PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτήσεις για μυημένους στη γυμναστική



BN23
17-07-12, 19:49
Καλησπέρα, είμαι ο BN23 και μόλις γράφτηκα στο φόρουμ αν και το παρακολουθώ κατά διαστήματα.

Είμαι 18 ετών, ύψος 1,75 και βάρος περί τα 65 κιλά.
Γυμνάζομαι τακτικά και σοβαρά από τον Νοέμβρη με σκοπό να αυξήσω μυική μάζα και να μπουριάσω που λένε (αν και είναι δύσκολο από πλευράς ότι δε βάζω εύκολα κιλά)

έχω κάνει σοβαρά βήματα πάντως καθώς πριν από ένα χρόνο ήμουν σκελετός.

σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω πρωτείνη και θέλω τη βοήθεια σας.
καταρχάς να διευκρινίσω πως δεν θέλω να μπλέξω με κρεατίνες και διάφορα τέτοια πιο προχωρημένα και δεν έχω σκοπό το bodybuilding.

απλά μια καλή και έγκριτη πρωτείνη που θα με βοηθήσει στη γυμναστική μου και στους μύες
ει δυνατόν, να είναι εγκεκριμένη ή τέλος πάντων αξιόπιστη και δοκιμασμένη και θα προτιμούσα να έχει μια ευχάριστη γεύση και να μη μισώ την ώρα και τη στιγμή που την καταναλώνω.

επίσης μια σημαντική απορία.
έχω ακούσει πως την πρωτείνη πρέπει να την καταναλώνεις αμέσως μετά την γυμναστική. αυτό πως γίνεται στην περίπτωση του γυμναστηρίου; την ετοιμάζετε από το σπίτι; και αν ναι, έχει το ίδιο αποτέλεσμα ή μειώνεται λόγω του ότι έχει "χτυπηθεί" 1-2 ώρες πριν;

ευχαριστώ για τον χρόνο

panakos
17-07-12, 20:00
φιλε μου αφου θελεις πρωτεινη υπαρχουν απειρες καθαρες πρωτεινες στο εμποριο...
ξερεις μαγαζια να πουλανε πρωτεινες?αν ναι κανε μια βολτα!αλλιως δες και στο e-shop του φορυμ εχει πολυ καλες πρωτεινες!
ολες μεσες ακρες το ιδιο ειναι!

οσον αφορα το σευτερο μερςο της ερωτησης υπαρχουν 2 τροποι...
πρωτος ειναι να εχεις την πρωτεινη μεσα στο σεικερ χωρις νερο και μολις τελειωσεις την προπονηση σου αφου ηρεμησες 5 10 λεπτα να την χτυπησεις με νερακι και να την καταναλωσεις εκει!
δευτερος τροπος ειναι αν ειναι κοντα το σπιτι σου στο γυμναστηριο(αποσταση περιπου 20 λεπτων)να την πινεις στο σπιτι!αυτα...

καλως μας ηρθες!:welcome: