PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΒΟDYBUILDING



Σελίδες : 1 2 [3]

TRIANTAFYLLOU
26-05-14, 23:02
Ε όχι και γεράματα, προχωρημένος τζούνιορ είμαι :green:
(περιμένω το μυστικό!!!)

το μυστικό μάστορα είναι μυστικό και θα στο πώ στο αυτί :P

kok
26-05-14, 23:11
Πες μου πότε θα ξανακάτσεις κριτής, να ξαναανέβω στην σκηνή:rolf::rolf:

TRIANTAFYLLOU
26-05-14, 23:20
αυτο τι το ρωτας σε κάθε αγώνα είμαι παρον , αλλα θα είμαι αμείλικτος , μη με πείς θα κάνεις καμια έκπληξη να ρθεις τέλη του μήνα στο Βόλο παλιόγερε :)

kok
26-05-14, 23:35
Γιατί; Θα έχει στο Βόλο κατηγορία "σώμα παραλίας - αυστηρώς μόνο για τη νύχτα" ?????:P

TRIANTAFYLLOU
27-05-14, 02:57
θα μ άρεσε να διαβάσω σχόλια γι αυτο το βίντεο που δεν το είχα δεί και το είδα τώρα ,ωραία πράματα αυτο λέγετε σωστη πληροφόρηση και ενημέρωση , τα καλλιστεία φταίνε , μάλλον τα παράνομα καλλιστεία όπως τα ονομάζει , και όλα αυτα ενω παίζει το βίντεο με τον εκλιπόντα , με την συμμετοχή σε αγώνες της αναγνωρισμένης ομοσπονδίας , τα σέβη μου κύριοι σωστοι και νόμιμοι :clap::clap:

καημό το έχω να δω μια φορα έναν άνθρωπο να πεί τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση , έχοντας το θάρος της γνώμης
αυτο το είδε όλο το Πανελλήνιο ο νοών νοείτο


http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=27383&subid=2&pubid=33527122

bikiropoulos kostas
27-05-14, 06:49
Μια διευκρινηση προς ΝASSER με ολο το σεβασμο.
Δεν είμαι παραγοντας της NABBA ουτε καμιας ομοσπονδίας.
Αθλητες προετοιμαζω και εχουν το ελευθερο να αγωνιστουν οπου αυτοι θελουν δεν
τους εχω στο παραμικρο επηρεασει σε αυτό.Λογω μικροτερου κοστους μεταφορας
(η ΝΑΒΒΑ διοργανωνει συνηθως Β.Ελλαδα ) και κοστους συμμετοχης συμμετέχουμε στη ΝΑΒΒΑ.
Ολοι αγωνιζονται με δικα τους εξοδα προσωπικα βοηθαω τα παιδια με καποιες χορηγιες συμπληρωμάτων οσο μπορω.
Ελπιζω παντως στο τελος μεσω αντιπαράθεσης να καταληξουμε σε μια καλυτερη λυση.

charchar
27-05-14, 10:32
Αν δεν κάνω λάθος ομοσπονδίες όπως WABBA, NABBA, WFF , NAC κλπ. δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλές χώρες παγκοσμίως. Στις χώρες αυτές λοιπόν θεωρούνται παράνομες και δεν μπορούν να διοργανώσουν εγχώριους αγώνες νόμιμα ? Εδώ γιατί τρωγόμαστε με τα ρούχα μας? Στη wikipedia που έψαξα πάντως γράφει ότι ομοσπονδίες σαν τις προαναφερόμενες διεξαγάγουν εθνικούς και διεθνείς αγώνες.

NASSER
27-05-14, 17:17
Μια διευκρινηση προς ΝASSER με ολο το σεβασμο.
Δεν είμαι παραγοντας της NABBA ουτε καμιας ομοσπονδίας.
Αθλητες προετοιμαζω και εχουν το ελευθερο να αγωνιστουν οπου αυτοι θελουν δεν
τους εχω στο παραμικρο επηρεασει σε αυτό.Λογω μικροτερου κοστους μεταφορας
(η ΝΑΒΒΑ διοργανωνει συνηθως Β.Ελλαδα ) και κοστους συμμετοχης συμμετέχουμε στη ΝΑΒΒΑ.
Ολοι αγωνιζονται με δικα τους εξοδα προσωπικα βοηθαω τα παιδια με καποιες χορηγιες συμπληρωμάτων οσο μπορω.
Ελπιζω παντως στο τελος μεσω αντιπαράθεσης να καταληξουμε σε μια καλυτερη λυση.

Ευχαριστώ Κώστα για την διευκρίνιση. Συγνώμη αν ο χαρακτηρισμός ''μέλος της ΝΑΒΒΑ'' σε ενόχλησε, απλά αυτή την εντύπωση μου έδωσες.


θα μ άρεσε να διαβάσω σχόλια γι αυτο το βίντεο που δεν το είχα δεί και το είδα τώρα ,ωραία πράματα αυτο λέγετε σωστη πληροφόρηση και ενημέρωση , τα καλλιστεία φταίνε , μάλλον τα παράνομα καλλιστεία όπως τα ονομάζει , και όλα αυτα ενω παίζει το βίντεο με τον εκλιπόντα , με την συμμετοχή σε αγώνες της αναγνωρισμένης ομοσπονδίας , τα σέβη μου κύριοι σωστοι και νόμιμοι :clap::clap:

καημό το έχω να δω μια φορα έναν άνθρωπο να πεί τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση , έχοντας το θάρος της γνώμης
αυτο το είδε όλο το Πανελλήνιο ο νοών νοείτο


http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=27383&subid=2&pubid=33527122

Ηλία τώρα βλέπω και εγώ το βίντεο και θα εκφέρω άποψη. Το βασικό θέμα ήταν παράνομες ουσίες που τις συνδύασαν με το bodybuilding, αναφέροντας μάλιστα 6 θανάτους ανθρώπων που ασχολήθηκαν με το bodybuilding και όχι μόνο του Παπαδιόχου. Επίσημα που έπρεπε να απευθυνθούν και να θέσουν ερωτήματα? Σίγουρα ούτε σε σένα ούτε σε εμένα... Αν αναγνωρίζεις τα πρόσωπα, είναι άνθρωποι που εκπροσωπούν την ομοσπονδία.
Η τελική κατάληξη χρίσης αας από αθλητές ποια είναι? Οι ''αγώνες''.......
Πες μου τώρα το λόγο με τα όσα γράφονται (και εσύ γράφεις) αρνητικά προς την ΕΟΣΔ, γιατί αυτοί οι άνθρωποι να καλύψουν τις ευθύνες ΟΛΩΝ και να μην κοιτάξουν να προστατεύσουν την ομοσπονδία και τις επίσημες διοργανώσεις της που πολλές φορές στο παρελθόν έχουν γίνει στόχος άλλων ομοσπονδιών και παραγόντων του αθλητισμού, απλά για να έχουν μεγαλύτερο μερίδιο προσοχής και χορηγιών. Έχουν ξανα αναφερθεί αυτά στο παρελθόν και οι περισσότεροι σφυρούσαν αδιάφορα και βασικά επειδή δεν καταλάβαιναν τι συμβαίνει.

Υ.Σ. Καλό θα ήταν τα άσχετα ποστ στο εν λόγο τόπικ να μεταφερθούν κάπου που θα γίνεται διάλογος για τις διοργανώσεις.

TRIANTAFYLLOU
27-05-14, 18:14
καλα τι δεν καταλαβαίνετε ποιός κατηγορεί ? απλα λέμε αλήθειες και γεγονότα, ούτε ποτε αμφισβήτησα τα λεγόμενα και τις θέσεις με τα νομικά τερτίπια της ιφββ , είναι γεγονός , όπως γεγονός είναι ότι υπάρχουν και άλλες ομοσπονδίες η ενώσεις η όπως θέλετε πέστε τα που είναι παγκόσμιες και εκπροσωπούνται και στη χώρα μας , πού το παράξενο πού το ψέμα η η ανακρίβεια??

το θέμα δεν είναι ποιον ζήτησαν να εκπροσωπήσει και να βγεί δημόσια στην τηλεόραση να πάρει θέση , λογικο είναι την αναγνωρισμένη ομοσπονδία απο την ΓΓΑ

το θέμα όπως δεν καταλάβατε και το ξαναλέω είναι τι είπε , αν κάποιος θεωρεί σωστα και ότι αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα αυτα που είπε , τότε πάω πάσο , την ώρα που μιλάει παίζει βίντεο και κάτι δείχνει , οπότε μην παρερμηνεύετε αυτα που λέω

εδω ήταν μια ευκαιρία να περάσει μυνήματα και να μιλήσει με τετοιο τρόπο που να μην χρεωθεί το άθλημα με επιχειρήματα σοβαρα και να αποδείξει ότι είναι μεμονωμένα περιστατικα που σημβαίνουν γενικότερα σε αθλητες αλλα και σε μη αθλητες , απλα σε αθλητες του ββ υπάρχει μεγαλύτερο χρέωμα

θα έπρεπε να ανοίξουμε μια δημοσκόπηση και να πούμε απαντηστε σε 5 σειρές μόνο τι θα λέγατε αν σας καλούσαν στην τηλεόραση να πάρετε θεση γι αυτα που σημβαίνουν και πως θα το σώζατε
και όχι φταίνε οι άλλοι με τα καλλιστεία και εμείς είμαστε οι νόμιμοι.
αυτο που λέω τώρα που κολλάει με αυτα που λές οτι κατηγορώ την ιφββ , δεν είναι γεγονότα? δεν ε'ίναι αλήθεια ? φοβάστε την αλήθεια ? και πάνω που είχαμε μια ωραία ροή με πόστ απο άνθρωπο της ομοσπονδίας που είπε όλα αυτα τα καλα και πλεονεκτήματα , τωρα γιατι δεν καθαρίζει την μπουγάδα παίρνοντας θέση

εγω θα έλεγα το εξής ότι όταν κάποιος αθλητης του ββ με πολλα κιλα και σε μεγάλη ηλικία , αν δεν ακολουθεί μια συστηματική προπόνηση πιο χαλαρη συντήρησης και τα παρατησει σε θεματα διατροφης και προπόνησης , εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία , όπως σε αθλητες άλλων αθλημάτων στίβου κτλ και δεν ευθύνονται πάντα τα φάρμακα γι αυτο , γιατι κάποιοι που έφυγαν απο την ζωή ήταν μη ενεργοί αθλητες και επειδη οι αθλητες τυου ββ έχουν πολλα κιλα εκ φύσεως η καρδια ζορίζετε και αν δεν κάνουν μια σωστη ζωη και υγιεινη θα έχουν πρόβλημα
επίσης λόγω μεγάλης κατανάλωσης επι σειρα ετων τροφής , το σώμα ζορίζετε γιατι αφομοιώνει μεγάλες ποσότητες πρωτεινων και το συκώτι και επόμενο είναι να γεμίζει τοξίνες και αν υπάρχει προδιάθεση μπορει να δημιουργήσει καρκίνο και σε οποιαδήποτε όργανα
αυτα μπορούν να τα πάθουν και άνθρωποι που δεν ασχολούνται με το ββ , απλα τα καρδιακα επεισόδια είναι πιο συνηθισμένα και ύπουλα και έχουμε δεί περιπτώσεις και αθλητων άλλων αθλημάτων να παθαίνουν κατι τετοιο

απλα επειδη εμείς είμαστε τα μαύρα πρόβατα στον αθλητισμό χρεωνόμαστε και όχι άδικα όλα τα δεινά , γιατι επειδη δεν είναι ολυμπιακό άθλημα και δεν έχει να λογοδοτήσει πουθενα ο καθένας και επειδη ββ κάνει και αυτός που είναι απλα για την παραλία , μιλάνε συνέχεια για αας και κολάει η παροιμία που λέει " θέλει η πο@τ@να να κρυφτεί και η χαρα δεν την αφήνει"
και όχι όλα αυτα που είδαμε και μετα λέτε ποιόν θα φωναζαν να μιλήσει , λες και το πρόβλημα είναι αυτο και όχι το τι είπε

NASSER
28-05-14, 18:20
Αν δεν κάνω λάθος ομοσπονδίες όπως WABBA, NABBA, WFF , NAC κλπ. δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλές χώρες παγκοσμίως. Στις χώρες αυτές λοιπόν θεωρούνται παράνομες και δεν μπορούν να διοργανώσουν εγχώριους αγώνες νόμιμα ? Εδώ γιατί τρωγόμαστε με τα ρούχα μας? Στη wikipedia που έψαξα πάντως γράφει ότι ομοσπονδίες σαν τις προαναφερόμενες διεξαγάγουν εθνικούς και διεθνείς αγώνες.

Η πραγματική εικόνα είναι πως έχουν συρρικνωθεί σε μεγάλο βαθμό τόσο οι χώρες που συμμετάσχουν όσο και ο αριθμός των αθλητών. Αυτή τη στιγμή από αυτές πρωτοπορεί η NAC.

TRIANTAFYLLOU
28-05-14, 19:56
άσχετο με το θέμα μας , το γεγονός είναι ότι συρικνώνονται (μαζεύονται ) και απλώνονται , αυτο δεν αναιρεί κατι για την δραστηριοποίηση των ομοσπονδιών αυτών σε διάφορες χώρες
και ούτε έχω ακούσει κατι τέτοιο με επίσημα στατιστικά στοιχεία και ούτε θα με ενδιέφερε βεβαια προσωπικά γιατι πάντα κοιτάμε τα του οίκου μας και όχι να ψωφήσει το γαιδούρι του γείτονα για να κάνουμε το κέφι μας
εγω προσωπικα δεν έχω ιδέα για τον βαθμό συρίκνωσης , γιατι έχω και καιρό να πάω σε κάποιο παγκόσμιο , απλα λόγωπαγκόσμιας κρίσης σε μικρότερο βαθμό απο την Ελλάδα οι συμμετοχές στο χαρτ κορ ββ μειώνονται , αλλα αυξάνονται στο φίτνες , άρα κάπου ενδιάμεσα είναι τα πράματα

και πρίν μερικά χρόνια και στην ιφββ ήταν 3 κι ο κούκος , αλλα ανέκαμψε , ποτε όμως κανένας νορμάλ άνθρωπος αν δεν είναι κάγκουρας η να έχει τρελά συμφέροντα δεν θα χαιρόταν με μια συρίκνωση και απαξίωση μιας αναγνωρισμένης ομοσπονδίας , γιατι αυτο δεν είναι για το καλό του αθλήματος

η δυνατότητα επιλογής πάντα καλό είναι γιατι το μονοπώλειο έχει και αρνητικά και οι αθλητές βλέπουν κρίνουν αξιολογούν που θα συμμετέχουν ανάλογα με τούς στόχους και τα συμφέροντά τους και καλό είναι όπου ανήκουν να τιμούν εκεί που ανήκουν σεβόμενοι τις υποχρεώσεις και η ομοσπονδίες να σέβονται και να τηρούν τις δικές τους υποχρεώσεις και αυτα που υπόσχονται

NASSER
29-05-14, 16:37
Κάποτε Ηλία κυνηγούσε η ΝΑΒΒΑ-WFF τη ΝΑΒΒΑ HELLAS με πρόεδρο τον κ. Σερέτη. Για ποιο λόγο δεν καταλαβαίνω σύμφωνα με αυτά που ΤΩΡΑ αναφέρεις. Δεν έπρεπε οι αθλητές να υποστηρίξουν και εκείνη την επιλογή να παίζουν στη ΝΑΒΒΑ HELLAS?

TRIANTAFYLLOU
29-05-14, 20:46
εδω τωρα πάλι στα λόγια μου έρχεστε , γιατι είπα ότι άλλο να κάνουμε αγώνα σαν ιφββ και άλλο σαν ναββα , οι άλλοι κάναν αγώνα σαν ναββα ισχυρίζοντας ότι αυτοι είναι η κανονική ναββα και τελικα αποδείχτηκε ποια ήταν η κανονική
τι δουλειά έχει τωρα να συγκρίνουμε τις βούρτσες με κάτι άλλο , έχει καμία σχέση αυτο που λές με αυτο που συμβαίνει? και στην τελικη δεν γουστάρει κανένας να καπηλευτει το όνομα της ιφββ , είναι διαφορετικές διοργανώσεις με διαφορετικές εκπροσωπήσεις στο εξωτερικό
το τόνισα κιόλας δεν καπηλευτηκε κανείς ούτε το σήμα ούτε το όνομα ιφββ , απλα είπαν πρωταθλημα ναββα πανελλήνιο , εφόσον είναι απο όλη την Ελλάδα τι θα έπρεπε να γραψουν παναλβανικό , πανσκοπιανικό , η παντουρκικό ?

αν το χειριζόταν διαφορετικα το θέμα τωρα δεν θα υπήρχαν άλλες ομοσπονδίες, παρα μόνο η ιφββ αλλα έτσι όχι μόνο δεν λιγόστεψαν τις ήδη υπάρχουσες αλλα έγιναν και άλλες και αντι να προβληματιστούν και να πούν τι γίνετε εδω , αυτοι αετο πετάνε και το βιολί βιολάκι , λίγο δεν κόβει το ρημάδι να δούνε τι φταίει? στραβός είναι ο γυαλός η στραβα αρμενίζουμε?

γιατι κανείς δεν ασχολείτε και άλλη όρεξη δεν είχε , αν ασχοληθεί πολλοι θα ψάχνουν να βρούν λαγούμια να κρυφτούν , γι αυτο σεμνά και ταπεινά και όποιος σπέρνει ανέμους θερίζει θύελες
όπως δεν πειράζουν οι άλλες ομοσπονδίες έτσι θα μπορούσαν όμορφα και ανθρώπινα να πουν οι ίδιοι κοιταξτε αν θα κάνετε αγωνες δεν θα χρησιποποιείτε αυτες τις ορολογίες προς γνώση και συμμόρφωση γιατι εμείς έχουμε κατοχυρώσει σαν αναγνωρισμένη ομοσπονδία και όχι καθε φορα το ίδιο βιολί

NASSER
30-05-14, 13:04
Εδώ κολλάει η παροιμία είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα....
Πόλεμος στο Σερέτη επειδή είχε το όνομα ΝΑΒΒΑ HELLAS και σας πρόσβαλε εσάς τη διεθνή ομοσπονδία... το έλεγε καθαρά, στην Ελλάδα δραστηριοποιήθηκε... αλλά θέλετε παρακάλιο να βγάλετε μια επικεφαλίδα που γνωρίζετε πως παραβιάζετε... Ο κ. Τσουνάκης μια χαρά το τύπωσε το πανελλαδικό... το δικό σας το ρημάδι δεν έκοψε... Όσο για τις περισσότερες διοργανώσεις, ούτε μειώθηκαν ούτε αυξήθηκαν... μια ζωή κάθε σεζόν είχε 5-6 διαφορετικές, γιατί βρίσκουν έδαφος εις βάρος πολλών που ασχολούνται με το άθλημα, έχουν φιλοδοξίες και θέλουν να δηλώνουν πρωταθλητές. Παιδεία ανύπαρκτη, εδώ λέμε το βιολί βιολάκι...
Το να συμπεριφερόμαστε με παιδιαρίσματα και να παρουσιάζουμε τις καταστάσεις στα μέτρα μας, δεν τιμάει κανένα. Το θέμα είναι αν θέλει αυτός που ασχολείται να βλέπει το bodybuilding ως άθλημα ή ως διασκέδαση, θα πρέπει να σέβεται σύμβολα και νόμους. Και σε αυτό έχουμε μερίδιο όλοι στο χώρο.

TRIANTAFYLLOU
30-05-14, 15:33
είπα να σε ρωτήσω αν θες να το σβήσω αυτο το πόστ γιατι εκθέτεις ανεπανόρθωτα την ιφββ , αλλα λέω δεν πειράζει έτσι βγήκε και το νόημα που επιβεβαιώνει όλα αυτα που ισχυρίζονται οι άλλοι
κατ αρχήν είπα και σε προηγούμενο πόστ άκυρος ο παραλληλισμός γιατι συγκρίνεις ανόμια πράγματα , στην περίπτωση ΝΑΒΒΑ ο Σερέτης απλα πήγαν να κάνουν μια παράνομη πράξη κατοχειρώνοντας το σήμα να πουν ότι αυτοι είναι η κανονική ΝΑΒΒΑ που τελικα η υπόθεση λύθηκε στα δικαστήρια και έληξε το θέμα ακυρώνοντας όλα αυτα που είχε κάνει και εσυ τα ξέρεις και δεν θα έπρεπε να το φερεις σαν παράδειγμα
κανείς δεν πάει να κάνει αγώνες σαν ιφββ και που συγκρίνεις ανόμια πράγματα?

και το ζουμί απο το μύνημά σου είναι και να το δούν όλοι και να λυθούν οι απορίες , ότι αν αλλάξουν τον όρο απο Πανελλήνιο NABBA σε Πανελλάδικό NABBA τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ,δηλαδή "άλλαξε ο Μανωλιός , έβαλε τα ρούχα αλλιώς" κάτι που έρχετε σε αντίθεση με τις δηλώσεις του προέδρου στην τηλεόραση περι παράνομων αγώνων και καλλιστείων:unsure: .

και πόσο άσχετος με το να λές να διαλέξουν πως θα βλέπουν το ββ ώς άθλημα η ώς διασκέδαση , εδω θα πώ και τα δύο , είναι τελειώς υποκειμενικό αυτο και δεν είναι κακό όπως και να το δεί ο καθένας , το Βodybuilding ανήκει σε όλους και ούτε αποκλειστικά σε καμία ομοσπονδία , άλλωστε η ΝΑΒΒΑ δεν έγινε τωρα αλλα απο το 1948

υπάρχουν και κάποια παλια πόστ σου που άλλα έλεγες και θα τα έβαζα αλλα δεν ταιριάζουν στο τοπικ εδω γιατι αφορούν το άθλημα της ενόργανης στις κολοτούμπες !!

και με απλα λόγια λύθηκε η παρεξήγηση το μεμπτο είναι (το οποίο διορθώθηκε βέβαια ) η χρησιμοποίηση του όρου Πανελλήνιο αντι Πανελλαδικό , έτσι να βάλουμε τα πράματα στη θεση τους γιατι αν πιάσουν κι άλλο οι ζέστες δεν ξέρω τι μπορεί να ακούσουμε :P
και για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση δεν έχω εμπάθεια απέναντι στην ιφββ , αλλα σε μπούρδες που ακούγονται και όταν είμαι 30 χρόνια στο χώρο δεν μπορώ να τις ακούω και να μη μιλάω , με το να λεει κανείς κάποια πράγματα με επιχειρήματα μόνο καλό μπορεί να κάνει και να ξεδιαλύνει τα πράματα
και αν είχα αθλητη που θα ήθελε να γίνει επαγγελματίας και με ρωτούσε που να συμμετέχει, στην ιφββ θα τον έλεγα , αλλα υπο προυποθέσεις και να τον σέβονται σαν αθλητή , αλλιώς κι απο άλλη ομοσπονδία άν κάποιος είναι καλός πάλι θα φτάσει αν αξίζει ψηλά , όπως και ο δικός μας Κεφαλιανός που ξεκίνησε απο την waba

NASSER
30-05-14, 21:27
Ηλία ο παραλληλισμός που σου έκανα είναι απλός για να συνειδητοποιήσεις πως η ΝΑΒΒΑ θεωρούσε παράνομη μια αντιγραφή ονόματος και τίτλου όπως ακριβώς η IFBB που ξέρεις και λες και εσύ πως είναι αναγνωρισμένη, θέλει κάποιες ορολογίες να μην αναφέρονται από άλλες διοργανώσεις που είναι αναγνωρισμένες. Όσο ενοχλούσε εσένα το θέμα της ΝΑΒΒΑ-Σερέτη άλλο τόσο ενοχλεί και την ΕΟΣΔ και η ΝΑΒΒΑ.

Το θέμα είναι αν θέλει αυτός που ασχολείται να βλέπει το bodybuilding ως άθλημα ή ως διασκέδαση, θα πρέπει να σέβεται σύμβολα και νόμους. Και σε αυτό έχουμε μερίδιο όλοι στο χώρο.
Το τι γράφω και τι έλεγα ξέρω πολύ καλά και δεν το αναιρώ!! Το κακό είναι πως ή δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό που λέω ξεκάθαρα ή κάνεις τον Κινέζο... όπως και να έχει δεν σε παρεξηγώ! Με μπαλέτα και κολοτούμπες συνήθως δεν ασχολούμαι, θα έλεγα πιο πολύ πως εσένα ευχαριστεί επομένως μπορείς να ποστάρεις ότι θέλεις. :P

TRIANTAFYLLOU
30-05-14, 21:55
ε εντάξει δεν μπορω να ξαναγραφω τα ίδια εδω μιλάμε η επιστημη σηκώνει ψηλα τα χέρια , εγω σε λέω για παράνομη κατοχείρωση ονόματος και σήματος και έφτασε η δουλεια στα δικαστήρια και λύθηκε
και συ με λές ότι χρησιμοποίησαν τον όρο Πανελλήνιο αντι Πανελλαδικό , που το δεύτερο δεν έχει κατι μεμπτο και εκτός αυτου μιλάνε για παράνομες διοργανώσεις , εδω όλοι περάσαμε απο διάφορες ομοσπονδίες και γω επι σειρα ετων στην ιφββ κατέβαινα και αν είχα συμφέροντα η ήταν τσιφλίκι μου η ΝΑΒΒΑ θα έκανα μόκο δεν θα μιλούσα γιατι θα λέγανε τα λεει γιατι έχει συμφέρον , αλλα βλέπω την αδικία που έτρεχε ο άνθρωπος τελευταια στιγμή να αποδείξει ότι δεν έκανε καμια παρανομία και να γινει ο αγώνας κανονικα , συν ότι άλλαξε ενα σωρο αφίσες
και φαντασου την ταλαιπωρία των αθλητων που θα συμμετείχαν και τελευταία στιγμή να μην γινόταν ο αγώνας και εγω είμαι πολυ βαρυς για κολοτούμπες και ούτε ποτε αναίρεσα αυτα που λέω και δεν θα το έκανα για κανένα κιαρατά που λένε , άλλους τους τρέχαν με απειλες για αντιντόπινκ και έτρεμε η φουστίτσα τους :turtle::turtle:

NASSER
30-05-14, 22:30
Να σου διευκρινίσω πως και εμένα με έτρεξαν με απειλές και αντιντόπινγκ αλλά φορούσα παντελόνια και στάθηκα στο ύψος μου. Και συνεχίζω και εκφράζω την άποψη μου μπροστά σε όλους και πρόσωπο με πρόσωπο όχι μόνο πίσω από οθόνες... Και οι δικές μου αποδείξεις είναι σε χαρτιά και έντυπα για το κάθε νούμερο :)
Και να υπογραμμίσω πως έχω υποστηρίξει όλες τις διοργανώσεις για τους αθλητές (τις αφίσες πχ που έχω αφισοκολλήσει στο παρελθόν για τη ΝΑΒΒΑ δεν μπήκα στη διαδικασία να μετρήσω) και όχι για το κάθε νούμερο... αυτό ελπίζω να το θυμάσαι Ηλία...
Επομένως η δική μου τοποθέτηση σε όλα τα ζητήματα δεν είναι για να γλύφω, άσε που δεν το κάνω να γλύφω εκεί που φτύνω σαν μερικούς, αλλά γιατί θέλω να βλέπω πρόοδο στο χώρο του bodybuilding. Άλλωστε μόνο χρεωμένος μπορώ να βγω και όχι κερδισμένος.


Υ.Σ. Τώρα μάθαμε κατά πόσο κάνουν κολοτούμπες μερικοί, ανεξαρτήτου βάρους και σωματότυπου... :green:

TRIANTAFYLLOU
30-05-14, 23:56
απο δω και περα άδικα μιλάμε γιατι η ουσία βρίσκετε πιο πάνω και τζάμπα χάνονται τα ουσιαστικά πόστ , το ότι κολούσες αφίσες της ΝΑΒΒΑ το ξέρω , για μενα το είπες? αφού εγω σε είπα να πας να τις πάρεις , τωρα γιατι σε πιάνει πανικός και αποσυντονίζεσαι λέγοντας αερολογίες , αλλου είναι το θέμα και οι καταγγελίες που έγιναν πρόσφατα και μόνος είπες που ήταν το πρόβλημα το οποίο λύθηκε
και μόνος είπες ότι σε τρέχαν , μήπως γι αυτο τωρα τραβας ζόρι και λες ασυναρτησίες ? ,


έτσι όπως το είπες αν κάποιος δεν ξέρει θα πεί ρε το παλικάρι αυτοι τον τρέχαν και αυτός δεν μασάει και τα λεει έξω απο τα δόντια , για τούς αναγνώστες του φόρουμ η ιφββ σε έτρεξε , έτσι για να γινόμαστε κατανοητοί και αν έλεγες αυτα που γίνονται και λέγονται δεν είναι σωστα , εκεί να σε πεί κανείς μπράβο ρε μάγκα τα λες έξω απ τα δόντια , εσυ τι έκανες δεν κατάλαβα , θα με πείς όλα είναι σωστα ?

δεν είπαμε να μη λες τα ίσια και σωστα αλλα να έχεις το θαρος της γνωμης να πείς και τα στραβα

και επειδη δεν θέλω να βάλεις και το βιογραφικό σου σ αυτο το τόπικ κόψε τωρα τα παραπανήσια και να αναλωνόμαστε στα των ομοσπονδιών, θα είχες το θαρρος της γνώμης αν έλεγες αυτός που βγήκε στην τηλεόραση και είπε για καλλιστεία και τετοια είναι λάθος γιατι ανεξάρτητα απο τα τυπικα και γραφειοκρατικα ένα είναι το ββ και ίδια η αγωνιστική κρίση και αξιολόγηση των αθλητών και τελος

NASSER
31-05-14, 01:00
Ηλία εγώ το διασκεδάζω και γελάω μαζί σου και καταλαβαίνω πως έχεις ανεβάσει πίεση. Την προσωπική επίθεση εσύ την ξεκίνησες και αυτό πρωτοφανές για σένα που είσαι συνήθως πιο συγκρατημένος και δεν εκφράζεις το θυμό σου. Και επειδή με γνωρίζεις και από κοντά (δεν χρειάζεσαι το βιογραφικό μου και δεν έχω ανάγκη να το δημοσιεύσω) ξέρεις πολύ καλά πως δεν λέω ποτέ ασυναρτησίες ή να προσπαθώ να κερδίσω τις εντυπώσεις, σε αντίθεση με σένα (έχεις αγώνα αύριο :green: ).
Τριγυρνάς συνέχεια γύρω από το θέμα συνέντευξης και γελάω... καημό το έχεις να κάθεσαι μπροστά στις κάμερες, πόσο μάλιστα αν είναι κάτι που το βλέπει όλη η Ελλάδα :) Και δίκιο να έχεις, το χάνεις με τον τρόπο σου.
Την αγωνιστική κρίση και αξιολόγηση των αθλητών τη σέβονται όλοι όσοι έχουν ζήσει το άθλημα από κοντά ασχέτου ταμπέλας σκηνής. Και στο ξανα γράφω... ο κάθε κύριος που βγαίνει εκ μέρους της ΕΟΣΔ θα αναφερθεί στις άλλες διοργανώσεις με τους ίδιους χαρακτηρισμούς για τα τυπικά και γραφειοκρατικά όπως το λες και εσύ. Δεν έχει καμία υποχρέωση και χρέος να καλύψει κανέναν που είναι σε αντιπαράθεση. Και αν το κάνει από καλή καρδιά, θα βγει την άλλη μέρα ο κάθε Ηλίας να το καπελώσει. Ποιος ο λόγος?
Τα λάθη της η ΕΟΣΔ-IFBB τα εισέπραξε και με το παραπάνω όταν έγινε πιο ελαστική στην αντιμετώπιση θελημάτων των αθλητών. Και εκεί με χρονοκαθυστέρηση για διαφορετικό λόγο βγήκαν και τη κατηγόρησαν. Θέλεις και αυτό να το αναλύσουμε? Με στεναχωρεί το γεγονός πως ελάχιστοι θα το κατανοήσουν.
Εν τέλη το πρόβλημα των ημερών που διεξάγονται όλες οι διοργανώσεις, είναι ο τίτλος τους αν έχουν δικαίωμα να αναγράφονται πανελλήνιοι ή όχι (όπως κάθε χρόνο). Συνέπεσε να έχουμε θανάτους αθλητών και πρέπει να το πούμε πως οι θάνατοι προήλθαν από άσχετους λόγους με το άθλημα, και κάποιοι θέλησαν να στρέψουν τους προβολείς στο άθλημα, δημιουργώντας ΓΙΑ ΜΕΝΑ περισσότερο κακό παρά καλό. Εννοείται πως κανένας θάνατος που είχαμε στην Ελλάδα δεν προήλθε από προετοιμασία αγώνων ή σε κάποια διοργάνωση. Από τη συνέντευξη σε καμία περίπτωση δεν βγήκε κάποιο τέτοιο νόημα. Το ότι αθλητές προετοιμάζονται με επικίνδυνες μεθόδους, ισχύει και αυτό χρεώθηκε όλο το άθλημα ανεξαρτήτου ταμπέλας αλλά δημόσια δεν αποδέχτηκε να το χρεωθεί η ΕΟΣΔ.

TRIANTAFYLLOU
31-05-14, 14:04
Να χαρω το χαρακτηρα σου !! Και Λάθος είσαι στις εκτιμήσεις σου ότι νευριασα αν αυτός ήταν ο στόχος σου και όπως λες γελας κ χαίρεσαι , εγω απλα ούτε κρύο ούτε ζέστη ! Απλα νιώθω ξενερωμα και αποστροφή με αυτα που διαβάζω Κ το τι και ποιος ειναι ο καθένας Ασε να το λένε οι άλλοι κ όχι να τα λες μονος σου!!
Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει και επειδη σε ξέρω όπως λες δε θα λέγα ότι φημίζεσαι για τη σταθερότητα του λόγου σε ορισμένα καυτά θέματα αλλα σε χαλαρα μόνο !
Κ μια συμβουλή ποτε κανεις δεν ξέρει τον άλλο ολοκληρωτικά αν δε βρεθεί σε κατάλληλες συνθήκες κ προϋποθέσεις , οποτε τα σε ξέρω κ με ξερεις ειναι άκυρα Κ ούτε δικαστήριο είμαστε εδω ο καθένας μπορει να πει και να στηρίξει άποψη


Ούτε είπα αυτα που λέω τα λέω επειδη είμαι σωστός κ μάγκας αλλα επειδη έχω επιχειρήματα εκτός τα 30 χρονια που γνωρίζω το χώρο
Οι μεγαλύτερες πουστιες γίνονται απο αυτούς που λένε εγω είμαι κ εγω είμαι και εμένα με ξέρουν κτλ




Εδω κάναμε μια κουβέντα κ αυτα που λέμε τα στηρίζουμε με επιχειρήματα κ τέλος


Κ όταν δεν καταλαβαίνουμε τι φταίει και δεν παρα δεχόμαστε τα λάθη μας και αν δεν υπάρχει διάθεση δεν διορθώνεται τίποτε προς το καλύτερο


Κ έτσι μπερδεύεται ο κόσμος που διαβάζει , το θέμα ήταν ένα ποιος ο λόγος των καταγγελιών και γιατι έγιναν ασφαλιστικά μέτρα να μη γίνουν κάποιες διοργανώσεις


Εξηγήσαμε να καταλάβει ο κόσμος ότι ήταν με την χρησιμοποίηση του όρου Πανελλήνιο αντι Πανελλαδικό και έπρεπε να κλείσει όμορφα το θέμα
Εγω δεν έχω κανένα συμφέρον και μόνο χάσιμο γι αυτα που λέω κατα διαστήματα γιατι ερχομαι σε κόντρα και θα με πεις τότε γιατι τα λες;
Επειδη στο τέλος βγαίνουν κάποια αντικειμενικά συμπεράσματα , γιατι πολλοί δεν ξέρουν τι συμβαίνει , τόσο απλα

Χρήστος Τριανταφύλλου
31-05-14, 14:29
Προτεινω κ σαν μεγαλυτερος:green: να σταματησει εδω η συζητηση την στιγμη που παει κ σε προσωπικο επιπεδο.
Λεχτηκαν οτι ηταν να λεχτουν για το θεμα κ ο καθε ενας εχει βγαλει τα συμπερασματα του για τον εαυτον του.
Ηρεμια λοιπον γιατι η προσωπικη αντιπαραθεση ιδιως απο γνωστα προσωπα του χωρου κ με κινδυνο ο ενας λογος να φερει τον αλλο ,μονο κακο θα κανει στο αθλημα μας.

totis
31-05-14, 14:50
Προτεινω κ σαν μεγαλυτερος:green: να σταματησει εδω η συζητηση την στιγμη που παει κ σε προσωπικο επιπεδο.
Λεχτηκαν οτι ηταν να λεχτουν για το θεμα κ ο καθε ενας εχει βγαλει τα συμπερασματα του για τον εαυτον του.
Ηρεμια λοιπον γιατι η προσωπικη αντιπαραθεση ιδιως απο γνωστα προσωπα του χωρου κ με κινδυνο ο ενας λογος να φερει τον αλλο ,μονο κακο θα κανει στο αθλημα μας.

Συμφωνω απολυτα και ειναι κριμα.....Γιατι δινουν το παραδειγμα στους νεωτερους και δεν ειναι σωστο και ειναι και οι δυο τους πολυ συμπαθητικοι και αγαπητοι,απλα και εδω βγηκε το Ελληνικο μας αιμα μια ζωη απο τα αρχαια χρονια τρωγομαστε μεταξι μας.......

Polyneikos
31-05-14, 14:51
Eγω θα συμφωνήσω με τον Χρήστο , το θέμα εχει εξαντληθεί , οπότε εφόσον έχουμε διήμερο αγώνων, ας είμαστε εκεί να το απολαύσουμε και ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του στο που θα αγωνιστεί ή τι θα παρακολουθήσει.

NAC Hellas
29-06-14, 20:10
Κατ`αρχας θελουμε να συγχαρουμε την WABBA και τον διοργανωτη και φιλο Τασο Κολιγκιωνη για την επιτευξη του αγωνα με επιτυχια αλλα θαθελα να προσθεσουμε καποια σχολια καλοπροαιρετα γιατι για να κατορθωσει καποιος κατι καλο πρεπει ναναι αντικειμενικος και να μην κρυβεται πισω απο το δακτυλο του.
Θα ξεκινησω το σχολιο μου με αφορμη αυτο που ανεφερε ο Πολυνεικος για τον Γιωργο τον Αθανασιου,οτι ειναι πολυ καλος αθλητης κλπ.
Ο συγκεκριμενος αθλητης με την τωρινη του εμφανιση στην οποια χωρις να ειναι κακος,ηταν σκια του εαυτου του οταν πηρε την 2η θεση στο γενικο της NAC το 2012 και ακομη περισσοτερο απο την φανταστικη και ελπιδοφορα εμφανιση που εκανε στο Παγκοσμιο μας στη Ρωσια στην ιδια σαιζον οπου αναδειχθηκε 7ος.
Με αυτο θελω να πω οτι ειναι καλο που πηραν μερος πολλοι Ελληνες αθλητες και πηραν τον αερα διεθνων διοργανωσεων και πηραν καποιες διακρισεις ,αρα εχουν και περισσοτερο αερα τωρα ,αλλα αυτοι ολοι πρεπει να αναλογισθουν το μελλον τους γιατι εκτος απο τον Γιαννη τον Μαγκο
που εχει γινει αθλητης μεγαλης κλασης και ικανος για διακρισεις με μεγαλες διεθνεις Ομοσπονδιες,τον Σταυρουλακη ο οποιος με λιγη βελτιωση ακομα ειναι ικανος για παρομοια πραγματα οπως και τον Μαραγκο (ελπιζω να μην παρελειψα καποιον) για τον οποιο ισχυει το ιδιο,οι υπολοιποι ειναι ακομα σε λιγο πανω απο ενα μετριο επιπεδο οσον αφορα την συμμετοχη τους σε διεθνεις διοργανωσεις ,τουλαχιστον συμφωνα με αυτα που εδειξαν τωρα.
Ειναι σεβαστο το αν ενας αθλητης ειναι ικανοποιημενος με αυτο που εχει να μεινει εκει που ειναι αλλα αν καποιος θελει να προχωρησει για επαγγελαματικη καρτα της IFFB ,εχει δυο δρομους να διαλεξει και αυτοι ειναι
Η συμμετεχει με την IFFB,η συμμετεχει με την NAC η την ΝΑΒΒΑ ,γιατι αυτοι ειναι οι δυο δρομοι που οδηγουν σε αυτην και επι λεξει
συμφωνα με τον κανονισμο της IFFB,επεγγαλματικη καρτα δικαιουνται οσοι κερδισουν την κατηγορια τους σε διεθνη αγωνα της IFBB η εχουν μεγαλες διακρισεις με μεγαλες διεθνεις Ομοσπονδιες και αυτες ειναι η NAC και η NABBA μονο.
Ο μονος που μπορεσε να γινει επαγγελματιας της IFFB μεσω WABBA ειναι ο μεγαλος πρωταθλητης Μιχαλης Κεφαλιανος ο οποιος ομως ειχε 4 πρωτες θεσεις στην επεγγελατικη κατηγορια της WABBA που υπηρχε τοτε (τωρα δεν υπαρχει) και αυτη με τα χιλια ζορια,χωρις σε καμμια περιπτωση να υποννοω οτι δεν την αξιζε.
Αυτα προς πληροφορηση των αθλητων.Οσοι νομιζουν οτι μπορουν να επιτυχουν κατι παραπανω τωρα ξερουν τον δρομο,οσοι παλι ειναι ευχαριστημενοι με το να εχουν καποια διεθνη διακριση σε ενα Παγκοσμιο που ισως δεν ειχε παραπανω απο 10 πρωτοκλασσατους διεθνεις αθλητες στο συνολο παλι αποδεκτο ειναι.
Συγχαρητηρια στους διοργανωτες και παλι για την προσπαθεια τους η οποια ειναι πολυ χρησιμη για το αθλημα,οπως εχω ηδη προαναφερει.

Εκ μερους του Προεδρειου της NAC,
Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NASSER
29-06-14, 21:08
Σοφοκλή ξέρεις πως σε σέβομαι αλλά επέτρεψε μου να διαφωνήσω στα όσα αναφέρεις, γιατί όλα έτσι όπως τα λες.
Οι αθλητές για να ανεβάσουν το επίπεδο τους σαφώς θα πρέπει να τολμούν να συμμετάσχουν όσο το δυνατόν σε υψηλότερο επίπεδο. Αυτό δεν σημαίνει πως εύκολα μπορούν να γίνουν πραγματικά παγκοσμίου επιπέδου πρωταθλητές, πόσο μάλλον και επαγγελματίες.
Όσο αφορά την επαγγελματική κάρτα IFBB είναι μια πονεμένη ιστορία που δυστυχώς δεν κατανοούν όσοι αγαπάνε το bodybuilding πως είναι μια δέσμευση υποχρεώσεων και κόστους που δύσκολα αποσβένει αν δεν το χειρίζεται ο αθλητής διαφημιστικά. Άλλωστε μόνο διαφημιστικά αποσβένει το κόστος ενός αθλητή του bodybuilding οποιουδήποτε επιπέδου, ενώ το τίμημα της βλάβης της υγείας με κανένα τρόπο!!
Το να θέλει ένας αθλητής να γίνει επαγγελματίας θα πρέπει να κερδίσει διεθνή αγώνες της IFBB και μάλιστα να εδραιώσει την αξία του για 2-3 χρόνια σε διεθνής αγώνες όπως είναι το παγκόσμιο και το πανευρωπαϊκό της IFBB για τους Ευρωπαίους αθλητές. Και φυσικά θα πρέπει να είναι στο επίπεδο +30 κιλά που αναλογεί στο ύψος του για ευνόητους λόγους... Το πως πήραν στο παρελθόν κάποιοι επαγγελματικές κάρτες και το τι ίσχυε παλαιότερα, ανήκει απλά στο παρελθόν και τίποτα παραπάνω. Η πιο πρόσφατη επαγγελματική κάρτα που δόθηκε σε Ελληνίδα αθλήτρια είναι της Ελένης Κρητικοπούλου και αυτό κατόπιν επαναλαμβανόμενης πρότασης της γενικής γραμματείας της IFBB καθώς ήδη βρισκόταν στις υψηλότερες βαθμολογίες των αθλητών της IFBB από διεθνή συμμετοχές και διακρίσεις.
Το ότι πέρυσι λανθασμένα δόθηκε η εικόνα πως οι Έλληνες αθλητές εύκολα θα μπορούσαν να πληρώσουν για μια επαγγελματική κάρτα, ήταν απλά μια σύγχυση με αποκορύφωμα στο διεθνή grand prix τον περασμένο Δεκέμβρη που οι αθλητές μας δεν έδωσαν καλή εικόνα, με ότι περιλαμβάνει αυτό, είτε συμμετείχαν είτε όχι. Εκ των πλείστων ακούστηκαν διαμαρτυρίες για το κόστος συμμετοχής ενώ παράλληλα δεν αναλογίστηκε πως η κάρτα που επιθυμούν οι περισσότεροι έχει πολύ περισσότερα έξοδα για να την υποστηρίξει ένας επαγγελματίας. Δυστυχώς το bodybuilding είναι ένα άθλημα που κοστίζει και αυτό σημαίνει πως δεν είναι για όλες τις τσέπες. Αν κάποιον επιθυμεί τη διάκριση στο άθλημα, θα πρέπει να εξασφαλίζει και τους πόρους για να πορευτεί από τον πρωταθλητισμό στο επαγγελματικό επίπεδο. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει κατανοήσει η πλειοψηφία τον όρο του πρωταθλητή και του πρωταθλήματος και αυτό οφείλεται στην λανθασμένη εικόνα που έχει το άθλημα στην Ελλάδα! Το να συμμετάσχει κάποιος σε διοργανώσεις για τον εαυτό του, είτε με στόχο να ανεβάσει το επίπεδο του με συνεχόμενες συμμετοχές, είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αν όμως έχει κάποιος στόχο την διεθνή διάκριση σε επίπεδο πρωταθλητισμού ή να και θέλει να μεταπηδήσει σε επαγγελματικό επίπεδο της IFBB, τότε σε κάποια φάση η συμμετοχή και η συμμόρφωση με τους κανόνες της ΕΟΣΔ-IFBB είναι μονόδρομος.

NAC Hellas
29-06-14, 22:23
Νασερ,οσον αφορα την δυσκολια που υπαρχει να γινει καποιος επαγγελματιας αθλητης της IFBB αυτο ειναι αληθεια.
Δεν εχεις δικιο ομως δικιο οσον αφορα τον τροπο που μπορει να γινει κανεις επαγγελματιας αυτης της Ομοσπονδιας.
Αν διαφωνεις με αυτο που λεω τοτε υπεβαλλε στο φορουμ τον κανονισμο της IFBB σχετικα με αυτο το θεμα.
Δεν εχω τα αρχεια μου προχειρα γιατι ειμαι στο εξωτερικο αλλα μουρχονται αμεσα στο μυαλο οτι οι νικητριες της κατηγοριας μποντυμπιλντιγκ γυνακων εγιναν επαγγελματιες της IFBB αμεσως μολις κερδισαν την κατηγορια τους στο Universe της NAC To 2013 και 2014.οπως επισης και ο αθλητης που κερδισε την κατηγορια Athletic της πριν απο 3-4 χρονια και αμεσως την επομενη σαιζον κερδισε το Classic Bodybuilding της IFBB στο
ερασιτεχνικο Olympia και συνεπως την επαγγελματικη καρτα.
Ο Ηλιας ο Τριανταφυλλου θα ειναι σε καλυτερη θεση απο μενα για να σου πει ποιοι εχουν παρει επαγγελματικη καρτα τα τελευτια χρονια μεσω
NABBA.
Οι παλαιοτεροι γνωριζουν οτι ο Σβαρτσενεγγερ,Κολουμπο,Μπεκλες,Ντουβαλ,Εμμοτ,Πιρρσον,Φοξ,Ριτσαρτσον και αλλοι αρκετοι απο τους παλαιους μποντυμπιλντερ πηραν επαγγελματικες καρτες της IFBB λογω των διακρισεων τους στην NABBA.
Βεβαια η αιτηση για την καρτα γινεται μεσω του Προεδρου της IFBB στην καθε χωρα αλλα αυτη επεξεργαζεται στα Κεντρικο Διεθνες Προεδειο της IFBB και συνηθως αυτες γινονται δεκτες οταν υπαρχουν οι διακρισεις που προανεφερα.
Γνωριζω πολυ καλα οτι καλοπροαιρετα ειπες την γνωμη σου πανω σε αυτο το θεμα και υποστηριζεις οτι εχεις ακουσει απο καποιους.
Αλλα Νασερ,σε παρακαλω να υποβαλλεις στο φορουμ γραπτως τον κανονισμο της IFBB που επιβεβαιωνει το επιχειρημα σου αν νομιζεις οτι εχεις δικιο ,και σε παρακαλω στο μελλον με ολο τον σεβασμο που σουχω, να εισαι πιο προσεκτικος και να μιλας με αποδειξεις για την γνωμη που υποστηριζεις, ειδικα οταν συζηταμε για θεματα που αφορουν καρριερες αθλητων οι οποιοι ,οπως συμφωνεις και εσυ εχουν διαθεσει πολλα χρηματα και κοπο για αυτο το σκοπο.
Εγω δεν εχω τιποτα αλλο να πω πανω σε αυτο το θεμα γιατι ηδη εχω αποδειξει τα λεγομενα μου.


Ο Προεδρος της NAC,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NASSER
30-06-14, 16:16
Σοφοκλή μόλις θα έχω γραπτό έντυπο για αυτό που ζητάς θα το αναρτήσω. Αλλά δυστυχώς κανένας αθλητής ή αθλήτρια δεν πήρε πρόσφατα επαγγελματική κάρτα δίχως να παίξει στην IFBB. To αν κάποιοι έπαιζαν ταυτόχρονα στη ΝΑΒΒΑ ή στην NAC δεν έχει να κάνει πως τους έδωσε προβάδισμα για την κάρτα. Όσο για τα ονόματα που αναφέρεις, είναι μια ιστορία που ξεκινάει με το ''μια φορά και έναν καιρό....''
Έπειτα εσυ σαν NAC είσαι σε θέση να δώσεις επαγγελματικές κάρτες? Αυτό είναι το ζητούμενο για τους Έλληνες αθλητές. Και αυτό το αναφέρω γιατί δεν πρέπει να δίνουμε μάταιες ελπίδες στα νεα παιδιά. Καλές όλες οι διοργανώσεις για τους λόγους που προανέφερα. Τίποτα παραπάνω! Και αναφερόμαστε για την Ελλάδα πάντα!!

Υ.Σ. Κανένας Έλληνας αθλητής δεν πήρε κάρτα μέσο άλλης ομοσπονδίας.

NAC Hellas
01-07-14, 02:20
Νασερ,διαβαζοντας την τελευταια σου αναρτηση σε σχεση με το θεμα που συζηταμε μαλλον δεν καταλαβες κατι με την τελευταια μου αναρτηση που λεω ξεκαθαρα οτι οποιαδηποτε αιτηση για επαγγελματικη καρτα της IFBB πρεπει να γινει μεσω του Προεδρου της IFBB της χωρας που ανηκει ο αθλητης,αρα εγω ουτε εγω σαν NAC ουτε η NABBA σαν NABBA μπορει να δωσει απευθειας τετοια καρτα ουτε σε εθνικο ουτε σε διενες επιπεδο.
Ομως επειδη η αιτηση επεξεργαζεται απο τα κεντρικα της διεθνους IFBB και εκαι αποφασιζεται αν θα δοθει εγριση η οχι στον αθλητη,αυτη γινεται αποδεκτη μονο οταν ο αθλητης συμφωνα με τους κανονισμους της IFBB εχει κερδισει κατηγορια σε διεθνη αγωνα της (Οπως η Κρητικιπουλου) η αν εχει πολλες σημαντικες διακρισεις οπως οι τεσερεις επεγγελματικες νικες του Μιχαλη Κεφαλιανου στην WABBA (ερασιτεχνικες διεθνεις νικες της WABBA δεν θεωρουνται απο την IFBB σαν μεγαλες διεθνεις διακρισεις)οποτε μονο αυτοι οι δυο Ελληνες αθλητες εχουν κερδισει την επαγγελματικη τους καρτα συμφωνα παντα με τους διεθνεις κανονισμους της IFBB.(Για τους υπολοιπους ενας θεος ξερει τι εγινε και τις πηραν).
Ετσι νομιζω οτι και απεδειξα το τι εγινε με τον Μαγγο και τους υπολοιπους που υπεβαλλαν προσφατα αιτησεις μεσω IFBB για επεγγελματικες καρτες και οι οποιες απερριφθησαν για τον απλο λογω οτι ασχετα με το αν καποιοι απο αυτους ειναι σε αυτο το επιπεδο η οχι,δεν ειχαν τα δικαιολογητικα να τις παρουν,δηλαδη μεγαλες διεθνεις διακρισεις,εφ`οσον δεν εχουν κερδισει την κατηγορια τους σε διεθνη ερασιτεχνικο αγωνα της IFBB.
Τωρα οσον αφορα το λεγομενο σου οτι κανενας αθλητης προερχομενος απο αλλη Ομοσπονδια δεν πηρε επαγεματικη καρτα της IFBB ,ειναι εντελως λανθασμενη γιατι η Ιταλιδα Monia Goiosa νικητρια της κατηγοριας γυναικειου μποντυμπιλντινγκ της NAC στο Universe 2012,εγινε επαγγελματιας της IFBB μεσα σε λιγους μηνες,το ιδιο συνεβη με την Natalia Bittcenoff νικητριας της ιδιας κατηγοριας το 2013,και γνωριζω οτι και αλλοι διακριθεντες της NAC σε διεθνες επιπεδο τα τελευταια χρονια εχουν παρει επαγγελματικες καρτες ,οποτε ηδη εχεις βγει λαθος και στο θεμα αυτο.
Συμπληρωματικα ηθελα να πω οτι εχω την εντυπωση οτι και ο Lee Priest ξαναπηρε επαγγελματικη καρτα επειδη κερδισε τον γενικο τιτλο στο Universe της NABBA το 2013(Νομιζω οτι ο Ηλιας μπορει να γνωριζει παραπανω λεπτομερειες οσον αφορα το θεμα αυτο).
Οποτε μεχρι να βρεις κατι που να υποστηριζει γραπτως αυτο που λες να μην ξανααναφερεις τιποτα πανω στο θεμα αυτο γιατι και εσυ εκτιθεσαι και προσβαλλεις μεγαλες διεθνεις Ομοσπονδιες η Συνδεσμους οπως προτιματε εσεις στην IFBB να λετε την NAC και την NABBA,και τους αθλητες παραπληροφορειτε.

Ο Προεδρος της NAC ,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Tsounakis
01-07-14, 09:53
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ!
ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΓΕΝΙΚΟ ΝΙΚΗΤΗ ΕΛΛΗΝΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΓΚΟ !
ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑΝ ΜΕΡΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙ ΘΕΣΗ ΕΦΕΡΑΝ!




ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ !!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

NASSER
01-07-14, 11:49
Υ.Σ. Κανένας Έλληνας αθλητής δεν πήρε κάρτα μέσο άλλης ομοσπονδίας.

Αυτό το τόνισα Σοφοκλή δεν ξέρω αν το διάβασες καλά ή σου διέφυγε κάτι... Για τους Έλληνες αθλητές μιλάμε και όχι για τους Ιταλούς αν και εκεί πάλι λάθος είσαι... Επομένως διάβαζε σωστά και μετά προσπάθησε να με προσβάλλεις. Έπειτα εγώ σου γράφω σε απόλυτα φιλικό τόνο και εσύ απαντάς έντονα λες και θίχτηκες ο ίδιος. Θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως μιλάς στον Νάσερ και όχι στην IFBB... αναφέρω κάποια πράγματα όπως έχουν και όχι επειδή υποστηρίζω κάποια ομοσπονδία ή σύνδεσμο ή όπως άλλο θες να το λες εσύ...
Και θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πως η IFBB κοιτάει τις διακρίσεις μόνο σε διοργανώσεις της. Ο Μιχάλης Κεφαλιανός μετά την WABBA είχε και ένα άλλο σερί από νίκες σε υψηλού επιπέδου διοργανώσεις της IFBB σε Γερμανία και Αμερική και αυτό προώθησε την απόκτηση της κάρτας από την Ομοσπονδία της Αυστραλίας. Κάτι που έγινε και με τους αθλητές που αναφέρεις και δεν το είχες καταλάβει. Η μόνη διαφορά είναι πως σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης, οι αθλητές δεν περιορίζονται για το που θα συμμετάσχουν ή αν θα συμμετάσχουν εκτός IFBB και γιαυτό τους βλέπεις να παίζουν παντού. Αυτό πάνω κάτω το γνωρίζεις αλλά το παραμελείς...
Μέχρι να ηρεμήσεις μην σκεφτείς τι θα γράψεις γιατί μόνο εσύ εκτίθεσαι και όχι εγώ... Το τι γράφω το γνωρίζω πολύ καλά, και θα συνεχίσω να το κάνω σου αρέσει δεν σου αρέσει...!

κ. Τσουνάκη συγνώμη για τον διάλογο που ανοίχτηκε, αλλά ο Σοφοκλής περισσότερο στόχο είχε να προσβάλει την διοργάνωση και τους αθλητές παρά να τους συγχαρεί. Αυτό δείχνει στην πρώτη του ανάρτηση και εγώ απλά έθεσα τα πράγματα όπως έχουν.
Η διοργάνωση πρόσφερε θέαμα που ζητάνε οι φίλοι του αθλήματος, οι αθλητές δοκιμάζουν τις δυνατότητες τους και οι συντελεστές που συνέβαλαν στην διοργάνωση τόσο στο WABBA Mr. Ellas όσο και στο παγκόσμιο, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι, σημασία έχει για όσους καταλαβαίνουν πως αυτοί οι άνθρωποι προσπάθησαν για το καλύτερο.

NAC Hellas
01-07-14, 12:37
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ!
ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΓΕΝΙΚΟ ΝΙΚΗΤΗ ΕΛΛΗΝΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΓΚΟ !
ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑΝ ΜΕΡΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙ ΘΕΣΗ ΕΦΕΡΑΝ!




ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ !!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σωστο Νικο,εχεις δικιο σ`αυτο.
Θα ζητησουμε απο τον Πολυνεικο να μεταφερει την συζητηση αυτη στο αναλογο τοπικ.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NAC Hellas
01-07-14, 13:38
Αυτό το τόνισα Σοφοκλή δεν ξέρω αν το διάβασες καλά ή σου διέφυγε κάτι... Για τους Έλληνες αθλητές μιλάμε και όχι για τους Ιταλούς αν και εκεί πάλι λάθος είσαι... Επομένως διάβαζε σωστά και μετά προσπάθησε να με προσβάλλεις. Έπειτα εγώ σου γράφω σε απόλυτα φιλικό τόνο και εσύ απαντάς έντονα λες και θίχτηκες ο ίδιος. Θα πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως μιλάς στον Νάσερ και όχι στην IFBB... αναφέρω κάποια πράγματα όπως έχουν και όχι επειδή υποστηρίζω κάποια ομοσπονδία ή σύνδεσμο ή όπως άλλο θες να το λες εσύ...
Και θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πως η IFBB κοιτάει τις διακρίσεις μόνο σε διοργανώσεις της. Ο Μιχάλης Κεφαλιανός μετά την WABBA είχε και ένα άλλο σερί από νίκες σε υψηλού επιπέδου διοργανώσεις της IFBB σε Γερμανία και Αμερική και αυτό προώθησε την απόκτηση της κάρτας από την Ομοσπονδία της Αυστραλίας. Κάτι που έγινε και με τους αθλητές που αναφέρεις και δεν το είχες καταλάβει. Η μόνη διαφορά είναι πως σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης, οι αθλητές δεν περιορίζονται για το που θα συμμετάσχουν ή αν θα συμμετάσχουν εκτός IFBB και γιαυτό τους βλέπεις να παίζουν παντού. Αυτό πάνω κάτω το γνωρίζεις αλλά το παραμελείς...
Μέχρι να ηρεμήσεις μην σκεφτείς τι θα γράψεις γιατί μόνο εσύ εκτίθεσαι και όχι εγώ... Το τι γράφω το γνωρίζω πολύ καλά, και θα συνεχίσω να το κάνω σου αρέσει δεν σου αρέσει...!

κ. Τσουνάκη συγνώμη για τον διάλογο που ανοίχτηκε, αλλά ο Σοφοκλής περισσότερο στόχο είχε να προσβάλει την διοργάνωση και τους αθλητές παρά να τους συγχαρεί. Αυτό δείχνει στην πρώτη του ανάρτηση και εγώ απλά έθεσα τα πράγματα όπως έχουν.
Η διοργάνωση πρόσφερε θέαμα που ζητάνε οι φίλοι του αθλήματος, οι αθλητές δοκιμάζουν τις δυνατότητες τους και οι συντελεστές που συνέβαλαν στην διοργάνωση τόσο στο WABBA Mr. Ellas όσο και στο παγκόσμιο, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι, σημασία έχει για όσους καταλαβαίνουν πως αυτοί οι άνθρωποι προσπάθησαν για το καλύτερο.

Νασερ,θα σου απαντησω οταν μεταφερθει η συζητηση στο τοπικ Ομοσπονδιες.
Παντως να ξερεις οτι δεν ειχα καμμια διαθεση να προσβαλλω ουτε εσενα ουτε την WABBA ουτε κανενα αλλο ,ισα -ισα εδωσα συγχαρητηρια στους διοργανωτες και οτι βοηθανε πολυ το αθλημα τετοιες διοργανωσεις.(Σ.Σ κυτταξε την πρωτη μου αναρτηση)και ειδικα συγχαρητερια στον Γιαννη τον Μαγκο λεγοντας μαλιστα οτι ειναι ικανος πια για μεγαλες διεθνεις διακρισεις σε οποιοδηποτε επιπεδο.
Τωρα για το οσον αφορα τον τροπο που δινινται οι επαγγελματικε καρτες της IFBB συνεχιζουμε την συζητηση οταν αυτη μεταφερθει οπως ηδη ανεφερα στο αναλογο τοπικ.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

TRIANTAFYLLOU
01-07-14, 17:37
εγω τωρα είδα την συζήτηση και έριξα μια ματια και με βάση των όσων κατάλαβα και μιάς και αναφέρθηκε το όνομά μου απο τον κύριο Σοφοκλή Τέηλορ να πώ πως δεν βλέπω κάτι μεμπτο η δόλιο
δηλαδη ώς αναφορά το επίπεδο δίνετε η εντύπωση να καταλάβουμε ( μιας και εγω δεν είχα την τύχη να δω λάιβ τον αγώνα )ότι ενω είχε πολλους και καλούς αθλητες , ο Γιάννης Μάγκος ήταν μια κατηγορία μόνος του , σαφως ανώτερος και ξεκάθαρος νικητής , απο κεί και πέρα ότι αθλητες και να στεκόταν δίπλα του δεν αφαιρεί κατι απο την αξία του , αυτός ήταν σε σούπερ φόρμα και έκανε τούς υπόλοιπους να δείχνουν υποδεέστεροι και αυτο συμβαίνει όταν κάποιος αθλητής όπως και ο Μιχάλης Κεφαλιανός έχουν ανέβει επίπεδο κάνουν τούς αντιπάλους να δείχνουν πιο λίγοι
στο θέμα των επαγγελματικών καρτών έχουμε ξαναπεί ότι μιάς και το επαγγελματικό κομμάτι είναι υπο την αιγίδα της ιφββ απο κεί είναι πιο εύκολο να πάει κάποιος στις επαγγελματικές κατηγορίες της ιφββ

ούτε είναι μούφα το γεγονός ότι πολλοι αθλητες απο το Γιούνιβερς της ναββα μεταπήδησαν σε επαγγελματικές κατηγορίες και στο Ολύμπια , ενα παράδειγμα ο νοτιοαφρικανός αθλητής ο Μάριο ντονε , αν θυμάμαι καλά το 'όνομά του έγινε επαγγελματίας στην ιφββ και πρόσφατα ο Λη Πρίστ κέρδισε την επαγγελματική κατηγορία της ΝΑΒΒΑ

και το νέο που πρέπει να αναφέρω εδω μιάς και το τόπικ αφορα τις ομοσπονδίες , είναι ότι ξεκίνησε επαγγελματική κατηγορία στην ΝΑΒΒΑ αλλα και στην WFF ομοσπονδία φίτνες όπου αυτοί που θα κερδίζουν θα μπορούν να πάρουν κάρτα όχι ιφββ καμία σχέση αλλα ΝΑΒΒΑ και WFF και να γίνει κάτι αντίστοιχο επαγγελματική κατηγορία , όπου με το ενδιαφέρον μεγάλων χορηγών να έχουν μια εναλλακτική λύση επαγγελματίες αθλητες , με οικονομικές απολαβές αλλα και προβολής απο χορηγούς , αυτο ήδη έχει ξεκινήσει και μάλιστα ο Αυστραλός πρόεδρος διοργανώνει και ένα Ολύμπια υπο την αιγίδα της ΝΑΒΒΑ

Χρήστος Τριανταφύλλου
01-07-14, 18:37
και το νέο που πρέπει να αναφέρω εδω μιάς και το τόπικ αφορα τις ομοσπονδίες , είναι ότι ξεκίνησε επαγγελματική κατηγορία στην ΝΑΒΒΑ αλλα και στην WFF ομοσπονδία φίτνες όπου αυτοί που θα κερδίζουν θα μπορούν να πάρουν κάρτα όχι ιφββ καμία σχέση αλλα ΝΑΒΒΑ και WFF και να γίνει κάτι αντίστοιχο επαγγελματική κατηγορία , όπου με το ενδιαφέρον μεγάλων χορηγών να έχουν μια εναλλακτική λύση επαγγελματίες αθλητες , με οικονομικές απολαβές αλλα και προβολής απο χορηγούς , αυτο ήδη έχει ξεκινήσει και μάλιστα ο Αυστραλός πρόεδρος διοργανώνει και ένα Ολύμπια υπο την αιγίδα της ΝΑΒΒΑ

Απο πολυ παλια υπηρχε επαγγελματικη κατηγορια στην ιστορικη NABBA με μεγαλα χρηματικα επαθλα .
Νικητες αυτης της κατηγοριας υπηρξαν μεγαλα ονοματα ,οπως Sergio Oliva ,Serge Nubret , Eduardo Kawak ,Piero Venturato , κ αλλοι μικροτερου βελινεκους.
Οποσδηποτε δεν μπορει να υπαρξει καμια συγκριση συνολικα σε ονοματα με τον μεγαλο αγωνα της IFBB ,αλλα οταν εβαζε μεγαλα χρηματικα επαθλα ,ολο κ καποιον δυσαρεστημενο θα προσελκυε!:green:

TRIANTAFYLLOU
01-07-14, 19:17
τωρα γίνετε κάτι καθαρα επαγγελματικό με πρόκριση και όπως κάθε επαγγελματικός αγώνας χρηματικά έπαθλα και επειδη το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη αν καθιερωθεί θα υπάρχει δυνατότητα υψηλών απολαβών , αν και τα οφέλη που μπορει να έχει ένας επαγγελματίας δεν είναι μόνο τα χρήματα της διοργάνωσης , αλλα πόσο καλα μπορεί να πουλήσει ένα επαγγελματικό τίτλο στο χρηματιστήριο του ββ
και το θετικό είναι ότι θα υπάρχει αντίστοιχη επαγγελματική κατηγορία και στην κατηγορία φίτνες της WFF

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ
03-07-14, 05:53
Για άλλη μια φορά και μετά λύπης μου,διαπιστώνω άγνοια.Και η άγνοια όχι μόνο σκοτώνει αλλά παραπλανει.αλλοιωνει,οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.Ο κανονισμός της ifbb για το πως κάποιος μπορεί να γίνει επαγγελματίας,υπάρχει στο Facebook στην σελίδα EΟΣΔ και ουδεμία σχέση έχει με τις όσες ανακρίβειες αναφέρει ο κύριος Τευλορ.

NASSER
03-07-14, 18:39
Μεταφέρω εδώ το απόσπασμα για τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την απόκτηση επαγγελματικής κάρτας.
Αν χρειαστεί και μετάφραση, να το κάνω και αυτό.

85510

NAC Hellas
04-07-14, 01:45
Μεταφέρω εδώ το απόσπασμα για τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την απόκτηση επαγγελματικής κάρτας.
Αν χρειαστεί και μετάφραση, να το κάνω και αυτό.

85510

Νασερ,το αποσπασμα που επισυναπτεις ειναι σωστο αλλα αναφερεται μονο στο οτι αφορα για το πως αθλητες της IFBB μπορουν να αποκτησουν επαγγελματικη της καρτα και δεν αναφερεται σε αθλητες που δεν ανηκουν στην IFBB.
Οποτε αποδεικνυεται οτι παλι εχεις λαθος στο συγκεκριμενο θεμα.
Το οτι εχεις λαθος εχει ηδη αποδειχθει απο τα συγκεκριμενα ονοματα που σου ανεφερα και εγω και ο Ηλιας και τα οποια εχουν προελθει απο την
NAC και την NABBA και τα οποια εχουν παρει επαγγελματικες καρτες της IFBB τα τελευταια δυο χρονια.
Εν πασει περιπτωσει το λαθος σου συγχωρειται γιατι δεν εισαι παραγοντας της IFBB και ειναι λογικο να μην γνωριζεις αυτες τις λεπτομερειες, οποτε δεν εισαι εσυ υπευθυνος να απαντησεις στο αρχικο μου σχολιο αλλα μονο παραγοντας της IFBB-ΕΟΣΔ η οποια απο οτι θα δεις απο την απαντηση μου στον Νικο τον Παπαγεωργιου ,εχει κανει σημεια και τερατα απο παρατυπιες και παρανομιες και ας κατηγορει αλλους οτι κανουν αυτοι τετοιες.

Σ.Σ Το ημασταν φιλοι ισχυει και για τωρα τουλαχιστον οσο αφορα εμενα γιατι εγω παντα σε θεωρουσα φιλο μου.Το οτι διαφωνουμε πανω σε ενα θεμα δεν το αλλαζει αυτο.Απλως εκνευριστηκα λιγο μαζι σου γιατι απαντησες εσυ πανω σε ενα λεπτο θεμα ενω δεν εισαι ουτε αρμοδιος ουτε εισαι υποχρεωμενος να ξερεις τους κανονισμους.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NAC Hellas
04-07-14, 02:29
Για άλλη μια φορά και μετά λύπης μου,διαπιστώνω άγνοια.Και η άγνοια όχι μόνο σκοτώνει αλλά παραπλανει.αλλοιωνει,οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.Ο κανονισμός της ifbb για το πως κάποιος μπορεί να γίνει επαγγελματίας,υπάρχει στο Facebook στην σελίδα EΟΣΔ και ουδεμία σχέση έχει με τις όσες ανακρίβειες αναφέρει ο κύριος Τευλορ.

Και εγω μετα λυπης μου διαπιστωνω οτι απαντατε σε θεματα τα οποια ισως δεν γνωριζετε τοσο καλα οσο νομιζετε και οτι εσεις εχετε μερικη τουλαχιστον αγνοια οπως θα διαπιστωσετε γιατι
1)Ο κανονισμος της IFBB-ΕΟΣΔ αναφερει ρητα οτι για να αποκτηθει επαγγελματικη καρτα απο εναν αθλητη αυτης πρεπει να εχει κερδισει την κατηγορια του σε διεθνη παγκοσμιο αγωνα τη κατηγορια του.Οποτε συμφωνα με αυτο που λετε ο ιδιος ομολογειτε οτι ο Καραμανλακης και η Καββα εχουν αποκτησει την επαγγελματικη τους καρτα παρατυπα.
2)Συνεπως η IFBB-ΕΟΣΔ παρατυπησε και στο οτι αφορα τις υποσχεσεις της για αποκτηση επαγγελματικης καρτας απο τον Γιαννη Μαγκο και τους υπολοιπους.Μπορει να επεστρεψε τα χρηματα που πληρωσαν για τις σχετικες αιτησεις,αλλα πληρωσε για τους 3 μηνες που ειχε ηδη προετοιμαστει για τους επαγγελματικους αγωνες που του ειχε υποσχεθει η IFBB-EΟΣΔ?.Αυτο δεν ειναι το λιγωτερο ανηθικο?
3) Δεν ειναι παρανομο το οτι η IFBB-ΕΟΣΔ εισπρατει χρηματα για την συμμετοχη των αθλητων στους αγωνες της ενω ειναι κρατικη?
4) Δεν ειναι παρατυπο το οτι διωκετε νομικα την WABBA ενω η ιδια ομολογει οτι οργανωνει διαγωνισμους?
Προσθετω επισης το οτι η νομικη διωξη στην οποια που αναφερομαι δεν εχει κερδηθει,γιατι πολυ απλα η IFBB-ΕΟΣΔ εχει αδικο.
Προσθετω επισης το γεγονος οτι η IFBB-ΕΟΣΔ δεν σεβαστηκε καν το γεγονος οτι η WABBA ειναι το μεγαλυτερο φυτωριο αθλητων που
συμμετεχουν στους αγωνες της.
Για τους ως ανω λογους και καθως για μερικους ακομα ,η IFBB-ΕΟΣΔ εχει αρχισει και φθινει και χωρις να θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σας τα αναφερει δεν θα αργησει δυστυχως, για το αθλημα που και οι δυο μας αγαπαμε, ναρθει ο καιρος που θα παλι διοργανωνει παλι Παννεληνιους αγωνες σε παραγκες και γυμναστηρια,οπως οργανωνε πριν πολυ λιγα χρονια.
Και ολα αυτα θα γινουν Κε Νικο Παπαγεωργιου γιατι εγω εχω αγνοια και η ΕΟΣΔ δεν εχει.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Σ.Σ Αν θελει η IFBB-ΕΟΣΔ να παραπονεθει η να απαντησει σ` αυτα που αναφερω ,να το κανει ο υπευθυνος παραγοντας αυτης και για αυτον ακριβως τον λογο και χωρις να θελω να ειμαι αγενης αρνουμαι να συνεχισω την συζητηση αυτη μαζι σας η με οποιοδηποτε αλλον εκτος απο τον υπευθυνο αυτης σε τετοια θεματα που ειναι μονο ο Κος Λεβεντελλης.

NASSER
04-07-14, 17:53
Σοφοκλή άσε τα παραγοντιλίκια και τις παπάντζες. Εδώ φόρουμ είναι και όλοι έχουν δικαίωμα να γράψουν και να εκφράσουν γνώμη. Ότι είμαστε φίλοι δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να διαφωνούμε ή δεν θα πάρω θέση εκεί που βλέπω πως λες κάποια πράγματα λάθος. Εγώ σου ανάρτησα κομμάτι από έγγραφο επίσημο από την IFBB ποιοι έχουν δικαίωμα να γίνουν επαγγελματίες. Δεν το έγραψε η ΕΟΣΔ. Αν έχεις εσύ κάτι που αναφέρει κάτι άλλο, βάλε το!!! Έχεις ???
Έγραψα επίσης πως αν χρειάζεται να μεταφραστεί να το κάνω.. επομένως ή εσένα σου διαφεύγει κάτι ή δεν το διάβασες, καθώς ξέρω πως είσαι πολύ καλός γνώστης της αγγλικής γλώσσας. Αυτά που έγραψε ο Ηλίας δεν συμφωνούν με όσα γράφεις εσύ. Ανέφερε απλά πως η ΝΑΒΒΑ και WFF θα κάνουν δικές τους επαγγελματικές κατηγορίες και πως ήδη ο Lee Prist κέρδισε την επαγγελματική κατηγορία της ΝΑΒΒΑ στην Αυστραλία.
Αν δεν είναι αρμόδιος ο Νίκος Παπαγεωργίου να γράφει υπεύθυνα εκ μέρους της ΕΟΣΔ, τότε ποιος είναι? Ο κ. Λεβεντέλης ως πρόεδρος επίσημης ομοσπονδίας δεν έχει λόγο να απαντήσει ανεπίσημα σε κανέναν και ειδικά σε μια ιστοσελίδα. Γιαυτο υπάρχει το συμβούλιό, σύλλογοι και προπονητές σε μια ομοσπονδία, για να έχει ο καθένας κάποιες αρμοδιότητες. Έτσι λειτουργούν οι ''ομοσπονδίες'' συν ότι όλα όσα κάνει και εσύ τα παραθέτεις σαν κακουργήματα είναι ενέργειες που τις κάνει βάση κανονισμών και νόμων. (κόβουν και απόδειξη, στο λέω για να μην τρέχεις άδικα στο ΣΔΟΕ :green: ). Τα 30€ συμμετοχή ισχύει σε όλες τις ''ομοσπονδίες''. Η αποδοχή ή απόρριψη καρτών έγινε βάση όσα αναγράφει και το κείμενο που ανάρτησα. Είναι πολύ απλά αλλά αρέσκεται να τα παρουσιάζουμε τραγικά.
Καταλαβαίνω πως έχεις ανάγκη να καλοπιάσεις τους ανθρώπους της WABBA για να καλύψεις τις αιχμές για όσα στο αρχικό ποστ ανέφερες. Δυστυχώς για όσους γνωρίζουν, δεν τους πείθεις. Φυσικά ελεύθερος είσαι να γράφεις και να προσπαθείς όσο θέλεις.
Τέλος θέλω να σέβεσαι τον Μανώλη Καραμανλάκη που είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο του ελληνικού bodybuilding και από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις τίποτα για την αγωνιστική του πορεία. Είναι ο μόνος που έχει παλέψει ΔΥΟ φορές για να έχει ότι πραγματικά τον χαρακτηρίζει!! Δίκαια ο Μανώλης είναι IFBB PRO!! Φυσικά εσύ πριν ενάμιση χρόνο επειδή δεν συμφωνούσες με τα όσα ανέφερε σε ένα σεμινάριο είπες και την γελοιότητα, θα τον αποκλίσεις από το να παίζει στη NAC... Αλλά ούτε τον συμπαθείς και ιδιαίτερα ούτως ή άλλως...
Δυστυχώς κανένας δεν έχει την φωλιά του καθαρή και εσύ Σοφοκλή ως νεότερος στις προσπάθειες να κάνεις κάτι διαφορετικό και να είσαι πιο κοντά στους αγωνιστικούς, δείχνεις μια από τα ίδια.. ξεχνάς πως έκανες αγώνα με γεννήτριες που έπεφτε κατά τη διάρκεια της βραδιάς και τα ανύπαρκτα αποδυτήρια στις διοργανώσεις σου...
Τα όσα σου αναφέρω στα γράφω σαν φίλος για να διορθωθείς. Και όχι δεν είμαι παράγοντας της ΕΟΣΔ-IFBB αλλά η κριτική μου και η παράθεση των όσο γνωρίζω είναι σημαντική ως αθλητής που αγαπάει το άθλημα του και παρακολουθώ στενά όλα τα δρώμενα του χώρου... Βρίσκομαι στο εξωτερικό και καταφέρνω να επισκέπτομαι την Ελλάδα τις ημερομηνίες των διοργανώσεων. Σε αντίθεση με σένα που λες πως είσαι στο εξωτερικό και είσαι το Μαρούσι...

Υ.Σ. Πάρε βαθιές ανάσες... μην πανικοβάλλεσαι... και άμα θέλεις απαντάς... ;)
Τους νομικούς ορισμούς ''ομοσπονδία'' ''σύλλογος'' ''προπονητής'' δεν τους αναλύω, έχει γίνει στο παρελθόν κατά επανάληψη. Το αναφέρω γενικά για τους αναγνώστες.

Εδώ και ένα απόκομμα από το διαδίκτυο όσο αναφορά τι σημαίνει επαγγελματίας αθλητής της IFBB και πως και οι διοργανώσεις bodybuilding ορίζουν δικές τους κατηγορίες με επαγγελματίες. Δεν ταυτίζονται!
http://en.wikipedia.org/wiki/Professional_bodybuilding

NAC Hellas
05-07-14, 01:10
Σοφοκλή άσε τα παραγοντιλίκια και τις παπάντζες. Εδώ φόρουμ είναι και όλοι έχουν δικαίωμα να γράψουν και να εκφράσουν γνώμη. Ότι είμαστε φίλοι δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να διαφωνούμε ή δεν θα πάρω θέση εκεί που βλέπω πως λες κάποια πράγματα λάθος. Εγώ σου ανάρτησα κομμάτι από έγγραφο επίσημο από την IFBB ποιοι έχουν δικαίωμα να γίνουν επαγγελματίες. Δεν το έγραψε η ΕΟΣΔ. Αν έχεις εσύ κάτι που αναφέρει κάτι άλλο, βάλε το!!! Έχεις ???
Έγραψα επίσης πως αν χρειάζεται να μεταφραστεί να το κάνω.. επομένως ή εσένα σου διαφεύγει κάτι ή δεν το διάβασες, καθώς ξέρω πως είσαι πολύ καλός γνώστης της αγγλικής γλώσσας. Αυτά που έγραψε ο Ηλίας δεν συμφωνούν με όσα γράφεις εσύ. Ανέφερε απλά πως η ΝΑΒΒΑ και WFF θα κάνουν δικές τους επαγγελματικές κατηγορίες και πως ήδη ο Lee Prist κέρδισε την επαγγελματική κατηγορία της ΝΑΒΒΑ στην Αυστραλία.
Αν δεν είναι αρμόδιος ο Νίκος Παπαγεωργίου να γράφει υπεύθυνα εκ μέρους της ΕΟΣΔ, τότε ποιος είναι? Ο κ. Λεβεντέλης ως πρόεδρος επίσημης ομοσπονδίας δεν έχει λόγο να απαντήσει ανεπίσημα σε κανέναν και ειδικά σε μια ιστοσελίδα. Γιαυτο υπάρχει το συμβούλιό, σύλλογοι και προπονητές σε μια ομοσπονδία, για να έχει ο καθένας κάποιες αρμοδιότητες. Έτσι λειτουργούν οι ''ομοσπονδίες'' συν ότι όλα όσα κάνει και εσύ τα παραθέτεις σαν κακουργήματα είναι ενέργειες που τις κάνει βάση κανονισμών και νόμων. (κόβουν και απόδειξη, στο λέω για να μην τρέχεις άδικα στο ΣΔΟΕ :green: ). Τα 30€ συμμετοχή ισχύει σε όλες τις ''ομοσπονδίες''. Η αποδοχή ή απόρριψη καρτών έγινε βάση όσα αναγράφει και το κείμενο που ανάρτησα. Είναι πολύ απλά αλλά αρέσκεται να τα παρουσιάζουμε τραγικά.
Καταλαβαίνω πως έχεις ανάγκη να καλοπιάσεις τους ανθρώπους της WABBA για να καλύψεις τις αιχμές για όσα στο αρχικό ποστ ανέφερες. Δυστυχώς για όσους γνωρίζουν, δεν τους πείθεις. Φυσικά ελεύθερος είσαι να γράφεις και να προσπαθείς όσο θέλεις.
Τέλος θέλω να σέβεσαι τον Μανώλη Καραμανλάκη που είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο του ελληνικού bodybuilding και από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις τίποτα για την αγωνιστική του πορεία. Είναι ο μόνος που έχει παλέψει ΔΥΟ φορές για να έχει ότι πραγματικά τον χαρακτηρίζει!! Δίκαια ο Μανώλης είναι IFBB PRO!! Φυσικά εσύ πριν ενάμιση χρόνο επειδή δεν συμφωνούσες με τα όσα ανέφερε σε ένα σεμινάριο είπες και την γελοιότητα, θα τον αποκλίσεις από το να παίζει στη NAC... Αλλά ούτε τον συμπαθείς και ιδιαίτερα ούτως ή άλλως...
Δυστυχώς κανένας δεν έχει την φωλιά του καθαρή και εσύ Σοφοκλή ως νεότερος στις προσπάθειες να κάνεις κάτι διαφορετικό και να είσαι πιο κοντά στους αγωνιστικούς, δείχνεις μια από τα ίδια.. ξεχνάς πως έκανες αγώνα με γεννήτριες που έπεφτε κατά τη διάρκεια της βραδιάς και τα ανύπαρκτα αποδυτήρια στις διοργανώσεις σου...
Τα όσα σου αναφέρω στα γράφω σαν φίλος για να διορθωθείς. Και όχι δεν είμαι παράγοντας της ΕΟΣΔ-IFBB αλλά η κριτική μου και η παράθεση των όσο γνωρίζω είναι σημαντική ως αθλητής που αγαπάει το άθλημα του και παρακολουθώ στενά όλα τα δρώμενα του χώρου... Βρίσκομαι στο εξωτερικό και καταφέρνω να επισκέπτομαι την Ελλάδα τις ημερομηνίες των διοργανώσεων. Σε αντίθεση με σένα που λες πως είσαι στο εξωτερικό και είσαι το Μαρούσι...

Υ.Σ. Πάρε βαθιές ανάσες... μην πανικοβάλλεσαι... και άμα θέλεις απαντάς... ;)
Τους νομικούς ορισμούς ''ομοσπονδία'' ''σύλλογος'' ''προπονητής'' δεν τους αναλύω, έχει γίνει στο παρελθόν κατά επανάληψη. Το αναφέρω γενικά για τους αναγνώστες.

Εδώ και ένα απόκομμα από το διαδίκτυο όσο αναφορά τι σημαίνει επαγγελματίας αθλητής της IFBB και πως και οι διοργανώσεις bodybuilding ορίζουν δικές τους κατηγορίες με επαγγελματίες. Δεν ταυτίζονται!
http://en.wikipedia.org/wiki/Professional_bodybuilding

Νασερ,διαβασα με πολλη προσοχη το τι αναφερεις.
1)Θα ξεκινησω λεγοντας οτι και οι πετρες ξερουν οτι εγω διαμενω συνολικα πανω απο τρεις μηνεs τον χρονο συνολικα στην Αγγλια,οποτε σ`αυτο εχεις αδικο.
2)ολοι ξερουν οτι ειμαι ο μονος παραγοντας που υποστηριζει και την ΕΟΣΔ και ολους τους αλλους συνδεσμους γεγονος οπου και εσυ ο ιδιος εχεις αναφερει πολλες φορες στο φορουμ.Τωρα γιατι φαινεσαι να εχεις αλλαξει γνωμη?
Σ.Σ Ελπιζω να θυμασαι οτι ειμαι ο μονος παραγοντας που πηγα στην Κρητη να στηριξω τον διαγωνισμο του Κτιστακη.Ελπιζω να θυμασαι οτι ταξιδευαμε μαζι στο αεροπλανο στην επιστροφη και τα ευσημα που μουδινες για αυτο τον λογο.
Ομως επειδη μου αρεσουν τα συκα να ειναι συκα και τα σκαφη-σκαφη εκανα ενα σχολιο για το Παγκοσμιο της WABBA ενω την εχω υποστηριξει σε παρα πολλες περιπτωσεις.Ομως η αληθεια πρεπει να λεγεται γιατι αλλιως δεν θα διορθωθει τιποτα,οπως ειπες και εσυ.
3)Το οτι συμπαθω η αντιπαθω καποιον αθλητη (για τον Καραμανλακη μιλαω) δεν μου επιτρεπεται σαν παραγοντας.Σου υπενθυμιζω ομως οτι εσυ ο ιδιος μου ανακοινωσες οταν αυτος εχασε την επαγγελματικη του καρτα ,οτι σκεφτοταν να αγωνιστει μαζι μας.Και βεβαια με αρνητικα σχολια που εκανε σε σεμιναριο διατροφης για τις Ομοσπονδιες και Συνδεσμους αν εχει τον Θεο του!!! οπου παλι ημουν ο μονος παραγοντας που παρεστη και σε αυτην την εκδηλωση ,φυσικα προσβληθηκα και σου ανακοινωσα οτι δεν επιθυμω να συμμετασχει αυτος μαζι μας.Αυτο ειναι δικαιωμα μου ,το καταλαβαινεις αυτο?
Επισης πως να συμπαθησει κανεις αυτον τον αθλητη που εβριζε τους συναθλητες του στα αποδυτηρια στον αγωνα των Μελλισιων οπου και επι σκηνης οπως εχουν αναφερει και αλλοι πολλοι και που ειδα και εγω ο ιδιος που βρισκομουν στην 2η σειρα,εβριζε συνεχως αναγκαζοντας τον εξισου καλο Γιαννη Τσουνο να αποσυρθει απο τον αγωνα?
Τωρα οσον αφορα την αξια του σαν επαγγελματιας μποντυμπιλντερ το εχουν ηδη κρινει αλλοι.Εγω απλως ανεφερα οτι πηρε την επαγγελματικη του καρτα παρατυπα γεγονος που ειναι αληθεια.
4) Εγω δεν ανεφερα ποτε οτι η ΕΟΣΔ πηρε χρηματα απο τους αθλητες για την συμμετοχη τους στους αγωνες της διαπραττοντας οικονομικο εγλημα,αλλα νομικο.Την διαφορα αυτη την καταλαβαινεις? Οι Συνδεσμοι επειδη ειναι ιδιωτικοι φορεις μπορουν να χρεωνουν τους αθλητες για την συμμετοχη τους.Αυτο παλι το καταλαβαινεις?
5) Το οτι διοργανωσαμε εναν διαγωνισμο οπου υπηρξαν πολλα προβληματα ειναι αληθεια (μιλαω για τον αγωνα που δεν υπηρχαν επαρκη αποδυτηρια και προβληματα με την ταση του ρευματος.)και ντρεπομαι για αυτον τον αγωνα.Για συτον ακριβως τον λογο μεταφεραμε την διεξαγωγη των διαγωνισμων μας στο πολυτελες Δαις και οι επομενοι θα γινουν σε μεγαλυτερο χωρο εξισου πολυτελη.
Οι υπευθυνοι της ΕΟΣΔ αραγε ντρεπονται για τις παρατυπιες και παρανομιες που εχουν κανει?

Σ.Σ Ζητω απο τον Πολυνεικο να επισυναψει την παληα αναρτηση του Γιαννη Διακογιαννη για το πως απεκτησε η επαγγελματικη του καρτα
για να σταματησεις και εσυ εστω και τωρα, να σταματησεις να γραφεις ανακριβειες για το πως αποκτωνται οι επαγγελματικες καρτες της IFBB.
Σ.Σ Σταματω εδω οποιαδηποτε συζητηση μαζι σου για το εν λογω θεμα γιατι πρωτον ηδη εχει αποδειχθει ποιος απο τους δυο μας γραφει αληθεις.
Επισης οταν ξοδεψεις και εσυ 20.000 ευρω απο την τσεπη σου για να στηριξεις εναν Συνδεσμο,οπως εχω κανει εγω,ελα νο μου ξαναμιλησεις.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Polyneikos
05-07-14, 16:23
Σ.Σ Ζητω απο τον Πολυνεικο να επισυναψει την παληα αναρτηση του Γιαννη Διακογιαννη για το πως απεκτησε η επαγγελματικη του καρτα
για να σταματησεις και εσυ εστω και τωρα, να σταματησεις να γραφεις ανακριβειες για το πως αποκτωνται οι επαγγελματικες καρτες της IFBB.



Το κείμενο του Γιάννη Διακογιάννη που αφορά τον τρόπο απόκτησης της επαγγελματικής κάρτας του ,το 1991, συμπεριλαμβάνεται σε αυτό το ποστ που ακολουθεί απόσπασμά του και βρίσκεται στο αφιέρωμα του Διακογιάννη εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15282-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%93%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82&p=388366&viewfull=1#post388366).


Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Προτεινω να μιλαμε στον ενικο.
Πραγματι περασα μεγαλες περιπετειες. Κυριως λογω των οικονομικων μου προβληματων, τα οποια ισχυαν παντοτε στη ζωη μου.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να γυμναζομαι ελαχιστα λογω ελλειψης χρηματων για διατροφη. Τα αποταμιευα ολα για να επεκτεινω το πολυ μικρο γυμναστηριακι που ειχα.
Ετσι περνουσαν τα χρονια χωρις να εχω τη δυνατοτητα του πρωταθλητισμου, παρα μονο για δυο μηνες πριν απο καθε αγωνα.
Ουτε και με την ολοκληρωση του γυμναστηριου μου γινοταν δουλεια,διοτι με τις μικρες αποταμιευσεις μου, θα χρειαζοταν μια ζωη μεχρι να το ολοκληρωσω.
Πανω σε αυτα που αναφερω τωρα, υπαρχουν πολλες ιστοριες που σχετιζονται με τους "καλους μου φιλους" , συγγενεις αλλα και αθλητικους παραγοντες, που προτιμω να μην τις αναφερω γιατι θα λερωσω τις σελιδες του του Φορουμ.
Το 1990 πηρα τη μεγαλη αποφαση. Τα επαιξα ολα για ολα. Πουλησα το γυμναστηριο και εκανα διπλες εξοντωτικες προπονησεις.
Τα χρηματα βεβαια δεν ηταν πολλα ,αλλα μου επετρεπαν να προετοιμαστω απερισπαστος για πρωτη φορα στη ζωη μου.
Σε 5 μηνες (υστερα απο αποχη περιπου 3 χρονων λογω θητειας και επαγγελματικων υποχρεωσεων) φθανω σε φορμα που δεν ειχα πιασει ποτε.
Τοτε πηγα στο Τοροντο του Καναδα και εμεινα 45 μερες .Ο Γκρεγκ Ζουλακ (Muscle Mag), ειδε τις φωτογραφιες μου απο τους αγωνες και γελαγε μεχρι δακρυων για αυτα που του εξηγουσα οτι τραβηξα στη πατριδα μας. Μαλιστα φωναζε και τους φιλους του για να δουν και αυτοι τις φωτογραφιες και να ενημερωθουν και εκεινοι για τα περιεργα αυτα πραγματα.....
Τη μεγαλη βοηθεια την πηρα απο τη Νεγκριτα Τζεηντ (Διεθνης Πρωταθλητρια και φωτομοντελο).
Μολις ειδε τις φωτογραφιες μου μου ειπε οτι θα παρω την καρτα με συνοπτικες διαδικασιες. Δηλαδη με ενα και μονο τηλεφωνημα στον Μπεν Γουηντερ. Ετσι και εγινε. Τηλεφωνησα στον Μπεν,εκεινος μου ζητησε να δει τις φωτογραφιες εξηγωντας μου οτι αν ειμαι τοσο ειδικη περιπτωση οσο λεω,τοτε και μονο τοτε θα παρω την καρτα.
Τα υπολοιπα ειναι γνωστα.
Πληροφοριακα αναφερω οτι η καρτα δινοταν στους εκτος Αμερικης πολιτες, μονο αν κερδιζες το Παγκοσμιο της IFBB.
Υπηρχε ενα παραθυρακι να την αποκτησεις ,περνωντας απο μια εξειδικευμενη επιτροπη,οπου αν εισαι πολυ σπουδαιος ,(και ετσι δεν θα γινοταν παρεξηγηση απο τις υπολοιπες χωρες ουτε απο τους υπολοιπους πρωταθλητες) τοτε μπορουσες να την παρεις.
Αλλα και αυτο για να μην γινονται παρεξηγησεις το εκαναν σπανιως.
Εγω δεν περασα ουτε καν απο αυτη την επιτροπη. Καποιος ηλικιωμενος διεθνης κριτης -νομιζω Βρεττανος-μου ειπε οτι ασπρισαν τα μαλλια του και πρωτη φορα βλεπει ανθρωπο που πηρε την καρτα με αυτο τον τροπο. Αρα η Νεγκριτα κατι ειδε και υπεθεσε οτι σε εμενα θα γινει η απιθανη αυτη εξαιρεση. Αυτο το κατι στην Ελλαδα δεν το ειδε κανενας.
Εχεις πλουσιο αρχειο φιλε Γιαννη. Ψαξε να βρεις ενα κειμενο που να γραφει οτι κατι ιδιαιτερο εχει η γενετικη μου. Δεν θα βρεις τιποτε. Οχι οτι ειμαι καλος αθλητης.
Αλλα οτι ΘΑ γινω καλος λογω σπανιων προσοντων.Τιποτε. Ουτε οτι ειχα ογκο δεν εγραφαν.
Ορισμενοι εκδοτες δεν εχουν αναφερει ουτε το ονομα μου.
Δεν φτανει που παντα η επιτροπη μου φεροταν σαν να ημουν αρχαριος, καποιος αρθρογραφος εγραψε οτι με ευνοουν κιολας λογω του οτι εχω γνωριμιες με τους διοργανωτες.

NASSER
06-07-14, 06:52
Νασερ,διαβασα με πολλη προσοχη το τι αναφερεις.
1)Θα ξεκινησω λεγοντας οτι και οι πετρες ξερουν οτι εγω διαμενω συνολικα πανω απο τρεις μηνεs τον χρονο συνολικα στην Αγγλια,οποτε σ`αυτο εχεις αδικο.
2)ολοι ξερουν οτι ειμαι ο μονος παραγοντας που υποστηριζει και την ΕΟΣΔ και ολους τους αλλους συνδεσμους γεγονος οπου και εσυ ο ιδιος εχεις αναφερει πολλες φορες στο φορουμ.Τωρα γιατι φαινεσαι να εχεις αλλαξει γνωμη?
Σ.Σ Ελπιζω να θυμασαι οτι ειμαι ο μονος παραγοντας που πηγα στην Κρητη να στηριξω τον διαγωνισμο του Κτιστακη.Ελπιζω να θυμασαι οτι ταξιδευαμε μαζι στο αεροπλανο στην επιστροφη και τα ευσημα που μουδινες για αυτο τον λογο.
Ομως επειδη μου αρεσουν τα συκα να ειναι συκα και τα σκαφη-σκαφη εκανα ενα σχολιο για το Παγκοσμιο της WABBA ενω την εχω υποστηριξει σε παρα πολλες περιπτωσεις.Ομως η αληθεια πρεπει να λεγεται γιατι αλλιως δεν θα διορθωθει τιποτα,οπως ειπες και εσυ.
3)Το οτι συμπαθω η αντιπαθω καποιον αθλητη (για τον Καραμανλακη μιλαω) δεν μου επιτρεπεται σαν παραγοντας.Σου υπενθυμιζω ομως οτι εσυ ο ιδιος μου ανακοινωσες οταν αυτος εχασε την επαγγελματικη του καρτα ,οτι σκεφτοταν να αγωνιστει μαζι μας.Και βεβαια με αρνητικα σχολια που εκανε σε σεμιναριο διατροφης για τις Ομοσπονδιες και Συνδεσμους αν εχει τον Θεο του!!! οπου παλι ημουν ο μονος παραγοντας που παρεστη και σε αυτην την εκδηλωση ,φυσικα προσβληθηκα και σου ανακοινωσα οτι δεν επιθυμω να συμμετασχει αυτος μαζι μας.Αυτο ειναι δικαιωμα μου ,το καταλαβαινεις αυτο?
Επισης πως να συμπαθησει κανεις αυτον τον αθλητη που εβριζε τους συναθλητες του στα αποδυτηρια στον αγωνα των Μελλισιων οπου και επι σκηνης οπως εχουν αναφερει και αλλοι πολλοι και που ειδα και εγω ο ιδιος που βρισκομουν στην 2η σειρα,εβριζε συνεχως αναγκαζοντας τον εξισου καλο Γιαννη Τσουνο να αποσυρθει απο τον αγωνα?
Τωρα οσον αφορα την αξια του σαν επαγγελματιας μποντυμπιλντερ το εχουν ηδη κρινει αλλοι.Εγω απλως ανεφερα οτι πηρε την επαγγελματικη του καρτα παρατυπα γεγονος που ειναι αληθεια.
4) Εγω δεν ανεφερα ποτε οτι η ΕΟΣΔ πηρε χρηματα απο τους αθλητες για την συμμετοχη τους στους αγωνες της διαπραττοντας οικονομικο εγλημα,αλλα νομικο.Την διαφορα αυτη την καταλαβαινεις? Οι Συνδεσμοι επειδη ειναι ιδιωτικοι φορεις μπορουν να χρεωνουν τους αθλητες για την συμμετοχη τους.Αυτο παλι το καταλαβαινεις?
5) Το οτι διοργανωσαμε εναν διαγωνισμο οπου υπηρξαν πολλα προβληματα ειναι αληθεια (μιλαω για τον αγωνα που δεν υπηρχαν επαρκη αποδυτηρια και προβληματα με την ταση του ρευματος.)και ντρεπομαι για αυτον τον αγωνα.Για συτον ακριβως τον λογο μεταφεραμε την διεξαγωγη των διαγωνισμων μας στο πολυτελες Δαις και οι επομενοι θα γινουν σε μεγαλυτερο χωρο εξισου πολυτελη.
Οι υπευθυνοι της ΕΟΣΔ αραγε ντρεπονται για τις παρατυπιες και παρανομιες που εχουν κανει?

Σ.Σ Ζητω απο τον Πολυνεικο να επισυναψει την παληα αναρτηση του Γιαννη Διακογιαννη για το πως απεκτησε η επαγγελματικη του καρτα
για να σταματησεις και εσυ εστω και τωρα, να σταματησεις να γραφεις ανακριβειες για το πως αποκτωνται οι επαγγελματικες καρτες της IFBB.
Σ.Σ Σταματω εδω οποιαδηποτε συζητηση μαζι σου για το εν λογω θεμα γιατι πρωτον ηδη εχει αποδειχθει ποιος απο τους δυο μας γραφει αληθεις.
Επισης οταν ξοδεψεις και εσυ 20.000 ευρω απο την τσεπη σου για να στηριξεις εναν Συνδεσμο,οπως εχω κανει εγω,ελα νο μου ξαναμιλησεις.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Σοφοκλή με τα όσα αναφέρω, δεν προσπαθώ να σε χαρακτηρίσω κακό. Κάθε άλλο σε έχω υποστηρίξει όπως πολύ καλά αναφέρεις. Το να μπαίνεις στο τρυπάκι να προσπαθείς να ψαρέψεις αθλητές και έπειτα από μια διαφωνία να κατηγορείς την ΕΟΣΔ πως δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, είναι παράλογο και δεν χωράει στην εικόνα που ήδη έχεις προβάλλει. Και στο ξαναλέω, σαν φίλος σε κρίνω και όχι εχθρός. Έπειτα συμφωνούμε πως καλό είναι να υπάρχουν διοργανώσεις ββ αλλά δεν πρέπει να μπερδεύουμε εμείς το ρόλο που μπορούν να έχουν με αυτό που έχει η ΕΟΣΔ-IFBB.
Μπαίνεις στη διαδικασία να γράφεις για επαγγελματικές κάρτες και έπειτα κατακρίνεις αθλητές και δίνεις λανθασμένες εντυπώσεις!! Με δυο Βαλκανικές νίκες και over all, μια μεσογειακή νίκη, συμμετοχή σε παγκόσμιο της IFBB, αν διαβάσεις τον απλό κανονισμό, θα δεις πως δικαίως έγινε επαγγελματίας ο Μανώλης. Όσο για τα υπόλοιπα που τον κατηγορείς, θα σου πω απλά πως ήμουν εκεί, δίπλα του (σε αντίθεση με εσένα που δεν ήσουν εκεί) και φυσικά τα διαψεύδω! Τόση λάσπη από καλοθελητές όσο χαρακτηρίζει και το χώρο μας δυστυχώς... δεν περίμενα να τα μεταφέρεις ενώ δεν ήσουν εκεί να τα δεις ή να τα ακούσεις.
Λες πως δεν είπες κάποια πράγματα και όμως ήδη βρίσκονται σε πιο πάνω ποστ.... και κλείνεις με ερωτηματικό για την ΕΟΣΔ και παρανομίες... Πάλι τα ίδια θα λέμε?
Τέλος καλό είναι να μην λες για χρήματα... δεν αγόρασες κανένα με αυτά και δεν κατοχύρωσες κανένα. Εγώ σαν αθλητής σίγουρα γνωρίζεις πως έχω ξοδέψει χρήματα, όπως και ανθρώπους που κατηγορείς έχουν ξοδέψει τα τριπλάσια από εσένα... Δεν θα μπω στη διαδικασία να στη πω, αλλά καλό θα ήταν να προσέχεις να μην πέφτεις χαμηλά και να λες αλήθειες και όχι ανακρίβειες...!

Υ.Σ. Η κάρτα του κ. Διακογιάννη έγινε πριν πολλά χρόνια και δεν έχει καμία σχέση με τους κανόνες που ισχύουν σήμερα με πρόεδρο της ομοσπονδίας Rafael Santonja. Τότε πήραν διεθνός και άλλοι κάρτες και αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σήμερα έτσι. Φυσικά δώθηκαν και κάρτες που δεν συμφωνούμε με αυτές και μάλιστα πρόσφατα. Αλλά και πάλι αναφέρω πως είναι θέμα της IFBB και δεν πέφτει λόγο σε κανέναν να κρίνει. Σίγουρα όμως δεν δώθηκαν από διακρύσεις από ΝΑΒΒΑ, WABBA και NAC. Αυτό είναι το θέμα μας.

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ
06-07-14, 22:38
Αγενης γίνεσαι Σοφοκλη έτσι κι αλλιώς με το να απαντας σε μένα και να μην δεχεσαι διαλογο.Αυτο αν μη τι άλλο ξέρεις πως λέγεται.Την απάντηση μου θα την πάρεις έτσι κι αλλιώς.Και μιλάω στον ενικο και έτσι θα συνεχίσω γιατί γίνεσαι αγενης.¨στην μισή αγένεια μιαμιση¨.Παμε στο μάθημα τώρα γιατί είσαι αδιάβαστος πάλι και μάλλον δεν θα περάσεις την τάξη ¨χωρίς να θέλω να γίνω αγενης¨.1.Ο παραπάνω κανονισμός της IFBB και όχι της ΕΟΣΔ είναι φετεινος οπότε δεν σχετίζεται με το πως έγινε κάποιος επαγγελματίας πριν.Αρα δεν ομολογώ τίποτα αλλά αντίθετα πληροφορώ προς διάβασμα και περαιτέρω μελέτη. 2.κανεις δεν έδωσε καμμιά υπόσχεση σε κανέναν αλλά κανείς δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις σύμφωνα με τον παραπάνω κανονισμό.3 .Οσον αφορά την συμμετοχή που δίνουν οι αθλητές για το Πανελλήνιο αυτό ισχύει και σε αλλά αθλήματα και παίρνουν και απόδειξη.Οχι μόνο βραχιολακι.4.Για τα θέμα περί δικαστηρίων γνωρίζω σίγουρα ότι δεν έχει βγει ακόμα η απόφαση και ότι η υπομονή δεν βλάπτει.Για τα υπόλοιπα φουμαρα που λες περι αθλητών η αθλητριών ότι έγιναν επαγγελματίες χωρίς να έχουν αγωνιστεί στην ifbb είναι πέρα για πέρα ανακρίβεια.Τωρα αν φοβάσαι να κανεις διάλογο μαζί μου ,πρόβλημα σου.Κι αυτό επίσης ξέρεις πως λέγεται.

NAC Hellas
08-07-14, 03:39
Αγενης γίνεσαι Σοφοκλη έτσι κι αλλιώς με το να απαντας σε μένα και να μην δεχεσαι διαλογο.Αυτο αν μη τι άλλο ξέρεις πως λέγεται.Την απάντηση μου θα την πάρεις έτσι κι αλλιώς.Και μιλάω στον ενικο και έτσι θα συνεχίσω γιατί γίνεσαι αγενης.¨στην μισή αγένεια μιαμιση¨.Παμε στο μάθημα τώρα γιατί είσαι αδιάβαστος πάλι και μάλλον δεν θα περάσεις την τάξη ¨χωρίς να θέλω να γίνω αγενης¨.1.Ο παραπάνω κανονισμός της IFBB και όχι της ΕΟΣΔ είναι φετεινος οπότε δεν σχετίζεται με το πως έγινε κάποιος επαγγελματίας πριν.Αρα δεν ομολογώ τίποτα αλλά αντίθετα πληροφορώ προς διάβασμα και περαιτέρω μελέτη. 2.κανεις δεν έδωσε καμμιά υπόσχεση σε κανέναν αλλά κανείς δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις σύμφωνα με τον παραπάνω κανονισμό.3 .Οσον αφορά την συμμετοχή που δίνουν οι αθλητές για το Πανελλήνιο αυτό ισχύει και σε αλλά αθλήματα και παίρνουν και απόδειξη.Οχι μόνο βραχιολακι.4.Για τα θέμα περί δικαστηρίων γνωρίζω σίγουρα ότι δεν έχει βγει ακόμα η απόφαση και ότι η υπομονή δεν βλάπτει.Για τα υπόλοιπα φουμαρα που λες περι αθλητών η αθλητριών ότι έγιναν επαγγελματίες χωρίς να έχουν αγωνιστεί στην ifbb είναι πέρα για πέρα ανακρίβεια.Τωρα αν φοβάσαι να κανεις διάλογο μαζί μου ,πρόβλημα σου.Κι αυτό επίσης ξέρεις πως λέγεται.

Νικο,παρατηρω οτι δεν απαντησα στον τσιρακι σου (στα αρχαια Ελληνικα λεγεται και ταμτακος-ειδες ποσες γλωσες ξερω?)και πηρες αερα.
Αφου επιμενεις θα συνεχισω τον διαλογο μαζι σου γιατι δεν σε φοβαμαι,αλλα σε σεβομαι γιατι και σε σεβομαι σαν αθλητη πρωτα απ`ολα και μορφωμενος εισαι και πολλα χρηματα εχεις βαλλει απο την τσεπη σου για να οργανωσεις αγωνες για την ΕΟΣΔ γεγονος που σε τιμα ιδιαιτερα.
(Δεν σε τιμα ομως που εχεις τσιρακια και αυτο πρεπει να το σταματησεις.)
Ομως και ασ` μην το ομολογεις, ο Προεδρος σου εχει βαλλει στην τσεπη του του κοσμου τα χρηματα εκμετταλευομενος αθλητες.
Οσον αφορα το αν ειναι παρανομο να παιρνει η ΕΟΣΔ χρηματα για την συμμετοχη αθλητων σας το εχει επισημανει και ο Σπυρος ο Μπουρναζος αλλα δεν ακουτε τιποτα.(ειδες λεπτομερειες που γνωριζω?)
Οποτε οσο αφορα αυτο το θεμα ετοιμαζω εγγραφη καταγγελια για την ΕΟΣΔ στο Υφυπουργειο Αθλητισμου και τοτε θα δουμε αν παρανομει η ΕΟΣΔ η οχι.
Τωρα οσον αφορα το θεμα των επαγγελματικων καρτων γνωριζω πολυ καλα για τον καινουργιο διεθνη νομο της IFFB ο οποιος ειναι πολυ ελαστικοτερος απο τον παλαιο.Μια και το θυμηθηκα ,γιατι δεν εχει δοθει επαγγελματικη καρτα στην Αναστασια Παπουτσακη που εκπληρει τους καινουργιους ορους η μηπως ο Προεδρος σου περιμενει να τσεπωσει και απο εκει χρηματα?
Γιατι η Καββα πηρε επαγγελματικη καρτα ενω δεν εκπληρει τους ορους και γιατι την πηρε ο Καραμανλακης ο οποιος παλι δεν εκπληρουσε τους ορους εκτος αν ο Νασερ με αυτα που γραφει υπονοει οτι ανακαλυψε οτι η Μεσογειος ειναι Ηπειρος οποτε πρεπει πρεπει να γραφτει στα κιταπια της ιστοριας μαζι με τον Χριστοφορο Κολομβο?
Σ.Σ Ο διεθνης κανονισμος της IFBB αναφερει ρητα οτι για να παρει κανεις επαγγελματικη καρτα πρεπει να εχει δικρισεις σε Παγκοσμιο,Ηπειρωτικο η για τους Αμερικανους το NPC.
Στο ΚΑΜΑΡΙ της Ελλαδος ομως τον Μιχαλη Κεφαλιανο ο οποιος εκπληρουσε συμφωνα με τους τοτε ισχυοντες νομους τολμησε να του ζητησε 50.000 ευρω για να την αποκτησει και αυτος αναγκαστηκε να κανει αιτηση μεσω της Αυστραλιανης IFBB απο οπου του δωσανε την καρτα με το ορο να αγωνιστει ΤΥΠΙΚΑ σε ενα αγωνα της IFBB οπου και τεταρτος να αναδεικνυοταν θα την αποκτουσε.Βεβαια ο Μιχαλης βγηκε πρωτος και την κερδισε και αυτη με το σπαθι του και υποχρεωμενος ονο να πληρωνει 200 δολλαρια συνδρομη τον χρονο!(ειδες παλι λεπτομερειες που γνωριζω?)
Γιατι ο Προεδρος σας υποσχεθηκε επαγγελματικες καρτες στον Μαγκο και τους αλλους,ενω ηξερε οτι δεν εκπληρουσαν τις προυποθεσεις για την αποκτηση καρτας?
Σ.Σ Οι αθλητες αυτοι θα αποκτησουν καρτες γιατι το ΑΞΙΖΟΥΝΕ και ειναι και αρτιοι χαραχτηρες γιατι θελουμε δεν το θελουμε αυτοι πρεσβευουν το σπορ μας και σε αυτο εγω ο Σοφοκλης ο Ταιηλορ (μαλλον δεν ξερεις πολυ καλα πoioς ειμαι για να γραφεις και εσυ και το τσιρακι σου οπως γραφετε)θα κανω τα αδυνατα δυνατα να τους βοηθησω να τις αποκτησουν μεσω διεθνους IFBB.

Σ.Σ 1.Η αποψη μου για την Ελληνικη ΙFΒΒ-ΕΟΣΔ ειναι οτι σκυλοβρωμαει απο πανω εως κατω (και ξερεις τι λενε σε τετοιε περιπτωσεις ,ετσι δεν ειναι?)
Σ.Σ 2.Η συζητηση μας εδω τελειωνει οπως και με τον Νασερ ο οποιος προσφατα ΤΟΛΜΗΣΕ και τσακωθηκε με τον και με τον Ηλια τον Τριανταφυλλου, και θα συνεχιστει εκει που τακτοποιουνται τετοιες υποθεσεις.(Βλεπε κεφαλαιο νομος.)
Σ.Σ 3.Μιας και ανεφερες οτι εχεις κατακτησει Gold και Bronze Medals σε αγωνες σημαντικους ,σου σκαω την ειδηση οτι εχεις 1η και 3η θεση στους
συγκεκριμενους αγωνες κατι που δεν μειωνει την αξια σου στους τιτλους σου.(το να ονομαζεις οπως τα ονομαζεις δεν ειναι σωστο γιατι οταν ενα σπορ δεν ειναι Ολυμπιακο αθλημα δεν υπαρχουν τετοιοι τιτλοι.)
Σ.Σ 4. Σου σκαω παλι την ειδηση εκ των προτερων οτι και βουντου και μαγια να κανετε στην IFBB το σπορ μας δεν προκειται ποτε να γινει Ολυμπιακο αθλημα για καποιους λογους.
Σ.Σ 5. Για να σου απαντησω αποψε ,δεν εκανα σεξ ,ενω εσυ κοιμοσουν και ονειρευοσουν Gold Bronze medals,οποτε αν ειναι να κανετε κατι στην ΕΟΣΔ με την περιπτωση μου καντε το γιατι εχω βαρεθει να γραφω και να απανταω στις τεραστιες σας προσωπικοτητες μην κανοντας σεξ.
(Αυτα που γραφω τωρα τα καταλαβαινεις η ειναι και αυτα σε ξενη για σενα γλωσσα?)

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Polyneikos
08-07-14, 08:08
Δεν θέλω να κλειδώσω το θέμα γιατί δεν θελω να στερησω το δικαίωμα απάντησης από κανέναν, αλλα επειδή βλέπω ότι ανταλλάσσονται χαρακτηρισμοί , θα ζητούσα ηρεμία και προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούνται, εκατέρωθεν.

NAC Hellas
08-07-14, 09:48
Δεν θέλω να κλειδώσω το θέμα γιατί δεν θελω να στερησω το δικαίωμα απάντησης από κανέναν, αλλα επειδή βλέπω ότι ανταλλάσσονται χαρακτηρισμοί , θα ζητούσα ηρεμία και προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούνται, εκατέρωθεν.

Δυστυχως Πολυνεικε,εγινε και αυτο.Ομως η γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να κλειδωσεις ουτε αυτο ουτε κανενα θεμα.Ετσι και αλλιως ο Νικος ο Παπαγεωργιου ειναι κυριος.(Και ας μην συμφωνουμε σε ολα.)
Αυτον που πρεπει να κλειδωσεις απο το σαιτ, ειναι τον Νασερ,ο οποιος οντας ο Κος τιποτα και για να αποδειξει με καποιο τροπο οτι καποιος ειναι δημιουργει συνεχως προβληματα.Τις προαλλες τσακωθηκε με τον Ηλια τον Τριανταφυλλου,τωρα βαζει εμενα να τσακωθω με τον Νικο τον Παπαγεωργιου και ταυτοχρονα με αναγκαζει να λαβω μετρα κατα της ΕΟΣΔ ενω δεν ειχα προβλημα μαζι της και μαλιστα την εχω στηριξει πολλες φορες .Ταυτοχρονα ομως κανει μεγαλη ζημια στην ΕΟΣΔ γιατι βγαινουν πραγματα στη δημοσιοτητα τα οποια ισως δεν επρεπε να βγουν.
Εγω δεν εχω να χασω τιποτα,γιατι σε εναν ιδιωτικο Συνδεσμο σωματοδομης ειμαι Προεδρος και διοργανωνω διαγωνισμους σωματοδομης και οχι αγωνες.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NASSER
08-07-14, 10:40
Μάλιστα... εγώ ο τίποτα, επειδή πονάω τον ''πρόεδρο'' με αυτά που γράφω, θα πρέπει να κλειστώ από το σάιτ. Σοφοκλή να είσαι καλά που με έκανες και γέλασα. Προσπέρασες τα όσα σου έγραψα γιατί δεν μπορείς να τα απαντήσεις! Έπειτα θα πρέπει να μάθεις να σέβεσαι αυτούς που σε βοήθησαν και να μάθεις να ακούς και να ανταλλάσσεις απόψεις για να γίνεσαι καλύτερος. Εσύ δυστυχώς έχεις το ελάττωμα να είσαι εγωιστής αλλά το βασικό χαρακτηριστικό σου είναι πως είσαι ΨΕΥΤΗΣ!! Έτσι θα κερδίσεις τη συμπάθεια του χώρου? Ο κλέφτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται...
Το χαμηλό σου επίπεδο (τόσο σε παιδεία όσο και σε μόρφωση) δεν σε αφήνουν να συγκρατείς τα συναισθήματα σου και καταλήγεις να γράφεις ασάφειες. Έφτασες να αμφισβητήσεις την ίδια την IFBB άσχετα με την ΕΟΣΔ... Ίσως αυτή τη περίοδο να παίρνεις και κάποια αντιβίωση και έχεις παρενέργειες.
Σε διαβεβαιώνω πως θα συνεχίσω να ΤΟΛΜΩ να γράφω και να έρχομαι σε αντιπαράθεση με ότι βλέπω λανθασμένο και διαφωνώ.

Υ.Σ. To πρoεδρείο της ΝΑC με επικεφαλή τον Σοφοκλή κάποτε ζήτησε από εμένα ''το τίποτα'' να είμαι και εγώ στο προεδρείο με τη δικαιολογία πως είμαι φίλος με μεγάλη επιρροή και έχω προσφέρει.... μαζί μου είπε και άλλους επαίνους... Φυσικά και αρνήθηκα. Αν ήμουν μια από τα ίδια με τον Σοφοκλή, ίσως και να έγλυφα για να γίνω ''πρόεδρος''. Εδώ καταλαβαίνουμε πόσο γελοία είναι η κατάσταση στο χώρο του αθλήματος. Το να απαντήσει κάποιος σε εντελώς λανθασμένες αντιλήψεις π δίχως αποδεικτικά στοιχεία (ακόμα περιμένω τα περιβόητα έγγραφα-έντυπα) κατά επανάληψη δεν έχει κανένα νόημα.

TRIANTAFYLLOU
08-07-14, 18:23
εγω βλέπω να πάμε για ρεκόρ τηλεθέασης σ αυτο το τόπικ , θεωρώ ότι απο την μία καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις γι αυτό άλλωστε δίνετε το βήμα απο αυτο το φόρουμ , ούτε θέλουμε να φιμώσουμε κανέναν , αλλα κάπου έχει ξεφύγει το θέμα και λογικό είναι , γιατι όταν σπέρνουμε ανέμους θερίζουμε θύελες
απο κεί και πέρα δεν μπορώ και ούτε θέλω να πώ κάτι παραπάνω γιατι δεν γνωρίζω λεπτομέρειες απο το καταστατικό μιάς ομοσπονδίας ώστε να εκφέρω αντικειμενική άποψη και επι της ουσίας
εγω αυτα που ήθελα να πώ τα έλεγα σε προηγούμενα πόστ με βάση την εμπειρία μου και αυτα που ήξερα αποδεδειγμένα
τέλειος κανείς δεν είναι και πάντα υπάρχουν κενά και σημεία που χρίζουν βελτίωσης και απλα όποιος λέει ότι εμείς είμαστε σωστοι και τέλειοι , τότε κάποιο λάκο έχει η φάβα , γιατι απλα δεν γίνετε γιατι όλα μπορούν να γίνουν πρός το καλύτερο

ο στόχος ενός συλλόγου η μιάς ομοσπονδίας και πρέπει να αναγράφετε και στο καταστατικό τους είναι η προαγωγή και καλλιέργεια των αθλημάτων που αντιπροσωπεύουν και στο τέλος κάνουμε ταμείο και βλέπουμε αν όλα πάνε καλα σ αυτη την κατεύθυνση

και καλό είναι ο κάθε αθλητής και αθλήτρια να γνωρίζει τούς όρους και να ενημερώνετε για τις υποχρεώσεις εκατέρωθεν με την ομοσπονδία και να ανήκει στούς κόλπους της
αν δεν τον εκφράζουν απλα δεν γίνετε μέλος η δεν συμμετέχει στούς αγώνες της , απλα είναι τα πράματα

μέχρι ένα σημείο αυτοι οι διάλογοι μπορούν να βγάλουν κάτι καλό πρός ενημέρωση , αλλα απο ένα σημείο και μετα ξεφεύγουν τα πράματα και γίνονται περισσότερο προσωπικές αντιπαραθέσειος και εντάσεις και κάπου εκεί χάνετε το νόημα
και φυσικά ενοείτε δεν είμαστε δικαστήριο να δικάσουμε κανέναν

και εσύ Νάσσερ μην τα παρουσιάζεις τόσο τραγικα τα πράματα και λές ότι κάποτε σε είπε έτσι και σε είπε γιουβέτσι , εφόσον είχες συμμετέχει αγωνιστικά και σ αυτη την ομοσπονδία πράγμα που σημαίνει είχατε καλές σχέσεις με τον Σοφοκλή και όλοι το γνωρίζαμε αυτο , αλλα απο κεί και πέρα ακόμα και αδέρφια μαλώνουν η έχουν διαφορές αυτο δε λέει κάτι ,οι σχέσεις κλωνίζονται και χαλάνε , όπως και ξαναφτιάχνουν αν υπάρχουν παρεξηγήσεις , διάθεση καλή να υπάρχει , απλα επειδη εδω αρχίζουν και ξεφεύγουν τα πράματα , ας χαμηλώσουν λίγο οι τόνοι μπάς και βγεί κανένα νόημα

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ
08-07-14, 20:25
Περί επιπέδου λόγος ουδείς.Αφου φτάσαμε να λέμε και τι κάνουμε στο κρεβάτι μας,το μόνο που μάθαμε είναι ποιος είναι ανεραστος.Και μάλλον δεν κοιμομουν γιατί την ώρα που εγραφες(03.42) εδώ που είμαι ήταν 19.42.

Αδιάβαστος και πάλι γιατί είναι Silver και Gold medal αντίστοιχα το 2011 και 2013 για την προσφορά μου στο άθλημα και όχι σαν Αθλητης.Απο αγώνες υπάρχουν μόνο ένα silver και ένα bronze σε Βαλκανικούς.Και αν ήσουν πιΟ διαβασμένος μετάλλια δίνονται κανονικά και στα μη Ολυμπιακά αθλήματα.(αθλητικός νόμος 2925).

Το πως δόθηκαν επαγγελματικές κάρτες πριν είναι άσχετο με την τωρινή κατάσταση αφού φέτος τον Γενάρη άλλαξε ο κανονισμός.Και οι αθλητές που δεν έγιναν επαγγελματίες δεν πληρούσαν αυτές τις προϋποθέσεις.

Το τι έχω κάνει κι αν έβαλα κι αν έβγαλα δεν σε αφορά.Κοιτα πρώτα να αυτοχαρακτηριστεις γιατί όπως τα παρουσιάζεις τη μια είσαι ομοσπονδία την άλλη συμβούλιο και την άλλη δεν ξέρω εγώ τι.

Εδώ στην Αμερική που βρίσκομαι μόλις ακούν wabba,nabba, η ότι άλλο το πρώτο πράγμα που λένε είναι ότι εκεί πανε όσοι φοβούνται τον συναγωνισμό και προσωπικά πιστεύω ότι έτσι είναι.Και για να δώσω ενδεικτικά του λόγου το αληθές.Ελληνας Αθλητης μου είπε σε τηλεφωνική επικοινωνία ακριβώς πριν 6 μήνες ¨πως να πάρω την επαγγελματική κάρτα έτσι όπως λένε?που να κερδίσω overall στο Μεσογειακό?¨Δηλαδη αυτοί που κερδίζουν overall στο Παγκοσμιο πρεπει μα παν κατευθείαν στο mr Olympia με αυτή την λογική.

Το να κάνει κανείς μια καταγγελία είναι δικαίωμα του.Ιδου η Ρόδος ιδού και το πηδημα.

Την λέξη τσιρακι στην στέλνω πίσω ανυπογραφη.Μονο φίλους και γνωστούς έχω.

Αν θελουμε να μιλήσουμε περιπτωσιολογικα να αναφέρουμε τα πεντοχιλιαρα του κάθε Τσοπουριδη με στίχο και ομοιοκαταληξια αν θέλεις.Μου είναι παρά πολύ εύκολο.

Το ποια είναι η αλήθεια το γνωρίζουμε όλοι.Εδω που βρίσκομαι ο καθένας είναι υποχρεωμενος


να έχει καθαρή την αυλή του αλλά και τον δημόσιο χώρο μπροστά από το σπίτι του.Αλλιως έχει συνέπειες.

Και ο νοών νοείτο.

NAC Hellas
10-07-14, 00:56
Περί επιπέδου λόγος ουδείς.Αφου φτάσαμε να λέμε και τι κάνουμε στο κρεβάτι μας,το μόνο που μάθαμε είναι ποιος είναι ανεραστος.Και μάλλον δεν κοιμομουν γιατί την ώρα που εγραφες(03.42) εδώ που είμαι ήταν 19.42.

Αδιάβαστος και πάλι γιατί είναι Silver και Gold medal αντίστοιχα το 2011 και 2013 για την προσφορά μου στο άθλημα και όχι σαν Αθλητης.Απο αγώνες υπάρχουν μόνο ένα silver και ένα bronze σε Βαλκανικούς.Και αν ήσουν πιΟ διαβασμένος μετάλλια δίνονται κανονικά και στα μη Ολυμπιακά αθλήματα.(αθλητικός νόμος 2925).

Το πως δόθηκαν επαγγελματικές κάρτες πριν είναι άσχετο με την τωρινή κατάσταση αφού φέτος τον Γενάρη άλλαξε ο κανονισμός.Και οι αθλητές που δεν έγιναν επαγγελματίες δεν πληρούσαν αυτές τις προϋποθέσεις.

Το τι έχω κάνει κι αν έβαλα κι αν έβγαλα δεν σε αφορά.Κοιτα πρώτα να αυτοχαρακτηριστεις γιατί όπως τα παρουσιάζεις τη μια είσαι ομοσπονδία την άλλη συμβούλιο και την άλλη δεν ξέρω εγώ τι.

Εδώ στην Αμερική που βρίσκομαι μόλις ακούν wabba,nabba, η ότι άλλο το πρώτο πράγμα που λένε είναι ότι εκεί πανε όσοι φοβούνται τον συναγωνισμό και προσωπικά πιστεύω ότι έτσι είναι.Και για να δώσω ενδεικτικά του λόγου το αληθές.Ελληνας Αθλητης μου είπε σε τηλεφωνική επικοινωνία ακριβώς πριν 6 μήνες ¨πως να πάρω την επαγγελματική κάρτα έτσι όπως λένε?που να κερδίσω overall στο Μεσογειακό?¨Δηλαδη αυτοί που κερδίζουν overall στο Παγκοσμιο πρεπει μα παν κατευθείαν στο mr Olympia με αυτή την λογική.

Το να κάνει κανείς μια καταγγελία είναι δικαίωμα του.Ιδου η Ρόδος ιδού και το πηδημα.

Την λέξη τσιρακι στην στέλνω πίσω ανυπογραφη.Μονο φίλους και γνωστούς έχω.

Αν θελουμε να μιλήσουμε περιπτωσιολογικα να αναφέρουμε τα πεντοχιλιαρα του κάθε Τσοπουριδη με στίχο και ομοιοκαταληξια αν θέλεις.Μου είναι παρά πολύ εύκολο.

Το ποια είναι η αλήθεια το γνωρίζουμε όλοι.Εδω που βρίσκομαι ο καθένας είναι υποχρεωμενος


να έχει καθαρή την αυλή του αλλά και τον δημόσιο χώρο μπροστά από το σπίτι του.Αλλιως έχει συνέπειες.

Και ο νοών νοείτο.

Νικο κατ`αρχας ,ευχαριστω για την απαντηση σου.
Επισης,σου ζητω συγνωμη αν σου φερθηκα αγενως γιατι εσυ προσωπικα δεν το αξιζεις αυτο,αλλα αν ειναι ανακατεμενος ο Νασερ ,(στον οποιο θα απαντησω αναλογα λιαν συντομως)σε συζητηση, πως να μην γινει αυτη μπαχαλο?
Οσον αφορα τις επαγγελματικες καρτες, δεν θα σταματησω να αγωνιζομαι ,αν δεν αφαιρεθουν οι καρτες που αποκτηθηκαν παρατυπα και δεν δοθει η καρτα στην Αναστασια Παπουτσακη που την δικαιουται.
Σ.Σ Αν ο Καραμανλακης την απεκτησε νομοτυπα τοτε γιατι δεν πηρες και εσυ που κερδισες στον ιδιο αγωνα (νομιζω λιγο πριν)?Απο οτι βλεπω, εχεις ενοχληθει και εσυ για αυτην την αδικια και πολυ σωστα εχεις απολυτο δικιο να εχεις.
Γνωριζω οτι ειδικα εσυ που εισαι ανθρωπος της ταξης και του δικαιου μεσα σου βλεπεις οτι τουλαχιστον οτι σε καποια θεματα εχω δικιο.
Οσον αφορα τις συνδρομες των αθλητων εχω κανει ηδη καταγγελια στην ΓΓΑ.(Σε λιγο καιρι θα δουμε αν εχεις δικιο η αδικο.)
Σ.Σ Ειμαι σιγουρος οτι αν διοργανωνες εσυ αγωνες της ΕΟΣΔ,δεν θα το εκανες αυτο.Εχω δικιο να το λεω αυτο?

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NAC Hellas
10-07-14, 01:58
Περί επιπέδου λόγος ουδείς.Αφου φτάσαμε να λέμε και τι κάνουμε στο κρεβάτι μας,το μόνο που μάθαμε είναι ποιος είναι ανεραστος.Και μάλλον δεν κοιμομουν γιατί την ώρα που εγραφες(03.42) εδώ που είμαι ήταν 19.42.

Αδιάβαστος και πάλι γιατί είναι Silver και Gold medal αντίστοιχα το 2011 και 2013 για την προσφορά μου στο άθλημα και όχι σαν Αθλητης.Απο αγώνες υπάρχουν μόνο ένα silver και ένα bronze σε Βαλκανικούς.Και αν ήσουν πιΟ διαβασμένος μετάλλια δίνονται κανονικά και στα μη Ολυμπιακά αθλήματα.(αθλητικός νόμος 2925).

Το πως δόθηκαν επαγγελματικές κάρτες πριν είναι άσχετο με την τωρινή κατάσταση αφού φέτος τον Γενάρη άλλαξε ο κανονισμός.Και οι αθλητές που δεν έγιναν επαγγελματίες δεν πληρούσαν αυτές τις προϋποθέσεις.

Το τι έχω κάνει κι αν έβαλα κι αν έβγαλα δεν σε αφορά.Κοιτα πρώτα να αυτοχαρακτηριστεις γιατί όπως τα παρουσιάζεις τη μια είσαι ομοσπονδία την άλλη συμβούλιο και την άλλη δεν ξέρω εγώ τι.

Εδώ στην Αμερική που βρίσκομαι μόλις ακούν wabba,nabba, η ότι άλλο το πρώτο πράγμα που λένε είναι ότι εκεί πανε όσοι φοβούνται τον συναγωνισμό και προσωπικά πιστεύω ότι έτσι είναι.Και για να δώσω ενδεικτικά του λόγου το αληθές.Ελληνας Αθλητης μου είπε σε τηλεφωνική επικοινωνία ακριβώς πριν 6 μήνες ¨πως να πάρω την επαγγελματική κάρτα έτσι όπως λένε?που να κερδίσω overall στο Μεσογειακό?¨Δηλαδη αυτοί που κερδίζουν overall στο Παγκοσμιο πρεπει μα παν κατευθείαν στο mr Olympia με αυτή την λογική.

Το να κάνει κανείς μια καταγγελία είναι δικαίωμα του.Ιδου η Ρόδος ιδού και το πηδημα.

Την λέξη τσιρακι στην στέλνω πίσω ανυπογραφη.Μονο φίλους και γνωστούς έχω.

Αν θελουμε να μιλήσουμε περιπτωσιολογικα να αναφέρουμε τα πεντοχιλιαρα του κάθε Τσοπουριδη με στίχο και ομοιοκαταληξια αν θέλεις.Μου είναι παρά πολύ εύκολο.

Το ποια είναι η αλήθεια το γνωρίζουμε όλοι.Εδω που βρίσκομαι ο καθένας είναι υποχρεωμενος


να έχει καθαρή την αυλή του αλλά και τον δημόσιο χώρο μπροστά από το σπίτι του.Αλλιως έχει συνέπειες.

Και ο νοών νοείτο.

Επισης ηθελα να αναφερω για αυτα που λες οτι λεγονται στην Αμερικη οτι οι πληροφοριες που αναφερεις ειναι ελλιπεις γιατι εκει ολοι ξερουν οτι η NAC θεωρειται προθαλαμος της IFBB και σε ερασιτεχνικο και σε επαγγελματικο επιπεδο και γι`αυτον τον λογο η NAC ειναι η μονος Συνδεσμος που επιτρεπει η WEIDER να σπονσοναριστει απο τους αντιπροσωπους της σε Παγκοσμιο επιπεδο.
Σ.Σ 1.Εχω ζητησει απο τον διεθνη μας Προεδρο να μου αναφερει ονομαστικα ολα τα ονοματα αθλητων που εχουν προελθει απο την NAC και εχουν παρει επαγγελματικες καρτες της IFBB τα τελευταια δυο χρονια,εκτος απο τα ονοματα των δυο αθλητριων που εχω ηδη αναφερει.
Σ.Σ 2.Αφου ξερεις το τι λιγεται στην Αμερικη γιατι δεν αναφερεις το τι λεγεται για τον Καραμανλακη?Η μηπως ειναι ιδιαιτερα προσβλητικο και για εκεινον και για ολους μας?Αφου ο ιδιος ηταν ιδιαιτερα καλος ερασιτεχνης,γεγονος το οποιο παραδεχομαι και εγω, γιατι δεν αρκεστηκε να μεινει εκει που ειναι ,η μηπως η αλαζονεια και η τρελλα που κουβαλλαει δεν του επιτρεπει να σκεφτει σχεδον ποτε σωστα? Επισης δεν ειναι αδικο ο μονος Ελληνας μποντυμπιλντερ που εχει τον σεβασμο ολων παντου στον κοσμο (βλεπε Μιχαλης Κεφαλιανος)να αγωνιζεται σαν Αυστραλος?
Σ.Σ 3.Γιατι ανακατεβεις τον Τσοπουριδη στην συζητηση μας ,εφ`οσον αυτο αφορα την NABBA/WFF?Μηπως θελεις να προκαλεσεις και αυτον τον Συνδεσμο,ο οποιος ειναι ο φιλικος μας Συνδεσμος?Εγω απ`οτι ξερω ο Τοπουριδης πουλησε το καταστημα συμπληρωματων του στον σημερινο Προεδρο ,Στρατο Χατζηδημητριαδη και εφ`οσον εφευγε ο Τσοπουριδης για μονιμη εγκατασταση στο εξωτερικο ,του αφησε και τους δυο Συνδεσμους NABBA/WFF η οποια εχει προσφερει στην Ελληνικη σωματοδομη δεκαδες φορες περισσοτερα αποτι η IFBB-ΕΟΣΔ.
Σ.Σ 4.Γιατι τολμησε η ΕΟΣΔ να στειλλει την αστυνομια στο Παννελληνιο της διαγωνισμο,για να τον διακοψει,ενω ο Συδεσμος αυτος ουδεποτε εχει δημιουργησει προβλημα η εχει προκαλεσει κανεναν?
Ομως επειδη το δικαιο ολο και καπου υπαρχει ολο και ολο που εκανε η Αστυνομια να παει στον αγωνα να πιει τον φραπε της και να γελαει με την
ΕΟΣΔ.Η μηπως και αυτο πρεπει να σε θιξει?
Ολο και ολο που καταφερε η ΕΟΣΔ να κανει ειναι να ανοιξει τον ασκο του Αιολου.Ενημερωτικα ειμαι σε συζητηση με την NABBA/WFF για νομικη διωξη της ΕΟΣΔ απο κοινου.
Επισης ενημερωτικα σου αναφερω για τον λογο του οτι η NABBA/WFF ειναι η Συνδεσμος που αγωνιζομουν,αν ξαναγινει το παραμικρο εναντιον της σε προειδοπειω εκ των προτερων οτι θα την παρει και την σηκωσει την ΕΟΣΔ.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Muscleboss
10-07-14, 02:22
Κύριοι, νομίζω οτι η συζήτηση χόντρυνε περισσότερο από ότι θα έπρεπε και δεν τιμά κανέναν αυτό.

Δίνουμε το δικαίωμα σαν φόρουμ στον καθένα να εκφράσει τη γνώμη του, ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτό γίνεται επώνυμα από ανθρώπους του χώρου, αλλά εδώ πλέον αρχίζουν να θίγονται άμεσα πρόσωπα και το ίδιο το άθλημα που αγαπάμε.

Θα παρακαλέσω να βάλουμε μια τελεία για να μην αναγκαστούμε να διαγράψουμε μηνύματα.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συμμετοχή σας.

NAC Hellas
10-07-14, 02:57
Τωρα κε Παπαγεωργιου καταλαβες γιατι οποιος δεν εχει την αυλη του καθαρη εχει και πολλα σκουποξυλα.
Το ενα ηδη βγηκε και αρχισε και κανει δουλεια.
Αμα δεις ομως εμεις ποσα σκουποξυλα εχουμε θα εκπλαγεις και μαλιστα πολλοι στην ΕΟΣΔ μπορει να πονεσουν.
Ελπιζω να καταλαβαινεις σε ποια γλωσσα το λεω αυτο για το καλο σου.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ

S. KTISTAKIS
10-07-14, 15:55
Ολες οι Ομοσπονδιες - Ενωσεις - Συνδεσμοι εχουν την δικη τους παγκοσμια ιστορια σε θεματα κανονισμων και ονοματων σε αθλητες και παραγοντες.

Σε αυτη τη χωρα η ιστορια γραφετε συμφωνα με τις προθεσεις των ξενων συμμαχων ειτε το δουμε ιστορικα σαν κρατος ειτε αθλητικα στο αθλημα μας.

Θα γενικολογισω και θα πω πως ο αθλητικος χαρτης στο χωρο μας ειναι πολυ πανομοιωτυπος με τον παγκοσμιο θρησκευτικο χαρτη που εχει ενα και μοναδικο αποτελεσμα τον διχασμο - διαχωρισμο των ανθρωπων !

Υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη φιλε μου Σοφοκλη - Νικο - Ηλια......και ειναι η υγεια μας !

Σοφοκλη μιλησαμε στο τηλεφωνο σου εδωσα δικιο σε ορισμενες αποψεις και αδικο σε αλλες.

Νικολα μου ειμασταν καποτε συναθλητες σε καποια ενωση και θελω να πιστευω πως δεν πρεπει να μας χωριζει κατι και ειδικα τωρα στο ηλιοβασηλεμα μας !

Ηλια με εσενα δεν ασχολουμε εσυ θα μας θαψεις ολους :P

Κοιταξτε το αθλημα και οχι το συμφερον για το αθλημα !

Ν α ειστε ΟΛΟΙ καλα !

Polyneikos
10-07-14, 17:47
Eπικοινώνησα με τον Σπύρο Μπουρνάζο , ο οποίος διαβάζωντας οσα έχουν γραφτεί στο παρόν θέμα , έγραψε και μου απέστειλε την εξής ανακοίνωση:


Με πληροφόρησαν και διαπίστωσα ότι στις προσωπικές κόντρες και τα διανοητικά ντιμπέιτ χρησιμοποιήθηκε το όνομα μου
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην χρησιμοποιεί κανείς αυθαίρετα το όνομα μου ούτε σε γραπτό ούτε σε προφορικό λόγο για να λύσει τις διαφορές του γιατί ο δικός μου ο σκοπός είναι η ένωση και όχι ο διχασμός
Επίσης το έχω πει κ το ξαναλέω κ γραπτώς ότι δεν μ ενδιαφέρουν ούτε τα προεδριλίκια ούτε τα παραγοντιλίκια, δεν γνωρίζω ούτε από διοικητικά ούτε από νομικά .
Το μόνο που γνωρίζω είναι την πρόθεση μου γι αυτό που αγάπησα , τίμησα και με τίμησε, το bodybuilding και η πρόθεση μου είναι η Ένωση, η συμπαράσταση , η αλληλεγγύη, η ομόνοια, η φιλία ,η ευγνωμοσύνη , η συμπόνοια απέναντι στους συναθλητές μου και σε όλο τον κόσμο .
Σας ευχαριστώ και είμαι δίπλα σε όσους συμπορεύονται με την πρόθεση μου

Σπύρος Μπουρνάζος

TRIANTAFYLLOU
10-07-14, 17:52
Ολες οι Ομοσπονδιες - Ενωσεις - Συνδεσμοι εχουν την δικη τους παγκοσμια ιστορια σε θεματα κανονισμων και ονοματων σε αθλητες και παραγοντες.

Σε αυτη τη χωρα η ιστορια γραφετε συμφωνα με τις προθεσεις των ξενων συμμαχων ειτε το δουμε ιστορικα σαν κρατος ειτε αθλητικα στο αθλημα μας.

Θα γενικολογισω και θα πω πως ο αθλητικος χαρτης στο χωρο μας ειναι πολυ πανομοιωτυπος με τον παγκοσμιο θρησκευτικο χαρτη που εχει ενα και μοναδικο αποτελεσμα τον διχασμο - διαχωρισμο των ανθρωπων !

Υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη φιλε μου Σοφοκλη - Νικο - Ηλια......και ειναι η υγεια μας !

Σοφοκλη μιλησαμε στο τηλεφωνο σου εδωσα δικιο σε ορισμενες αποψεις και αδικο σε αλλες.

Νικολα μου ειμασταν καποτε συναθλητες σε καποια ενωση και θελω να πιστευω πως δεν πρεπει να μας χωριζει κατι και ειδικα τωρα στο ηλιοβασηλεμα μας !

Ηλια με εσενα δεν ασχολουμε εσυ θα μας θαψεις ολους http://www.bodybuilding.gr/forum/images/smilies/asm_tongue.gif

Κοιταξτε το αθλημα και οχι το συμφερον για το αθλημα !

Ν α ειστε ΟΛΟΙ καλα !!



Α ρε Στελάκο γιατι να μην σε έχω κοντά τωρα να σε κ'άνω μια αγκαλιά , (φιλική ενοώ μη μας παρεξηγήσουν επειδη είναι της μόδας βλέπεις :P)

έτσι είναι τα πράματα όπως τα λές και κάπου καλό είναι να χαλαρώνουμε και να μην παρασυρόμαστε και χαλιόμαστε , η ιφββ κατεχει τα ινία στο επαγγελματικό επίπεδο , όμως ποιός νιάζετε γι αυτο και ποιόν τον ενδιαφέρει αποκλειστικά αυτο , εκτός λίγων περιπτώσεων αθλητών που πραγματικά θέλουν να γίνουν επαγγελματίες .

γι αυτο ο καθένας έχει την αξία του και όταν είναι καλός είναι όπου και να συμμετέχει , αρκεί κάποιοι να αποκτήσουν παιδεία και να ξέρουν να χάνουν όταν υπάρχει υψηλό επίπεδο και πολύς ανταγωνισμός και να μην ψάχνουν επιμελώς να συμμετέχουν σε διοργανώσεις με μοναδικό κρητήριο την έλειψη συμμετοχών άρα και μια θέση στο βάθρο , άσχετα αν είναι στούς τυφλούς ο μονόφθαλμος

άλλωστε τοτε που κατεβαίναμε εμείς στην ιφββ όλες οι ομοσπονδίες ήταν το ίδιο πράγμα ,σε εγχώριο επίπεδο και εδω και πάρα πολλα χρόνια οι Έλληνες που πραγματικα ήθελαν να διαπρέψουν στο εξωτερικό σε επαγγελματικό επίπεδο ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού , αλλα μια σταθερη αθλητική πορεία με διακρίσεις και τίτλους και παράλληλα ενα χαμηλών τ'όνων προφίλ , μπορεί να ανεβάσει τις μετοχές κάποιου και σε επαγγελματικό επίπεδο και να τον βοηθήσει στην δουλειά του και αυτο πιστεύω αποτελεί ενα σοβαρό δέλεαρ , αλλα ακόμη και αυτοι που είναι για λαζάντα και για την παραλία που λέμε , κι αυτό θεμιτό είναι και περι ορέξεως , άλλωστε ο καθένας κρίνετε απο τις πράξεις του

και στο θέμα των ομοσπονδιών ότι και να λέμε εφόσον υπάρχουν ντοκουμέντα και διοργανώσεις ο καθένας βλέπει κρίνει και αποφασίζει που τον εκφράζει να συμμετέχει , αλλιως θα καθομαστε να αναλωνόμαστε και να λέμε ποιός είναι καλύτερος

TRIANTAFYLLOU
10-07-14, 18:00
Eπικοινώνησα με τον Σπύρο Μπουρνάζο , ο οποίος διαβάζωντας οσα έχουν γραφτεί στο παρόν θέμα , έγραψε και μου απέστειλε την εξής ανακοίνωση:




δεν υπάρχει καμία αμφιβολία και όποιος γνωρίζει προσωπικα τον Σπύρο θα ξέρει ότι αυτα που λέει είναι αυτα που τον εκφράζουν απόλυτα και αυτη είναι η πραγματική στάση του στα θέματα αυτα και ότι λέει και κάνει το κάνει απο αγάπη και όχι απο συμφέρον και απλα στηριζει το χώρο όπου ανήκει γιατι τον πιστεύει χωρίς κανένα προσωπικο όφελος και με ζημιά σε βάρος του σε πολλες περιπτώσεις

εγω το έχω ακούσει άπειρες φορες να λέει ότι τον ενδιαφέρει να ενώσει και όχι να διχάσει το χώρο μας και να συμπληρώσω και εγω ότι αυτο μπορεί να το επιτύχει επειδή είναι ένα πρόσωπο κοινής αποδοχής και ποτε του δεν έχει προκαλέσει με στάση η συμπεριφορά του κάτι αρνητικό

NASSER
10-07-14, 20:18
Νικο κατ`αρχας ,ευχαριστω για την απαντηση σου.
Επισης,σου ζητω συγνωμη αν σου φερθηκα αγενως γιατι εσυ προσωπικα δεν το αξιζεις αυτο,αλλα αν ειναι ανακατεμενος ο Νασερ ,(στον οποιο θα απαντησω αναλογα λιαν συντομως)σε συζητηση, πως να μην γινει αυτη μπαχαλο?
Οσον αφορα τις επαγγελματικες καρτες, δεν θα σταματησω να αγωνιζομαι ,αν δεν αφαιρεθουν οι καρτες που αποκτηθηκαν παρατυπα και δεν δοθει η καρτα στην Αναστασια Παπουτσακη που την δικαιουται.
Σ.Σ Αν ο Καραμανλακης την απεκτησε νομοτυπα τοτε γιατι δεν πηρες και εσυ που κερδισες στον ιδιο αγωνα (νομιζω λιγο πριν)?Απο οτι βλεπω, εχεις ενοχληθει και εσυ για αυτην την αδικια και πολυ σωστα εχεις απολυτο δικιο να εχεις.
Γνωριζω οτι ειδικα εσυ που εισαι ανθρωπος της ταξης και του δικαιου μεσα σου βλεπεις οτι τουλαχιστον οτι σε καποια θεματα εχω δικιο.
Οσον αφορα τις συνδρομες των αθλητων εχω κανει ηδη καταγγελια στην ΓΓΑ.(Σε λιγο καιρι θα δουμε αν εχεις δικιο η αδικο.)
Σ.Σ Ειμαι σιγουρος οτι αν διοργανωνες εσυ αγωνες της ΕΟΣΔ,δεν θα το εκανες αυτο.Εχω δικιο να το λεω αυτο?

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.
Η συγνώμη κατόπιν τέτοιων διαλόγων, πρέπει να το ξέρεις τι σημαίνει εφόσον νομίζεις πως κατέχεις τρόπους γραφής και επινόησης καταστάσεων...
-Με ποια αρμοδιότητα αγωνίζεσαι εσυ για κάρτες.? Την Παπαπουτσάκη γιατι την αναφέρεις ως διεκδικητή κάρτας? Στο ζήτησε ή σου πέφτει λόγος.? Μάλλον θα προσπαθείς να μας αποδείξεις πως ενδιαφέρεσαι για το καλό των αθλητών...
-Έχεις κατηγορήσει κατα επανάληψη τον Καραμανλάκη, να σαι καλά, δείχνεις ποιος πραγματικά είσαι. Θα πρέπει να σου είναι ευγνώμον για δωρεάν διαφήμιση.
-Καταγγελία στην ΓΓΑ με ποια αρμοδιότητα έκανες? Ως αθλητής της ΕΟΣΔ δεν φαίνεσαι πουθενά για να σε λαμβάνουν υπόψη. Θα ήθελα να το αναλύσεις αυτό για να μάθουμε και εμείς τις νομικές μας δυνατότητες? (περιμένω αντίγραφο και από την καταγγελία)
-Ο κ. Παπαγεωργίου είναι κατά επανάληψη διοργανωτής αγώνων της ΕΟΣΔ, ίσως σου έχει διαφύγει..?

Υ.Σ. Ο Νάσερ ο ''τίποτα'' όπως τον χαρακτηρίζεις πλέον, μόνο με αγάπη λειτουργεί για το άθλημα και αυτό το ξέρεις. Δυστυχώς για σένα, παρουσιάζω τις καταστάσεις όπως έχουν είτε πικρές είτε όχι, γιατί αυτό πρέπει να γνωρίζουν οι νέες γενιές αθλητών. Θέλω να είναι πραγματικά αθλητές και όχι υποχείρια του κάθε προβληματικού.

Επί του θέματος θέλω να αναφέρω τη δυσαρέσκεια μου πέρυσι, με την ανακοίνωση της ΕΟΣΔ για πιο εύκολο τρόπο απόκτησης της κάρτας ΡRΟ. Δεν είχε νόημα αθλητικό που εν τέλη με το νέο καταστατικό και κριτήρια της IFBB δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί. To λυπηρό της υπόθεσης είναι η αντίδραση των αθλητών πριν και μετά. Πριν όλοι συζητούσαν για 1-2 συμμετοχές και έπειτα θα πλήρωναν την κάρτα.
Ερωτήματα:
Να πάρουν την κάρτα για να πάνε να κάνουν τι?? Να παρουσιαστούν που??
Από τις τελευταίες ενημερώσεις μετά τον Φεβρουάριο περί καρτών, υπήρξε και απογοήτευση πως δεν έχει νόημα να αγωνίζεται κάποιος αν είναι δύσκολος ο στόχος για PRO.
Εμείς που λέμε πως αγαπάμε το άθλημα, δικαιολογείται να μαλώνουμε για όνειρο απατηλό? Η PRO πρέπει να είναι ο στόχος κάθε αθλητή?
Προσπερνάμε το αθλητικό ήθος και παιδεία που πρέπει να εκφράζουν οι άνθρωποι του χώρου και ζητάμε περισσότερη εκτίμηση από τον κόσμο?
Αρνούμαστε να σεβαστούμε νόμους, κανόνες και καταστατικά σε συνδέσμους και ομοσπονδία, είναι σωστή εικόνα?
Για ποιο λόγο τελικά κάνει ο καθένας μας bodybuilding???

Υ.Σ. Ο Στέλιος είπε πολύ καλές παρατηρήσεις που τις προσπερνάμε δυστυχώς!

Muscleboss
10-07-14, 20:27
Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι. :welcome:

Topic locked.

NASSER
07-11-14, 00:22
Μετα μεγαλης μας λυπης Νασερ βλεπουμε οτι ακομη και μετα την καλοκαιρινη διαμαχη ,οπου ολο που εγινε ηταν να εκθεσεις την ΕΟΣΔ,δημοσιευοντας τους ορους με τους οποιους γινονται επαγγελματες αθλητες,συνεχιζεις προσβαλλοντας τους αθλητες αποκαλωντας τους αβουλους και γατακια που θα ξεναερθουν στην ΕΟΣΔ.
ΟΧΙ Κε Νασερ,οι αθλητες εχουν δει ποιοι τους σεβονται και τους προσεχουν και εχουν ηδη κανει τις επιλογες τους.
Και για να το επιβεβαιωσεις αυτο Κε Νασερ ανοιξε τα αυτια σου που ουτε ακουν ουτε καταλαβαινουν,ποσο καλες και ποσες συμμετοχες θα εχει ο δικος μας διαγωνισμος το προσεχες Σαββατο,ο οποιος εκπληρει την νομοθεσια πληρως και οχι σαν την ΕΟΣΔ που ουτε ασφαλεια θεατων εκανε, ενω ειναι υποχρεωμενη δια νομου ,ουτε πιστοποιητικο πυροσβεσης διεθετε.Το ξερω οτι δεν γνωριζεις τοποτα απο τετοιες λεπτομερειες και για αυτο τον λογο πρεπει να σταματησεις να μιλας,γιατι ολο που κανεις ειναι να εκθετεις την ΕΟΣΔ ακομα περισσοτερο.
Τα υπολοιπα Κε Νασερ θα τα πουμε μετα την Κυριακη.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
O Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Σ.ΣΟσον αφορα τον δαγωνισμο της Ναουσας αυτο που εχουμε να πουμε οτι εμεις μπορεσαμε και καναμε αγωνα με 5 αθλητες (πολυ λιγωτεροι απο τους 20 που ειχαμε περυσι),αλλα ξεχνας οτι εμεις ειχαμε ανακοινωσει τον αγωνα πολυ πριν και δεν μπορουσαμε να τον αναβαλλουμε (επεσε αναμεσα σε δυο πολυ μεγαλους αγωνες.)
Αν μπορουν ας το κανουν και αλλοι Κε Νασερ.Το οτι αναδειχθηκαν δυο ταλεντα ξερω οτι δεν σε ενδιαφερει γιατι τωρα εσενα που αγαπας το αθλημα πολυ σε απασχολουν αλλα πραγματα.(Βλεπε επομενη παραγραφο.)


edit by MB: το 2ο ΣΣ αφαιρέθηκε. τα προσωπικά του καθενός δε μας αφορούν.

Θα ήταν πιο έντιμο να αποδεχθείτε την αποτυχία του αγώνα εξαιτίας της διοργάνωσης σε όλα τα επίπεδα δίχως να κάνετε προσωπική επίθεση. Είναι πλέον εμφανές πως έχετε χάσει την ψυχραιμία σας και δεν σας τιμάει από το βήμα σας...
Έπειτα δεν έχω ανάγκη να υποστηρίξω κανέναν και δεν υποστηρίζω κανέναν. Ότι δεν μου αρέσει το αναφέρω. Απευθύνομαι στους συναθλητές ΜΟΥ με απόλυτο ενδιαφέρον που εκφράζεται καιρό πριν... Σε φόρουμ που αφορά το άθλημα είμαστε σχολιάζοντας σφαιρικά και όχι σε διαφημιστική καμπάνια διοργανώσεων, είτε είναι πετυχημένες είτε αποτυχημένες. Να σας πω μπράβο που μετά από ένα αριθμό διοργανώσεων θυμηθήκατε (από φόβο φυσικά) να μας αναφέρετε πως κάνατε ασφάλειες θεατών και πυρόσβεσης... μήπως σας υποχρέωσαν....? Να σας θυμίσω πως η επαγγελματική μου αρμοδιότητα μου επιτρέπει να γνωρίζω περισσότερα από όσα νομίζετε… Ψάξτε καλύτερα γιατί η ΕΟΣΔ επιλέγει αναγνωρισμένους χώρους άθλησης και μάθετε την διαφορά αθλήματος από την επίδειξη που έχουν οι τίτλοι των διοργανώσεων σας. Γιαυτό έπρεπε να κάνετε τις ενέργειες που αναφέρετε δίχως να είναι επίτευγμα.
Και μην ανησυχείτε δεν θα έρθω στη διοργάνωση σας, κουράζομαι να σας διαβάζω, πόσο μάλλον να βλέπω την αδυναμία σας να έχετε ομαλή ροή στο πρόγραμμα σας...

Υ.Σ.1 Ο πρόεδρος της NAC HELLAS, μου μεταφέρθηκε πως τηλεφωνικώς ζήτησε να σβηστούν τα ποστ μου... και να μου ανακοινωθεί πως δεν δικαιούμαι να παρευρεθώ στις διοργανώσεις του ούτε σαν θεατής... δεν το σχολιάζω...
Υ.Σ.2 Του πρόεδρου της NAC HELLAS αρέσει να διαβάζει όλα τα ποστ μου, αλλά αδυνατεί να τα κατανοήσει και εύλογα τα παρερμηνεύει... προσπαθώ να το διορθώσω...
Υ.Σ.3 Ακόμα περιμένω την επίσημη αναφορά που η NAC κάνει IFBB PRO αθλητές. Αυτή που είναι η αιτία να γίνω αντιπαθητικός στο πρόσωπο τους, γιατί απλά έκφρασε προβληματισμούς που δεν άρεσαν. Όταν την βρείτε την επίσημη αναφορά που δίνει λύσεις στους προβληματισμούς που ανέφερα, παράκληση να σταλεί στο email μου, αν και καλό θα ήταν να αναρτηθεί στο φόρουμ για κοινή ενημέρωση.

NAC Hellas
17-11-14, 16:23
Πισω απο την επιτροπη καθομουν.Απο κοντα η διαφορα ηταν πιο εμφανης και απο τις φωτογραφιες....Πρωτη φορα ειδα αιθουσα να αδειαζει τοσο γρηγορα μετα την ανακοινωση του νικητη και δεν ακουσα ουτε εναν να μην δυσανασχετει...Απο την αλλη οση συμπαθεια και αν εχω στο προσωπο του Λευτερη και της ομαδας του ας εκαναν καλυτερες επιλογες...Ο δρομος σε αυτο το επιπεδο ειναι ενας και αν μη τι αλλο τετοια ευτραπελα εκει δεν εχουμε δει ποτε...Ο νοων νοειτο

Barbell,μπορες να μας πεις ευθεως ποιος ειναι αυτος ο μονοδρομος που εννοεις?

Σ.Σ Αν εννοεις την ΕΟΣΔ σε παρακαλουμε να ανακαλεσεις το σχολιο σου γιατι ολη η Ελλαδα ειδε τι εγινε και γιατι εγινε με την Γιοχαλα και την Πατελα.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
O Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

barbell
17-11-14, 18:11
Barbell,μπορες να μας πεις ευθεως ποιος ειναι αυτος ο μονοδρομος που εννοεις?

Σ.Σ Αν εννοεις την ΕΟΣΔ σε παρακαλουμε να ανακαλεσεις το σχολιο σου γιατι ολη η Ελλαδα ειδε τι εγινε και γιατι εγινε με την Γιοχαλα και την Πατελα.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
O Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Κυριε Σοφοκλη συμφωνω ως προς το μπερδεμα που λειτουργησε εις βαρος της Τερεζας η οποια ειναι και η αγαπημενη μου Ελληνιδα αθλητρια αλλα δεν ανακαλω.Ο Λευτερης αυτη τη στιγμη θα μπορουσε να αγωνιζεται σε μεγαλους αγωνες της IFBB στο εξωτερικο εαν ειχε επιλεξει την ΕΟΣΔ και αυτο του αξιζει στο επιπεδο που ειναι.Οσο αναφορα το δικο σας αγωνα οπου ημουν και εκει παρων δεν εχω να πω κατι αρνητικο ισα ισα που παροτρυνα και φετος αθλητη να παιξει εκει καθως σεβομαι το εργο σας...Οπως και να χει μην το κανουμε παλι κοντρα ομοσπονδιας/διοργανωσεων.Αυτη η ενοτητα αναφερεται στον πανελληνιο της Wabba οπου εγινε σφαγη με δολο εις βαρος του πιο ελπιδοφορου Ελληνα αθλητη ειμαστε πολλη μικρη κοινοτητα και ξερουμε ολοι πολυ καλα τι εγινε και γιατι και ο κοσμος εφυγε αηδιασμενος εχθες...Απο κει και περα κατανοω πως ΝΑC και WABBA εχουν καλες σχεσεις και δεν θα τοποθετητειτε επ'αυτου αλλα τουλαχιστον ας μεινουμε στον αγωνα και μην ξεφυγουμε παλι

NAC Hellas
18-11-14, 00:12
Κυριε Σοφοκλη συμφωνω ως προς το μπερδεμα που λειτουργησε εις βαρος της Τερεζας η οποια ειναι και η αγαπημενη μου Ελληνιδα αθλητρια αλλα δεν ανακαλω.Ο Λευτερης αυτη τη στιγμη θα μπορουσε να αγωνιζεται σε μεγαλους αγωνες της IFBB στο εξωτερικο εαν ειχε επιλεξει την ΕΟΣΔ και αυτο του αξιζει στο επιπεδο που ειναι.Οσο αναφορα το δικο σας αγωνα οπου ημουν και εκει παρων δεν εχω να πω κατι αρνητικο ισα ισα που παροτρυνα και φετος αθλητη να παιξει εκει καθως σεβομαι το εργο σας...Οπως και να χει μην το κανουμε παλι κοντρα ομοσπονδιας/διοργανωσεων.Αυτη η ενοτητα αναφερεται στον πανελληνιο της Wabba οπου εγινε σφαγη με δολο εις βαρος του πιο ελπιδοφορου Ελληνα αθλητη ειμαστε πολλη μικρη κοινοτητα και ξερουμε ολοι πολυ καλα τι εγινε και γιατι και ο κοσμος εφυγε αηδιασμενος εχθες...Απο κει και περα κατανοω πως ΝΑC και WABBA εχουν καλες σχεσεις και δεν θα τοποθετητειτε επ'αυτου αλλα τουλαχιστον ας μεινουμε στον αγωνα και μην ξεφυγουμε παλι

Barbell αν θελεις να τοποθετηθω επι του θεματος του Λευτερη θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.
Ομως και παλι διαφωνω για την ΕΟΣΔ οτι ειναι μονοδρομος για αθλητες οπως ο Λευτερης.
Θα δεις τι θα γινει αν ο Λευτερης κερδισει την κατηγορια του στο Αμβουργο.Τιποτε αλλο.
Οσο για την Τερεζα δεν εγινε κανενα μπερδεμα.Οτι εγινε στον Λευτερη ,εγινε και στην Τερεζα.
Αν θελεις να εθελοτυφλεις δεν βοηθας το αθλημα.Τωρα αν νομιζεις οτι η συζητηση αυτη ειναι για αλλο τοπικ το φορουμ μπορει να την μετεφερει αν αυτη κρινει οτι ετσι πρεπει.
Οσον αφορα τις σχεσεις NAC και WABBA εως εχθες δεν ηταν κακες οχι καλες.Απλα ειπαμε να συμβιωσουμε καθως ειμαστε στον ιδιο χωρο.
Αλλα μετα το χθεσινο συμβαν την θετουμε στην ιδια μοιρα με την απαξιωμενη ΕΟΣΔ.
Οπως βλεπεις μιλαω ευθυτατα και οσο διπλωματης και αν πρεπει να ειμαι λογω θεσης, παντα θα λεω τα πραγματα οπως ειναι.Αυτο γινεται γιατι θελω να αλλαξω τα πραγματα στον χωρο και θα το κανω.Μεσα σ`ενα χρονο εχουμε ανεβει κατακορυφα και αυτην την σαιζον ειχαμε τους περισσοτερους αθλητες και θεατες.Επεται η συνεχεια τον Μαιο με προσκεκλημενο ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα του επεγγελματικου μποντυμπιλντιγκ ολων των εποχων.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
O Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

barbell
18-11-14, 00:58
Κυριε Taylor ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχετε δικιο ειλικρινα και σας ευχομαι οτι καλυτερο και ειδικα στον Λευτερη γιατι το αξιζει...Aπο κει και περα ως αθλητης της ΕΟΣΔ δε συμφωνω πως γινονται μαγειρεματα και ειμαι ανθρωπος που δε γλυφει μιλαω καθαρα απο αυτα που εχω δει,θεωρω απαξιωτικο να μπαινει στην ιδια μοιρα με την wabba οπου εχω δει πολλα ευτραπελα με αποκορυφωμα το χθεσινο.Στην περιπτωση της Τερεζας να σας υπενθυμισω πως προκειται για αθλητρια του ιδιου του προεδρου οποτε εαν αδικηθηκε σιγουρα δεν υπηρχε καποια σκοπιμοτητα....Οποιος αγαπαει παντως πραγματικα το αθλημα και θελει να παει μπροστα οφειλει με το δικο του τροπο να καταδικαζει κραυγαλεες περιπτωσεις οπως η χθεσινη...

NAC Hellas
18-11-14, 01:39
Κυριε Taylor ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχετε δικιο ειλικρινα και σας ευχομαι οτι καλυτερο και ειδικα στον Λευτερη γιατι το αξιζει...Aπο κει και περα ως αθλητης της ΕΟΣΔ δε συμφωνω πως γινονται μαγειρεματα και ειμαι ανθρωπος που δε γλυφει μιλαω καθαρα απο αυτα που εχω δει,θεωρω απαξιωτικο να μπαινει στην ιδια μοιρα με την wabba οπου εχω δει πολλα ευτραπελα με αποκορυφωμα το χθεσινο.Στην περιπτωση της Τερεζας να σας υπενθυμισω πως προκειται για αθλητρια του ιδιου του προεδρου οποτε εαν αδικηθηκε σιγουρα δεν υπηρχε καποια σκοπιμοτητα....Οποιος αγαπαει παντως πραγματικα το αθλημα και θελει να παει μπροστα οφειλει με το δικο του τροπο να καταδικαζει κραυγαλεες περιπτωσεις οπως η χθεσινη...

Eχεις δικιο barbell για το χθεσινο.Πρεπει να καταδικαζονται τετοια γεγονοτα και εγω το εκανα ακομα και αν δεν επρεπε λογω θεσης να το κανω.
Κρινε μονος σου την ΕΟΣΔ.Βλεπε και πραξε αναλογα.
....Καλα αφηνω στην ακρη... το θεμα της Τερεζας για λιγο.Τοσα αλλα στραβα που εχουν συμβει και συνεχιζουν να συμβαινουν δεν τα βλεπεις?
Εχθες στην WABBA υπηρξε περιστατικο που αθλητης χρειαστηκε νοσοκομειακη περιθαλψη,η οποια φυσικα δεν υπηρχε.Τι θα συνεβαινε αν ο αθλητης ηταν σε σοβαρη κατασταση?Στην περιπτωση αυτη θα ηταν το ξενοδοχειο υπευθυνο για το θεμα αυτο,αλλα οταν γινεται αγωνας/διαγωνισμος σε δημοσιο χωρο,δια νομου ο διοργανωτης ειναι υπευθυνος για την ασφαλεια θεατων/αθλητων.Εμεις οταν καναμε διοργανωση στο ΣΕΦ προσφατα που ειναι δημοσιος χωρος προσφατα ειχαμε.Η ΕΟΣΔ γιατι δεν ειχε στα Μελισσια πριν δυο βδομαδες?Και για αυτο φταει η WABBA η
μηπως η ΕΟΣΔ?
Σταματα να καλυπτεις την ΕΟΣΔ γιατι δεν μπορεις.Ειναι πολλες οι αμαρτιες της και δεν καλυπτονται.
Και παλι επαναλαμβανω οτι και στο θεμα της Τερεζας το ιδιο με τον Λευτερη εγινε, ασχετα αν ειναι αθλητρια του Προεδρου σας η οχι.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

barbell
18-11-14, 02:43
Δεν καλυπτω την ΕΟΣΔ γιατι και να ηθελα δεν ειναι η θεση μου τετοια και αν δω κατι που δε μου αρεσει θα το πω ανοιχτα,δε φοβαμαι κανεναν και τιποτα.Λειτουργω με γνωμονα μονο το καλο του αθληματος γιατι το αγαπαω πραγματικα.Μαλιστα εχω εκφρασει τη δυσαρεσκεια μου για ορισμενα πραγματα.Απο κει και περα ο χρονος θα δικαιωσει η' το αντιθετο τις επιλογες του καθενος.

NAC Hellas
18-11-14, 02:55
Δεν καλυπτω την ΕΟΣΔ γιατι και να ηθελα δεν ειναι η θεση μου τετοια και αν δω κατι που δε μου αρεσει θα το πω ανοιχτα,δε φοβαμαι κανεναν και τιποτα.Λειτουργω με γνωμονα μονο το καλο του αθληματος γιατι το αγαπαω πραγματικα.Μαλιστα εχω εκφρασει τη δυσαρεσκεια μου για ορισμενα πραγματα.Απο κει και περα ο χρονος θα δικαιωσει η' το αντιθετο τις επιλογες του καθενος.

Eτσι μπραβο.Μονο αν κανουν ολοι το σωστο, θα πανε τα πραγματα και οι καταστασεις μπρος.
Ευχες για οτι καλυτερο barbell.

O Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

barbell
18-11-14, 03:23
Aνταποδιδω τις ευχες κυριε Σοφοκλη

anninosart
18-11-14, 09:45
Παρακολούθησα με προσοχή τους αγώνες στο NOVOTEL και μάλιστα καθόμουν μαζί με άλλους 3 φίλους μου (πρώτη φορά ήρθαν σε τέτοιο αγώνα) με σκοπό να δούμε απο κοντά την όλη αγωνιστική διαδικασία.Με βαθύτατη θλίψη θέλω να εκφράσω προς τους κριτές και την διοργανώτρια ομοσπονδία,τον ΑΠΟΤΡΟΠΙΑΣΜΟ ΜΟΥ για το αποτέλεσμα !!!
Ολοι όσοι ήταν δίπλα μας φώναζαν αγανακτισμένοι για το αποτέλεσμα και την μεγάλη αδικία που έγινε στον Λευτέρη Σιδηρόπουλο.Δεν γνωρίζω τον κ.Κολιγκιώνη και ούτε γνωρίζω αν έχει κερδίσει ξανά τον συγκεκριμένο αγώνα,αλλά στη θέση του δεν θα καταδεχόμουν να ΚΛΕΨΩ ενα κύπελλο απο εναν αθλητή που ήταν - τουλάχιστον - 30% καλύτερος τη συγκεκριμένη ημέρα !! Δεν χρειάζεται να δώ φωτογραφίες ..ήμουν μπροστά και τα είδα όλα....ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.....Δεν πρόκειται να παρακολουθήσω ξανά αγώνα της συγκεκριμένης ομοσπονδίας και λυπάμαι για τους αθλητές που κατεβαίνουν σε αυτήν....Και το χειρότερο....και οι φίλοι μου συμφωνούν μαζί μου... δεν θα ξαναπατήσουν σε αγώνα οχι μόνο της συγκεκριμένης ομοσπονδίας αλλά σε οποιονδήποτε αγώνα bodybuilding.....κρίμα....

NAC Hellas
22-11-14, 01:42
Παρακολούθησα με προσοχή τους αγώνες στο NOVOTEL και μάλιστα καθόμουν μαζί με άλλους 3 φίλους μου (πρώτη φορά ήρθαν σε τέτοιο αγώνα) με σκοπό να δούμε απο κοντά την όλη αγωνιστική διαδικασία.Με βαθύτατη θλίψη θέλω να εκφράσω προς τους κριτές και την διοργανώτρια ομοσπονδία,τον ΑΠΟΤΡΟΠΙΑΣΜΟ ΜΟΥ για το αποτέλεσμα !!!
Ολοι όσοι ήταν δίπλα μας φώναζαν αγανακτισμένοι για το αποτέλεσμα και την μεγάλη αδικία που έγινε στον Λευτέρη Σιδηρόπουλο.Δεν γνωρίζω τον κ.Κολιγκιώνη και ούτε γνωρίζω αν έχει κερδίσει ξανά τον συγκεκριμένο αγώνα,αλλά στη θέση του δεν θα καταδεχόμουν να ΚΛΕΨΩ ενα κύπελλο απο εναν αθλητή που ήταν - τουλάχιστον - 30% καλύτερος τη συγκεκριμένη ημέρα !! Δεν χρειάζεται να δώ φωτογραφίες ..ήμουν μπροστά και τα είδα όλα....ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.....Δεν πρόκειται να παρακολουθήσω ξανά αγώνα της συγκεκριμένης ομοσπονδίας και λυπάμαι για τους αθλητές που κατεβαίνουν σε αυτήν....Και το χειρότερο....και οι φίλοι μου συμφωνούν μαζί μου... δεν θα ξαναπατήσουν σε αγώνα οχι μόνο της συγκεκριμένης ομοσπονδίας αλλά σε οποιονδήποτε αγώνα bodybuilding.....κρίμα....

Aminostart για να διαμαρτυρεσαι τοσο εντονα σιγουρα φαινεται οτι ετσι ειναι.
Ομως ,ειτε το πιστευεις ειτε οχι, υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν η θελουν να πιστευουν οτι το αποτελεσμα ειναι σωστο.
Αυτο γινεται γιατι η κριση στο αθλημα αυτο ειναι υποκειμενικη,και ετσι η κρισεις-αποφασεις ειναι ιδιαιτερα δυσκολες.
Οπως ομως υπαρχει μια λυση σε καθε προβλημα ετσι υπαρχει και σε αυτο.(Η λυση δεν ειναι σιγουρα το να αποτραβηχτεις απο το αθλημα οπως σκεφτεσαι να κανεις.)
1ον)Να μην επιτρεπεται σε μελος οποιασδηποτε Ομοσπονδιας να αγωνιζεται σε αυτη,γιατι και δικαιο να ειναι το αποτελεσμα οι περισσοτεροι θα
νομιζουν οτι κατι εχει γινει.
2ον) Η κριτικη Επιτροπη να προερχεται ολη απο το εξωτερικο ωστε να μην υπαρχουν γνωριμιες με αθλητες η φιλων τους κλπ.

Σ.Σ Εμεις ειμαστε ηδη σε επικοινωνια με την διεθνη NAC ,ωστε απο τον επομενο κιολας διαγωνισμο μας να το εφαρμοσουμε.

Σ.Σ Ελπιζω με αυτα που σου ανεφερα να σε πεισαμε να μην αποσυρθεις για το καλο του αθληματος μας που μας χρειαζεται ολους.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NASSER
22-11-14, 14:53
Είναι παράλογο να φτάσουμε στο σημείο να ζητάμε κριτική επιτροπή από το εξωτερικό. Δηλαδή τόσο ανίκανοι είμαστε στην Ελλάδα στο να έχουμε μια έντιμη κριτική επιτροπή? Θα αναφέρω πως μέχρι και πέρσι σε διοργανώσεις πανελληνίου της ΕΟΣΔ που γινόντουσαν ταυτόχρονα με διεθνή διοργανώσεις, η κριτική επιτροπή ήταν από την IFBB που ήρθαν ως κριτές των διεθνή πρωταθλημάτων. Και τότε ακούγονταν παράπονα εκ μέρους των αθλητών... γιατί? Απλά γιατί δεν αντιλαμβάνονται πως πρέπει να κρίνονται οι ίδιοι ή ο καθένας δεν έχει αυτογνωσία στο τι παρουσιάζει.
Η αποδοχή της κριτικής γίνεται εφόσον ο αθλητής ανεβαίνει στη σκηνή. Παράπονα από τους ίδιους διαγωνιζόμενους αθλητές είναι παράλογα. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και την έχω επαναλάβει κατά επανάληψη. Είναι θέμα αθλητικής παιδείας και ήθους. Εκτός αν αποδέχεται ο καθένας πως κάνει απλά ένα σόου, ξεσπάει με δηλώσεις και μέχρι την επόμενη σεζόν που θα ανέβει στη σκηνή δεν τρέχει τίποτα...
Ο ξεχωριστός πρωταθλητής είναι νικητής όπου και να παρουσιαστεί. Έπειτα μια φορά πρωταθλητής μια ζωή πρωταθλητής με το έτσι θέλω, δεν γίνεται... Στόχος είναι να προοδεύουμε για να αποδείξουμε την αξία μας.

Polyneikos
22-11-14, 22:46
Κάποτε ο Ανδρέας Ζαπατίνας, ενώ από αρκετους κατακρίθηκε, ήταν πρωτοπόρος σε αρκετά πράγματα.
Τι εννοώ :
Ανακοίνωνε στα περιοδικά τις κρίσεις των κριτών. Απο εκεί και πέρα φαινόταν οι βαθμολογίες και το τι ψηφίζει ο καθένας.
Ατομα με χαμηλα ποσοστά, κάτω από 70%, θα μπορούσαν να μην επιλέγονται στους επόμενους αγώνες.
Είμαστε έτοιμοι για κάτι τετοιο;
Να δείχνουν οι κριτές τις πραγματικές τους γνώσεις και κρίσεις;
Και φυσικά να μην γίνονται διπλωμάτες όταν οι αθλητές τους ρωτάνε τι ψηφισανε και σε όλους μπορεί να πουν εγώ σε έβγαλα πρώτο.:green:

TRIANTAFYLLOU
23-11-14, 00:02
αυτο βέβαια θα ήταν το καλύτερο και εμείς παλια θυμάμαι υπήρχαν κριτες δόκιμοι που αν οι βαθμολογίες συνεπεφταν όχι απόλυτα αλλα κοντα στο τελικό αποτέλεσμα τότε επιλεγόταν στον επόμενο αγώνα να κρινουν κανονικά , πχ τον πρώτο να τον είχε δεύτερο ενω ήταν κοντα λές οκ αλλα τον πρώτο να τον έχει 3ο η 4ο και να μπεί και την επόμενη φορα χλωμό το βλέπω

η ουσία είναι πως αν υπάρχει συνείδηση σ αυτούς που κάθονται επιτροπή και αντικειμενικότητα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μερικές φορες συμβαίνει κριτής να μην έχει δεί αγώνα Ελληνικό σε βίντεο εκτός απο κανένα ολύμπια και θα καθίσει να κρίνει ερασιτέχνες :P

και καλα θα κάνουν και μερικοί αθλητες παλιοί να το βουλώνουν γιατι μπορει οι νέοι να μην ξέρουν την ιστορία τους αλλα οι παλιοί ξέρουν που όταν χάνανε ερχόταν και κάναν παράπονα λέγοντας μάλιστα όλοι οι δικοί μου για πρώτο με είχαν και μετα πουλάνε ιδεολογία !!χαίρω πολύ και μενα οι δικοί μου όλοι για πρωτο με είχαν

απλα είναι τα πράματα συνείδηση και αυστηρότητα σε ορισμένα πράγματα , αυτο και για προστασία των κριτών αλλα και αθλητών , με το να κάνω εγω τον καλό και να γίνουν οι άλλοι κακοί δεν διορθώνετε τίποτε
εγω δεν θα είχα ποτε την απαίτηση να σκεφτονται και να έχουν όλοι τα ίδια κρητήρια με μένα , αρκεί να μην κρίνουν σκόπιμα μεροληπτώντας υπέρ κάποιου η κατά

TRIANTAFYLLOU
23-11-14, 00:41
αυτο που έκανε ο Ανδρέας Ζαπατίνας το θυμάμαι πολύ καλα , αλλα μήπως δημοσιοποιώντας τα αποτελέσματα την φυλούσαν σε μερικούς κριτες και πέφταν και μερικές ψιλές και γι αυτο σταμάτησε? :P γιατι όλα παίζουν και μάλιστα μερικοί αθλητες κάποιες αντιδράσεις έχουν το ελαφρυντικό της δίαιτας και των νεύρων , γιατι αυτο ήταν πολύ καλό αλλα για να σταματήσει κάτι παίχτηκε , άλλωστε το ββ εκείνα τα χρόνια ήταν σε πιο αγνή μορφή

και κατα κάποιο τρόπο οι ομοσπονδίες να κάνουν κάποια σεμινάρια κριτών σύμφωνα με τα νέα στάνταρ των κατηγοριών , ώστε να μην είναι στα χαμένα και πολλες φορες ενω δεν γίνετε σκόπιμα , βγαίνουν στραβα αποτελέσματα
εγω θυμάμαι πως κρίναν κάποιοι κριτες στο παγκόσμιο η στο γιούνιβερς της ΝΑΒΒΑ , είχα πάθει πλάκα σε δευτερόλεπτα ψυχροι εκτελεστες ούτε να κοιτάζουν ονόματα ούτε τίποτε , μάλιστα 2 μεγάλης ηλικίας απο αυτούς έκριναν λένε απο την εποχή του Αρνολντ

NAC Hellas
23-11-14, 00:47
Κάποτε ο Ανδρέας Ζαπατίνας, ενώ από αρκετους κατακρίθηκε, ήταν πρωτοπόρος σε αρκετά πράγματα.
Τι εννοώ :
Ανακοίνωνε στα περιοδικά τις κρίσεις των κριτών. Απο εκεί και πέρα φαινόταν οι βαθμολογίες και το τι ψηφίζει ο καθένας.
Ατομα με χαμηλα ποσοστά, κάτω από 70%, θα μπορούσαν να μην επιλέγονται στους επόμενους αγώνες.
Είμαστε έτοιμοι για κάτι τετοιο;
Να δείχνουν οι κριτές τις πραγματικές τους γνώσεις και κρίσεις;
Και φυσικά να μην γίνονται διπλωμάτες όταν οι αθλητές τους ρωτάνε τι ψηφισανε και σε όλους μπορεί να πουν εγώ σε έβγαλα πρώτο.:green:

Κωστα,ειμαστε δεν ειμαστε ετοιμοι,κατι δραστικο πρεπει να γινει γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει.Τωρα στην WABBA ειχαμε την περιπτωση του Λευτερη.Πριν τρεις εβδομαδες στην IFBB ειχαμε την περιπτωση της Πατελα,και περυσι παλι στην IFBB ειχαμε την περιπτωση της Κολλια.
Αυτο το κακο πρεπει να σταματησει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
Εμεις θα προχωρησουμε με την λυση που προαναφεραμε γιατι αυτη η λυση ειναι δοκιμασμενη.Ποσες αδικιες εχουν γινει ποτε σε ερασιτεχνικα Παγκοσμια και Universe οποιασδηποτε Ομοσπονδιας η Συνδεσμου?ΚΑΜΜΙΑ Η ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΜΙΑ.(και αυτο το λενε ολοι οι αθλητες που εχουν συμμετασχει σε τετοιους διαγωνισμους η αγωνες.)
Αλλοι μπορουν να εφαρμοσουν την λυση που προανεφερες.Το θεμα ειναι οτι οποια Ομοσπονδια αφησει τα πραγματα οπως ειναι θα μεινει πολυ πισω και θα τελματωσει.
Εμεις θα προσπαθησουμε να αλλαξουμε το υπαρχον status quo.Επεξεργαζομαστε τα σημεια των καιρων και βελτιωνομαστε.
Μακαρι να ακολουθησουν και οι αλλοι.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

barbell
23-11-14, 02:23
Τι σας φταιει παλι η ΕΟΣΔ κυριε Σοφοκλη....?Θεμα δεν εγινε σχεδον απο κανεναν ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση και εαν εχουμε θεμα εδω εχει να κανει περισσοτερο με τη συγχηση διαφορετικων κριτηριων αξιολογησης σε τοσες πολλες κατηγοριες γυναικων που υπαρχουν κατι το οποιο θα λυθει με την εκπαιδευση που γινεται στην σχολη προπονητικης της ΙFBB.Eπισης να σας θυμισω πως εαν καποιος κριτης στην ομοσπονδια βαθμολογησει με μεγαλη αποκλιση απο τους αλλους κριτες αποκλειεται σε επομενη διεξαγωγη αγωνων οποτε η ΕΟΣΔ εχει λαβει τα μετρα της για ''περιεργες'' περιπτωσεις.Την Κυριακη ειχαμε μια πολλη διαφορετικη περιπτωση και αποδειξη η μεγαλες διαστασεις που πηρε το θεμα.Δεν θελουμε κριτες απο το εξωτερικο αλλα κριτες με συνειδηση....

NAC Hellas
23-11-14, 02:44
Τι σας φταιει παλι η ΕΟΣΔ κυριε Σοφοκλη....?Θεμα δεν εγινε σχεδον απο κανεναν ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση και εαν εχουμε θεμα εδω εχει να κανει περισσοτερο με τη συγχηση διαφορετικων κριτηριων αξιολογησης σε τοσες πολλες κατηγοριες γυναικων που υπαρχουν κατι το οποιο θα λυθει με την εκπαιδευση που γινεται στην σχολη προπονητικης της ΙFBB.Eπισης να σας θυμισω πως εαν καποιος κριτης στην ομοσπονδια βαθμολογησει με μεγαλη αποκλιση απο τους αλλους κριτες αποκλειεται σε επομενη διεξαγωγη αγωνων οποτε η ΕΟΣΔ εχει λαβει τα μετρα της για ''περιεργες'' περιπτωσεις.Την Κυριακη ειχαμε μια πολλη διαφορετικη περιπτωση και αποδειξη η μεγαλες διαστασεις που πηρε το θεμα.Δεν θελουμε κριτες απο το εξωτερικο αλλα κριτες με συνειδηση....

Kαλα barbell.Ας το πουμε και ετσι.
Θα σου αναφερω ομως κατι για να καταλαβεις τι εννοουμε.Για να υπαρχει συνειδηση πρεπει να υπαρχει Παιδεια.Παιδεια δεν εχει υπαρξει ποτε στην νεωτερη Ελλαδα,αλλα και να υπηρχε, τα περισσοτερα νεα παιδια πριν πανε καν σχολειο ειναι ηδη διαβρωμενα απο τις οικογενειες τους.(Οι κορυφαιοι ψυχολογοι αποφαινονται οτι η προσωπικοτητα ενος παιδιου ειναι ηδη διαμορφωμενη σε ηλικια 5 ετων και για αυτο τον λογο ακριβως στις Αγγλοσαξωνικες χωρες τα παιδια πηγαινουν σε σχολειο απο την ηλικια των 4 ετων.)
Οποτε που θα βρεις ατομα με συνειδηση?Και αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν,οι κριτες τους δεν θα εχουν συνειδηση.(κριτες σε αυτη τη περιπτωση,εννοουμε τους αθλητες.)
Οποτε η περιπτωση αυτη αποκλειεται,τουλαχιστον για μας.
Συνεπως,μεχρι ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα να το καταλαβουν και αυτοι, εμεις θα προχωρησουμε με το μοντελο που προαναφεραμε.
Τωρα αν μεινουν ολοι τους πολυ πισω δεν θα φταιμε εμεις.Εμεις τους ενημερωσαμε.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

barbell
23-11-14, 03:04
Kαι για να κλεισω γιατι εγινα κουραστικος.Ο πρωτος αγωνας που παρακολουθησα στην ηλικια των 16 λιγες μηνες μετα την πρωτη μου επαφη και ερωτα με το αθλημα ηταν το πρωτο Πελοποννησιακο gp στην Καλαματα υπο την αιγιδα της Wabba..Μια συγκλονιστικη μερα για μενα με πρωτογνωρα αισθηματα να βλεπω τοτε να μονομαχουν Αντρεικο Ζωης και διπλα μου να καθεται ο Σιωτης και να κοιταω το χερι του και να μην πιστευω αν ειναι αληθινο,μετα ο πρωτος αγωνας στην Αθηνα παλι της wabba και για χρονια αρκετα δεν ηξερα καν αν υπαρχει ΕΟΣΔ...Εχω δει μεγαλες μαχες στο ξενοδοχειο εχω κανει πολλες γνωριμιες με το παρασκηνιο και εχω συνδεθει με την εν λογω διοργανωση και οτι εχω ψωνισει το εχω ψωνισει απο παραγοντες που εμπλεκονται με τη wabba...Οτι εκφραζω το εκφραζω απο λυπη λοιπον και οχι απο δολο επειδη ''ανηκω'' αλλου....Αποδειξη το οτι δε χανω αγωνα και δε μενω Αθηνα και ουτε οικονομικα μου τρεχουν...απεναντειας...Γι'αυτο θελω να βλεπω αγωνες δικαιους οπως αξιζουν στη διοργανωση,δε μπορουν καποιοι να την υποβιβαζουν στα ματια του κοσμου ενω λιγες ωρες πριν εβγαζαν λογο και ζωγραφιζαν την IFBB πως διχαζει τον κοσμο...Ναι λαθη γινονται και πολλες φορες τυχαινει οι αθλητες να ειναι παρα πολυ κοντα και να μη βγει ο αγαπημενος μας αλλα εδω ειδαμε κατι αλλο,κατι που πρεπει να φροντισουμε να μη ξαναγινει...

beefmeup
23-11-14, 14:02
εγω θα ηθελα να εκφρασω μια ευλογη απορια που την εχω ξαναεκφρασει στο παρελθον.
αφου καποιες ομοσπονδιες χαλανε τοσο πολυ τον κοσμο με τον τροπο τους η τα σκαρτα αποτελεσματα τους,γιατι οσοι διαμαρτυρεστε ακομα πηγαινετε στους αγωνες σαν θεατες,κ απο την πλευρα των αθλητων ακομα κατεβαινετε σε αυτες τις ομοσπονδιες?
δλδ ολοι εδω μιλατε για αλλαγες,αλλα πως να αλλαξει κατι που οι ιδιοι συνεχιζετε να συντηρειτε ,ενω μετα κατοπιν εορτης εκφραζετε παραπονα πανω σε αυτο,κ μετα παλι τουμπαλιν?
δλδ ποση λογικη υπαρχει πανω σε αυτο?

απομονωστε τους "προβληματικους" γιατι ετσι μονο θα δωθει ενα μηνυμα..αποσο ξερω στην ελλαδα επιλογη ομοσποδιων υπαρχει,οποτε καντε την επιλογη σας εκει που σας αντιπροσωπευουν καλυτερα κ σαν αθλητες αλλα κ σαν θεατες.

κ ας μη γελιομαστε μη γραψει καποιος για προοπτικες επαγγελματια αθλητη μεσω ομοσπονδιας..γιατι αν αυτο ειναι το κριτηριο για επιλογη ομοσπονδιας απο καποιον αθλητη,τοτε η περνει παραισθησιογονα η καπου αλλου ζει κ απλα ερχεται στην ελλαδα για να παρει μερος σε ενα διαγωνισμο χωρις επιγνωση των πραγματων..

εγω προσωπικα οταν παω καπου κ χαλιεμαι δεν καθομαι να γκριναζω με τη λογικη οτι καπως καποτε απο μονο του αυτο θα διορθωθει..
απλα δεν ξαναπαω κ δεν το υποστηριζω με αυτο τον τροπο.
το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου..
μετα ομως μην ζητατε τα ρεστα καποιοι..

NASSER
23-11-14, 14:43
Δυστυχώς μέχρι και εδώ που συζητάμε δεν υπάρχει επίπεδο αντίληψης και κρίσης το τι συμβαίνει είτε στην ΕΟΣΔ είτε στο μαγαζάκι τους. Και από ότι βλέπω μερικοί επιμένουν να τοποθετούνται σε θέμα κριτικής και δείχνουν πιο άσχετοι από αυτούς που κρίνουν, ενώ έχουν δοθεί εξηγήσεις. Δεν γίνεται να παίζεις τον Καραγκιόζη στο κουκλοθέατρο και να θέλεις να σε βαθμολογήσουμε για όσκαρ, το βλέπει ο κόσμος... Δηλαδή αν η Airis Kylie έπαιζε στη body fitness πρέπει να την βγάλουμε πρώτη λόγο μυικότητας...? Στην IFBB υπάρχουν όρια σε κάθε κατηγορία, όταν ξεφεύγεις από αυτά απλά ακυρώνεσαι.
Η ΕΟΣΔ ήδη έχει ξεκινήσει σεμινάρια παράλληλα με τη σχολή προπονητών, για ότι αφορά την κρίση στο άθλημα. Οι παλαιότεροι ήδη έχουν ενημερωθεί. Και εννοείται πως έχει υπάρξει λάθος στην κρίση τους αλλά όχι εσκεμμένα. Σας πληροφορώ σε πρωταθλήματα σε άλλες χώρες της Ευρώπης οι αδικίες είναι τρανταχτότερες και εκεί γίνονται εσκεμμένα!
Σίγουρα είναι και θέμα παιδείας... Η ελληνική παιδεία είναι ανώτερη από κάθε άλλη στην Ευρώπη και μην γράφουμε ασυναρτησίες... Και μην το μπερδεύουμε με το εκπαιδευτικό σύστημα μιας χώρας. Στην Αγγλία τα παιδιά πάνε από τα 4 και στη Φινλανδία στα 7 και όμως η Φιλανδία έχει το ανώτερο σύστημα εκπαίδευσης στον κόσμο. Το αν η ελληνική εκπαίδευση έχει αρνητική εικόνα αυτό οφείλεται στην ανέκαθεν οικονομική ανικανότητα υποστήριξης της. Ωστόσο το επίπεδο των πανεπιστημίων στην Ελλάδα είναι από τα ανώτερα και ας θέλουν κάποιοι να τα υποβιβάζουν. Σας πληροφορώ σε πρωταθλήματα σε άλλες χώρες της Ευρώπης οι αδικίες είναι τρανταχτότερες.
Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ παιδεία είναι κάτι που επίσης καλλιεργείται σε αθλητικό περιβάλλον, είτε αυτό λέγεται στίβος, είτε κολυμβητήριο είτε σε άλλη αναγνωρισμένη μορφή άθλησης! Και επαναλαμβάνω... η συμπεριφορά των ανθρώπων στο χώρο του bodybuilding είτε στην ΕΟΣΔ είτε σε άλλη διοργάνωση, διαχωρίζεται στον τρόπο που αντιλαμβάνονται το bodybuilding. Άλλοι το βλέπουν άθλημα και άλλοι σόου. Το σόου η ΕΟΣΔ δεν το επιτρέπει και το θέτει στο καταστατικό της. Γενικά όμως η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω επισκιάζει όλους.
Αν είναι κάτι ΕΚΤΟΣ ομοσπονδίας που μπορεί να δώσει πιο έμπιστη επιλογή για κριτική επιτροπή, είναι η ΠΕΣΔ που στελεχώνεται από τον Νίκο Σιγάλα και κ. Καπετανάκη. Εκεί οι ενεργοί αθλητές-διαγωνιζόμενοι, παλαίμαχοι και νέοι μπορούν να συνεδριάσουν και να λαμβάνουν αποφάσεις για τις διοργανώσεις συνδέσμους στην Ελλάδα. Το θέμα κριτικής επιτροπής πιστεύω πως είναι καιρός να τεθεί σε αυτό το ουδέτερο τραπέζι. Το αν θα δημοσιεύονται μετά οι αποφάσεις τους ή εν τέλη η βαθμολογία μιας κριτικής επιτροπής, αυτό μπορεί επίσης να γίνεται σε ουδέτερο χώρο όπως το forum.bodybuilding.gr που μερικοί την προηγούμενη σεζόν έθιξαν ως αναξιόπιστο δημόσια σε άλλες ιστοσελίδες που ασχολούνται με το άθλημα. Σήμερα αυτοί οι κύριοι είναι επίκεντρο διαφθοράς στο θέμα κριτικής επιτροπής.

TRIANTAFYLLOU
24-11-14, 01:26
εγω θα απαντήσω στην απορία του Διονύση και θα πω πως δεν είναι ότι υπάρχει μνήμη χρυσόψαρου αλλα εκτός 1-2 περιπτώσεων που βγάζουν μάτι ούτε οι ίδιοι κατα βάθος πιστεύουν ότι αδικήθηκαν και ξανασυμμετέχουν για κάτι καλύτερο και αν πάρουν καλή θέση και σε άλλες κατηγορίες αδικηθούν πέρα βρέχει , η γνωστή νοοτροπία δηλαδη πρέπει να πάρω κύπελο όπωσδήποτε , που αν ήταν όπως παλια που πάρα πολυ καλοί αθλητες αν ήταν στην τριάδα και πολλες φορες στην εξάδα ήταν επιτυχία , αλλα όταν μάθεις με 2-3 συμμετοχες να παίρνεις θεση μετα κακοφαίνετε

και πατάνε στο γεγονός μιας απόφασης κριτών που έρχετε σε κόντρα με όλο το φίλαθλο κοινό και μπαίνουν κι αυτοί στο κλάμπ των αδικημένων και βολεύει μάλιστα

και η εοσδ ότι και να μας πεί δεν μας πείθει για τον εξής λόγο ότι όχι μόνο δεν καλλιεργεί παιδεία αλλα μόνο με το αποφασίζουμε και διατάσουμε καλλιεργεί διχόνιες και αντιπάθειες και αυτο δεν το λέω εγω πρός θεού τα αποτελέσματα
γιατι αν είχε σωστη προσέγγιση και έπειθε ποιός ο λόγος να πάνε στα άλλα σόου όπως λένε να συμμετέχουν

και όταν οι ίδιοι κατηγορούν όλες τις διοργανώσεις σαν σόου , ενω ακριβώς το ίδιο θέαμα βλέπουμε και στούς αγώνες της , τότε βγάλε τη σκούφια σου και βάρα.
ας πεί κάποιος τι διαφορετικό παρουσιάζει στούς αγώνες της να το καταλάβουμε και εμείς και να σταματήσει όλο αυτο το γαιτανάκι , εκτός την καραμέλα εμείς είμαστε οι αναγνωρισμένοι και οι άλλοι οι μη αναγνωρισμένοι , επι της ουσίας ποια η διαφορα σε έναν αγώνα , γιατι βλέπω και βερμούδες και μπικίνια και όλα ίδια με διαφορετικές ονομασίες

ξέρετε ποιός είναι ο ευκολότερος τρόπος να σβήσεις όλους τούς άλλους? όταν δεν ασχολείσαι μαζί τούς ούτε με καταγγελίες ούτε με τίποτε , τούς απαξιώσεις τελείως , κοιτάς τα τού οίκου σου πώς μπορείς να γίνεις καλύτερος και να δελεάσεις με σωστο τρόπο το άθλημα που εκπροσωπείς και να τηρείς το καταστατικό ομοσπονδίας και συλλόγων που είναι η καλλιέργεια και προώθηση τού αθλήματος της σωματικής διάπλασης

TRIANTAFYLLOU
24-11-14, 01:33
επίσης όσα σεμινάρια κριτών και να γίνουν αυτο απο την μία θα βοηθήσει να μην γίνονται λάθη αλλα απο την άλλη όταν αυτοί οι ειδήμονες που κάνουν τις κατηγορίες ανομοιογεννείς , οι κριτες που υποτίθετε ξέρουν να κρίνουν απο τα σεμινάρια , εκεί τι θα κρίνουν ανόμοια πράγματα?

και μεμπτο δεν είναι ούτε αδικία να δεί κάποιος με δικό του μάτι και να αιτιολογήσει μια θέση , γιατι ακόμα και σε επαγγελματικούς αγωνες όλοι οι κριτες δεν έχουν σύμφωνη γνώμη , γι αυτο είναι και πάνω απο ένας στην επιτροπή
μεμπτο θεωρείτε μόνο όταν υπάρξει αλλοίωση εσκεμένη αποτελέσματος η κάποια πολιτική ποιός να βγεί , αλλιώς υπάρχει και η υποκειμενικότητα στην κρίση

NASSER
24-11-14, 12:16
και η εοσδ ότι και να μας πεί δεν μας πείθει για τον εξής λόγο ότι όχι μόνο δεν καλλιεργεί παιδεία αλλα μόνο με το αποφασίζουμε και διατάσουμε καλλιεργεί διχόνιες και αντιπάθειες και αυτο δεν το λέω εγω πρός θεού τα αποτελέσματα
γιατι αν είχε σωστη προσέγγιση και έπειθε ποιός ο λόγος να πάνε στα άλλα σόου όπως λένε να συμμετέχουν

και όταν οι ίδιοι κατηγορούν όλες τις διοργανώσεις σαν σόου , ενω ακριβώς το ίδιο θέαμα βλέπουμε και στούς αγώνες της , τότε βγάλε τη σκούφια σου και βάρα.
ας πεί κάποιος τι διαφορετικό παρουσιάζει στούς αγώνες της να το καταλάβουμε και εμείς και να σταματήσει όλο αυτο το γαιτανάκι , εκτός την καραμέλα εμείς είμαστε οι αναγνωρισμένοι και οι άλλοι οι μη αναγνωρισμένοι , επι της ουσίας ποια η διαφορα σε έναν αγώνα , γιατι βλέπω και βερμούδες και μπικίνια και όλα ίδια με διαφορετικές ονομασίες


Συμφωνώ πως με τον τρόπο της έχει αντιπάθειες και διχόνοιες. Το ότι δεν πείθει είναι επειδή δεν ικανοποιεί τα θελήματα όσων συμμετάσχουν... όπως επαγγελματικές κάρτες, πληρωμένα έξοδα για συμμετοχή σε διεθνή διοργανώσεις ή το ελάχιστο να γίνεται σόου για προσωπική προβολή αθλητής και αυτοαποκαλούμενων ''προπονητών''. Το ερώτημα είναι αν αυτά που απαιτούν οι αθλητές έχουν μια λογική υπόσταση. Να πάρεις επαγγελματική κάρτα να πας που και να κάνεις τι? Απαιτήσεις να πηγαίνεις σε διεθνή διοργανώσεις που το επίπεδο σου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και θέλεις να είναι πληρωμένα... Θέλεις σόου, υπάρχουν και άλλες επιλογές εκτός των αγώνων... Ίσως το μόνο λάθος είναι πως η ομοσπονδία θα πρέπει να διαχωριστεί από τους κανονισμούς της IFBB. Δηλαδή οι πρωταθλητές που προκρίνονται με την αξία τους, καλό θα ήταν να έχουν μια οικονομική ελάφρυνση. Οι υπόλοιποι που απλά θέλουν να δοκιμάσουν το επίπεδο τους, να αναλαμβάνουν και το κόστος.

Οι classic, bikini και physique είναι κατηγορίες που πρώτη η IFBB έβγαλε και οι υπόλοιποι τις αντέγραψαν. Και εγώ απορώ εδώ γιατί αντέγραψαν? Γιατί δεν ακολουθούν διαφορετική προσέγγιση στο bodybuilding και fitness? Γιατί αυτές οι κατηγορίες έχουν περισσότερη ανταπόκριση στην IFBB?
Η διαφορά στη διεξαγωγή του αγώνα έγκειται στη συμπεριφορά που πρέπει να έχει ο αθλητής. Ευπρεπή μαγιό για άντρες και γυναίκες, υπακοή στο κάλεσμα επί της σκηνής, στα παραγγέλματα και εκτέλεση, στο χρόνο που δικαιούται η εξάδα να προβάλει την εικόνα της. Πριν φτάσουν στη μέρα που θα ανέβουν στη σκηνή πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι σε συλλόγους αλλά το πιο βασικό είναι πως το δελτίο αθλητή εγκρίνεται εφόσον ο αθλητής έχει περάσει ιατρικές εξετάσεις. Με λίγα λόγια οι αθλητές πρέπει να βγάζουν μια ευπρεπή εικόνα και πειθαρχία. Για παράδειγμα και στο ποδόσφαιρο που είναι δημοφιλές άθλημα και υπάρχει πολύ διαφήμιση και επιχειρηματική εκμετάλλευση, οι αθλητές-ποδοσφαιριστές αν παρατυπήσουν, τιμωρούνται με στέρηση συμμετοχής για κάποιο χρονικό διάστημα. Τέλος οι τίτλοι από διεθνή διοργανώσεις της IFBB έχουν διαφορετική βαρύτητα λόγο επιπέδου, μέχρι και την διεκδίκηση επαγγελματικής κάρτας, κάτι που έχουμε αναλύσει, αλλά δεν έχει νόημα να αναλύσουμε ξανά.
Η εικόνα που θέλει η ΕΟΣΔ να προβάλλει στους αγώνες της, σε πολλούς δεν αρέσει λόγο της αυστηρότητας. Προτιμούν την εικόνα που έχουμε μάθει διαχρονικά να βλέπουμε στο Νοβοτέλ, με σόου χορογραφιών, με κόντρες μεταξύ πρωτοκλασάτων αθλητών και επί σκηνής, μέχρι και εσκεμμένη καθυστέρηση να βγουν επί σκηνής για να κερδίσουν τις εντυπώσεις. Συμμετοχές τύπου Γαρμπή επίσης απαραίτητες. Ακόμα και η παρουσίαση από καλό εκφωνητή παίζει ρόλο στο καλύτερο feeling της διοργάνωσης που περνάει στον θεατή. Και φυσικά να πιάσει μεσάνυχτα να τελειώσει το σόου για να θεωρηθεί ένα γεμάτο Σαββατοκύριακο, άσχετα αν κουράζει.

Το λάθος είναι πως όλοι θέλουν να φωτογραφίζουν πρόσωπα και όχι σύνολο προσώπων. Για μένα όλοι όσοι στελεχώνουν είτε ομοσπονδία είτε σύνδεσμο είτε διοργάνωση, φέρουν ευθύνη. Και προσωπικά πιστεύω πως όλοι είναι καλό να υπάρχουν και ως επιλογή και ως μέτρο σύγκρισης και επιλογών. Έχω προαναφέρει την ΠΕΣΔ ως μέσο λύσεων προβλημάτων και αυτό δεν σημαίνει πως την υποστηρίζω, γιατί αν λειτουργούσε σωστά θα φαινόταν η ύπαρξη της ή θα υπήρχαν λιγότερα προβλήματα και παρεξηγήσεις.

Και μια ερώτηση από εμένα προς όλους. Ποιος και ποια είναι over all πρωταθλητές και κυπελλούχοι Ελλάδας για το 2014? Ένας συμπολίτης που θα ρωτήσει από απορία, τι θα του απαντούσατε? :green:

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ
24-11-14, 13:53
Εχω εξαντλησει το θεμα σε παλαιοτερες δημοσιεύσεις στις οποιες οποιος θελει μπορει να ανατρεξει.
Οσον αφορα τις συμμετοχες των αθλητων στο εξωτερικο,παρατηρείται το φαινομενο αθλητες να καταλαμβανουν τελευτααιες θεσεις στην κατηγορια τους πχ στο Αρνολντ και μετα να ζητουν επεγγελματικη καρτα.Με αυτή την λογικη ο νικητης της κατηγοριας του πρεπει να παρει το Ολυμπια με κουριερ. Για τα υπολοιπα "Συν Αθηνα και χειρα κινει"

TRIANTAFYLLOU
24-11-14, 17:27
αυτα που λέει ο Νίκος δεν είναι παράλογα και έχουν βάση σαν γενική εικόνα , έχει να κάνει περισσότερο με την βαθιά ριζομένη λάθος νοοτροπία των αθλητών που θεωρούν ντροπή να βγούν πχ δεύτεροι ακόμη και άν ο άλλος είναι όχι καλύτερος αλλα καλύτερα προετοιμασμενος

απο την άλλη ναι αν ρωτήσει κάποιος ποιός είναι ο μρ Ελλάς θα βγούν 4-5 , αλλα εδω θα πούμε και τί 'εγινε , σώνει και καλα να τούς βγάλουμε τούς άλλους απο την μέση να γίνει ένας αγώνας?

είπαμε πως όταν κάποιος είναι καλός αθλητής είναι σε όποια ομοσπονδία και αν ανήκει και φετος τα μεγαλύτερα ονόματα αθλητών απο άποψη ποιότητας και επιπέδου συμετείχαν στην NAC - WABBA ,αυτο δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλοί αθλητες η κατωτέρου επιπέδου , η ας το πεί και να το αιτιολογήσει κάποιος
και πρός θεού δεν θα πρέπει να γίνει συζήτηση ότι αποφεύγουν τον συναγωνισμό αφού είναι πιο εύκολος στα Ελληνικά δεδομένα απο θεμα επιπέδου στην ιφββ

επίσης συμφωνώ με τις κάρτες , ακόμη και δώρο να τις κάνουν το θέμα είναι να μπορεί να την υποστηρίζει κάποιος και δεν χρειάζετε βιασύνη όσο περισσότερο αργήσει να την πάρει κάποιος τόσο ωριμάζει και θα μπορει να την υποστηρίξει καλύτερα
αποδεδειγμένα Έλληνες ο Μανώλης Καραμανλάκης και ο Μιχάλης Κεφαλιανός τις υποστήριξαν και διακρίσεις με συμμετοχή στο Ολύμπια μόνο ο Μιχάλης είχε , οπότε πολύ φασαρία για το τίποτε με τις κάρτες , εκτός αν όλη η φασαρία έγινε για άλλους λόγους που δεν γνωρίζουμε καλά και είναι προσωπικοί μεταξυ αθλητών και ομοσπονδίας

Polyneikos
24-11-14, 22:39
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που υπήρξε με τον Τάσο Μισαηλίδη, μέλος της WABBA, μέλος της κριτικής επιτροπής αλλά και προπονητή αθλητών, εξέφρασε κάποιους προβληματισμούς του σχετικά με τους πρόσφατους αγώνες της WABBA,Μr Ελλάς και Universe και τις συνθήκες διεξαγωγής τους.
Σύντομα θα δοθεί συνέντευξη που θα μας αναπτύξει τις σκέψεις του. Μείνετε συντονισμένοι στο Bodybuilding.gr...

Muscleboss
25-11-14, 00:05
Ενδιαφέρουσα εξέλιξη... αναμένουμε

NASSER
25-11-14, 00:28
Αναμένουμε Κώστα :thumbup:

NASSER
25-11-14, 11:35
είπαμε πως όταν κάποιος είναι καλός αθλητής είναι σε όποια ομοσπονδία και αν ανήκει και φετος τα μεγαλύτερα ονόματα αθλητών απο άποψη ποιότητας και επιπέδου συμετείχαν στην NAC - WABBA ,αυτο δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλοί αθλητες η κατωτέρου επιπέδου , η ας το πεί και να το αιτιολογήσει κάποιος
και πρός θεού δεν θα πρέπει να γίνει συζήτηση ότι αποφεύγουν τον συναγωνισμό αφού είναι πιο εύκολος στα Ελληνικά δεδομένα απο θεμα επιπέδου στην ιφββ

Εννοείται πως την αξία των αθλητών που διακρίνονται όπου και να συμμετάσχουν, δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς! Η τίτλοι όμως έχουν χάσει την αξία τους. Το bodybuilding χάνει την αίγλη του.
Να γίνονται πολλοί αγώνες, τόσο στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη και στην επαρχία. Βοηθάει στο να διαφημιστεί το bodybuilding. Αλλά δεν γίνεται κάθε διοργάνωση να έχει τον Μάη Πρωταθλητές και τον Νοέμβρη Κυπελλούχους με 15 κατηγορίες κάθε φορά. Και κάθε φορά όλοι ακολουθούν καταστατικό και πρωτόκολλο...
Ψάχναμε να δούμε ποιοι διαγωνιζόμενοι δεν πήραν κύπελλο σπίτι τους φέτος... και τώρα έχουμε μαλλιοτραβήγματα για αυτούς που δεν πήραν κύπελλο εκεί που συμμετείχαν...

NASSER
16-12-14, 20:53
Και εδώ η τελευταία συνέντευξη του Τάσου Μησαϊλίδη. Στο προσκήνιο μετά από πολύ καιρό και το όνομα της ΠΕΣΔ...


https://www.youtube.com/watch?v=kLhrWX_iwto

Ελπίζω όμως πως θα υπάρξει ανασυγκρότηση της ΠΕΣΔ πριν την δραστηριοποίηση της, γιατί από το 1989 δεν άλλαξε κάτι... 8-)

NASSER
16-03-15, 18:13
Έχουμε μπει ήδη νωρίς φέτος στην αγωνιστική σεζόν!! Έχουν πραγματοποιηθεί 3 διασυλλογικοί αγώνες της ΕΟΣΔ και μέχρι του Πανελληνίου στη Θεσσαλονίκη όπου καθημερινά εκδηλώνονται να προετοιμάζονται αθλητές και αθλήτριες, προηγούνται ένας διασυλλογικός στην Κατερίνη (29 Μαρτίου) και ένας διασυλλογικός στην Αθήνα (9 Μαΐου).
Οι υπόλοιπες διοργανώσεις δείχνουν διάλυση... δεν ξέρω πως διαφορετικά να χαρακτηρίσω την όλη εικόνα...

Polyneikos
16-03-15, 20:57
Eντάξει , νομίζω ο ορος διάλυση ειναι υπερβολικος.
H NAC ας πούμε έχει ήδη ανακοινώσει τον Markus Ruhl, το ίδιο επιτυχημένο χώρο (ΣΕΦ) με περυσι, λίγο προσοχή στον φωτισμό θα μπορούσαν να βελτιώσουν και απ΄οτι διάβασα θα υπάρχει μια 12μελης αποστολή αθλητών στην Βαρσοβία.


Πανο,ευχαριστουμε θερμα για τα καλα σου λογια.
Αλλα να ξερεις οτι υποδειγματικοι αθλητες σαν και εσενα μας ενθαρυνουν να κανουμε την υπερβαση καθε φορα για κατι καλυτερο.
Αυτη την φορα θα εχουμε σαν επισημο καλεσμενο τον Markus Ruhl,ο οποιος θα δωσει και πριν την εναρξη του αγωνα και σεμιναριο!!

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS.


Ειμαστε στην ευχαριστη θεση να ανακοινωσουμε οτι η NAC HELLAS,θα συμμετασχει και παλι με 14 μελη αποστολη στον μεγαλο διεθνη διαγωνισμο,για τον οποιο το Mr. & Ms.Hellas ειναι προκριματικος.
Αυτο σημαινει οτι αν εξαιρεσουμε τον εαυτο μου που θα ειναι παρων σαν αρχηγος αποστολης και τον Κο Δ.Νικολαου απο τα BODYBUILDING CLUB που θα ειναι υπευθυνος ομαδος,θα συμμετασχουμε με 12 αθλητες.

Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
O Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Γινεται μια σοβαρή προσπάθεια δηλαδή.
Και για το MR Kρήτη, ως ανεξάρτητο grand prix ακούω κινητικότητα, τώρα για τους αλλους ακούω λιγοτερα.
Ειναι νωρίς ακομα, θα περιμένουμε στο τέλος να κάνουμε το ταμείο.

NASSER
17-03-15, 00:43
Για να μην παρεξηγηθώ... Έχουμε καταντήσει να βλέπουμε ενημέρωση και ενδιαφέρον μόνο όποτε πλησιάζουν οι αγώνες. Τον υπόλοιπο χρόνο καμία κινητικότητα...
Φυσικά ο Σοφοκλής μπαίνει και ενημερώνει για τις μελλοντικές σκέψεις και δράσεις της NAC και επίσης δεν βλέπει ανταπόκριση και διάλογο όσο θα έπρεπε...
Και μετά θα ξεκινήσουν και τα παράπονα... :)

NAC Hellas
17-03-15, 01:25
Για να μην παρεξηγηθώ... Έχουμε καταντήσει να βλέπουμε ενημέρωση και ενδιαφέρον μόνο όποτε πλησιάζουν οι αγώνες. Τον υπόλοιπο χρόνο καμία κινητικότητα...
Φυσικά ο Σοφοκλής μπαίνει και ενημερώνει για τις μελλοντικές σκέψεις και δράσεις της NAC και επίσης δεν βλέπει ανταπόκριση και διάλογο όσο θα έπρεπε...
Και μετά θα ξεκινήσουν και τα παράπονα... :)

Εμεις κανουμε ενημερωση και αυτος ειναι ο σκοπος.
Ανταποκριση υπαρχει και με το παραπανω και αυτο αποδεικνυεται απο το ενδιαφερον των αθλητων για να συμμετασχουν στον διαγωνισμο μας.
Ενημερωτικα,υπολογιζουμε σε περιπου 100 συμμετοχες αθλητων και ενα καταμεστο ΣΕΦ.
Μακαρι και οι αλλοι να πανε το ιδιο καλα.
Με το να δυσφημιζεις τους Συνδεσμους,δεν βοηθας το αθλημα,ουτε προκειτε να αλλαξεις τα γεγονοτα,οσο και να προσπαθεις να το καταφερεις αυτο.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

NASSER
17-03-15, 01:32
Σοφοκλή για ανταπόκριση σε διάλογο εδώ στο φόρουμ μιλάω. Δεν έθιξα το μαγαζί σου. Και αλλού έχουν δηλώσει συμμετοχές, δεν λέει τίποτα αυτό. Τέλος να είσαι λιγότερο κακοπροαίρετος γιατί αν θέλω να σε δυσφημήσω είναι το πιο εύκολο για μένα και έχω στοιχεία... ;)

TRIANTAFYLLOU
17-03-15, 01:39
έτσι είναι !! πιστεύω όπως ήταν είναι τα πράματα ο καθένας τον δρόμο του .
Η ΙΦΒΒ άλλαξε πλώρη διοργανώνοντας αγώνες διασυλλογικούς με σκοπό να μαζεύει συμμετοχές και πολύ καλά κάνει εφόσον αυτο ορίζει ο αθλητικός νόμος , αυτο όπως έχω ξαναπεί το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό και οι υπόλοιποι συνεχίζουν κανονικά τις διοργανώσεις
η ΝΑΒΒΑ θα κάνει κανονικά την διοργάνωση στις 30 Μαίου που αποτελεί και την πρόκριση για το εξωτερικό και θα γίνει ο αγώνας στην Χρυσούπολη Καβάλας και διοργανωτής θα είναι ο Στρατος Αργυράκης
Εμείς στηρίζουμε κάθε αγώνα και τούς παραδοσιακούς που ότι και να λέμε αυτοί αποτέλεσαν την προώθηση τού αθλήματος και έτσι γνώρισαν όλοι το ββ μέσα απο τέτοιου είδους διοργανώσεις
και ότι και να πούμε η ιστορία είναι αυτη και δεν αλλάζει , οτιδήποτε νέο μακάρι να είναι για καλό και πρός την σωστη εξέλιξη και θα φανεί στο μέλον

Tsounakis
06-04-15, 10:15
Καλημερα σε ολους !

Παντα υπηρχαν ολες οι ομοσπονδιες στην χωρα μας ! διωργανωναν αγωνες και εβγαζαν τους αθλητες στο εξωτερικο σε παγκοσμια και Universe !
Το ιδιο εκανε και η ΕΟΣΔ ... Καλα θα κανει λοιπων να σταματησει την κακοβουλη παραπαλανηση των αθλητων και παραγωντων !
Ασ μην ξεχναμε οτι με αποφαση της 23 - 12 - 2014 του υπουργειου αθλητισμου ... εχει γινει ανακληση αναγνωρισης στην ΕΟΣΔ !

NAC Hellas
13-09-16, 20:51
Κατεληξα μετα απο πολλες συζητησεις και ερωτησεις οτι το σχολιο μου στο διαφαινομενο επεισοδιο Μ.Καραμανλακη και Ι.Τσουνου στον Αγωνα Πρωταθληματος της IFBB-ΕΟΣΔ τον Μαιο του 2013, απειχε πολυ απο την πραγματικοτητα.Εμαθα απο αλλους γνωστους που ηταν σε καλυτερη θεση στον Αγωνα να να με κατατοπισουν και η εντυπωση που εχουν ειναι οτι δεν υπηρχε κατι πολυ περισσοτερο απο εναν εκευρισμο.
Εν μερει παρασυρθηκα απο καποια σχολια μελων του φορουμ τα οποια ανεφεραν αλλα πραγματα.
Εν πασει περιπτωσει εγω προσωπικα επρεπε να ειχα ελεγξει τα στοιχεια που ειχα περισσοτερο πριν σχολιασω με αυτον τον τροπο και για αυτο τον λογο ζητω συγνωμη απο τον Μανωλη,η οποια ελπιζω να γινει αποδεκτη.

Ο Προεδρος της NAC HELLAS,Σοφοκλης Ταιηλορ.

Polyneikos
10-01-17, 12:34
Εν έτει 2017 , ξεκινάει η προαγωνιστική περίοδος και για κάποιους η προετοιμασία αγώνων.
Ας κανουμε μια αποτίμηση των τελευταίων δεδομένων και εξελίξεων .
Ακούγονται πολλά , συζητιούνται διάφορα στις παρέες, δεν ξερω αν το φόρουμ μπορεί να γινει η αφορμή για μια έναρξη συζητήσεων, καθώς σίγουρα υπάρχουν προβληματισμοί, κυρίως για το που βαδίζει το άθλημα, το πλήθος των διοργανώσεων και την αποτελεσματικότητά τους.

Το τοπίο με τους διοργανωτές έχει κατασταλλάξει ως εξής :

1) IFBB -E.O.Σ.Δ. : Η εκπροσώπηση της IFBB, υπό την προεδρεία του Ιορδάνη Λεβεντέλη, έχει κάνει αρκετούς μεγάλους αγώνες τα τελευταία χρόνια, με αποκορύφωμα το Diamond Cup της Aθήνας.
Εκεί δόθηκαν 3 επαγγελματικές κάρτες σε Ελληνες αθλητές, με παράπονα να ακούγονται και να γράφονται στον τρόπο διεξαγωγής , και στις κρίσεις που έγιναν για τις πρώτες θέσεις.
Παρόλα αυτά , το κύρος της εκπροσώπησης της IFBB με την δομή της Ομοσπονδίας και το πλήθος των διεθνών αγώνων υψηλού επιπέδου, παραμένει δέλεαρ για πολλούς αθλητές.

2) NABBA-WFF : Η εκπροσώπηση της NABBA International, με τον Στράτο Χατζηδημητριάδη από Θεσσαλονίκη, με μεγάλη δραστηριότητα σε εγχώριους και διεθνείς αγωνες Bodybuilding και Fitness (WFF) στην Ελλάδα.
Στις τελευταίες διοργανώσεις έχουν επιλεγεί συνεργασίες με άλλους φορείς για συνδιοργάνωση.
Ο διεθνής διαγωνισμός Mr Universe στην Αγγλία έχει ειδικό βάρος ως προς την ιστορικότητά του, σαφώς.

3) WABBA International : Από τον Δεκέμβριο του 2014 , εμφανίστηκε στο διεθνές προσκήνιο η WABBA International (http://www.wabbainternational.com/index.html), με αποκομμένα παλαιά μέλη από την WABBA World από την οποία αποκόπηκε και ανεξαρτοποιήθηκε .
Ο πρόεδρος της Eλληνικής WABBA από το 2003, Νίκος Τσουνάκης, επέλεξε να ακολουθήσει την WABBA International από το 2015, οπότε οι εγχώριες διοργανώσεις του (στο Νοvotel ως συνήθως) στέλνουν αποστολές εκεί πλεον.
Oι αγώνες στο Novotel έχουν μια μακρά ιστορία με τις όποιες διακυμάνσεις σε αριθμό αθλητών και επιπέδου.

4) WABBA Hellas : Ο Γερμανός πρόεδρος Gerhard Neumer αποφάσισε να βρεί εκπρόσωπο στην Ελλάδα (αφού έχει κινηθεί και δικαστικά εναντίον της WABBA International διεθνώς ), τον οποίο βρήκε στο πρόσωπο του Τάσου Ζαχαρόπουλου από τον Σεπτέμβριο του 2015.
Ο Τάσος Ζαχαροπουλος έδειξε μια κινητικότητα στην αρχή, έστειλε μια αποστολή τον Οκτώβριο 2015 στην Αλβανία, έκανε τον Mάϊο του 2016 το WABBA World Hellas στο Hilton , δεν προχώρησε σε αποστολές στους αγώνες του φθινοπώρου και αναμένονται ανακοινώσεις για το 2017.


5) E.Ο.Σ.Δ. με έδρα την Λαμία: Τον Οκτώβριο του 2016, ο Νίκος Κολιάτος , ενεργοποίησε την ΕΟΣΔ με αυτή την επωνυμία, όπου είχε κάνει 2 αγώνες το 2001 και το 2003 στην Λαμία.
Εκκρεμούν τώρα κάποια δικαστήρια μετά από κάποια ασφαλιστικά μέτρα που έκανε εναντίον της η IFBB- ΕΟΣΔ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?34982-3o-%CE%9A%CF%8D%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82-Bodybuilding-amp-Fitness-2016-(30-%CE%9F%CE%BA%CF%84%CF%89%CE%B2%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%9B%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%B1)&p=875257&viewfull=1#post875257) για να μην γίνει το 3ο Πανελλήνιο Κύπελλο στην Λαμία, το οποίο εγινε τελικά καθώς και η χρήση του "ΕΟΣΔ" διχάζει αλλά και ο τίτλος Ομοσπονδία.

6) NAC : Η εκπροσώπηση της ένωσης NAC International στην Ελλάδα από τον Σοφοκλη Ταίηλορ, από το 2012, κλείνει το 2017 μια πενταετία σταθερής πορείας θα έλεγα.
Εχει καθιερωσει τις διοργανώσεις της στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τα τελευταία χρόνια.

7) IBFA Hellas : Μια ένωση με έδρα την Ιταλία, με εκπρόσωπο στην Ελλάδα τον Νίκο Μαστροκωστόπουλο.
Ακούγεται ότι θα κανουν Βαλκανικούς αγώνες το 2017, στον τελευταίο αγώνα στο Κύπελλο τον Οκτώβριο του 2016 συμμετείχαν 15 αθλητές, υστερεί δυναμικής στις πρώτες τις προσπάθειες.

8) INBA : Μια ένωση με έδρα τις Σερρες με εκπροσώπηση από τους Γιάννη και Βασίλη Γιαντζόγλου, έχοντας ως ταμπέλα το anti-doping test, διοργανώνει αγώνες από το 2012 στην Ελλάδα.
Ακούγεται οτι θα κάνει το Πανελλήνιο στην Αθήνα αυτη την φορά, τον Μάιο του 2017.

zois dimitris
11-01-17, 02:06
Κάποτε ο Ανδρέας Ζαπατίνας, ενώ από αρκετους κατακρίθηκε, ήταν πρωτοπόρος σε αρκετά πράγματα.
Τι εννοώ :
Ανακοίνωνε στα περιοδικά τις κρίσεις των κριτών. Απο εκεί και πέρα φαινόταν οι βαθμολογίες και το τι ψηφίζει ο καθένας.
Ατομα με χαμηλα ποσοστά, κάτω από 70%, θα μπορούσαν να μην επιλέγονται στους επόμενους αγώνες.
Είμαστε έτοιμοι για κάτι τετοιο;
Να δείχνουν οι κριτές τις πραγματικές τους γνώσεις και κρίσεις;
Και φυσικά να μην γίνονται διπλωμάτες όταν οι αθλητές τους ρωτάνε τι ψηφισανε και σε όλους μπορεί να πουν εγώ σε έβγαλα πρώτο.:green:

ΣΥΜΦΩΝΩ Κ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΚΩΣΤΑ , ΤΟΧΩ ΠΕΙ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΩΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΣΤΑ ΠΡΟΕΔΡΕΙΑ Κ ΣΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ,ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗΣ....

NASSER
11-01-17, 02:56
Σύμφωνα με την τελευταία αποτίμηση και των γεγονότων που στιγμάτισαν την περασμένη χρονιά, διακρίνω πως σύντομα την ερχόμενη σεζόν θα αναφωνούμε ''στο ίδιο έργο θεατές''...
Οι Αθλητές (πρωταγωνιστές) θα κάνουν αγωνιστικές επιλογές όπως έκαναν πριν 10 χρόνια, οι διοργανωτές (σκηνοθέτες) θα αντιμετοπίζουν την όλη κατάσταση όπως γίνεται τα τελευταία 20 χρόνια και οι θεατές θα παρακολουθούν πλέον το έργο από φωτογραφίες και βίντεο που ανεβαίνουν στο διαδύκτιο, δίχως σχολιασμούς και τοποθετήσεις αντικειμενικές για μερικούς ή έστω ρεαλιστικές.
Και ΓΙΑΤΙ τα λεω αυτά. Επειδή ''μερικοί'' οι ''ολίγοι'' , βλέπουν το bodybuilding ευκαιρία για αρπαχτές γνωρίζοντας το πάθος των αθλητών που αναζητούν ''διάκριση'' στο χώρο του bodybuilding.

Περιμένω κάποιον που θίγεται, να με διαψεύσει.

fetas
18-01-17, 12:30
Καλημέρα σε όλους .Προς διευκρίνιση όλων ήδη απο το 2016 και έπειτα Προεδρος της INBA Global Greece είναι επίσημα ο Πολύβιος Δεληγιάννης,στον οποίον ανήκει η διοργάνωση καθε αγωνα της INBA εφ εξής ,και οχι πλέον οι Αδερφοι Γιαντζογλου .Ευχαριστω πολύ .Καλη επιτυχια σε ολους τους διοργανωτες και φέτος .

113180

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10209534911902738&set=pb.1025208726.-2207520000.1484731626.&type=3&theater (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10209534911902738&set=pb.1025208726.-2207520000.1484731626.&type=3&theater)

https://www.facebook.com/INBAGREECE/?fref=ts

Polyneikos
20-01-17, 22:13
^^Eυχαριστούμε για την χρήσιμη πληροφορία.:thumbup:

Polyneikos
22-06-18, 14:04
Ας κάνουμε λοιπόν μια ανασκόπηση στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν το Α΄ Εξάμηνο του 2018 εγχώρια -Ελληνικούς & Διεθνείς- μιας και στους περισσότερους παρευρεθήκαμε ως site που καλύπτει επίσημα το αγωνιστικο Bodybuilding..

11 αγώνες λοιπόν, από διάφορους διοργανωτές (Ομοσπονδίες, Ενώσεις, Σύνδεσμοι) , για όλα τα επίπεδα ( για όλα τα γούστα, που λέει και ένας φίλος :green:), με το προσωπικό στίγμα του κάθε διοργανωτή και των ατόμων που τον περιβάλλουν.
Οι αθλητές ανήκουν σε κάποιον βασικό πυρήνα Ομοσπονδίας - Ένωσης - Συνδέσμου και παίζουν αποκλειστικά εκεί, αν και αρκετοί είναι μετακινούμενοι, οπότε κάποιες συμμετοχές ανακυκλώνονται σε σημείο που οι κατηγορίες επαναλαμβάνονται απο αγώνα σε αγώνα.
Υπερβολικός αριθμός αγώνων αναλογικά του πυρήνα των αθλητών που συμμετάσχουν; Πιθανόν..
Ο κατακερματισμός σαφώς δεν βοηθάει το άθλημα καθώς αθλητές , χορηγοί , φίλοι του αθλήματος, δεν μπορούν να ακολουθήσουν όλα τα events. Εμείς ως site πολλές φορές έχει τύχει να μην μπορούμε να ανταποκριθούμε στην κάλυψη, καθώς υπάρχουν σε ένα ΣαββατοΚύριακο ακόμα και 3 αγώνες, οπότε υποχρεωτικά γίνονται επιλογές. Δυστυχώς φέτος συνέπεσαν και ημερολογιακά 2 μεγάλοι αγώνες, καλό θα είναι αυτό να αποφεύγεται.
To ευρύ κοινό σαφώς δεν καταλαβαίνει τι παρακολουθεί, εφόσον δεν έχει καθολική εικόνα.

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις θα αναφερθούν οι αγώνες με ημερολογιακή σειρά και όχι με κάποιο άλλο κριτήριο.

1. IFBB Amateur Cup "Dr Rafael Santonja" 2018 (23 Mαρτίου, Ναύπλιο) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36267-IFBB-Amateur-Cup-quot-Dr-Rafael-Santonja-quot-2018-(22-24-M%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%9D%CE%AC%CF%85%CF%80%CE%BB%CE%B9%CE%BF))

Διεθνής αγώνας αγώνας που διοργανώθηκε στο Ναύπλιο, παράλληλε με το Elite Pro , την επόμενη ημέρα.
Η IFBB International έχει την εμπειρία να τρέχει μεγάλα events με πολλούς αθλητές με σχετικά συνοπτικές διαδικασίες.
Ο αγώνας είχε πολλές συμμετοχές, ίσως όχι όμως τόσες Ελλήνων που θα περιμέναμε, καθώς ο Μάρτιος δεν έχει καθιερωθεί ως μήνας αγώνων, αν και υπήρχε το δέλεαρ των Elite Pro Cards που θα δινόντουσαν και χρηματικών επάθλων.
Πιθανόν οι Έλληνες αθλητές προτίμησαν τον Μάϊο και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Μεγάλος χορηγός του event o Τάσος Κολιγκιώνης, όπως και του Elite, από πλευράς του έκανε όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για να δελεάσει τους διεθνείς αθλητές να συμμετάσχουν, όπως και έγινε, οι συμμετοχές ήταν 171.
Γενικός Νικητής ο Ισπανός Marti Pozzi.

2. IFBB Nafplio Elite Pro 2018 (24 Μαρτίου, Ναύπλιο) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36129-IFBB-Nafplio-Elite-Pro-2018-(22-24-%CE%9C%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%9D%CE%B1%CF%8D%CF%80%CE%BB%CE%B9%CE%BF))

Την επόμενη ημέρα του ερασιτεχνικού αγώνα, έτρεξε το Elite Pro.
Yψηλού επιπέδου συμμετοχές, με Open κατηγορίες, γεγονός που έκανε τον αγώνα να τρέχει ευχάριστα στην ροή του.
Οι κατηγορίες ήταν 5 και συγκεκριμένα: Bikini Fitness, Body Fitness, Μens Physique, Classic Bodybuilding & Bodybuilding και συμμετείχαν 39 αθλητές, κάτοχοι της Elite Pro Card.
Αυτές οι κατηγορίες είναι Open, χωρίς διαχωρισμό ύψους ή βάρους και χρηματικά έπαθλα δόθηκαν στις 5αδες.
Το στάδιο ήταν γεμάτο και σε συνδυασμό με τα χρηματικά έπαθλα που δόθηκαν στους νικητές από τον μεγάλο χορηγό Τάσο Κολιγκιώνη, θεωρείται επιτυχημένος.
Σίγουρα αυτές οι διοργανώσεις ανεβάζουν την Ελλάδα στον παγκόσμιο χάρτη του BB.
Nικητής της Βοdybuilding Elite Open ο Ουκρανός Oleh Kryvyi.


3. WABBA World Πρωτάθλημα Kρήτης 2018 (5 Mαϊου, Ιεράπετρα) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36381-WABBA-World-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-K%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82-2018-(5-M%CE%B1%CF%8A%CE%BF%CF%85-%CE%99%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1))

H WABBA World με πρόεδρο τον Τάσο Ζαχαρόπουλο, συνηθίζει να κάνει αγώνες- grand prix στην Περιφέρεια, με πρώτο σταθμό την Ιεράπετρα.
Ακούστηκαν ιδιαίτερα θετικά σχόλια για την διεξαγωγή του αγώνα, ώς προς την διευκόλυνση των αθλητών στις μετακινήσεις, στην διαμονή, αγώνα που ανέλαβε με μέριμνά του ο Λάκης Μαθιουδάκης, στέλεχος της WABBA World.
Συμμετείχαν 32 αθλητές. Γενικός Νικητής ο Μανώλης Μπαριτάκης.

4. WABBA World Πρωτάθλημα Πελοποννήσου 2018 (12 Mαϊου, Αίγιο) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36379-WABBA-World-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%A0%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85-2018-(12-M%CE%B1%CF%8A%CE%BF%CF%85-%CE%91%CE%AF%CE%B3%CE%B9%CE%BF))


Συνέχεια για την WABBA World είχε το 1ο Πρωτάθλημα Πελοποννήσου με την συμμετοχή 65 αθλητών,αγώνας που λόγω επιπέδου και συμμετοχών κρίνεται ιδιαίτερα επιτυχημένος, αν θεωρήσει κάποιος ότι έγινε στην Περιφέρεια και όχι στην Αθήνα.
Βασικός αρωγός ο Δημήτρης Μαρινόπουλος που του αξίζουν τα εύσημα που είχε ρυθμίσει όλες τις λεπτομέρειες για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.
Γενικός Νικητής ο Κώστας Σωκιανός από την Ιεράπετρα.

5. IFBB-EOΣΔ Πανελλήνιο Κύπελλο Κρήτης 2018 (13 Μαϊου, Ηράκλειο Κρήτης) (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36411-IFBB-EO%CE%A3%CE%94-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%BF-%CE%9A%CF%8D%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82-2018-(13-%CE%9C%CE%B1%CF%8A%CE%BF%CF%85-%CE%97%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82))

Το Πανελλήνιο Κύπελλο Κρήτης, για 2η συνεχόμενη χρονιά υπό την αιγίδα της Ε.Ο.Σ.Δ., σε μια φόρμουλα επιτυχημένη όπως το και το 2017, με ωραίο χώρο διεξαγωγής, προσεγμένη σκηνή.
Πιθανόν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα γινόταν σε 2 εβδομάδες απέτρεψε την συμμετοχή πολλών αθλητών που θα έπρεπε να ταξιδέψει σε 2 εβδομάδες 2 φορες. Την διοργάνωση ανέλαβε να τρέξει ο Κρητικός πρωταθλητής Γιάννης Τσαγκαράκης.
Γενικός Νικητής ο Μανώλης Μπαριτάκης

6. INBA 7o Natural Mr Hellas 2018 (26 Mαϊου,Σέρρες) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36310-INBA-7o-Natural-Mr-Hellas-2018-(26-M%CE%B1%CF%8A%CE%BF%CF%85-%CE%A3%CE%AD%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%82))

Το 2012, μετά από πρωτοβουλία των αδερφών Γιαντζόγλου, Γιάννη και Βασίλη, συστάθηκε η ΙΝΒΑ, ένωση αθλητών που θα πρόκρινε την διεξαγωγή Natural αγώνων. Εκείνη την χρονιά πραγματοποιήθηκε το 1ο Νatural Mr Hellas.
Aπό το 2016 Προεδρος της INBA Global Greece είναι ο Πολύβιος Δεληγιάννης και φέτος οι αδερφοί Γιαντζόγλου ανέλαβαν το 7ο Νatural Mr Hellas.
Δεν παρευρεθήκαμε , οι συμμετοχές δεν ήταν ιδιαίτερα πολλές, δεν εχω περισσότερη πληροφόρηση.


7. IFBB-EOΣΔ 31ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2018 (27 Μαϊου, Βελλίδειο Θεσσαλονίκη) (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36410-IFBB-EO%CE%A3%CE%94-31%CE%BF-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-2018-(27-%CE%9C%CE%B1%CF%8A%CE%BF%CF%85-%CE%92%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7))

Στο 31ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Σ.Δ. που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στις 27 Μαϊου στο Βελλίδειο Θεσσαλονίκης συμμετείχαν 115 αθλητές σε ένα σύνολο 29 κατηγοριών.
Μια γεμάτη αίθουσα από το κοινό της Θεσσαλονίκης (και όχι μόνο) σε ένα χορταστικό θέαμα για τους φίλους του σιδερένιου αθλήματος ,με ανταγωνιστικές κατηγορίες και παλμό.
Νομίζω ότι η Ε.Ο.Σ.Δ. εχει δημιουργήσει μια καλή παράδοση στο Βελλίδειο στην διοργάνωση αγώνων.
Ο φωτισμός δεν ευνόησε καθόλου τους αθλητές, κάτι που φάνηκε και απο τις φωτογραφίες και πρέπει να προσεχθεί στο μέλλον, είναι κάτι που σχολιάστηκε ευρέως.
Γενικός Νικητής ο Δημήτρης Τριπολιτσιώτης


8. WABBA International Πρωτάθλημα 2018 (27 Μαϊου, Νοvotel) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36338-WABBA-International-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-2018-(27-%CE%9C%CE%B1%CF%8A%CE%BF%CF%85-%CE%9D%CE%BFvotel))

Το γνωστό ραντεβού κάθε Μάϊο στο Novotel, το Πρωτάθλημα της WABBA International. Mε πρωτεργάτες τον πρόεδρο Νίκο Τσουνάκη, τον αντιπρόεδρο Γιώργο Καπετανάκη, στην εκφώνηση τον Νίκο Σιγάλα , όλα είναι στην θέση τους, ο καθένας συντονισμένος στον ρόλο του. Η αίθουσα γεμάτη, το κοινό ζεστό.
Δεν έχουμε παραλάβει τα αποτελέσματα, υπολογιζονται γύρω στις 90 συμμετοχές.
Γενικός Νικητής ο Μανώλης Μπαριτάκης


9. ΝΑΒΒΑ - WFF Πανελλήνιο Πρωτάθλημα & WFF Μεσογειακό Πρωτάθλημα 2018 (2 Ιουνίου, Βελλίδειο) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36658-%CE%9D%CE%91%CE%92%CE%92%CE%91-WFF-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-amp-WFF-%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-2018-(2-%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%92%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BF))

Η ΝΑΒΒΑ-WFF, σε μια γνώριμη αίθουσα για τις διοργανώσεις της ,το Βελλίδειο, πραγματοποίησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και το Μεσογειακό.
Οι αθλητές απ΄οτι ενημερωθήκαμε γύρω στους 30-35, σίγουρα η NABBA έχει ζήσει μεγάλες στιγμές και μπορεί να ανακάμψει.
Γενικός Νικητής ο Μανώλης Μπαριτάκης


10. ΕΟΣΔ 2ος Διασυλλογικός Αγώνας "Διάπλαση Ορεστιάδας" 2018 (2 Ioυνίου, Ορεστιάδα) (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36683-%CE%95%CE%9F%CE%A3%CE%94-2%CE%BF%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B1%CF%82-quot-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%9F%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82-quot-2018-(2-Io%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CF%81%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B1))
Ένας Διαυλλογικός αγώνας, σαφώς δεν συγκρίνεται με άλλους αγώνες σε επίπεδο συμμετοχών. Είναι κάτι σαν εσωτερικό τουρνουά, για τους αθλητές που θέλουν να πάρουν το χρίσμα των αγώνων σε πιο τοπικό επίπεδο και φυσικά κατοχυρώνονται και οι Σύλλογοι με αυτόν τον τρόπο.
Συμμετοχές 14. Γενικός Νικητής ο Κυριάκος Αθανασιάδης.

11. IBFA Hellas Πρωτάθλημα 2018 (10 Ιουνίου, Πεντέλη) (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36422-IBFA-Hellas-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-2018-(10-%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7))

Ο αγώνας που έκλεισε την αγωνιστική περίοδο του A' Eξαμήνου , όσον αφορά τις εγχώριες διοργανώσεις, το Πρωτάθλημα της IBFA.
O Nίκος Μαστροκωστόπουλος, απο το 2014, με πρώτο αγώνα τον Ιούνιο του 2014, εκπροσωπεί την IBFA που έχει έδρα την Ιταλία.
Πραγματοποιήθηκε σε έναν χώρο στις εγκαταστάσεις του Δημαρχείου της Πεντέλης, που η αλήθεια είναι ότι ήταν κάπως αδόκιμος για διεξαγωγή αγώνα.
Χαμηλή σκηνή, μέτριος ήχος και μικρή αίθουσα, αλλά ο στόχος επετεύχθη.
70 Συμμετοχές. Γενικός Νικητής ο Γιώργος Αιχμαλωτίδης

Polyneikos
22-06-18, 19:52
Επειδή μας έγινε μια ανεπίσημη κρούση από διοργανωτή σχετικά με μια διευκρίνηση επί των συμμετοχών να γράψουμε για τα πρακτικά:
Οταν αναφέρουμε συμμετοχές, δεν εννοούμε μονάδες αθλητών, αλλά συμμετοχή ανά κατηγορία , κοινώς πόσοι ανεβαίνουν σε κάθε κατηγορία .
Αυτο σημαίνει οτι μπορεί να υπάρχουν 50 αθλητές αλλά αν υπάρχουν διπλές ή και τριπλές συμμετοχές, καταγράφονται στο φύλλο αγώνα ως 70-80 συμμετοχές.
Το ορθό είναι να δίνονται ηλεκτρονικά τα αποτελέσματα και να αναρτόνται, ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις και ο κάθε αναγνώστης να έχει μια σαφή εικόνα.

Predator1995
12-11-19, 12:46
Καλημερα στην ομαδα, μια ερωτηση οταν παιζεις IFBB μπορεις να παιξεις και αλλου?? ειδα αρκετους αθλητες που επαιξαν στην IFBB να παιζουν και σε αυτον τον αγωνα και μου φανηκε περιεργο:unsure:

Polyneikos
12-11-19, 13:22
Καλημερα στην ομαδα, μια ερωτηση οταν παιζεις IFBB μπορεις να παιξεις και αλλου?? ειδα αρκετους αθλητες που επαιξαν στην IFBB να παιζουν και σε αυτον τον αγωνα και μου φανηκε περιεργο:unsure:

Mπορείς να παίξεις όπου θες, απλά αν ασχοληθεί η IFBB μαζί ΣΟΥ , με την έννοια ότι έχεις δελτίο και δεν αποδέχεται τους άλλους διοργανωτές, μπορεί να σου κάνει κάποια επίπληξη.
Αν είσαι αθλητής που κάνεις ντόρο γιατί παίρνεις Γενικά πιθανόν να ασχοληθεί κάποιος, ειδάλλως δύσκολο...

NAC Hellas
12-11-19, 23:42
Καλημερα στην ομαδα, μια ερωτηση οταν παιζεις IFBB μπορεις να παιξεις και αλλου?? ειδα αρκετους αθλητες που επαιξαν στην IFBB να παιζουν και σε αυτον τον αγωνα και μου φανηκε περιεργο:unsure:

Με συγχωρεις,δεν σε ξερω και δεν θελω να σε προσβαλλω αλλα καθως ασχολεισαι με αυτο το σπορ μου ειναι αδιανοητο να μην γνωριζεις οτι η ειδικη αδεια της IFBB-ΕΟΣΔ εχει ανακληθει απο τον Φεβρουαριο του 2014 καθως και η λειτουργια των συλλογων απο την ιδια εποχη οποτε η IFBB-Elite οπως λεγεται σημερα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενας Συνδεσμος οπως οι αλλοι και δεν εχει το δικαιωμα να τιμωρησει κανεναν για τετοιο λογο.

Ο Επιτιμος Προεδρος της NAC HELLAS.
Σοφοκλης Ταιηλορ.

Predator1995
13-11-19, 00:09
Με συγχωρεις,δεν σε ξερω και δεν θελω να σε προσβαλλω αλλα καθως ασχολεισαι με αυτο το σπορ μου ειναι αδιανοητο να μην γνωριζεις οτι η ειδικη αδεια της IFBB-ΕΟΣΔ εχει ανακληθει απο τον Φεβρουαριο του 2014 καθως και η λειτουργια των συλλογων απο την ιδια εποχη οποτε η IFBB-Elite οπως λεγεται σημερα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενας Συνδεσμος οπως οι αλλοι και δεν εχει το δικαιωμα να τιμωρησει κανεναν για τετοιο λογο.

Ο Επιτιμος Προεδρος της NAC HELLAS.
Σοφοκλης Ταιηλορ.

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση σε 2 αγωνες εχω παιξει ολους και ολους οποτε εκανα αυτο που μου ελεγαν και ακουγα αυτα που μου ελεγαν (ακομα υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν το ιδιο με αυτο που ρωτησα) γι αυτο και εκανα και την ερωτηση αυτη για να ξερω τι συμβαινει, πριν 1,5 μηνα συγκεκριμενα μια κοπελα που αγωνιζεται στην ifbb μου ειπε αυτο ακριβως οτι αν τυχον παιξεις στην ομοσπονδια δεν μπορεις να αλλαξεις μετα μεχρι να ληξει το δελτιο σου κλπ