PDA

Επιστροφή στο Forum : ποσα φρουτα ανα ημερα ;



kostas_m
22-07-12, 22:49
ποσα φρουτα καταναλωνεις ανα ημερα ; εγω γυρο στα 4-5

margarita02
22-07-12, 22:54
Περίπου 5-6 αλλά υπάρχουν και φορές που έχω ξεφύγει από αυτό ή άλλες που έχω φάει λιγότερα σκοπίμως. Δεν μπορώ χωρίς φρούτα ειδικά χωρίς πορτοκάλια, ροδάκινα και μήλα. Απορώ πως κάποιοι τα καταφέρνουν.

eri_87
22-07-12, 22:58
Ψήφισα 1-2, αναφερόμενη σε μερίδες... Δηλαδή μπορεί να φάω 2βερίκοκα με μια μικρή μπανάνα, είναι 1μερίδα! :green:

tolis93
22-07-12, 22:59
σε τελευταιες βδομαδες γραμμωσης χτυπαω 2-3 1 το πρωι κ 1-2 το απογευμα.σε ογκο αμαρτια παο το θεο ειναι χειμωνας κιολας παιζουν κ μηλα...4 και βλεπουμε.καθε μερα....

kostas_m
22-07-12, 23:08
μαρεσει οταν ειχα παει στον διατροφολογο μου ειχε πει 10 φρουτα την ημερα χα0χα0χα0:banghead:

*και μου εδωσε γραμαρια ανα φρουτο

margarita02
22-07-12, 23:35
μαρεσει οταν ειχα παει στον διατροφολογο μου ειχε πει 10 φρουτα την ημερα χα0χα0χα0:banghead:

*και μου εδωσε γραμαρια ανα φρουτο

10 εάν θες να χάσεις άσχετα εάν έχεις ή όχι άμυλα στη διατροφή σου είναι πολλά. 3-4 και είσαι οκ. Κι εγώ πρέπει να βάλω φρένο πριν να είναι αργά γιατί εντάξει είναι και ζάχαρη. Αλλά μήλα κι εγώ το χειμώνα τουλάχιστον 3 το λιγότερο και εάν δεν βρίσκεται άλλο φρούτο εκτός από πορτοκάλι μπορεί και παραπάνω. Ο χειμώνας είναι δύσκολη εποχή αλλά το μήλα είναι σούπερ. Κάποτε έτρωγα μόνο μήλα και πορτοκάλια. Τώρα τρώω τα περισσότερα φρούτα όταν είναι στην εποχή τους.

kostas_m
22-07-12, 23:38
το ξερω... αυτος δεν το ξερει χαχαχ:clap:

tolis93
22-07-12, 23:40
10 εάν θες να χάσεις άσχετα εάν έχεις ή όχι άμυλα στη διατροφή σου είναι πολλά. 3-4 και είσαι οκ. Κι εγώ πρέπει να βάλω φρένο πριν να είναι αργά γιατί εντάξει είναι και ζάχαρη. Αλλά μήλα κι εγώ το χειμώνα τουλάχιστον 3 το λιγότερο και εάν δεν βρίσκεται άλλο φρούτο εκτός από πορτοκάλι μπορεί και παραπάνω. Ο χειμώνας είναι δύσκολη εποχή αλλά το μήλα είναι σούπερ. Κάποτε έτρωγα μόνο μήλα και πορτοκάλια. Τώρα τρώω τα περισσότερα φρούτα όταν είναι στην εποχή τους.

πεφτω στα ποδια σ σε παρακαλω σταματα θελω πορτοκαλια και μηλα σταματα

mitsoulas
08-10-12, 15:40
Ενα το πολυ δυο υπαρχουν μερες που δεν καταναλωνω και κανενα συνηθως πορτοκαλια , και μηλα Υ.Γ. αν ειναι φραουλες , σταφιλια , μανταρινια κ.τ.λ. αλλαζει το πραγμα.

vaggan
08-10-12, 15:54
ειπα κανενα αλλα περιστασιακα τρωω καμια μπανανα η μηλο με πορτοκαλι

BlooDdeaD_MefiSt
08-10-12, 16:35
Kαι εγω μια απ'τα ιδια...συνηθως κανενα και αν τυχει καμια φορα τρωω. Αλλα δεν μαρεσουν και πολυ :roll:

Μεσσιας
08-10-12, 16:58
και εγω 1 τη μερα , συνηθως μηλο η μπανανα...Υπαρχουν και φορες που το παρακανω με καρπουζια / πεπονια κλπ :P

Gaspari
08-10-12, 17:31
Αναλόγως την ημέρα. Συνήθως 1-3 το πολύ. Είτε γράμμωση, είτε όγκο. Τώρα βέβαια δεν με απασχολεί κ τόσο μιας που ειμαι σε όγκο απο τέλη αυγούστου :)

The_Dark_Knight™
08-10-12, 19:26
Ενα εως τρια το πολυ. Ενα συνηθως μετα την προπονηση η πριν τον υπνο. Οταν φτανουν τα τρια,τα δυο ειναι πρασινα μηλα. :)

panakos
08-10-12, 19:54
ενα φορυτακι τρωμε την μερα....και αυτο ειναι ακτινιδιο συνηθως!το λατρευω!!!:green::green:

magavaTOUT
08-10-12, 20:15
2 μπανανες :P

Gianna
08-10-12, 20:40
Λατρεύω φρούτα ΟΛΑ (μόνο το αβοκάντο δεν τρώω, αλλά δεν είναι και πολύ φρούτο). Ψήφισα 3-4. Πάντα 1-2 το πρωί, μπανανούλα συνήθως (καλοκαίρι ίσως τίποτα άλλο της εποχής) μετά την προπόνηση, σπανιότερα 1 με το γιαούρτι στο γραφείο (συνήθως μήλο) και 1 το βράδυ.

nisgia
08-10-12, 21:15
1 μηλαρακι τπυλαχιστον τωρα που χειμωνιαζει πρωι και μπανανα μετα απο προπονηση!

Θεμιστοκλης
08-10-12, 21:15
2 την ημερα (ή δυο μεριδες για μικρα φρουτα), με το πρωινο και μετα την προπονηση.:toast:

FITNESS GIRL
08-10-12, 23:49
μια μπανανουλα:banana: πριν τη προπονηση μου δινει ενεργεια:weights::weights::weights:και κανενα ξυνομηλο μεσημερι προσ απογευμα αρα δυο :turtle::turtle::turtle:

amateur666
09-10-12, 01:30
μια μπανανουλα:banana: πριν τη προπονηση μου δινει ενεργεια:weights::weights::weights:και κανενα ξυνομηλο μεσημερι προσ απογευμα αρα δυο :turtle::turtle::turtle:

εγω μετα την προπο θα την ετρωγα παντως :banana:

tasos2
09-10-12, 10:26
1-2! Mπανανα, ροδακινο, πορτοκαλι, μηλο. :turtle:

arnold94
04-02-19, 10:44
Τους μήνες που δε τρώω μήλα απο Απρίλιο έως και Σεπτεμβρίο,θα ήθελα να μου πείτε για τον κάθε μήνα απ' αυτούς ποιο είναι το καλύτερο απ' τα παρακάτω, ευχαριστω

Σταφύλι
Νεκταρίνια
Ροδάκινο
Φράουλες
Δαμασκηνο
Πορτοκαλι

TRIANTAFYLLOU
04-02-19, 17:59
Καλύτερο φρούτο πάντα είναι αυτο που είναι στην εποχή του κατ αρχήν και κατα δεύτερον αυτο που μας αρέσει
Απο κεί και πέρα όλα είναι να χαμε να λέγαμε , θα πεί κανείς οι φράουλες ωραία και θρεπτικά φρούτα αλλα η επιβάρυνση που δέχονται απο φυτοφάρμακα μόνο καλό δεν τις λές
Απο κεί και πέρα με βάση την βιολογική αξία τα προτιμούμε , πχ μετα την προπόνηση η μπανάνα έχει φούλ υδατάνθρακα και κάλιο όπως και τα νεκταρίνια ροδάκινα έχουν κάλιο και υδατάνθρακα για μετα την προπόνηση πχ
Αν κάποιος κάνει δίαιτα εκεί προτιμα φρούτα με λιγότερες θερμίδες πχ πράσινα μήλα
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει η παροιμία , το φαγητο είναι και απόλαυση και όταν πρόκειται για φρούτα σιγα μη τα ψηρίζουμε σαν άρρωστοι μη μας πειράξει στο πρόβλημά μας , γιατι για φρούτα μιλάμε και στην εποχή μας καλύτερο φρούτο είναι αυτο που δεν είναι επιβαρυμένο με φάρμακα και διάφορα δηλητήρια
το ρόδι και ο χυμός του είναι σούπερ αντιοξειδωτικό και δύσκολα περνάνε στο φρούτο δηλητήρια , όπως και ακτινίδιο κτλ