PDA

Επιστροφή στο Forum : πόνος στην ρόγα του δεξιού βιζιού και ερεθισμός



jasoon
25-07-12, 14:19
παιδιά χθές έκανα στηθος και κατα το μεσημεράκι είχα μια ενόχληση στην δεξιά μου ρόγα σήμερα μετά από την προπόνιση καθώς πέρασε και κανα δυωρο παρουσιάζω πόνο στην ρόγα και είναι ερεθισμένη όταν την αγκίζω πονάω... και έχει ενα άσπροροζ χρώμα. η αριστερή ρόγα ειναι μέν λίγο ερεθισμένη αλλα δεν παρουσιάζει πόνο.. δεν ξέρω έκανα ένα search στο ιντερνετ και μόνο για καρκίνο του μαστού μου έβγαζέ και φόβίθηκα..

ξέρει κανείς τίποτα???

Γιατρε Θα Ζησώ?? =] =/

MikePalier
25-07-12, 16:34
Το ιδιο εχω και εγω.Εδω και 1 μηνα ομως. Η ρογα ειναι λιγο πρισμενη και οταν την ακουμπαω ποναει λιγο. Η αλλη ειναι φυσιολογικη.Δεν νομιζω να
ειναι κατι σοβαρο γιατι ειχα το ιδιο πριν κανα χρονο στην αλλη ρογα και εφυγε απο μονο του μετα απο καιρο

TRIANTAFYLLOU
25-07-12, 16:39
θα ζήσεις πολλα χρόνια , απο αυτο μπορεί να πάθεις καμια μετάλαξη , να αρχίσεις να γίνεσε πιο γλυκούλης να μεγαλώσουν κι άλλο σαν 16χρονη γκόμενα :P:P:turtle::turtle:

πέρα απο πλάκα αν είσαι μικρός στην εφηβεία αυτο είναι ορμονικό και πρίζονται οι αδένες και επειδη έκανες στήθος οι μύς όταν πρίζονται συμπιέζουν τους αδένες που βρίσκονται κατω απο την ρόγα και υπάρχει πόνος και πιο έντονο πρήξιμο.

αυτό μπορεί να συμβεί εκτός απο την περίπτωση της εφηβείας και μετα απο χρήση αας , η σκέτης τεστοστερόνης που αρωματίζετε σε οιστρογόνα , είναι κάτι αναστρέψιμο , απλα αν συνεχίζει και γίνετε πιο έντονο χρειάζετε ιατρική γνωμάτευση και ίσως κάποια αγωγή , υπάρχουν αντιοιστρογόνα , αλλα όταν μιλάμε για φάρμακα μόνο με ιατρική γνωμάτευση , δεν κάνει να κάνουμε τους κομπογιαννίτες εδω μέσα

primordial
25-07-12, 16:41
θα ζήσεις πολλα χρόνια , απο αυτο μπορεί να πάθεις καμια μετάλαξη , να αρχίσεις να γίνεσε πιο γλυκούλης να μεγαλώσουν κι άλλο σαν 16χρονη γκόμενα :P:P:turtle::turtle:

πέρα απο πλάκα αν είσαι μικρός στην εφηβεία αυτο είναι ορμονικό και πρίζονται οι αδένες και επειδη έκανες στήθος οι μύς όταν πρίζονται συμπιέζουν τους αδένες που βρίσκονται κατω απο την ρόγα και υπάρχει πόνος και πιο έντονο πρήξιμο.

αυτό μπορεί να συμβεί εκτός απο την περίπτωση της εφηβείας και μετα απο χρήση αας , η σκέτης τεστοστερόνης που αρωματίζετε σε οιστρογόνα , είναι κάτι αναστρέψιμο , απλα αν συνεχίζει και γίνετε πιο έντονο χρειάζετε ιατρική γνωμάτευση και ίσως κάποια αγωγή , υπάρχουν αντιοιστρογόνα , αλλα όταν μιλάμε για φάρμακα μόνο με ιατρική γνωμάτευση , δεν κάνει να κάνουμε τους κομπογιαννίτες εδω μέσα

+1 σε όλα :clap:..!!!!

jasoon
25-07-12, 20:31
θα ζήσεις πολλα χρόνια , απο αυτο μπορεί να πάθεις καμια μετάλαξη , να αρχίσεις να γίνεσε πιο γλυκούλης να μεγαλώσουν κι άλλο σαν 16χρονη γκόμενα

πέρα απο πλάκα αν είσαι μικρός στην εφηβεία αυτο είναι ορμονικό και πρίζονται οι αδένες και επειδη έκανες στήθος οι μύς όταν πρίζονται συμπιέζουν τους αδένες που βρίσκονται κατω απο την ρόγα και υπάρχει πόνος και πιο έντονο πρήξιμο.

αυτό μπορεί να συμβεί εκτός απο την περίπτωση της εφηβείας και μετα απο χρήση αας , η σκέτης τεστοστερόνης που αρωματίζετε σε οιστρογόνα , είναι κάτι αναστρέψιμο , απλα αν συνεχίζει και γίνετε πιο έντονο χρειάζετε ιατρική γνωμάτευση και ίσως κάποια αγωγή , υπάρχουν αντιοιστρογόνα , αλλα όταν μιλάμε για φάρμακα μόνο με ιατρική γνωμάτευση , δεν κάνει να κάνουμε τους κομπογιαννίτες εδω μέσα

ευχαρριστώ για τις απαντήσεις σας.. τώρα ο πόνος δεν είναι τόσο έντονος αλλα οτάν το ακουμπάω πονάει και ναι ακόμα είναι πριζμένο..για θέμα ηλικίας είμαι 20 άρα δεν πεζει να είναι λόγο εφηβείας..και ούτε χρήση αασ και τεστοστερόνεης κάνω... ούτε αλαγή στην δίετα έκανα για να πω πως με πείραξε ένα φαγητό... το μόνο που άλαξα αυτό το διάστιμα είναι ότι αρχίσα εδώ και μια βδομάδα να χρησιμοπειώ zma και πώς πείρα άλλη μάρκα αμινοξέων.. αλλα δεν νομιζω να είναι ουτε και αυτο.. -,-

TRIANTAFYLLOU
25-07-12, 21:12
ευχαρριστώ για τις απαντήσεις σας.. τώρα ο πόνος δεν είναι τόσο έντονος αλλα οτάν το ακουμπάω πονάει και ναι ακόμα είναι πριζμένο..για θέμα ηλικίας είμαι 20 άρα δεν πεζει να είναι λόγο εφηβείας..και ούτε χρήση αασ και τεστοστερόνεης κάνω... ούτε αλαγή στην δίετα έκανα για να πω πως με πείραξε ένα φαγητό... το μόνο που άλαξα αυτό το διάστιμα είναι ότι αρχίσα εδώ και μια βδομάδα να χρησιμοπειώ zma και πώς πείρα άλλη μάρκα αμινοξέων.. αλλα δεν νομιζω να είναι ουτε και αυτο.. -,-

εγω εχω δεί και στα 20 να παθαίνουν κατι τέτοια , το σίγουρο είναι ότι έχει να κάνει με ορμόνες και όταν το πρόβλημα επιδεινώνετε και ενοχλεί όπως πχ ακόμη και στον ύπνο μπρούμητα να πονάει τότε θέλει ιατρική γνωμάτευση , αμινο και τέτοια δεν επηρεάζουν , οπότε μην αγχώνεσαι

jasoon
25-07-12, 21:26
εγω εχω δεί και στα 20 να παθαίνουν κατι τέτοια , το σίγουρο είναι ότι έχει να κάνει με ορμόνες και όταν το πρόβλημα επιδεινώνετε και ενοχλεί όπως πχ ακόμη και στον ύπνο μπρούμητα να πονάει τότε θέλει ιατρική γνωμάτευση , αμινο και τέτοια δεν επηρεάζουν , οπότε μην αγχώνεσαι

θα περιμένω ακόμα λίγες μέρες να δω αν περάσει και αν όχι θα παω σε γιατρό.. θα σας ενημερόσω αν παω τελικά σε γιατρό και καταλίκσει τη έχω...αλλα ελπίζω πως θα μου περάσει... ;p

TRIANTAFYLLOU
25-07-12, 21:37
θα περιμένω ακόμα λίγες μέρες να δω αν περάσει και αν όχι θα παω σε γιατρό.. θα σας ενημερόσω αν παω τελικά σε γιατρό και καταλίκσει τη έχω...αλλα ελπίζω πως θα μου περάσει... ;p

είμαι σίγουρος ότι δεν είναι κατι σοβαρό , απλα αν πάς ενημέρωσε για να βοηθηθεί και κάποιος άλλος με πιθανη ίδια περίπτωση , πάντως να ξέρεις αυτα πέρνουν λίγο καιρό έως να ολοκληρωθεί ο κύκλος και να επανέλθουν στα ίσια

jasoon
01-08-12, 13:25
είμαι σίγουρος ότι δεν είναι κατι σοβαρό , απλα αν πάς ενημέρωσε για να βοηθηθεί και κάποιος άλλος με πιθανη ίδια περίπτωση , πάντως να ξέρεις αυτα πέρνουν λίγο καιρό έως να ολοκληρωθεί ο κύκλος και να επανέλθουν στα ίσια


το πρόβλημα παραμένει..ρόγα πρισμένη και όταν τελιώνο και την προπόνιση παρατιρώ λίγο αίμαι στις ρόγες -,-... το απόγευμα πάω γιατρό και θα σας πω τη θα μου πεί το βραδάκι...

jasoon
01-08-12, 19:43
το πρόβλημα παραμένει..ρόγα πρισμένη και όταν τελιώνο και την προπόνιση παρατιρώ λίγο αίμαι στις ρόγες -,-... το απόγευμα πάω γιατρό και θα σας πω τη θα μου πεί το βραδάκι...

επισκέφτικα τον γιατρό σήμερα και με εξέτασε..μου είπε πως βρίσκομαι στα αρχικά στάδια γυναικομαστίας και πως το αίμα που είδα ηταν από του ερεθισμένους αδένες του στήθους μου.. μου είπε πως σιγα σιγα θα ξιπριστεί η ρόγα και δεν θα είναι ερεθισμένη..αλλά αν αυτό δεν γίνει μέχρι την επόμενη βδομάδα μου σινέστισε να πάρω αντιοιστρογόνα για να βοηθίσουν στο να ξιπριστεί..
Ακόμα μου είπε πως αυτό έγινε από τα διάφορα συμπλυρόματα που χρεισιμοποιώ πρώτο και καίτερο η πρωτείνη.. μου συνέστισε να σταματίσω τα συμπλιρόματα...

kostasrimis
01-08-12, 19:59
επισκέφτικα τον γιατρό σήμερα και με εξέτασε..μου είπε πως βρίσκομαι στα αρχικά στάδια γυναικομαστίας και πως το αίμα που είδα ηταν από του ερεθισμένους αδένες του στήθους μου.. μου είπε πως σιγα σιγα θα ξιπριστεί η ρόγα και δεν θα είναι ερεθισμένη..αλλά αν αυτό δεν γίνει μέχρι την επόμενη βδομάδα μου σινέστισε να πάρω αντιοιστρογόνα για να βοηθίσουν στο να ξιπριστεί..
Ακόμα μου είπε πως αυτό έγινε από τα διάφορα συμπλυρόματα που χρεισιμοποιώ πρώτο και καίτερο η πρωτείνη.. μου συνέστισε να σταματίσω τα συμπλιρόματα...

τη συμπληρώματα χρησιμοποιείς και τη ηλικία έχεις ?

jasoon
01-08-12, 20:16
τη συμπληρώματα χρησιμοποιείς και τη ηλικία έχεις ?

είμαι 20.. για συμπλιρόματα χρεισιμοποιούσα
πρωτείνη
αμινοξέα
omega 3/6/9
CLA
ZMA
πολυβιταμίνες..

kostasrimis
01-08-12, 20:19
είμαι 20.. για συμπλιρόματα χρεισιμοποιούσα
πρωτείνη
αμινοξέα
omega 3/6/9
CLA
ZMA
πολυβιταμίνες..

πολλά ρε φίλε προσπάθησε να τα μειώσεις , όλα τα βρίσκεις και φυσικά στην διατροφή σ! ποιος ο λογος να τα παίρνεις χημικά > ?!

jasoon
01-08-12, 20:26
πολλά ρε φίλε προσπάθησε να τα μειώσεις , όλα τα βρίσκεις και φυσικά στην διατροφή σ! ποιος ο λογος να τα παίρνεις χημικά > ?!

θα κρατίσω μόνο τα omega 3/6/9 και το CLA.. τα αλλα θα τα πετάξω και θα πέρνω την πρωτείνη που χριάζομαι από το φαγητό...δεν θα με πιράξει και τόσο γιατί μόνο 35gr σκονής προτείνης επερνα καθιμερινά και 3γρ από τα αμινοξέα...εντάξη για τα άλλα δεν το συζιτό μπορεί και να μην τα χριαζόμουνα..

φίλε ξέχασα έπερνα και νιτρικά ^^ .. ;p

kostasrimis
01-08-12, 20:32
θα κρατίσω μόνο τα omega 3/6/9 και το CLA.. τα αλλα θα τα πετάξω και θα πέρνω την πρωτείνη που χριάζομαι από το φαγητό...δεν θα με πιράξει και τόσο γιατί μόνο 35gr σκονής προτείνης επερνα καθιμερινά και 3γρ από τα αμινοξέα...εντάξη για τα άλλα δεν το συζιτό μπορεί και να μην τα χριαζόμουνα..

φίλε ξέχασα έπερνα και νιτρικά ^^ .. ;p

ρε κοίτα αυτο που θελω να πω ειναι οτι γενικά το σωμα μας ειναι ωραιο οταν ειναι φυσικο. ποιος ο λογος να παίρνεις κατι χημικό ? το καλυτερο ειναι παντα το φυσικό. Πρωτεινες προσπάθησε να χρησιμοποιείς βιολογικες οπως π.χ reflex. το 99% των αμερικανικών πρωτεϊνών εχει μεταλλαγμένη σόγια.. Σου λεω την γνωμη μ παντα. Καλη αναρωση φίλε μ σ εύχομαι τα καλύτερα!

jasoon
01-08-12, 20:37
ρε κοίτα αυτο που θελω να πω ειναι οτι γενικά το σωμα μας ειναι ωραιο οταν ειναι φυσικο. ποιος ο λογος να παίρνεις κατι χημικό ? το καλυτερο ειναι παντα το φυσικό. Πρωτεινες προσπάθησε να χρησιμοποιείς βιολογικες οπως π.χ reflex. το 99% των αμερικανικών πρωτεϊνών εχει μεταλλαγμένη σόγια.. Σου λεω την γνωμη μ παντα. Καλη αναρωση φίλε μ σ εύχομαι τα καλύτερα!

ευχαριστώ φίλε μου.. τώρα σου λέω πως για τον τις επόμενες 40- 50 μερες δεν έχω θέμα με την διατροφή μπορώ να καλίψω τα 200 γρ πωτείνης που καταναλώνο καθημερινά απο το φαγητο.. μετα όταν παω πάτρα για να αρχίσω τις σπουδές μου θέλω να πιστευω πως δεν θα διακόπσο αυτό που όλοι κάνουμε...να γυμνάζουμαι νου και σώμα..το ββ σου μαθένει πιθαρχία και έλεχο του μυαλού.. θα συνεχείσω και θα αφισω στο φλου τη θα γίνει στο έμμεσο μέλλον...

kostasrimis
01-08-12, 20:51
ευχαριστώ φίλε μου.. τώρα σου λέω πως για τον τις επόμενες 40- 50 μερες δεν έχω θέμα με την διατροφή μπορώ να καλίψω τα 200 γρ πωτείνης που καταναλώνο καθημερινά απο το φαγητο.. μετα όταν παω πάτρα για να αρχίσω τις σπουδές μου θέλω να πιστευω πως δεν θα διακόπσο αυτό που όλοι κάνουμε...να γυμνάζουμαι νου και σώμα..το ββ σου μαθένει πιθαρχία και έλεχο του μυαλού.. θα συνεχείσω και θα αφισω στο φλου τη θα γίνει στο έμμεσο μέλλον...

αφου υπάρχει διάθεση δεν εχεις ανάγκη απο τίποτα , keep going!

TRIANTAFYLLOU
01-08-12, 20:51
το περίμενα και ήμουν σίγουρος ότι αυτο θα σου έλεγε ο γιατρός , αλλα για τα συμπληρώματα λίγο περίεργο μου φαίνετε , αλλα αν δεν είναι αξιόπιστα και δεν έχουν μεσα αυτα που αναγράφονται ίσως , απο μας πάντως τόσα χρόνια κανείς ποτε δεν είχε πρόβλημα , ειδικα απο πρωτείνη , όλα αυτα που αναφέρεις ούτε έχω ακουμπήσει καμια φορα , ούτε νιτρικά ούτε ζμα ούτε cla .
αλλα πρωτείνη βιταμίνες η αμινοξέα δεν θα έπρεπε να έχουν τέτοιες παρενέργειες

πάντως αυτο πολλοί το παθαίνουν και μέχρι και υγρό βγάζουν απο τις ρόγες κάτι πιτσιρικάδες , είναι ορμονική διαταραχή που φεύγει με τον χρόνο , σε σενα επειδη έχει πριστεί πολύ και βγάζει αίμα απο τον αδένα , αν δεν υποχωρήσει σύντομα γι αυτο θα σου δώσει αντιοιστρογόνα

primordial
02-08-12, 08:43
επισκέφτικα τον γιατρό σήμερα και με εξέτασε..μου είπε πως βρίσκομαι στα αρχικά στάδια γυναικομαστίας και πως το αίμα που είδα ηταν από του ερεθισμένους αδένες του στήθους μου.. μου είπε πως σιγα σιγα θα ξιπριστεί η ρόγα και δεν θα είναι ερεθισμένη..αλλά αν αυτό δεν γίνει μέχρι την επόμενη βδομάδα μου σινέστισε να πάρω αντιοιστρογόνα για να βοηθίσουν στο να ξιπριστεί..
Ακόμα μου είπε πως αυτό έγινε από τα διάφορα συμπλυρόματα που χρεισιμοποιώ πρώτο και καίτερο η πρωτείνη.. μου συνέστισε να σταματίσω τα συμπλιρόματα...

Έτσι εξηγείται λοιπόν... εκεί που όλα είναι μαύρα κ δεν φαίνεται φώς στην άκρη του τούνελ, έρχεται η αποκάλυψη που θα διελευκάνει κάθε μυστήριο...
Συμπληρώματα...:shock::affraid::shock::affraid:
Πρωτεϊνη...:shock::affraid::shock::affraid:

η αρχή του κακού.

Φιλαράκι περαστικά σου κ ταχεία ανάρρωση...:welcome:

BODYMPAL
02-08-12, 13:10
φιλε θα μας πεις τις μάρκες των συμληρωματων? γιατι πολλές όντος εχουν σογια μεσα και πολλα αλλα που μπορεί να σε πείραξαν.....

primordial
02-08-12, 13:15
Δεν νομίζω ότι έπαιξαν τόσο μεγάλο ρόλο τα supps...
αν κάνεις ένα πέρασμα σε παλαιότερα post του παιδιού, φαίνεται ότι υπήρχε η προδιάθεση...;)
εάν πάνω σε αυτό χρησιμοποίησε κ αβέρτα soy protein, τότε μάλλον απλά επιτάχυνε ατο αναπόφευκτο...!!!

Just me saying...:unsure:

BODYMPAL
02-08-12, 13:21
εάν πάνω σε αυτό χρησιμοποίησε κ αβέρτα soy protein, τότε μάλλον απλά επιτάχυνε ατο αναπόφευκτο...!!!

:unsure:

εκει θελω να καταλήξω φίλε μου. ακόμα και το ΖΜΑ πιστεύω μπορεί να έπαιξε το ρόλο του...

jasoon
02-08-12, 13:59
εκει θελω να καταλήξω φίλε μου. ακόμα και το ΖΜΑ πιστεύω μπορεί να έπαιξε το ρόλο του...

και εγώ αυτό πιστεύω..γιατί ΖΜΑ μόνο τώρα τις 2 τελευτέες βδομάδες το χρησιμοποιεισα.. και ο ερεθίσμός είναι μόλις μιας βδομάδας...
όπως είπε και ο φιλος μας ο primordial το είχα το στήθακι μου με παραπανίσιο λίπος..αλλα δεν πιστευα πως θα πάθενα γυναικομαστία μετα τα 18 μου...

τώρα για τα sumpliments.. δεν νομίζω να ήταν η πρωτείνες

χρησιμοποιούσα της gaspari την IntraPro..και την προβιοτικια... αγοράσα και τις 2 να τις χρισημοποιώ εναλαξ για αλλαγή..
το ZMA ήταν τις UNIVERSAL..το ZMA Pro..
τα νιτρικά ήταν το SSIN JUICE..
omega 3/6/9 και CLA έπερνα από το 1 σκέυασμα..το OLio..
πολυβιταμίνες έπερνα της Activite Sport (MHP) την μισή δόση..
και τα αμινοξέα ολοκαίνουρια σχεδόν 2 βδομάδον και αυτά τα mega caps olimp bcca 1100 mg..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 14:53
Κατά την εφηβική περίοδο των αγοριών,η σωματοτροπίνη απελευθερώνεται κατά ώσεις σε αυξημένο βαθμό,ιδίως όταν αυτά γυμνάζονται με ένταση.
Επειδή η σωματοτροπίνη εκκρίνεται από την αδενουπόφυση (πρόσθιος λοβός) μαζί με την προλακτίνη,είναι πιθανόν να συμπαρασύρεται και αυτή κατά κύματα από τον πρόσθιο λοβό της υπόφυσης.Το αποτέλεσμα είναι να παρατηρείται το κλινικό φαινομενο της γυναικομαστίας εξαιτίας προλακτιναιμίας,όπου η θηλαία άλω είναι οιδηματώδης και εάν πιεστεί να βγαίνει γαλακτώδες υγρό.
Μέτρηση της PRL ορού επαληθεύει εργαστηριακά το εν λόγω φαινόμενο.

COBRA_STYLE
16-09-15, 15:07
αν και παλιο το θεμα..το κορυφαιο σχολιο ηταν οτι το ΖΜΑ μπορει να προκαλεσε αυτο:rolf::rolf::bowdown: μιλαμε για γνωσεις οχι αστεια.