PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΟΥ ΟΓΚΟΥ



traian
10-07-12, 22:38
Γεια σας. Ζητώ συγγνώμη για το σεντονάκι που ακολουθεί, αλλά για να πάρεις σωστή γνώμη πρέπει να περιγράψεις και την κατάσταση!

Σταμάτησα αθλητισμό (κωπηλασία) και γενικά γυμναστική πριν 1 χρόνο και μέσα σε αυτό το διάστημα λόγω στρες κλπ έχασα (λόγω μη διατροφής/μη ύπνου/μη γενικώς!) πάρα πολλά κιλά, φυσικά μαζί με πολλή μυική μάζα.

Εδώ και 2 μήνες άρχισα εντατική αποκατάσταση, με σκοπό να την πάω σε στάδια, ξεκινώντας από γενικό overdose. Αύξησα 40% συνολική ποσότητα/συχνότητα διατροφής (και πρωτείνες και λίπη και υδατάνθρακες ψιλοισορροπημένα), παρα πολύ νερό (10 ποτήρια), από εξτρά (και μετά από ιατρική συμβουλή οι ημερήσιες δόσεις) βιταμίνη Α (50,000 ΙU),Β1(200 mg),B6(200mg), B12(2mg),C (3 gr),E (500 IU), συνένζυμο Q10 (60mg), ω3, μέταλλα για 6 εβδομάδες. Έκανα 12 πολύ εντατικές προπονήσεις της 1 ώρας η κάθε μία την εβδομάδα (2 την ημέρα, 6 μέρες, θα πάθαινα καταβολισμό αν δεν έκανα το παραπάνω γενικό overdose), μόνο αναερόβια, κυρίως βάρη, μόνο περιοχές ώμων, στήθους, λαιμού, πλάτης, δικέφαλοι, τρικέφαλοι, με προοδευτική υπερφόρτωση και ελάχιστα διαλείμματα.

Είδα θεαματικά αποτελέσματα μέχρι τώρα, και από πλευράς γενικότερης υγείας/ευεξίας και από σώμα, πήρα ήδη 5 κιλά, αύξησα πολύ τα κιλά των ασκήσεών μου και είχα δυσανάλογα μεγάλη μπορώ να πω αύξηση όγκου στις περιοχές που γυμνάζω ( προφανώς γράμμωση δεν με νοιάζει τώρα, αλλά άμα ξεκινάς να αυξάνεις όγκο από χάλια κατάσταση και με πολύ λίγο λίπος κάτι γραμμώνεται έστω κατά λάθος). Πάντως δεν συνιστώ να ακολουθήσετε τη συνταγή γιατί εγώ ξεκίναγα από γενικό πάτο και έκανα το overdose με αυστηρό χρονικό περιορισμό.

Η πορεία μου ήταν (είμαι 26 έτών/ 1.83 ύψος): παλιά/χρυσή εποχή: 79 κιλά, 13% λίπος, πάτος/αρχή αποκατάστασης: ...67 κιλά 11% λίπος ναι ναι 67 κιλά και 11% λίπος!, τώρα: 72 κιλά 12% λίπος.

Επειδή πλέον έχω περάσει το στάδιο του πρώτου σοκ και δεν ειναι δυνατό να συνεχίσω έτσι προφανώς, θα κάνω το πρόγραμμα 6 προπονήσεων την εβδομάδα με περισσότερη ποικιλία ασκήσεων, αντικαθιστώ φαρμακευτικά συμπληρώματα με συμβατικά και μικρότερες δοσολογίες και θέλω να ρωτήσω το εξής:

ΜΕ ΒΑΣΗ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ 3 ΜΗΝΩΝ:

Προκειμένου να συνεχίσω την αύξηση του μυικού όγκου, λέω πλέον να προχωρήσω σε κρεατίνη. Έχετε καμιά άποψη για προιόντα, δοσολογίες, συνδυασμό με άλλα σκευάσματα?
Επίσης, με δεδομένο ότι έχω αυξήσει την πρωτείνη της διατροφής μου, μηπως είναι χρήσιμη προσωρινά και η κατανάλωση επιπλέον πρωτείνης?
Γενικά τι θα προτείνατε από πλευράς συμπληρωμάτων για αύξηση όγκου?

Ευχαριστώ παιδιά.

beefmeup
10-07-12, 22:39
φιλε θα στο περασω σαν καινουριο θεμα στα συμπληρωματα για να παρεις γνωμες..
θα χαθει εδω μεσα.

Tasos Green
10-07-12, 23:07
Κρεατίνη παρε μονο μονουδρικη. ειναι η πιο φτηνη και πιο αποτελεσματική απο ολες. μπορείς να κανεις αν θελεις φόρτωμα με 15-20γρ ημερησίως για 5 μερες η να ξεκινήσεις με 5 γρ την μερα πριν την προπονηση ( η μετα οπως νομίζεις) η μονη διαφορα με φόρτωμα ειναι οτι θα γινει πλήρωση της κρεατινης στους μυς πιο γρηγορα. αλλα δεν ειναι και απαραίτητο μιας και με τα 5 γρ την μερα θα δεις διαφορα απλα θα παρει λιγο περισσοτερο να την "αισθανθείς" στην προπόνηση.

πρωτεινη ποσα γρ εχεις ανα κιλο σωματικου βαρους?

ενα καλο και αποτελεσματικό στακ για τον ογκο ( και γενικα δηλαδη οχι μονο για ογκο) ειναι κρεατινη/β αλανινη/bcaa/πολυβηταμινη κατα την αποψη μου.