PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή και Συμπληρώματα



nick990
29-06-12, 01:40
Καλησπέρα. Καταρχάς να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι 1.77 και 75 κιλά πλέον (από 81-83 πριν 3 μήνες).

Δυστυχώς η φύση της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει να έχω μια σωστή διατροφή. Κοιμάμαι και ξυπνάω τελείως ακατάστατα και με τον ίδιο τρόπο τρώω. Δηλαδή, αυτό που κάνω είναι να προσέχω τι τρώω αποφεύγοντας λίπη και παχυντικές τροφές, αλλά δε μπορώ να έχω το σωστό αριθμό γευμάτων. Αντίθετα τρώω από 1 έως 2 φορές τη μέρα εντελώς ακατάστατα. Με την απλή προσοχή στο τι τρώω έχω χάσει αυτά τα 6-7 κιλά αλλά υπάρχει ακόμα λίπος πάνω μου και ιδιαίτερα στο γνωστό σημείο την κοιλιάς. Με λίγα λόγια δεν τα έχασα σωστά.

Προπόνηση κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα μια από τις οποίες είναι μόνο αερόβιο και κοιλιακοί.

Στόχος μου σε πρώτη φάση είναι να χάσω το λίπος, και να το αντικαταστήσω με ποιοτικούς μυς. Ξέρω οτι η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο αλλά δε μπορώ να κάνω πολλά εκτός από το να προσέχω την ποιότητα του φαγητού μου.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Χρειάζεται να προσθέσω κάποια γεύματα βάζοντας κάποια πρωτεΐνη?
2. Στο γυμναστήριο μου είπαν να δοκιμάσω να πάρω CLA για καλύτερη καύση λίπους. Δεν ξέρω καν τι είναι...
3. Κάποια πολυβιταμίνη θα βοηθούσε στο να αποδίδω καλύτερα στις προπονήσεις?
4. Δικές σας προτάσεις.

Να σημειώσω οτι δεν ειμαι καθολου φαν των χημικών και των συμπληρωμάτων γιατί πολύ απλά δεν ξέρω τίποτα γι' αυτά και όπως όλοι έχω ακούσει ότι βλάπτουν την υγειά. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω πάρει ποτέ ούτε βιταμίνες. Μπορεί πχ μια πρωτεΐνη να σε βλάψει έστω και στο ελάχιστο μελλοντικά????

nick990
30-06-12, 13:34
:help:

kokolakis
01-07-12, 02:24
1. Χρειάζεται να προσθέσω κάποια γεύματα βάζοντας κάποια πρωτεΐνη? αν ειναι ετσι η δουλεια σου και δεν γινετε αλλιως προσθεσε καποια που να εχει και υδατανθρακα μεσα
2. Στο γυμναστήριο μου είπαν να δοκιμάσω να πάρω CLA για καλύτερη καύση λίπους. Δεν ξέρω καν τι είναι... πεταμενα λεφτα
3. Κάποια πολυβιταμίνη θα βοηθούσε στο να αποδίδω καλύτερα στις προπονήσεις? ναι θα σε βοηθουσε, χωρις να δεις αλλαγες στην ρποπονηση με την χρηση της

δεν θα παθεις τιποτα μην ανχωνεσε, εδω τοσα και τοσα τρωμε που δεν ξερουμε με τι τα εχουν ποτησει....

nick990
02-07-12, 03:30
Δηλαδή μπορεί μια whey να υποκαταστήσει κάποια γεύματα? Θα ήταν χρήσιμο να πάρω και αν ναι σε τι ποσότητες - δόσεις???

Lucif3r
02-07-12, 04:26
Δηλαδή μπορεί μια whey να υποκαταστήσει κάποια γεύματα? Θα ήταν χρήσιμο να πάρω και αν ναι σε τι ποσότητες - δόσεις???

Αν σε ενα γευμα δε μπορεις να βρεις πολλες πρωτεινες βαζεις την whey ναι
δεν ειναι στανταρ οι "δοσεις"..παιρνεις οταν χρειαζεσαι..συνηθως 2 φορες 30γρ την ημερα..

nick990
02-07-12, 23:16
Οπότε απο μονή της δε μπορεί να αντικαταστήσει ένα γεύμα...

Παρόλα αυτά και δεδομένων των δυσκολιών θα βοηθούσε αν έβαζα μια whey 2 φόρες τη μέρα αντί 2 γευμάτων (που έτσι κι αλλιώς δεν τα έχω)??? Δυο γεύματα συν 2 whey δηλαδή...

kokolakis
03-07-12, 03:42
απο τα 1 με 2 γευματα που λες, ναι βαλε κ την whey 2 φορες...

τωρα γενικοτερα κ αυτα τα 4 στο συνολο δεν ειναι και το καλυτερο, η διατροφη ειναι το βασικοτερο...

nick990
03-07-12, 03:56
η διατροφη ειναι το βασικοτερο...

Δυστυχώς το έχω καταλάβει... Απ' όσο έχω διαβάσει στο forum είναι το Α και το Ω. Το θέμα μου όμως είναι ότι κάνοντας 2 δουλειές παίζει τη μια μέρα να ξυπνήσω στις 7 το πρωί και την επόμενη στη 1 το μεσημέρι γιατί θα έχω κοιμηθεί στις 4 (καλή ώρα)!!! Τα ωράρια μου είναι όπως κάτσει και προσπαθώ μέσω κάποιων συμπληρωμάτων (αν υπάρχουν) να κάνω το καλύτερο δυνατό...

Όποτε θα προσθέσω μια whey. Αρκετοί εδώ απ' όσο έχω διαβάσει χρησιμοποιούν της OPTIMUM NUTRITION να την προτιμήσω??? Σε τι δοσολογίες??? Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από whey και κάποια πολυβιταμίνη που θα βοηθούσε την κατάσταση???

kokolakis
03-07-12, 12:30
διαβασε τα αναλογα θεματα για πολυβιταμινες και πρωτεινες και κανε την αγορα σου....