PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτείνη Όγκου



DisasterK
25-07-12, 10:01
Καλησπέρα παιδιά, είμαι 17 και 1.77 με 74 κιλά..Παίρνω μια καθαρή πρωτείνη αλλά τέλος του μήνα (επειδή μου τελιώνει) σκέφτομαι να πάρω μία όγκου έτσι ώστε να δω μεγαλύτερη διαφόρα..Τα θέματά μου :

1)Η όγκου περιέχει μέσα και κρεατίνη.Υποθέτω όμως ότι η σκέτη κρεατίνη είναι πολύ καλύτερη..Σωστά?
2)Το απο (1) είναι απλά μία ερώτηση..Εγώ σκέφτομαι να πάρω μόνο μια πρωτείνη όγκου μόνο (λόγο χρημάτων) , απλά το θέμα μου είναι το "κρέμασμα" για το οποίο μιλάνε όλοι..Υπάρχει "κίνδυνος" με την πρωτείνη όγκου να κρεμάσω??
3)Και αν ναι για πόσο διάστημα μιλάμε? Εντάξει είναι λογικό κάποιοα στιγμή να αρχίσεις να χάνεις σιγά σιγά το όλο "φούσκωμα" αλλά για τη ταχύτητα μιλάμε?
4)Επίσης η πρωτείνη όγκου πρέπει να περιέχει υδατάρθρακα και αν ναι πόσο περίπου σε σχέση με τα υπόλοιπα?
5)Υπάρχει περίπτωση ο όκγος να μου βγει σε λίπος??
6)Ποια η διαφροά της πρωτείνης αυξησης όκγου απο τη φόρμουλα αύξησης ογκου??? :P

Το (2) το ρωτάω κυρίως για απο το χειμώνα θα προλαβαίνω με το ζορι 3 προπονήσεις..Απλά για να ξέρω ! Ευχαριστώ :)

s0k0s
25-07-12, 10:06
Γνωμη μου, μεινε στην καθαρη και απλα αυξησε τον υ/α σου.
Στο πρωινο σου, στο μεταπροπονητικο π.χ. απο μπανανα ή βρωμη κλπ. Και στα υπολοιπα γευματα με απλα πραματα παραπανο υ/α πατατα/ρυζι...

1. Ναι αμα φυσικα ξες ποιος ειναι ο λογος που θα την παρεις την κρεατινη τοτε παρε σκετη κ οσο σου χρειαζεται παρε, κατα προτιμηση μοδουδρικη creapure σε ειδος.
2. Αυτο που λες, αντιθετος η καθαρη θα σου βγει πιο φθηνη.. Το να κρεμασεις δεν υπαρχει περιπτωση.. ειναι αλλο θεμα..
4. Βλεπεις τα συστατικα απο πισω απλουστατα.. Το θεμα ειναι τι υδατανθρακα εχει... οι πιο πολλες απλα απο δεξτροζυ κ μαλτοδ. εχουν.. οποτε στην ουσια αμα ειναι καθαρη (με ζαχαρη συνηθως οι πιο πολλες) και μετα υ/α = δεξτ. μαλτοδ.

panakos
25-07-12, 10:09
καλημερα φιλε!
ναι ειναι καλυτερο να παρεις σκετη κρεατινη!
το δευτερο ειναι οτι δεν υπαρχιε να κρεμασεις απο την πρωτεινη ειτε ογκου ειτε καθαρη!
ναι θα σου βαλει λιποε η πρωτεινη ογκου αν δεν κανεις πολθ πολυ προσεγμενη διατροφη!
αφου λες για τοι οικονομικο θεμα παρε μια καθαρη +δεξτροζη!θα σου κρατησει 2πλασιο καιρο απο οτι η ογκου!
και τελος,πολυ λενε τιςπρωτεινες ογκου και προιντα αυξησης βαρους!;)