ;)μου αρεσει ρε λαο που λες take it easy και παιρνεις καμια 30αρια χαπια την ημερα αν θυμαμαι καλα:P:P:P

COBRA_STYLE
27-06-12, 18:30
ναι αλλα δεν τα παιρνει στην παραλια,τα τρωει σπιτι του,οποτε αλλαζει το πραμα:rolf::P

vaggan
27-06-12, 19:04
ναι αλλα δεν τα παιρνει στην παραλια,τα τρωει σπιτι του,οποτε αλλαζει το πραμα:rolf::Pσωστο και αυτο:thumbup:

Lao
28-06-12, 11:00
μου αρεσει ρε λαο που λες take it easy και παιρνεις καμια 30αρια χαπια την ημερα αν θυμαμαι καλα:P:P:P

Ναι, αλλά δεν φτάνω στο σημείο να τρελαίνομαι αν δεν φάω για Χ ώρες, ούτε μετράω θερμίδες, ούτε με απασχολεί αν κοιμηθώ 7 ώρες και καταβολιστώ, ούτε πόση ακριβώς πρωτεϊνη παίρνω την μέρα ή αν θα χάσω κάποιο anabolic window κτλ κτλ κτλ.

Από τις 30 ταμπλέτες που αναφέρεις, οι 18 είναι UL και οι άλλες το Pak που έχω φτιάξει, στην ουσία, μέσες-άκρες.

Υπάρχει μια διαφορά, αν με πιάνεις. ;)

Είναι απλό, man: όταν πάω για διακοπές ή κάτι ανάλογο... κάνω διακοπές.

vaggan
28-06-12, 12:40
ετσι μπραβο το σεπτεμβρη να δεις τι διακοπες θα κανω..:welcome::turtle:

Mcstefan7
28-06-12, 13:25
παιδια τι να πω...καποιοι μου δινετε την εντυπωση οτι καθε μερα ειστε παραλια κ ολη μερααααα....
αν ισχυει αυτο,τοτε τι να πω...ζω σε αλλον κοσμο :(:(

Εγώ προσωπικά πάω κάθε μέρα κανα τετράωρο.. Οπότε το γεύμα π χάνω το χωρίζω στα 2 και τρώω το μισό μαζι με το προηγούμενο και το άλλο μισό μαζί με το τελευταίο γεύμα μου (Παω απόγευμα)

killer85
05-07-12, 20:59
λες απλα @@ριες.... μπορεις να αποδειξεις αυτα που ισχυριζεσαι η' οχι?

εγω νομιζω πως οχι.... και απλα παπαγαλιζεις....:welcome:

Άποψη σου,
αλλά πρόσεξε τον τόνο σου και το υφάκι σου γιατί δεν με ξέρεις από χθες οκ φιλαράκι...

Polyneikos
06-07-12, 21:42
Παιδια δεν υπάρχει λόγος για διαπληκτισμούς,stay cool.
Προσωπικα,ποτέ δεν μενω πλεον στην παραλία παραπανω από 2-3 ωρες.
Ενα ρόφημα πρωτεινης ,πιστευω, πριν φυγει καποιος από το σπίτι του,ειναι οκ για να τον καλυψει .
Aλλα και αν ακομα καποιος παει καπου που να μην ειναι ερημικά,σε ενα beach bar υπάρχουν επιλογες,σχετικα υγιεινες,για να μην ξεφύγει καποιος,σε περιπτωση που παρατείνει την παραμονή του στην παραλία.
Από εκεί και πέρα ειναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός στο πως χειρίζεται το φαγητο του τις ώρες που βρίσκεται εκτός,στους στόχους που έχει βαλει και στην αντίληψη του ως προς το πως λειτουργεί το σωμα του.
Καποιοι μεχρι και παρατάγανε την παρεα στην καφετερια για να πανε στο αυτοκίνητο να φανε το κοτόπουλο τους.Ολα ειναι αποδεκτα και προσωπικά δεν με παραξενευει ότι και να ακουσω :green: