PDA

Επιστροφή στο Forum : Φακοί Επαφής



PETE
03-07-12, 21:52
Επηρεαζει η πρωτεινη οταν φορας φακους επαφης ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

panakos
03-07-12, 21:58
οχι αδερφε τι να επηρεαζει δηλαδη?:unsure:

Dimitrios
03-07-12, 22:26
Απλά θεϊκή ερώτηση...:clap::bowdown::eleph:

Polyneikos
03-07-12, 22:35
Επηρεαζει η πρωτεινη οταν φορας φακους επαφης ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Αν εχεις ευαισθησία στην πεψη και σου βγαινει σε δακρυα,ναι,μπορεί να σου βγουν κιόλας.

Αντωνης
03-07-12, 22:40
Αν εχεις ευαισθησία στην πεψη και σου βγαινει σε δακρυα,ναι,μπορεί να σου βγουν κιόλας.

Δεν βγαινουν οι φακοι με τα δακρυα...Ισα ισα καλο κανει γιατι δεν μενουν στεγνοι,αμα στεγνωσουν οι φακοι πρεπει μονος σου να κανεις τα ματια σου να δακρυσουν ;)

Polyneikos
03-07-12, 23:03
Δεν βγαινουν οι φακοι με τα δακρυα...Ισα ισα καλο κανει γιατι δεν μενουν στεγνοι,αμα στεγνωσουν οι φακοι πρεπει μονος σου να κανεις τα ματια σου να δακρυσουν ;)

Για καθαρή ή όγκου ειναι το παραδειγμά σου;Μιλαμε για το ίδιο;:green:

beefmeup
03-07-12, 23:05
αν η πρωτεινη σου φερνει αερια κ απαεριστεις,θελει προσοχη μην πεταχτει κανας φακος απο την εκτονωση..
μπορει να εχουμε κ νεκρους.

Stamer
03-07-12, 23:09
Επηρεαζει η πρωτεινη οταν φορας φακους επαφης ;

Ευχαριστω εκ των προτερων


χαχαχα τ να πηραζει ρε φιλε?? πλακα κανεις

tolis93
03-07-12, 23:11
μονο στα βαρη κατα προτημηση να φορας γυαλακια αν παιζεις πολλα κιλα ψιλομεγαλωνει η κορη κορα πως λεγεται στο ματι.τελειως παροδικα ομως απλα αν εχεις θεμα με τα ματια και δε παραγεις πολυ δακρυ θα δεις οτι ειναι καλυτερα.οχι οτι κανει κατι κακο το να φορας φακους.

Αντωνης
03-07-12, 23:12
Για καθαρή ή όγκου ειναι το παραδειγμά σου;Μιλαμε για το ίδιο;:green:

Δεν σε επιασα...:unsure:
Νομιζα οταν ειπες οτι μπορει να σου βγουν εννοουσες τους φακους,επειδη ειπες πως το προβλημα στην πεψη μπορει να φερει δακρυα,και εγω ειπα πως τα δακρυα κανουν καλο οταν φορας φακους

Τωρα αν καποιος θα δακρυσει απο πρωτεινη ογκου ή καθαρη δεν εχει σημασια κ δεν επηρεαζει,παρα μονο την κατασταση του πορτοφολιου του..:green:

marvin
03-07-12, 23:19
Πολλες φορες στους φακους επαφης ,κυριως στους μαλακους φακους μακρας διαρκειας δημιουργουνται καποια στιγματα απο συσσώρευση πρωτεΐνης στην επιφάνεια του φακού.Το εχω παθει αλλα δεν ξερω αν αυτο εχει σχεση με καταναλωση πρωτεινης η απλα ειναι ιδια ονομασια (ο ορος πρωτεινη) με τα στιγματα αυτα!!:unsure:Οποτε δεν βρισκω το λογο να ειναι ακυρο το ερωτημα του σταρτερ!!


Giant θηλώδες επιπεφυκίτιδα (GPC)
Η προϋπόθεση αυτή ονομάζεται για τυπικό χαρακτηριστικό της, μεγάλες θηλές, ή εξογκώματα, σχετικά με τον επιπεφυκότα στο πλαίσιο του άνω βλεφάρου. Αυτές οι ανωμαλίες είναι πιθανόν το αποτέλεσμα του ερεθισμού από μια ξένη ουσία, όπως είναι οι φακοί επαφής. Σκληρός, μαλακό, και άκαμπτων αέριο-διαπερατά φακούς όλα συνδέονται με τον όρο. Η αντίδραση αυτή ίσως συνδέεται με τη συσσώρευση πρωτεΐνη στην επιφάνεια του φακού επαφής.

Πηγη...http://http://www.mavicevap.com/medi/el/67.html
Αν το λιγκ απαγορευεται παρακαλω απο την ομαδα να το σβησει.Ηταν το πιο ευκολο παραδειγμα που βρηκα!!

TRIANTAFYLLOU
03-07-12, 23:27
αν επηρεάζει η πρωτείνη το συμπλήρωμα τους φακούς επαφής , τοτε επηρεάζει και όταν τρώμε πρωτείνη αν πεί ο γιατρός για μια πάθηση πρέπει πχ να αποφεύγεις πρωτεινούχες τροφές , τοτε λογικα και το συμπλήρωμα πρωτείνης να έχει κάποια παρενέργεια , όπως όταν λέμε ανάλογα με κάποιες παθήσεις που κάποιες τροφές κανουν καλό και κάποιες επιδεινώνουν την κατάσταση , μόνο σε τέτοια περίπτωση

γιατι το σκεύασμα πρωτείνης αν έχει παραχθεί με σωστο τρόπο και η πρώτη ύλη είναι αγνα φυσικά υλικά , δεν βρίσκω λόγο να επηρεάζει , αν δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις που ανέφερα

marvin
03-07-12, 23:31
Ηλια αν συμβαινει αυτο..λεω αν..δε λεω οτι συμβαινει..τοτε δεν ειναι θεμα παθησης απλα οι φακοι λειτουργουν σαν σφουγγαρι και κρατανε μεσα τους διαφορα μικροσωματιδια(ελπιζω να χρησιμοποιω τους σωστους ορους)!!!Ισως η καταναλωση οχι απλα σκευασματος αλλα μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης γενικα να παραγει καποια ουσια που οι φακοι κρατανε!!!Λεω ισως....δεν ειμαι καθολου σιγουρη,απλα προσπαθω να βρω μια λογικη εξηγηση!!!:welcome:

TRIANTAFYLLOU
03-07-12, 23:52
Ηλια αν συμβαινει αυτο..λεω αν..δε λεω οτι συμβαινει..τοτε δεν ειναι θεμα παθησης απλα οι φακοι λειτουργουν σαν σφουγγαρι και κρατανε μεσα τους διαφορα μικροσωματιδια(ελπιζω να χρησιμοποιω τους σωστους ορους)!!!Ισως η καταναλωση οχι απλα σκευασματος αλλα μεγαλης ποσοτητας πρωτεινης γενικα να παραγει καποια ουσια που οι φακοι κρατανε!!!Λεω ισως....δεν ειμαι καθολου σιγουρη,απλα προσπαθω να βρω μια λογικη εξηγηση!!!:welcome:

αυτο εφόσον υπάρχει ιατρική γνωμάτευση και είναι τεκμηριωμένο , τοτε ο γιατρος που εξετάζει την κατάσταση οφείλη να πεί αν πρέπει να ελατωθούν απο την διατροφη η να κοπούν κάποιες πρωτεινούχες τροφές , εμείς ότι και να λέμε άκυρο είναι , αλλα το σίγουρο είναι ότι το σκεύασμα πρωτείνης προέρχετε απο φυσική πηγή και ενω έχω ακούσει και όλοι ξέρουμε ότι ο οργανισμός καταναλώνει και αποβάλει το πλεόνασμα των πρωτεινών , αλλα απο τα μάτια δεν ξέρω και πρώτη φορα το ακούω
και καλό θα ήταν πρός ενημέρωση να το μάθουμε αυτο να γνωρίζουμε , γιατι όλοι έχουμε ακούσει που λένε θα σε πεταξω τα μάτια έξω , αλλα να μάθουμε αν ισχύει θα σε πεταξω την πρωτείνη απο τα μάτια , πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον :turtle::turtle:

πάντως χωρ'ίς πλάκα ας ρωτήσει τον γιατρό να δωσει μια εξήγηση , δεν είναι κατι που ακούμε συχνά

marvin
04-07-12, 00:02
Τι να σου πω βρε Ηλια....οταν μου συνεβει απευθυνθηκα σε οφθαλμιατρο..αν το ηξερα θα ρωτουσα σεξολογο!!!Την επομενη φορα θα ξερω!!!:toast:

TRIANTAFYLLOU
04-07-12, 00:42
Τι να σου πω βρε Ηλια....οταν μου συνεβει απευθυνθηκα σε οφθαλμιατρο..αν το ηξερα θα ρωτουσα σεξολογο!!!Την επομενη φορα θα ξερω!!!:toast:

καλα πέθανα στο γέλιο εδω , δεν ενούσα εγω σεξουαλικό υπονοούμενο , πόσες φορες λέμε σήμερα με πετάχτηκαν τα μάτια έξω απ την προπόνηση , η απο την κούραση , η απο το ζόρι και ποιός δεν έχει χρησιμοποιήσει αυτη την έκφραση , οπότε ο σεξολόγος δεν έχει δουλεια εκει αλλα ο οφθαλμίατρος και να ρωτήσει το παιδι συγκεκρημενα αν έχει πάει σε οφθαλμίατρο :toast:

marvin
04-07-12, 01:05
Συγνωμη βρε Ηλια μου αν εγω σε παρεξηγησα αλλα εδω εμεις οταν αναφερομαστε σε ..αυτη τη φραση ειμαστε σε αλλη φαση και σε αλλη διασταση!!!!:green:Εσεις εκει φαινεται δεν εχετε τετοια θεματα!!:green:

TRIANTAFYLLOU
04-07-12, 02:05
Συγνωμη βρε Ηλια μου αν εγω σε παρεξηγησα αλλα εδω εμεις οταν αναφερομαστε σε ..αυτη τη φραση ειμαστε σε αλλη φαση και σε αλλη διασταση!!!!:green:Εσεις εκει φαινεται δεν εχετε τετοια θεματα!!:green:

έχουμε και παραέχουμε τέτοια θέματα Νίκη , τι στο πηγάδι κατουρήσαμε εμείς :Pαλλα απλα δεν είναι μόνο αυτα και χρησιμοποιούνται αυτες οι εκφράσεις ποικιλοτρόπως όπως προανέφερα

PETE
04-07-12, 13:29
σασ ευχαριστω ολους...περνω προτειηνη καθαρι αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο...λογικα στεγνοσε το ματι μου και ειμινε στεγνω με αποτελεσμα να κοκκινιση γιρο απο την κορι του ματιου και να μολυνθη ,.. ευχαριστω

Mavridis
04-07-12, 14:27
I proteini pou " xalaei " tous fakous kai theloune antikatastasei den exei kamia sxesi me tin proteini to rofima... ;)

Des to video http://www.youtube.com/watch?v=7gSltoRSFCU kai tha katalaveis akrivws...

***Γραφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες,ειναι κανόνας του φόρουμ.Mods Team ***

billy89
04-07-12, 15:06
Όντως καμία σχέση! Για την πρωτείνη των φακών υπάρχουν κάτι πράσινα χαπάκια που τα βάζεις στις θήκες τους μια φορά το μήνα και σου κάνουν καθαρισμό!

TRIANTAFYLLOU
04-07-12, 15:11
οπότε ξεκαθάρησε το θέμα , άλλο η λήψη πρωτείνης και άλλο η πρωτείνη του ματιού που αναφέρετε εδω , αφού έτσι κι αλλιώς όλο το σώμα μυς, δέρμα, τρίχες , όργανα απο πρωτείνες αποτελείτε :thumbup: