PDA

Επιστροφή στο Forum : Απώλεια Βάρους



mike85
22-07-12, 21:35
Γεια σας.
Τον τελευταίο 1.5 μήνα έχω ξεκινήσει μια ρουτίνα με σκοπό τη γράμμωση.
3.5κιλά ανά χέρι 2χ12 πλάτη 2χ12 στήθος 4χ12 μπράτσο, 4χ12 τρικέφαλος 6 φορές τη εβδομάδα.
2χ12 έλξεις κάθε μέρα.
15 λεπτά τρέξιμο με αυτή τη μέθοδο: http://en.wikipedia.org/wiki/High-intensity_interval_training 3 φορές την εβδομάδα.
περίπου 250 κοιλιακούς(κανονικούς, πλάγιους, πόδια) 4 φορές την εβδομάδα.

Παρόλο που έχω δει γράμμωση κυρίως στα χέρια πλάτες στήθος και άνω κοιλιακούς έχω χάσει 6 κιλά (ήμουν 66 και τώρα κάτω από τα 60) αλλά δεν φαίνεται από που αφού δεν είχα ιδιαίτερη ποσότητα λίπους. Επίσης τις τελευταίες μέρες δυσκολεύομαι να βγάλω το πρόγραμμα με τα βάρη(πριν μπορούσα άνετα) ενώ οι μυς μου φαίνονται μεγαλύτεροι και δυνατότεροι..

Μαγειρεύω μόνος μου και υγιεινά. Επίσης έχω αυξήσει κατά ένα τα γεύματά μου από τη στιγμή που ξεκίνησα γυμναστική.

Είμαι 27 χρόνων και 1.78.
Που μπορεί να οφείλεται η απώλεια βάρους και το γεγονός ότι δυσκολεύομαι να "βγάλω" το πρόγραμμα? Να αυξήσω κι άλλο τα γεύματα. Γενικά δεν έχω πεινάσει.

kostas_m
22-07-12, 21:59
πιστευω οτι πρεπει να αυξησεις λιγο το φαγητο σου κανεις περρισοτερες καυσεις απο το αναμενομενο μαλλον... και γενικα οπως πας θα πας 50 κιλα :shock: αν θες γραψε εδω την διατροφη σου μια μερα τουλαχιστον για να σου δωσουμε ιδεες :weights:

mike85
22-07-12, 22:44
πιστευω οτι πρεπει να αυξησεις λιγο το φαγητο σου κανεις περρισοτερες καυσεις απο το αναμενομενο μαλλον... και γενικα οπως πας θα πας 50 κιλα :shock: αν θες γραψε εδω την διατροφη σου μια μερα τουλαχιστον για να σου δωσουμε ιδεες :weights:

Πρωί: Καφές (χωρίς ζάχαρη) + πράσινο τσάι + φρούτα(κεράσια ή βερίκοκα ή νεκταρίνια)
Μεσημέρι: Μπριζόλα ή 2 μπιφτέκια ή ψάρι(χωρίς συνοδευτικό)
Βράδυ: Σαλάτα (Όσπρια ή πράσινη ή πατατοσαλάτα)

Ξέχασα να αναφέρω οτι 5 φορές την εβδομάδα περίπου, καταναλώνω άνω του φυσιολογικού αλκοόλ λόγω δουλειάς.
Γενικά ποτέ δεν έπαιρνα εύκολα κιλά.

kostas_m
22-07-12, 23:03
κοιταξε το αλκολ κοψτο ακομα και λογο δουλειας πρεπει να κοπει..
τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα να πινεις αλλα και με μετρο..

το πρωι βαλε στην διατροφη σου κανα γιαουρτι ή γαλα με δημιτριακα ολικης.. ή κανα ψωμη και 1 φετα τιρι (30 γρ)
μετα εαν μπορεις λιγο αργοτερα να τρως φρουτα ή τον καφε σου ή μαζι με τα φρουτα το τσαι σου
οχι ολα μαζι τον κανεις αχταρμα φιλε μου
το μεσημερι τρως πολυ λιγο ειδικα απο τα μπιφτεκια φαε 3 μπιφτεκια οικανοποιητικου μεγεθους ειδικα τωρα που εισαι λιγα κιλα μην πω 4-5
με σαλατα βεβαια !! ντοματα αγγουρι μαρουλι κρεμιδι οτι αλλο θες ... γεμισε ενα ποιατο και 1 κουταλια λαδι !!
*κρεας ψαρι ανεβασε την ποσοτητα που ετρωγες..
απογευμα μια ποιο μικρη ποσοτητα απο το μεσημεριανο ... +σαλατα +1 κουταλια λαδι
αργοτερα φρουτο κανα γιαουρτι ή κατι αλλο για να σε ποιασει για τον υπνο

προσωπικα για να γραμωσεις θελει τροπο και οχι κοπο και οχι υπερβολες στην διατροφη

πρεπει να εχεις και λιγο ογκο εαν ψαξεις εδω μεσα θα δεις αυτο που λεω για να διξεις γραμομενος

αυτα απο μενα φιλε ειναι προσωπικη μου αποψη ολα αυτα εαν θελεις τα ακολουθεις αλλιως πας στο παρακατω σχολιο ;)

mike85
22-07-12, 23:34
κοιταξε το αλκολ κοψτο ακομα και λογο δουλειας πρεπει να κοπει..
τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα να πινεις αλλα και με μετρο..

το πρωι βαλε στην διατροφη σου κανα γιαουρτι ή γαλα με δημιτριακα ολικης.. ή κανα ψωμη και 1 φετα τιρι (30 γρ)
μετα εαν μπορεις λιγο αργοτερα να τρως φρουτα ή τον καφε σου ή μαζι με τα φρουτα το τσαι σου
οχι ολα μαζι τον κανεις αχταρμα φιλε μου
το μεσημερι τρως πολυ λιγο ειδικα απο τα μπιφτεκια φαε 3 μπιφτεκια οικανοποιητικου μεγεθους ειδικα τωρα που εισαι λιγα κιλα μην πω 4-5
με σαλατα βεβαια !! ντοματα αγγουρι μαρουλι κρεμιδι οτι αλλο θες ... γεμισε ενα ποιατο και 1 κουταλια λαδι !!
*κρεας ψαρι ανεβασε την ποσοτητα που ετρωγες..
απογευμα μια ποιο μικρη ποσοτητα απο το μεσημεριανο ... +σαλατα +1 κουταλια λαδι
αργοτερα φρουτο κανα γιαουρτι ή κατι αλλο για να σε ποιασει για τον υπνο

προσωπικα για να γραμωσεις θελει τροπο και οχι κοπο και οχι υπερβολες στην διατροφη

πρεπει να εχεις και λιγο ογκο εαν ψαξεις εδω μεσα θα δεις αυτο που λεω για να διξεις γραμομενος

αυτα απο μενα φιλε ειναι προσωπικη μου αποψη ολα αυτα εαν θελεις τα ακολουθεις αλλιως πας στο παρακατω σχολιο ;)

Μάλιστα. Οπότε η προσωπική σου άποψη είναι ότι η απώλεια βάρους είναι αποτέλεσμα χαμηλής κατανάλωσης θερμίδων. Λόγω αυτού και η αδυναμία να βγάλω το πρόγραμμα στα βάρη που στην αρχή έβγαινε άνετα?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

kostas_m
22-07-12, 23:39
αυτο εγινε πιστευω μπορει να μην εχασες λιπος σε αυτα τα κιλα μπορει να εχασες και αλλα πολιτιμα για τον οργανισμο σου ;)

DimitrisT
25-07-12, 23:27
Πρωί: Καφές (χωρίς ζάχαρη) + πράσινο τσάι + φρούτα(κεράσια ή βερίκοκα ή νεκταρίνια)
Μεσημέρι: Μπριζόλα ή 2 μπιφτέκια ή ψάρι(χωρίς συνοδευτικό)
Βράδυ: Σαλάτα (Όσπρια ή πράσινη ή πατατοσαλάτα)

Ξέχασα να αναφέρω οτι 5 φορές την εβδομάδα περίπου, καταναλώνω άνω του φυσιολογικού αλκοόλ λόγω δουλειάς.
Γενικά ποτέ δεν έπαιρνα εύκολα κιλά.

Αυτο δεν ειναι καλη διατροφη, βασικα δε θα το ελεγαν ΚΑΝ διατροφη. Αμα τα βαλεις ολα σε ενα πιατο κανουν ΕΝΑ ολοκληρομενο γευμα. Λογικο να εχασες βαρος, λογικοτατο να νιωθεις αδυναμια. Κανεις κακο στον οργανισμο σου. Εισαι ηδη 18 κιλα κατω απο το υψος σου.
Σκπος της γραμμωσης (αν και δε μου αρεσει ο ορος) ειναι να χασουμε λιπος για να φανουν οι μυες που εχουμε ''χτισει'' με τα βαρη. Με 18 κιλα κατω απο το υψος σου που να τους βρεις τους μυες; :unsure: (Μυς δεν ειναι μονο οι κοιλιακοι).
Διαβασε λιγο το φορουμ γενικα και πιο πολυ την ενοτητα με τις διατροφες. Υπολογισε βαση της ηλικιας/υψους/βαρους τις θερμιδες συντηρησης (οι οποιες ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ πανω απο 2000) και φτιαξε μια διατροφη ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ. Ανοιξε νεο θεμα εκει με τη διατροφη που θα φτιαξεις και σχολιαζουμε.

Καθε γευμα που θα κανεις θα πρεπει να εχεις πρωτεινη, λιπαρα και μια μορφη υδατανθρακα. Ας πουμε ετσι οπως τρως τωρα δεν εχεις ολοκληρωμενο πρωινο και βραδυνο γευμα (ιχνος πρωτεινης).

Υ.Γ. Αυτα που εγραψες στο συνολο τους δεν πρεπει να ειναι πανω απο 1200 θερμιδες..