PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσσωρευση γαλακτικου οξεος



mpotsikas
29-06-12, 23:14
ρε παιδια ξερω πως δεν παιζει καμια πρακτικη βοηθεια αλλα θελω τρομερα την γνωμη σας.μετα απο 8 μηνες που εκανα βαρη αλλα ταυτοχρονα εχασα σε εκεινο το διαστημα 40 κιλα,πριν τρεις εβδομαδες πηγα γυμναστηριο και ειχα τρομερη ορεξη κ εκανα παραπανω απο οτι αντεξαν τα χερια μου.γυρισα σπιτι κ δεν ποναγα το επομενο πρωι παλι δεν ποναγα,το βραδυ ομως ξεκινησε ενα τσουξιμο ή κατι σαν βελονες αναμεσα στον τρικεφαλο κ στον δικεφαλο μερι ψηλα κ στα δυο χερια.απο τοτε εκοψα τα βαρη και πριν μια εβδομαδα εφοσον δεν περασε πηγα σε ορθοπεδικο.μου εκανε πολλα κολπα για να δει αν πονανε τα χερια μου κ δεν με πονεσε (γιατι με πιανει σε ακυρεσ στιγμεσ ή οταν τα ζορισω).τεσπα μου ειπε η ορθοπεδικος συσσωρευση γαλακτικου οξεος και μου εγραψε μαγνησιο.απο τοτε τρεισ εβδομαδες συνολικα και μια με το μαγνησιο χθες ξεκινησα βαρη πιο χαλαρα σε ενταση αλλα ακομη ποναω.εσεις τι λετε να κανω τωρα??συνεχιζω βαρη χαλαρα ή να το αφησω παλι.(πηγα σε φυσιοθεραπευτη κ μου ειπε το ιδιο οτι ειναι σσυσωρευση γαλακτικου οξεος αλλα οσοι ειχαν παθει κατι παρομοιο μου ειπαν οτι κρατησε το πολυ μια εβδομαδα οχι τρεις και τεσσερις...)σας ψηλοεπριξα αλλα εχω θεμα..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 15:13
Το γαλακτικό οξύ είναι υπο-προιόν της αναερόβιας οξείδωσης της γλυκόζης,σε δραστηριότητες μικρής διάρκειας που έχουν εκρηκτική μορφή (πχ βάρη,sprint).
Προκαλεί μυικό κάματο και αίσθημα καψίματος.Σε αερόβια αγωνίσματα δύναται να χρησιμοποιηθεί και ως καύσιμο.Το γαλακτικό οξύ οδηγεί σε μεταβολική οξέωση και ελάττωση του Ph στο αίμα (<7.3).Ως εκ τούτου,οι πνεύμονες με υπεραερισμό (που οδηγεί σε υποκάπνια και αποβολή του CO2) συμβάλλουν στην οξεοβασική ισορροπία και την αποκατάσταση του φυσιολογικού Ph (7.35-7.45).Αυτός είναι και ο λόγος που λαχανιάζουμε όταν έχουμε γαλακτική οξέωση.Το λεγόμενο αναερόβιο κατώφλι ενός αθλητή (κυρίως στιβικού) μπορεί να παραταθεί με ειδική άσκηση από εργοφυσιολόγο.Συμπληρώματα που μπορούν να απομακρύνουν το γαλακτικό από τους σκελετικούς-γραμμωτούς μυώνες και δρουν ως αλακλοποιητές,είναι 1) η διτανθρακική σόδα,2) η βήτα αλανίνη,3) η καρνοσίνη.