PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση ογκου με βοηθεια συμπληρωματων!



Simplenick10
03-07-12, 20:59
Καλησπερα σας παιδια, χαιρομαι που σας βρηκα...!
Οπως βλεπεται ειμαι καινουριος στο forum ως μελος, αλλα το επισκεφτομαι ανα τακτα χρονικα διαστηματα για την παροχη ορισμενων χρησιμων πληροφοριων απο αυτο...!

Λοιπον για να μην σας τα πολυλογω ονομαζομαι Νικος ειμαι 17 χρονων , εχω υψος 1,81, ζυγιζω 56 κιλα και πηγαινω gym εδω και 4 μηνες...
Που λετε το προβλημα μου ειναι πως δεν μπορω να βαλω το παραμικρο κιλο πανω μου...
Ανα τακτα χρονικα διαστηματα εχουν γινει επανειλημμενες και συνεχεις πρσπαθειες για να αυξησω το βαρος μου ακολουθωντας διατροφικα προγραμματα αλλα δυστυχως τα αποτελεσματα ειναι ανυπαρκτα...
Δεν ξερω παιδια τι τρεχει με το μεταβολισμο μου, αλλα κιλο δεν βαζω πανω μου για κανενα λογο...

Εν ολιγοις για να μην μακρυγορω εχω αγανακτησει και σκεφτομαι να παρω καμια πρωτεινη για αυξηση ογκου η οποια να μην ειναι επιβλαβης για τον οργανισμο μου και να παρεχει αποτελεσματα σε ενα σχετικα ικανοποιητικο χρονικο διαστημα...

Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας για την επιλογη της καταλληλοτερης πρωτεινης η οποιουδηποτε αλλου συμπληρωματος το οποιο θα μπορουσε να φανει χρησιμο στο παραπανω προβλημα...
Επιπλεον αν μπορειτε προσθεστε και μια δοσολογια...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας ...

Με εκτιμηση,
ο ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ!

beefmeup
03-07-12, 23:28
Διατροφή Όγκου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?107-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)
φιλε διαβασε κ ξεκινα να τρως..:thumbup:

Simplenick10
04-07-12, 01:48
Διατροφή Όγκου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?107-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)
φιλε διαβασε κ ξεκινα να τρως..:thumbup:


Φιλαρακι μου το εχω ξαναδιαβασει το συγκεκριμενο post και εδωσα εμφαση μονο στην διατροφη...
Τωρα απο συμπληρωματα η πρωτεινες ογκου δεν εχω ιδεα για αυτο αλλωστε μπηκα και στον κοπο να ρωτησω...
Αν μπορειτε να μου πειτε τι ειναι καλυτερο και πιο αποτελεσματικο μαζι με μια δοσολογια...

spartan77
04-07-12, 12:41
Φιλαρακι μου το εχω ξαναδιαβασει το συγκεκριμενο post και εδωσα εμφαση μονο στην διατροφη...
Τωρα απο συμπληρωματα η πρωτεινες ογκου δεν εχω ιδεα για αυτο αλλωστε μπηκα και στον κοπο να ρωτησω...
Αν μπορειτε να μου πειτε τι ειναι καλυτερο και πιο αποτελεσματικο μαζι με μια δοσολογια...


σου απαντησε αγορινα!
σου παρεθεσε ενα θεμα για (διατροφη ογκου) και συμφωνω κ γω..ξεκινα να τρως! ;)

αμα το διαβασεις σου εξηγει πολλα ...

Πρωτείνες «όγκου»...

Έχει γίνει πραγματικά κουραστικό το ερώτημα:
«Να χρησιμοποιήσω πρωτείνη όγκου, δηλαδή συμπλήρωμα χαμηλό σε πρωτείνη (15-35%) ή καθαρή πρωτείνη (75-90%) ;»
Την απάντηση στο ερώτημα αυτό πρέπει να την δώσετε μόνοι σας. Τα συμπληρώματα με ποσοστά πρωτείνης 15 – 35 % έχουν χαρακτηρισθεί εσφαλμένα σαν πρωτείνες όγκου, ενώ αυτά με 75 – 90% σαν πρωτείνες γράμμωσης.
Ο κυριότερος λόγος που παράγονται συμπληρώματα με χαμηλά ποσοστά πρωτείνης είναι για τα άτομα τα οποία αντιμετωπίζουν δυσκολίες με την μεγάλη ποσότητα φαγητού. Έτσι μπορούν να φτιάξουνε ένα ρόφημα με 100+ γραμμάρια προϊόντος και να πάρουν όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά αντικαθιστώντας ένα γεύμα τους.
Αντίθετα όσοι δεν έχουν πρόβλημα με το φαγητό δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξοδεύουν τα χρήματά τους σε συμπληρώματα με χαμηλά ποσοστά πρωτείνης, αλλά με τα ίδια χρήματα αγοράζουν ένα συμπλήρωμα με 75 – 90% πρωτείνη και το συμπεριλαμβάνουν στη διατροφή τους μαζί με τροφές υδατανθράκων.
Διαβάστε προσεχτικά λοιπόν τις ετικέτες των προϊόντων και αποφασίστε έξυπνα για το ποιο συμπλήρωμα και με ποιο τρόπο ταιριάζει καλύτερα στη διατροφή σας.

billy89
04-07-12, 12:44
Ανέβασε στο θέμα "Διατροφή" το καθημερινό σου πλάνο να πάρουμε μια ιδέα και μετά τα λέμε για συμπληρώματα!:thumbup:

reignman007
04-07-12, 12:48
Νομιζω στην περιπτωση του φιλου μια πρωτεινη ογκου(με σχετικα ανεβασμενη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη) θα κανει δουλεια σε επιπεδο Placebo.Θα τονωθει η θεληση του και η διαθεση για προσπαθεια στο φαγητο και οπωσδηποτε καποιες θερμιδες παραπανω θα βοηθησουν στον στοχο του.
Εγω θα προτεινα να μπεις φιλε μου στην ενοτητα συμπληρωματα αυξησης βαρους,να βρεις μια οικονομικη λυση και να παιρνεις 3 scoop ημερησιως,ενα πρωι,ενα ενδιαμεσα στην ημερα ενα μετα την προπονηση.
ΦΥΣΙΚΑ θα ακολουθεις μια διατροφη συμφωνα με το θεμα που σου παρεθεσαν τα παιδια παραπανω και ΦΥΣΙΚΑ προπονηση και ξεκουραση.

Simplenick10
04-07-12, 13:53
Παιδες εννοειται πως μαζι με την ληψη της πρωτεινης πως θα συνεχισω να ακολουθω την διατροφη μου και πως θα προπονομουμαι...
Απλα συμφωνα με αυτα που διαβασατε θα εκτιμουσα παρα πολυ αν καποιος εμπαινε στον κοπο να μου δειξει μια καλη και σχετικα οικονομικη πρωτεινη (μαρκα) μαζι με μια δοσολογια...
Αν τυχον υπαρχει προβλημα με την δημοσιοποιηση συγκεκριμενης μαρκας, παρακαλω στειλτε μου αν μπορειτε ενα private message...

Και στην τελικη συγνωμη αν σας κουραζω απλα ξεχασα να αναφερω πως ειμαι εντελως ασχετος απο συμπληρωματα...

spartan77
04-07-12, 14:36
Παιδες εννοειται πως μαζι με την ληψη της πρωτεινης πως θα συνεχισω να ακολουθω την διατροφη μου και πως θα προπονομουμαι...
Απλα συμφωνα με αυτα που διαβασατε θα εκτιμουσα παρα πολυ αν καποιος εμπαινε στον κοπο να μου δειξει μια καλη και σχετικα οικονομικη πρωτεινη (μαρκα) μαζι με μια δοσολογια...
Αν τυχον υπαρχει προβλημα με την δημοσιοποιηση συγκεκριμενης μαρκας, παρακαλω στειλτε μου αν μπορειτε ενα private message...

Και στην τελικη συγνωμη αν σας κουραζω απλα ξεχασα να αναφερω πως ειμαι εντελως ασχετος απο συμπληρωματα...


Μπες εδω φιλε http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?45-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82

εχει μια ολοκληρη λιστα απο πρωτεινες και αξιολογησεις που εχουν γινει!

ριξε μια ματια και θα μαθεις πολλα πραγματα:thumbup:

Simplenick10
04-07-12, 16:15
Μπες εδω φιλε http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?45-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82

εχει μια ολοκληρη λιστα απο πρωτεινες και αξιολογησεις που εχουν γινει!

ριξε μια ματια και θα μαθεις πολλα πραγματα:thumbup:


Καλε μου φιλε εριξα μια ματια μεχρι τιν 4η σελιδα, αλλα οι πρωτεινες ειναι πολυαριθμες και ξεπερνουν τις 100++...
Επιπλεον ειναι ενα σωρο ειδων διαφορετικες...

Θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος απο το forum μου εδειχνε μια καλη πρωτεινη για αυξηση ογκου την οποια γνωριζει ειτε απο προσωπικη χρηση ειτε απο οπουδηποτε αλλου...

beefmeup
04-07-12, 16:17
παρε την whey shake..

η πρωτεινη δεν θα σου αυξησει τον ογκο..οι θερμιδες απο το φαγητο θα το κανουν αυτο.

Simplenick10
05-07-12, 17:07
παρε την whey shake..

η πρωτεινη δεν θα σου αυξησει τον ογκο..οι θερμιδες απο το φαγητο θα το κανουν αυτο.

Ναι φιλε μου δεν αντιλεγω... εννοειται πως κυριως με το φαγητο θα επιτευξω το στοχο μου...
Απλα υπαρχουν πρωτεινες απο τα λιγα που ξερω και εχω ψαξει οι οποιες ειναι για αυξηση ογκου χωρις κρεατινη...
Μια απο αυτες θα ηθελα να μου προτεινει καποιος...


Ας πουμε ρε παιδι μου χωρις να θελω να κανω καμια διαφημιση βρηκα τυχαια στο google την συγκεκριμενη για να θεσω ως παραδειγμα...
*************
Αν εχει κανεις να μου προτεινει κατι αναλογο ρωταω η οποια να εχει αποτελεσματα...

beefmeup
05-07-12, 17:11
το λινκ αυτο δεν επιτρεπεται.
μετα να ξερεις πως οι πρωτεινες ογκου ειναι λεφτα για το τπτ.
υπαρχει θεμα για αυτες τις πρωτεινες,αν δεν το εχεις διαβασει κ αυτο.

κ τα μονα αποτελεσματα που θα σου δωσουν πανω στον ογκο ειναι αν ογκος για σενα=λιπος.
γιατι με τοση ζαχαρη που εχουν,θα παρεις κ απο αυτο.

οποτε παρε μια καθαρη απο υ/ες πρωτεινη κ κανε την δουλεια σου..

Simplenick10
05-07-12, 17:34
Που λες διαβαζα κατι ποστ εδω στο forum απο κατι παλικαρια που λενε πως ειναι καλυτερο να παιρνει κανεις καθαρη πρωτεινη και να βαζει μονος του υδατανθρακες μεσα...
Μηπως υπαρχει καποιος εδω μεσα που μπορει να αναφερθει λιγο πιο συγκεκριμενα επι του θεματος αυτου και να με φωτισει λιγο...?


Υ.Γ.
(Υπενθυμιζω πως δεν ξερω τιποτα απο συμπληρωματα κτλπ... για αυτο για καθε συμβουλη αφιερωστε λιγο παραπανω χρονο για να μου εξηγησετε...
Συγνωμη αν σας κουραζω ρε παιδες και σας ευχαριστω για το χρονο σας...!)

beefmeup
05-07-12, 18:47
διαβασε εδω.

Φόρμουλες Όγκου (Weight Gainers) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2100-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-%28Weight-Gainers%29)

Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2448-%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%B7)

Simplenick10
05-07-12, 20:17
διαβασε εδω.

Φόρμουλες Όγκου (Weight Gainers) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2100-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-%28Weight-Gainers%29)

Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2448-%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B6%CE%B7)


Καλα τα αρθρα απαιχτα... Πιο κατατοπιστικοτατα δεν γινοταν!!

Και μεσα απο αυτα που διαβασα... κατεληξα στο εξης συμπερασμα...
Θα παιρνω πρωτεινη whey μαζι με μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη/γλυκοζη 50-50%.


Επιπλεον η δοσολογια για το μεταπροπονητικο θα ειναι 1.1 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη

Π.χ. για 80 κιλά άπαχης μάζας, αντιστοιχούν 88 γραμμάρια υδατανθράκων (44γρ γλυκόζης και 44 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης)



Απλα θελω να ρωτησω ποια απο ολες τις whey να παιρνω... (παρεπιπτοντως στο αρθρο ελεγε μια απο αυτες ΟΝ EAS MRM REFLEX...απλα δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ τους)
και μια δοσολογια για αυτην...

Επιπλεον ποσες φορες την ημερα να παιρνω πρωτεινη μαζι με μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη?

sTeLaKoS
05-07-12, 20:29
Οποιαδήποτε whey (ορού γάλακτος) με περιεκτικότητα πρωτείνης 75-80% και άνω σου κάνει. Καλή επιλογή είναι η whey shake (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10531-Whey-Shake-(Syntrax)&highlight=whey+shake) και η instant whey (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2663-Instant-Whey-(Reflex-Nutrition)&highlight=instant+whey)

Simplenick10
05-07-12, 20:44
Τωρα οσο αναφορα τις δοσολογιες...

1) Ας πουμε ποσες φορες την ημερα να πινω την whey μαζι με τη μαλτοδεξτρινη και την δεξτροζη?

2) Επιπλεον ποσα γραμμαρια μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη να καταναλωνω ημερησιως ανα κιλο σωματικου βαρους?

3) Τελος ποσα γραμμαρια whey να καταναλωνω ημερησιως ανα κιλο σωματικου βαρους?

amateur666
05-07-12, 21:28
2- 2,5 γρ πρωτεινησ ανα κιλο...για πρωτεινη..
επισησ καλο θα ειναι να μην ειναι ολη απο σκονη(γτ ετσι σε κοβω να κανεις )οσο περισσοτερη γινετε απο στερεο φαγητο ...
δεξτροζη μονο μετα την προπο παρε..
μαλτο μπορεις οποιαδηποτε στιγμη..
μν καταναλωνεις πολλους υδατανθρακες πριν πας γ υπνο..