PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχυαλγία και Συμπληρώματα



zenclub
26-06-12, 16:38
Καλησπέρα παιδιά! Μετά απο παρακολούθηση πολλών θεμάτων στο forum σχετικά με προβλήματα-πόνους στην Μέση διαπίστωσα ότι υπάρχει μία σύγχηση γύρω από το θέμα.! Πράγμα απόλυτα λογικό αν φανταστεί κανείς (δυστυχώς είμαι κ εγώ ένας απο αυτούς) ότι ακόμα και οι Ορθοπεδικοί-Χειρούργοι τις έννοιες ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ-ΙΣΧΥΑΛΓΙΑ-ΟΣΦΥΙΣΧΥΑΛΓΙΑ κοκ τις μπερδεύουν σαν τα μπούτια τους.
Λοιπόν θα σας πώ το ιστορικό μου και παρακαλώ ας "απαντήσουν άτομα με παρόμοια ιστορικά άν υπάρχουν" μπάς κ βγάλω και εγώ ο καψερός καμιά άκρη!! ;-)

Μάρτιος 2010 : Έχω απολυθεί απο φαντάρος και κλασικά και εντελώς ξαφνικά έχω φοβερά έντονο πόνο κάτω στην μέση .Με τα πολλά αρχίζω Ραχιαίους-Κοιλιακούς(Και αφού έχω πάει σε Ορθοπεδικό-Χειρούργο) κ πράγματι σε 2 μήνες, Μάιο συγκεκριμένα έχω αρχίσει προπονήσεις Πυγμαχίας και όλα πάνε καλά..

Οκτώμβρης 2011 : Έχω αρχίσει προπονήσεις kick-boxing και παρατηρώ ότι στο ζέσταμα οι γάμπες μου πρίζονται φοβερά σε σημείο που νομίζω ότι θα εκραγούν.. Με τεράστια δυσκολία βγάζω το 20λεπτο ζέσταμα! Απο κεί κ πέρα Νοέμβριο αρχίζουν οι πόνοι σε ήπια αρχικά μορφή αλλά απο Δεκέμβρη τα πράγματα αρχίζουν κ ζορίζουν

Ιανουάριος 2012 : Πλέον οι πόνοι είναι αβάσταχτοι,,ο πόνος είναι μέχρι το αριστερό μου μηρό,δέν μπορώ να περπατήσω,δεν μπορώ καλά καλά να οδηγήσω,για να μήν αναφέρω όταν έβηχα ή φτερνιζόμουν.. Πολύς πόνος κ ειδικά Μάρτιο που πέρασα κ την ίωση εκεί ούτε ενέσεις Voltaren δεν με κάνανε καλά!

Με τα πολλά πήγα σε έναν Οστεοπαθολόγο,δέν με βοήθησε κ πολύ.Αρχές Μαίου άρχισα βελονισμό,ο πόνος έχει φύγει αισθητά αλλά ακόμα το αριστερό μου πόδι δέν λυγίζει τελείως.Μαγνητική είχα βγάλει πρίν 2 χρόνια κ είχα 2 μικρές κήλες.

Ερώτηση λοιπόν : Συμπληρώματα Μαγνησίου μπορεί να βοηθήσουν? Ξέρω ότι κάνει γενικά πολύ καλό για τα οστά και ποσότητα όποιος ξέρει.
Επίσης ποιά πολυβιταμίνα θα προτείνατε,κατα καιρούς έπαιρνα την Solgar την V2000 η οποία περιέχει μαγνήσιο αλλά μόνο 16mg!
Θέλω σιγά σιγά και με το κολύμπι τώρα ενόψει καλοκαιριού να το ξεπεράσω εντελώς το πρόβλημα! Οπότε όποιος γνώστης του θέματος παρακαλώ ας αφήσει μία απάντηση

ΥΣ: Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος!

procop
29-06-12, 00:54
Καλησπέρα παιδιά! Μετά απο παρακολούθηση πολλών θεμάτων στο forum σχετικά με προβλήματα-πόνους στην Μέση διαπίστωσα ότι υπάρχει μία σύγχηση γύρω από το θέμα.! Πράγμα απόλυτα λογικό αν φανταστεί κανείς (δυστυχώς είμαι κ εγώ ένας απο αυτούς) ότι ακόμα και οι Ορθοπεδικοί-Χειρούργοι τις έννοιες ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ-ΙΣΧΥΑΛΓΙΑ-ΟΣΦΥΙΣΧΥΑΛΓΙΑ κοκ τις μπερδεύουν σαν τα μπούτια τους.
Λοιπόν θα σας πώ το ιστορικό μου και παρακαλώ ας "απαντήσουν άτομα με παρόμοια ιστορικά άν υπάρχουν" μπάς κ βγάλω και εγώ ο καψερός καμιά άκρη!! ;-)

Μάρτιος 2010 : Έχω απολυθεί απο φαντάρος και κλασικά και εντελώς ξαφνικά έχω φοβερά έντονο πόνο κάτω στην μέση .Με τα πολλά αρχίζω Ραχιαίους-Κοιλιακούς(Και αφού έχω πάει σε Ορθοπεδικό-Χειρούργο) κ πράγματι σε 2 μήνες, Μάιο συγκεκριμένα έχω αρχίσει προπονήσεις Πυγμαχίας και όλα πάνε καλά..

Οκτώμβρης 2011 : Έχω αρχίσει προπονήσεις kick-boxing και παρατηρώ ότι στο ζέσταμα οι γάμπες μου πρίζονται φοβερά σε σημείο που νομίζω ότι θα εκραγούν.. Με τεράστια δυσκολία βγάζω το 20λεπτο ζέσταμα! Απο κεί κ πέρα Νοέμβριο αρχίζουν οι πόνοι σε ήπια αρχικά μορφή αλλά απο Δεκέμβρη τα πράγματα αρχίζουν κ ζορίζουν

Ιανουάριος 2012 : Πλέον οι πόνοι είναι αβάσταχτοι,,ο πόνος είναι μέχρι το αριστερό μου μηρό,δέν μπορώ να περπατήσω,δεν μπορώ καλά καλά να οδηγήσω,για να μήν αναφέρω όταν έβηχα ή φτερνιζόμουν.. Πολύς πόνος κ ειδικά Μάρτιο που πέρασα κ την ίωση εκεί ούτε ενέσεις Voltaren δεν με κάνανε καλά!

Με τα πολλά πήγα σε έναν Οστεοπαθολόγο,δέν με βοήθησε κ πολύ.Αρχές Μαίου άρχισα βελονισμό,ο πόνος έχει φύγει αισθητά αλλά ακόμα το αριστερό μου πόδι δέν λυγίζει τελείως.Μαγνητική είχα βγάλει πρίν 2 χρόνια κ είχα 2 μικρές κήλες.

Ερώτηση λοιπόν : Συμπληρώματα Μαγνησίου μπορεί να βοηθήσουν? Ξέρω ότι κάνει γενικά πολύ καλό για τα οστά και ποσότητα όποιος ξέρει.
Επίσης ποιά πολυβιταμίνα θα προτείνατε,κατα καιρούς έπαιρνα την Solgar την V2000 η οποία περιέχει μαγνήσιο αλλά μόνο 16mg!
Θέλω σιγά σιγά και με το κολύμπι τώρα ενόψει καλοκαιριού να το ξεπεράσω εντελώς το πρόβλημα! Οπότε όποιος γνώστης του θέματος παρακαλώ ας αφήσει μία απάντηση

ΥΣ: Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος!

φιλε μου,γενικα τα προβληματα με την μεση ,απαιτουν ιδιαίτερη προσοχή.Καλό είναι να πας σε 2 τουλαχιστον ιατρους να παρεις γνωμες,αλλα εφοσον εχεις προσφατη μαγνητικη στα χερια σου.Δεν ξερω για τα συμπληματα που ρωτας,εγω που εχω θεμα στη μεση,παιρνω πολυβιταμινη και ω 3.Αν θες να δεις ασκησεις που κανω,και μ εχει περιοριστει ο πονος περνα απο το log μου.Εχουμε διαφορτικη παθηση,αλλα η φιλοσοφια και ο τροπος αντμετωπισης ειναι πανω κατω ο ιδιος.
Περαστικα,και καποια στιγμη αν το προσεξεις θα το περιορισεις
edit: οι συστροφες στην πυγμαχια,το σκοινακι,τα επιτοπια αλματα κτλ ειναι θανατος για καποιον που εχει προβλημα στη μεση,γενικα οι κραδασμοι που δημιουργουνται στην περιοχη σε στελνουν



** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός .Mods Team **

zenclub
30-06-12, 21:05
φιλε μου,γενικα τα προβληματα με την μεση ,απαιτουν ιδιαίτερη προσοχή.Καλό είναι να πας σε 2 τουλαχιστον ιατρους να παρεις γνωμες,αλλα εφοσον εχεις προσφατη μαγνητικη στα χερια σου.Δεν ξερω για τα συμπληματα που ρωτας,εγω που εχω θεμα στη μεση,παιρνω πολυβιταμινη και ω 3.Αν θες να δεις ασκησεις που κανω,και μ εχει περιοριστει ο πονος περνα απο το log μου.Εχουμε διαφορτικη παθηση,αλλα η φιλοσοφια και ο τροπος αντμετωπισης ειναι πανω κατω ο ιδιος.
Περαστικα,και καποια στιγμη αν το προσεξεις θα το περιορισεις
edit: οι συστροφες στην πυγμαχια,το σκοινακι,τα επιτοπια αλματα κτλ ειναι θανατος για καποιον που εχει προβλημα στη μεση,γενικα οι κραδασμοι που δημιουργουνται στην περιοχη σε στελνουν



** Στο ακριβώς από πάνω ποστ,το quote ειναι πλεονασμός .Mods Team **

Σευχαριστώ για την απάντηση σου! Σχετικά με τα άλματα κ το σχοινάκι γνωρίζω ότι είναι ότι χειρότερο τουλάχιστον για την φάση που είμαι τώρα! Για την πυγμαχία ξέρω το ακριβώς αντίθετο ,,μιλάω για πυγμαχία όχι kick-boxing που τα λακτίσματα εκεί πεθαίνουν την σπονδυλική στήλη.. Οι αποφυγές, κ γενικά η κίνηση του σώματος είναι τέτοια που γυμνάζει τον κορμό κ πλάγιους κοιλιακούς τέλεια. Απότι φαίνεται άλλα σου είπε ο γιατρός άλλα ο δικός μου..Ότι είπαμε κ πιό πάνω ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΙΟ ΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ 2 ΓΙΑΤΡΟΥΣ :thumbup:
Σκοπεύω να το κάνω απο Σεπτέμβρη..! Σευχαριστώ κ πάλι..
Κ κάτι τελευταίο να σε ρωτήσω φίλε,,σου είπε κάποιος ειδικός επι του θέματος να παίρνεις Πολυβιταμίνα κ Ω3 ή απο μόνος σου ? Γιατί εμένα μου είπε συνδυασμό Πολυβιταμίνας με Συμπλήρωμα Ασβεστίου-Μαγνησίου + Βιταμίνα D.

ΠανοςΒ
30-06-12, 21:41
Ο βελονισμος ειναι εξαιρετικός σε τετοιες παθησεις.

Τωρα για τα συμπληρωματα δε νομιζω οτι κανουν πολλά. Οτι αποτελεσμα εχουν αυτό θα ειναι πολυ μακροπρόθεσμο εώς πάρα πολύ οπότε μην ελπιζεις και πολλά.

Κατά τα αλλα τσεκαρε το και με αλλον γιατρό.

zenclub
30-06-12, 22:08
Ο βελονισμος ειναι εξαιρετικός σε τετοιες παθησεις.

Τωρα για τα συμπληρωματα δε νομιζω οτι κανουν πολλά. Οτι αποτελεσμα εχουν αυτό θα ειναι πολυ μακροπρόθεσμο εώς πάρα πολύ οπότε μην ελπιζεις και πολλά.

Κατά τα αλλα τσεκαρε το και με αλλον γιατρό.

Μόλις την Δευτέρα που μας πέρασε τελείωσα με βελονισμό..Με βοήθησε αρκετά μέχρι ένα σημείο.Νομίζω ότι ο βελονισμός βοηθά σημαντικά στον πόνο..Απο κεί κ πέρα χρειάζεται υπομονή χρόνος κ προσωπική προσπάθεια(κολύμπι,ραχιαίους-κοιλιακούς,συγκεκριμένες διατάσεις κλπ)..Πάντως κάνεις πολύ καλά κ τον αναφέρεις..Πολλοί μου είπαν ότι αφού έχει καλυτερεύσει η κατάσταση πολύ καλό σε θέματα μέσης κάνει και το pilates!
H αλήθεια είναι πως δέν περιμένω να δώ σύντομα αποτελέσματα με την χρήση συμπληρωμάτων αλλά μακροπρόθεσμα!! Βλέποντας και κάνοντας φίλε σευχαριστώ..

procop
03-07-12, 22:28
αργησα να δω αυτο το θεμα
λοιπον,κοιτα αυτο που λες οτι δυναμωνεις τους πλαγιους με αποφυγες κτλ δεν αντιλεγω,γενικα πρεπει να καταλαβεις οτι κινησεις με μεγαλο ευρος τυπου αρσης θανατου,επηρρεαζουν τους μυς γυρω απο την ασπονδυλικη,και εν συνεχεια ασκουν επιδραση στην σπονδυλικη.Εγω θα σ ελεγα να αποφευγεις ασκησεις που μεσω κραδασμων επηρρεαζουν την μεση σου,δηλαδη τρεξιμο,αλματα,ποδηλατο στον δρομο(οχι το στατικο),σκοινακι,αποτομες συστροφες.Στην πυγμαχια που λες,επειδη εχω ασχοληθει στο παρελθον,οταν πας να αποφυγεις ενα direct με σπασιμο σωματος,το κανεις γρηγορα και οχι τοσο ελεγχομενα,οσο για παραδειγμα θα κανεις πλαγιους κοιλιακους στο γυμναστηριο,δεν ξερω αν με πιανεις..Οι αποτομες κινησεις θα σ επηρρεασουν το προβλημα.Αν θες να γυμναστεις με βαρη,τοτε σταματα να κανει ασκησεις ορθιος,κοψε τα καθισματα,αρσεις,ορθιος στρατιωτικες,οχι κοιλιακους π η μεση δεν παταει σε παγκο(οχι αρσεις ποδιων ),γενικα κανε ασκησεις με σταθερη μεση,ενδεικτικα σου αναφερω οριζοντιο,επικληνη(μικρη κλιση) κατακλινη,βυθισεις,μονοζυγο,κωπηλατικη ξαπλωμενος(οχι σε ορθη γωνια)δικεφαλα και τρικεφαλα καθιστος,δηλαδη γαλλικες,κλειστη λαβη παγκο,αλτηρες εναλλαξ σε επικληνη παγκο,...Δεν λεω οτι ο ιατρος σ ειπε κατι λαθος,αλλα Η ΠΡΩΤΗ ΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ Μ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ :shock: αν την ειχα ακουσει και πηγαινα οπως ειχα λοξα να κανω αρσεις θανατου με κιλα,τωρα δεν θα εκανα γυμναστικη,ευτυχως ο δευτερος ιατρος μ ειπε τα παραπανω που σ λεω τωρα.Οσο για τα συμπληρωματα,δεν μ ειπε καποιος να τα παρω,και γενικα θεωρω δεν κανουν τιποτα στο θεμα σου,η αν κανουν θα ειναι μετα απο μακροχρονια χρηση τους.ΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ,αυτη ειναι η συμβουλη μου.Καλη συνεχεια,για παραπανω κοιτα το log μου